-"Miljoenenfraude in de )ouw is bijna opgerold DOVO en ACV moeten voor spektakel zorgen Moes tub 'Geen concessies aan veiligheid DC-10' opstootjes brachten zaak aan het licht voor het KORPS GEMEENTEPOLITIE AMSTERDAM een hoofdcommissaris van gemeentepolitie CDA-Kamerleden vragen Smit-Kroes: een groeps- medewerk(st)er Orthopedagogisch Behandelingsinstituut SCHREUDER - S TERDAG 9 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 »r Willem Schrama AARLEM Niet eerder is het in Nederland voorgekomen dat de Fiscale Inlichtingen en psporingsdienst (FIOD), het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) en een plaatselijk chercheteam de handen ineensloegen om een omvangrijke fraude-affaire te ontrafelen. Niet jrder ook zijn door gelijktijdige invallen in een korte spanne tijds maar liefst zestien ideraannemers achter'slot en grendel gezet. Een zaak die eind juni voor de rechter zal orden gesleept en die de geschiedenis zal ingaan als de Haarlemse fraude-affaire, waarmee u al een bedrag van rond de zestig miljoen gulden gemoeid is. «E Wl) to betrokkene heeft inmiddels de ijk genomen naar Spanje, maar de cherche zit hem al op de hielen. Een ider heeft zonder opgaaf van rede- in als door bijen gestoken zijn Donplaats verlaten, maar ver zal hij it komen. Zijn naam is bekend. In komende dagen staan opnieuw r nieuwe arrestaties te wachten, en tn de hand van in beslag genomen oekhoudingen zullen er wellicht nog el enige volgen. „Men weet dat men leggen van vloeren, het ophangen van deuren, enz. In een dergelijk onder deel is men al gauw „specialist". En de uitvoerder wil wel. want die heeft haast. In dit systeem zou een bonafide klei ne aannemer een prima kans kunnen krijgen, maar zo werkte het niet in de Haarlemse affaire. Er werden geen bv's gesticht om deuren op te hangen, integendeel een groot gezelschap van innenkort aan de beurt is, men weet dit soort lieden besloot in het geniep leen niet wanneer", zo zegt de Haar- mse adjudant Verhoeven droogjes. iV-tjes et geraffineerde van de Haarlemse ouwfraudezaak is meer gelegen in laar wijdvertaktheid dan in de oor- ironkelijke opzet van het spelletje, et basisgegeven is dat er mede als ivolg van de lange vorstperiode in ije bouwnijverheid een hoop werk lt te verrichten en daar staan be- ;elijk weinig echte vaklieden te- Malafide onderaannemers Iri dit maar al te goed. En omdat it in de bouw nu eenmaal verboden om personeel uit te lenen, stichten Ik een eigen besloten vennootschapje Jen bieden hun zogenaamde vaklieden m' met name metselaars, schilders en Immerlieden) langs een andere weg tan de hoofdaannemer aan door steeds kleine onderdelen van grotere irojecten voor hun rekening te ne- ien. Dit kan bij voorbeeld door hek tot samenwerking. Met elk hun eigen B.V. zouden ze als het ware samen ëén groot bedrijf gaan runnen met als enig en uitermate lucratief specialis me: het behangen van de fiscus. werknemer (met soms zo'n duizend gulden zwart per week in het loonzak je) ook weinig reden tot klagen. In andere gevallen werden loonbelas ting en sociale premies wel degelijk ingehouden maar niet afgedragen. Als zo'n werknemer na verloop van tijd op een belastingvordering werd getrakteerd en daar zijn heel wat gevallen van bekend leidde het spoor van de fiscus naar niemands land. De werkgever is en blijft im mers innlngsplichtig, maar wie was ook alweer „die rooie''? Loonstrook- jes bleken vaak in het geheel niet (of alleen de eerste week) verstrekt, en zo dat wel het geval was klopte er vaak geen bal van. Ongrijpbaar Overmoedig Afgesproken werd dat ze ondërlittg regelmatig van personeel zouden rui len zodat de werknemers in veel ge vallen niet beter wisten dan bij een bouwcombinatie in dienst te zijn. En zo waren ze ongrijpbaar voor de con trole-organen (het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, de belasting), omdat ze vandaag bij werkgever A in dienst zijn, morgen bij B en overmorgen bij C. Zo ging de keten nog een tijdje door om tenslotte te belanden