KNVB is Telstar veel dank verschuldigd Basketballers met zege in verliezersronde Marita Koch door droomgrens Schaken in trouwzaal Geval-Bischot verbijsterende climax van te langdurige periode van excessen op en om het veld ep°«!es Kist ropees ;»scorer Matig duel tegen Bulgarije - J? Nuals eerste vrouw 200 meter binnen 22 seconden op zomerreces Didier: zege in Luxemburg SPORT TROUW/KWARTET 17 Kist met de Neder- JjU J t topscorerstrofee. Irukki TT A t lijdt pwet ns gi 1 S Kees Kist van AZ'67 ileel topscorer van Europa z,jpen. Kist scoorde in de i voetbalcompetitie 34 nten in 34 wedstrijden, itvangt daarvoor de gou- hoen. Het is voor de eerste iat een Nederlander dit >d verovert. Ruud Geels g ooit een zilveren en een n schoen voor respectie- de tweede en derde plaats schuttersranglijst. ordt opvolger van de Oos- er Hans Krankl, die vorig doelpunten scoorde voor Wien. Krankl eindigde dit derde met 29 doelpunten edstrijden voor FC Barce- >e zilveren schoen komt in zit van de Griek Mavros EK Athene, die 31 keer in 34 wedstrijden. gham Forest werd net als aar uitgeroepen tot de dub van Europa. Notting- 'orest veroverde de Euro- eker voor landskampioe- orig jaar verwierf Notting- 'orest de trofee door als joveerde club het kampi- ap van de Engelse eerste te behalen. icht CHT De Utrechtse ommissaris van politie, oesburg, eist dat het be- 'an FC Utrecht vanaf vol- oetbalseizoen het stadion waard veelvuldig to il supportersreUen be- eiligt. Afgelopen zondag tijdens de wedstrijd FC It-Feyenoord twee ltse agenten gewond na- |door supporters met grote tgels waren bekogeld. In tien supporters werden louden. tfdcommissaris verwijt ituur van FC Utrecht dat te weinig suppoosten aan- waren. Bovendien waren dranghekken in het sta- politiechef vindt het ïen onjuist dat om finan- Jan edenen wordt-beknibbeld gro° veiligheidsvoorzieningen „de volle last van alle kelingen wordt afgewen de politie". wrdvoerder van de politie daar desgevraagd aan de politie niet zo ver kan at ze geen agenten meer et stadion stuurt als FC volgend seizoen in ge- blijft. „Maar we kunnen estaan dat onze mensen soort schietschijf funge- ,Jor de heren supporters, FC Utrecht niets doet om omen dat de zaak uit de Dopt." n. P Para 1 Pan Pan ovefcnsi geding ERDAM De Amster- voetbalclub WA moet p 12 april op staande voet ;en trainer Henk van reer in dienst nemen. Dat president van de recht- n de hoofdstad mr. W. J. hoff Mulder, bepaald in emeunnis in het kort geding, jden Neck tegen de club had pannen om zijn ontslag vechten. verwijt de trainer onder dat hij op niet daarvoor ide velden heeft laten trai voor wintertraining ei- chtig een gymnastiekzaal fgehuurd. „Het klikt niet het WA-bestuur en Van zei de advocaat van de de zitting. van de grieven, die WA •a zijn trainer heeft, levert ingende reden op, die no- voor ontslag op staande lus het vonnis. Dat trai- club elkaar niet liggen is ico van de club, meent de inkpresident. itelling tot WA vindt hoff Mulder, dat hij wel d is in deze zaak in kort vonnis te wijzen. De club ngevoerd dat via de arbi- geling van de KNVB. in partijen zich hebben len, wel een oplossing !t conflict kan worden ge- i. De bondsregeling kent geen spoedprocedure, al- t vonnis. door Johan Woldendorp contractspelers) in Hoofddorp: „De voetballerij is een jungle." AMSTERDAM Nog even en je kunt als voetballer 's nachts om 2 uur veiliger een wandeling op de Amster damse Zeedijk maken dan een zon dagse of midweekse wedstrijd spelen. Het incident in het eergisteren ge- speeldè promotieduel FC Groningen- Telstar de wedstrijd werd gestaakt omdat een stiletto bijna de Velsense voetballer Fred Bischot trof is geen op zichzelf staande