erbitterde Rhodesische leactie op besluit Carter 'Dr. Sedney nam smeergeld aan' Oliecrisis verrast gewaarschuwde Amerikanen VS nemen mobiele raket in produktie Somoza geeft zware verliezen toe Iran naast jde banken uzorewa vraagt steun congres VS Egypte: succes voor Sadat Franse wervelstorm in een vaatje olie Procureur-generaal Suriname: Israël bombardeert zuiden Libanon weer Vluchtelingen bij duizenden op transport (TERDAG 9 JUNI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 ist 4 aLISBURY (AFP, AP, Reuter) Premier Muzorewa van Rhodesië beschuldigt de Ameri- rnJ" ganse president yan „politiek opportunisme" wegens diens beslissing het handelsembargo we' ?gen Rhodesië te handhaven. Ook in de Verenigde Staten ontmoet de beslissing van Carter inde ritiek. tev rdenlHet is verbazingwekkend dat deze eslissing juist moest komen van de iresident van de Verenigde Staten, lie zegt dat hij kampioen is op het ebied van de mensenrechten", was t verbitterde commentaar van de ningthodesische premier. Hij zei „diep ving eschokt" te zijn en ontkende Carters al ewering dat een opjeffing van het lelsembargo niet in het belang datXiu zijn van het volk van Zimbabwe- speci Rhodesië. „Ik vrag me af op wat voor een manier het volk van mijn land er belang bij heeft het slachtoffer te zijn van maatregelen, die hen de kans op werkgelegenheid en beter onderwijs ontnemen", aldus Muzorewa. Carter maakte donderdag bekend de sancties tegen de handel met Rhode sië te zullen handhaven, omdat de verkiezingen voor een zwart meerder- 'ATRO (Reuter) Dp algpmpnp vpr- I.wpp zetels hnri waarvan ze pr a lAIRO (Reuter) De algemene ver- t r Ji«in6en in Egypte zijn geheel vol- ,1 8 ens de verwachtingen een enorme y01 verwinning voor president Sadat ge- j. ,^1 rorden. Volgens voorspellingen op 3- lasis van gedeeltelijke uitslagen i temde 84 procent van de Egyptena- en op de Nationaal-Democratische "e,li 'artij van de president. Dat betekent dat deze partij in het parlement zal ■binnen rekenen op 321 van de 384 ptels. Het meeste verzet tegen Sadat pmt van de Verenigde Progressieve lartij, die in het vorige parlement cusflj werk f fel .eidg e Dii vani dar idei lat twee zetels had, waarvan ze er giste ren al één had verloren. Van de grote groep onafhankelijken, qua politieke kleur variërend tussen extreem-mar xistisch tot orthodox-islamitisch, zouden slechts twintig kandidaten een redelijke kans op een zetel héb ben. De twee meer gematigde opposi tiepartijen, de socialistische Arbei derspartij en de Liberaal socialisti sche partij, die een verkiezingspact hadden gesloten met de NDP van Sadat, zouden getweeën op zo'n veer tig zetels mogen rekenen. heidsregime in april Van dit jaar niet eerlijk zijn verlopen. „Ik kan slechts hopen dat het oordeel van het volk van de Verenigde Staten beter wordt weerspiegeld door zijn vertegenwoor digers in het Congres," zei de Rhode sische premier. Hij zinspeelde hier mee op de kritiek die binnen het Amerikaanse Congres is ontstaan na het besluit van de president. Nog geen maand geleden heeft de Senaat met 75 tegen 19 stemmen een resolu tie aangenomen, waarin de president wordt gevraagd het embargo op te heffen. Een groep van zwarte congresleden prees de president voor zijn moed. Waarnemers vermoeden echter dvat ook de olie een rol heeft gespeeld in de beslissing. Het olierijke Nigera is een fel voorstander van het handels embargo, zolang er geen rekening wordt gehouden met het Patriottisch Front, dat een guerrilla-oorlog tegen het huidige bewind voert. De penibe le oliesituatie in de Verenigde Staten kan een embargo niet verdragen. Mi nister Vance ontkende gisteren overi gens dat olie een rol had gespeeld in de beslissing. De Britse regering, die