Eigenlijk een hoge opkomst Trouw Commentaar it POLITIEK Van Agt naar Giscard d'Estaing BOOTREIZEN een hofnar tegen kernenergie Wijkplaats (1) W: Wijkplaats (2) DE GRAAF aardigheidje stuur 'n brief kleinste tweeling buurvrouw &TERDAG 9 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET _|{ijederland is voor vluchtelingen Tfciet het gastvrije land dat het ^Menkt te zijn. Wij vermoeden, dat leze constatering van de mensen ran het vluchtelingenwerk en de aad van kerken bij menigeen als •en ontnuchterende en misschien ielfs pijnlijke verrassing is aange- omen. Nederland is toch van wdsher een toevluchtsoord voor ntheemden en vervolgden? De cijfers spreken een andere aal. Het blijkt, dat ons land met iet opnemen van vluchtelingen eenszins 'voorop loopt in West- iuropa. Op het lijstje van Westeu-- opese landen staan we op de tien- je plaats. Zwitserland, Frankrijk, Jroot-Brittannië, Oostenrijk, Zweden, West-Duitsland, België, loorwegen en Portugal hebben inds de jaren vijftig relatief meer vluchtelingen opgenomen. De cijfers zijn afkomstig van de hoge commissaris voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties; fniet van de eerste de beste dus. (oewel er wel enige kanttekenin- n Slagen bij zijn te plaatsen, dwingen ze ons in elk geval tot bescheiden heid. Het vluchtelingenwerk en de Raad van Kerken hebben de gegevens gebruikt ter ondersteuning van hun kritiek op het asielbeleid van staatssecretaris Haars van Justitie. Hun voornaamste grief is, dat zij 7 c.a Daarmee komen we op het. even- dstfll eens deze week gepubliceerde, rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de etnische minderheden in ons land. Daarin wordt gepleit voor een verscherping van het toe latingsbeleid voor vreemdelingen. jDat is geen nieuw geluid, maar het nooit zo hard gezegd en zeker liet van de zijde van een zo nota- I college. [et motief dat de raad aanvoert <r zijn pleidooi is niet de hoge bevolkingsgraad in Nederland. Dat komt in dè tweede plaats, zei I raadsvoorzitter ir Quené deze week. Het „nieuwe motief" is, willen we de hier reeds aanwezige minderheden een gelijkwaardige plaats bezorgen. De uitspraken komen erop neer, dat de problemen nu al zó de pan uitrijzen dat een nieuwe toevloed van vreemdelingen onze macht te boven gaat en de minderheden voor langere tijd in de hoek van de zwakste groepen in de samenleving zitten. 11 ah: alk sy» bij het ontbreken van een wettelij ke asielprocedure het vreemdelin genrecht op eigen wijze uitlegt en daarmee de rechtszekerheid on dergraaft van de vreemdelingen die aan onze deur kloppen. De staatssecretaris wekt inderdaad de indruk, dat zij zich in allerlei bochten wringt om de stroom van vreemdelingen in te dammen. Ze heeft nieuwe toelatingscriteria uit gevonden en zegt dingen die weer worden tegengesproken door de landsadvocaat. Erg duidelijk is haar beleid daardoor niet. De wens van de organisaties om de asielprocedure in een wet te rege len, lijkt daarom niet overdreven. Wat de cijfers van de hoge com missaris betreft, daarbij valt op te merken dat zij slechts de kwanti teit uitdrukken. Zij zeggen bij voorbeeld niets over de kwaliteit van de vluchtelingenopvang. Ook laten zij buiten beschouwing, dat Nederland in West-Europa de hoogste bevolkingsdichtheid kent en in de na-oorlogse jaren een stroom van vele tienduizenden In dische Nederlanders, Molukkers, Surinamers en Antillianen te ver werken heeft gekregen. Daarnaast was er nog de toevloed van gastar beiders. Het gaat hier niet om vluchtelingen, maar wel om vreemdlingen binnen onze poor ten. Het is overbodig op te mer ken, dat hün aanwezigheid