Peter Roovers redde kasteel Heyen van de ondergang Afstandelijk proficiat FAM m Uit brieven van lezers 'Kunst is het decor van de samenleving' de stofzuiger met de vele extra's MAANDAG 11 JUNI 1979 VARIA TROUW/KWARTET door Fred Lemmers HEYEN Vanaf de grote weg Nijmegen - Venlo valt kasteel Heyen, een paar kilo meter ten zuiden van Oennep, nauwelijks op. verscholen als het ligt tussen de bomen. Alleen het torentje steekt daar bovenuit met er op de wappe rende vlag van de kas teelheer. de beeldhou wer Peter Roovers. Er staan geen drommen bezoekers voor de poort, want het kas teel is particulier bezit en niet zo maar te be zichtigen al speelt het in het leven van de 1200 bewoners van dit Noordlimburgse dorp een belangrijke rol. Net na de oorlog zag het er naar uit dat de laatste blad zijde van de bewogen ge schiedenis van het vijf eeu wen oude kasteel was ge schreven. Het gebouw, in de Jaren dertig ten tijde van de burgemeestersfamilie Ot- ten toch al danig in verval geraakt, werd in het najaar van 1944 zo zwaar bescha digd door oorlogshandelin gen. dat het rijp leek voor de sloop. Totdat Peter Roo vers ten tonele verscheen. Een relatie had hem er tact vol op attent gemaakt. Af komstig uit Rotterdam had Peter zich lang voor de oor log al in het Limburgse ge vestigd. Onder Mook, aan de oevers van de Maas. had hij een opvallend houten huis gebouwd, dat tijdens het geallieerd offensief in de frontlinie had gelegen met alle gevolgen van dien. Pe ter moest dus toch aan het herbouwen. Maar het maakt wel enig verschil of dat met een huls moet gebeuren of met een eeuwenoud kasteel. „Ik was trouwens nog nooi in Heyen geweest. Uiteindelijk heb ben mijn vrouw en lk ons laten overhalen er toch eens te gaan kijken. Op een win terse dag in het begin van 1948 zijn we er heen gegaan en wat we toen zagen zal lk nooit vergeten. Er lag een laagje sneeuw en Heyen zag er uit als een sprookje. We waren er meteen door beto verd. Nadat Monumenten zorg ons alle medewerking toezegde hebben we de kas- teeLruine in maart 1948 ge kocht. Het was een ingrij pende beslissing. Zoiets doe Je maar eens in Je leven. Dat durf Je geen tweede keer te doen", zegt Peter er nu van. Na Jarenlang restaureren staat „Heyen" er nu weer ln oude glorie bij. Al het geld dat Peter Roovers als beeld houwer verdiende en hij ls geen kleine Jongen op dat gebied (de vele kruiswegsta ties in kerken, zijn oorlogs monumenten waartoe Je ook de monumenten die hij maakte van koningin WU- helmlna In Oeleen en van haar terugkeer op Neder- Peter Roovers balanceren op de rand van het faillissement (foto: Lé Olesen) landse bodem in het Zeeuwsvlaamse Eed e-A ar denburg kunt rekenen: zijn borstbeelden van Wilhelmi- na en Juliana; zijn versierin gen van bekende Neder- landse schepen als de „Nieuw Amsterdam" en de „Statendam" en zijn monu mentale fonteinen getuigen daarvan) is in de weder opbouw van het kasteel gestopt. Zware taak „Het ls een zware taak ge weest en dat ls het nog. Als je op een kasteel gaat wo nen moet Je nooit klagen over vocht, niet praten over schimmel en nog minder over kou. Je haalt jezelf een hele boel moeilijkheden op de hals. Het was voor mij vaak een balanceren op de rand van het faillissement, maar toch ben ik bijzonder dankbaar dat ik dit heb mo gen doen. Als ik nu hier rondkijk meen ik toch wel te kunnen zeggen, dat ik niet heb stilgezeten." De nu 77-Jarige Peter Roovers, nog steeds een kaarsrechte ver schijning met een eerbied