'nderste steen moet ven in Muldergate' Europa HÈ Sadat koopt wapens in China Ghana in handen lagere officieren Khomeini haalt fel uit naar democraten Thatcher bezoekt Giscard Iderzoek na aftreden Vorster :;$rzet tegen moza feller n vorig jaar Egyptenaren gaan morgen naar de stembus eru verlengt )odtoestand Wraak op generaals 'Tanzanianen doden moslems Oeganda' - ISDAG 6 JUNt 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 iHennie Serfontein xid-Afrika en de Verenigde Staten zijn na het aftreden van de Zuidafrikaanse president er onderzoeken begonnen naar de activiteiten van de sleutelfiguren in het informatie- hdaal. :gere minister van informaite. ie Mulder, verklaarde gister dat de volledige waarheid it mninisterie nog niet boven gekomen en dat Zuid-Afrika jgepleit kan zijn als alles be- Volgens ex-minister Mulder tn interessante constitutionele hetfontstaan. als de bevindingen commissie Erasmus juist zijn. Zuidafrikaanse systeem is de ig van depremier de beslis- de regering. Ik trek het recht commissie om sommige pro- onregelmatig te vinden in twij- Idus Mulder. fge] ilenl te nmi de kenman Joe van Zyl, die twee den geleden met het vroegere Arb) van het ministerie van infor- Eschel Rhoodie afsprak dat v >u zwijgen, zei dat de laatste olst llingen van de commissie-Eras een nov pen van AOUA (Reuter, AP» De strijd ten 8andinistische opstandelingen president Somoza van Nicara- t va neemt per uur in hevigheid toe. de 7 resident verklaarde gisteren dat ven lieuwe offensief in het noorden et zuiden van het land heviger is btej de als burgeroorlog omschreven 1 de mutselingen van september vo- denpar. ebei tiesjiechten werden gemeld uit de ;tad Managua, de noordelijke in Léon en Chinandéga en langs lidelijke grens met Costa Rica. igs- takingsoproep van de opstande- Ha- n wordt in het hele land goed ba- leefd. Arbeiders verschenen niet an- (abrieken en alle winkels bleven ten ten. President Somoza probeer- De isteren krampachtig het open ier- vervoer in de hoofdstad op gang uden om althans een schijn van haal openbaar leven op te hou- bij Alle buitenlandse luchtvaart- ke- schappijen hebben inmiddels mus nog steeds „slechts het topje van een ijsberg" zijn. Gisteravond kondigde de procureur- generaal van Transvaal een onder zoek aan. naar het misbruik van staatsfondsen, door de broer van Eschel Rhoodie, prof. Nic Rhoodie en door Jan van Zyl Alberts, de belang rijkste man van de regering bij het opzetten van het regeringsgezinde wa*kblad To the Point en het Engels talige dagblad The Citizen. Professor Rhoodie is directeur van het instituut van plurale betrekkingen aan de uni versiteit van Pretoria. Dit instituut werd gefinancierd door regerings fondsen. Hij was verantwoordelijk voor de publicatie in Nederland een jaar geleden van een erg duur boek over „pluralisme". Prof. Rhoodie had volgens de commissie Erasmus staatsgelden gebruikt op een manier die iets van diefstal wegheeft. Van Zyl Alberts had zijn boeken met rege- ringsgeld uitgegeven. Beide mannen kregen de laatste twee jaar honderd duizenden rands op hun privéreke- ning gestort, waarover ze geen in komstenbelasting betaald zouden hebben. Gistermiddag bracht de poli tie zonder succes een bezoek aan het huis van prof. Rhoodie om zijn pas poort in beslag te nemen. De profes sor was echter niet thuis. Hij verbleef de laatste twee weken in het buiten land. Prof Hamman, de rector van de uni versiteit van Pretoria doet een onder zoek naar de activiteiten van prof Rhoodie. De Staat onderzoekt tevens de beschuldigingen tegen Eschel Rhoodie en zijn broer