Exponenten van de nieuwe dans Meeslepend-menselijke theaterervaring 13' Verfschappen van Willem Althuis Laura Dean en de Stichting Dans Produktie: Iphigenie auf Tauris Bedankt, 1766 kiezers MAAND 0CTRA R€NTE DIJ D€ DANQU6 Het redelijk alternatief Popconcerten verwacht Laatste Spreekuur van Fons Disch Programma's dinsdag 12 juni Spektakel in Eindhoven P BANQUE DE PARIS tlS ET DES IttYS-BAS NV DINSDAG 12 JUNI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Eefje van Schalk Het initiatie! van het Holland Festival om de Amerikaanse modeme danseres Laura Dean met Nederlandse dan sers. waaronder leden van de Stichting Dansproduktie, in een workshop te laten samen werken, heeft voor alle be trokkenen aanvankelijk tot vee! communicatieproblemen geleid. Maar het uiteindelijke resultaat was toch een perio de van zeven uur intensief trainen en een korte, 16 minu ten durende produktie voor 10 Nederlandse dansers, wel iswaar zonder de beoogde mu zikale leiding. Plaats van uit voering was de zesde verdie ping van het immense, volko men leeg staande Saskia-huis te Amsterdam, afgelopen zon dagmiddag voor een select publiek. In dit minl-uitvoennkje was bet ge meenschappelijke waarmee al deze dansers zich. ondanks hun verschil lende achtergronden en training, ie der voor zich bezighouden op simpele manier verwerkt: het opbouwen van een fascinerende dans vanuit een grondvorm en vla een systematisch herhalingspatroon en een consequen te doorwerking van enkele bewe- glngsalspraken Het resultaat van deze korte maar krachtige ..work shop" was inderdaad fascinerend De in het wit gestoken dansers maakten via strakke lijnen, sprongetjes, wer velingen rond eigen as i spanning is favoriet bU Laura Dean) en een snel lopende wijdse cirkelgang, heel dui delijk hoe verrassend gecompliceerd hun vrij simpele bewegingen geza menlijk kunnen zijn. Oeheel foutief wordt deze dansstijl vaak beschreven als ..minimal dance" Misleidend Een misleidend etiket, zoals Pauline Danièls van de Stichting Danspro duktie en Laura Dean zelf na afloop benadrukten Want hun dans heeft niets met het minimale te maken en het zou logischer zijn haar „funda mentele" of „nieuwe dans" te noe men. Hun dans is zeer mathematisch uitgedacht, is vaak gebaseerd op her halingen, maar kan ook minutenlang volkomen verschillende bewegingen achtereen behelzen. Bovendien wordt een zeer gecompliceerde techniek di rect gecombineerd met simpel lopen, huppelen onder aanhoudende, opge legde ritmes. Onderling vormen de dansers collectief het kaleidoskopi- sche patroon, maar het unieke van hun ogenschijnlijk afstandelijke en emotieloze samenwerking is. dat elke danser zijn eigen emoties wel degelijk behoudt en zij elkaar ook met vaste „clues" kunnen verder helpen. Het energiegebruik blijft zo geheel indivi dueel vrij en kan nooit door de chore ograaf bepaald of opgelegd worden. In de dwangmatigheid van de herha lingen en de logische bewegingsse quensen behouden de danser én de toeschouwer als het ware hun eigen belevingsrecht Wandeling In het kader van het Holland Festival zijn er deze week tien afzonderlijke voorstellingen van de Laura Dean Dancers and Musicians en de Stich ting Dansproduktie te zien Voor bei de groepen geldt daarbij het indrin gende en haast onoverkomenlijke probleem van de té kleine danspodla. die hen zijn toegewezen. Laura Dean moet bijvoorbeeld een groot deel van haar „Musical Work in Progress" drastisch aanpassen en zelfs een lan ge solo