andinisten tot in entrum hoofdstad Thailand sluit grens olssario rekent op hervatting slag om Sahara Groeiend protest tegen vestigingen op Jordaanoever Botha dwong Vorster te gaan Vier executies Iran Verliezen in rest van Nicaragua Russen in ruimte uit de problemen Duitse politie arresteert Rolf Heissler Cambodjanen massaal teruggestuurd Ex-medewerker van Amin uitgeleverd 'MX redt SALT' Na machtswisseling in Mauretanië Algerije dreigt met tegenactie ANDAG 11 JUNI 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET ini 11 an lANAGUA (Reuter, AFP, AP) Het Sandinistisch Bevrij- ngsfront van Nicaragua is genaderd tot op twee kilometer B de bunker van president Somoza. De opstandelingen zijn c" oorgedrongen tot in het centrum van de hoofdstad Managua, ïaar hebben de stad niet onder controle. >.u Po* oldaten van Somoza's Nationale iarde schoten gisteren in het cen- um van de hoofdstad op sluipschut- mXn; die zich nu over de hele stad «bben verspreid. In de buurt van het ationale Stadion was het geluid van fcet- en tankvuur te horen. Verslag- ivers zagen vanuit hun hotel, waar- zij door de Nationale Garde zijn igesloten, ontploffingen op slechts lehonderd meter van de bunker in president Somoza. Vrachtwagens iet soldaten verlieten het gebouw in Ït richting van het stadion dat in tbruik is als een soort kazerne voor e opgeroepen reservisten. In vrijwel Je sloppenwijken rond om de hoofd- -"fcd klonk geweervuur. Vrijwilligers an het Rode Kruis konden moeilijk Eggen hoeveel slachtoffers er waren 97 evallen, maar spraken van „vele, I ii ele doden en gewonden". >11 'erugtocht 'PI het zuiden van Nicaragua wist de lationale Garde de opstandelingen iver de grens met Costa Rica terug te ast» dringen- Dit gebied is bijna twee we- i ejken in handen geweest van de Sandi- djüisten. Een woordvoerder van de - kl nerrillastrijders gaf de terugtocht nir toe, maar verklaarde dat het een tactische manuoevre was om de man schappen in staat te stellen zich te hergroeperen, w la de stad Matagalpa, 128 kilometer fcj ten noorden van de hoofdstad, werd zj; hevig gevochten. Het was niet duide- J üjk wie het centrum van de stad iff beheerste, alle verbindgen waren ver broken. Ook Leon, de één na grootste lad van Nicaragua was van de buiten lij wereld afgesneden. De Sandinisten hebben de plaats in handen, maar zijn omsingeld door de Nationale Garde. Vernietiging De regering van Nicaragua maakte zaterdagavond melding van „de tota le vernietiging" van het offensief van de Sandinisten, dat een einde wil maken aan de dictatuur van presi dent Somoza. De gevechten van gis teren maakten die uitspraak echter weinig geloofwaardig. Wel wordt uit de berichten duidelijk dat in een aan tal gebieden van het land de Sandi nisten terrein hebben moeten prijsge ven. Zo is de stad Masaya volgens vluchtelingen nu weer in handen van de Nationale Garde, die echter nog veel hinder ondervindt van sluip schutters. Volgens radio Sandino, de zender van de opstandelingen, heeft de president inmiddels het land verlaten, hetgeen echter door een woordvoerder van Somoza werd ontkend. De Sandinis ten lieten weten dat het eindoffensief nu in zicht is: „We hebben het uur nul voor de totale volksopstand al vast gesteld. We hebben wapens gedistri bueerd onder het volk, dat nu wacht op nadere bevelen", aldus een woord voerder van de opstandelingen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitern landse zaken overweegt men evacua tie van het ambassadepersoneel in Managua. Volgens zegsman Tom Reston is de val van Somoza zo goed als zeker. „De kernvraag is de