Ook controle op Boeing en luchtbus eder-Smit weigert erstrekken heroïne Kabinet wil wet Welzijn wijzigen Tuijnman passeert Kamer Capri- Sonne Privacy in hulpverlening waarborgen móet toch haalbaar zijn: was met een volle machine, li wmm CNV voert geen actie tegen kabinet [-ïerst plaatselijk hulp versterken Voorkeur voor particulier initiatief PTT mogelijk Van Thijn wil interpellatie over tarievenplan vervoer in verzekeringen Kunstgebitten Werkgroep wil plichten van instellingen vastleggen Vehhcdk, Rita 5 ISDAG 12 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslagge vers AMSTERDAM De KLM tan de extra controle van de Boeing 747-vliegtuigen in het normale onder- houdsschema uitvoeren. pe maatschappij, die elf van deze viermotorige straalvliegtuigen in ge bruik heeft, kreeg gisteren van de Boeing-fabrieken in het Amerikaanse Seattle schriftelijk aanwijzingen voor extra inspectie van de motorbevestiging aan de vleugels van deze toe stellen. De Amerikaanse federale lucht- vaartdienst (FAA) heeft gisteren een onderzoek bevolen naar de bevestiging van motoren aan de vleugels van alle zogenoemde „wide body jets" (vergrote straal vliegtuigen), die in de Verenigde Staten in gebruik zijn. Hierbij is ook de Europese luchtbus inbe grepen. De Nederlandse Rijksluchtvaart dienst had gisteren nog geen be richt ontvangen van de FAA. „We kunnen dus ook geen beslissing nemen of ook in Nederland deze toestellen moeten worden gecon troleerd, want we weten officieel nog van niets. We moeten meer gegevens hebben", aldus een woordvoerder van de Rijkslucht- vaartdienst De maatregeI van de FAA vorige week om alle DC-10- vliegtuigen aan de grond te hou den werd toen door de Rijkslucht vaartdienst overgenomen. Overi gens is de KLM de enige Neder landse luchtvaartmaatschappij die over Boeing 747-toestellen be schikt. De Boeing-fabrieken ver langen dat de controle binnen ne gentig dagen wordt uitgevoerd. Volgens een woordvoerder van de KLM zal wel aan de wens kunnen worden voldaan. De wijze van montage van moto ren aan vleugels is verdacht ge worden na het ergste vliegtuigon geluk in de VS, waarbij op 25 mei in de buurt van Chicago 275 men sen omkwamen toen een DC-10 neerstortte. Dit toestel verloor een motor. Vertegenwoordigers van Europese luchtvaartmaatschap pijen, die DC-10-vliegtuigen in ge bruik hebben, zijn vandaag in Straatsburg bijeengekomen om de situatie te bespreken. Volgens een woordvoerder van de KLM is het de bedoeling tot een gezamen lijk advies te komen, dat aan de betrokken nationale lcuhtvaart- diensten zal worden voorgelegd. Aan dit overleg nemen van Neder landse zijde deel KLM-directeur ir. L. J van Ameyden en Marti nair-directeur Martin Schroder De KLM heeft gisteren een vlucht, die met een DC-10 zou worden uitgevoerd, moeten annuleren Het betrof de vlucht KL 779 naar Guatamala Voor vandaag is een vlucht de KL 867 naar Tokio vervallen. Passagiers, die voor deze vluchten hadden geboekt, is een alternatieve reismogelijkheid geboden. Voor andere vluchten met een DC-10 heeft de KLM. evenals Martinair. ander materi eel ingezet Vervolg vao pagina 1 an onze Haagse redactie )SN HAAG Staatssecretaris Verder-Smit van volksgezondheid is tegen gratis heroïne trstrekken van overheidswege. Een delegatie van gemeenteraadsleden uit Amsterdam heeft Isterochtend een bespreking met de bewindsvrouwe gehad, waarbij de vraag werd gesteld oe de overheid over heroïne-verstrekking denkt. De raadsleden menen dat daarmee de riminaliteit van verslaafden wordt teruggedrongen. levrouw Verder wees er op dat de liatselijke netwerken van hulpver- aing eerstj moeten worden ver- ^Jerkt. Bovehdien moet de verstrek- ^tng van methadon (een verzwakt itbemisch preparaat ter vervanging vin heroïné) beter