Denys, een vroegere onder-minister van informa tie. De Commissie-Erasmus heeft de Staat aanbevolen het regeringsgeld terug te vragen van Connie Mulder en Eschel Rhoodie. Amerkaans onderzoek In Amerika ondercoekt de FBI be schuldigingen dat Zuidafrikaans geld is gebruikt om Amerikaanse politici om te kopen, de verkiezingen te beïn vloeden en sommige kranten te ko pen. Het onderzoek van justitie in de Verenigde Staten zal waarschijnlijk een grootscheeps onderzoek worden na de onthullingen van de commissie Erasmus. Volgens Amerikaanse rege; ringskringen zal het onderzoek waar schijnlijk ook betrekking hebben op de belastingdienst en het ministerie van financiën en kan het leiden tot de instelling van een federale jury. De FBI heeft de conservatieve Ameri kaanse kranenuitgever John Mc Goff, ondervraagd over de 23 miljoen gulden die hij in het geheinm ontving van de Zuidafrikaanse regering. Vol gens de commissie Erasmus gebruike Mc Goff het geld om de Sacramento Union te kopen en heeft hij dertien- miljoen gulden nog steeds niet terug betaald. Eerdfer had Mc Goff, zonder succes overigens, geprobeerd de Was hington Star met het Zuidafrikaanse geld te kopen. Eind deze week zal de FBI, naar ver wacht, een verslag geven van de ge sprekken met Mc Goff en verscheide ne andere Amerikanen. Het is even wél waarschijnlijk dat de FBI door gaat met het onderzoek naar de Ame rikaanse aspecten van de affaire, sa men met de belastingdienst en het ministerie van financiën. Justitie wil niet zeggen welke aspecten van het Zuidafrikaanse schandaal nu in Ame rika worden onderzocht. Naar ver luidt zijn er twee aspecten van belang: Allereerst is er de beschuldiging van Eschel Rhoodie dat er steekpen ningen werden gegeven aan Ameri kaanse politici en vakbondsleiders door de Zuidafrikaanse regering. Verder de mogelijkheid dat de Amerikaanse wet op de registratie van buitenlandse agenten, die de me dia moet beschermen tegen toezicht door het buitenland, werd overtreden door de geheime Zuidafrikaanse pro jecten in Amerika. Volgens de wet moeten Amerikaanse burgers zich la ten registreren als buitenlandse agent als zij belangen vertegenwoor digen van een buitenlandse regering. De Britse premier Margaret Thatcher (links) bracht gisteren een bezoek aan de Franse president Giscard d'Estaing. Het was het eerste officiële bezoek van de Britse premier sedert haar ambtsaanvaarding. Thatcher heeft Giscard verzekerd dat haar regering Europa toegedaan is, maar dat ze de Britse belangen daarvoor niet uit het oog kan verliezen. Thatcher betuigde haar instemming met het Franse nucleaire programma. Met de Franse president zei ze van oordeel te zijn dat kernenergie een goed middel is om de oprakende olie te vervangen. TEHERAN (Reuter, AP. AFP) De Iraanse leider ayatollah Khomeini heeft gisteren zeer fel uitgehaald naar schrijvers en intellectuelen die niet onvoorwaardelijk de islam aanhangen. Khomeini onderbrak een week rust om in de heilige stad Qom zijn volgelingen toe te spreken. In het hele land werden door aanhangers van Khomeini demonstraties gehouden Khomeini rluchten op Nicaragua gestaakt. lerenigde Staten hebben gisteren steun betuigd aan een uitspraak de landen van het Andes-Pact, op tal mei In de Colombiaanse stad Car- ena gedaan, waarin van president adjknoza geëist wordt dat hij een ein- paakt aan de schending van de senrechten. Washington deed alt uitspraak tijdens een vergade- .0, van de Organisatie van Ameri- de pse Staten in de Amerikaanse dstad. CAIRO, JERUZALEM (Reuter, AFP, AP) Terwijl zijn land gisteren de laatste voorbereidin gen