politie ke opvolging," aldus Reston. Volgens de Washington Star van zaterdag is de Amerikaanse regering tot de con clusie gekomen dat Somoza nu moet aftreden, „voordat het te laat is om de gematigde oppositie en de Natio nale Garde een nieuwe regering te laten vormen". De regering van de Verenigde Staten verdenkt Sandinis ten van „communistische sympathie-I en" en vreest dat haar invloed in Nicaragua verdwijnt als de opstande lingen een regering vormen. MOSKOU (Reuter. AFP) Het onbe- ;icijnande ruimteschip Sojoez 34 maakte nd vrijdagavond laat „volgens schema" iet fast aan het Russische ruitemlabora- Yei orium Saljoet 6. Bij gebrek aan igt ihampagne vierden bemanningsle ge len Ljachow en Rjoemin de aan- d omst met een tube zwarte-bessen- ap. De nieuwe manoeuvreermotoren adden gedurende elk stadium van :es e operatie correct gewerkt, deelde n« et officiële persbureau Tass mee. 11e len storing die aan een ontwerpfout idfbleek te liggen, verhinderde in april hetjde koppeling met twee bezoekende edi ulmtevaarders in de Sojoez 33. De 34 was onbemand omdat dit de eerste wptebeproeving was van het nieu- we ontwerp. Waarschijnlijk zullen Ljichow en Rjoemin over enkele we ien met de leeg aangekomen capsule mar de aarde terugkeren. NABLOES (AFP, Reuter, AP) Ongeveer drieduizend Israë lische voorstanders van vrede met de Arabieren hebben zaterdag en zondag gepoogd de vestiging van een nieuwe Joodse nederzetting op de Westelijke Jordaanoever te verhin deren. Egypte waarschuwde aan de vooravond van nieuwe vredesbesprekingen dat de nederzettingen in strijd zijn met de Camp David-akkoorden. De demonstranten op de Westelijke Jordaanoever zijn lid van de bewe ging Vrede Nu, die voorstander is van een snelle vredesregeling met de Ara bische landen. De groep probeerde door het blokkeren van een weg te voorkomen dat leden van de rechtse Organisatie Goesj Emoenim (Blok der Getrouwen) een nieuwe nederzet ting stichtten op de Westelijke Jor daanoever. Goesj Emoenim gaat er van uit dat dit bezette gebied deel uit maakt van het door God geschonken Israël. De demonstranten kregen steun van een aantal Jonge Arabische bewoners uit de omgeving van dc nieuwe neder zetting. In de loop van zondag beslo ten de leden van Vrede Nu de blokka- TEHERAN (AFP, Reuter, AP) De Revolutionaire Raad in Iran heeft gisteren vier legerfunctionarissen ter dood veroor- ieeld en onmiddellijk laten executeren. Zij waren schuldig levonden aan moord en hetvoeren van oorlog tegen God". Sinds ayatollah Khomeini in februari aan de macht kwam zijn ïu 269 mensen om politieke redenen geëxecuteerd. luim vijfhonderd demonstranten hielden gisteren een betoging op het fliegveld van Teheran uit protest te len de beslissing van de regering dat ij het land niet mogen verlaten. De toep mensen was door Libië uitge- lodigd om de feesten ter gelegenheid an de verjaardag van de onafhanke- ijkheid bij te wonen. De Iraanse re eling weigerde echter uitreisvisa te even. Een woordvoerder zei dat er in (rincipe geen bezwaar tegen de reis istaat, maar dat visa niet kunnen 'orden verstrekt omdat Teheran en ipoli nog geen diplomatieke be trekkingen hebben aangegaan. De bewoners van de badplaats Enzali aan de Kaspische zee protesteerden gisteren tegen de beslissing van loka le autoriteiten aparte stranden voor mannen en vrouwen te bestemmen. Dit zou nodig zijn om het zwemmen en zonnebaden geheel volgens islami tische wetten te laten verlopen. De bewoners van de plaats vrezen dat hierdoor het toerisme, hun voor naamste bron van inkomsten, ernstig zal teruglopen. door Hennie