I aadgevingen van een sympathieke dokter flooi boek ver molens 'De staat bezit zelfs ons leven' wereld an heden Wat een chirurg denkt en voelt 1 Rijk Gods op aarde Hoe menselijk is mystiek? 3 windkracht in heden verleden S klL opnieuw over „de wereld neden" is overwegend Neder- jan samenstelling. De in deel tonnen serie over „wetenschap raars" vindt hier een uitvoerig Het blijft de vraag of zo'n •enreeks over de huidige stand wetenschap, hoe waardevol op "ook. in een wereldgeschiede- e' helemaal thuishoort, hldie wetenschap op de wereld neden natuurlijk wel grote in- heeft. H. W. von der Dunk zegt ^slotbeschouwing zelfs: „Tegen- de telkens nieuwe grenzen door- Me technische virtuositeit valt DAG 12 JUNI 1979 BOEKEN TROUW/KWARTET H 11 Dei ur Jelle Jan Kiinkert fdi in tt. r de titel ..Hoe overleef jn dokter" heeft de huis- Boris Bouricius een (vol de ondertitel) „prakti- handleiding voor zieken et zo zieken" geschreven, [hoek bevat na een inlei- hoofdstuk maar liefst zeventig hoofdstukjes In allerhande zaken aan de orde worden gesteld: hoe overleef iken dan volgt het onderwerp. Dat varieert van ..hoe overleef ik migrai ne" totzorgzame vrou wen". en vanreumatiek" tot de vakantie". Dat idee om alle hoofdstukken met de woorden „hoe overleef ik" te be ginnen levert titels op die soms aar dig zijn maar soms ook niets te ma ken hebben met de inhoud van het hoofdstuk. Dat geldt speciaal voor dat over de pijn van kanker" en dat overmartelen". De titel „hoe overleef ik de kans op een baby met geboortefouten" lijkt mij op zijn best onzin en op zijn slechts wijzen op een verkeerd gerichte aandacht: je kunt je beter afvragen hoe de baby dat overleeft. Het eerste inleidende hoofdstuk staat nogal los van de rest van het boek. Allereerst qua stijl: het is slecht en onduidelijk geschreven. Ik moet he laas bekennen dat ik er ondanks her haalde lezing en bestudering van twee getekende schema's weinig van begrepen heb. Ik heb het vermoeden maar meer is het niet dat de auteur de overtuiging aanhangt, dat de meeste ziekten ontstaan doordat mensen hun gefrustreerde psychi sche behoeften „vertalen" in ziekte verschijnselen. Dat is een sympa thiek uitgangspunt, maar wanneer Bouricius dat populariseert tot de uitspraak dat „wie ziek is dat veruit in de meeste gevallen zichzelf heeft aangedaan" slaat hij de plank mis- causaliteit en schuld zijn verschillen de zaken: daarbij komt. dat hij de invloed van sociale factoren helemaal veronachtzaamt. Maar ik zei al: mis schien heb ik het allemaal niet goed begrepen. Overigens, en dat is mijn tweede opmerking, blijft in de rest van het boek onduidelijk hoe de gege vens uit dat eerste hoofdstuk daarin doorwerken. Misschien daardoor wel is het verder een heel aardig boek geworden. Er- wordt in eenvoudige taal nogal wat medische informatie gegeven op een ontspannen toon en met de idee op de achtergrond dat de dokter het zelf tegenwoordig ook niet allemaal meer weet. Naast praktische raadgevingen (in de trant van: wie last heeft van zweetvoeten moet vaak schone sok ken aantrekken! worden er bij som mige problemen trucjes uit de moder ne grains- en psychotherapiedoos bij gehaald. meestal in de altijd wat on bevredigende vorm van praktijkvoor beelden. Ik geloof niet dat het nu speciaal een praktisch boek oplevert daarvoor zit het toch te onsystema tisch in elkaar maar alles bij elkaar is het toch wel de moeite waard, m de toekomst kijk ik het vast nog wel eens in. De schrijver laat zich in elk geval kennen als een sympathieke huisdokter en dat is ook belang rijk. B. Bouricius: Hoe overleef ik mijn dokter; een praktische handleiding voor tieken en niet ao xieken. Kosmos. Am sterdam. Antwerpen. Jan Roelfs ens ontleenden hun liele bestaan aan jrkracht, waterkracht overwegend wind- Cht. Een cultuurbeeld eeuwen, dat nog eds niet is