trof voor de parlementsverkiezingen, vertelde de Egyptische president Sadat gisteren dat hij wapens gaat kopen van China. De Volksrepubliek zal Egypte zestig Migs-19 leveren. meer hebben van de traditionele loy aliteit voor hun persoon. ens deze bijeenkomst spraken de !genwoordigers van Honduras en temaia berichten tegen als zou de regeringen van hun landen bereidingen treffen voor een har- trijd tegen „de communistische lie in Centraal-Amerika". Deze ihten waren in de wereld ge- ïht door Luis Balles, vice-voorzit- 'an het parlement van Nicaragua. r dMA (UPI) De regering van Peru !t gisteren de noodtoestand in dit met een maand verlengd. De -ltoestand werd begin dit jaar in- eititeld tijdens een algemene staking algemene bond van Peruaanse }g]( elders. De Peruaanse regering legt verband tussen de verlenging de noodtoestand en een staking het onderwijzend personeel in De Egyptische president vertelde dit gisteren tijdens een bijeenkomst van officieren in Ismailia, waar de presi dent was ter herdenking van de hero pening van het Suez-kanaal vier jaar geleden. De president zei dat hij nog niet kon vertellen wanneer de Chine se toestellen aankomen. Een woord voerder van de Chinese ambassade in Cairo zei overigens nog van geen koopovereenkomst te weten. Hoewel de Migs niet erg modern zijn geloven westelijke waarnemers dat de toestel len toch een welkome aanvulling voor de Egyptische luchtmacht kunnen vormen, zeker nu de Sowjet-Unie al enkele jaren geen onderdelen meer levert voor de Migs die nu in Egypte rondvliegen. De belangrijkste partij is de club van president Sadat, die Nationaal-De- mocratische Partij heet en met 335 kandidaten komt. Aanhangers van deze partij bezetten in het ontbonden parlement tachtig procent van de ze tels. De centrum-rechtse socialisti sche arbeiderspartij, die in het nieu we parlement als officiële oppositie zal gaan fungeren, heeft 176 kandida ten gesteld. Daarnaast doen de recht se liberale socialisten mee (79 kandi daten) en de linkse progressieve alli antie. Deze laatste partij had in het nu ontbonden parlement twee zetels. De vele onafhankelijke kandidaten hebben geen sterke politieke kleur. Campagne Bezette gebieden In de straten van de grote steden en op het plateland van Egypte was gis teren de campagne nog in volle gang die uitloopt op de morgen te houden parlementsverkiezingen. Aan de ver kiezingen wordt deelgenomen door vier officiële partijen en 956 onafhan kelijke kandidaten. Dat laatste aan tal is meer dan elk van de partijen afzonderlijk in het veld brengt. Onder hen bevinden zich tal van le den van de PND die geen plaats heb ben gevonden op de officiële lijst van deze partij, alsook leden van partijen die nog officieel opgericht moeten worden. De verkiezingscampagne spitst zich in de steden toe op de kwestie van de huisvesting, de trans portmiddelen en de slecht functione rende openbare diensten. De kandi daten op het plateland moeten het De onderhandelingen tussen Egypte en Israël over de toekomst van de bezette gebieden zijn gisteren onder werp van gesprek geweest bij een lang onderhoud tussen de Egyptische minister van buitenlandse zaken Boutros Ghali en diens Israëlische ambtgenoot Mosje Dajan. Het onder houd ging vooral over de procedures die bij de besprekingen zullen worden gevolgd. Van Egyptische zijde is aan gedrongen op het houden van con tact met de Palestijnen tijdens de besprekingen, terwijl van Israëlische zijde is aangedrongen op strikte uit werking en naleving van de akkoor den van Camp David. De officiële besprekingen over Palestijnse auto nomie