gebeurtenis. Het is tot nu toe de meest opvallende schakel in een afschuwelijk ogende ketting van geweldplegingen op en rond het voetbalveld. In de afgelopen jaren hebben een isider en een buitenstaander uitspra ken gedaan, die een pijnlijk nauw keurig beeld van het reilen en zeilen van het betaalde voetbal geven. Oe-' fenmeester Rinus Michels liet zich ooit ontvallen, dat voetbal oorlog is. en Wim Kok, de vooizitter van de Federatie Nederlandse Vakverenigin gen (FNV), constateerde enkele jaren geleden op een congres van deFIF- PRO (de internationale bond van Beide teksten zijn zo ongeveer de citaten van de jaren zeventig gewor den. Vooral ook, omdat zij een vol strekt eigen, maar waarheidsgetrouw leven gingen leiden. De stellingen van Michels en Kok kunnen probleem loos in een andere context worden geplaatst. De quote „voetbal is oor log" is niet alleen van toepassing op de mensonterende hardheid binnen de witte kalklijnen en de conclusie van Wim Kok heeft een diepere ach tergrond dan de sociale wantoestan den, die, ondanks de geboorte van een collectieve arbeidsovereenkomst, nog steeds welig tieren in het voetbal- oerwoud. De sportman is vogelvrij verklaard. Het betaalde voetbal is geen eenheid, doch een explosieve mengelmoes van eigen belangetjes, die hogere priori teit krijgen dan de werkelijke proble men, waaronder de in veel opzichten kwakkelende bedrijfstak gebukt gaat. De meeste zorgen kunnen zelfs worden samengevat onder een noe mer: agressie. Agressie wordt veroorzaakt door een file factoren: de grote sportieve en vooral financiële belangen, die er op het spel heten te staan; de verwor ding van een deel van het maatschap pelijk leven; de „voorbeelden" op de televisie; een bedenkelijke mentali teitsverandering bij spelers; bestuur ders die wekelijks brandbommen on der de stoel van hun trainer leggen en de slechte arbitrage. De bekende vici euze cirkel omgordt niet langer een vacuüm, maar een vuurbal. De voetbalwereld bedenkt averechts werkende theorieën om het geweld te beteugelen. Vorige week memoreerde een trainer na een ordinaire schop- partij, dat zijn niet winnende ploeg te lief had gespeeld. Zondag weigerde scheidsrechter Thomas bij Groningen-Telstar een daad te stel len. De gastenbrigade plaatste hem voor een voldongen feit door na de gebeurtenissen rond Bischot om be grijpelijke redenen te weigeren ver der te spelen. De Amsterdamse recht spreker legde er na afloop evenwel de nadruk op, dat niet hij, maar Telstar het voltooien van de wedstrijd onmo gelijk had gemaakt. Dat is triest, want zo blijft de buiten wereld de indruk houden, dat het met de verloedering van het zich slecht- verkopende produkt betaald voetbal niet zo'n vaart loopt. Thomas had de strijd moeten staken, zoals tal van collega's van hem voor die tijd allang tot die rigoreuze ingreep hadden moeten besluiten. Nu krijgen kwaad willende bezoekers van voetbalsta dions een vrijbrief om hun bedenke lijke praktijken te prolongeren. De belangetjes zijn kennelijk te groot geworden om de voetbalgemeen schap regelmatig voor het blok te zetten. Hoe bizar het ook klinkt, de KNVB is het „werkweigerende" Tel star veel dank verschuldigd. In Groningen wordt gemakshalve van een incident gesproken. Gerede neerd vanuit de plaatselijke situatie is dat niet verwonderlijk, omdat de club nu eenmaal een schone reputa tie heeft. Manager Renzo de Vries: „Het mes is gegooid door een dron ken toeschouwer, die voor de wed strijd al had gezegd, dat hij die daad wilde stellen. Dat is toen niet serieus genomen door de omstanders." Een exceptioneel geval, zo lijkt het, maar daarom is er geen sprake van een incident. Het geval Bischot is de ver bijsterende