vervaagd: ïalende molenstenen het verpulverde m\ De maalstenen in lijbelse tijd verwijzen dit proces. De blin- held Simson, geke- ïd aan koperen kete- t, „malende in het ge- igenhuis" (Richteren 21). dingen in het boek Predi- door maagden bediende ns: „en de twee deuren de straat zullen gesloten len als er is een nederig ld van malen". (Prediker 1). „Neemt den meulen en t meel (Jesaja 47:2). Over 3geluid van maalstenen men voorts in de profetie Jeremia (25:10). bovenstaande vermeldingen i we een greep uit het nieuwste mboek KIJK OP MOLENS van bawl van de uit West-Friesland wortlge Jaap Th. Balk, oud-redac-. ur m het Algemeen Handelsblad," I de historie van het landeigene in rum van de folklore een leven u als een grote liefhebberij koes- en over deze zaken met deskun- «id bericht. ilenland. ille gdi op Molens is ook zien naar mo- ai» hoewel hun aantal is geslonken Ri en land, dat nog altijd het n mdeels vlakke landschap en de lie idische afwezigheid van wind m molenland bij uitstek is. Halver- ni de vorige eeuw telde men in mil irland nog zo'n 9.000 wiekendra- ir Rondom de jaren twintig van s i eeuw waren het er 2.000. Thans te er nog maar 950 molen over, Ni rvan 75 watermolens. verscheidenheid is betrekkelijk even: de wipmolens, spinnekop- i'et stellingmolens, Noordhollandse voi *s. de witte Zeeuwse grondzei- ogi de tjaskers en de paltrokzaag- iek "s. om enkele bekende typen te ?n *n. er, rleefde glorie lol orenmolens zijn een nieuwe toe- ;es it begonnen. Steeds meer koren- mi ®s beginnen weer daadwerkelijk ml n tot meel te malen. Het „bruin n.i de molen" is voor vele „echte" ws en voor hun afnemers een begrip. Het volkoren komt weer uit de molen, die vele generaUes heeft bediend. Een molen is een monument uit het verleden, een charmante versiering in het landschap, maar in de eerste plaats een werktuig. Jarenlang wordt er geijverd om het restant aan molens te behouden; op de bres voor de mo len staan onder meer „De Hollandse Molen" en de „Vereniging tot Behoud van Molens in Nederland". Een molen, waarvan de wieken niet draaien, raakt in verval. Een draaien de molen vereist voortdurend toe zicht. terwijl de produktie In vergelij king met modeme machines laag is.. Bovendien: de produktie is nimmer constant, omdat de wind(kracht) dat niet is. Ontwikkelingen in deze twee de eeuwhelft leiden ertoe, dat de vak molenaars een kleine garde gaan vor men. Nog geen acht procent van onze molens wordt door een vakman bemalen. Ambachtelijk gilde In 1967 is het „Oilde van Vrijwillige Molenaars" ontstaan, een vereniging met als doel om mensen, die actief aan het molenbehoud willen meewer ken in de gelegenheid te stellen ken nis en ervaring op te doen, die kun nen leren wind- en watermolens te bedienen. Er zijn molenlessen, die een jaar of langer duren. (Postbus 71119 - 1008 BC - Amsterdam). Balk is met zijn geschiedschrijving tot in zeer oude tijd teruggegaan, hij betoogt onder meer dat de windmo len geen Nederlandse uitvinding is en stelt de vraag of het gebedsmolentje van de monniken ln Tibet het eerste voorbeeld van een door wind bewo gen molentje was. Hij verwijst naar vermeldingen uit de Arabische we reld over het bestaan van windmo lens, in de negende eeuw, op grondge bied van het tegenwoordige Iran. De oudste, bekende windmolen in ons land wordt genoemd in een akte van 1240, in het Limburgse Merum, even ten zuiden van Roermond. Het type Nederrijnse windmolens, waarvan Keulen er al eerder een moet hebben gehad. Folklore Rondom de molen leefde en leeft nog zij het in mindere mate de folklo re. De auteur heeft dan ook terecht molenversjes door zijn verhaal ge strooid, zoals dit: Het molenaarsleven Is van Ood gegeven. Maar het malen bij nacht Heeft de Duivel bedacht Een monumentaal molenboek, met luisterrijke kleurenfoto's en techni sche afbeeldingen (zwart-witdat ook voorlicht over het wonen in mo lens, molenrestauratie, verplaatsin gen, kosten van onderhoud, molen musea en molenrestaurants. Waarde vol is voorts, dat het molenljezit ook streeksgewijs, met plattegronden van het gebied, wordt behandeld. De ge tekende illustraties zijn van G. J. Pouw van het „Gilde van Vrijwillige Molenaars". Een aanmerking zou deze kunnen zijn: het boek ontbeert een index. Voor belangstellenden nog deze adressen: De Hollandsche Mo len, Nlc. Beetskade 40 1817 EB Alk maar, Vereniging „De Hollandsche Molen", Prins Hendrikkade 108 1011 AK Amsterdam-C. J. Th. Balk KIJK OP MO LENS Uitgave Elsevier, in de serie „Kijk op..." Omvang 143 bladzijden, ruim 200 kleu renfoto's, prijs 32,50. Romantische aanblik van de hoogste molen van ons land: de Schiedamse molen De Walvis 33 meter hoog. Aan de waterzijde „de grot", die toegang gaf voor de schuiten met grondstoffen. Onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg maakt op het ogenblik een studiereis door de Verenigde Staten. Tijdens zijn verblijf werd hij geconfronteerd met de reacties van de Amerikanen op de executie van John Spen- kelink. Hij stuurde ons een overzicht van die reacties plus wat persoonlijke aantekenin gen bij die reacties. door Nico Jörg De dood van John Spenkelink op de elektrische stoel heeft hier in de Verenigde Staten de discussie over de doodstraf opnieuw aangezwengeld, temeer daar de executie van twee andere mensen aanstaande is. Tot nog toe hebben wij op onze reis geen mensen ontmoet die de doodstraf verdedigen, maar dH zullen we maar wijten aan het soort contacten dat wij hebben. De vooraanstaande liberale kranten keren zich tegen de doodstraf, hun lezers zijn het daar niet steeds mee eens. Een paar van hun argumenten: In de discussie staan de doodstraf en de veroordeelde centraal, maar aan het slachtoffer van het misdrijf zou geen aandacht besteed worden. De rechtbanken zouden van het straf recht een schijnvertoning maken door veel en veel te licht te straffen of door de omzetting mogelijk te maken van levenslange gevangenisstraf in een tijdelijke straf tot 8 jaar en daar na voorwaardelijke in vrijheidsstel ling. Oog om oog i" lederlandse editie van de lersele Wereldgeschiede- 5 nadert met deel 11 haar n: ooiing: het twaalfde deel nog o.m. een register be- f*n dat de andere dikke 'n ongetwijfeld toeganke- k! cr zal maken. inderd amateuristische ge- op politiek, sociaal en ethisch J>et alleen meer op, het draagt een schaalvergroting van de [tonele misère". En dat is een scherp oordeel. Over die virtuositeit gesproken: al leen al zo'n indrukwekkende teke ning van de structuur van een cytoch- room C, een enzym dat in alle orga nismen voorkomt, doet je duizeien. Het is één van de vele uitstekend gekozen illustraties, die ook dit deel waardevol maken. De veranderingen die ons dagelijks biologeren, zijn vol gens Von der Dunk zo overweldigend, dat velen er uiterlijk afgestompt op reageren en in hun diepere bewust zijn gedesoriënteerd raken. Dat maakt het extra moeilijk om in het vergankelijke het blijvende te erva ren, in het vreemde het eigene, in het verleden het heden. En dat is toch mede het doel van deze uitgaaf. In dit deel schrijven Schulte Nord- iiolt over de VS, Van Vuurde over Latijns Amerika Vos over Korea en Japan, Biegel over Midden-Oosten, Derde en Vierde Wereld. Campagne over biologie, biochemie en evolutie, 't Hart over diergedrag, Bakker over ecologie, Luyendijk-Elshout over de geneeskunst, Bloemhoff over chemie, Mehra en Reichenberg over fysica, Postma over oceanografie en Van Diggelen over astronomie en ruimte onderzoek. W.F.S Voorstanders van de doodstraf leve ren niet tegelijk het bewijs dat de doodstraf inderdaad een afschrik wekkende werking heeft op het be gaan van ernstige delicten, en dat is dan ook de zwakte van