Andriessen wil snoeien in bouw Recht üesuwkado Leerkrachten dreigen Pais met stakingen CDA: zorg over koopkracht lagere sociale uitkeringen Witboek: Polen werden tegengehouden In deze krant Conflict over bezuiniging half miljard op volkshuisvesting Brood vier cent duurder I I I met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Buien HET WEER De Leeuw Christelijke cultuur in een nieuw museum Europa Onderwijs aan volwassenen in opmars strompelt naar democratie Giethoorn geen reservaat De zestien kruisweg staties van Aad de Haas EMIGRATIE een hele stap Demonstratie in Utrecht Ambassade Canada blijft in Tel Aviv Menten weer thuis Trouw Voor mensen verhuizingen? NICARAGUA Steun Giro 3580163 I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j Lees een krant met overtuiging: TrOUW <J\> Trouw 37STE JAARGANG NR 10867 - ZATERDAG 9 JUNI 1979 Wisselend bewolkt met enkele buien. Middagtemperaturert circa 17 graden Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen 2 tot 4 Beautort Morgen en overmorgen: Droog, vrij zonnig en warmer Zon op 05 21/05 20 onder: 21.58/21.59 Maan op 21 41/2241 onder: 05.46/06 36 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan eens bi| ons binnen. In onze lotohal vindt U circa 450 woningen uit de regio, compleet met foto. gerangschikt op prgsklasse Rgnsburgcrweg 100 Rijnsbyrg. telefoon 01718-2930* maketaaidij b.v LOSSE NUMMERS 60 CENT pagina 2 pagina 17 pagina IS pagina 23 pagina 19 pagina 13 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Binnen het kabinet is een conflict ont staan over een voorstel van minister Andriessen (finan ciën) op de begroting van volkshuisvesting een bedrag te bezuinigen van ruim een half miljard gulden. Minister Andriessen meent dat deze besparing verantwoord is, omdat de bouw de afgelopen wintermaanden geruime tijd heeft stilgelegen. In nor male gevallen zou het erop gericht zijn een dergelijke achterstand in te halen. Maar de minister vindt echter dat op deze regel dit keer een uitzon dering kan worden gemaakt, omdat deze toestand van 's rijks financiën daartoe alle aanleiding geeft. Premier Van Agt viel zijn minister in deze stellingname bij. Hoewel hij na drukkelijk onderstreepte dat het hier over een voorstel van de minister van financiën gaat, zei hij voor de VARA- microfoon: „Het is op zichzelf geen schande als deze gelden zouden wor den geblokkeerd. Die huizen zouden toch niet worden gebouwd en het is aannemelijk dat het geld ook in de toekomst niet uitgegeven kan worden.'" De minister van volkshuisvesting Beelaerts van Élokland heeft zich in middels krachtig tegen dit voorstel geweerd. Hij wordt daarin ondermeer gesteund door de CDA-fractie in de Tweede Kamer. De volkshuisves- tingsspeciallst van deze fractie. Dijk man. noemde het plan van Andries sen „onaanvaardbaar". Hij zei onder meer: „Een dergelijk beleidsvoorne men staat op zeer gespannen voet met het CDA-verkiezingsprogramma. Als we zien dat er een woningtekort is van tachtigduizend woningen, dan kan ik alleen maar zeggen dat zoiets uitwerkt ten nadele van de lagere inkomensgroepen. Het huidige ni veau van de bouwproduktie van 110 duizend is voor ons een absoluut mi nimumprogramma." Het Kamerlid Kombrink van de PvdA noemde het voorstel „volstrekt dom en averechts op wat zou moeten gebeuren. Gegeven het huidige wo ningtekort." Volgens hem is het zeer wel mogelijk dat de achterstand in de bouwproduktie wordt ingehaald. „Als Je maar wil." Binnen het kabinet is over deze kwes tie het laatste woord nog niet gespro ken. Het is geen eenvoudig probleem, omdat er op de lopende begroting onder meer als gevolg van tegenval lende belastingontvangsten een gat prijkt vèn maar liefst 1,6 miljard gul den. Minister Andriessen wil dat gat dichten door de noodremprocedure vervroegd in werking te stellen. Op die manier denkt hij maximaal vijfhonderd miljoen gulden binnen te halen door belastingen