worden begeleid n«t maatschappelijke hulp. De bewindsvrouwe verstaat daaron der scholing, huisvesting, nazorg en treatieve ontwikkeling van de ver- slaagde. De verstrekking van metha don verkeert nog in een experimen teel stadium en de resultaten daar van wil mevrouw Verde eerst af wachten. Afzetmarkt Ifevrouw Verder herinnerde de dele- iti'e aan wetenschappelijke onder zoekingen die hebben uitgewezen dat een gesprek te zullen hebben met de criminaliteit van verslaafden niet burgemeester Polak van Amsterdam. wordt opgelost door hen heroïne te geven. De dealers (grote handelaren) Pnljtip zullen een andere afzetmarkt gaan zoeken, waardoor misdaad opnieuw De narcoticabrigades van de politie- de kop zal steken. korpsen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn tegen de Er is bovendien het gevaar van aan trekkingskracht op verslaafden in an dere landen, die naar Amsterdam zul len komen om er gratis verdovende middelen te halen. Verder gaf de staatssecretaris nog te verstrekking van heroïne aan ver slaafden door de overheid. Dit heb ben zij bij monde van de Amsterdam se hoofdinspecteur K. Sietsma be kend gemaakt. Ook de Verdovende Middelen Centrale van de Centrale Recherche Informatiedienst in Den kennen dat vorig jaar een motie van Haag deelt dat standpunt, mevrouw Haas-Berger (PvdA) in de narcoticabrigades menen dat ver- Tweede Kamer is verworpen, een mo- strekklng de criminaliteit niet uit- tie die om gratis verstoekkingwroeg. bant verslaafden zouden al voordat De staatssecretansheeft de gemeen- zij heroïne gingen gebruiken crimi- teraadsleden toegezegd binnenkort neej gedrag vertonen. De politiefunc- tionarissen verwachten ook dat de handel, als er gratis verstrekt wordt, nieuwe markten zal scheppen. Vooral jongeren zouden daarvan het slacht offer kunnen worden. Heroïne heeft een grote zuigkracht op mensen die niet of nauwelijsk verslaafd zijn. Bovendien zou verstrekking onder medisch toezicht organisatorische problemen opleveren. Een verslaafde zou vier keer per dag een dosis moe ten halen. De narcoticabrigades ver wachten ook dat gebruikers altijd weer de illegale markt zullen opzoe ken, omdat zij de sfeer rond de zwarte markt missen. Over de FNV-demonstratie op 18 juni in Utrecht zei Van der Meulen dat de FNV het CNV niet heeft gevraagd om mee te doen. Maar los daarvan zou het CNV toch niet hebben deelgeno men aan de acties „omdat het niet in het belang is van de werknemers" ,,Wij vinden, aldus Van der Meulen. dat wij langs democratische kanalen volop de gelegenheid hebben om onze taak als maatschappelijke, kritische organisatie te vervullen". Het CNV en de aangesloten bonden achten voor acties geen rechtsgrond aanwezig, omdat er geen prake is van een con flict tussen werkgevers en werkne mersorganisaties Het doel van de acties draagt een politiek karakter „Wij zijn en blijven, aldus de CNV- voorzitter. van mening dat het parle ment de aangewezen instantie is om te bepalen of in in hoeverre de plan nen van het kabinet Van Agt door gang moeten vinden" Teleurstelling Hij gaf toe teleurgesteld te zijn in de houding van de CDA-fractie, maar daar staat tegenover dat een politie ke partij een andere verantwoor- deljkheid heeft dan een vakcentrale Bovendien vreest Van der Meulen een averrechts effect: „ik ben bang dat 'bepaalde fracties' door harde acties op één hoop worden gedreven" Hij i vond het onverantwoord dat er over de hoofden van de werklozen een partij-politiek spel wordt gespeeld. Het CNV betreurt het ten slotte dat de FNV heeft besloten niet deel te nemen aan het gesprek met de rege ring in de Stichting van de Arbeid Ondewerp van dat gesprek is het be leid voor volgend jaar en de informa tie daarover heeft het CNV hard nodig