hun argumen tatie. Simpeler is hun argumentatie rond de positie van het slachtoffer. Maar de vraag of het oeroude oog om oog, tand om tand in de moderne tijd nog wel opgaat, wordt niet gesteld. Wel las Ik één ingezonden stuk van een tegenstander van de doodstraf die in deze richting moet hebben ge dacht. Hij schrijft in de Washington Post kort en krachtig: De executie van Spenkelink demonstreert on weerlegbaar eens en te meer dat zelfs on leven aan de staat toebehoort. En dat is natuurlijk wel de kwestie. De staat neemt het leven van een van haar burgers niet omdat de nabe staanden van het slachtoffer dat zou den willen of het recht zouden heb ben om dat leven te nemen, maar omdat de voltrekking van de dood straf nuttig zou zijn. Dan is men echter terug bij het eerste punt, want het nut van de doodstraf is nooit bewezen. Voorstanders van de doodstraf wij zen ook op het huns inziens inconse quente gedrag van kranteredacties die wel een liberale abortuswetgeving bepleiten, maar zich tegen de dood straf keren De argumentatie van de tegenstan ders van de doodstraf verloopt langs heel andere lijnen. Men wijst op het karakter van volksvermaak dat open bare terechtstellingen honderden ja ren lang in Europa droegen en vraagt zich af of het strafproces thahs wel zulk barbarisme weert: de kranten staan vol en de tv bol van vorm en werking van de elektrische stoel. Ei genlijk is dat oude Europese spekta kel in nieuwe vorm in Amerika voort gezet. Een andere lezer veronderstelt dat de executie niet de bedoeling had poten tiële moordenaars angst in te boeze men. Dat is een misvatting van de menselijke natuur, want als de mees te mensen datgenen zouden nalaten wat een vreselijke dood teweeg kan brengen, zouden er geen sigarettenro kers en snelheidsmaniakken zijn, en als het enige doel van de doodstraf is, de samenleving te beschermen tegen gevaarlijke moordenaars, dan kan dat doel ook bereikt worden door levenslange gevangenisstraf. Ons werd trouwens verteld dat alleen al in de gevangenissen van de staat New York veertig gevangenen het le ven laten door onderlinge twist. Dat is ongeveer het aantal moorden bu lten de gevangenis in Nederland. Deze briefschrijver vermoedt dat de bedoeling van de executie was een demonstratie te geven aan het pu bliek dat de misdaad serieus bestre den wordt en dat er simpele oplossin gen voor zouden bestaan. Dat zou weer verkiezingswinst kunnen bete ken. Gesuggereerd wofdt echter om de oplossing te zoeken in wetgeving die vuurwapenbezit beperkt. In het politielaboratorlum van de stad New York liet men ons een collectie in beslag genomen vuurwapens zien en vertelde men ons dat er per jaar twin tigduizend vuurwapens worden ge consigneerd. New York heeft strenge wetten op het vuurwapenbezit, op vuurwapenaanmaak en verkoop. Maar dat is vrijwel nutteloos wanneer je een paar straten verder voor vijfen twintig dollar een revolver kunt ko pen. Het vuurwapenbezit wordt gi gantisch genoemd en of dat met wet- door: JELLE JAN KLINKERT Hoe zou je de Engelse woor den „mortal lessons" moeten vertalen? Dodelijke lessen? Doodslessen? Moeilijk is dat, maar toch wel belangrijk, want het is de titel van een boek, geschreven door de Amerikaanse chirurg Richard Selzer. Hij probeert daarin duidelijk te ma ken wat hij als chirurg denkt en voelt, en hoe hij naar het menselijk lichaam kijkt. Hij doet dat in veertien hoofd stukken, samengenomen in drie de len. Een deel over de heelkunde, een over het lichaam en een deel met vier uiteenlopende essays. Dat lijkt syste matisch, maar het Is het niet. Geluk kig, voeg ik daar direct aan toe, want elk hoofdstukje in elk deel is een op zichzelf staand, waardevol en telkens verrassend essay. En ln elk hoofdstuk overschrijdt Selzer ruimschoots de grenzen van het betreffende deel van het boek. Dé schrijver maakt indruk als origi neel denker en boeiend stilist; hij schrijft wat bonkig, maar tegelijk heel natuurlijk. Hij is gefascineerd door zijn vak. Niet omdat hij dat zo knap bedrijft of omdat hij daarmee de dood overwint, maar omdat hij beseft het voorrecht te hebben het geheim van het menselijk lichaam te mogen aanschouwen en soms bijna te Mijn vertaling zou zijn: harde lessen Misschien is dat iets voor de volgende druk want die wens ik dit boek zeker toe Richard Selzer: De dood meester notities uit de heelkunde Uit* Ambo. Baarn. 