vervroegd te innen; nog eens ruim een half miljard door de besparing op de al genoemde begroting van volkshuisvesting en de overige miljoenen door van verschil lende departementen een bijdrage te vraeen. Ook met het laatste voorstel onder vindt minister Andriessen grote te genstand bij zijn collega-ministers. Minister Pais (onderwijs) bij voor beeld weigert hardnekkig het ge vraagde bedrag in te leveren. Maar ook de minister van defensie Schol ten voelt weinig voor een bezuiniging Een overzicht van de stampvolle veemarkthallen in Utrecht, waar onderwijzers protesteerden tegen de bezuinigingsplan nen van het kabinet. Van onze onderwijsredactle UTRECHT Meer dan tienduizend leerkrachten hebben gisteren in Utrecht gedemonstreerd voor beter onderwijs en meer werk. Als minister Pais (onderwijs) en de Tweede Kamer zich van dit protest niets aantrekken, overwegen de bonden in het najaar een staking te beginnen. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De CDA-fractie maakt zich zorgen of de koopkracht van de lagere sociale uitkeringen ditjaar niet door de nullijn heenzakt, als de kortingen per 1 juli doorgaan. Nu al zitten sommige groepen lage uitkeringstrekkers op of vlak boven de nullijn. Er zijn echter prijsstijgingen onderweg, met name voor energie (olie), die nog niet in de koopkrachtcijfers konden worden verwerkt. De CDA-fractie snijdt dit punt aan in haar schrifteijke inbreng voor de be handeling van het wetsontwerp voor de maatregelen voor 1 juli (korten op Uitkeringen en salarissen van „trend volgers". aftopping prijscompensa tie, opschorting doorwerking van en kele CAO'S in uitkeringen en mini mumloon). Het kabinet heeft tot nu toe steeds gesteld dat de koopkracht van de laagste uitkeringen tenminste op.de nullijn moet blijven. Anders zouden de kortingen moetén worden uitgesteld, dan wel andere lastenver lichtende maatregelen moeten wor den genomen. De CDA-fractie blijkt ?ith nu af te vragen of die situatie niet aanbreekt voor het najaar. Vol- Jens de nu nog gebruikte cijfers zou- en de laagste sociale uitkeringen 'sociale minima) nog 0.2 procent bo ven de nullijn blijven dit jaar. De VVD-fractie stelt Zich in haar in breng opnieuw onveranderd te weer tegen de aftopping van prijscompen satie voor inkomensdelen boven 55.000 gulden bruto. De VVD ziet ,,de noodzaak van deze maatregel niet in. Zij vormt geen onderdeel van Bestek '81. Alleen zeer zwaarwegende rede nen kunnen een openbreken van na vrije (loon)onderhandelingen tot stand gekomen contracten billijken. Deze redenen zijn ons niet bekend," aldus de VVD. Wijzigingsvoorstel Het CDA daarentegen wil allerlei in formatie hebben over effecten op de inkomens bij een aftopping bij 50.000 gulden. Het CDA wenst zo'n lagere grens, maar in het kabinet hebben CDA- en VVD-ministers" elkaar ge vonden op het compromis van 55.000 Naar verluidt overweegt de CDA- fractie een wijzigingsvoorstel in te dienen op het wetsontwerp van het kabinet. Er zijn nog steeds CDA-frac- tieleden die tegen de nieuwe korting op de uitkeringen willen stemmen als niet de aftopping ingaat bij 50.000. De CDA-fractie deelt voorts mee 'be zorgd' të zijn over de „verharding in de relatie tussen regering en sociale partners", juist nu voor de tachtiger jaren „schier onoplosbare proble men" op economisch gebied te ver wachten zijn. Het CDA acht het „dringend geboden dat zo spoedig mogelijk het overleg tussen regering en sociale partners zou worden her vat." De fractie heeft daarom „grote waardering" voor het initiatief van het kabinet om nog deze maand-tot een nieuw overleg te komen. De demonstratie was georganiseerd door de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO). De hierbij aangesloten bonden vertegen woordigen samen 120.000 docenten. Namens de NFO bood voorzitter Jan Huisman gisteren een nieuw arbeids plaatsenplan aan. Het plan van de NFO vraagt onder andere om