Giethoorn: geen Indianen in een reservaat i ÉmMm Manager wordt niet zo ziek Wolven onder elkaar Wetenschap en techniek Beter op zand? TROUW/KWARTET 23 De bevolking van Giethoorn is massaal te hoop gelopen tegen maatregelen van het provinciaal bestuur van Overijssel om in het merengebied in het noordwesten van deze provincie „stiitegebieden" in te stellen. Het varen op motorkracht wordt daardoor aanzienlijk beperkt. De bevolking is niet van plan zich aan de maatregelen te storen en zal eventueel met „harde acties" komen. door Jac. Lelsz Tekeningen uit het gidsje voor milieu vriendelijk va ren, toege spitst op pun teren. Hier naast: de karekiet GIETHOORN De mensen van Giethoorn zijn geen zelfkastij- ders meer, zoals hun voorouders. Ze willen zich ock niet door de overheid laten kastijden en als een zékere kastijding hebben ze het ervaren, toen de provincie Overijssel besloot „stiitegebie den" in te stellen voor dit meren gebied. Als één man zijn ze te hoop gelopen tegen de maatrege len van gedeputeerden, en als die één ding geleerd hebben dan is het wel dit: zoals het nu is gegaan, kan het niet. De meren in Noordwest-Overijssel vor men een weergaloos mooi landschap, zoals Giethoorn op zijn beurt een verruk kelijk schouwspel biedt met die slootjes, huisjes-met-rieten-dak op eilandjes, brug getjes en nauwelijks een meter brede wan delpaadjes. Een gebied dat waard is be schermd te worden. Immers, Giethoorn en omgeving zijn nog altijd „Hollands Vene tië", hoe VW-gids-achtig en afgesleten dat ook klinken mag. Maar het is de bevolking niet om het even hoe er wordt geconserveerd. Op één van de hoorzittin gen, die de afgelopen weken in Giethoorn, Kalenberg en Belt-Schutsloot zijn gehou den, riep iemand: „Het lijkt wel of we Indianen in een reservaat zijn Het is op een schone, zonnige voorjaars dag dat we door Giethoorn wandelen, 't Zomerse toeristenlegioen ls nog thuis. Op een bakje zitten twee verliefde jonge men sen, in «en tuin luiert een lome hond en ln café-restaurant „Fanfare", bekend uit de film van Bert Haanstra, leunt de kastelein op het buffet. Waarom noemt iemand zijn huis, zo ver van de woestijn, De Kameel? Wel, het moet zijn omdat de boom, die er naast staat, de vorm heeft van een ka meel, die in de woestijn neerhurkt. In Giethoorn kun je een glas drinken, panne koeken eten, mineralogische vondsten be wonderen in Museum De Oude Aarde of het Schelpen-Rosarium Gloria Maris bin nengaan, maar auto's worden er niet ge vonden. Wie vijf minuten in deze gans aparte wereld verkeert, is de nogal agres sieve verkooptechniek, herinnerend aan de Amsterdamse grachten, van de man nen die luid hun boottochten over de meren aanprijzen, gelukkig snel vergeten. Oordeel Het moeten Sint Maartensluyden, flagel lanten of zelf kastij ders zijn geweest, die Giethoorn in de dertiende eeuw stichtten. Een streng gesloten gemeenschap van lie den, die in verband met rampen wegge- vlucht waren uit de buurt van de Middel landse Zee. Flagellanten (het woord komt van het latijnse flagello: geselen) sloegen zichzelf tot bloedens toe, en verder zongen ze aangrijpende boetezangen. Zij wilden op deze wijze Gods genade verwerven, maar werden argwanend bekeken, temeer omdat ze zich scherp keerden tegen gees telijkheid en kerk. Menend dat de dag des oordeels was aan gebroken, trokken de flagellanten, hun ontblote ruggen kastijdend, door Europa. Eén van die groepen belandde in het Land van Vollenhove, waar ze zich met de Sak sische bevolking vermengden. Onderweg waren ze nogal vervolgd, maar in deze contreie vonden ze een geestverwant, en nog wel één met gezag, althans iemand met relaties. Op het kasteel woonde Wol ter Snel, die zich, evenals zijn vrouw, ook placht te geselen vanwege de op handen zijnde grote dag des Heren. Hij was een broer van de bisschop van Utrecht en verschafte de flagellanten gronden, waar voor ze op Sint Maarten de penningen moesten komen brengen. Zij vonden mas sa's horens van wilde gelten, die mogelijk tijdens de Sint Ellsabethsvloed waren om gekomen. Daarnaar werd de nederzetting