Europa strompelt naar democratie Islam kent geen wraak 15 Spannend was het niet, die campagne voor de eerste Europese verkiezingen. Donderdag gingen de inwoners van vier landen, waaronder Nederland, naar de stembus, morgen die van de overige vijf. Typerend is een Duitse slagzin: „Heb je nog een opa, stuur hem naar Europa". door Bert van Panhuis Vandaag wordt een van de saai ste campagnes afgesloten die er de afgelopen jaren rond verkie zingen zijn gehouden. Geen flit sende debatten, geen zinderende spanning over de uitslag. Wel aartsconservatieve troonpreten denten en dramatisch stemkaar- ten verscheurende journalisten. De Europese verkiezingen zijn door de bevolking nauwelijks se rieus genomen al hoeft dat niet zijn weerslag te hebben (gehad) in de opkomst. Maar de indruk die achterblijft is die van de West- duitse spotkreet „Heb je nog een opa. stuur hem naar Europa". Met uitzondering van Frankrijk en Dene marken is de campagne nergens een suc ces geweest. Baat het niet, het schaadt ook niet. moet de gedachte zijn. Dat juist Frankrijk en Denemarken er flink werk van hebben gemaakt is niet zo verwonder lijk. In deze twee landen leven de meest tot de verbeelding sprekende bezwaren tegen ..Europa". Stevig gevoed nationalis me. flinke afkeer van de Brusselse bureau cratie. Bijstellen - Ook Italië heeft niet aan de malaise kun nen ontsnappen. Het land dat met Alcide de Gaspari aan de wieg van de Europese samenwerking heeft gestaan en nog steeds als Europagezind bekend staat, doet de Euro-verkiezingen er eventjes bij. De stembussen van de parlementsverkie zingen van de pinksterdagen konden bij wijze van spreken blijven staan. Hier en daar heeft een vermoeide partijleider nog een enkei woord van aanmoediging ge sproken. Iedereen weet dat het in Italië morgen niet in de eerste plaats om Europa zal gaan. De Italianen gaan vooral de uitslag van begin deze week „bijstellen". Niet alle Italianen hebben het premier Giulio An-; dreotti in dank afgenomen toen hij be-' tioot de algemene verkiezingen een week voor de Europese verkiezingen te houden. Er vielen enkele plannetjes in duigen. Fervente Europeanen vonden het een on derwaardering van de Euro-stembus om dat, zoals in de praktijk ook is gebleken, de parlementsverkiezingen voor het eigen land alle aandacht zouden wegzuigen. De socialisten hadden het idee om de aan dacht vooral te vestigen op het internatio nale karakter van het socialisme. Het soci alisme van de vier overbekende leiders, Schmidt, Callaghan, Mitterrand en Craxi. Maar de Rome-gerichtheid van de strijd leverde het socialisme op van De Martino, Pertini en Craxi. De wervingskracht van dit drietal beperkt zich gewoonlijk tot rond de tien procent. Met hun slagzinnen vallen de Italianen nauwelijks uit de toon. De namen Italië en Europa zijn dikwijls tegen elkaar in te wisselen. De communisten geven de chris ten-democraten de schuld van Italië's be scheiden rol in Europa en de christen democraten bepleiten een Europa van vrije mensen, waarbij ze zeker geen „com munistisch Europa" op het oog zullen hebben. Wat ze gemeenschappelijk heb ben is de zorg over de Italiaanse landbouw en de arme regio's. Niet zonder reden vrezen de Italianen dat als de komende jaren Griekenland, Portugal en Spanje tot de gemeenschap zullen toetreden er wel meer kandidaten voor deze armenpot zul len zijn maar die pot niet voller is. Vrouwen In de Italiaanse campagne zijn enkele interessante trekjes te zien. Zo zijn er opvallend veel vrouwelijke kandidaten: Susanne Agnelli, uit de bekende Fiat familie, voor de republikeinen; Fabrizia Baduel Glorioso niet alleen welluidend van naam maar baanbrekend als eerste voorzitter van het economisch adviesco mité van de EG voor de communisten en de historica Marla-Antonietta Maccioc- chi voor de radicalen om een paar van de prominenten te noemen. Er is een duide lijk verband met de hevigheid waarmee sinds enkele Jaren de vrouwenemancipa tiebeweging zich in Italië manifesteert. Uniek is ook de samenwerking tussen een menigte van regionale partijen onder de vlag van de Unie voor de Aosta-vallei. Siciliaanse separatisten! Italiaanse Tiro- lers, Plemontanen, Slovenen, Proven?a- len, Ossolani, Sardijnen, Albanezen en Grieken hebben hun meningsverschillen ondergeschikt gemaakt aan hun doel. De regionalisten vertrouwen er ofl zeker één kandidaat naar Straatsburg te kunnen afvaardigen. Deze Aostaan want