overweegt de regering van Muzorewa te erkennen, onthield zich van een reactie op het besluit van Carter. Waarnemers ver wachten wel dat premier Thatcher nu nog een tijdje zal wachten met de erkenning. Onlangs besloot de Britse regering een waarnemer te statione ren in Salisbury. In tegenstelling tot president Carter gaat de regering van Thatcher er wel van uit dat de verkie zingen van april eerlijk zijn verlopen. Zij baseert zich hierbij op een rapport van Lord Boyd, die als officiële waar nemer bij de verkiezingen aanwezig was. Amnestie Premier Muzorewa heeft de oprich ting bekend gemaakt van een organi satie, die belast is met het opvangen van guerrillastrijders die gebruik wil len maken van de amnestie. Dit „di rectoraat voor de amnestie" zal in het geheim opereren, om de anonimiteit van de guerrillastrijders te waarbor gen. Muzorewa garandeerde persoon lijk dat alle strijders die hun wapens inleveren en terugkeren naar het va derland „niets te vrezen hebben van de inlichtingendiensten" die onder zijn controle staan. door Bert van Panhuis Te wapen burgers! De Franse grandeur is geschonden. Die cowboys in het Amerikaanse Witte Huis hebben Marianne behandeld alsof ze een goedkope del was. O ja. minister Jean Frangois-Poncet is uiterlijk onbewogen, maar inwendig voelt hij de pijn van de gekwetste eer. Wat is er gebeurd? Frangois-Pon cet is begin deze week in Washing ton geweest. Hij is op het ogenblik voorzitter van de Raad van Minis ters van de Europese Gemeen schap en het belang van de ge meenschap in het algemeen en dat van Frankrijk in het bijzonder vereiste dat hij met de Amerika nen eens frank, vrij en onver bloemd zou spreken over de ener giecrisis. Die Amerikanen doen maar, denken dat de boortorens tot in de hemel groeien en kopen hun sleeën van auto's per strek kende meter. Het geeft niet wat het kost als het maar groot is. En als hun leiders nu wijzer waren. Nee hoor, dat legt nog een 20 franc bij in plaats van de benzineprijs te verdubbelen. Frangois-Poncet zou ze wel eens duidelijk gaan maken dat het afgelopen moest zijn. Het is nu: niet-pompen of verzuipen. Het is wat anders uitgepakt. Het Amerikaanse persbureau Associa ted Press meldde dat de minister precies een kwartiertje met presi dent Jimmy Carter had gespro ken. En dat schoot de Franse poli tici in het verkeerde keelgat, zoiets heeft Carter bij obscure stamhoofden al nodig om naar de huiselijke omstandigheden te in formeren. En de Franse minister moest in dezelfde kort tijd zijn vlammende boodschap kwijt? Ook Frangois-Poncet kon dat ver haal natuurlijk niet over zijn kant laten gaan. Vandaar dat hij bij zijn terugkeer in Parijs de natio nale en internationale pers voor hield dat hij niet één maar wel drie kwartier in het Witte Huis was geweest. Hij had openhartig zoals het onafhankelijke landen be taamt maar hartelijk zoals dat tussen bevriende naties gaat met Carter gesproken. Er was dus geen enkele aanleiding tot spot en hoon. En dóór hebben de Franse kran ten zich weer vrolijk over ge maakt. De Figaro, voorwaar geen anti-gouvernementeel bolwerk, plaatste een tekening waarin pre sident Valéry Giscard d'Estaing in het bijzijn van een verbaasde toe schouwer op een serie stofwolkjes wijst en zegt: „Dat is onze minis ter van buitenlandse zaken. Die beeldt zijn onderhoud met presi dent Carter uit." En Le Monde rafelt de drie kwartier van Fran gois-Poncet uiteen. Om half twaalf arriveerde hij. om tien over twaalf vertrok de minister. De laatste tien minuten waren voor overleg met de persdient van het Witte Huis over wat er aan de journalisten zou worden meeg- deeld. En de eerste tien minuten zat de minister in de wachtkamer, want de president had nog een gast' vóór