Serfontein de op te heffen, nadat minister Weiz- man van defensie hen ervan had over tuigd dat het regeringsbesluit tot ves tiging van Joodse nederzettingen on herroepelijk is. Weizman heeft zich fel verzet tegen dit besluit van de regering. In Washington oefende Carters advi seur Brzezinsky zware kritiek uit op het Israëlische besluit. In een televi siegesprek zei hij dat Israël op deze manier de delicate betrekkingen met Egypte op het spel zet. Het Ameri kaanse dagblad New York Times ver onderstelde dat het besluit is geno men, omdat premier Begin van Israël na het ondertekenen van het vredes verdrag tot de conclusie zou zijn ge komen teveel aan de Arabieren te hebben gegeven. Obstakel Vice-premier Yadin van Israël kreeg gisteren bij aankomst op het vlieg veld in Cairo de wind van voren van de Egyptische minister van buiten landse zaken Ghalil. Deze waar schuwde dat Israël op moet houden met het vestigen van nieuwe neder zettingen, omdat ze „een obstakel op de weg naar vrede" vormen. Yadin is naar Egypte gevlogen voor hervatting van de besprekingen over de uitwerking van het vredes-ak- koord. Hoofdonderwerp van gesprek zal de Palestijnse autonomie in de door Israël bezette gebieden zijn. De eerste ronde liep twee weken geleden vast. Premier Begin van Israël heeft gisteravond op het laatste nippertje minister van buitenlandse zaken Mosje Da jan over kunnen halen de besprekingen bij te wonen. Dajan wil de het overleg boycotten, naar ver luidt omdat hij gekrenkt was over het feit dat hij niet was aangewezen als leider van de delegatie. Een jonge Sandinist gooit een molo- tow-coctail in de militaire comman dopost van de plaats Nindiri. De opstandelingen wisten het gebouw te veroveren en staken het vervol gens in brand. FRANKFURT (AFP, Reuter) De Westduitse politie heeft zaterdag in Frankfurt Rolf Heissler gearresteerd, een van de meest gezochte stadsguer- rillastrijders. Heissler werd bij zijn aanhouding in het hoofd geschoten. Volgens de poli tie schoot een agent uit zelfverdedi ging nadat Heissler een wapen had getrokken. Maar Heisslers advocaat verklaarde zaterdagavond dat de 31- jarige man wel een ongeladen pistool bij zich had, maar dat hij al door het hoofd was geschoten nog voor hij het wapen had kunnen trekken. De advo caat heeft de politieman aange klaagd wegens poging tot moord. Heissler verkeert niet in levensge vaar. Hij wees zaterdag medische ver zorging af, maar artsen achtten een operatie niet dringend nodig. Zij heb ben wel, tegen zijn zin, de wond ver zorgd. Rolf Heissler is een van de vijf stads- guerrillastrijders die in 1975 werden vrijgelaten in ruil voor het leven van de ontvoerde politicus Peter Lorenz uit Berlijn. Hij werd gezocht op ver denking van medeplichtigheid aan de moorden op de werkgeverschef Hans- Martin Schleyer en bankier Jürgen Ponto, beide gepleegd in 1977. Heissler zat destijds gevangen we gens een bankroof waarvoor hij tot negen en een half jaar was veroor deeld. In 1975 werd hij met vier ande ren naar Zuid-Jemen gebracht en daar vrijgelaten om de CDU-politicus Lorenz vrij te krijgen. Van die vijf vrijgelatenen is nu alleen Ingrid Siep- mann nog voortvluchtig. De politie van Frankfurt hield al en kele weken de flat in de buitenwijk van Sachsenhausen in de gaten waar zij zaterdagochtend Heissler arres teerde. Zijn aanhouding volgt op die van Elisabeth van Dyck in Neuren berg, ruim een maand geleden. In haar flat werden vingerafdrukken van Heissler gevonden. JOHANNESBURG John Vorster is vorige week niet uit vrije wil afgetreden als presi dent van Zuid-Afrika: pre