Europa stemt behoudend Film Kiesuwkado Telstar staakt na mes-incident Nederlanders botsen met militie Totale opkomst hoger dan verwacht 'ais in zorgen V ieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Kans op onweer HET WEER }een geld voor verbetering onderwijs Andriessen op zoek naar 1,6 miljard Zorgvuldiger telling stemmen Vrouw beroofd van 100.000 gulden Incident in Libanon Tempo-Team verzorgt 'f Monument voor het varken Zeven doden bij drie ongelukken Trouw Komt u maar I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een kiant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10868 - MAANDAG 11 JUNI 1979 Vandaag in de ochtend af en toe regen en een kleine kans op onweer. In de middag zonnige perioden en temperaturen van vijftien graden op de Wadden tot ongeveer 22 graden in Zuid-Limburg. Eerst zwakke veranderlij ke wind, later matige westenwind. Morgen en overmorgen: Enkele regen- of onweersbuien. Overigens zonni ge middagtemperaturen rond 22 graden. Morgen: zon op 5.20, onder 21.59. Maan op 23.34, onder 7.36. C,cc('W°p lit adve*en»e LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Paus neemt ontroerd afscheid van Polen PAGINA 3: Levensgezel per video zoeken PAGINA 4: Winterharde doorbloeier Een eenzame strijd van Die Gerechten PAGINA 5: Thailand sluit grens voor vluchtelingen PAGINA 6: BRUSSEL (AFP, AP, Reuter) De partijen van het midden en rechts daarvan zullen het eerst gekozen Europese parle ment domineren. Dat was vannacht de eerste conclusie die kon worden getrokken na afsluiting van de verkiezingen in de negen landen van de Europese Gemeenschap. Peter Roovers redde kasteel PAGINA SERVICE: Mode, strips, feuilleton, radio- en tv-programma's, weeroverzicht, puzzel. De eerste uitslagen pas in de loop van vandaag volgen de definitieve toonden aan dat de socialisten de grootste afzonderlijke groepering zul len blijven. Maar de christen-democa- ten, liberalen, conservatieven en Franse gaullisten zullen tesamen meer dan de helft van de 410 zetels in het parlement in Straatsburg be zetten. De totale opkomst Is toch wat hoger uitgevallen dan werd verwacht. Bel gië was koploper met 75 procent, maar daar geldt dan ook de opkomst plicht, en Oroot-Brittannië was hek- kesluiter met ongeveer dertig pro cent. In doorsnee ging ongeveer zes tig procent van de stemgerechtigden donderdag of gisteren naar de stembus. Fan onze parlementsredactie )EN HAAG Minister Pais (onderwijs) krijgt niet genoeg eld om de klimmende werkloosheid in de onderwijssector ligermate af te kunnen remmen. Ook is er nauwelijks [ld beschikbaar om het onderwijs voor anderstaligen in ins land van de grond te krijgen. ijdens een hoog oplopende woor- enwLsseling, zaterdag in de minister- aad, kreeg Pais van minister An- riessen (financiën) te horen, dat de larmerende toestand van 's rijks fi- anciên dergelijke operaties niet mo- ilijk maken. lokkeren tegendeel, Andriessen wil alle zei- n bijzetten om een gat in de lopende igroting van 1979 te dichten van Igeveer 1,6 miljard gulden. Onge- er 500 miljoen gulden denkt hij te innen binnenhalen door belastin- n versneld te innen. De rest van het t; ruim een miljard gulden denkt te kunnen overbruggen door de gaven van de verschillende depar- nenten te blokkeren. e blokkade treft, zoals we zaterdag ■meldden, het zwaarst het departe- fcnt van volkshuisvesting. Dit de- irtement heeft gedurende de win dmaanden geld overgehouden door- jf dat de bouw maandenlang stil was I komen te liggen. Andriessen wil dit I geld blokkeren. Zowel minister Beel- 1 terts van Blokland als de CDA-frac- tle vreest