weglaten. Ook de Stichting Dansproduktie kampt met hetzelfde ruimte-probleem voor hun nieuwste projekt „Loen". Uitgangsidee van het collectieve pro jekt „Lopen" van Truus Bronkhorst. Pauline Daniëls, Bianca van Dillen. Patrice Kennedy en Margie Smit. is de energetische en emotionele erva ring die zij opdoen tijdens een conti nue wandeling, zowel binnens- als buitenshuis, van maar liefst vier uur non stop. Wat ze daarbij zien, voelen en aan bewegingsvormen en kwalitei ten van zichzelf en anderen ervaren, comprimeren zij op een open podium van negen vierkante meter. Onder de muzikale begeleiding van Henk van der Meulen willen de vijf choreogra fen op het toneel integreren wat zij buiten en binnen het theater ervaren. Daarbij is voorwaarde dat ieder indi vidueel constant doorgaat, zonder ophouden, zodat nooit iets of iemand stil staat. Na hun produkties sinds hun oprich ting in 1977 van Systeem. Vermiljoen. Huis en Circuit III is dit op z'n minst een intrigerend project, waaraan de Stichting nu al twee maanden, vier dagen per week zeer intensief werkt. Toch zal naast de reprise van „Ver miljoen" (Van Dillen/Reich) in dit Holland Festival alleen een eerste opzet van dit „Lopen" te zien zijn. Het definitieve produkt wordt pas eind oktober in Rotterdam getoond. Als alles tenminste goed gaat. Wat dat betreft is deze energieke groep zeer afhankelijk van studio-riL. financiële ondersteuning. Voo, putten ze nog enkele maanden t# spaarzame dansexperimente g n van CRM en de ingebruiknanw nv het hun toegezegde Plancius-hü j, Amsterdam is nog steeds niet i<1 Zeer ten onrechte en onverdi Want met hun afgelopen produ en hun komende heeft de Stiet Dansproduktie inmiddels allang M vastte bestaansrecht in de landse danswereld bewezen. (Van een medewerker) Zes jaar geleden exposeerde Willem van Althuis zijn schilde rijen voor het eerst. De tien jaren die daaraan vooraf gingen had hij geworsteld met verf en allerlei thematische en techni sche aspecten van het vak onderzocht. Die ontwikkeling vond plaats in de avonduren, want overdag werkte hij als straatma ker voor de gemeente Heerenveen. Begrepen en gestimuleerd door zijn gezin en geïnspireerd door weinigen is de kunstenaar gelouterd uit dit ogenschijnlijk vooral materiële gevecht gekomen. »p; Kirsten Dene als Iphigenie, Martin Schwab als Orestes, op het bord begrippen die haar bezig houden (eng-gebunden de positie als vrouw ernste heilige Sklavenbanden het bewustzijn van onvrijheid). door André Rutten Hij weet nu wat hij met verf kan, al zijn de keuze van de middelen, het formaat van het doek. de Intensiteit van het palet en hun onderlinge ver houden elke keer weer moeizame be slissingen. Het resultaat, een onge kende harmonie in verf. voortko mend uit een niet door academisme aangetaste energie, heeft hem al spoedig landelijke aandacht bezorgd Omdat er vele liefhebbers bleken te zijn voor zijn opmerkelijke doeken, heeft hij zijn zolderkamer kunnen verruilen voor een goed atelier. De televisiefilm die K. Schippers en Yvonne Severijn in 1977 van Willem van Althuis maakten, heeft hem on geschokt gelaten. Wars van artistie kerigheid is hij de „verver" gebleven die de spanning die dit materiaal kan opwekken volledig beheerst. Na het late debuut in 1973, Willem van Alt huis was toen 47, volgde in 1975 ten toonstellingen o.a. opnieuw in Frane- ker en in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Een tentoonstelling van een kleine zestig doeken reist op het