Dichtersfeest in de Rotterdamse Doelen 10' F Kathchen von Heilbron, j puur eigentijds theater Problemen over tv-faciliteil Een eat in de das? normo Nederland koopt Vlaamse ^tv-spelen 5% extra verstandig met e móet toch haalbaar zijn: pak'ns de bus of tram. Tiende Poetry International MAAND EXTRA RENTE DIJ DE DANQUE BANQUE DE mms ETDESmYS-BASNV Veel geld voor Hitiers kunst Kantongerecht wordt theater Omroep-aanvragen blijven liggen ZATERDAG 9 JUNI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door T van Deel Van maandag 11 tot en met zaterdag 16 juni staande Rotterdamse Doelen voorde tiende keer Rafael Alberti (Spanjei in het teken van Poetry International. Elke avond lezen vijf dichters uit verschillende landen voor uit eigen werk. 5 JA Deze keer zijn dat over het algemeen dichters die al eerder in Poetry zijn opgetreden, zodat voor menigeen In de altijd druk bezochte Doelen van een hernieuwde kennismaking spra ke zal zijn Maar er zijn er eok die Poetry voor de eerste maal meemaken. De geleerde Lars Oustafsson uit Zweden, die hier nog voornamelijk als rómancier is geïntroduceerd met ..Het eigenlijke relaas van de heer Arenandereen zeer precies en mystiek boek. Ook de 8paanse dichter Carlos Alvarez, die om politieke redenen lange tijd niet in Spanje kon publiceren, komt voor het eerst Poetry laat. gewoontegetrouw, een grote hoeveelheid heel verschillende dichters de revue passeren Wie ze allemaal echt wil meemaken moet eigenlijk dit weekeinde flink aan de studie Het programmaboekje van de Rotterdamse Kunststichting die Poetry organiseert bevat dit keer gelukkig uitvoeriger informatie dan voorheen en wie zich met behulp daarvan wat inleest en zich boven dien op de avonden zelf de stencils met vertalingen aanschaft, rust zich enigszins toe om alle verrassingen te kunnen ondergaan. Optreden Vorig jaar was Rafael ^Alberti zo'n •verrassing. De oude. maar uitzonder lijk vitale Spaanse surrealist die Ja renlang in ballingschap leefde, las voornamelijk vroege gedichten voor. maar hij deed dat met zoveel acteer talent dat hij de zaal enthousiast maakte. Een andere potzle-acteur is de Amerikaanse beat-dichter Allen Ginsberg, die een paar jaar geleden zijn brede verzenstroom met muziek instrumenten begeleidde. De Engelse Arian Henry, de Indonesische W. S. Rendra. de Australiër Les Murray en de Japanse dichteres Kazuko Shirais- hi zijn stuk voor stuk uitstekende ..optredersdie er voor kunnen zor gen dat een Poetry-avond geen saaie bedoening wordt Dat is overigens wel het probleem van zo'n poëzie-estafette. dichters die de show stelen hoeven niet per se de beste en meest interessante te zijn EeiyVerstilde poëet als de Fransman Eugène Guillevic. die prachtige ge dichten maakt over dingen in de na tuur. zal mogelijk minder gauw op vallen. Ten onrechte Er zal. afgaande op de lijst van deelnemers op dit tweede lustrum van Poetry veel bij zonders te horen zijn. In de loop van de volgende week doe ik van enkele ervaringen verslag. Kus of ik schrijf Boeiend lijkt met name te worden de zogenaamde Poetry Nationalavond. Het is gebruik dat één avond wordt gewijd aan Nederlandse poëzie en het is ditmaal Remco Cam pert, die ter gelegenheid van zijn vijftigste ver jaardag en van de P C. Hooftprijs een aantal dichters mocht uitnodigen. Hij ko06 Jules Deelder. F Harmsen van Beek. Hans Tentije en Hans Ver hagen. Vooral de komst van Harmsen van Beek is tamelijk bijzonder, aan gezien zij zelden optreedt. Wie de dichteres van ..Muizenpoot en acht tien andere gedichten" en ..Kus of ik schrijf' wil horen moet dus zeker vrijdag as. naar De Doelen. Cam pert zelf zal trouwens ook op die avond lezen. ADVERTENTIE als u minder dan de he Ut van uw, gemiddelde jaarsaldo opneemt Dat betekent bij de Profijtrakening (3 maanden opzegging! méér dan 7% Reservegeldrekening II maand opzeggingi bijna 6% Spaar bij