echter dat op die manier de chterstand in de bouw niet meer igehaald kan worden. anvankelijk ging het om een bedrag an 500 miljoen gulden, maar na veel ijven en zessen is er 240 miljoen ulden van gemaakt. Ook het depar- ment van onderwijs zal een bijdra- moeten leveren aan de blokkade, imelijk tot een bedrag van zeventig lljoen. In de praktijk betekent dit ju t de bouw van academische zieken- '«filzen, scholen en dergelijke aan- nlijk zal worden vertraagd. Minis ter^ Pais heeft krachtig tegen deze [reep op zijn departement gepro- iteerd. orgenavond zal het kabinet trach- i tot een oplossing te komen over aanhangige geschilpunten. Of dit lukken is nog de vraag, want zo- I minister Beelaerts als minister is heeft zich hard opgesteld. Pais in de weinig benijdenswaardige sitie, dat hij tussen twee vuren in is men te staan. Enerzijds dreigen de onderwijsbonden met een staking als er niet meer middelen beschikbaar worden gesteld om de groeiende werkloosheid in het onderwijs af te remmen. Anderzijds weigert Andries sen geld beschikbaar te stellen. Afweging Hoe groot het probleem is, blijkt wel uit het feit dat volgens sommige schattingen de komende jaren in de onderwijssector 50.000 arbeidsplaat sen verloren zullen gaan. Gegeven deze ontwikkeling heeft minister Pais de vraag opgeworpen of het wel ver antwoord is zoveel miljoenen guldens beschikbaar te stellen om de werkge legenheid In de scheepsbouw te hand haven. Hij vindt en enkele andere ministers zijn het met hem eens dat er op zijn minst een verantwoorde afweging zou moeten plaats vinden. Een deel van het probleem kan vol gens Pais ook worden opgelost wan neer het geld dat de aftopping van de overheidssalarissen zal opleveren, ter beschikking zou worden gesteld van de werkgelegenheid in de onderwijs sector. Die aftopping levert naar schatting een bedrag op van zo'n tachtig miljoen gulden. De ambtena- rencentrales waren tot nu toe echter weinig genegen dit geld uitsluitend voor de werkgelegenheid in het on derwijs te bestemmen. Binnen het kabinet heeft minister Pais tot nu toe wel ruim weerklank gevonden voor zijn problemen, maar slechts in geringe mate voor de oplos sing ervan. De ministers zijn er zich pijnlijk van bewust dat méér geld voor Pais vrijwel automatisch minder geld voor henzelf betekent. Het ziet er dus niet naar uit dat Pais morgen avond éen ruim onthaal ten deel zal vallen. Ons commentaar staat op pag. 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het tellen van de donderdag uitgebrachte stemmen voor de Nederlandse leden van het Europese Parlement zal vandaag zeer zorgvuldig gebeuren. Er zal daardoor meer tijd mee gemoeid zijn dan gewoonlijk. De uitslag wordt vanmiddag tegen vier uur verwacht. Dat de telling uiterst nauwkeurig zal geschieden bleek uit mededelingen van oud-minister mr H. K. J. Beer- nink, nu voorzitter van de Kiesraad, gistermiddag voor de radio. De heer Beernink herinnerde aan de beslis sing dat de verkiezing voor de ge meenteraad in Groesbeek overge daan moest worden omdat bij de stemming niet alles geheel volgens de voorschriften verlopen was. De heer Beernink meende dat het opslaan van de stemmen tot vanmor gen nergens tot problemen geleid heeft. Volgens hem zijn er voldoende waarborgen tegen knoeierijen. Beer nink heeft de gang van zaken in enkele gemeenten bekeken. De voorzitter van de Kiesraad was het overigens niet eens met de beslis sing om de stemmen pas vandaag te tellen. Hij zei dat hij geen waarde hechtte aan het argument dat een bekend worden van de Nederlandse uitslag op donderdagavond invloed gehad zou kunnen hebben