waardig grijs sikje en vrien delijk lachende ogen, heeft in zijn leven dikwijls grote problemen moeten over winnen. Dat begon al in Rotterdam, waar zijn vader architect was. „Moeder was de doch ter van een Hilversumse ta pijtfabrikant en kleindoch ter van de bekende Gooise landschapsschilder ThiJ- men de Rijk van de Gracht, die op „Langgewenst" ln Hilversum woonde. Mijn ou ders keken er zodoende niet van op. dat ik al jong be langstelling had voor het schilderen en later het beeldhouwen. Vader stond er echter op dat lk, voordat ik daarin verder ging, eerst een vak zou leren, omdat het, zo hield hij me voor, een grote kunst is van de kunst te leven. Ik ging me verdie pen in het notariaat, al lok te me dat niet aan. Dat ik jaren op een dor notariskan toor tussen de acten zou moeten slijten, voordat ik eindelijk omstreeks mijn veertigste zou worden be noemd was een schrikbeeld dat me steeds voor ogen stond. Op een dag heb lk alles wat ik voor die notarisstudie in huls had, tot wetboeken en arresten van de Hoge Raad toe. letterlijk ln de Maas ge smeten en ben ik op een zolderkamertje aan 't Hang in Rotterdam gaan wonen. Dit tot ontsteltenis van mijn familie, die vond dat als ik dan toch niet voor rede vatbaar was. ik het ver der zelf maar moest uitzoe ken. Daar in dat zeemans buurtje. waar een politiea gent zich niet alleen op straat waagde, heb ik het harde leven leren kennen. Voor een Jongen die het heel luxe gewend was, in de ja ren twintig zelfs in een eigen autootje rondreed, was dat een enorme overgang." Falise Maar Peter redde het, mede door de hulp van een vrien delijke dame, die hem uit de bohemlen-sfeer haalde en er voorzorgde dat hij verder kon studeren, doch vooral door zijn vriendschap met de beroemde beeldhouwer August Falise in Ede. Na diens plotselingen dood mocht Peter zijn plaats in nemen aan de academie in Den Bosch. Kort erop hield hij zijn eerste expositie in de Brabantse hoofdstad en daaruit vloeide de opdracht voort voor de Onze Lieve Vrouwe Broederschap, of wel „de Zwanenbroeders", een genootschap waarvan de Oranjes al sinds Willem de Zwijger deel uitmaken, een bronzen borstbeeld van koningin Wilhelmina te maken. Nadat koningin Wilhelmina het werkstuk in wording op foto's had gezien besloot zij er zelfs voor te poseren, iets dat ze niet gauw deed. „Eerst moest ik bij haar op audiëntie in het paleis aan het Noordeinde. Op mijn motor ben ik er uit Mook naar toe gegaan. De pand jes van mijn jaquet had ik opgespeld en daarover ging een leren jas. Mijn hoge hoed. grijze das en hand schoenen stopte ik in de zij tas. Een flink eind bij het palels vandaan heb ik mijn motor geparkeerd en mijn kleding in orde gemaakt. Het waren heel plezierige ontmoetingen iqet koningin Wilhelmina, die meteen al op me overkwam als een vrouw met een eigen identi teit. een heel sterke per soonlijkheid." Na de oorlog poseerde ko ningin Juliana, die op Soestdijk een afgietsel van het borstbeeld dat Peter van haar moeder maakte heeft staan, ook enige keren voor de Limburgse beeld houwer. Ze kwam er zelfs voor naar Heyen. waar je de weerslag vind van een wel besteed kunstenaarsleven. In het park staan door Peter gemaakte beelden. Ook de fontein is zijn werk. Binnen, zowel in zijn grote atelier als in bijna alle vertrekken van het kasteel, staan werk stukken. Barometer „Kunst is het decor van de samenleving. Het is ook een barometer, die de geestes gesteldheid aangeeft die ko mend is. Vandaar