bij een bedrijfje dat al lang niet meer be stond en waarvan de eigenaar nog slechts kon worden aangeduid fnët „die rooie" of „die met dat gezicht". In sommige gevallen was voor de De Haarlemse affaire kwam dan ook op een andere wijze aan het licht. Eén deelnemer aan het blufpokerspel ging medio november 1977 het ft-audespel leek toen al perfect te Wer ken in Zijn overmoed zo ver dat hij op het Haarlemse belastingkantoor een aantal inspectiebeambten op het gezicht begon te timmeren teneinde nog dezelfde dag een beslag op zijn bankrekening ongedaan te krijgen. Dat lukte wonderwel. Dus nu was het nog maar een klein stapje om op dezelfde wijze bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid nu zelfs met wa pengeweld zijn inschrijving ver lengd te krijgen, want die moet hij tonen aan de hoofdaannemer voor wie hij werk verricht. Naar adem snakkende SFB-beambten gingen eveneens overstag. Maar toen was voor de Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. An- dreae, de maat vol. Hij zag kans om met medewerking van SFB. FIOD en de Haarlemse recherche een team van vijftien man (inmiddels uitge breid tot achttien) op de been te brengen dat in september vorig jaar met een vooronderzoek begon. Half maart waren er voldoende aanwijzin gen die een serie invallen rechtvaar digden, een novum in het opsporings beleid van fraudezaken. Ditmaal was er geen tijd om vriendjes te waar schuwen of zelfs maar te bellen, want de invallen vonden gelijktijdig plaats. De heren vielen bij bosjes door de mand. Valse facturen En wat belangrijker was: door beslag legging op de onderscheidene boek houdingen kwam het meest lucratie ve onderdeel van de gezamenlijke' fraudepraktijken pas goed aan het licht. Dit was een nauwkeurig opge zet stelsel van factuurvervalsingen, waarbij het ontduiken van belastin gen en sociale premies in het niet viel. Over en weer bleken er facturen voor wel of niet verrichte werkzaamheden en/of materialen uitgeschreven met slechts het doel een omvangrijk zwart geld-circuit te witten. Op deze manier was het mogelijk om als on deraannemer tien man óp de loonlijst te plaatsen en er vijfentwintig zwart uit te bétalen. Op periodieke „bouw- vergaderingen" konden de fraudeurs (meestal in gezelschap van hun boek houders) de zaak door middel van vervalste facturen wel weer recht trekken. zodat het systeem ongrijp baar bleef. Soms werden zelfs bonafide grotere bouwbedrijven bij dit complot be Het basisgegeven van het bouwfraudespelletje: veel werk en weinig vaklieden. trokken. Het is voorgekomen dat hoofddirecties nergens van wisten, maar het zou hun altijd haastige uit voerders een worst zijn wie zich op een gegeven moment op de steiêers aandienen: als net karwei maar op tijd klaarkomt. Een typische bouw- mentaliteit, aldus voorzitter Dilo van Commenée van de hout- en bouw bond CNV. En zo konden de malafide broeders doorgaan een soort onder wereld te vormen. Van Commenée: „Er zijn erbij die herhaalde malen in de bak zitten, en die een weelf voor dat ze In vrijheid worden gesteld weer in de krant adverteren: metselaars gevraagd. Het rotzooien gaat gewoon weer door" Oplossing? Om dit soort praktijken in de toe komst enigszins aan banden te leg gen iedereen in de bouwwereld, bij de fiscus, bij het SFB weet dat het Haarlemse geval bepaald niet op zichzelf staat is in de nieuwe bouw- cao een protocol opgenomen dat mp- gelijk volgend jaar al het volgende systeem in het leven roept. De werk gevers krijgen van het Sociaal Fonds een bewijs van goed gedrag, echter alleen als ze gedurende een aantal jaren trouw de premies voor hun werknemers hebben betaald (nieuwe lingen moeten dat, eerst maar waar maken). De hoofdaannemer kan dan cohtroleren of de man bonafide is Interesseert hém dit niet, dan zal hij het weten. Want iri het nieuwe sys teem wordt hij wettelijk aansprake lijk voor alle niet afgedragen sociale premies en belastinggelden. De werk gevers hebben zich hiermee verenigd onder voorwaarde dat ook de werkne mers