op mensen in andere landen die gisteren stem den. Denen en Italianen laten zich volgens Beernink niet leiden door wat de Nederlandse kiezer doet. Premier Andreotti van Italië brengt zijn stem uit. WAALWIJK (ANP) - Een 54-jarige vrouw uit Waspik is na een koop avond beroofd van een geldcassette met honderdduizend gulden. De vrouw was met dit geld op weg naar een bijkantoor van een bank, toen zij door een man werd aangehouden die probeerde haar tas af te nemen. Tij dens een worsteling heeft de vrouw verscheidene malen om hulp ge schreeuwd maar niemand kwam. Op een gegeven moment scheurde de band van haar tas, waardoor deze open op de grond viel. De overvaller hoefde toen alleen maar te bukken om er met de cassette vandoor te gaan. ADVERTENTIE Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkantoor: 020-156151 Oud-EG-commissaris ir. P. Lardinois (rechts) heeft zaterdag in Den Bosch een monument voor het /arken onthuld. Het monument staat voor het provinciehuis, op het Brabantplein, en is bedoeld als huldebe toon aan de tien jaar oude varkenshoudersorganisatie van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond. Het beeld, een zeug met elf biggen, is gemaakt door de Dongense kunstenaar Kees Janse. BEIROET (AP, Reuter. ANP) Ne derlandse VN-militairen hebben vol gens provinciale functionarissen in Zuid-Libanon met machinegeweren het vuur geopend op eenheden van de militie van majoor Haddad, die zater dagmorgen het dorp Mansouri wilden binnendringen. Hierbij vielen geen slachtoffers onder de VN-militairen en de leden van de militie. Wel raak ten zeven dorpelingen gewond toen gistermorgen de militie een artillerie beschieting op het gebied langs de Middellandse zee opende. Een Nederlandse korporaal vertelde dat een groep van de militie zaterdag morgen met machinegeweren ging schieten bij een poging in het dorp Mansouri te komen. „De Nederlan ders moesten het vuur beantwoorden en verhinderden dat de leden van de militie het centrum van het dorp bin nengingen", aldus de korporaal. Vol gens de militie-mensen probeerden zij een infiltratie van Palestijnen te gen te gaan. Nederlandse versterkin gen werden aangevoerd waarbij een veiligheidsgordel rond het dorp werd getrokken. Er zouden acht huizen in het dorp zijn beschadigd. Nadat de Nederlandse VN-troepen zich hadden teruggetrokken vuurde de militie on geveer dertig granaten op het dorp Bayyada af. De Noorse helikopter-eenheid bij het VN-vredeskorps zal in de loop van deze maand uit Libanon worden te ruggetrokken. De Noorse regering heeft geen aflossers voor de 36 man van de eenheid kunnen vinden. De verwachting werd gisteren uitgespro ken, dat Italië nu een helikopter-een heid aan Unifil zal leveren. Bemiddeling baan Het Nederlandse ministerie van de fensie zal gaan bemiddelen om dienstplichtige Libanongangers bij hun terugkeer in Nederland aan een baan te helpen. Dat gebeurt via de sectie gcmiddeling overgang burger maatschappij (BOB) van hétministe-. rie. Het hoofd van de sectie, majoor J. Jochemus, ,is vorige week voor over leg in Libanon geweest. De dienst plichtigen in Libanon krijgen nu een formulier, waarop ze naast enkele persoonlijke gegevens, kunnen invul len welke opleiding ze hebben in de burgermaatschappij en eventueel in het leger, en wat voor baan ze zouden Van onze sportredactie AMSTERDAM Na 38 minuten spelen werd gisteravond tijdens de wedstrijd FC Groningen-Tel- star voor de nacompetitie van de periodekampioenen uit de eerste divisie een triest dieptepunt be reikt. Na het werpen van een stiletto-mes, dat Telstar-speler Fred Bishot juist miste, werd