Geytenhoren genoemd. Via Geythorn werd het later Giethoorn. De flagellanten waren de eerste turfma- kers in deze contreie. Door de vervening ontstonden de meren. Daar het produkt ook moest worden afgevoerd, werden slo ten gegraven. Dat was het begin van Giet hoorn. Een uniek landschap, waarvan de oorsprongen diep in het verleden liggen en bij de totstandkoming waarvan de bevol king een grote rol heeft gespeeld. Geen wonder dat de maatregelen, die de provin cie Overijssel vorig jaar nam ter beteuge ling van het varen in deze wateren, in zich daarover hadden Kunnen UitspreKen, tot emotionele reacties leidde. Bescherming Het waren maatregelen, die uit een oog punt van bescherming van dit gebied no dig werden geacht, zulks in verband met de toeristische lawines. Gedeputeerden bepaalden dat in bepaalde wateren niet meer gevaren mocht worden met inge schakelde motor. Zij deden dat op grond van de verordening Landschapsschoon Watergebied W?st-Overijssel. Na de kri tiek, die daarop losbarstte, heeft een werkgroep de zaak nog eens bekeken om vervolgens met een voorstel te komen dat neerkwam op een versoepeling van de aanvankelijke maatregelen. Op een drietal hoorzittingen zijn die voor stellen besproken. Globaal kan gezegd worden dat de bevolking vindt dat er helemaal geen „stiitegebieden" behoven te komen. De zakenmensen en een groot deel van de ingezetenen leeft van het toerisme zijn bevreesd dat het ten koste gaat van hun boterham. Maar ook de gemiddelde burger vindt die „stiitege bieden" uit den boze: hoe zal men ons, zo is ongeveer de redenering, kunnen weren uit een landschap, dat we zelf gemaakt hebben tot wat het is? Men zal zich niet aan "de maatregelen storen en eventueel komen er harde acties. Op het raadhuis van de nieuwe gemeente Brederwiede, waartoe ook Giethoorn met zijn 2500 zielen behoort, een raadhuis dat zich bevindt in het oude stadje Vollenho ve, zegt wethouder J. Boer dat het stand punt van deze gemeente weinig verschilt van het standpunt der bevolking. „We wensen geen „stiitegebieden", het gemo toriseerd verkeer behoeft niet verboden. Maar wel is een reeks maatregelen nodig. Er moet een scherpere controle op de vaarsnelheld te komen, die nu maximaal zes kilometer is (op de doorgaande routes negen) maar verschrikkelijk wordt' over schreden. De grootte van de schepen be hoort te worden beperkt en het motorver mogen afgeremd." Dichtgroeien 'De wethouder wijst er verder op dat de bevolking van mening is dat het merenge bied binnen tien jaar zal dichtgroeien als er niet meer met motorkracht mag wor den gevaren. Wat krijg Je verder als de mensen alleen maar punterend, roeiend, kanoënd of zelfs zeilend de plassen op mogen? Dat ze snel moe worden, de oevers betreden en daar schade aanrichten. Vol gens de heer Boer is met minder rigoureu ze maatregelen meer effect te bereiken. De Streek-VW in Zwolle neemt, zoals dat tegenwoordig te doen gebruikelijk is, een gematigd standpunt in. Men denkt aah de belangen van de toerist, de zakenman en de Ingezetene zowel als aan die van de natuur. In het jaarverslag 1978 hield de VW keurig het midden. Opgemerkt werd dat zij de plicht heeft open te staan voor maatregelen, die het behoud van het re creatief produkt veiligstellen, maar ook de plicht heeft te reageren op initiatieven.' die in het veiligstellen te ver gaan. Zodoende ziet de WV met voldoening dat hier en daar de belangstelling voor het milieuvriendelijk varen in de buurt van Giethoorn weer aanwakkert Zo heeft de Natuur en Milieu Federatie Overijssel een door Reinl en Hans Houkema geschreven en geïllustreerd gidsje uitgegeven, dat ls toegespitst op de vaarmogelljkheden met een punter. Een Instructieboekje over zo wel het punterzellen als het punteren met behulp van de punterstok. Zoals bekend is het punteren de klassieke manier van varen in dit gebied. Intusseri is het provinciaal bestuur van Overijssel nogal geschrokken van de kri tiek. die uit dit overigens zo minzame land naar Overijssels hoofdstad ls overge waaid. De heren zitten er zelfs wat mee in de