de no dige problemen oplevert. Is er nu tegenspraak tussen de uitspraken van de raad en die van de zijde van het vluchtelingen werk? Nee! De raad meent, dat bij het dichtdraaien van de kraan uit zonderingen. moeten worden ge maakt voor immigranten die hier komen om zich bij hun gezinsleden te voegen en voor vluchtelingen. Bij alle begrenzingen die de toela ting van vreemdelingen oplegt de kwaliteit van hun bestaan in dit land is zeker niet de minste dient bij de benadering van vluch telingen hun individuele nood voorop te staan. Per slot van reke ning gaat het hier om mensen, die huis en haard achter zich! hebben gelaten en voor hun toekbmst af hankelijk zijn van anderen. Van die gezichtshoek uit kan het beleid van de verantwoordelijke staatssecretaris beter gekenmerkt worden door soepelheid dan door een strakke en formele houding. Wij bevelen mevrouw Haars de dichtregel van Potgieter aan die, het brave Holland kapittelend, schreef: „Dat de verdrukte zijn wijkplaats U noem." DEN HAAG De wat kille constatering: „Europa laat de kiezers koud", moge op zichzelf een zekere kern van waarheid bevatten, zij verhult echter in belangrijke mate een andere waarheid, namelijk dat Nederlandse politici de laatste jaren schandalig met hoge opkomstcijfers zijn verwend. Het gemak alleen al, waarmee bij voorbeeld het PvdA-Tweede-Kamer- lid en verkiezingsonderzoeker Marcel van Dam erop rekent, dat bij de ko mende Tweede-Kamerverkiezingen de kiezers wél massaal zullen opdra ven om de zittende coalitie van CDA en WD weg te vagen, spreekt wat dit betreft boekdelen. Van Dam, en trou wens velen met hem, -gaan er zonder meer vanuit, dat kiezers alleen geïn teresseerd zijn, wanneer er echt wat op het spel staat. Welnu, zo luidt het volgende deel van de redenering, het Europese Parlement stelt niets voor en is het dus een wonder dat veertig procent van de kiezers thuis is geble ven? Nee, als het straks om het kabi net Van Agt gaat, dan zullen we wel eens wat anders beleven. Het aantrekkelijke van dit soort rede neringen is, dat zij politici als Marcel van Dam op voorhand van de ver plichting ontslaan om zelf ook maar enige uitspraak behoeven te doen over de werkelijke betekenis van het Europese Parlement. Daarvoor ver wijzen zij maar al te gretig naar de kiezersuitspraak, of Juister gezegd het achterwege blijven daarvan. Om vervolgens naar hartelust te kunnen fantaseren over wat wel primair van belang wordt geacht, namelijk de lan delijke politieke krachtsverhou dingen. Zo ontstond er donderdagavond voor Europa een apatisch sfeertje dat vrij wel geen van de aanwezige politici echt vermocht te verbreken. Men be klaagde zich over de lage opkomst en voor de rest poetste men de eigen veren wat op. Rietkerk meende bij voorbeeld te mogen stellen, dat de VVD toch wel duidelijk in de lift zat <je moet al een onverbeterlijke opti mist zijn om zo'n stelling te durven verdedigen). Joop den Uyl hield het publiek voor. dat het verzet tegen het kabinet duidelijk groeiende was en Rinus Haks van de CPN zei in volle ernst dat 42 procent van de kiezers zich tegen Europa had uitgesproken. Het is blijkbaar bij geen enkele politi cus opgekomen dat een opkomst voor de Europese verkiezingen van ruim 58 procent met evenzoveel recht uitzonderlijk hoog mag worden ge noemd. Democratie mag dan wel vrij vertaald de macht aan het volk bete kenen, voor de individuele kiezer geldt echter altijd nog dat die macht in werkelijkheud niet meer gewicht in de schaal legt dan één acht miljoen ste deel en voor het Europees Parle ment niet meer dan één 260e miljoen ste deel. Het is tegen die achtergrond