de Banque via uw bank- of girorekening. Bel voor inlichtingen AfdTélébanque: 020 - 5204428. Programma's zaterdag 9 juni AMSTERDAM. Stadaachouw- burg 20 15: Die Gerechten. Kleine Komedie 19 30 en 22.00 De Club. Centrum Bellevue 12.30: The Irish-Hebrew Lesson en 20.30: The Irish-Hebrew Les son en Catechism for Israel. Concertgebouw 20.15: Concert gebouworkest o.l.v. Giullni. BIM-huis 21 30: Waterland Big Band. Brakke Grond 20.30 Giu seppe Chiari. DEN HAAG. Koninklijke Schouwburg 20.15: De Vorsten- likker. s-Gravenhaagse Mane ge 20.30: Bewth. Dtligentia 20.15: Geoffrey Douglas Madge ROTTERDAM De Doelen 20.15: Bachverenlging met Brlttens War Requiem. De Doelen 20.15 Le Voix des Voles Programma's zondag 10 juni AM8TERDAM Theater Carré 20.15: Festivalproduktie. Rela- che e.a.. Stadsschouwburg 20.15: Iphigenle auf Tauris. Kleine Komedie 20.15 De Club. Centrum Bellevue 12.30: Catechism for Israel en 20.30: The Iri$h-Hebrew Lesson en Catechism for Israel. Concert gebouw 20.15: Oeoffrey Doug las Madge I. DEN HAAO. Koninklijke Schouwburg 20.15: De Vorsten- likker. Ned. Congresgebouw 20.30 Concertgebouworkest o.l.v. Giullni. ROTTERDAM. De Doelen 20 15. Waterland Big Band. De Doelen 11.00. 15.00. 17.00.20.15 La Voix des Volei Museum Boymans-van Beuningen 14.30: Giuseppe Chiari. UTRECHT. Centrum 't Hoogt 20.30: De UI. GRONINGEN. Groninger Mu seum 15.00 Jana Haimsohn Speciaal vandaag Speciaal morgen Open Franse tenniskampi oenschappen in Parijs Ned. 1 17.39 De quiz Twee voor twaalf Ned. 29.95 De Jordaan is een reportage van Siem Suurhoff Ned. 1 29.47 In de reeks Film thuis van de VARA vanavond To he or not to be over een Pools the ater waar 's avonds Shake speare wordt gespeeld en over- dag een gewaagd anti-fascis tisch stuk wordt ingestudeerd Ned. 1 21.55 Van de tiendelige Anna Ka- renina de achtste aflevering Ned. 2 21.55 In TROK-Aktua een eigen reportage over bet vluchtelin genprobleem in Cambodja en Thailand Ned. 2 22.45 Van Alfred Hitchcock de film uit 1939 The lady vanishes Dtsl. 2 21.15 Opera metGuus Hoek man heet dit programma van de AVRO omdat de bekende zanger het heeft samengesteld en zal presenteren Hilv. 4 13.99 Ds. F. A. L. Franken, her vormd predikant in algemene dienst voor het werk onder do ven en ds. T. van 't Veld van de Open Hof in Ede gaan voor in de Dovendienst die IKON uit zendt. Ned. 1/17.99 Cantate Domino brengt de NCRV vanavond uit de Am sterdamse Westerkerk. Ned. 1/19.95 In Ander Nieuws van de NCRV een Noord-Deense film over christenen in Egypte die het huisvuil van de wereld stad Cairo sorteren en voor recycling beschikbaar stellen. Ned. 1/19.49 Een keus op leven en dood is een Engels tv-spel van Jim Allen, bekend van The Spon gen en van Days of hope. Ned. 1/29.19 Van Het machtige wereld deel over Europa vanavond de derde aflevering over het kolo niale tijdperk, het onbreken van democratie en de explosie die in Serajewo begon. Ned. 2/21.95 van Europese verkiezingen in Italië. Duits- laad. Frankrijk. België en Luxemburg, die vandaag naar de stembus gaan. Ned. 2/22.35 Zij zijn echter niet de enige Nederlan ders. er zijn er ook die International meedoen, te weten Buddingh Kou- wenaar. en Schierbeek. Helaas kon Vroman niet komen. Aan de poëzie van Kouwenaar is bovendien het ver taalproject gewijd, weliswaar een in terne aangelegenheid van de deelne mers. maar op vrijdag openbaar te maken. De bedoeling ervan is dat zoveel mogelijk dichters een paar ver zen van Kouwenaar vertalen. Deze woont zelf de bijeenkomsten bij die Rein Bloem iedere morgen leidt en waarop vertaalproblemen besproken worden. Veel betekenis heeft dit, ver taalproject In het verleden evenwel nooit gekregen. Het had vooral de functie de deelnemende dichters bij een te brengen en bezig te houden Praten en drinken Iets nieuws is het Colloquium moder ne poëzie. Enkele Poetrydeelnemers vertellen