hem. Blijven over. zo stelt Le Monde: twintig minuten Na wat de spot te hebben gedre ven met de stampij brengt Le Monde de zaak tot normale pro porties terug. Het is hoge uitzon dering dat Carter tussen de bedrij ven door even gewone ministers ontvangt en Frangois-Poncet heeft over zijn onderwerp energie uitgebreid kunnen praten met Carters deskundigen, van minis ter James Schlesinger (energie) tot een keur van volksvertegen woordigers Waar de Fransen wél eens wat meer aandacht aan zouden kun nen besteden is hoffelijkheid. On danks dat Frangois-Poncet te ver staan had gekregen dat hij om protocollaire redenen de pers be ter buiten de hekken van het Wit te Huis te woord kon staan, deed hij zijn zegje vrolijk op de oprij laan. Maar Fransen bemoeien zich nu eenmaal graag met andere lan den en schreeuwen moord en brand als ze lik op stuk krijgen. Leve het Vrije Quebec, maar waag het eens aan Franse belangen te komen! Een Fransman legt geen rekenschap van zijn daden af Basta! WASHINGTON (AP, Reuter, AFP) De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter heeft besloten tot de ontwikkeling en de e«j produktie van de zeer zware, verplaatsbare MX-raket. Er "i"1» zullen 200 van deze raketten worden gemaakt, elk uitgerust :len met tien onafhankelijk richtbare kernladingen. (kg De beslissing om de MX in produktie te nemen, die al enige tijd verwacht werd, is genomen omdat de Amerika nen vrezen dat de Sowjet-Unie bin nen enkele jaren in staat zal zijn de huidige generatie Minuteman-raket- ten in een klap uit te schakelen om dat deze op vaste bases staan opge steld. Het is de bedoeling van de Amerikaanse regering de raketten voortdurend te verplaatsen in dertig kilometer lange loopgraven, zodat de Russen nooit weten waar de bases zich precies bevinden. Het zal overi gens nog tot 1989 duren voordat het systeem volledig operationeel is. Het hele project gaat dertig miljard dollar kosten. iletj skoo p.re* EHERAN (Reuter. APF) Iran eeft de banken in het land genatio- igel is de beroerde situatie van de lanken en de noodzaak om het eco- nomisch leven weer op gang te hel- Voor n' 310118 11331186 premier Ba- >nd i tstra PARAMARIBO Het Amerikaanse aluminiumbedrijf Rey nolds heeft in 1972 een bedrag van 50.000 dollar gegeven aan de voorzitter van de PNP. de Progressief-Nationale Partij van Suriname. Dat geld moest worden gebruikt voor partijdoel einden. rkt 39. D out duw kan Act hola rdtd fiel itens enl !v r- itlel nziei ïttM i nas Premier Bazargan deelde mee dat alle banken tot maandag gesloten blijven, waarna ze onder een door de regering benoemde directie weer open kunnen. Er zijn 35 banken in Iran, waarvan de meeste in Iraanse handen zijn. De grootste bank die door de nationalisatie getroffen wordt is de Saderat-groep. Twee klei nere groepen banken, Melli en Sepah, worden al voor een belangrijk deel door de overheid beheerst. De natio nalisatie betreft alleen die banken die een buitenlandse schuld hebben van een miljard dollar of meer. Buiten landse bankers maken uit de overna me van deze particuliere banken op dat de kans nu groter wordt dat deze schulden ook daadwerkelijk zullen worden afgelost. Negen banken in Iran zijn voor een deel buitenlands eigendom. Daaron der bevindt zich ook de Mercantile of Iran and Holland, een doch ter van de ABN. Een woordvoerder van de ABN zei desgevraagd nog niet precies te weten wat de consequen- van de nationalisatie zijn. Vol gens in Teheran gepubliceerde be- ichten zouden buitenlandse groepen aaximaal voor 35 procent eigenaar mogen zijn van in Iran gevestigde banken. De rest van het kapitaal zal in Iraanse handen moeten worden gegeven. Een woordvoerder van de buitenlandse banken heeft al ver klaard