zullen volgende week maan dag in Alexandrië worden voortgezet. Egypte zal zijn grenzen met Israël nog niet openen, maar het zal wel reizen per vliegtuig mogelijk maken voor Israëlische journalisten, weten schappers en schrijvers. Een verzoek van minister Dajan om de grenzen helemaal open te stellen zou zijn af gewezen. Iran vierde gisteren met een dag van rouw de opstand van religieuze lei ders tegen de sjah in 1963. Khomeini zei: „Ik zei zestien jaar geleden tegen de sjah dat hij eruit geschopt zou worden als hij zijn volk niet diende. Daarom adviseer ik u nu zich aaneen te sluiten ten gunste van de islam", en: „sectoren die zich tegen de islam verzetten en die de leiding proberen te nemen, zullen met dezelfde vuist vernietigd worden als waarmee de sjah vernietigd werd". De uitspraken van Khomeini worden gezien als een openlijke en recht streekse aanval op de leden van het Nationaal-Democratisch Front, die afgelopen zondag de ayatollah hevig kritiseerden en aandrongen op een betere toepassing van de mensen rechten. Het front kritiseerde vooral het besluit van de regering om geen verkiezingen te houden voor een grondwetgevende vergadering. De kritiek van het front wordt gedeeld door ayatollah Kazem Sjariat-Mada- ri, eveneens een zeer vooraanstaande geestelijke leider. In heel Iran hebben honderdduizen den mensen gevolg gegeven aan de oproep van Khomeini om degenen te herdenken die zijn gevallen in de strijd tegen de sjah. Winkels waren gesloten. Het was gisteren zestien jaar geleden dat troepen van de sjah op uiterst bloedige wijze het door ayatollah Khomeini geleide verzet te gen de vorst neersloegen. nadat hij veroordeeld was wegens schieten op anti-sjah demonstranten Daarmee komt het totale aantal standrechtelijke executies in Iran op 306. Amerika onderzoekt gezondheidsschade ontbladeringsmiddel WASHINGTON (Reuter, AFP» - De Amerikaanse luchtmacht gaat een onderzoek beginnen naar de gezond heid van personeel dat destijds ,in Vietnam met ontbladeringsmiddelen werkte. Deze ontwikkeling komt acht jaar nadat de laatste van veertig mil joen liter „Agent Orange" boven In dochina werd verspoten De codenaam „Werkstof Oranje" stond voor een mengsel van de land- bouwbestrijdingsmiddelen 2,4-D en 2.4,5-T. in de periode 1962- 71 ge bruikt met de bedoeling om de tegen stander zijn natuurlijke dekking te ontnemen, en om te velde staande oogsten te vernietigen die anders mo gelijk de Vietcong hadden gevoed. Het militaire nut van deze toepassin gen bleef aan discussie onderhevig. Het gebruik van Agent Orange werd ten slotte gestaakt onder druk van aanhoudende berichten over ziekten en aangeboren afwijkingen onder de bevolking in bespoten gebieden Daarvoor zou vooral verantwoorde lijk zijn een uiterst giftige Industriële verontreiniging in het mengsel: het dioxin, dat later pas in de Italiaanse milieuramp in Seveso zijn internatio nale reputatie zou krijgen. De gezondheidseffecten van de be spuitingen in Vietnam zijn nooit met de gewenste wetenschappelijke pre cisie bewezen en vastgesteld Dat de Amerikaanse luchtmacht nu medisch onderzoek van eigen mensen gewenst vind. heeft een actuelere aanleiding Het federale Bureau voor milieube scherming <EPA> heeft onlangs een gedeeltelijk verbod op het gebruik van 2.4,5-T afgekondigd, na melding van een verhoogd aantal miskramen in een gebied waar het middel voor bosbouwkundige toepassing met vliegtuigen was verspoten. Hoewel de hoeveelheid dloxln in het produkt, door aanpassing van het fa bricageproces, de afgelopen tien Jaar sterk is teruggebracht, is het nu een- officieel