iets over eigen ervaringen, met en ideeën over poëzie. Het geheel staat onder leiding van de fijnzinnige Engelse dichter 8tephen Spender, te vens hoogleraar Engelse taal- en let terkunde en goed op de hoogte van wat een gedicht ls. Het colloquium is van 11 tot en met 14 juni. begint om 14.30 en is gratis toegankelijk Poetry is een poëziefeest. In de pau zes en na afloop wordt gepraat en gedronken. In de ruime foyer, staan stands met boeken. Boekhandel Van Gennep bezit altijd een enorme col lectie bundels van de optredende dichters. Dus wie na de avonden thuis nog eens rustig wil lezen wat hij gehoord heeft, kan dat doen. Poetry maakt het mogelijk dat dichters door toehoorders ontdekt worden. Maar de echte ontdekking vindt natuurlijk toch pas thuis plaats. Door een lezer. Behalve de genoemde treden nog op( Czeslaw Mllosz (Polen). Edoardo San- gulneti (Italië). H. C. Artmann (Oos tenrijk). Vasko Popa (Joegoslavië). Günter Kunert (DDR), Abraham Sutzkever (Israël). Hans Magnus En- zensberger (BRD). Marin Sorescu (Roemenië). Kazuko Shiraishi (Japan) Gerrit land. Het tij schijnt echter te keren, want zo ls er niets en zo worden er binnen een week twee losse televisiespelen van de BRT door de VARA en de N08 uitgezonden. En dan over veer tien dagen weer één. Naar de diepste roerselen van het veranderde aankoopbeleid kan slechts worden gegist Of het is zo dat de huidige Vlaamse spelen inderdaad de kritiek kunnen doorstaan? Ze zou den duidelijk beter zijn geworden. Of het is zo. dat de komkommertijd en de toch reeds aanwezige schaarste op het gebied van de eigen Nederlandse televlsieprodukties bevorderen dat -de kritische maatstaven soepeler worden gehanteerd. Maandagavond zendt de VARA „De onweersvogel" uit van de schrijver Paul Koeck, een 38-jarige schrijver, die in 1964 debuteerde met het televi siespel' „In natura", dat woensdag avond bij de NOS te zien zal zijn Veertien dagen later zendt de N08 NEW YORK Een waterverfschilde rij dat door Adolf Hitler is gemaakt heeft op een veiling in New York donderdagavond i omgerekend» 25.000 gulden opgebracht. Een ander schilderij van Hitler, uit de tijd dat hij nog geen „Führer" van Duitsland was. bracht 14.000 gulden op. Ook voor een ansichtkaart, beschreven door Hitiers vriendin Eva Braun had men veel geld over: 1500 gulden. Maar de laatste door Hitler ondertekende brief (gedateerd 24 april 1945, vier dagen voor zijn zelfmoord ln de Ber- lijnse bunker) bleef onverkocht om dat de biedingen beneden de vastge stelde minimumprijs van 100.000 gul den bleven „Ons kleine paradijs" uit dat werd geschreven door René Verheezen. Paul Koeck is schrijver van romans, verhalen en télevislespelen, die meestal een maatschappelijk pro bleem behandelen. Zo is dat ook in „De onweersvogel", dat wat betreft het weer dat we de laatste weken hebben nogal actueel geplaatst is. Maar dat tereijde. Ret is een spel van drie personen: een man die zojuist uit de gevangenis is ontslagen, een on schuldige nette huisvrouw bij wie hij aanbelt en die hét ten slotte voor hem gaat opnemen, en haar serieuze, bra ve man die in verzekeringen doet. Je krijgt niet iedere dag een ontsla gen gevangene over de vloer en het steeds weer opduiken van de man brengt de nodige beroering in het gezin teweeg. Je weet immers niet waarvoor hij gezeten heeftRegis seur Peter Simons weet dat geraffi neerd goed uit te buiten. Gedurende het hele stuk hangt er een dreigende, geladen sfeer. Het echtpaar wordt gespeeld door Dora van der Groen en Marcel Hen- drikekx. de ex-gevangene door Kees Brusse. ,,In natura" en „Ons kleine paradijs" hebben we nog niet gezien. ,,In natura" schreef Paul Koeck op basis van zijn gelijknamige roman. De inhoud gaat over een boer die zijn nieuwe buren, echte stadsmensen, wil helpen omdat hij de buurvrouw heel aardig vindt en omdat hij handiger is dan zij. Maar zijn eigen gezin en werk gaan eronder lijden. ,,Ons kleine paradijs" is van René Verheezen, die in korte tijd vier scripts voor de Vlaamse televisie schreef. Op een buiten woont een moeder met haar belde volwassen dochters De ene dochter is na haar echtscheiding bij haar moeder gaan wonen. De andere probeert zich door door André.