bijna een wonder dat bij verkiezingen tel kens weer zovelfen naar de stembus gaan. Over de ware beweegredenen van dit fenomeen is merkwaardig ge noeg slechts betrekkelijk weinig be kend. Onderzoekingen op dit terrein reiken niet veel verder dan dat het iets te maken heeft met traditie. Men voelt zich ofi grond van een zekere nestgeur verwant met een bepaalde partij en men wil zo'n partij daarom zijn steun niet onthouden. Ook heeft het iets te maken met inkomen en opleiding. Een hoog inkomen en een ruime opleiding stellen mensen ken- door Willem Breedveld nelijk makkelijker in staat om in te zien dat hun belang met dat van een bepaalde politieke partij samenvalt. Een aanzienlijk deel van de bevol king moet het echter zonder deze prikkels stellen. Zij komen en in dat opzicht heeft Marcel van Dam gelijk inderdaad pas in beweging wanneer zich het gevoelen van hen meester maakt dat er inderdaad wat op het spel staat. Het is zoiets als een voetbalwedstrijd: een partij wordt pas echt spannend zodra de toe schouwers het gevoel krijgen dat er voor de favoriete partij een kans inzit. Verwend Wat Van Dam en de zijnen blijkbaar niet willen zien i&dat zijzelf de spelers zijn en dat het in hoge mate van hen afhangt of er voor het publiek wat te halen valt. Juist in dat opzicht zijn Nederlandse politici eigenlijk schan dalig verwend. Het publiek kwam al tijd wel opdraven, ook als er al eens een saaie wedstrijd werd gespeeld. Vermoedelijk heeft het iets te maken met de kleine schaal van ons land. waardoor veel politici bij het publiek bijna even bekend zijn als een goede kennis. En waarom zou men die niet af en toe eens een goede dienst willen bewijzen? Met het groter worden van de schaal neemt echter ook de afstahd toe. In een land als de Verenigde Staten is de opkomst bijvoorbeeld nooit hoger dan zestig procent en zelfs deze hoge score is uitsluitend gereserveerd voor de presidentsverkiezingen. Andere verkiezingen en referenda moeten het met aanzienlijk lagere opkomstper centages stellen. In Texas werd vorig jaar bijvoorbeeld een belastingvoor stel per referendum aanvaard door slechts twaalf procent van de kiezers. De zeldzame hoogstandjes die Ameri kaanse politici moeten uithalen staan in schrille tegenstelling tot het hoge opkomstpercentage in de Sow- jet Unie. soms zelfs meer dan 99 pro cent. Maar in dat land staat bij wijze van spreken de knoet achter de deur Niet stemmen heeft daar zo ongeveer de betekenis van verraad plegen aan de socialistische heilstaat. De verkiezingen voor het Europese Parlement moesten het zonder de knoet stellen, maar in menigvuldig opzicht ook zonder spelers die zich echt het vuur uit hun sloffen liepen voor de Europese zaak. Desondanks ging er nog een duidelijke meerder heid naar de stembus. Dat is in feite toch een mooi resultaat. Want laten we wel wezen, de PvdA was een ver deeld huis, de WD stelde troostprij zen in het vooruitzicht, zoals het Eu ropese paspoort en de Europese munt. De enige uitzondering vormde CDA-lijsttrekker Bouke Beumer. die zich echt volledig heeft ingezet. Zeker, het CDA beschikt over een sterk traditionele aanhang, maar tot op zekere hoogte is de overwinning van deze partij mede daarom ver diend. Zo ook de nederlaag voor de PvdA, want deze partij bezorgde zijn kiezers linkse drukwerkjes, waaruit we konden opmaken dat we onze stemkaart maar beter konden ver scheuren. De waarschuwingen van Joop den Uyl hebben daar weinig aan kunnen veranderen. Met name de jongeren onder de socialisten hebben het om die reden laten afweten en dat scheelde toch mooi vele zetels. Marcel van Dam: als het