dat grote kunststeden als Florence en Rome. om maar iets te noe men en zo tot de verbeel ding spreken, worden ge zien als aardse paradijsjes. Wat lk in mijn werk heb nagestreefd is kunst te ma ken, die functioneel is en tijdloos. Daarbij maakte het voor mij weinig uit of ik werkte in steen, brons of hout. of het oorlogsmonu menten waren, een versie- *ing op een schip of op een ?evel van een gerechtsge- douw. Tot de dienende kun stenaars, daartoe heb ik duidelijk behoord." Als ik Peter Roovers zeg. dat Marl ^ndriessen mij een paar laar geleden vertelde dat hij iiverse werkstukken uit het /erleden graag met dyna miet te lijf zou willen gaan, jmdat hij er niet meer ach- -er staat, zegt Peter dat hij iich voor geen van de din- jen die hij vroeger heeft ge naakt schaamt." Het is wel :o dat er werkstukken bij :ijn. die ik graag nog eens :ou willen maken en dan inders. Maar je blijft als cunstenaar nu eenmaal al- :ijd op een onvolmaakte manier bezig. Je kunt niet /eel meer dan je best doen .m dat heb ik gedaan." Langs de weg (n de loop der jaren is er zeel verloren gegaan van iet werk van Peter Roovers. vooral tijdens de oorlog. ,De werkstukken, die ik in september 1944 in huis had heb ik trachten te redden, maar tevergeefs. Op een dag kwam ik tot de ontdek king dat soldaten alles wat ik veilig waande, langs de weg naar Mook hadden ge zet. Het was een grote open luchttentoonstelling van schilderijen en vooral beeld houwwerken. Een paar van mijn schilderijen met nogal blote dames hadden de ge allieerden voorop hun tanks gezet en zo reden ze de vij and tegemoet. Na de oorlog heb ik er niets meer van teruggevonden. Kunst was in die tijd niet belangrijk. Je werd immers teruggedron gen op de meest fundamen tele zaken van het leven." Dat werkstukken onherstel baar worden vernield door vandalisme ergert Peter veel meer. zoals onlangs met zijn oorlogsmonument in Mook het geval was. Een van de armen van het beeld bleef spoorloos. Urenlang zocht Peter de omgeving af, kruipend door het gras en zelfs in sloten met suc ces het vermiste onderdeel kwam terecht. Anders had het monument moeten wor den afgeschreven. „Kort erop heb ik de hoofden van de drie scholen, die vlakbij het monument staan, ge vraagd of ik iets tegen hun leerlingen mocht zeggen. Ze waren er eerst niet zo geest driftig over, vroegen of ik de daders kwam zoeken. Nu daar ging het me niet om. Ik wilde alleen praten. Ik zei: .Ik sta hier voor Jullie als een kerel van 77 met de hoed in zijn hand om te vra gen: sla toch in vredesnaam de boel niet kapot, vooral geen beeld dat herinnert aan hen die zijn gesneuveld, zodat Jullie als vrije mensen kunnen leven inplaats van als slavenarbeiders in Polen te zitten,' heb ik uitgeroe pen." Ik was echt boos, daarom kon ik het met over tuiging zeggen. Ze luister den aandachtig. Zo hebben we het nog nooit bekeken, zeiden ze na afloop. Dat ze in Mook mijn beeld vernie len zal me daarom voorlopig vast niet meer overkomen." door Mink van Rijsdijk Ze voelde zich vreemd bevangen toen ze in gezel schap van enkele familieleden de medische facul teit van de Vrije Universiteit binnenstapte. De zenuwen van de laatste weken waren tot kalmte gekomen, want officieus wist ze al dat haar zoon voor zijn artsexamen was geslaagd. Die bewusde dag zou hij zijn bul krijgen. Eigenlijk moest ze dus heel blij zijn en dat was ze natuurlijk ook, maar ze kon niet zo goed tegen dit soort bijeenkomsten. Ze had nog nooit meegemaakt