dat men zal proberen schade loosstelling. te krijgen voor de ontei gening. Er is een uitzondering op de naasting. Dat is de Iraans-Russische bank, waarvan het kapitaal voor honderd procent in Russische handen blijft. Waar de sleuven met de MX-raketten precies zullen komen, wilde president Carter gisteren nog niet zeggen. Eerst wil hij daarover overleg plegen met de betrokken staten. Aangenomen wordt dat de Amerikaanse regering denkt aan verlaten gebieden in Nieuw-Mexico, Arizona, Utah en Ne vada. De MX is de eerste nieuwe intercontinentale raket die de Vere nigde Staten te land stationeren in tien jaar. De regering Carter heeft de beslissing hierover herhaaldelijk uit gesteld in verband met de enorme consequenties ervan, zowel technisch als economisch en ecologisch. De 200 MX-raketten vallen ook binnen het kader van de tweede SALT-overeen- komst, die deze maand in Wenen wordt ondertekend. Tekst Terwijl de ceremoniële voorbereidin gen voor de ontvangst van de presi denten Carter en Breznjew in Wenen in volle gang zijn, overleggen Ameri kaanse en Russische deskundigen nog steeds over de laatste details van het akkoord ter beperking van de strategische kernwapens. Nog altijd is er geen definitieve versie van het akkoord. Het Russische partijblad Prawda heeft inmiddels al de eerste kritische geluiden laten horen op Car ters besluit de MX in produktie te nemen. De krant noemt de MX over bodig en slechts een nieuwe stap in de bewapeningswedloop, pe Russi sche autoriteiten zijn nogal verstoord over de beslissing de MX in produktie te nemen, aangezien deze aan de vooravond van de ondertekening van het SALT-akkoord komt. Bij de Russische ambassade in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is het een drukte van jewelste in verhand met de naderende topontmoeting tussen de Amerikaanse president Carter en zijn Russische ambtgenoot Breznjew. Vrachtwagens met ver bindingsmateriaal en allerlei andere spullen werden daar gisteren uitge laden. De top zal duren van 15 tot 18 juni. In de Prawda verscheen gisteren voor het eerst sinds lange tijd weer eens een positief bericht over China. Er zijn aanwijzingen dat het klimaat tussen de twee communistische lan den aan het verbeteren is. TYRUS (AFP, Reuter) Israëlische vliegtuigen hebben gisteren bombar dementen uitgevoerd op Palestijnse posities ip het zuiden van Libanon. Negen guerrillastrijders en een bur ger zouden bij de aanval gewond zijn geraakt. Het was de eerste Israëlische aanval sedert de VN-vredesmacht op 24 mei in het zuiden van Libanon een informele wapenstilstand tot stand wist te brengen. De Israëlische aan val komt op het moment dat de Pa- lestijnen bezig zijn zich uit het zuiden van Libanon terug te trekken om de Israëliërs een voorwendsel voor ac ties te ontnemen. Hoewel van Pale stijnse zijde werd meegedeeld dat vrijwel alle guerrillastrijders terugge trokken waren, werden gisteren nog op verscheidene punten in het zuiden van Libanon gewapende Palestijnen waargenomen. ARANYAPRATHET (AP, ADP) Thaise autoriteiten hebben gisteren een groep van tussen de zeven- en tien duizend Cambodjaanse vluchtelingen uit hun kam pen in Thailand verdreven. De vluchtelingen worden naar hun door oorlogen geru ïneerde vaderland terugges tuurd. De bewoners van de kampen werden gisteren in de vroege ochtend in bus sen geladen, die met onbekende be stemming vertrokken. Volgens een Westerse hulpverlener in het gebied bewoog de karavaan zich in de rich ting van de Thaise provincie Sisaket, tegenover een dun bevolkt gebied in het noorden van Cambodja. De Thai- se premier Kriangskek Chomanan wilde de berichten ontkennen noch bevestigen. Zijn enige commentaar was: „Als er geen plaats meer is voor de