climax van een te langdu rige periode, waarin het op tal van tribunes en daarbuiten steeds hevi ger begon te broeien. Nogmaals, er wordt hoegenaamd niets tegen excessen ondernomen. De KNVB stelt de thuisclub verantwoor delijk voor de gedragingen op de tri bunes, zoals het bejaarde UEFA-pre- sidium ook kwistig met forse boetes en dreigende waarschuwingen zwaait, om de gastheren op hun ver antwoordelijkheden te wijzen. Wat er daarna gebeurt, onttrekt zich geheel aan het gezichtsveld van de Europese voetbalbond (voor de FIFA. de we- reldvoetbalorganisatie. geldt in we zen hetzelfde). Congressen zijn er nu eenmaal voor om de drankindustrie impulsen te geven, en dubieuze lob by-praktijken ontplooiingsmogelijk heden te gunnen. De meest doelmatige manier om on gewapende toeschouwers op de tribu ne te krijgen, is zonder aanziens des persoons te fouilleren; een methode die in Zuldamerikaanse landen in zwang is. De KNVB ziet dat niet als een oplossing. Sectiebestuurslid Leo van der Korft: „Door wie zou dat moeten gebeuren? Door de politie? Door suppoosten? Twee jaar geleden hebben we tijdens de Europa Cup II- finale HSV-Anderlecht in Amster dam steekproeven gehouden. Dat werkte voortreffelijk. Maar wie ver wacht er nu tussen de 12000 toe schouwers bij Groningen-Telstar een dwaas met een mes?" Het sectiebestuur zal zich vanavond beraden over het geweld rond de vel den. Van der Kroft, belast met scheidsrechtersaangelegenheden, vindt het al dan niet tijdelijk staken van een wedstrijd een zinvolle zaak, zodra er met glas (zoals onlangs bij NAC is gebeurd) en steekwapens wordt gegooid. Maar, zegt hij ook: „Het is een gegeven, dat de agressie afneemt, zodra de bal weer aan het rollen is gebracht. Als een scheids rechter de wedstrijd definitief staakt, ontstaat er een nieuwe fase. Name lijk, dat een ploeg belet wordt om naar huis te gaan. Daarmee wil ik niet zeggen, dat een wedstrijd niet ge staakt mag worden. Ik geloof, dat er in Groningen een wijs besluit is ge nomen." Van een onzer verslaggevers SIENA Eindelijk, na twee nederlagen, kon het Nederlands basketbalteam de eerste overwinning noteren tijdens het Europese kampioenschap Bulgarije, dat ook nog geen enkel winstpunt had weten te behalen, werd na een matige wed strijd via een 38-30 ruststand met 87-82 verslagen. Zoals gebruikelijk startte Nederland zeer nerveus en alleen Akerboom, die in de tweede helft met een lichte blessure zou uitvallen, zorgde ervoor dat de achterstand aanvankelijk tot acht punten beperkt bleef. De Neder landers bleven stroef draaien en daar kwam eerst verandering in, toen Jan Dekker en Emille Hagens de posities van Mitchell Plaat en Dann Cramer overnamen. Het gevolg was veel meer snelheid en de veelgeprezen maar nog weinig vertoonde fast-break kon zich eindelijk ontplooien. In minder dan zeven minuten tijd werd een achter stand van zes punten omgezet in een voorsprong van acht punten. De uitschakeling voor de finale-ronde (ondanks deze overwinning) is bij de Nederlandse ploeg hoewel uiterlijk niet zo erg waarneembaar, toch wel hard aangekomen. Vooral de Neder landse Amerikanen Bruinsma en Mit chell Plaat, die voor het eerst een Europees kampioenschap meema ken, zijn danig teleurgesteld. Onge twijfeld zal dit wel iets te maken hebben gehad met hun superioriteits gevoelens op basketbalgebied, want is Amerika niet het land waar dit spel het beste gespeeld wordt? Voor de smadelijke afgang tegen Spanje blaakten ze nog van zelfvertrouwen. Coach Tom Quinn deelde dat ver trouwen ook: „Misschien is er wel sprake geweest van onderschatting. We hebben met zijn allen naar Span- je-Bulgarije zitten kijken. We waren echt niet zo onder de indruk van