Staatssecretaris Veder-Smit ontving gisteren op het ministerie van volksgezondheid een delegatie van de Amsterdamse gemeenteraad om te praten over het gratis verstrekken van heroïne door de overheid aan drugs verslaafden. Veder-Smit voelt daar weinig voor. De Amsterdamse delegatie van links naar rechts: P. Lankhorst (PPR), J. Hoen (PvdA), P. Luyten (VVD), mevrouw M. Aerts-de Vries (CDA) en P. van der Wiel (PSP) voor het ministerie. DEN HAAG (ANP) Postgiro en Rijkspostspaarbank onderzoeken de mogelijkheden om aan het bestaande dienstenpakket bepaalde verzeke- ringsvormen te koppelen, mits deze duidelijk samenhangen met de be staande diensten Va onze parlementsredactie Prijzen Vfln half DEEHAAG Welzijnsorganisaties die zijn voortgekomen uit M zogeheten particulier initiatief, dus vanuit de bevolking, april 101 nilOQen rollen in het wetsontwerp kaderwet specifiek welzijn een loorkeursbehandeling krijgen boven instellingen die door Hlvl lllcl gcslïgcll Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA-Kamerlid Van Thijn wil nog deze week minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) aan de tand voelen over zijn tarievenplan voor het openbaar vervoer. Het plan van de minister op zich is door de oppositie al niet met gejuich begroet. Erger vindt Van Thijn het. dat de bewindsman de Tweede Kamer heeft laten weten dat een debat over de zaak niet zoveel zin heeft, omdat alles al vast ligt. Van Thijn daarover: „Dat pik ik niet. Zo bruin heeft nog geen enkele minister het gebakken.'' meenten zijn opgericht. it is een van de belangrijkste wijzi- trokken. Of ook onderwijsinstellin- ingen die de regering heeft voorge- een onder de kaderwet kunnen wor- tld in de memorie van antwoord op den gebracht moet nog worden on- ie wet. De Tweede Kamer heeft de dereocht. ijzigingsvoorstellen gisteren van et ministerie van CRM gekregen. kaderwet, die een beetje door- chtigheid en lijn moet gaan schep- n in het huidige doolhof van subsi eregelingen is onder de vorige mi-' ster van CRM, Van Doom, bij de ingediend. a de wijzigingen die minister Garde- ers van CRM in het wetsontwerp «ft aangebracht blijft de opzet van e wet, dat gemeenten en provincies eer invloed moeten hebben op het ebljnsbeleid, onaangetast. Daar aar het rijk nu nog de beslissingen lemt over allerlei welzijnsinstellin- (n, zullen straks gemeenten en pro fiele de knoop moeten doorhakken. Minister Tuijnman heeft begin mei een plan gelanceerd om per 1 oktober de tarieven en de kaarten voor alle openbaar vervoer te stroomlijnen. Dat zou onder meer inhouden dat de tarieven met gemiddeld vijf en een half procent stijgen. Het gelijkscha kelen van de tarieven betekent ech ter, dat in sommige plaatsen de tarie ven fors stijgen en daar voelt de op positie niets voor DEN HAAG (ANP) De prijzen zijn in ons land niet gestegen in de perio de half april half mei. In de periode daarvoor waren ze met 0,6 procent gestegen. De totale prijsstijging is sinds 1 oktober vorig jaar beperkt gebleven tot 1,8 procent. Dat blijkt uit het prijsindexcijfer voor de periode april mei, dat het ministerie van economische zaken gisteren bekend heeft gemaakt. Het „prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie voor werknemersgezinnen', ADVERTENTIE ierjarenplan •arbij gaat het vooral om een vier- renplan dat gemeenten, provincies, look het rijk moeten gaan vaststel- n. In dat plan moet worden uitgezet »t er in de komende vier jaar aan ileld wordt voorgesteld. Ook moe- n de verschillende overheden aan- tven hoe de behoeften in hun stad of tfo aan welzijnsvoorzieningen fgen. kan best zijn dat het daarbij om orcieningen gaat die nu al een wet- u)ke regeling hebben of op korte Jnijn zullen krijgen. Om ook die •tellingen binnen de reikwijdte