143 p Prijs 17 50 doorgronden. Ik zeg het wat plechtig, maar dat komt omdat Selzer zelf ook met een bijna religieuze geladenheid schrijft. In alles houdt hij zich bezig met het onverklaarbare, het onverwachte het wonder of de ramp op de operatieta fel. in de abortuskliniek of in zijn gesprekken ln het café. Ik denk aan zijn verhaal over het verschijnen van een mier uit de atcrlele lakens tijdens een operatie; en dat over de man die zich niet wil laten behandelen aan een kankergezwel aan zijn hoofd Maar vooral aan zijn uiterst fascine rende essay over abortus verplich te lectuur voor ieder die zich met deze problematiek bezig houdt „Mortal lessons" was de Engelse titel Hoewel het boek verder uitstekend vertaald is. is het met de titel misge gaan; deze luidt „de dood mees ter en dat geeft nou net de idee over de chirurgie weer waar Selzer zich in zijn boek van distantieert. Rectificatie De op de vorige boe kenpagina besproken deeltjes in de Larftaarn-reeks kosten geen ƒ7.50 maar 4 90. zo deelt de uitgever. J H Kok te Kampen mee geving valt terug te dringen moet betwijfeld worden. Ironisch Een andere krantelezer vindt het ge val om een aantal redenen ironisch. Een paar dagen vóór de executie le verde ayatolla Khomeini kritiek op het Amerikaanse Congres, omdat het de executies in Iran veroordeeld had. Te zelfder tijd was het Hooggerechts hof bezig God te spelen door de exe cutie van Spenkelink goed te keuren. •Natuurlijk is er verschil. Want het Congres veroordeelde het gebrek aar. een behoorlijke procesorde in Iran. Maar ook dat heeft iets ironisch, want die processen in Iran zijn nu eens zonder onderscheid des persoons. In Amerika zijn de processen die op executies uitlopen wél discrimine rend: hoeveel mensen zouden het ver dragen dat een beroemdheid geëxe cuteerd werd? Een voorbeeld hiervan leverde San Francisco kort geleden. Daar schoot een politieman de burgemeester en een functionaris die zich inspande voor de grote homoseksuele minder heid in San Francisco dood. Zijn straf liep uit op slechts zeven jaar, en dat veroorzaakte grote woede omdat ln dezelfde tijd Spenkelink met nieuwe procedures voor zijn leven vocht. Deze heeft steeds beweerd te hebben gehandeld in noodweer bij een homo seksuele toenadering van zijn slacht offer Het verschil ln behandeling wordt hier als krenkend ervaren en is voor velen het bewijs van discrimi natie Tenslotte een typisch gedateerde re actie: De maximum snelheid is yer- laagd. de thermostaat in de huizen teruggedraaid, auto's zijn kleiner ge worden. het fietsen en de windenergie worden bevorderd en de lichten uit gedraaid om energie te sparen. Moe ten we dan ook hier ophouden met elektrocutering van mensen?f door dr. H. J. Komijn ■In het boekje „Hoe menselijk is mystiek" laten achtereen volgens de psychiater Mark Gyselen, de godsdiensthisto ricus Paul Mommaers en de zenuwarts Jan Marlet hun licht schijnen over het thema: de mystieke top-ervaring. Een dergelijke ervaring, die bij som mige mensen spontaan, bij anderen pas na langdurig zoeken, optreedt, kenmerkt zich door een plotselinge geestelijke openbaring. gepaard gaande met een gevoel van extati sche vreugde. Men voelt zich op won derbaarlijke wijze verbonden met alle mensen, met de hele schepping en men ervaart het Goddelijke als