gecontroleerd kunnen worden omdat zich onder hen Qok malafide broeders bevinden (werken met een uitkering). De Werknemers krijgen daartoe een pasje van het Sociaal Fonds als ze daar staan ingeschreven Dat pasje moet worden ingeleverd als ze in de WW 'belanden of anderszins een uitkering genieten. Als de ar-, beidsbureaus akkoord gaan met het innemen van deze pasjes, is de zaak rond. In België is. dit controlesysteem onlangs ingevoerd en daar gaat het zelfs nog verder: niet alleen de hoofd aannemer maar ook de opdrachtge ver ls aansprakelijk voor ontdoken premies en belastingen Miljoen per man Nog even terug naar de Haarlemse affaire. Het totale fraudebedrag van tpt nu toe zestig miljoen gulden is uiteraard niet in het geheel door de fraudeurs opgesnoept - Een laatste peiling bij de FIOD leerde dat onge veer veertig miljoen gulden aan zwar te lonen is opgegaan. Het restant is in de zakken van de aannemers verdwe nen Gemiddeld hebben de deelne mers aan het spelletje er dus een miljoen aan overgehouden. Hoe en of dat ooit kan worden teruggevorderd moet nog maar blijken. Het zal wel weer op faillietverklaringen uit draaien. ADVERTENTIE in de rang van hoofdambtenaar 1e klasse met ingang van 1 juli 1980. Sollicitaites, gericht aan Hare Majes teit de Koningin, kunnen binnen drie (3) weken worden gezonden aan de Ministe. van Binnenlandse Zaken, Di rectie Politie, afdeling personeel, postbus 20011, 2500 EA 's-Graven- hage. (Deze vacature is geplaatst in het Algemeen Politie Blad. nr. 11. dd. 26- 05-1979.) De Nederlandse Politiebond, afdeling Amsterdam, wenst aan deze vacature de grootst mogelijke bekendheid te geven, omdat zij van mening is, dat in deze voor Amsterdam zo belangrijke functie, de meest capabele persoon dient té worden benoemd. De N.P.B.. afd. Amsterdam, die een grote meerderheid van-het personeel vertegenwoordigt, is van mening, dat zij in de benoemingsprocedure opti male inspraak dient te verkrijgen. Vooruitlopend op deze inspraakpro cedure zal de te benoemen functiona- ris in ieder geval aan de volgende voorwaarden moeten voldoen: in staat zijn aan het Korps op eigentijdse wijze leiding te geven: openstaan voor de in het Korps levende ideeën over een nieuwe organisatie-structuur en de daar uit voortvloeiende veranderings processen in nauw overleg met alle betrokkenen uit te willen voe ren, waarbij gedachten, neerge legd in het rapport Politie in veran dering als richtsnoer kan dienen: bereid zijn tot een zinvolle, kri tische samenwerking met het lo* kaal bestuur; het kunnen voeren van een mo dern en sociaal personeelsbeleid; optimaal kunnen samenwerken met Dienstcommissie en Mede zeggenschapscommissie (te ver gelijken met de ondernemings raad in het bedrijfsleven); in staat zijn het Korps verder te integreren in de Amsterdamse sa menleving. Het is geenszins een vereiste, dat de sollicitant(e) uit politiekringen afkom stig is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Ook onder druk van de komende zomer- drukte ln de luchtvaart mogen geen concessies worden ge daan op het punt van de veiligheid van de Nederlandse DC-10 vliegtuigen. Dit stellen de CDA-Kamerleden Cornelissen en Van Zeil in vragen aan staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat. De proefvluchten zullen overigens zo veel mogelijk plaatshebben boven onbevolkt gebied. In Zürich wordt dinsdag een bijeenkomst van de Eu ropese luchtvaartmaatschappijen ge houden over het vliegverbod van de DC-10 ADVERTENTIE loor Jeroen Wielaert IEENENDAAL Afgelopen woénsdagavond recepieerde )OVO ter gelegenheid van het kampioenschap in de eerste lasse A. Voor het front van de spelersgroep, een uniform in stemmig zwart gekleed DOVO-bestuur en temidden van vele imilieleden uit het zaterdagvoetbal was Fokke Remmers de erste uit een serie redenaars. De toespraak die het opper- loofd van de KNVB-sectie zaterdag hield blonk per traditie it in lengte en waarheden als koeien. Iet was niet louter een ode aan „ons aterdagvoetbal." Remmers' conclu de