deze grensbewoners met Frankrijk staan aan de leiding zal de centrale Italiaanse regering moeten wijzen op haar tekortko mingen bij de hulp aan bijvoorbeeld het door een aardbeving getroffen Friull. De Italianen zorgen ook voor een maxima le service aan de emigranten. Italianen die de afgelopen twintig Jaar naar een van de andere lidstaten van de EG zijn vertrok ken, kunnen uit twee mogelijkheden kie zen: met forse regeringssubsidies mogen ze „thuis" gaan stemmen, maar in het gastland zijn ook mogelijkheden om het biljet te deponeren. In Nederland bijvoor beeld waren gisteren negen stembureaus beschikbaar voor Nederlandse Italianen. Onbegrensd Een van de grootste vraagtekens van het nieuwe parlement is of dit soort onbe De Franse overheid schakelde de kunstenaar Bernard Lorjou in om de burgers naar de Europese stembus te lokken. grensdheid ook wortel zal schieten in Straatsburg. Naarmate, de Euro-parle mentariërs zich minder vrijblijvend (kun nen) opstellen bijvoorbeeld alleen al door het directe mandaat van de kiezers kunnen onderlinge verschillen van me ning niet worden verhuld. Ieder van de grote fracties in het parlement zal daarom een leider nodig hebben die bindend werkt. En dat soort mensen is voorhan den. De Westduitser Willy Brandt is dé aangewezen voorzitter van de socialisti sche fractie, de Belg Leo Tindemans neemt zo'n plaats in bij de christen-demo craten en bij de liberalen zal de hamer wel naar de Franse (ex-)minister Simone Veil of de Luxemburgse regeringsleider Gas ton Thorn gaan. Wie het scala van partijen beziet verbaast zich soms over de rekbaarheid van partij politieke keurslijven. Binnen de Europese Volkspartij zoals de christen-democra ten internationaal genoemd willen wor den is plaats voor Otto von Habsburg en Bouke Beumer, bij de socialisten voor Anne Vondeling en Barbar? Castle, bij de liberalen voor D'86-achtige Britse Liberals en conservatieve Nederlandse WD'ers. Toch zijn, met uitzondering van de socia listen, de grote stromingen erin geslaagd een grootste gemene deler te vinden voor een Europees verkiezingsprogramma. Órootste Er zijn overigens kandidaten genoeg voor het Straatsburgse parlement. Maar liefst 3313 mannen en vrouwen aan het begin of het eind van of midden in hun politieke loopbaan hebben een gooi gedaan naar de 410 zetels. De socialisten zullen naar alle verwachtingen wel de grootste fractie gaan vormen. Een opiniepeiling, gehou den in elk van de negen deelnemende landen, voorspelde een fractie van 117 leden. Westduitsers en Fransen nemen bijna de helft respectievelijk 36 en 21 voor hun rekening. Momenteel hebben de socialisten ook al de grootste vertegen woordiging, namelijk 66 zetels. De christen-democraten zouden naar ver houding even sterk worden als in het oude Europarlement. Nu telt de fractie 53 leden en dat zouden er maandag 107 worden,1 met veel Westduitse en Italiaanse ge zichten. Een klinkende overwinning in Oroot-Brit- tannië kan de Conservatieven aan de der de plaats helpen. De schatting is de afge lopen week opgelopen tot 58 a 60 parle mentsleden. Het ligt niet voor de hand dat de Tories in hun eentje gaan opereren. Ze zijn in het verleden al druk doende ge weest met het leggen van contacten op het vasteland en die drang zal in de Straatsburgse praktijk alleen maar toene men. Maar met wie? Liberalen en Conservatieven verdragen elkaar slecht, zeker wat Engeland betreft. De gaullisten zijn waarschijnlijk te eng nationalistisch voor de Britten en de Eu ropese christen-democraten schrikken tel kens weer van het woord „conservatief". Bouke Beumer roept nu al dat hij het parlement zal verlaten als er een „geregel de" samenwerking komt tussen Tories en EVP'ers. Zover zal het wel niet komen, de Britten nemen wel genoegen met gelegen- heidssamenwerking. Maar dat met de for se Westduitse Inbreng in de fractie de christen-democraten de steun van de con servatieven zullen zoeken als de socialis ten het naar hun mening te hoog in hun bol krijgen lijkt buiten kijf. Stroef i Dat de Europese partijvorming en samen werking nog maar stroef verloopt, valt niet alleen op te maken uit het bestaan van nationale lijsten. Ieder land hanteert ook zijn eigen stelsel, tot en met de verkie zingsdag toe. Groot-Brittannië, Nederland, Ierland en Denemarken zijn donderdag al geweest en West-Duitsland, Italië. Frankrijk. België en Luxemburg gaan morgen. De drempel diei de kandidaten