gezondheidsprobleem ge worden. Het onderzoek van de lucht macht zal twaalfhonderd veteranen betreffen en een periode van zes Jaar duren. LONDEN, ACCRA (AFP. AP, Reuter) De staatsgreep in Ghana blijkt een opstand van lagere officieren tegen hun generaals te zijn. De jonge officieren hebben een revolutionai re raad gevormd, die de militaire raad van generaal Fred Akuffo gaat vervangen. Het nieuwe bewind zegt de macht in Ghana stevig in handen te hebben De revolutionaire raad, die waar schijnlijk onder leiding staat van luchtmachtofficier Jerry Rawlings, Wraak heeft een rustige overgang beloofd naar een constitutionele regering. De verkiezingen, die op 18 juni zouden worden gehouden, gaan volgens de raad gewoon door. Deze verkiezingen zouden Ghana na zeven Jaar militair bewind een burgerregering moeten geven. Koerdistan Iraakse jachtvliegtuigen hebben gis teren in het Iraanse deel van Koerdis tan twee dorpen aangevallen. Dit werd gisteren meegedeeld door de gouverneur van de provincie Azer- beidjan. Volgens inlichtingen uit de stad Sanandaj waren de Iraakse vliegtuigen de grens kennelijk over gestoken bij de achtervolging van Koerdische guerrillastrijders. Vol gens de officiële Iraanse radio zouden Iraakse helikopters ook de grens met de provincie Khoezestan hebben overgestoken en zouden Iraakse troe pen hier langs de grens worden sa mengetrokken. Deze berichten wor den in de Iraakse hoofdstad Bagdad tegengesproken. Inmiddels heeft Te heran in Bagdad een officieel protest gedeponeerd. In de ten noorden van de hoofdstad Teheran gelegen stad Tabriz is giste ren een politieman terechtgesteld. KAYA (Reuter) Oegandezen, die naar Soedan zijn gevlucht, vertellen dat de Tanzaniaanse troepen die een eind hebben gemaakt aan het bewind van president Amin van Oeganda, tn de laatste fase van hun offensief mos lems vermoorden. President Amin is een moslem Een handelsman uit Oe ganda vertelde te hebben gezien hoe zijn hele gezin door Tanzaniaanse sol daten werd vermoord. Een moslem vrouw zei dat soldaten haar vader hadden omgebracht, omdat hij geen antwoord kon geven op de vraag waar Idi Amin verblijft. Ambtenaren in het Soedanese Kaya deelden mee dat in de afgelopen zes weken meer dan zevenduizend vluch telingen bij Kaya de grens waren overgestoken. In totaal zijn er 30 000 vluchtelingen geregistreerd. De Soe danese regering schat echter dat er nog ongeveer 70.000 Oegandezen Soe dan zijn binnengevlucht. Waamemners menen dat de nieuwe revolutionaire raad de macht niet heeft willen grijpen om deze te bewa ren, maar om „wraak te nemen" op de generaals, die sedert 1972 aan de macht zijn. De officieren, die maan dag de macht grepen, hadden als eerste doel luitenant Rawlings te be vrijden. die bij de mislukte staats greep twee weken geleden was gevan gen genomen. Via radio Accra werd de regering van Fred Akuffo beschuldigd van wanbe stuur. „In de periode die ons ter be schikking staat zullen wij een grote schoonmaak houden en daar begin nen we onmiddellijk mee", aldus het radiobericht. In Ghana blijft nog een uitgaansver bod van kracht. Radio Accra waar schuwde ervoor dat de staatsgreep „geen vrijbrief was voor onwettig ge drag". Iedere onwettige daad zou de kop worden ingedrukt, aldus de nieu we leiders via de radio Aan het personeel van de verdreven regering werd gevraagd zich te mel den bij het meest nabijgelegen poli tiekantoor of op het hoofdkwartier van de luchtmacht in de hoofdstad Accra. rkiezlngscampagnes duren ir Frankrijk altijd jaren. Daarom is men er» t er nog niet over eens of de campagne voor de Europese