mier P. W. Botha heeft hem ertoe gedwongen, zo onthulde gisteren de Zuidafrikaanse zondagspers. Vorster had in elk geval nog enige maanden willen aanblijven. Vorige week zondag kwam het kabi net in bijzondere zitting bijeen in Groote Schuur. De aanwezigen zagen daar een drie uur durende confronta tie tussen de man die dertien jaar lang de Zuidafrikaanse politiek had .gedomineerd en zijn wilskrachtige opvolger, die hem uiteindelijk ten val bracht. Vorster betwistte de juistheid van de conclusies van de commissie-Eras mus, die hem ervan had beschuldigd een hoofdpersoon te zijn geweest in het ..informatieschandaal". De presi dent stelde voor de bevindingen van de commissie te laten toetsen door een rechter, maar Botha weigerde. Vervolgens vroeg Vorster dan een speciale commissie uit het parlement de zaak te laten ondereoeken. Botha weigerde opnieuw. Tenslotte ver zocht Vorster tot juli of augustus in functie te mogen blijven om te voor komen dat hij de indruk wekte schuld te bekennen door af te treden. Ook dat weigerde Botha. Getuigen van de bijeenkomst spre ken van „een uiterst pijnlijke con frontatie". De verhouding tussen Vor ster en Botha is nimmer hartelijk geweest, zeker niet sinds Vorster en kele maanden na zijn benoeming tot president klaagde dat Botha hem on voldoende op de hoogte hield van de politieke ontwikkelingen. De nieuwe premier hechtte er sterk aan een el- gen beleid te voeren, en dat resulteer de in een totale verwijdering tussen de twee politici. Regeringskringen vragen zich be zorgd af of Vorster nu tot de tegen aanval zal overgaan. De ex-president schijnt niets te willen ondernemen dat schadelijk is voor de Nationalisti sche Partij, waaraan hij zijn leven heeft gewijd, maar Nationalisten be twijfelen of deze belofte ook geldt voor de man die hem naar zijn me ning uit zijn ambt heeft gezet. Vrienden van Vorster zeiden vorige week dat de ex-president met alle energie ernaar zal streven het rapport van de commissie-Erasmus te „ver nietigen". Als dit hem lukt. zou pre mier Botha daarvan wel eens het eer ste slachtoffer kunnen zijn: hij im mers benoemde de commissie en han delde op grond van haar bevindingen. BANGKOK (Reuter, AFP, AP) Thailand heeft gisteren een derde groep Cambodjaanse vluchtelingen gedwongen naar Cambodja terug te keren. De operatie begon vrijdag. Naar schatting zijn er nu al vijfentwintig- tot dertigduizend Cambodjanen teruggestuurd. Het Internationale Rode Kruis heeft de Thaise regering dringend gevraagd de gedwongen repatriëring te staken. Volgens het Rode Kruis lopen de vluchtelingen het gevaar te worden gedood. Volgens sommige bronnen wil Thai land in totaal veertigduizend vluchte lingen terugsturen, anderen spreken van zeker tachtigduizend. Het zijn alle vluchtelingen die in de maand januari zijn aangekomen. Volgens westerse diplomaten worden zij de grens overgestuurd in een ge bied waar Vietnamese en Cambod jaanse troepen op zoek zijn naar vroe gere aanhangers van het verdreven bewind van Pol Pot. Die troepen zou den opdracht hebben het gebied radi caal te zuiveren. geweigerd, omdat deze organisatie in ruil daarvoor verlangt dat de vluchte lingen in kampen worden onderge bracht. „Dat komt uiteindelijk neer op permanente vestiging," aldus offi ciële kringen. Het hele gebied waar de transporten plaats hebben, is voor buitenlanders afgesloten. In Hongkong kwam gisteren een re cord aantal vluchtelingen aan: 2400 mensen hadden in 27 gammele Jon ken de oversteek gemaakt. Er zijn nu meer dan vijftigduizend vluchtelin gen in de toch al overbevolkte Britse kolonie. Aangezien