verkleining van de klas sen, meer leerkrachten voor an derstaligen en voor kinderen met so ciale achterstanden, vervroegde pen sionering van leerkrachten, en uit breiding van het onderwijs aan vol wassenen. Zo kan niet alleen het on derwijs worden verbeterd, maar wordt ook de snel groeiende werk loosheid bestreden. Gebeurt dit niet, dan zullen weldra 50.000 docenten werkloos zijn. Dat is één op elke vier leerkrachten. Voorafgaand aan de massale demon stratie in de Veemarkthallen hielden meer dan duizend afgestudeerden van opleidingsscholen voor kleuter leidsters ën onderwijzers een protest- vergadering in het Jaarbeursgebouw. Volgens het comité Wij Willen Werk zal de helft van de tienduizend nu afgestudeerden geen baan in het on derwijs kunnen vinden als minister Pais nu geen ingrijpende maatrege len neemt. Onaanvaardbaar Jan Hulsman, behalve woordvoerder van de NFO ook voorzitter van de protestants-christelijke onderwijs vakorganisatie, noemde het onaan vaardbaar dat de werkloosheid in het onderwijs nauwelijks serieuze aan dacht krijgt van het kabinet en van het parlement. Een meerderheid van de Tweede Kamer dekt het wanbe leid van minister Pais. Als men de werkloosheid in het onderwijs laat oplopen tot 50.000, wordt een tijdbom gelegd, die bij ontploffing heel de samenleving zal raken, aldus Huis man. Kees Evers, vice-voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vereniging, vergeleek het aantal bedreigde ar beidsplaatsen in het onderwijs met de werkgelegenheid van tweemaal het Rijn Schelde Verolme-concern. In plaats van geld te steken in de nood zakelijke verbetering van het onder wijs, laat de regering het aandeel van het onderwijs in de rijksbegroting zakken van ruim een kwart tot min der dan twintig procent, aldus Evers. OTTOWA (Reuter, UPI) Canada zal voorlopig zijn ambassade in Israël niet naar Jeruzalem verplaatsen. De nieuwe Canadese minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Flora McDonald, heeft de protesten tegen de Canadese beslissing moeten aan pakken van een groot aantal Arabi sche ambassadeurs irv Ottawa. Üe minister zei dat uitstel weliswaar geen afstel betekent, maar dat eerst nog uitvoerige discussies zullen moe ten plaatsvinden vqor het overbren gen van de ambassade een feit kan worden. Flora McDonald zei door een onbera den stap niet het Egyptisch-Israëli- sche vredesoverleg in de wielen te willen rijden. In de Arabische wereld worden diplomatieke activiteiten ontwikkeld om te komen tot eventue le economische sancties, waaronder een olieboycot, als Canada toch mocht overgaan tot verplaatsing van de ambassade In Israël. e shows Gudrun, IJslandse zwaard walvis kikvorsmeisjes onderwaterpanorama robbenshow J^ïÈiT" NovaZembla (inKIEU^10 A I N KOMK Dolfinarium Harderwijk NS DAGTOCHT 27 op zijn begroting. Het is. gegeven al deze problemen, zeer de vraag of het kabinet de ko mende dagen in staat zal zijn het gat op de lopende begroting te dichten Premier Van Agt dekte zich gisteren alvast in tegen mogelijk uitstel met de mededeling dat het lang nog niet zeker is dat de voorjaarsnota imet daarin een overzicht van de toestand van de lopende begroting) op tijd bij de Tweede Kamer kan worden inge diend. Van Agt: „Als het ons niet lukt. dan is het jammer" DEN HAAG (ANP) De van oorlogs misdaden verdachte Pieter Menten (80) uit Blaricum is donderdag uit het academisch ziekenhuis te Utrecht ontslagen en naar zijn woning ge bracht. Hij wordt daar verpleegd. Gistermiddag heeft Menten onder be geleiding een bezoek gebracht aan de tandarts Dit heeft het ministerie van justitie desgevraagd verklaard. Menten heeft een week in het zieken huis gelegen nadat hij in coma raakte bij het aanhoren van het bevel van de rechtbank te Rotterdam met betrek king tot zijn voorlopige hechtenis in afwachting van behandeling van de rechtszaak. Menten heeft nu huisar rest omdat hij zich akkoord heeft