maag. Aangepaste maatregelen zijn dit seizoen nauwelijks meer te verwachten. Er zal zelfs eerst nog een onderzoek plaats vinden: hoe gaat het elders, ln vergelijk bare gebieden, de Blesbosch bijvoor beeld? Intussen blijven de maatregelen van 1978 van kracht, zij het dat er niet wordt opgetreden, behalve bij onaan vaardbaar wangedrag. Als het een beetje wil, komt er wel een verstandig compro mis uit de bus. „De mensen zijn het spuugzat, al die maatregelen van de overheid, verordenin gen, nota's en andere stukken (de kwestie van het nationaal landschapspark speelt hier ook nog)," vernemen we ten provin ciehuize in Zwolle. En voortdit: „we zijn er van overtuigd dat, als Je de bevolking niet mee hebt, Je niets kunt beginnen. Ook wordt wel met de gedachte gespeeld de autochtonen ontheffing te verlenen van het vaarverbod, maar kan dat juri disch? En wat is precies een autochtoon? En is de motor van een boot van een autochtoon minder schadelijk dan die van een allochtoon? Moeilijke vragen waar mee de» flagellanten niet zaten, maar zij hadden andere zorgen. door Rob Foppema Moet de manager wel ziek worden? Het was een ontzettend chic idee natuurlijk. Zware verantwoordelijkheden, onvoorspelbare werktijden (en wie fluistert daar dat een zakenlunch geen werk zou zijn?). De dramatische opbouw voor het al even dramatische afknappen was eigenlijk uit voorraad leverbaar. Maar is het leiding geven in de moderne onderneming echt zo'n onmenselij ke opgaaf? Top-managers heb ben minder reden om zich bezorgd te ma ken over hun gezond heid, dan zij vaak denken, meldt een groep Britse artsen. Volgens hen heeft de wet van het behoud van de sterkste, een vrij directe geldig heid in de jungle van de moderne zakenwe reld. ..Mensen die tot de top zijn doorgedrongen, zitten daar vanwege hun bijzondere taaiheid." aldus de artsen in een onlangs verschenen boek over de gezondheid van leidinggevende func tionarissen. gepubliceerd onder de vlag van hun vak organisatie, de Britse me dische vereniging (BMA). De auteurs vallen het ge bruikelijke idee af, höe ho ger iemand in de organisa tie opklimt, des te groter de Spanningen worden en des te groter het risico van een hartkwaal of andere ziekte. „Het omgekeerde zou het geval kunnen zijn: de succesvolle manager staat misschien onder min der spanning dan degene die voor een promotie wordt gepasseerd," aldus de schrijvers. In elk geval worden managers statis tisch gemiddeld ouder dan fabrieksarbeiders, aldus de Britse bevindingen. Toch bevolken zij zeker niet de toppen van de ge zondheidsstatistiek; predi kanten worden bijvoor beeld ouder. Maar de ma nagers zouden de risico's voor hun gezondheid wel kunnen verkleinen, aldus de Britse studie. De ge vaarlijke signalen ?ijn dui delijk, schrijven de dertien artsen, die hun langste hoofdstuk wijden aan de risico's van hoge bloed druk en hartinfarct. Slachtoffers daarvan „heb ben zich veelal niet gereali seerd dat uitputting en een slechte algemene toestand niet door louter wilskracht kunnen worden overwon nen". Ook hebben zij vaak nagelaten zich fit te hou den, genoeg slaap te krij gen, en rustige perioden te plannen om tijden van in tense inspanning te com penseren. Zij verdienen de aanduiding „werkoholici". Net zo min als militaire eenheden, aldus de BrllT- ten, zijn mensen erop ge richt om voor onbepaalde tijd te functioneren op on ophoudelijk maximaal in spanningsniveau. Dat is een wet die de „geürbani- seercfe strijder" slechts ten koste van zichzelf kan ne geren. Uitbarstingen van bestuurlijke „voortvarend heid", aldus het BMA-te- am, verhullen vaak het uit eindelijke pad naar de cri sis. Slechte gezondheid en gebrek aan zelfvertrouwen lijken hand in hand te gaan en de overspannen manager is gauw bang om bevoegdheden uit handen te geven. Hij wil alles zelf beslissen, maar durft dat niet voor hij zijn staffunc tionarissen over elk onder werp meer en meer infor matie heeft gevraagd. Hij lijkt dynamisch op te tre den, maar raakt „in werke lijkheid in een vicieuze cir kel Niemand wordt ver trouwd en steeds