ogenblik door Nederland. Na in Leeuwarden en Dordrecht te zijn geweest, is de col lectie tot 25 juni in de Hengelose Kunstzaal (tegenover het station) te bezoeken. tige taxatie. Deze taxatie behoedde de landschappelijke werken voor sen timent. Het ingetogen gevoel is ver zinnelijkt tot verfschappen die nooit schokkend, luidruchtig of ijdel zijn, maar die evenmin schrale program meringen inhouden. De tijdens het proces steeds weer vastgehouden momenten zijn met vakmanschappelijke zindelijkheid uitgewerkt. De suggestieve energie is niet te begrijpen, maar wat er van verstaan kan worden biedt meer dan een ongekende visuele ervaring: de kunstenaar doet de kijker delen in zijn liefde voor de verf. Temidden van de vele artistieke stel ligheden en zekerheden is het dat zichtbaar geworden gevoel dat de kij ker uitnodigt om te blijven kijken naar de verfschappen. Tot 26 Juni kan het in Hengelo en van eind september tot half oktober is de collectie nog in de woonplaats van de kunstenaar. Heerenveen. te zien. Bomen bij Oudemirdum, 1975 AMSTERDAM Je houdt het niet voor mogelijk wat Claus Peyman en zijn spelers van het Schilderdadd Württembergische Staatstheater met Goethe's befaamde „Iphigenie auf Tauris" durven uithalen. Maar er gebeurt precies wat zij beoogd hebben: de uitverkochte Stadsschouwburg wordt hevig meegezogen In wat Iphigenie en de paar mensen om haar heen doormaken. Een zeer geestdriftig applaus met veel bravogeroep voor hoofdrolspeelster en regisseur onder streepte dat. Zij trekken zich. *noch in decor en kostuums (van Ilona Freyer). noch in manier van spelen, iets aan van welke stijl dan ook Zij spelen allereerst mensen, die in een benarde situatie zitten, op een eiland geheel in de macht van een barbaarse koning, die toch getoond heeft gevoel voor men selijkheid te hebben. Hoe bevrijden zij zich van hem? Door list. bedrog, geweld zelfs, of door hem ervan te overtuigen dat zij recht op leven en vrijheid hebben0 Peyman en zijn vijf spelers is het gelukt het benarde, het emotioneel verscheurende van die situatie voor mensen van nu reëel te maken. Zon der hun toevlucht te nemen tot to- neelreallsme en ook zonder Goethe's taal geweld aan te doen. Dat lukt in Speciaal vandaag De Ombudsman gaat over woonschipbewoners en rech ten en plichten van de werken de schooljeugd Ned. 2/19.25 Laatste aflevering van de Britse serie „Het huis dat Jack bouwde" Ned. 2/21.20 De Vitusdans is een korte Nederlandse film van Ben Verbong Ned. 2/21.50 Muziektheater Dada. Op 1 juni werd het Holland Festi val geopend met een eigen mu- slektheaterproduktie Ned. 1/22.10 Onderwerpen in VARA-VI- •ie: verspreiding neofascist!- u-he lectuur op Duitse scho len; Anne Frank werd vijftig jaar geleden geboren; de bezet ting van de VDSM op Rozen burg Ned. 222.20 Over vaders zonder kinde ren gaat het in de Letter M Hllv 29.20 Ratel, het KRO-programma over radio en tv Hilv. 2/11.30 In Roemenie en de mensen rechten. een NOS-programma. gaat het over drie aangehou den Nederlandse journalisten HUv. 214.30 de allereerste plaats door de zéér per soonlijke manier, waarop Kirsten Dene Iphigenie speelt Dat zij doch ter is van de grote Griekse koning Agamemnon, en op dat eiland pries teres van Diana, speelt wel mee. maar op de achtergrond. Zij is vooral de vrouw, die zich bewust is van haar situatie: al langer dan tien Jaar op dat eiland, dat haar altijd vreemd zal blijven omdat het zo totaal verschilt van de wereld waarin zij opgroeide, onderworpen