alle vluchtelin genkampen propvol zaten, zijn de nieuwe vluchtelingen naar een ei landje voor de kust verscheept. Hongkong houdt rekening met de mogelijkheid dat er eind dit Jaar hon derdduizend Vietnamese vluchtelin gen in de kampen zullen zitten als er niet snel iets verandert. Gouverneur Murray MacLehose gaat morgen naar Londen om er de snel verslechterende toestand te bespreken. Leger Tailand wil alleen de 150.000 vluchte lingen houden die in 1978 het land zijn binnengekomen. Om te voorko men dat nog één vluchteling voet op Thaise bodem zet, heeft de eerste divisie van het leger zaterdag stellin gen betrokken langs de Cambod- jaans-Thaise grens. Het is de grootste troepenbeweging die Thailand ooit heeft meegemaakt. Naar schatting zijn er nog driehonderdduizend Cam bodjanen op weg naar Thailand om daar asiel te zoeken. De overheid van Thailand heeft voor een bedrag van ruim tweehonderd duizend gulden 107 bussen gehuurd van de nationale transportmaat schappij om de vluchtelingen naar de grens te transporteren. Hulp van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Naties is KAMPALA (Reuter, AP) Kenya heeft zaterdag Bob Astles, de voor malige adviseur van de Oegandese dictator Idi Amin. aan Oeganda uit geleverd. Astles zal daar terecht moe ten staan op beschuldiging van moord. Hij was na de omverwerping van het bewind van Amin door Tan- zaniaanse troepen en Oegandese op standelingen naar Kenya gevlucht. Astles, die van Britse afkomst is, is de eerste hoge medewerker van Amin die aan Oeganda is uitgeleverd. De nieuwe regering van president Luie heeft de uitlevering vercocht van nog 46 hooggeplaatste mensen onder het bewind van de verdreven dictator. Zij zijn allen naar Kenya gevlucht. Ver wacht wordt dat ook zij nog deze week naar Oeganda worden overge bracht. President Luie en de Tanzaniaanse president Nyerere hebben het afgelo pen weekeinde besprekingen gevoerd over de terugtocht van Tanzaniaanse troepen uit Oeganda. De besprekin gen werden met een dag verlengd naar aanleiding van kritiek op presi dent Luie. Leden van zijn eigen rege ring verweten hem een „dictatoriale stijl", omdat hij zelf zijn medewer kers uitzocht en zich niets aantrok van de Nationale Adviesraad van het land. Volgens niet bevestigde berich ten is het gesprek met Nyerere ook bijgewoond door de voormalige Oe gandese leider Obote, die in 1971 door Amin is verdreven. President Carters besluit om de zwa re, verplaatsbare MX-raket te laten ontwikkelen en produceren, heeft de kans vergroot op bekrachtiging van het 8ALT-akkoord door de Ameri kaanse senaat. Dit heeft Robert Byrd, leider van de Democratische meerderheid in de senaat, zaterdag gezegd. Afwijzing van de MX zou de kansen van SALT-II hebben vernie tigd. aldus Byrd Om het tweede verdrag met de Sow- jet-Unie over beperking van de stra tegische kernbewapening erdoor te krijgen, heeft Carter een tweederde meerderheid in de senaat nodig. Deze week ondertekenen Breznjew en Car ter het verdrag in Wenen, de senaat zal er zich vermoedelijk in oktober over uitspreken. De Russen bleven dit weekeinde zeer kritisch over de MX. Zij noemen het nieuwe wapen, waarvan hiernaast een tekening staat, „strijdig met de geest van SALT-II" ■oor Herman Amelink Seven weken was Achmed Ould Bouceif premier van Mauretanië toen iet vliegtuig waarmee hij naar de vergadering van de Westafrikaanse Iconomische Gemeenschap in Dakar vloog, neerstortte tijdens een andstorm voor de kust van Senegal. Zijn dood betekende een probleem xtra voor de toch al door problemen geplaagde regering van Maure