het duel aanvankelijk eerst door scheidsrechter Thomas stilge legd en later door hem zelfs ge heel gestaakt. Een viertal Tel star-spelers, dat zo onder de in druk van het gebeurde was, bleek in de kleedkamer niet meer in staat verder te spelen. Het sfeertje in het Oosterpark- stadion was op dat ogenblik ook verre van plezierig. Het „Telstar dood" galmde van de tribunes. Arbiter Thomas wilde zelf wél verder spelen. De dit seizoen toch al veelge plaagde competitieleider Jan Huybrechts heeft er door dit ge staakte duel een extra probleem bijgekregen. De tuchtcommissie zal de komende week waar schijnlijk al aan de hand van de uitgebrachte rapporten de zaak behandelen en vast dienen te stellen of mogelijk één van beide clubs schuld aan het staken van deze wedstrijd heeft. Er kunnen dan geld-, punten- of andere straffen (spelen zonder publiek) volgen met alle consequenties (eventueel winstpunten in min dering) vandien. Daarna zal indien het resultaat van deze wedstrijd van belang is; en daar ziet het vooralsnog wel naar uit de wedstrijd uitgespeeld moe ten worden, te beginnen in de 39e minuut bij de stand 2-0 voor Groningen. Wanneer? Competi tieleider Jan Huybregts. „Ik kan me voorstellen dat je daarmee niet tot het einde kunt wachten, aangezien daarmee de nacompe titie wordt beïnvloed." Het twee de duel in de nacompetitie, Wil lem H-Fortuna SC, haalde wel normaal het einde. Willem II ze gevierde (2-1), waardoor de ploeg weer in de race is. De eredivisie sloot het seizoen af. Enig vermel denswaardige: AZ'67 legde defi nitief op de vierde plaats beslag en is daardoor eerste reserve voor een plaats in het UEFA Cup-toernooi indien één van de 64 clubs zich terug zou trekken. Opvallend was de lage opkomst in de drie „nieuwe" landen van de EG: Ier land met 55, Denemarken met 47 en Engeland met 30 procent. In Frank rijk en Duitsland ging iets meer dan zestig procent stemmen, in Italië ze ventig en in Luxemburg bijna even veel als in België. Nederland trok donderdag bijna 58 procent. In de meeste landen was het beeld net als in Nederland: teleurstellende resultaten voor linkse partijen en winst voor midden en rechts. In West-Duitsland komen de opposi tiepartijen CDU en CSU vermoede lijk op 40 zetels uit en de SPD van bondskanselier Schmidt op 33. De liberalen krijgen er 5 zetels. In percentages uitgedrukt was de CDU/CSU combinatie ook flink ster ker dan de coalitie SPD-FDP: 49,5 tegen respectievelijk 41 en 6,1 procent. democraten met 24. De resterende 24 zetels gaan naar kleinere partijen. Luxemburg Frankrijk Frankrijk leverde winst op voor de giscardisten aangevoerd door Simo- ne Veil (26 zetels). Als tweede eindig den de socialisten (23), de communis ten werden derde (18) en de gaullisten vierde (15), aldus de voorspellingen van vannacht. Engeland rekende op een zeer grote overwinning van de sinds kort rege rende Tories. De Labour-partiJ van ex-premier Callaghan zou slechts 17 zetels hebben veroverd, tegen 61 voor de conservatieven. Drie zetels zouden naar andere partijen gaan. De Britten stemden volgens een aangepast dis trictenstelsel, waarvan bij voorbaat werd aangenomen dat dit in het voor deel van de Tories zou werken. Een voorspelling van de uitslag in Italië duidde erop dat de christen democraten er 35 procent zouden ha len de communisten 30, de socialisten bijna 10, de neo-fascisten MSI ruim 5 en de radicalen iets minder. Opmerkelijk goed bljkt de Deense Volksbeweging tegen de EG het te hebben gedaan. Drie tot vijf zetels, was vannacht de verwachting, onge veer evenveel als de regerende so ciaal-democraten. In