het vertoonde spel. Toen wij daarna zelf niet onverdienstelijk speelden tegen de Russen, begon ik aardig optimis tisch te worden over het uiteindelijke resultaat". Het pakte allemaal net even anders uit. De Spanjaarden, met in hun ach terhoofd nog de grote nederlaag te gen Nederland tijdens het vorige Eu ropese kampioenschap in België en daardoor gedegradeerd naar de B- poule, liepen in de tweede helft als een stoomwals over een totaal ont redderd Nederlands team heen. Het leek er op dat de formatie van Quinn de zware wedstrijd daags ervoor nog in de benen had. De logische vraag komt dan onmiddellijk naar voren of het niet verstandiger was geweest om in de wedstrijd tegen Rusland, die bij voorbaat toch als verloren moest wor den beschouwd, niet voluit te gaan en de basisspelers wat meer rust te gun nen. Quinn keek wat gekweld toen hij die vraag voorgelegd kreeg. „Ja, nu twee dagen later ga ik me inderdaad dat ook afvragen. Misschien was het wel verstandiger geweest. Maar wat wil je, ik ben Amerikaan en er spelen nog andere Amerikanen in ons team. Als dan blijkt, dat je in de rust maar één punt achter staat tegen het machtige Rusland, dan denk je niet meer aan een eervolle nederlaag, maar dan wil je het onderste uit de kan hebben. En dat is misschien toch wel mijn fout geweest". Er zijn ook klachten van de kant van de spelers over het feit dat Quinn op de training voor de wedstrijd tegen Spanje zijn toch al uitgebreide spel letjes-repertoire wilde uitbreiden met een nieuwe variant. Sommige spelers zouden daardoor in de war zijn ge raakt. Quinn bestempelt dat als on zin: „Flauwe kul. Het zou fout ge weest zijn indien ik gedurende de hele wedstrijd dat patroon gebruikt had. Maar dat heb ik niet gedaan. Heb je de spelers horen klagen over de zöne-press die we tegen Rusland speelden? Nee toch zeker, want dat werkte uitstekend." Assistent-coach Jan Slkking, zelf nog actief speler in het Delftse Punch, vindt dat er teveel geklaagd wordt: „Het is nooit goed. De kwestie is gewoon, dat men met teveel veel verwachtingen aan dit toernooi is begonnen. Iedereen roept dat we zo sterk zijn. We zijn heus niet slecht, maar echt niet veel beter dan twee jaar geleden in België. En nu verwacht men zomaar, dat we vierde of vijfde worden. Dat is toch absurd. Ik ben allang blij als we die zvende plaats van België kunnen consoli deren". Nederland: Woudstra 23, Akerboom 12, Bruinsma 12. Cramer 10, Faber 8. Plaat 6, Kip 6, Dekker 4, Hagens 4, Van Helfteren 2. Bulgarije: Joetimov 19, Tsjarkov 16, Peits ev 16, Arabatsjijik 15. Groep A: Italië-België 86-76, Grieken- land-België 92-68. Naar finalepoule: Tsjechoslowakije en Italië. Groep B: Sowjet-Unie-Bulgarije 104- 71, Nedeland-Bulgarije 87-82. Naar fi nalepoule. Sowjet-Unie en Spanje. Groep C: Polen-Joegoslavië 95-102, Polen-Frankrijk 85-76. Naar finale poule. Joegoslavië en Polen. De officiële opening van het toernooi in Waddinxveen met links premier Van Agt en rechts wereldkampioen Karpov. WADDINXVEEN Trouwlustigen in Waddinxveen zullen geduld moe ten oefenen. De komende twaalf dagen is de gemeentelijke trouw zaal het domein van de pas ge trouwde wereldkampioen schaken Anatoli Karpov en drie grootmees ter-collega's. Karpovs vrouw Irina, die door het persbureau Tass wordt omschreven als een 25-jarige blauw ogige brunette uit Moskou, is niet meegekomen. Ze heeft de witte broodsweken onderbroken om, zoals de Russische zaakgelastigde stelde, het echtelijk huis in te richten. Door wat veranderingen in het deel nemersveld heeft deze tweede Eu- we-vierkamp het karakter gekregen van een steden-wedstrijd Lenin grad-Praag, waarbij moet worden bedacht, dat Genna Sosonko, inval ler voor