vluchtelingen, dan zullen we ze weer terug moeten drijven en nie mand kan ons dat kwalijk nemen. Onze opvattingen zijn menselijk, maar we moeten in de eerste plaats aan het Thaise volk denken". Thailand zit op dit moment opge scheept met zo'n 200.000 vluchtelin gen uit Vietnam. Laos en Cambodja. Dit heeft de procureur-generaal, mr Maurits de Miranda gisteren op een persconferentie in Paramaribo be kend gemaakt. Een pikant detail is dat de toenmalige premier, dr. Jules Sedney, tegelijk partijvoorzitter was en dus het geld in ontvangst heeft genomen. Het grootste deel van het geld is inderdaad in de partijkas te recht gekomen, maar Sedney heeft wel zo'n 15 tot 20.000 gulden voor privé-doeleinden gebruikt. Tegen over de procureur-generaal heeft Sed- Thaise autoriteiten klagen over het gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel van de „internationale sa menleving" voor deze mensen. Het land ziet zijn veiligheid in gevaar door de tienduizenden mensen die in beide richtingen de grens met Cam bodja overschrijden. Onder hen zijn burgers die asiel willen, maar ook soldaten van het omver geworpen regime van Pol Pot, die een tijdelijk toevluchtsoord zoeken om te ontko men aan de achtervolging door het nieuwe Cambodjaanse bewind. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties heeft met Vietnam overeenstemming bereikt over de coördinatie van de stroom vluchte lingen uit dit land. Vietnam zal bij het verlenen van uitreisvisa in de toekomst rekening houden met de opvangmogelijkheden in het buiten land. ney echter verklaard dit bedrag later te hebben aangezuiverd, een verkla ring die hij met behulp van stukken en getuigen aannemelijk heeft weten te maken, aldus De Miranda. Deze zaak, die zich acht jaar geleden afspeelde, is echter verjaard, zodat niet tot strafvervolging kan worden overgegaan. De Miranda heeft gewei gerd het rapport van de Amerikaanse beurscommissie, op grond waarvan hij zijn onderzoek begon, te publice ren omdat de beurscommissie het rapport vertrouwelijk aan de Suri naamse regering had gestuurd. Hij verzekerde echter, dat er geen andere namen in het rapport worden genoemd Sedney was premier van een door de huidige oppositieleider Lachmon ge vormd kabinet, dat. achteraf bezien, als een van de corrupste uit de ge schiedenis van Suriname wordt be schouwd en dat in 1973 in een chaos van politieke stakingen ten onder ging. Lachmon zelf had geen zitting genomen in het kabinet, maar hield achter de schermen als voorzitter van het parlement wel stevig de touwtjes in handen. Sedney heeft inmiddels geprotes teerd tegen de persconferentie van de procureur-generaal. „Het is ongebrui kelijk dat hij een openbaar requisi toir houdt, daarbij ook nog als rech ter optreedt, terwijl noch de meest- betrokkene, noch zijn advocaat gele genheid heeft daar iets tegenover te stellen." MANAGUA (Reuter, AFP) President Somoza van Nicara gua heeft voor het eerst toegegeven dat zijn strijdkrachten ernstige verliezen lijden in gevechten met Sandinistische vrijheidstrijders. Volgens ooggetuigen hebben de opstande lingen vijf steden, waaronder Leon, in handen. Vanuit zijn bunker in de hoofdstad Managua bevestigde de dictator dat de opstandelingen verscheidene de len van het land onder controle heb ben. Somoza gaf als verklaring hier voor, dat de Sandinisten in het laat ste offensief over modern oorlogsma- terieel beschikken, dat afkomstig zou zijn uit Venezuela. Panama en Cuba. Wel was zijn verwachting dat de Na tionale Garde de opstand spoedig zal onderdrukken. Somoza liet weten dat sinds het begin van de opstand, nu twaalf dagen geleden, zeker 200 sol daten zijn gedood of gewond. Het aantal omgekomen opstandelingen schatte hij ook m de