^NV-protest op stapel egen ombuigingsplannen 'Bijlmerbajes' krijgt folie op de ramen t Schuilen bij hoge punten tijdens onweer gevaarlijk oor vertrek Victor Stern Nieuw bij. de Grenswisselkantoren: üociale uitkeringen niet korten' Russische jood komt naar Nederland sraël geeft toestemming tuur bloemen als rroep verstoort _jpnamen *s;an Europaquiz ïia ze erdoor zijn Pais handhaaft 8 studentenstops Werkgroep komt met conclusies Arabische boycot Insuline werkt effectief bij hartklacht Internationale Reis-en Krediet brief verzekeringen voor-op-reis die 't stempel van de ANWB dragen ladio Delmare begint weer proefuitzending Na klachten van gedetineerden over zonnewarmte I OOP planning 02510-2564!) öVlNO Rita :NSDAG 6 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ionze sociaal-economishe redaktie '«^AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil op dinsdag 19 juni in Utrecht grootscheepse wijze demonstreren tegen de jongste ombuigingsplannen (Bestek '81) van •t [t kabinet. Aan de werknemers, die geen toestemming krijgen om van het werk weg te pt hiijven, wordt gevraagd om demonstratieve werkonderbrekingen en discussiebijeenkomsen int n uit Ie n lie en| t: di ditii ig organiseren. willen aan de vooravond van het irdebat over de bezuinigingen nadrukkelijk en op de meest irpe manier tot uitdrukking bren- dat het kabinetsbeleid naar onze ing fataal is", aldus vice-vooreit- Wim Spit van de FNV gistermid- tijdens een onderbreking van de tieraadsvergadermg in Am- lam. schreven verstek zal laten gaan. „Gezien de jongste ontwikkelingen korting op salarissen van de trendvol gers, tegen het aftoppen van de prijs compensatie en tegen het niet door- A berekenen van de CAO'S voor de en de Kamerdebatten op 20 Juni heb- bouw en de uitzendbureaus in de so- wij in dit stadium geen behoefte ciale uitkeringen en de ambtenaren- a,an nac?er overleg met de regering en Jos p FNV keert zich tegen de korting' in i de sociale uitkeringen, tegen de at tpi de werkgevers over de begrotings plannen voor 1980," zei hij. De federa tie riep gisteren iedereen op om aan de demonstratie in Utrecht mee te doen. „Iedereen is van harte welkom. Spit liet weten dat de FNV op de zei Spit, maar de inhoud van de orga- vergadering van de Stichting van de nisatie zal conform het FNV-beleid Arbeid die voor 21 juni is uitge- zijn", aldus Spit. salarissen. De FNV doet ook een drin gend beroep op de Tweede Kamer om niet in te stemmen met de ombui gingsplannen van het kabinet. ADVERTENTIE op og net 'och hij d r. De jen, >et in een onzer verslaggevers daJOTTERDAM Dr Victor Stern heeft alsnog toestemming kregen om Israël te verlaten. Eind deze week zal de Russi- 'rstf he jood, die per 21 mei is benoemd aan de Erasmusuniversi- it in Rotterdam, met zijn gezin afreizen naar Nederland. ctor Stern kwam in het nieuws toen tkend werd dat hij geen toestem- kreeg van de Israëlische autori- iten om het land te verlaten. Als den voor het innemen van zijn pas- Kirt werd opgegeven dat Stern had irzuimd een bepaald bedrag aan manerechten te. betalen. (Inwoners tn Israël kunnen belastingvrij goe-' t. M| canl aul< 1 be- Hil- W est: ikte' cge- ver-i .VERBUM (ANP) Een groep tien tegenstanders van de Euro- se verkiezingen heeft gistermiddag opnamen van de Europaquiz die ivond wordt uitgezonden ver- ird. Tijdens de opnamen waar- negen prominente inwoners van negen EG-landen vragen over de moesten beantwoorden begaf groep zich plotseling op de opna- loer en rolde daar een spandoek It met de tekst „stem goed, stem •t". van hen nam het woord en las ;n brief voor met een toelichting, ik sprak hij zijn ongenoegen uit er de opzet van het programma, it door Mies Bouwman wordt gepre- iteerd. De groep weigerde, aldus woordvoerder