dat dergelijke plechtigehden, die toch iets moesten betekenen, ergens anders op uitdraaiden dan op zanderige dorre betogen die bol stonden van de clichés en die uitgesproken werden door weinig geïnteresseerde of geïnspireerde functionarissen. Hoe vaak was ze inmiddels al getuige geweest op ogenblikken dat haar zoon bepaalde periodes succesvol afsloot? Het was al heel wat jaren geleden begonnen met het zwemdiploma. Bijna was hij toen gezakt, watertrappen vond hij erg moeilijk. Ze zag nog de twee bevende witte vingertjes boven de oppervlak te en zijn bange gespannen ogen. Het lukte maar net. Blije kinderen die werden toegesproken door een plechtige meneer. Geen grap kon er af. De jongens en meisjes moesten vooral niet denken dat ze nou echt konden zwemmen, nee nee dat diplo ma op zak stelde niets voor, eigenlijk was nu pas het echte zwemmen leren begonnen. Bla bla bla. Woorden van diezelfde strekking waren ook over hem uitgestort na een volgend zwemdiploma, toen hij de lagere school verliet en bij het eindexamen gymnasium werd er weer uit hetzelfde vaatje getapt. Altijd was er wel een droefgeestige spreker geweest met de bezwerende woorden dat de over winning in feite niets voorstelde. Vreemde zaak. Of zou het een opvoedkundig trucje zijn om opzettelijk de vreugde in te dammen en de domper te zetten op dat verrukkelijke gevoel „overal" vanaf te zijn? Wat zat ze toch te kniezen. Misschien zei de professorale woordvoerder straks wel iets heel origineels en opbouwends. Hoewel voor zo'n man waren bijeenkomsten als deze natuurlijk pure routine, gewoon een stukje van zijn broodwinning. Huppetwee even een paar volzinnen spuien, de .eedsformule of de belofte aanhoren en dat was dan dat. Het was zodoende toch ook niet te verwachten dat er iedere keer van zo'n plechtigheid een hele happening werd gemaakt. Toch betrapte ze zid erop dat ze zich ferm zat te harnassen tege kriebelig makende clichéspeeches, afgevuurd doo een elektronisch aangedreven automatische piloot De wachtruimte was intussen aardig vol geworde Ouders, familie en vrienden vormden overal km gen, gesloten circuits met de pas afgestudeerde i hun midden. Ze keek naar haar zoon, die ontspannen en tevreden uitzag. Hij was mage geworden en zag nog bleker dan toen hij zijn zwemdiploma haalde. Het jongetje uit die tijd was haar heel nabij. Ineens was het tijd. Achter eenu tafel in een grote zaal zaten de professoren van d(6 examencommissie. Zij waren de enigen die eenr stoel hadden. Hier en daar hingen enkele grootou- i ders wat van het ene been op het andere. Eet zwangere vrouw schoof op een tafel langs de wand De rest van de aanwezigen probeerde wijdbeens o wiebelig staande de goede houding te vinden. Ach, ze had het kunnen weten, waarom stelde hel dan toch teleur? Ze werd een beetje nijdig, hel gortdroge betoogje van de man achter de tafel irriteerde haar erg. Het mocht dan honderd keer routine zijn voor de hooggeleerde heer, een beetje meer van tetteret zou toch wel aantrekkelijk zijn voor de pas geslaagden. Ze hoorde hoe haar zoon de eed aflegde. Twee vingers in de lucht. Twee vingers die haar weer bij het zwemdiploma bepaal den. Echt zwemmen moest hij toen nog leren, zei men. Er was niets nieuws onder de zon. De jonge artsen kregen een soortgelijke bemoediging mee. Ze werden weliswaar collegae genoemd, maar da: was niet serieus bedoeld, ze deden immers voorlo pig alleen voor spek en bonen mee. Dat blee duidelijk. Op vers gepokte en