honderden. Vijf steden en grote delen van het platteland staan, volgens ooggetui gen, geheel onder controle van het Bevrijdingsfront. De Sandinisten, naar schatting drieduizend man schappen. ondervinden uitgebreide steun van de plaatselijke bevolking. Vliegtuigen van de Nationale Garde bombardeerden donderdagavond de stad Masaya. Vluchtelingen uit deze stad. 30 kilometer ten zuiden van Managua, maakten melding van zwa re gevechten. Hierbij zou de Nationa le Garde gebruik maken van raket ten. Ook zijn luchtaanvallen gemeld op andere steden ln handen van de Sandinisten. De Panamese generaal Torrijos ver klaarde dat zijn land samen met Mexico. Colombia en Costa Rica „ef fectieve maatregelen" wil nemen te gen het dictatoriale bewind in Nica ragua door Wim Jansen De goed geoliede Amerikaanse maatschappij dreigt vast te lopen. Ondanks sombere voorspellingen van president Carter staat de burger nu verwonderd én geïrriteerd voor een lege benzinepomp. De olie, de basis van zijn welvaart, lijkt op. feite is er nauwelijks meer aan de hand dan dat in de staat Californië de benzine op rantsoen is en dat in de overige staten de automobilisten wat geduld moeten uitoefe nen in de rij voor het tankstation. Maar ook dat is al voldoende voor waar gebeurde cowboyverhalen over schietpartijen met dodelijke afloop, met als inzet een paar emmers benzine. Pompbediendes krijgen snel oplopende bedragen aan steekpennin gen aangeboden en scholieren verhuren zich voor zeven gulden per uur om een auto "1 de lange file naar de pomp te loodsen. Johnny Rodgers. bekend sportman in de VS. was het wachten in zijn Rolls Royce beu en kocht een compleet benzinestation op. b de praktijk valt het voor de automobilis ten nog erg mee. Per keer mag niet meer dan negentig liter brandstof worden ge tocht. daarop kunnen zelfs de benzine slur pende Californisché monsters met acht ci linders nog een heel eind komen. Door pani sche berichten over dreigende tekorten laat iedere automobilist zijn tank al weer vullen als er slechts een paar liter uit is. Dat betekent dat er aanzienlijk meer benzine in omloop is dan voor de 'crisis', nog afgezien van de in jerrycans gehamsterde voorraden. Vuil spel Waar de huidige crisis vandaan komt, is nog niemand helemaal duidelijk. Het wegvallen van de produktie van Iraanse olie, die er drie maanden over doet om de Verenigde Staten te bereiken, wordt r.u voelbaar Eco nomen wijzen er echter op dat de strategi sche voorraad voor negentig dagen dat ge mis makkelijk had moeten kunnen opvan- VGTGGtGn gen. en zij wijzen beschuldigend naar de 3 regering. Het merendeel van de Amerika nen verdenkt, volgens een deze week ver richt Gallup-onderzoek, echter de grote oliemaatschappijen van vuil spel. Zij zou den voorraden achterhouden in afwachting van prijsstijgingen. Waar de crisis ook vandaan komt, hij is wel het bewijs van Carters gelijk. In 1977 voor spelde hij de natie een sombere toekomst als er geen einde zou komen aan het onzorg vuldig omspringen met energie. Carter wees de Amerikanen er op dat zij, slechts zes procent van de wereldbevolking, ruim der tig procent van de totale energig consume ren. Alleen een flink pakket maatregelen zou de Verenigde Staten kunnen behoeden voor een energiecrisis op niet al te lange termijn. Het was een gedurfde zet van Carter, want iemand die offers vraagt van de Amerika nen zal niet snel aan populariteit winnen. Zo dachten de afgevaardigden in het Con gres er blijkbaar ook over. want de meerder heid durfde Carters pakket energiemaatre gelen niet te steunen. Het deel dat wel door het Congres kwam. werd vervolgens nog eens tot het bot afgekloven door de Senaat Carter had de publieke opinie tegen De Arabische boycot van 1973 