meer werk, dat ook meer beslis sing vereist, komt op hem neer". In dat stadium is dringend hulp nodig om af knappen en blijvende schade, „zowel sociaal als zakelijk" te voorkomen. De auteurs vechten nog een andere populaire op vatting aan, dat gejacht en ambitie iemand automa tisch bestempelen tot „maagzweer-persoonlijk heid". Het is niet waar schijnlijk dat zorgen en spanningen maagzweren veroorzaken, hoewel die er wel door kunnen worden verergerd. Het „BMA ook of executive health" wijdt ook nog een hoofdstuk aan de problemen van de rei zende zakenman. Om de gevolgen van het tijdsver schil na vliegreizen te be strijden, aldus de artsen, is het aan te bevelen om af en toe het vliegtuig op en neer te lopen. En je moet vocht verlies tegengaan; „dat hoeft niet alleen te gebeu ren met whisky of gin-to- nic", voegen zij daar zorg zaam aan toe Hun goede raad is mogelijk ook voor meer (of minder?) sterfelij ke mensen dan managers van toepassing. Vandaar deze samenvatting, die overigens een uitzonde ring in deze rubriek uit de derde hand is; het boek was slechts gelezen door collega Nicholas Moore van het Britse persbureau Reuter. „Innovatie gaat kennelijk op zandgrond beter." Tot deze op z'n minst boeiende speculatie kwam prof. ir. C. W. J. van Koppen uit Eindhoven onlangs in Leiden tijdens een forumdiscussie over energieproblemen. Het begon met de constatering dat fabrieken die zonnepane len maken, in ons land uitsluitend ten oosten van Utrecht zijn aan te treffen. In het westen, zei Van Koppen, worden ze ook wel door bedrijven aangeboden, maar niet gemaakt. Dat is allemaal Import uit het buitenland. Hij zag daar een meer algemeen verschijnsel achter. „In het westen overheerst een handelsmentali teit. Wat daar aan technische bedrijven zit, dat zijn eigenlijk grootgrutters. Die mentaliteit speelt ons wel licht parten", aldus de hoogleraar, die wel begreep dat hij provocerend aan het filosoferen was, en op voorhand verzekerde dat de omschrijving „grootgrutters" niet beledigend was bedoeld. Maar hij dacht het toch echt: er wordt niets gemaakt en ontwikkeld in de Hollanden, alleen verhandeld (met een uitzondering in de scheeps bouw). „Philips zit niet voor niks in Eindhoven", aldus Van Koppen. Voor de verificatie (of anderszins) van zijn vermoeden zal wel een heel legertje industriesociologen nodig zijn. Mensen met tegenvoorbeelden hoeven dus niet allemaal op te bellen, bedoel lk. Maar het vermoe den leek pikant genoeg om eens tegen het licht te houden. Meehuilen met de wolven in het bos is een bezigheid die spreekwoordelijk wei nig in aanzien staat. Het toehuilen van wolven daar entegen, kan tot diepe in zichten leiden. De Ameri kaanse bioloog David Mech heeft dpt geleerd, om te kunnen nagaan onder welke omstandigheden de wolven zouden terughui len. Dat doen zij zeer zin nig, blijkt uit zijn bevin dingen. Hordes wolven kunnen vanuit hun verschillende, afgebakende gebieden urenlang tegen elkaar hui len Wat daar achter zit. onderzocht Mech door één horde uit eigen keel toe te huilen; dat bleek beter te werken dan wanneer hij wolvengehull op een ban drecorder afspeelde. Er werd teruggehuild wan neer de wolven duidelijk iets te verdedigen hadden: jonge en dus kwetsbare welpen bij voorbeeld. Mech kon vaststellen dat er met minder animo werd teruggehuild naarmate de jonge wolfjes ouder wer den en de bedreiging dus minder groot was. Ook huilden de wolven te rug wanneer zij net een groot prooidier hadden be machtigd, bij voorbeeld een eland. Naarmate zo'n vangst een paar dagen oud was, en dus al aardig afge- kanbbeld en minder aan trekkelijk, daalde het ani mo weer. Dat past allemaal in het beeld dat wolven hun ge luidssignalen uitwisselen als waarschuwing of drei gement. om te voorkomen dat verschillende hordes elkaar in het grensgebied van hun terreinen lijfelijk in de haren vliegen. In de zeldzame gevallen dat dat gebeurt, wordt er namelijk bloedig gevochten,- aldus de samenvatting van Pils- worth in de New Scientist van 31 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23