de in Bied schakende Jan Timman, de stad aan de Newa al zeven jaar geleden voorgoed verliet, en sindsdien met redelijk succes de Nederlandse kleuren hooghoudt. Ook Praag heeft zijn representan ten niet kunnen vasthouden. Lubo- mir Kavalek woont in de Verenigde Staten en is daar al driemaal kam pioen geworden. Zijn vroegere landgenoot Vlastimil Hort heeft zich sinds kort tijdelijk in Keulen gevestigd en is de enige die met eigen vervoer naar ons land is geko men. Zo men ziet, is de richting van de grote trek in de schaakwereld nog altijd westwaarts. Voor Karpov is dit het derde bezoek aan Nederland. Hij won drie jaar geleden de eerste Euwe-vierkamp en was daarna ongenaakbaar bij het grootmeestertoernooi van Til burg, waarin hij dit najaar ook weer zal meespelen. Karpov mag dan wereldkampioen zijn en door iedereen als zodanig worden erkend en gerespecteerd, hij ziet er precies uit als iemand wiens grootste hobby het verzame len van postzegels is en dan nog wel schaakpostzegels. Kleurloos en leeftijdsloos als altijd verscheen hij gistermorgen bij de persconferentie in Den Haag, waar ook de afgebroken partijen zullen worden uitgespeeld. Hij bevestigde dat hij in september aanstaande voor één schaakpartij tegen Brow ne vijftigduizend dollar (ruim hon derdduizend gulden) hoopt te incas seren. Een bedrag, dat doet vermoe den, dat er in Waddinxveen méér op tafel is gelegd dan de hoofdprijs van 10.000 gulden. Ook wilde Karpov wel kwijt dat de huwelijkse staat hem wel bevalt, hoewel hij nog wei nig tijd heeft gehad om zich daar over een grondig oordeel te vormen. Tot leven kwam hij pas toen de naam viel van Kortsjnoi, de erfvij and. De man, die hem tijdens een 92 dagen durend gevecht in de hitte van Baguio City bijna de wereldti tel ontnam. „Permanent beledigt hij de Russische grootmeesters. Mij persoonlijk heeft hij zozeer bele digd,' dat het niet voldoende zou zijn als hij zijn verdachtmakingen aan Rusland alleen maar zou sta ken. Hij zou in het openbaar zijn excuses moeten aanbieden", aldus de wereldkampioen, die er overi gens in één adem aan toevoegde, dat hij wel opnieuw achter het bord zou gaan zitten als Kortsjnoi de verschrikkelijke het weer tot uitda ger zou brengen. Na zes ronden In het toernooi in Bied bezet Jan Timman de tweede plaats achter de Argentijn Qulnteros. Timman speelde remise in de vijfde ronde en won In de zesde ronde van de Joegoslaaf Barie -fc ry"-: DUSSELDORP „Ik weet niet wat ik moet zeggen". Zo reageerde Marita Koch, de eerste vrouw ter wereld die de 200 meter binnen de 22 secon den heeft gelopen, in het Oostduitse blad Sport Echo op haar prestatie (21,71 sec.), waarmee zij het afgelopen weekeinde de atletiekwereld verbijsterde. De 22-jarige stu dente in de medicijnen was sprakeloos. Marita Koch is dit seizoen opper machtig. Zij nam vorig jaar het we reldrecord op de 400 meter over van de Poolse Irena Szewinska, waarbij zij' met 48,94 seconden de 49-secon- dengrens doorbrak. Woensdag zal zij tijdens de Olympische dag in Dres den haar eerste 400 meter van het jaar lopen. Om al vast warm te draai en voor de wedstrijd in Dusseldorp, liep zij de 100 meter in 11,12, en was zij startloopster van de Oostduitse 4 x 100 meter estafetteploeg, die even eens tot een wereldrecord kwam. Marita Koch werd vijf jaar geleden ontdekt. De uit Wismar afkomstige atlete verhuisde naar Rostock en on der leiding van trainer Wolfgang Meier behaalde'zij in 1975 de eerste successen. Zij won in dat jaar een nationaal indoor kampioenschap en werd tweede bij de Europese titel strijd voor junioren. Een rugblessure tijdens de Olympische Spelen van 1976 vormde een voorlopige onder breking van haar loopbaan. Het