was snel verge ten en ook een paar strenge winters met energieschaarste konden het rotsvaste ver trouwen van de Amerikaan in de toekomst niet aan het wankelen brengen. Ze bleven meer en grotere auto's kopen en per hoofd vijf maal zo veel energie gebruiken als de Europeaan. In 1977 klaagde een woordvoerder van het ministerie voor energie dat, er helaas zó weinig van een crisis te merken was dat de burger zich nergens wat van aan trok. Nu het wel zo ver is, blijft het „zie je nu wel" van Carter uit. Daarvoor zijn de nieuwe presidentsverkiezingen van 1980 al weer te dicht genaderd. In plaats van nu de kans aan te grijpen en te roepen dat de Amerika nen zuiniger moeten leven, doet Carter alles om de ongemakken op korte termijn weg te werken en de olie weer volop te laten vloeien. De reactie van de president was al even paniekerig als die van het publiek. ..De energiecrisis zaait zich uit als een kankerge zwel. dat de kracht uit onze natie zuigt", was zijn eerste gezwollen reactie op de berichten over olieschaarste Niet lang daarna verklaarde hij alweer dat het deze keer ontzettend mee viel. En minister Schlesinger van energiezaken, die braaf alle kritiek aan het adres van Carter incasseert, gaf de mensen de goede raad over te stap pen op aardgas, nadat nog maar kort gele den velen juist op zijn advies het gas had den afgesloten en waren overgestapt op olie Subsidie Om het tekort aan olie snel op te heffen, heeft Carter een subsidie van vijf dollar op elk vat dat de VS-importeurs op de vrije markt kopen. Zodoende krijgen de Verenig de Staten een gunstigere.positie op de inter nationale markt. De andere Westerse lan den hebben woedend op deze maatregel gereageerd. Amerika opent hiermee een prijzenoorlog, die uiteindelijk voor alle olie- consumerende landen nadelig zal zi)n. Want wat de Verenigde Staten nu extra kopen, gaat van het „rantsoen" van de andere landen af, omdat de produktie gelijk blijft. De Amerikaanse subsidie is hierdoor een sterke prijsopdrijver. Begin dit jaar beslo ten de OPEC-landen de olie in 1979 met 14.5 procent te laten stijgen in prijs, als compen satie voor het verlies dat de gekelderde dollar hun het afgelopen jaar had gebracht. De door de OPEC vastgestelde prijs ligt nu op 14.55 dollar per vat (160 literi ruwe olie De handelsprijs is de laatste drie weken echter pijlsnel gestegen tot ruim twintig dollar per vat Voor sommige soorten olie wordt zelfs dertig dollar betaald. De Amerikanen merken dit uiteindelijk in de snel stijgende prijzen aan de benzine pomp. hoewel een liter daar nog steeds slechts de helft kost van wat een Nederlan der moet betalen. Niet de olie maar de auto blijft de heilige koe De Senaat verwierp met overgrote meerderheid een voorstel, dat automobilis ten wilde dwingen hun auto één dag per week thuis te laten. In plaats daarvan heb ben de oliemaatschappijen toestemming gekregen een aantal bestaande milieuvrien delijke restricties voorlopig te vergeten, waardoor het loodgehalte van benzine weer op het oude, vervuilende niveau komt te liggen. Ook mogen de maatschappijen nu meer produktiekosten aan de consument doorberekenen. Deze keer lijken de Amerikanen wel ge schrokken: de laatste maand, is het vervoer per trein en bus sterk toegenomen, de ver koop van grote auto's iets gedaald en die van kleine wagens sterk gestegen Experts, die niet van een crisis spreken maar van een 'incident', verwachten dat binnen een paar weken de tekorten weer zullen zijn aan gvuld. Dan kan het zoeken naar lange ter mljnoplossingen beginnen. Vooral in Brazi lië. Colombia. Bolivia en Peru denken de deskundigen nog grote hoeveelheden olie uit de oerwouden te kunnen halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7