aan een barbaarse man. die zij door haar vrouw-zijn en haar overredingskracht tot meer mildheid heeft weten te brengen, maar die haar ook tot vrouw begeert. Daar is zij dag en nacht intens mee bezig Dat maakt Kirsten Dene van het be gin af aan zo overtuigend zichtbaar in haar intense mimiek, haar tekenende kleine hand- en vingergebaren. haar heen en weer lopen, tobbend gaan zitten Zo nu en dan schrijft zij met krijt iets op een paar schoolborden, die om haar heen staan, en die haar eigen hoekje afperken, waar zij wat persoonlijke dingen heeft staan, pa piertjes. plaatjes, een schrijfmachine zelfs Zij heeft een wijde witte mouw- schort aan over een zwarte broek. Een vrouw uit een intellectueel mili eu denk je terloops. Haar denken, dat zij met Goethe's woorden onder woorden brengt alsof zij de formule ringen op het moment zelf vindt, gaat over haar situatie Als vrouw, in oor log en thuis altijd ondergeschikt aan de man. en hier in het bijzonder aan koning Thoas. Dat zij daar ook ge vangen zit omdat haar vader haar heeft geofferd om van Diana gunstige wind te krijgen bij zijn krijgstocht over de zeeën naar Troje, brengt zij pas ui als zij eindelijk haar geheim aan Thoas vertelt Want nooit is er enig verwijt aan haar vader „Ik heb geleerd te gehoorzamen en mij te schikken" Een wonder is het. dat die hele myt hologische stof. die de oude Griekse tragediedlchters al op het toneel brachten, door deze manier van spe len wel niet haar uitzonderlijkheid verliest, maar tegelijk geheel accep- tabel wordt als iets dat herkenbare mensen van nu gebeurt Het praten erover er. het reageren er op zijn het praten en reageren van nu Zelfs het bidden tot de goden, zelfs het formu leren van ideeën Iphigeneia maakt Thoas in het begin al duidelijk, dat zij niet zijn vrouw kan worden. HIJ her stelt de oude wet van het eiland iedere vreemdeling, die er voet aan wal zet. moet door de priesteres ter dood gebracht De eerste vreemdelin gen die haar gebracht worden zijn haar broer Orestes en diens vriend Pylades. De herkenning tussen broer en dus heeft een enorme kracht, die je naar de keel grijpt Vrouwelijk wapen De situatie spitst zich dan toe tot hoge emotionele lading. Iphigeneia's hoop op terugkeer naar haar land wordt reëel. Even reëel de eis van de koning: de dood van de vreemdelin gen. Broer en vriend dicteren haar de woorden waarmee zij de koning een rad voor de ogen moet draaien. Zij stemt er eerst, opgewonden als bijna een kind. mee in. vertelt het verzon nen verhaal ook aan de bode van de koning, maar als zij voor die zelf staat heeft zij al overwogen, dat uit een leugen nooit iets goeds kan voortko men. Zij vertelt hem de hele waar heid. wel ingebed in een vurig betoog, dat het enige wapen van de vrouw haar overtuigende woorden zijn. Ik vertel dit allemaal, in de hoop dat zo duidelijk wordt, dat het ook in die oude mythe, en ook in Goethe's for mulering, om mensen gaat. om zeer menselijke ideeën, om zeer menselij ke gevoelens. Dat komt in deze voor stelling overweldigend over Eén tekenend detail nog. De barbaar se (Scytische) koning Thoas. komt op als een mens. wel praalhanserig uit gedost Na Iphigeneia's afwijzing TdXStÏG draagt hij opeens het masker van een aap. gedraagt zich ook als een dier. In de laatste scènes wisselt hij van mens naar dier en van dier naar mens: een welsprekende visuele uitbeelding van zijn tweestrijd, waarvoor hij als halve barbaar geen woorden heeft Branko Samarowski speelt