gemazelde collega' storm je niet af om hen hartelijk te feliciteren. Di zou te dol wordèn. De professoren verhieven zie van hun zetels, staken welwillend een hand over d tafel uit. De collegae mochten even langskome om die hand eerbiedig te drukken. Ze dacht: o deze gang van zaken berust op een stoffige traditie of de heren hebben gewoon allemaal een gekneus de voet. Overgehouden van een voetbalwedstrij tegen politici. Deze voetblessuregedachte kwan uitsluitend bij haar boven omdat ze op die uniek dag positief over mensen wilde blijven denken. Want wat ook de achtergronden waren van het kille ritueel, ze vond het een ridicule vertoning. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te wo/den). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. AOW (2) De AOW-ers mogen de sociaal-econo mische redactie van „Trouw" dank baar zijn voor de objectieve voorlich ting over hetgeen op 1 juli staat te gebeuren met de AO W-uitkeringen. Uit het artikel „AOW meer besnoeid" in Trouw van woensdag 6 juni blijkt dat de overheid gemeend heeft de AOW-uitkeringen dit jaar tot he den met 21 gulden per maand te besnoeien. Terwijl publicaties van overheidswege suggereren dat dit maal „per 1 juli de korting slechts 1,60 netto bedraagt" zonder te ver melden dat sinds 1 januari die kor ting reëel tot ca. 21 gulden is opgelo pen. De afstand tussen minimum loon en AOW-uitkeringen wordt steeds groter. Zeker, AOW-ers zijn geen mensen die met stakingen kun nen dreigen. Ook lopen zij niet voor op met allerlei protestacties. Dus dan maar aanpakken? Met alle waarde ring voor het huidige kabinet missen we in dit kabinet mensen zoals destijds de heer Boersma die inzien dat AOW-ers voor het merendeel mensen zijn die óf in het geheel geen bedrijfspensioentje ontvangen óf wier bedrijfspensioen relatief zeer laag is, omdat zij in tegenstelling tot mensen in overheidsdienst pen sioen hebben gevormd op basis van lonen van tientallen Jaren geleden. Schiedam J. de Pater Orgel Gaarne zouden wij een opmerking Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend In envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. Vraag: Wij hebben een grappig bank je op de kop getikt. Het ziet er erg oud uit Graag willen we weten waar dat bankje voor gebruikt werd. Het is van stevig eikehout Antwoord: Wij hebben zo'n bankje nooit gezien. Je zou zeggen, dat daai een knutselaar heel fijn op zou kun nen werken, in huzarenzlt. Wie weet hierover iets te melden? Vraag: Een Jonge lezer zou zo graag voortaan zijn eigen fiets repareren. Zijn ouders zijn in betaalstaking ge gaan. maar willen best enige subsidie geven voor een goede handleiding. Antwoord: In de tijd, dat er altijd wel ergens een fletsenbewaarplaats op de hoek van een straat was te vinden, hebben onze zonen in de vakantieda gen daar vaak een week banden ge plakt en klusjes gedaan. De beloning was schamel, maar ze leerden er in elk geval veel waar ze later plezier van beleefden. Misschien is het een idee voor een Jeugdclub? De vakhan- delservlce van de fietsenwinkelier heeft een klein handig cahier uitgege ven. Hoe moet dat nu? Kleine fietsre- paratles. Heel wat medewerkers wor den er in genoemd, die ik hier maar samenvat ln de correspondent: Th. G. M. van Steyn. Watertje 8. 