verklaard met de voorwaarden die de rechtbank verbond aan het niet in hechtenis nemen. DEN HAAG (ANP Een brood van 800 gram wordt dinsdag vier cent duurder. De minimumprijs gaat met drie cent omhoog en wordt 1.43 gul den. voor verpakt en gesneden wit- en brulnbrood en voor ander wit- en bruinbrood 1.36 gulden. Broodproducenten mogen met ip- gang van maandag bij levering aan handelaren een'prijsverhoging van 3,2 cent per brood van 800 gram toe passen. De, verhoging van de brood prijzen vindt zijn oorzaak in de stij ging van de loonkosten als gevolg van de nieuwe bakkers-CAO die per 1 april is ingegaan en in de stijging van de bloemprijs in het tweede kwartaal „Een ombudsman moet ervoor zorgen dat er recht wordt gedaan aan hen die van persoon patiënt zijn geworden." De geestelijke gezondheidszorg beziet zich zelf en schuwt daarbij kloek proza niet. Maar inder daad, misschien is de patiënt wel een persoon. Pagina 3. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ion win Duinhoven K«» \;in Dijk. Heus Blok njn'ji suil Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken huur de kr.ittt ol is-gidv Decoratief jute leetuur- h unger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eensoud en praktisch bo vendien hclit naturel leder niy'! cc vlochten koordje ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek ADVERTENTIES Holwerda! niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 heeft uw solidariteit nodig het Sandinistisch Bevrijdings Front I n v Nicaraguacomité van Speijkstr 21. Utrecht WARSCHAU (AP, Reuter, ANP) Paus Johannes Pau- lus is gisteren in Nowy Targ, in de buurt van de grens met Tsjechoslowakije, opnieuw ontvangen door een menigte van honderdduizend mensen. Hij kwam per helicopter uit Krakau. waar hij deel had ge nomen aan de slotzitting van de Poolse bisschoppensyno de. De paus sprak in zijn rede ook over het Tsjechoslowaak- se volk van ..buren en broe ders" achter deze ..zeer geslo ten grens" door het Tatra-ge- bergte. Hij hoopte dat veel Tsjechen in de gelegenheid zijn geweest voor het pauselijk bezoek naar Polen te ko men. Als ze die mogelijkheid niet hebben gehad, is dat zeer te betreu ren, aldus Johannes Paulus. Als fun damentele rechten van de mens .noemde hij ook het recht op eigen land en het recht op arbeid. De paus herinnerde eraan dat veel mense dit gebied in de 19de en begin 20ste eeuw hebben moeten verlaten om ln het buitenland werk te zoeken. In Krakau heeft de paus vertegen woordigers van de katholieke leken organisatie ZNAK ontvangen. De sluiting van de bisschoppensyno de viel samen met de publikatie door kringen, die in nauw contact staan met het Poolse episcopaat, van een witboek van drie pagina's waarin de Poolse regering er opnieuw van be schuldigd wordt dat zij Polen, die de paus wilden zien daarin belemmerd heeft. Het witboek zegt dat de rege ring systematisch de mensen bang gemaakt heeft voor opstootjes, Zo zouden in Zakopane reeds tweehon derd doodskisten hebben klaarges taan om de slachtoffers van de te verwachten rellen te kunnen be graven. Auto's werden reeds op een afstand van twintig kilometer van Krakau tegengehouden, treinen liet men uit vallen en er werd gewaarschuwd te gen zakkenrollers. Het document meldt dat arbeiders gedreigd zijn met represailles, wan neer zij hun werk zouden verlaten Volgens het stuk hebben de autoritei ten alles gedaan om de mensen bij de paus weg te houden en de uitwerking van het pauselijke bezoek op de be volking te beperken. Na het bezoek aan het Tatra-gebergte keerde de' paus terug naar Krakau. waar hij aanwezig zou zijn bij een bijeenkomst van bisschoppen. De ontmoeting zou plaatsvinden achter gesloten deuren Het acht-daagse be zoek van de paus aan Polen vindt plaats onder de naam van „pelgrima ge naar huls" Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro:1 Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1