een alles doordringende liefde. De vraag naar het „waarom en waardoor de mensen leven" lijkt te worden be antwoord. Alhoewel de duur van een dergelijke belevenis soms niet meer dan een flits is. kan zij zo overweldigend zijn. dat het levensinzicht en daarmee de le vensloop van de betrokkene veelal voor goed wordt gewijzigd. Het ver schijnsel mystieke top-ervaring is zo oud als de mensheid zelve en komt in alle rangen en standen voor. In het eerste gedeelte van het boekje illustreert psychiater Gyselen de le vensloop van één van zijn patiënten, die een dergelijke top-ervaring heeft meegemaakt. Gyselen komt daarbij tot de zienswijze, dat de mystieke ervaring beslist geen afwijking is. maar een door en door menselijk ver schijnsel waaruit de betrokkenen zaken er in de psychiatrische wereld veelal op eigen kracht als een herbo ren. evenwichtiger en wijzer mens te voorschijn komt. 8ommigen gelukt het echter niet om een dergelijke er varing op positieve wijze te verwer ken. en het is dan de taak van de psychiater of psychotherapeut om deze mensen op de juiste manier te helpen. Helaas wordt de kosmisch-religieuze ervaring door hulpverleners binnen de psychiatrie bij gebrek aan kennis vaak niet als zodanig herkend, met alle nare gevolgen van dien. „Zoals de nu over het algemeen voorstaan, zit het fout", zegt Gyselen dan ook on omwonden. De godsdiensthistoricus Mommaers geeft vervolgens een onderhoudende analyse van het „Zevende visioen van Hadwijckde mystieke ervaring van een intellectueel zeer begaafde vrouw, die in de 13e eeuw in Vlaande ren leefde. Het boekje wordt besloten met een heldere synthese van de hand van de zenuwarts Marlet, waarvan ik hier de laatste zinsnede wil herhalen: „Moge dit boek bewerkstelligen dat de zwij gende aandacht voor de menselijke belevingswereld in zijn geheel maar vooral voor de range van verwonde ring tot mystiek toeneemt. In dat laatste veld van ervaringen schemert iets door van de samenhang tussen mens en kosmos alsook van de huiver van de mens om geconfronteerd te worden met zijn oergrond" Dr M. Gyselen, Dr. P. Mom maers en J. J. C. Marlet: „Hoe menselijk is mystiek?" (AM- BO/Baarn 1979, 75 p.. 9.75). Vreemd dat zo'n boekje van een ken nelijk zeer deskundige schrijver in vertaling zo'n ongelukkige titel meekrijgt: de Goddelijke Keizers. Want het typische van de Byzantijn se theocratie, waarover Runclman schrijft, is dat de Oostromcinse kei zers in tegenstelling tot de Egypti sche en Romeinse nu Juist niet vergoddelijkt werden. Ze werden wel erkend door kerk. staat en volk als heilige onderkoningen van God op aarde, maar dat is wat anders Elf eeuwen lang werd het Byzantijnse rijk door zijn heersers en onderdanen beschouwd als het Rijk Gods op aar de Wellicht liggen hieraan, zoals Runciman meent, heidense motieven ten grondslag (Plato was nog niet vergeten) maar dat hier ook typisch christelijke noties meespeelden, lijkt me buiten kijf. meer dan in de ger maans-feodale opvatting van staat en koningschap in het westen Het probleem van Byzantium was het onderscheid tussen kerk en staat Runciman maakt dat duidelijk aan de hand van een uitvoerig napluizen van eeuwenlange geschillen de beel denstrijd, het monofysitlsme, het Ari- anisme. De schrijver gaat zelfs nog moeilijker begrippen als het aphthar todocetisme en het holosphyrisme niet uit de weg. Daarom is dit toch vooral wel een boekje voor theologi sche en historische fijnproevers Hel heeft de grote verdienste, in een note dop een massa informatie te geven Dver cultuur die ln het geheel van de geschiedenis van het christendom «vel wat meer bekendheid moqht heb ben. De uitgaaf is helaas niet vrij van slordigheden W F S De Goddelijke Keizers, door Steven Runciman. Uitgave Fibula-van Div hoeck, 136 bis. 17,56.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11