verkiezingen ;tM nasleep is van de algemene verkiezingen van vorig jaar ol het begin *r™ i de presidentsverkiezingen van voorjaar 1981. Feit is wel dat de strijd hi Frankrijk allang niet meer alleen gaat om het Europese parlement in mi l eigen Straatsburg. htd M P Is het in Frankrijk onmogelijk een schei- te maken tussen binnenlandse en Eu- ese politiek. Sinds de dagen van de grote eraal Charles de Gaulle staat het stre- naar meer macht voor de instellingen in issel. Straatsburg en Luxemburg gelijk landverraad. Dit soort ideeën staat iks op de grandeur en de onafhankelijk- d van de Franse natie Geen partij zal daarom in het hoofd halen een pleidooi louden voor het overhevelen van macht, nenwerken, het Europa der vaderlan- i, uitstekend, maar we willen wel baas in huis blijven. n zou je zeggen dat de partijen samen de er op zouden kunnen gaan om de mensen re boodschap waar ze waarschijnlijk it mee zullen instemmen te verkondi- Maar niets is minder waar. Alle partij- Iers hebben rekeningen met elkaar te effenen uit de tijd van de algemene toezingen. Socialisten en communisten nen niet alleen de betrouwbaarheid van centrumrechtse regeringscoalitie onder ir. ze maken ook elkaar het leven zuur voor de coalitie van giscardisten en Hlisten geldt hetzelfde Vooral Jacques Chirac, de leider van de gaullisten, is al vanaf vorig najaar bezig. Hem is er alles aan gelegep om de president van de republiek in een kwaad daglicht te stellen. Chirac wil in 1981 zelf staatshoofd worden, als de échte opvolger van De Gaul le en Georges Pompidou. Valéry Giscard d'Estaing heeft geen enkele binding met het gaullisme en de nalatenschap van de gene raal en laten we nu eerlijk zijn, Frankrijk was persoonlijk eigendom van De Gaulle is bij hem niet in vertrouwde handen. Chirac krijgt daarbij onverkorte steun van mensen als oud-premier Michel Debré. Me teen nadat de Franse president in 1976 akkoord was gegaan met het houden van rechtstreekse Europese verkiezingen, richt te Debré het Comité voor de onafhankelijk heid van Frankrijk op. Het Comité heeft zich erop toegelegd iedere versoepeling van de gaullistische RPR ten opzichte van „Eu ropa" in de kiem te smoren. Debré schrikt er niet voor terug de anti-Duitse sentimen ten daarbij stevig te bespelen. Vorige week nog hield hij een gehoor in Straatsburg dus aan de grens met de Bondsrepubliek voor: „Iedere keer dat Frankrijk econo- tirade Giscard ervan beschuldigde een ver tegenwoordiger van „de buitenlandse par tij" te zijn. Die term is in Frankrijk een vernietigend wapen, want „de buitenlandse partij" dat was het Vichy-bewind dat tij dens de oorlogsjaren met Hitler-Duitsland collaboreerde. Binnen Chiracs eigen RPR vonden kop stukken dat het nu toch de spuigaten ging uitlopen. Enkele naaste medewerkers van de Parijse burgemeester trokken zich terug en minister Alain Peyrefitte, de eerste on der de gaullistische ministers, distantieerde zich van Chiracs woorden. Die kreeg daar weer een bloedspuwing van Hij riep dat iedereen die het niet met hem eens was beter kon opkrassen, maar toen alle RPR- minlsters één lijn trokken met Peyrefitte moest Chirac flink Inbinden. misch, militair en financieel verzwakt, slaat Duitsland toe. Dat was gisteren zo. dat is vandaag zo en dat zal morgen zo zijn." Populair die in gaullistische kringen een geliefd doel wit van harde aanvallen is. De Franse president zelf heeft het niet aangedurfd om zich te zeer te vereenzelvi gen met de lljst-Veil. Hij heeft enkele rede voeringen gehouden over het nut van de verkiezingen in het algemeen en beperkte zich vervolgens