aan het eind van het seizoen was. Het tweetal wil van de bewindsvrou we de nadrukkelijke toezegging dat er niet de hand zal worden gelicht met de veiligheid van de DC-10 toe stellen. Beide Kamerleden zullen komende week op de kwestie terugkomen. Ze willen onder meer weten wat er waar is van berichten dat in de loop der jaren op vitale punten van de con structie van de DC-10 Toestellen zwakke plekken zijn gecon-stateerd. RECHTER Aubrey Robinson in Was hington heeft gisteren de rijkslucht vaartdienst FAA toegestaan proef vluchten te houden met de DC-10 om zo te bevorderen dat men achter het euvel met de motorophanging komt. Het Britse ministerie voor handel heeft een rapport uitgebracht waarin scheurtjes, veroorzaakt door metaal moeheid als oorzaak worden aange wezen voor het neerstorten van een Britse Boeing 707 twee jaar geleden Sinds het neerstorten van deze boeing zijn in 38 van de 521 toestellen van hetzelfde type die gebruikt wor den, soortgelijke scheurtjes ge vonden, lat de competitie minder goed ge- eest is dan anders. Hij feliciteerde K)VO en constateerde dat het de eenendaalse club dit seizoen het erst was gelukt receptie te houden, a vele ups en downs. emmers sprak ook een hoop uit. Dat de komende partijen om de al lele zaterdagtitel zullen uitblinken 'an glans." Daarmee voegde de zater- 'agvoorzitter zich bij de velen, die de ongste competitie in het hoogste za- erdagvoetbal met de grootste mid- ielmaat aan zich hebben zien voor ttrekken en de wens koesteren dat f finale nog het spektakel zal bie- tn, dat dit seizoen zo schaars was. vol van werkvoetbal en dof van lans, alsof je naar professionals zat s kijken ACV en DOVO hebben het in zich om andaag en volgende week voor een Vademend spektakel te zorgen. Bei- e waren in hun respectievelijke af dingen de ploegen met de meeste nhoud en werden „logische, terech- kampioenen. r beide geldt echter ook: met "oeite. ACV worstelde langdurig met TIE lctoelf. kon niet zo nadrukkelijk Wrsen als vorig seizoen en werd op ?t laatste moment kampioen, met kleine voorsprong van drie pun- (n op de number twee DETO. |0vo was de beste in de eerste klas- A. maar speelde te weinig constant 1 het kampioenschap te kunnen voorzien van de waardering „schitte rend". Hoé. graag sommigen uit de DOVO-kring dat ook willen. ÖOVO heeft er een gewoonte van gemaakt elke twee jaar kampioen te worden. In 1975 geschiedde het onder het trairierschap van oiM-gediendé Jan de Bouter; djens opvolger Evert Mur begeleidde de titel van 1977 en de nieuwkomer, Jan de Jongh, is de trainer achter de titel van dit jaar. Of hij er in 1981 bij zal zijn, is nog niet bekend. De Veenendalers maakten door de jaren heen een verjonging mee, waar van het einde nog niet in zicht is. In de opstelling verdwenen vertrouwde namen als Henny Beyer en Gerard Schinkel en verschenen onbekenden als Benno Wormgoor. Arjon de Witte. Nico Loch, Geurt Cornelisse en Bert van Sas. Cornelisse. 18 jaar oud, viel het meest op, door in korte tijd soepel en talrijk te scören. Scouts en trai ners uit de hoogste profrijen stortten zich op hem, maar tot een contract kwam het niet. De vorm van de jonge spits werd er door alle geruchten niet beter op. Juist op tijd verscheen een oude spits weer in de opstelling van Jan de Jongh. Herman Veenendaal. de 31- jarige ex-prof uit Arnhem. Vitesse is hem nog steeds niet vergeten, klopt nog herhaaldelijk aan. maar tever geefs. Veenendaal heeft het te druk als project-ontwikkelaar en kiest voor de amateurstatus bij DOVO. Dit seizoen maakte hij zijn rentree na langdurig geblesseerd te zijn geweest. Hij vormt de belangrijkste, schakel tussen de middenlinie en de voorhoe- ae. regisseert soeverein, passt voor treffelijk en scoort veelvuldig. In kor te tijd eif treffers. Veenendaal loodste DÖVO door het dieptepunt heen. dat volgde op drie verpletterende partij en tegen 8HO. ON en SDGP, waarin de Veenendaalse ploeg totaal veer tien maal scoorde. Veenendaal heeft nog altijd zijn pro fessionele