23 81 EE Zoeterwoude. Een bladzij is gewijd aan allerlei instellingen, die belang rijk zijn voor de fiets en zijn baas Stichting „Flets" brochure met voor lichting en gegevens: Europaplein 2, 1078 GZ, Amsterdam. Stichting „Vam" Papelaan 85. postbus 399 2250 AJ Voorschoten, heeft behalve ande re opleidingen ook de opleiding Vak bekwaam tweewielermonteur. Hier bij wordt bet boek „Fietstechniek" 36.25 giro 423144 gebruikt De gege vens omtrent de andere instellingen' bonden, umes zijn. naar we veronder stellen. bekend. In het genoemde ca hier wordt ook de weg gewezen naar de leeszalen en bibliotheken waar heel wat te vinden is over fietsen, reparaties en routes. Als de fietsen winkelier het met heeft kan men het per giro bestellen ƒ5,95 giro 890540 t.n.v. T. van Steyn Zoeterwoude. Vraag: Is het waar. dat in alle gehakt- soorten sulfiet wordt gebruikt? Antwoord: Het mèg natuurlijk niet, maar door weinig consciëntieuze sla gers wordt het wel eens gebruikt. De goede collega's doen dat niet. Het gehakt ziet er ontegenzeggelijk sma kelijker uit. maar de klant kén weten dat vers gehakt slechts heel kort mooi rose blijft. Of zelf gehakt draai en thuis, óf door hem zelf uitgezocht vlees door de slager laten draaien. (Als men gebruik maakt van een zwa re gehakt uolen ze zijn er nog al tijd! moet men wel maatregelen nemen om de mooie keukentafel of het nieuwe aanrecht niet te bescha digen. Vraag: Van een vakantieganger ont ving ik een prentbriefkaart: „Trap- peinerweg. gegen Texelgruppe'. Waar komt die naam vandaan? Heeft de familienaam van Texel daar nog iets mee te maken? Antwoord: De familienaam van Texel of van Tessel wijst op afkomst van het eiland Texel (vroeger Tessel). Die Texelgruppe ligt wel een eindje uit de buurt, zoekt u op uw atlas maar eens ten noord-westen van Merano. Bij vergelijking van verschillende kaarten vindt men door elkaar Itali aanse en Oostenrijkse Duitse bena mingen. Een verbinding te leggen tussen deze Tessa of Texelgroep met ons eigen eiland Texel zou misschien voor de schrijvers van het Oera Lin- dabok wel een uitdaging geweest zijn. maar op dat idee kwamen ze niet. Vraag: Primordiaal (ik vond dit zo'n mooi woord en het betekent onder andere allereerst) wil ik u schrijven (hierop volgen allerlei aardige din gen). maar toch komen er in Trouw ook rare fouten voor: Dat afkorten lijkt niets. Als men in de ene regel schrijft Van den Burg (de naam was anders), waarom in een volgende ali nea: Waar haalt Van Burg het van daan? Ik vind iets over schaapskud des en verder wordt iemand berecht, wanneer hij zijn vorderingen niet be taalt. Mijns inziens in je vorderingen, maar je schulden moet je betalen. Ik vind het onzorgvuldig en verdrietig. Antwoord: We geven direct toe. dat het heel moeilijk ls voor duizenden, vaak kritische, lezers te werken. En vrijwel altijd in haastige spoed, want de uren rennen! Dat een computer dan heel wonderlijk afkort ja daar is het een computer voor. Volgens de ongewijzigde herdruk van 1978 van het bekende Groene Boekje van 1954 mogen schaapskuddes naast schaapskudden grazen. Dat van die meneer Van den Burg heeft met haas tige spoed te maken. De vorderingen hadden tussen aanhalingstekens mo gen staan, of misschien is het voorzet sel „op" weggevallen. Als ik zie, hoe soms mijn eigen kopij, met zoveel vlijt neergerinkeld. door mijn echt vriend gecorrigeerd met talloze haak jes. streepjes, sch's. komma's, ennen erbij of eraf als een ouderwets proef werk de deur uitgaat, vind ik het eigenlijk te prijzen, dat er betrekke lijk weinig fouten aan de ogen van hem en andere oude rotten in het vak ontglippen. Tenslotte: Primordiaal is een heel erg mooi