van wet te krijgen moest niet alleen de terwet worden heizien, maar ook 1 wetten die nu nog van toepassing n op die instellingen. Democratisering Waar nodig zullen door CRM regels worden opgesteld die eisen stellen aan de kwaliteit van weteljnstastel- ,wi lingen. De regering laat het aan de zoals centraal bureau statistiek Kamer over of dat moet worden gere- het 0ffiCjeei noemt, handhaafde zich geld bij algemene maatregel van be- op 124 9 punten Het CBS tekent stuur of door wettelijke regels. In het daarbij wel aan dat diverse zieken- wetsontwerp xs nu ook een bepaling fondStarieven nog niet definitief be- opgenomen, waardoor de instellingen kend zijn, zodat de cijfers vanaf janu- gehouden worden aan democratise- een voori0pig karakter hebben, ring binnen de instelling zelf. Van de goederen en diensten waaro ver het CBS gegevens verzamelt, ver toonde 33 procent een prijsstijging. Dit werd gecompenseerd door 23 pro cent met een prijsdaling. Beide in vloeden van 0,3 procent op het prijs indexcijfer konden tegen elkaar wor den weggestreept. Voor de resterende IrThet Vori^eSÓMw^w^og vanhetpakket goederen sprake van een jaarlijkse goedkeu- 5" diensten veranderde er mets. steUing„ het Pr°— in" dej^goedkope? Goed bericht voor de bezitters van Dentofix - een aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle los zittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de gehele dag. onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Bij apotheken en drogiste rijen. De commissie voor verkeer en water staat heeft zich gebogen over de mo gelijkheden om nog voor oktober de zaak- in de Kamer te bespreken en gemeenten en belangengroepen te horen. Per brief werd minister Tuijn man gevraagd of, wanneer de Kamei eind augustus de zaak zou behande len, hij nog voor oktober de nodige aanpassingen zou kunnen plegen De minister heeft het afgelopen weekeinde de commissie geschreven dat hij dat niet kan beloven. De mi nister zegt daarbij, dat het in het geheel niet mogelijk is om nog dit jaar rekening te houden met de wen sen van de Kamer, omdat de richtlij nen voor zijn plan al naar de open baar-vervoerbedrijven zijn gegaan Wél schetst hij de mogelijkheid om in later jaren nog aanpassingen te ver richten Van Thijn is daar boos over De voor zitter van de commissie, het CDA Tweede-Kamerlid Schakel bevestigt desgevraagd, dat de houding van de minister op zijn minst opmerkelijk is Schakel wil echter overleggen met zijn fractie, alvorens zijn houding in het debat te bepalen Van Thijn ..Zoiets is nog niet ver toond Beelaerts heeft een keer ge weigerd te antwoorden in een debat, maar Tuijnman vindt een debat zelfs niet nodig Dit blijkt uit het antwoord dat staats secretaris Smit-Kroes heeft gegeven in antwoord op schriftelijke vragen van het WD-Kamerlid De Beer Aangezien dit onderzoek nog in de beginfase verkeert kan de staatsse cretaris nog niet aangeven welke ver zekeringsactiviteiten dit betreft De enige maatregel die tot nu toe is genomen betreft het aantrekken van de benodigde deskundigheid voor be doeld onderzoek, aldus de staatsse cretaris van verkeer en waterstaat ADVERTENTIE ADVERTENTIE De verschillende instellingen hoeven in de toekomst niet meer jaarlijks hun plannen voor te leggen, waarna ze subsidie krijgen, maar een keer in de vier jaar. Volgens de regering be spaart dat tijd, mankracht en geld vooral voor gemeenten en provincie. rin zullen over enige tijd ook ge- Wneidsvooreieningen worden be- ADVERTENTIE Motobccanc. Fietsen op z'n Frans. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bescherming van dikwijls uiterst gevoelige persoons gegevens bij instellingen voor hulpverlening moet in gedragsregels worden gewaarborgd. Een werkgroep van de Nationale R sad voor Maatschappelijk Welzijn, waarbij 250 instellingen zijn aangesloten uiteenlopend van reclas sering en k nderbescherming tot bejaardenzorg en kruiswerk heeft gisteren een rapport uitgebracht met aanbevelingen voor een zorgvuldige privacybe scherming. De situatie laat thans te wen sen over. „Je maakt het mee, dat je bij een instelling een kaartenbak met persoonsge gevens aantreft waar Jan en allemal bij kunnen," zei de voorzitter van de werkgroep, mevr. prof. mr M. Rood-de Boer, bij de presentatie van het rapport in Den Haag. Uitgaande van een aantal grondregels die moeten ga randeren dat zorgvuldig met gegevens van cliënten wordt omgesprongen, heeft de werk groep een aantal rechten voor cliënten en plichten voor in stellingen uitgewerkt. Hierbij wordt de nadruk gelegd op de eigen verantwoordelijkheid van de instellingen, omdat daar de privacybescherming gestalte moet krijgen. Volgens de werkgroep is het noodzakelijk de plichten van de instellingen per hulpverle- ningstak in gedragsregels vast te leggen. Voor het toe zicht op de naleving van de regels en het behandelen van klachten over aantasting van de privacy moet een onafhan kelijke vertrouwenscommis sie worden ingesteld Volgens de werkgroep moet de cliënten het recht krijgen om te weten dat en wat een instelling registreert, op welke manier dat gebeurt en met welk doel. Voorts moet de cliënt het recht hebben op in zage en correctie vtm de gege vens om te weten dat gege vens worden doorgegeven aan derden en om de overdracht van gegevens te blokkeren zo lang niet vaststaat dat ze juist zijn en moet hij zich kunnen beklagen. Spiegelbeeld De plichten voor de instellin gen zijn voor een deel een spiegelbeeld van deze rech ten. De werkgroep meent, dat instellingen ook moeten wor den verplicht om per hulp- verleningstak een regle ment op te stellen, waarin za ken worden geregeld als op slag van gegevens, beheer en gebruik, schoning en vernieti ging, inzage en correctie De aanbevelingen van de werkgroep hebben voorname lijk betrekking op de handge schreven registratie van per soonsgegevens. Volgens me vrouw Rood-de Boer komen geautomatiseerde bestanden in de maatschappelijke dienstverlening nog /nauwe lijks voor. Deze computerbe standen zullen mettertijd on der de algemene pravacywet komen te vallen. Zoeüs minis ter De Ruiter van Justitie heeft beloofd zal het ontwerp van deze wet in het najaar bij de Kamer worden ingediend. De werkgroep heeft bewust gekozen voor gedragsregels „Een wettelijke regeling lijkt wel van verdergaande beteke nis. maar je moet dan wel ja ren wachten voor die er is. Wat wij voorstellen kan bij wijze van spreken morgen worden gerealiseerd," aldus mevrouw Rood-de Boer Vanuit de basis Zij noemt als tweede bezwaar tegen een wet, dat Je in dat geval de regels van bovenaf oplegt. „Wij hebben van de basis uit gewerkt," zei zij doe lend op de hoorzitting die de werkgroep heeft gehouden Mevrouw Rood-de Boer spreekt tegen, dat de keuze voor gedragsregels te vrijblij vend zou zijn, doordat dwang middelen ontbreken Zij meent, dat de onafhankelijke commissie van toezicht een corrigèrende rol kan spelen, bij voorbeeld door de publika tie van een jaarverslag De werkgroep verwacht, dat haar voorstellen binnen twee tot vijf jaar kunnen worden gerealiseerd Wanneer de na tionale raad het rapport goed keurt. zal over twee jaar wor den bekeken in hoeverre de instellingen aan de voorstel len gestalte geven. Capri-Sonne. een heerlijke,zuivere sinaasappellimonade. In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebryiksmomentcn. Zuiver fris in onderwegkoflertje „Ik heb wel tien keer op de radiator van de c.v. geslagen voor een glaasje water

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3