over moeten is verschil lend. In West-Berlijn komt er zelfs geen kiezer aan te pas; de stadssenaat wijst hier drie leden uit zijn midden aan. De Britten handhaven hun districtenstelsel, dat gewoonlijk al zeer in het nadeel is van de kleine formaties. Maar voor deze keer zijn er 81 districten samengesteld en daar door is het voor liberalen en nationalisten helemaal onmogelijk aan de bak te ko men. West-Duitsland en Frankrijk hante ren een kiesdrempel van vijf procent. De Fransen hebben het wel aangedurfd om hun Ingewikkelde districtenstelsel met twee ronden voor deze keer te verlaten. Frankrijk heeft nu gewoon de evenredige vertegenwoordiging en dat heeft de ver kiezingsstrijd aanzienlijk verlevendigd. Ook voor de mandaten bestaat geen uni forme regeling. Denen zijn verplicht ook lid te blijven van het Kopenhaagse parle ment maar Britse socialisten zijn gedwon gen hun zetel in Westminster beschikbaar te stellen. In die landen waar men de kandidaten heeft vrijgelaten is de prak tijk over het algemeen dat enkelen het lidmaatschap van beide volksvertegen woordigingen blijven combineren voor namelijk voor de voeling met de nationale fractie. Maar het merendeel zal om simpe le praktische redenen tijdgebrek alleen voor Straatsburg bezig zijn. Een enkeling houdt voor de veiligheid een paar ijzers in het vuur. Jacques Chirac, de aanvoerder van de Franse gaullisten wordt niet alleen Euro-parlementariër maar blijft ook lid van de Franse nationa le vergadering en burgemeester van Pa rijs. En nu maar afwachten of hij dat in 1981 met het presidentschap zal proberen te combineren. Gemengd Dezelfde gemengde gevoelens als binnen de EG zijn ook buiten de gemeenschap terug te vinden. De Sowjet-Unie ziet niets in de Euro-verkiezingen. „De krachten van rechts proberen de verkiezingen te gebruiken als dekmantel voor de politieke overheersing van de monopolies in de gemeenschappelijke markt", schreef Nieuwe Tijden onlangs. De Russen vrezen een hechte samenwerking van Frankrijk en West-Duitsland. Ook al erkent Moskou de gemeenschap niet als een politiek blok, het is realistisch genoeg om te beseffen dat er toch een parlement komt. Daarom gaat de belangstelling van de Sowjet- Unie, aldus Prawda, vooral uit naar de ontspanningsgezindheid van Straatsburg. China is altijd al voorstander geweest van een derde macht naast de VS en de Sow jet-Unie, en Juicht daarom de verkiezin gen toe. De Chinezen hebben dat met vermelding van hun motieven in februari nog laten weten bij het bezoek van de voorzitter van de Europese Commissie Roy Jenkins aan Peking. Washington wacht de ontwikkelingen af. Men beseft daar dat met Frankrijk in de gelederen de verhouding tussen Amerika en Europa telkens weer tussen haat en liefde zal zweven. Oorlogvoeren tegen Allah, bederven van de aarde, belediging van de imam. Het zijn enkele misdrijven die in de islamitische republiek Iran de doodstraf rechtvaardigen. Maar is dit islamitisch recht of een poging snel af te rekenen met het verleden? door Herman Amelink „Het islamitische recht ver biedt advocaten voor de beklaagden tenzij de be klaagde stom is en niet kan praten". „Als een persoon eenmaal ter dood is veroor deeld, is het krachtens de islamitische wet verboden om hem nog van voedsel of water te voorzien". „Zij die God of zijn profeten op aar de hebben bestreden of die op aarde verderf hebben verspreid, moeten worden gedood". Deze drie uitspraken van ayatol lah Kalkhali, de inmiddels afge treden voorzitter van de revolutio naire rechtbank van Teheran, kenmerken het rechtsstelsel van het nieuwe Iran. De machthebbers in dat land zijn er trots op dat hun ideeën over gerechtigheid funda menteel verschillen van de wester se rechtsopvattingen. De beklaag den mogen geen advocaat hebben, ze mogen geen getuigen a dechar ge oprcepen eri ze hebben geen recht om tegen een uitspraak in beroep te gaan bij een hogere rechtbank. Ook onder het bewind van de sjah was het droevig gesteld met de principes van de democratie. Iede re oppositie tegen het regime was verboden en werd met harde hand de kop ingedrukt Amnesty Inter national hekelde vele malen de manier waarop de SAVAK, de ge heime politie van de sjah, zich binnendrong in kringen van de oppositie om deze vervolgens op te rollen. Met de overname van de macht door ayatollah Khomeini is de situatie er echter niet veel op verbeterd. Van eerlijke processen is geen