straks om het kabinet Van Agt gaat. Marcel van Dam en de zijnen kunnen zich nu wel op de thuisblijvers beroe pen. maar de werkelijkheid is, dat de PvdA het bij deze verkiezingen gro tendeels heeft laten afweten. Een de^l van de partij zal daar wel nauwe lijks rouwig om zijn (ook al zou ik hun reactie weieens willeb horen wanneer bij de volgende Europese verkiezin gen ons land uitsluitend CDA'ers, WD'ers en D'66-'ers zal afvaardigen). Een ander deel van de PvdA maakt zich daarover echter wel bezorgd. Het is duidelijk, de PvdA zal over Europa nodig orde op zaken moeten stellen. Het zich beroepen op thuis blijvers, hoeveel hoopvolle perspec tieven men daaraan ook moge ontle nen, blijft hoe dan ook een zwakte bod. In onze democratie gelden nu eenmaal slechts de uitgebrachte stemmen. Wat dat betreft zou Marcel van Dan zijn licht eens in de Verenig de Staten kunnen opsteken. ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Van Agt zal volgende week vrijdag een werkbe zoek brengen aan de Franse presi dent Giscard d'Estaing. Van Agt zei op zijn wekelijkse persconferentie gisteren dat hij nog niet precies wist waarover de besprekingen zouden moeten gaan. „De uitnodiging komt van tie Franse president. Hij stelt de agenda vast." De premier achtte het niet onmoge lijk dat de Franse president onder meer zal willen praten over de situa tie op de Rotterdamse oliemarkt. Be kend is dat deze zogeheten „spotmar- ket", waar olie vrij tegen hoge prijzen wordt verhandeld, de Fransen een doorn in het oog is. Van Agt zei in ieder geval zelf de kwestie van het Rijn-zoutverdrag aan de orde te zullen stellen. Een dag eerder, donderdag 14 juni, zal minis ter Van der Klaauw in Parijs een ontmoeting hebben met zijn Franse ambtgenoot Jean Francois Poncet. Het ligt voor de hand dat Van der Klaauw eveneens de zaak van de zoutvervuiling van de Rijn ter sprake zal brengen. De kwestie is dat het Franse parle ment tegen ratificatie van het ver drag is, om een gedeelte van het zout van de Franse kalimijnen, dat nu in de Rijn terecht komt in de grond te injecteren. Om die reden heeft de Franse regering een wetsvoorstel tot rectificatie van het verdrag inge trokken. van Van Blooys States Expres Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. H lx ~1 - 1) ADVERTENTIE HANEKAMP - ZWOLLE TELEFOON 05200-35587 PIANO'S VLEUGELS ELEKTRONISCHE ORGELS Ktein-instrameiiten Bladmuziek STEMMEN ONDERHOUD VERHUUR kunt: Aib, bock moeilijk eerv volwassen, potlood noemen. voor u Ook dit jaar weer.zorgeloos varen" met het geheel gemoderniseerde M PS Dynphma III" Thans ook 2-pers hutten mei eigen douche en toilet. Holl. leiding - Holl. keuken Stoeltjeslift voor minder validen aanwezig De boot is in zijn geheel gereserveerd voor de „Van Blooys"-groepen Ow0ijr0..Oynpfwta I Reis 8. Vertren op 16-6-79 o.l.v dhr J kwanles - Oudotp/Afcnaar Reis 9 Vertrek op 30-6-79 o.l.v ds B Haverkamp - Kestoren Reis 10 Vertrek op 14-7-79 o.l.v. dhr G. J. de Vries - Veenendaal Reis 11 Vertrek op 28-7-79 o l.v. ds H Jonker Lekkerkerk Reis 12 Vertrek op 11 -8-79 o.l.v. ds. J. Verwelius. Waddmxveen Rets 13 Vertrek op 01-9-79 o.l.v ds. J M Cirkel. Woudenberg Extra vaart 10 dagen: Reis 14 vertrok 0-10-79 o.l.v. dhr J. Kwantes - Oudorp/Alkmaar PRUZEN v a. 540.— p.p. Groepen vanal 15 pers. 10% korting Nog geen reisgids ontvangen'' Bel 010-115339 -114197 of vul onderstaande bon m Keus uil 150 reuen boot-, trein-, bus- en vliegreizen naar Israel en Z.