tanië. uniddels Is de op 2d mei verongelukte femier opgevolgd door luitenant-kolonel üld Heydalla, tot dan toe opperbevelheb ber van de strijdkrachten. (De namen van Ie twee premiers suggereren op het eerste fezicht dat ze familie van elkaar zijn. maar kt is niet het geval: „ould" betekent „zoon '*n" Een van de eerste gevolgen van het tontreden van premier Ould Heydalla was, 'H aftreden van president Moestafa Ould Mohammed Saleck. die een week geleden rerd opgevolgd door luitenant-kolonel tochmoud Ould Louly, tot dan toe minis- kr van kadervorming. Het aftreden van •resident Saleck kwam niet geheel onver- fecht, aangezien hij half april al uit het mbt van premier was weggepromoveerd toar het presidentschap. Zijn ster was dus J dalende en de ongelukkige dood van •ouceif heeft zijn val alleen maar versneld. Crisis fet de nieuwste machtswisseling in Nouak chott. de hoofdstad van Mauretanië. is nog «een van de problemen waarmee het land kampt opgelost. Behalve van de confronta tie met het Frente Polisario, dat streeft naar onafhankelijkheid voor de westelijke Sahara, heeft het land te lijden van een ernstige economische crisis en ernstige te genstellingen tussen de Arabische bewo ners in het noorden van het land en de zwarte bevolking in het zuiden. Het klemmendste probleem is vooralsnog de verhouding tot het Frente Polisario. Toen de nu als president weggestuurde ko lonel Saleck in Juli vorig jaar de regering van Ould Daddah omver wierp, zag het ernaar uit dat het tot een akkoord zou komen tutssen Mauretanië en het Frente Polisario. De strijdkrachten van het front kregen het bevel de gevechten tegen de Mauretaanse troepen te staken. Dat was ook wel nodig want het Mauretaanse leger, dat zich maar nauwelijks staande hield tegen Polisario, slokte zestig procent van het nationaal budget op. De economie van het land stond op instorten mede doordat de aanvallen van het front zich vooral richt ten op de ijzermijnen en op de spoorlijn van de ijzermijnen naar de Atlantische Oceaan. Na het staken van de gevechten kregen eenheden van het Polisariofront de gelegen heid het Mauretaanse deel van de door dat land en Marokko bezette westelijke Sahara binnen te trekken. Naarmate een regeling echter langer op zich liet wachten groeide de kritiek op Ould Saleck. Hij werd ervan beschuldigd teveel concessies te hebben gedaan aan het Frente Polisario en aan Algerije. Zijn tanende prestige leidde ertoe dat hij werd doorgeschoven naar het presi dentschap en tenslotte naar het ambt van ambteloos burger. Marokko Kolonel Bouceif wekte in de enkele weken van zijn bewind de indruk aan te sturen op een herstel van betere verhoudingen met het noordelijke buurland Marokko en de zuiderbuur Senegal. Inmiddels heeft minis ter van buitenlandse zaken Ould Abdallah tegenover het Franse dagblad Le Monde verklaard dat hij op 23 april in de Libische hoofdstad Tripoli een akkoord heeft onder tekend, waarin Mauretanië zich verbindt zich uit een deel van de bezette westelijke Sahara terug te trekken. Daarmee zette kolonel Bouceif in feite toch de beleidslijn van zijn weggepromoveerde voorganger voort. Ter geruststelling van de Sengalese president Senghor handhaafde Bouceif de aanwezigheid van 7.000 Marokkaanse troe pen in Mauretanië, die daar gelegerd wer den in de tijd van de strijd tegen het Frente Polisario. De Marokkaanse troepen dienden als een bewijs dat Mauretanië zich. bij alle concessies aan Polisario. niet zou laten in ALGIERS (AP) Algerije zal de gewapende strijd niet schuwen als Marokkaanse troepen de gemeenschappelijke grens