sprake. Veroordelingen staan bij voorbaat vast. De prak tijken bij de rechtsgang wekken sterk de indruk van wraakacties tegen al dan niet vermeende me destanders van het vorige bewind. Wreed Is het allemaal wel zo islamitisch wat er in de huidige juridische praktijken in Iran gebeurt? Is de islam werkelijk zo wreed als de recente processen en de daarop onmiddellijk volgende executies suggereren? Is het werklijk moge lijk om mensen ter dood te bren gen op zulke vage beschuldigin gen als „oorlogvoeren tegen Al lah". „bederven van de aarde" en sedert kort ook „belediging van de imam"? De reacties, ook binnen de islami tische wereld, suggeren op zijn minst gerede twijfel daaraan. On langs is er in de Italiaanse stad Syracuse een internationale con ferentie gehouden over de rechten van de mens in het islamitische strafrecht. Het resultaat van deze conferentie, waaraan werd deelge nomen door tal van islamitische juridische deskundigen uit de Arabische wereld, sprak uit dat „iedere schending van de princi pes van de verdediging een ernsti ge schending betekent van het recht van de .sjaria' (het uit de Koran afgeleide rechtssysteem), van de rechten van de mens en van de algemeen geaccepteerde principes van het internationale recht". Een duidelijker veroorde ling van de praktijken in Iran is nauwelijks denkbaar, hoewel Iran in de conclusies van de conferen tie niet genoemd wordt. Voorzorgen Het rechtsstelsel van de islam is een zeer complex geheel. Islamiti sche rechtsgeleerden hebben uit de Koran een geheel van rechtsre gels afgeleid, die in de loop der Zes mannen worden in Iran terecht gesteld. Een revolutionaire verkrachting van minderjarige jongens. rechtbank veroordeelde hen wegens eeuwen st «ds verder ontwikkeld zijn: de sjaria. De sjaria zijn aan gevuld met de zogeheten soenna, overgeleverde uitspraken van de profeet Mohammed. Op basis van sjaria en soenna, die ontstaan zijn in een nog weinig complexe samenleving waarin de rechtsregels ook nog betrekkelij ke e «nvoudig waren, worden vol gens analogieredeneringen nieu we regels afgeleid. Die gelden dan als islamitisch recht voor situaties waarover de Koran en de profeet zich niet konden uitspreken, om dat ze zich gewoon nog niet voor deden. De strenge straffen, die de islam wel degelijk kent, zijn met uitvoe rige voorzorgen omgeven. Op overspel staat steniging, maar die straf kan alleen worden opgelegd als er betrouwbare getuigen van de ejaculatie zijn. Ook de dood straf op moord is met een groot aantal waarborgen omgeven. Toen de profeet zijn bepalingen over doodstraf formuleerde, werd hij geleid door zijn afkeer van de tot dan toe op het Arabisch schier eiland geldende bloedwraak. Het is daarom niet moeilijk om, ook vanuit de islam, ernstig te twijfelen aan de rechtvaardigheid van de nu ln Iran opgeld doende juridische praktijken. Zo onttrekt zich volgens het islamitisch recht „het oorlogvoeren tegen God" aan de beoordeling van de mens. De mens kennel hart van zijn mede mens nietraileen God kan veroor delen De plaatsvervangende minister van binnenlandse zaken in Iran, Sadek Tabatabai, zei onlangs nog dat de islam geen wraak, maar wel verzoening kent. Zeer sprekend zijn wel de uitlatingen van ayatol lah Sjariatmadari van de heilige stad Qom, die de snelle processen en de onmiddellijk daarop volgen de veroordelingen in strijd met de Islamitische leer noemde. De pro cessen en executies hebben meer te maken met de behoefte om ra dicaal met het verleden af te reke nen dan met de toepassing van de regels van de Islam. De enige ingang die de huidige praktijken nog tot de islamitische leer hebben, is die van de „isjtl- had", het persoonlijke oordeel van iemand die van Allah bijzondere gaven gekregen heeft. Een ayatol lah (teken van Allah) mag geacht worden met deze gaven uitgerust te zijn. Wanneer de persoonlijke mening van een ayatollah godde lijke kleur krijgt, dan ligt de weg naar de willekeur volstrekt open Waarheid Omdat het volk van Iran in aya tollah Khomeini iets herkent van de laatste, verborgen Imam die terugkeert als het rijk der gerech tigheid is aangebroken wordt zijn oordeel voor de laatste waar heid gehouden. Zolang zijn gezag niet fundamenteel ter discussie wordt gesteld en dat heeft tot dusver niemand aangeduid en hij de huidige praktijken goed keurt, bestaat er weinig kans dat de rechtsgang in Iran beter wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15