doorbreken van droomgrenzen heeft in de atletiek altijd tot de ver beelding gesproken. Op 9 juli 1960 liep de latere Olympisch kampioene Wilma Rudolph voor het eerst de 200 meter binnen 23 sec. (22,9). Het duur de 19 jaar voordat de volgende barriè re viel. Maar ook de 21,71 van Marita Koch zal niet eeuwig standhouden. Overigens: het Oostduitse 4 x ioo meter-damesteam dat op deze af stand met 42.09 een nieuw wereldre cord vestigde (oude record ook van de DDR in 42.27) bestond uit Marita Koch, Romy Schneider, Ingrid Auers- wald en Marlies Göhr. Bij wedstrijden in Sotsji aan de Zwar te Zee werden maar liefst vijf wereld seizoen-prestaties geleverd. Valeri Abramov liep 13.14.6 op de 5000 me ter, Pavel Jakovliev liep de 1500 me ter in 3.37,2, Olga Watsjoereva legde de 800 meter af in 1.57,2, Marina Ma- kejeVa liep de 400 meter horden in 55,90 en Faina Melnik wierp de discus 68,28 meter ver weg. Het hoogtepunt van de wedstrijden in Berkeley was de 800 meter. James Robinson, die op de snelle baan van deze Amerikaanse stad nog nooit ver loren heeft, pakte in de laatste meters de winst in 1.45,52. De Amerikaanse studentenkampioen op de 800 en 1500 meter Don Paige, werd tweede in 1.45,54. Wereldrecordhouder op de 400 meter horden, Edwin Moses, won die afstand in 48,98. Joost Borm zorgde bij wedstrijden in Bratislava voor de beste Nederlandse seizoenprestatie op de 1500 meter. De atleet van Phoenix liep de afstand in 3 41. Hij werd daarmee tweede achter de Ier Ray Flynn (3.40,5.(. Ruud Wielart met 2,27 meter Neder lands recordhouder hoogspringen, begint langzaam weer in vorm te ko men. De Haarlemmer sprong bij de hoofdklassewedstrijden op de sintel- baan Ookmeer in Amsterdam 2,20 meter hoog. Het hoogspringen was bij dit competitie-weekeinde trou wens toch een goed nummer In Sit- tard sprong de 17-jarige Guido Maas (Caesar) over 2,05 meter en in Val- kenswaard bedwong Walter Kuiven- hoven (Reeuwijk) een hoogte van 2,08 meter. Koen Gijsbers (De Bataven) won in Sittard de 400 meter in 47.6 seconden (beste Nederlandse seizoen- tijd). Hen Brouwer (CIKO '66) kwam op Papendal op dezelfde afstand tot 48.7 seconden. In Amsterdam won AAC de hoofdklassewedstrijd met 29.431 punten voor Haarlem (27.700) en Sparta (27.255). De dames hoofdklassers waren op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidla- renstraat in actie. Jennifer Smit (Sparta) zorgde voor de beste Neder landse seizoenprestatie kogelstoten met 15,54 meter. Betty Bogers (Spar ta) won het discuswerpen met 52,26 meter Tilly Verhoef (Spartaj zorgde voor de beste seizoenprestatie op de 400 meter met een tijd van 53,5 secon den. Elly van Hulst (Olympia'48) won de 800 meter in 2.07.7. Sparta zege vierde in Den Haag met 18.206 pun ten voor Olympia '48 (17.317) en ADA (17.104). In Utrecht wierp Bea Wiarda (Horror) 52,90 meter met de discus. DIEKIRCH Lucien Didier, de eni ge Luxemburgse deelnemer, heeft via een zege in de laatste etappe, de Ronde van Luxemburg gewonnen. Aanvankelijk nog twee minuten ver wijderd van de gele leiderstrui, finish te hij de laatste etappe met een voor sprong van 2 minuten en 50 seconden op het peloton. Didier. een ploeggenoot van Hinault, was 25 kilometer voor de eindstreep van de 140 kilometer lange vijfde etappe, het peloton ontvlucht. Hinault, die het algemeen klasse ment na de voorlaatste etappe nog aanvoerde, had vooraf verklaard dat de overwinning in ieder geval naar hen of een lid van zijn ploeg zou gaan. Eindklassement I. Lucien Didier (Lux) 17 uur. 10 minuten en 17 sec. 2. Bernard HlnauJl (Fra) op 10 sec. 3 Bert Ooslerbosch (Ned) op 11 sec. 4. Leo van Vliet (Ned) op 13 sec. 5 Lanuss Blcnlek (Pol) op 16 sec 6. Allio Vandl (Itn) op 18 sec 7 Said Qoesey- nov (Sov)op 19 sec 8. Johan van de Velde (Ned) op 20 sec. 0. Jean Vanderstappen (Bel) op 21 sec. 10. Sergio Oerosa (Zwi) op 24 sec. De klasseringen van de overige Nederlanders zijn: 12. Pronk op 2.54.17. t 4,23, 24. Van den Hoek op 8,01. ROME De langste wielerwedstrijd van dit seizoen, de „Gran Fondo" van Milaan naar Rome over 660 kilometer zonder gangmaking, is gewonnen door Sergio Santemaria. De 22-jarige Italiaan versloeg in de eindsprint En rico Paolini, de voormalige kampioen van Italië. Niet meer dan 57 renners gingen in Milaan van start; 41 beëin digden de wedstrijd, die in 1941 voor het laatst was gehouden. Met de „tweede klasser" Santemaria als winnaar mag het experiment van Vicente Torriani, de organisator van alle grote wedstrijden in Italië, als mislukt worden beschouwd. Torriani wilde de „Gran Fondo" opnieuw tot leven brengen. Hij zorgde voor veel sponsors en hij rekende erop dat met het gigantische prijzengeld alle ren ners, de vedetten Saronni en Moser incluis, uit de Giro zouden meedoen. Saronni en Moser voelden er echter niets voor, evenals trouwens de bui tenlandse cracks als Johansson, De Muynck, De Vlaeminck en Laurent. De waterdragers waren wel bereid zich in dit avontuur te storten. Sante maria, die woensdag de Ronde van Italië als 75e (twee uur achterstand op Saronni) beëindigde, bleek de meeste reserves over te hebben. BOURGES De Fransman Jean- Rene Bernaudeau heeft de wieler wedstrijd Parijs-Bourges gewonnen. Hij legde de 240 kilometer af in 6 uur, 3 minuten en 25 seconden. De win naar van het vorig jaar. de Fransman Regis Ovion, eindigde in dezelfde tijd als tweede BREGENZ Jan Jonkers was op de vierde plaats de beste Nederlander in de vierde etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs. Jonkers maakte deel uit van een kopgroep van vier renners, die negen seconden voorsprong had op het peloton. Win naar van de etappe was de Oostenrij ker Peter Muckenhuber, De Pool Ta- deusz Wojtas behield de leiding in het algemeen klassement. DOETINCHEM - De Nleuwzeelan- der Roger Sumlch won de Ronde van de Achterhoek, een wedstrijd met start en finish in Doetinchem. Su- mich maakte deel uit van een kop groep van vijf renners. Hij was in de eindsprint te snel voor Bert Wekema en Joop Ribbers. BLACKPOOL Urei Kasjlnin uit de Sowjet-Unie heeft de amateurwieler ronde door Groot-Brittannië gewon nen. De 21-jarige Rus. die slechts één etappe op zijn naam bracht, eindigde vrijwel elke dag in de voorste gelede ren. Voor het derde achtereenvolgen de jaar ging het ploegenklassement naar de Sowjet-Unie. VOETBAL Berichten van de voetbalmarkt Johan Necskens tekende gistermiddag (Neder landse lljdi In New York een contract dat hem zoals bekend voor vijl Jaar bindt aan de New York Cosmos Johnny Rep deed eerder datzelf de voor 3 jaar bij 81 EUenne in hloke on Trent signeerde Lock Ursern, vleugelspeler van AZ '67. het contract dat hem aan de Engelse club Sloke City bindt 8tokc City promoveerde een ma^nd geleden naar de cerate divisie Het translérbe drag voor Ursem bedraagt 260 000 gulden De Amsterd immer Vsn Bommel tenslotte tekende voor 2 Jaar bij MVV VOETBAL Een eerste onderzoek heelt uitge wezen dal de schade die toeschouwers na afloop van de ontmoeting MBV-Bayem MUnchen aan het Volksparksladlon van Hamburg hebben loegebmchl tenminste rond 100 000 mark (110.000 guldcni bedraagt De alzelUng. die on der dr druk van de massu bezweek, zal door een zeilde constructie worden vervangen Wel zaj worden bezien ol het hekwerk tussen de trlbu nes en hel speelveld, dal een eerste afzetting vormt, moet worden versterkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17