-Rutten AMSTERDAM - Gekleurde lampjes als beneden in de Stadsschouwburg en ook in de zaal, woensdagavond: het Württembergische Staatsthe ater uit Stuttgart kwam Kleists „Köthchen von Heil- bronn" (1806/7) spelen door de schrijver voorzien van de on dertitel „Een groot historisch ridderschouwspel". Maar om dat theatergangers van nu weinig interesse hebben voor het gedoe van ridders verras send gekke clowns gemaakt en van het historisch schouw spel een bijzonder leuke ker- misvertoning. En dat blijkt een doeltreffende ma nier om de ernstige bedoelingen van Heinrich von Kleist (1777-1821) waar 'e maken voor een publiek van nu. Wat waren die bedoelingen? Goethe wierp het stuk in het vuur: ..Wat een wonderlijk mengsel van zin en onzin. Wat een onnatuur." Wat Peyman en de zijnen doen is die „onzin" duide lijk als onzin laten zien, maar op een verrassend leuke manier, om daar binnen in de „zin" op een nogi verras sender manier als stralende natuur in alle tederheid te laten schitteren. De „zin" schuilt in het „geheim" van Kathchen. Wat dat „geheim" is kan zij niet. kan ook niemand anders, zelfs Kleist niet, onder woorden bren gen. Maar het bepaalt wel haar doen en laten, het doet haar onbevangen en tegen alle druk van de volwasse nen in zijzelf is pas vijftien regelrecht" op haar doel afgaan. Al weet zij niet wat dat doel is. Het schuilt in een droom. Een droom, die in het begin van het stuk door een dwaze oude tante verteld wordt als de droom van graaf Von Strahl. Een droom die tegen het eind door Kath chen als de hare aan de graaf verteld wordt: zij hebben elkaar voor het De dwaze oude vrouw vertelt de droom van graaf Von eerst en als voor elkaar voorbestemd -in die droom ontmoet. Kleist heeft dat geniaal uitgewerkt in een reeks scènes, waarin door alle ridderlijke geharrewar heen langer hoe meer de aandacht op Kathchen gericht wordt, en Peyman en de zij nen hebben dat congeniaal tot puur eigentijds theater uitgewerkt. Wat is dan het „geheim", dat in die droom verbeeld wordt? Haar eerste grote liefde? Dat is veel te weinig gezegd. Het volwassen worden? Het voor het eerst zich volledig bewust worden van zichzelf? Het zijn allemaal te beperkende woorden. Er is meer. Mis schien de menselijke natuur in b eerste volle bloei. Lore Brunner speelt Köthchen e als een onbevangen, spontf tuurlljk reagerend kind. Met e een heel gewoon gezicht en e ne witte jurk. Maar als zij ten met de graaf getrouwd is draagt aan de achterkant van haar gezid een vérfijnd'maskertje. De volle H taant al. De héle voorstelling heb je haar zien opbloeien, helderder een glanzende, gezond) tuurlljke tederheid uitstralen waarin de graaf, in contact met fa even zijn eigen natuur onder alle m lotigheden gewaar wordt. Een i dioze vertoning, een aaneenscfal ling van helder doordachte vond: ADVERTENTIE Kouwenaar (Neder- Dreigende sfeer in 'De onweersvogel' doof Riet Diemer HILVERSUM Als het aan de meeste Nederlandse omroe pen ligt dan bestaat er eigenlijk geen Vlaamse televisie. Alleen als de zuiderburen zo vriendelijk willen zijn geld te steken in wat dan ten onrechte een co-produktie wordt genoemd, dan is dat wel mooi meegenomen Omgekeerd zijn de Vlaams-sprekende Belgen zeer trouwe afnemers op de Hollandse televisiemarkt. Als de BRT de programma's niet aankoopt dan kunnen de meeste Vlaamse kijkers toch wel Nederland 1 en 2 ontvangen. Dora van der Groen en Kees Brusse als de vrouw des huizes en de ex-gevangene in „De onweersvogel". zanglessen voor te bereiden op een leven in de