-Afrika Jongere-i-'euenr 55 - -reuen groepsreizen iedere zondag is er 2 keer een godsdienstoefening Aanmelden s v p 2 maanden voor afvaart data Volledig imrzorgde reis vanaf 1 e dag lunch t/m 7e dag lunch Koffie en thee gratis Dwet-patienten geen bezwaar Reeds velen maakten deze reis reeds 10 en meerdere malen mee Wilt u een betere garantie''? VAN BLOOYS Reisbureau Naam Adres Woonpiaafs wenst toezending Interkerkelijke Vakantie Reisgids van Van Blopys'Staies Express t97{ Opzenden aan Van Blooys/States Express I K V. Slaak 30.3061 CS Rotterdam EnergieBELEID. Kort na de grote demonstraties van het afgelopen weekeinde te gen kernenergie in het Drentse Gasselte, het Belgische Doel en het Duitse Kalkar is de hofnar ten tonele verschenen. Zo'n man in een narrenpak en met een nar renkap met belletjes op z'n hoofd, die in vroeger eeuwen on der het mom van grollen en grap pen als enige aan koningen en volkeren de waarheid durfde zeggen. Die hofnar is opnieuw de wereld ingestuurd. Hij is soms zijn lachende hoofd, soms alleen zijn waarschuwend opgeheven vinger afgedrukt op kaarten van briefkaartformaat, vergezeld van een tekstje dat duidelijk iets heeft tegen kernenergie en het energiebeleid. Of liever: niet die paar woorden, maar een persoon of groep die zich achter de naam .,De Joker" verschuilt, probeert op deze manier zijn stem te ver heven tegen het energiebeleid. Die joker staat in feite model voor de gewone man en vrouw, want ..het individu wordt voort durend voor joker gezet, is bloot gesteld aan een toenemende ma nipulatie. en telt slechts nog mee als arbeidskracht, consument of kiezer." Dat is dat. Nu weten we wat er met die joker bedoeld wordt, maar nog niet wie achter „De Joker" zit. want dat mag blijk baar niemand weten. Wel hoe het groepje of wat het dan ook wezen mag. ontstaan is: „Uit de frustra tie van het individu dat in on macht toe moet zien hoe ontwik kelingen in de samenleving ge stuurd worden door oncontro leerbare machten die slechts hun eigen belangen dienen. Politieke machthebbers zijn maar al te vaak aan handen en voeten ge bonden aan deze machten." De joker voelt zich dus geroepen anoniem de strijd tegen dit ver schijnsel aan te binden, en be dient zich daarbij van de hofnar. Die moet per kaart uitspreken wat De Joker tegen deze maat schappij heeft, en dat moet heel wat zijn. omdat het kwalijke ver schijnsel zich wel op meer dan één terrein in de samenleving zal manifesteren. Er moest gekozen worden en zo gaat de eerste Jo- ker-actie over kernenergie. „Hij vindt", aldus De Joker die met „hij" de afgebeelde hofnar be doelt maar natuurlijk ook zich zelf. „dat een overheid de samen leving niet kan vragen verant woord energie te consumeren, terwijl zij zelf een onverantwoor de energieproduktie" toelaat. Een energieproduktie, waarbij de sa menleving wordt blootgesteld aan onberekenbare risico's en de samenleving van morgen voor duizenden jaren wordt opge scheept met uiterst giftig afval- materiaal." De hofnar wil we citeren nog even letterlijk het bij de narren- kaarten behorende geschriftje de waanzin vari de kernenergie aan de kaak stellen en een doel matig energiegebruik en verant woorde energieproduktie helpen bevorderen. Niet met zoveel woorden als de hier aangehaalde overigens. Wij kregen zes narren- kaarten toegestuurd met achter eenvolgens deze korte tekstjes: „energiebeleid te zot kern afval besmet de toekomst geen kernenergie, energie bespa ren kernenergie hebt u het niet geweten? Harrisburg u weet het al kerncentrales onberekenbaar". Er zijn heel wat mensen die zonder de nar net zo goed hardop hun mening durven zeggen over kernenergie, maar mogelijk vinden zij het leuk om ook nog iets mèt hofnar te doen. „De Joker", is voor hen bereik baar via postbus 1315, 7500 BJ Enschede. Een