dat geweldig, want getemperd maar krachtig Willem van' Althuis maakt geen land schappen. al zijn de landschappelijke voorstellingen nog zo goed te herken nen. Het zijn evenmin abstracties, al liggen de meetkundige verwijzingen nog zo voor de hand. De doeken laten zien dat het de kunstenaar gaat om het onstaansproces, om de schilder- daad. De bewegelijke kleur- en licht effecten zijn geconcentreerd op de doeken gebracht zonder een spoor van aarzeling: het zijn absolute mo menten die de kunstenaar steeds ver wezenlijkt in een proces dat zich vol trekt in onzekerheden en twijfels. Willem van Althuis heeft zijn doeken ooit „verfschappen" genoemd en hij wil weten dat uit de onzekerheden over het object, het schildersdoek en het palet, de geconcentreerde monu menten kunnen ontstaan die zo'n verfschap opleveren. Door de subtiele (in de betekenissen van verfijnde en doordachte) licht- en klemverschuivingen hebben de schil derijen een lading ontvangen die de kijker in verlegenheid kan brengen. De materiële werkelijkheid van verf op doek is immers tot een waarheid van vorm en kleur geworden, maar de beweging van het licht kan door de menselijke zintuigen nooit echt gevat worden. Het realisme van het materi aal en de voorstelling lijken in de schilderijen aan voortdurende relati veringen onderhevig te zijn. De mani fest geworden twijfel van de kunste naar heeft het werk behoed voor een gemakkelijk idealisme of een cryp tisch absolutisme. De voorstelling is vanavond (dinsdag) in de Rotterdamse Schouwburg. Vorm noch inhoud lijken zeker. Wil lem van Althuis laat zijn bewegingen nu eens verlopen over in ruimten ver deelde doeken en laat ze dan weer de vorm aannemen van een landschap met struiken, een schuur, een boerde rij. De schilderijen zonder werkelijk heids-verwijzing zijn geen resultaten van wetenschappelijke berekening, maar komen voort uit een gevoelsma- ADVERTENTIE Door Uw stem kan D'66 nu ook in het Europees Parlement op kritische, progressieve en redelijke manier haar werk gaan doen. Bedankt hiervoor! U kunt onze succesvolle verkiezings campagne compleet maken door ook ons politieke werk te ondersteunen met Uw lidmaatschap. Vraag daarom inlichtingen over hel lidmaatschap I /TM r*r hnelVaan oi telefonisch secretariaat D'66 \Uj\U] Bemidcnhoutscweg 195. 2594 AJ Den Haag- rel 0704513 O1 In de deining die de punkbewe ging heeft veroorzaakt zijn enke le talenten komen bovendrijven, die muzikaal gezien meer levens vatbaarheid bleken te hebben. Eé daarvan is ongetwijfeld Ian Dury die met de singels „Sex and Drugs and Rock and Roll". „Hit me with your rhytmstick" en twee l.p.'s de vele kanten van zijn persoonlijkheid liet horen. In levende lijve valt hij nog te aanschouwern in Carré (12 juni) en de Rotterdamse Doelen (13 juni). Het voorprogramma wordt verzorgd door Robert Oordon, die zonder Link Wray zijn rocka billy muziek komt zingen Met Pinkpop nog vers in de oren wordt er 14 juni een popfestival gehouden op het terrein van sportcomplex de Maarseveense plassen. Japan en de Rubinos vertegenwoordigen de afdeling buitenland; Golden Earing, Mas- sada, Teaser. Jenner Band en Ulysses de afdeling pop van ei gen bodem De broertjes Edward en Alex van Halen, die jaren geleden naar Amerika emigreerden, ko men voor de tweede keer terug naar hun geboorteland. Vorig jaar leverde dat een concert op in de Delftse Doelen en Paradi- so. dit jaar een eenmalig concert in de Amsterdamse Jaap Eden- hal. Met hun band „Van Halen" geheten, spelen ze popmuziek in het hard rock genre, die in de Verenigde Staten goed blijkt aan te slaan. Misschien behalen ze 15 juni hetzelfde resultaat. Al meer dan een half jaar staat het akoestisch kwartet Flairck in de LP top twintig. Vermoede lijk zit hun aantrekkingskracht in de unieke combinatie van pop. klassiek en volksmuziek. Van 12 t/m 16 Juni strijken ze neer In het Nieuwe de la Mar in Amsterdam, voorts in het Haar lems Concertgebouw op 22 juni en 27 juni in de Schouwburg van Leiden. Fons Disch Van onze radio- en tv redactie AMSTERDAM Op de KRO-radio is vandaag voor de laatste maal Fons Disch te horen in zijn programma „Spreekuur" (16.30 uur). Fons Disch (60 jaar) gaat na 28 radio-jaren de KRO om gezondheidsredenen verla ten. In het laatste van zijn circa 330 Spreekuur uitzendingen is hij zelf de gast. Hij wordt geïnterviewd door zijn collega Jaques van Kollenburg, die ook ruim acht jaar een Spreekuur op de KRO had, maar dan op vrijdag. Fons Disch is in 1981 in Amsterdam geboren. Na het gymnasium in Heem stede en een handelsopleiding ver maakte hij in zijn diensttijd de pa tiënten in het militair hospitaal in Utrecht met programma's via de huisradio. Na zijn diensttijd was hij vanaf 1949 te horen in „Vliegende schijven", een verzoekplatenpro- gramma voor Nederlandse militairen en hun families. In 1951 trad hij bij de KRO in dienst, eerst op de afdeling schoolradio, daarna als omroeper en later als chefomroeper. In 1966 werk te hij mee aan het programma „PM" en in 1971 aan „Interlokaal" en dan met name het onderdeel „Spreek uur". Zijn gespreksgasten kwamen vooral uit de wetenschap, politiek en sociaal-economische wereld. Daar naast was hij nog negen jaar eindre dacteur van „Ouder worden we alle maal". AMSTERDAM. Kleine Komed* 20.15: De Club, Waalse Kerl 20.15: ASKO-koor met nieu» werk van Mauricio Kagel. DEN HAAG. s-Gravenhaag* Manege 20.00: Bewth. Theate aan de Haven 20.30: Laura Dean Dancers and Musicians. ROTTERDAM. SchouwbUfl 20.15: Iphigenie auf Tauris, Dl Doelen 20.15: Poetry Internat» nal. De Lantaren 20.30: De Ui. NIJMEGEN. Stadsschouwburf 20.00: The Irish-Hebrew Lesson en Catechism for Israël. EINDHOVEN (ANP) - Voor de d maal vindt in Eindhoven een mernachtspektakel" plaats en v de nacht van 28 op 29 juni. On_ zestig muzikanten afkomstig uit 4 groot aantal verschillende zullen met elkaar verschillendej sies verzorgen. Het midzoméri spektakel wordt gehouden in j voetbalstadion van Eindhoven. J Onder de deelnemers bevinden, onder meer Herman Brood en Hagen, de Newyorkse blazers en Michael Brecker. Eric Burdon^ Akkerman. Eelco Gelling en Hinze. Het gebeuren wordt aan kaar gepraat door KRO-diskjoc Theo Stokkink. En dan nog In een deel van het Amsterdams Historisch Museum wordt tot en met 5 augustus een mini-expostitie ge houden ter gelegenheid van de vol tooiing van de restauratie van de Oude Kerk. Pronkstuk van de eollee tie is een oude monstrans, die na de alteratie van 1578 ui de Katholische Pfarrkirche Sankt Nikolai in Kalkar Duitsland) belandde. De Oude Kerk zelf is tot en met 28 september dit jaar te bezichtigen ADVERTENTIE k als u minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt Dat betekent bi) de Profljtrekeningl3 maanden opzegging) méér dan 7% ReservegeldrekeningII maand opzeggingl bijna 6% Spaar bij de Banque via uw bank- of girorekening Bel voor inlichtingen Afd.Télébanque: 020 - 5204428.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4