maatschappij, buiten het ouderlijk huis. Moeilijkheden ont staan als ineens" een Griekse gastar beider het leven van een van hen komt verstoren. Van onze kunstredactie AMSTERDAM Het voorr Kantongerecht aan het Kleine-( man-Plantsoen in Amsterdam ga de perjode van 1 september 1979t< oktober 1980 dienst doen als theattr De voorstellingen, die de Thealc Unie organiseert, zullen hier dan gt speeld worden omdat de Brakli; Grönd als gevolg van een verbouwirif die periode gesloten is. B. en W. van Amsterdam hebben hid toe besloten omdat het wegvalle van de Brakke Grond het toch a nijpend gebrek aan podia nog eeni versterkt. Ook theater Frascati (gele gen naast de Brakke Grond) kan ver bouwd worden nu B en W hiervoa een bedrag van 2.500.000 gulden be schikbaar hebben gesteld. Hoofdbe speler van dit theater, dat mogeliji op 1 april 1980 open gaat, wordt d< toneelgroep Baal. De Theater Unie zal op 1 oktobei weer bezit kunnen nemen van d< Brakke Grond. Het theater zal dai deel uitmaken van het Belgisch Cu) tureel Centrum dat hier inmiddeb I gevestigd is. HILVERSUM (ANP) De moeilijkheden tussen de NOS en de omroeporganisaties over het leveren van programmatische faciliteiten, zoals studioruimten en reportagewagens voor het komende winterseizoen door de NOS aan de zendgemachtig den, zijn er niet minder op geworden, dat bleek gisteren op de vergadering van het NOS-bestuur. waar technisch commissa ris Van den Bos verslag deed van de stand van zaken. Inzet van de problemen is een nieuw systeem van faciliteitenverdeling: het zogenaamde planfasensysteem, dat de NOS hanteert bij het verdelen van de faciliteiten onder de zendge machtigden. Het systeem is ontwor pen door organisatiedeskundigen na een efficiency-onderzoek bij de NOS door het bureau Berenschot Bij de voorbereidingen is gebleken' dat er te veel produkties voor dezelf de tijd worden aangemeld, waarvan de omroepen zeggen dat ze niet naar een ander tijdstip kunnen worden verschoven, zodat de NOS niet vol doende faciliteiten kan bieden. Op andere tijden staan studio's en ande re faciliteiten juist ongebruikt. De moeilijkheden zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat de omroepen hebben voorgesteld om maar weer terug te gaan naar het oude systeem, omdat daarin onderhands meer te regelen viel. Volgens VARA-woorzit- ter Kloos gebeurt dat ook nu weer, omdat de omroepen die aan hun win- terprogrammas moeten gaan wer- ADVERTENTIE Norma Matrassen en Boxsprings geven perfecte ondersteuning tijdens de nachtrust. Dan slaap je een gat in de dag.ook al ben je vroeg uit de veren. Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij Norma ftistbus 13 5824 AA Boxmeer. Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens ken. niet kunnen wachten tot alk moeilijkheden zijn opgelost. De NOS wil echter het nieuwe sy> teem handhaven. Kloos deed het voorstel dan ma» extra geld aan de minister te vrager om de perikelen op te lossen, omdi er met meer mensen en meer geK oplossingen zouden kunnen word» gevonden. N08-commissaris voor I nanciën De Wilde weigerde dat. ,.DK is een zaak die de omroep zelf mod oplossen." Hij meende dat de negentien aanvr4 gen voor de eerste drie maanden va het winterseizoen om faciliteiten van de omroepen, die de NOS niet kal honoreren, moeten worden ingetroli ken om vervolgens geplaatst te wor den op tijden dat er wel voldoenc ruimte is. Volgens De Wilde wordt procent van de capaciteit niet ge- brulkt. Personeelscommissaris Spaan zei dal hij misschien iets met de vakbond* zou kunnen regelen voor bij beeld weekenddiensten als het oit een klein aantal produkties zou ga) Het bestuur besloot ten slotte eerst een bespreking van program maleiders televisie maandag af tf wachten en dan vervolgens vrijdaf opnieuw bijeen te komen om te pro beren een oplossing te vinden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4