tot geruststellende woorden over Frankrijks onafhankelijkheid. In de tot nu toe meest geprezen toespraak in Hoerdt, vlakbij Straatsburg, maakte hij duidelijk dat Frankrijk niet tegen zijn zin geprest zal kunnen worden tot overdracht van macht aan de Europese instellingen Daarvoor is namelijk een wijziging nodig van het Verdrag van Rome en daarbij Is een unaniem fiat van alle EG-lidstaten noodza kelijk. Voordat de Franse regering haar flat kan geven Is goedkeuring van het parle ment nodig. En voordat de parlementariërs zich kunnen uitspreken is verandering van de grondwet vereist, aldus Giscard. over de economisch liberale Brusselse ge meenschap. Wat Mitterrand wel kan meedelen ls dat de communisten een gemeenschappelijk links front in Straatsburg wel kunnen vergeten. De verkiezingsnederlaag van vorig Jaar heeft diepe wonden geslagen. Bovendien is de opstelling van de communisten, voor wie partijleider Oeorge Marchais aanvoerder is. duidelijk anders dan die van de socialisten. Marchais zou binnen het Europese parle ment waarschijnlijk gemakkelijker samen werken met de gaullisten. Splinters Vernietigend Aangezien Debré grote invloed heeft op Chirac hij staat na de RPR-leider tweede op de voor deze gelegenheid tot „Verdedi ging van de Franse belangen ln Europa" omgedoopte gaullistische lijst heeft zijn opstelling haar uitwerking op het beleid van de gaullisten niet gemist. Maar achteraf kan worden geconcludeerd dat Chirac met „Europa" zijn hand heeft overspeeld. De neergang is gekomen toen de leider van de gaullisten eind vorig jaar ln een enorme De populariteit van de gaullisten is sinds dien aanzienlijk verminderd en vooral de giscardisten hebben daarvan geprofiteerd Bij deze Europese verkiezingen worden zij op de lijst „Unie voor Frankrijk ln Europa" aangevoerd door de zeer populaire minister van gezondheidszorg Stmone Veil. Met een a-polltleke aanpak heeft zij langzaam maar zeker een flinke aanhang geworven en de giscardisten zullen waarschijnlijk de belangrijkste groepering worden Veil partijloos maar wat de opvattingen betreft sterk verwant aan Giscard wordt in de campagne gesteund door Barre, de premier Schipperen Door het gekrakeel binnen de regeringscoa litie is de inbreng van de andere partijen, socialisten en communisten voorop, een heel eind naar de achtergrond gedrongen Bij de socialisten moet lijstaanvoerder en partijleider Francois Mitterrand schipperen sinds hij binnen de eigen gelederen de steun nodig heeft van de linkervleugel. Nu zijn de Franse socialisten wel voorstanders van Eu ropese samenwerking, zij het niet van een versterkt parlement maar vooral de lin kervleugel staat zeer wantrouwend tegen- Naast de vier grote partijen eigenlijk vijf want de linkse radicalen staan met de socia listen op één lijst zijn er nog zeven deelnemers zoals de poujadlsten, uiterst rechts en linkse splinters, die gezien het hanteren van een kiesdrempel van vijf pro cent geen kans maken Ook de ecologlsten zullen het waarschijnlijk niet halen Een groot vraagteken ls lijst nummer 5 „Werk-gelljkheld-Europa" van de eigenzin nige Jean-Jacques Servan-Schrelber Zijn eigen Nancy heeft hem vorig Jaar gewipt voor de nationale vergadering en nu pro beert hij op deze wijze weer ln de actieve politiek te komen, samen met oudstaatsse cretaris Francoise Glroud Beiden zijn naar hun opvattingen giscardlst. maar Giscard moet hen niet meer omdat ze zich niet aan de spelregels van het kabinet hielden De rancune druipt er af en het is de vraag of de Fransen daaraan meewerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7