veeleisendheid, houdt im mer moeite met de acceptatie van zekere tekorten in het amateurvoet bal. Veenendaal. „Dat zit nu eenmaal in mijn structuur gebakken. Dat had ik ook wel in de eerste divisie. Als je in mijn hart kijkt, had ik ook best een keer terug gewild naar de eredivisie. Bij de profs zie je'toch meer sensgtiè. meer spanning dan bij de amateurs. Je ziet daar veel meer raffinement en dat is voor mij toch de kick van het voetbal." Hij vindt dat het huidige DOVO nog te weinig rendement heeft. Veenen daal: „Ik heb het gevoel dat'acties veelvuldig stranden. Je zou meer êen- twee's kunnen zien dan nu. bij voor beeld. Als ploeg in totaliteit moeten we het ook beter aankunnen. Dat wil zeggen: moeilijker goals tegen krijgen." Er zijn ook positieve punten. Veenen daal: „DOVO heeft nog nooit zo hard gewerkt als dit Jaar. Dat heeft voor mij de doorslag gegeven. En er kwam weer een stuk eenheid terug; het heeft lang als los zand aan elkaar gehangen." Jan de Jongh is een trainer die DOVO discipline leerde. Het bestuur denkt er dan ook niet aan óm hem weg te doen Voor vanavond eist De Jongh voetbal van zijn spelers. De Jongh ,,We zoeken de aanval in een 4-3-3- opsteliing. We moeten, met ACV. kunnen zorgen voor reclame voor het zaterdagvoetbal." Gereformeerde kerk van Dordrecht De Commissie van Administralie en Beheer van de Gereformeerde Kerk van Dordrecht brengt Ier kennis dat de navolgende obligaties zijn uitgeloot 7'/: Obligatielening 1967, de nrs. 1 52. 61 73. 7*. 75. 83 86 en 87 per 1 augustus 1979. De stukken zijn groot 1.000 nominaal. 5% Obligatielening 1962. de nrs 13. ,18. 50. 111 141. 202, 223. 244 en 259 per 15 augustus 1979. De stukken zijn groot f 1.000 nominaal Per de respectieve aflossingsdata zijn de stukken a pari betaalbaar gesteld bij de Amsterdam-Rotterdam Bank n.v. te Dordrecht Voor één van onze huizen aan de Bakenbergseweg vragen wij per 1 augustus a.s. (leeftijd 23 jaar) Hij of zij 2al in teamverband mede de verantwoording dragen voor de begeleiding en verzorging van een groep, bestaande uit 8 meisjes in de leeftijd van 18 tot 30 jaar. Van degene die voor de2e funktie in aanmerking wil komen wordt verwacht, dat hij of zij leeft en werkt vanuit een christelijke levensbeschouwing,, goede mogelijkheden heeft voor het leggen van relaties en in teamverband kan werken. Deoene die eniae iaren ervaring heeft in het begeleiden van geestelijk gehandicapte mensen, geniet de voorkeur. De salariëring is'volgens de CAO-Ziekenhuiswezen, in de schaal van leerling-verpleegkundigen. Schriftelijke sollicitaties - graag binnen een week te richten aan de direktie van het Bakenbergseweg 248-260 - ARNHEM onder vermelding van no. B 090679. magazine voor zelftuinders/volkstuinders Moestuin is het eerste blad m Nederland dat komplete informatie geeft over het kweken en telen van groen- ten voor eigen verbruik Alles wat daarbij te pas komt wordt diepgaand, maar prettig leesbaar uit gespit in de vorm van vaste rubrieken, inter views enz De Moes- tuin-redaktie en de vaste medewerkers zijn grondige deskun- FytM l digen op hun terrein. V Dus zelftuinders ert 1 i\ volkstuinders u voelt 1 i zelf met uw klom- pen aan dat dit blad bij u in goede aarde zal vallen U kunt het niet missen bij uw hobby, Dus op naar uw bladenman of tuincentrum, Daar ligt het nieuwste nummer klaar voor f 3,95. Of nog beter, neem nu een abonne ment. U krijgt dan voor f 20,6 x per jaar uw eigen Moes tuin in de bus Ja, dat moest ik maar's doen' Noteer mij als abonnee,op het nieuwe blad Moestuin Postcode/plaats Opsturen naar: Uitgeverij J O P - Postbus 62. 1722 ZH Zuid-Scharwoude Tel 02260-32 4 7 (u ontvangt dan automatisch uw akseptgirokaarl) Een greep uit de Inhoud van het derde nummer: Kruidenwijzer Ziekten en plagen bij aardappels Gewasbescherming van maand tot maand, Be lagers van de boon Paddestoelen Biologische bestrijding in de kas Snoeien moet ook als het "zomert" Groente van maand tot maand etc.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9