woord, maar niet ieder vat direct het woordenboek: wat de een elitaire woordkeus noemt, heet bij een ander dik doen met ken nis. die toch ook maar mot en roest ls. Vraag: De Itele zolderkap van ons huis is aangevreten door houtworm. Heeft u een recept om die weg te krijgen? Antwoord: Als het euvel zover geko men is. helpt een simpel receptje niet. Nu heb ik bij een restauratie van een kerkdak wel eens gezien, dat hout worm zo'n geweldig dikke balk, won derlijk genoeg niet helemaal door vreet, tenminste niet verder dan een centimeter of 8 (nog genoeg). Maar met dunnere balken en planken is dat natuurlijk anders. Als er soms nog triplex of een dergelijk materiaal in verwerkt is. kan een hele tussenlaag verdwenen zijn. U zoudt eens met een aannemer of een ervaren timmerman die kap moeten bekijken. Of contact opnemen met bijvoorbeeld Rentokil, Houtbescherming. Generaal van Heutzlaan 2. Apeldoorn. 055-212805. Vraag: Ik las dat het niet gezond en zelfs gevaarlijk is, regenwater te ge bruiken voor consumptie. Waar kan ik het water, zoals wij dat zelf zuive ren. laten onderzoeken? Je zou toch zeggen, sneeuwwater en regenwater is toch wel ongevaarlijk? Antwoord: Als u het regenwater op vangt via uw dak, waar allerlei wal men van milieu verontreinigende za ken zich op afzetten en allerlei vogel tjes (die we zeer beminnen) huizen en vertoeven, garanderen we u dezelfde negatieve beoordeling zoals wij die een jaar geleden in een veraf gelegen polder bij een van onze vragenstellers moesten meemaken. Het judicium was: eerst het dak bij stromende re gen flink laten schoonspoelen (dit geldt niet voor een dak met een plat middenstuk, want dat wordt niet schoont. Pas daarna het neerkomen de water opvangen. De verontreini ging zet zich tot in hogere luchtlagen voort en de regen neemt van die vie zigheid onderweg een heleboel mee. U zoudt eens contact kunnen opnemen met uw eigen waterleidingbedrijf, waar wellicht een eigen laboratorium is. Zo niet, dan heeft men daar wel de beschikking over een adres van een lab bij u in de buurt. Vraag: Bij een bezoek aan Turkije hebben we allerlei grote gebouwen en paleizen gezien, ook de plaats waar de haremdames woonden en de gids noemde daarbij een ons onbekend woord.... Wat betekent dit en waarom was dat zo? Antwoord: Het woord klopte niet he lemaal, maar dat lag misschien ook aan de uitspraak: Eunuchen zijn ge castreerde mannen. Deze slaven kon men zonder bezwaar in de harems laten werken. Tot in het oudste verre den gebeurden deze nare dingen. Al leen al door het feit dat eunuchen geen nageslacht konden verwekken en een dynastie vestigen, waren ze als voornaamste medewerkers minder onbetrouwbaar dan vele voorname erfgenamen en kroonprinsen van de farao's en andere machtige heersers. Van hun hoge positie maakten ze echter vaak gebruik, onder andere in China, om de vorsten naar hun hand te zetten of te intrigeren. In de midde leeuwen werden jonge zangers vaak gecastreerd om op deze manier de prachtige stemmen niet verloren te laten gaan. Al met ai een treurige zaak. Vraag: Tengevolge van mijn vakan tie heb lk een paar afleveringen van Holocaust gemist. Zouden die films ook nog later in bioscopen gedraaid worden? Antwoord: IK weet niet of de direc teuren van de bioscopen erg happig zullen zijn op hervertoningen. De tv- uitzendingen van de afleveringen wa ren voor velen reeds te zwaar. Ik kan daar niets verstandigs over zeggen. Ga de lijstjes op de filmpagina maar