muntenverzamelaar heeft de Chinese regering zijn complete collectie van 3400 antieke mun ten en andere betaalmiddelen ca deau gedaan, waarvan de oudste van 770 Jaar vóór onze Jaartelling dateren. Voor de aardigheid kreeg de gulle Chinees een kleine tienduizend gulden van de Volks bank. want de verzameling schijnt van onschatbare waarde te zijn. De dichter Jassim Haddad zit al sinds augustus 1975 ln Bahrein gevangen zonder in staat van be schuldiging gesteld of berecht te zijn. Ook in 1973 was hij al eens gearresteerd, omdat hij had deelgenomen aan een conferentie voor Arabische schrijvers in de Libanese hoofdstad Beiroet. Am nesty adopteerde hem toen als „overtuigingsgevangene". Bij een amnestie in 1974 kwam hij vrij. In augustus 1975 werd hij opnieuw gearresteerd, enkele da gen voordat de emir van Bahrein een decreet uitvaardigde, waar bij de Nationale Vergadering die eind van die maand bijeen zou, komen, werd ontbonden. Blijk baar hadden de arrestaties tot doel elk mogelijk protest tegen de ontwinding van de Vergade ring de kop in te drukken. Die ontbinding was het gevolg van de weigering door de Vergadering om een wet op de algemene vei ligheid aan te nemen; die wet zou de regering in staat stellen elke burger gevangen te zetten, wiens daden of verklaringen laakbaar geacht werden. Tijdens zijn ge vangenschap heeft Jassim Had dad tot tweemaal toe om medi sche hulp gevraagd. Op 12 janua ri van dit Jaar werd hij naar het ziekenhuis gebracht voor behan deling van een chronische oor ontsteking. waarvan hij veel pijn zou hebben en die zijn hele ge zondheidstoestand nadelig zou beïnvloeden. Het is niet bekend of hij nog in het ziekenhuis of alweer terug in de gevangenis is. Tijdens zijn laatste periode van gevangenschap zou Haddad ern stige verwondingen hebben opge lopen als gevolg van mishande lingen. In het Arabisch of Engels en in beleefde bewoordingen gestel de verzoeken om de onmiddellij ke vrijlating van Jassim Haddad kunnen gestuurd worden aan Z.E. Sheikh Khalifa Bin Sulman al-Khalifa - Prime Minister - Bah rein. Arabian Gulf. de ander voor de camera en om gekeerd". Dank zij hun fllmin- komsten ze zitten al sinds hun vierde Jaar in de t.v.-serie mo gen Lindsey en 8idney zich sa men eigenares van vijf huizen en van een bende geld op de bank noemen. Wie de door de EO uitgezonden serie „Het kleine huls op de prai rie" volgt, zal er wel niets van gemerkt hebben. De mensen van de cameraploeg die de serie op neemt weten vaak niet eens of de rol van de kleine Carrie Ingall nou door Lindsey of 8idney ge speeld wordt. Lindsey en Sidney zijn een eeneiige tweeling van acht Jaar en lijken als twee drup pels water op elkaar. Ze wonen in Californiè en daar moeten alle kinderen minstens drie uur per dag naar school. Ook de tweeling komt daar niet onderuit. En dus. vertellen ze in het omroepblad Veronica, „leren we allebei de zelfde rol en als een van ons die drie uur naar school moet, staat De allerkleinste boreling in het Noorder Dierenpark in Emmen is een jong wandelend blad. maar nauwelijks met het blote oog waarneembaar. Een Jong blaadje dus, dat bijzonder op z'n hoede zal moeten zijn voor oude bokken. Niet alleen kopen, ook verkopen van een huls schijnt tegenwoor dig niet zo makkelijk meer te zijn. Dus moet Je als verkoper iets bijzonders bedenken om Je optrekje aan de man te brengen. Dat deed zo iemaad dezer dagen dan ook in een advertentie in een ochtendblad. Het huis dat hij te bieden had, moet een „bloedmooi pand" zijn, maar het aantrekke lijkste is toch de „leuke buur vrouw"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5