overschrijden. Het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft de ambassadeurs van de Verenigde Staten. Engeland, Frank rijk, China en de Sowjet-Unie laten weten dat het land „vastbesloten is iedere schending van zijn souvereiniteit met de wapens te verdedigen". De waarschuwing van Algerije komt na een bekendmaking van koning Hassan van Marokko, dat zijn troepen de opdracht hebben de soldaten van het Polisario tot op Algerijns grondgebied te achtervolgen. De twee landen hebben hun troepen tegenover elkaar gelegerd in de West-Sahara, waar het Polisario een guerilla voert voor de onafhankelijkheid van het gebied. Het Frente Polisario heeft het daarbij voornamelijk voorzien op het leger van Marokko, dat het grootste deel van het omstreden gebied beset. De Algerijnse president Chadli waarschuwde dat de dreigementen van koning Hassan „een zeer ernstig gevaar" betekenen voor de vrede in Noordwest-Afrika. palmen door de radicaal Arabische ideeën van Algerije, waarvoor president Senghor zo bang is. Wat de nieuwe machthebbers de komende tijd gaan ondernemen is nog niet duidelijk. De nieuwe president Louly heeft bij zijn ambtsaanvaarding gezegd dat de regering wel vrede wil. maar niet tot elke prijs. Dit wijst erop dat de nieuwe machthebbers aansturen op een herstel van de verhouding met Marokko en zich iets harder zullen opstellen tegenover Algerije en het Frente Polisario. Overigens zal ook de nieuwe rege ring weinig ruimte hebben om te manoeu vreren gezien de penibele situatie van de economie. Mauretanië is vrijwel bankroet. De regering heeft veel moeite het geld bijeen te garen voor het betalen van militairen en ambtena ren. Van de honderd miljoen dollar die het land vorig Jaar van Saoedi-Arabié kreeg, is geen cent meer over. En als Mauretanië niet snel overgaat tot grootscheepse irrigatie dan is de kans groot dat het hele gebied woestijn wordt, menen deskundigen. Botsingen De nieuwe regering zal ook moeten probe ren een oplossing te zoeken voor de etnische problemen. Regelmatig ons taan er botsin gen tussen bewoners van het Arabische 'noorden en het zwarte zuiden. De omgeko men premier Bouceif trad in de weinige weken van zijn bewind hard op tegen zwar te studenten uit het zuiden van het land die protesteerden tegen de toenemende Arabi sering van het land. Het zuiden van Maure tanië spreekt voornamelijk Frans. In de regering van premier Ould Heydalla, die momenteel in feite de sterke man van Mauretanië is, zit een zwarte minister meer dan In het kabinet van zijn voorganger. Dit wijst erop dat Heydalla in ieder geval oog heeft voor de bedreigde positie van de Frans sprekende zwarten in zijn land tegen over de Arabische overheersing. President Senghor van 8enegal zal het met vreugde constateren. Het Polisario ziet de bui kennelijk al han gen en weert zich bij voorbaat tegen een wat minder meegaande politiek van Nouak chott De „minister van buitenlandse za ken" van het Frente Poljsario, Hakim, zei enkele dagen geleden tijdens een verblijf in Oenève, dat de strijdkrachten van het front opdracht hebben gekregen de vijandelijk heden tegen het Mauretaanse leger te her vatten Nu staat deze Hakim nogal bekend om zijn verbale geweld, zodat een groot scheepse hervatting van de strijd nog niet direct voor de deur lijkt te staan. Maar kleine prikactles moeten de komende we ken wel verwacht worden Maar al te hard zal het Frente niet optreden omdat het in Tripoli althans een deel van een regeling al op Mauretanië veroverd heeft en dat niet zal willen verliezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5