België zijn buitengewoon veel blanco-stemmen uitgebracht, gere kend wordt op twintig procent. Nederland, waar de stemmen pas vandaag worden geteld, kende weinig spanning gezien de vorspelling van donderdagavond. Bouke Beumer, de lijsttrekker van het winnende CDA, zei gisteravnd blij te zijn dat de Ne- derlanse christen-democraten zo'n sterke positie krijgen binnen de Euro pese fractie: vermoedelijk zal die in totaal 100 zetels krijgen (tegen 108 voor de socialisten) waarvan het CDA er 10 levert. Volgens een computervoorspelling volgen na socialisten en christen-de mocraten de Britse conservatieven met 63 zetels, de liberalen met 47, de communisten met 44 en de Europese De 160.000 kiesgerechtigden in Luxemburg beslisten gisteren niet al leen over hun afgevaardigden in het Europees parlement, maar ook over hun nationale regering. Al in het be gin van de avond werd duidelijk dat de regerende socialistisch-liberale coalitie haar meerderheid heeft verlo ren. Volgens voorlopige uitslagen hebben de christen-democraten van oud-premier Pierre Werner vier zetels gewonnen. Zij krijgen nu 22 zetels, zeven meer dan de socialisten die er twee hebben verloren. De liberale partij van premier Gaston Thorn ver loor er één (nu dertien), de sociaal democraten gingen van vijf naar drie en de communisten van vijf naar twee. Gaston Thorn kondigde gisteravond aan, dat hij vandaag het ontslag van zijn regering zou indienen bij groot hertog Jan. Zijn aftreden als premier biedt Thorn de kans een gooi te doen naar het voorzitterschap van het Eu ropees parlement. De eerste kandidaten die gisteravond zeker waren van een nieuwe baan in Straatsburg waren drie Westberlij- ners. Op grond van de bijzondere status van Berlijn werden daar geen directe verkiezingen gehouden, maar wees de senaat twee christen-demo craten (Rudolf Luster en Gero Pfen nig) en een sociaal-democraat (Hel mut Siegler Schmidt) aan. AMSTERDAM (ANP) Bij drie ern stige auto-ongelukken zijn dit week einde in totaal zeven mensen om het leven gekomen. Een botsing tussen een personenauto en een veewagen in Ommen kostte zaterdagmiddag drie mensen het le ven; zeven anderen werden gewond. De veewagen raakte de personenauto in de flank toen deze de kruising van de Beerserweg en rijksweg 36 opreed. Om het leven kwamen de 33-jarlge bestuurder H. van Dijk en zijn 32- jarige echtgenote M. van Dijk-Hek- man uit Zwolle en het achtjarig meis je Truus Boot, eveneens uit Zwolle. Twee mannen uit Venlo, de 38-jarige Gerard van Engelen en de 37-Jarlge Theo Neuray. kwamen gistermiddag om het leven toen hun auto in het Limburgse Helden op een tegenligger botste. De bestuurder van de tegen ligger werd zwaargewond. In het Limburgse Ittervoort, gemeen te Hunsel, kwamen de twintigjarige Harrie Palmen uit Ell en de negen tienjarige Gerty Bongenaar uit Weert om het leven toen hun auto inreed op een autobus. willen hebben. Via de militair sociale dienst (MSD) in Libanon gaan de formulieren naar Den Haag, waar er een lijst van „aanbod" van wordt gemaakt. Ongeveer 1400 werkgevers in het land krijgen deze lijst, die anoniem is: elke sollicitant heeft een nummer. Meer nieuws op pagina 3 Een film zegt meer dan duizend woorden, zegt een relatiebemiddelaar. Aanleiding om het zoeken en vin den van partners ter hand te nemen met vljf-mlnuten- videobandjes. Prima. Maar wij leggen onze nieuwe relaties nog altijd graag via een eenvoudig invulformu- lier. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooii meer zoeken naar dc krant of tv-gidv Decoratief jute Icctuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1