geregeld na. Vraag: In uw rubriek gaat u de echte problemen van milieuverontreiniging uit de weg en ik lees vaak over auto's. Antwoord: Of wij ons deze kritiek moeten aantrekken, betwijfel ik en wat die auto betreft: Hoe wij met de rijkdommen van de aarde omsprin gen en met onze eigen lichaams krachten is onze zaak. Ook in deze zaken moet men tenvolle verzekerd zijn van eigen verantwoordelijkheid. ADVERTENTIE 1007. NEDERLANDS FABRIKAAT Vraag gratis kleurenfolder 0 bK willen plaatsen bij het stukje van heer A. M. Alblas over wat hij noemi „het grootste orgel" van Goes. I vraag dringt zich aan ons op, óf zo' gigantisch orgel daar nu wel op z' plaats is. Verwachten we niet veel veel van het orgel als het erom g de lof des Heeren te bezingen? Is 1 geen teken aan de wand, omdat J echte lofzang reeds lang verstomd H Wat u met duizenden orgelpijpen nl bereiken kimt, dat gebeurt sle< wanneer één zondaar zich bektn Daar zal namelijk in de hemel resonantie onder de engelen hl baar zijn; want alleen zó zal JaL Christus alle lof ontvangen. Dan ft slechts enkele orgelpijpen voldoet om deze zang bij te sturen en tónna geld kunnen worden ingezet onze arme naaste, die op zijn befi bij de bamboefluit de lof des Heen zal gaan zingen. Rotterdam P. G. F. den Holland! Ds. Schoep (2) Ds. M. Nap citeert in Trouw van 5 ju in deze rubriek uit het oordeel vani generale synode van Amersfoor West van de gereformeerde kerke (vrijgemaakt) in april 1967 over ei passage in een open brief, die in 19 door mij en nog 24 anderen wei verzonden aan de „Tehuis-gemeent in Groningen. Ik ontken ten stelli ste, dat de bewuste passage het k tholiek karakter der gereformeen belijdenis disputabel stelde. Terwijl de ondertekenaars van brief zelf geloofden, dat alle artikel! en stukken der leer in de drie fora lieren van enigheid in alles met God Woord overeenkomen, werd in brief alleen gevraagd naar de verhoo ding tot andere kerken in binnen-1 buitenland, die minder of op eni punt anders belijden. Deze vraag, zeer reëel is en in de geschiedenis va de gereformeerde kerken steeds i de orde is geweest, stelt het katholiel karakter der gereformeerde belijd! nis niet disputabel. Want deze vraa ontkent niet, dat het gereformeei belijden als schriftuurlijk belijd! geldend heeft te zijn voor alle gelot gen en kerken, maar vraagt alleen o waar men minder of op enig pui anders belijdt dan de gereformeerd kerken, men al dan niet tot de enig! heilige katholieke of algemeen chrtt telijke kerk behoort. Binnen dezr vraagstelling houdt men het algf meen of katholiek karakter van t gereformeerd blijden vast om er kef ken, die minder of op enig punt a» ders belijden, maar die toch kerke zijn te achten, mee te dienen, opdil zij ook de volheid en zuiverheid vaf het gereformeerd belijden naar Schriften mogen ontvangen. Bovenstaande is (in verband met lengte samengevat) citaat uit het ve weer. dat ik in 1967 schreef aan particuliere synode van Noord-Ho land, die mijn visie met mij tegenovi de generale synode heeft volg houden. Groningen B.J. F. Schol j Ongefrankeerd opsturen naar: KSSl I fam Anlwoordnr. 42.K3I 3600 VB Maarssen f Bij uitgeverij Agathon, Bussum zijl twee herdrukken verschenen in d serie signaturen. Het zijn De Af spraak van A. Roland Holst (71 blz en Het koningsgraf, honderd en eei sonnetten van Bertus Aafjes (11» blz.). Van beide boekjes is het dt vijfde druk. Prijs per deeltje 9.90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6