van de NOS, de inamevloer te verlaten. De groep zei tl te willen nemen aan de discussie er de EG. deren kopen, maar moeten bij het verlaten van het land de belasting alsnog betalen.) Op grond van de uitspraak van een rechter in Tel Aviv heeft Stern zijn paspoort teruggekregen. Wel heeft de rechter daarbij als voorwaarde ge steld, dat Stern pas het land mag verlaen als hij een bedrag van 125 gulden aan achterstallige belasting heeft betaald. Victor Stern heeft steeds verklaard dat heel andere motieven tot zijn aanhouding hebben geleid. Ook nu blijft hij erbij dat deze belasting kwestie is aangegrepen om hem on der druk te zetten. Via zijn broer August, die in Amsterdam woont, laat Victor Stern weten ervan over tuigd te zijn dat hij het slachtoffer is van de activiteiten van de Israëlische geheime politie, die nauwe contacten zou onderhouden met de Russische geheime dienst KGB. Van officiële zijde wordt dit echter hardnekkig ontkend. De familie Stern kwam een aantal jaren geleden ook al in het nieuws. Toen werd vader Michael Stern, die in 1974 tot 8 jaar gevangenisstraf was veroordeeld in Rusland, vrijgelaten na een interna tionale actie van zijn zonen Victor en August. Michael Stern woont ook in Amsterdam. Victor Stern kwam in 1974 naar Is raël, nadat hij door Rusland uitgewe zen was. Stern is aangetrokken door de Erasmusuniversiteit om zijn kwa liteiten op het gebied van de numerie ke wiskunde. Fleurop-interflora omspant de wereld met 43.000 aangesloten bloemisten. Fleurop interflora staat garant voor uwbloemengroet. Konlnginne gracht 135. 2S14AM Den Haag Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Minister Pais (onder wijs en wetenschappen) blijft bij zijn standpunt dat er voor het komend studiejaar voor acht studierichtingen aan de universiteiten en hogescholen een studentenstop moet komen. Alleen voor de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft hij een aantal wijzi gingen aangebracht ten opzichte van zijn eerdere, voorlopige besluit over de studentenstops. Die wijzigingen komen erop neer dat de VU voor geneeskunde en lichamelijke opvoe ding achtereenvolgens twintig en vijftien eerstejaars studenten meer mag toelaten, en voor biologie twaalf minder. Een woordvoerder van het CNV ver klaarde gistermiddag desgevraagd dat het CNV maandag vergadert over de vraag of het CNV zal deelnemen aan de FNV-demonstratie. Behalve in Utrecht wordt er vier dagen later ook in Amsterdam gedemonstreerd tegen de pmbui- gingsplannen van het kabinet. De Ini tiatiefgroep „Bestek '81 moet van de baan" organiseert op 23 juni een lan delijke manifestatie op de Dam in Amsterdam. Aan deze manifestatie wordt op initiatief van de CPN door enkele tientallen actiegroepen, be langenorganisaties en plaatselijke vakbondsdelegaties deelgenomen. Aan de manifestatie gaat een jonge renactie „Nacht tegen Van Agt" in het Amsterdamse bos vooraf. De Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (CFO) heeft zich gis teravond uitgesproken tegen de in greep van de regering in de al afge ronde CAO'S wat betreft de korting op salarisstijging van de werknemers in de bejaardenzorg, gezondheidszorg en het welzijnswerk. In principe is de CFO bereid tot mati ging in de salarissen, mits de gelden ten goede komen aan de werkgele genheid in deze sectoren. De in de CAO'S voor 1979 gemaakte afspra ken over de salarissen dienen te wor den gehandhaafd. Over matiging in de jaren '80-'81 valt met de CFO wel te praten. De CFO vindt dat acties in de ge zondheidszorg, wanneer het kabinet toch besluit in te grijpen in de al reeds afgeronde CAO'S niet denk baar zijn. De CFO wil hierover gaan praten met de Tweede Kamerfrac ties. DEN HAAG (ANP) De interdepar tementale werkgroep die de gevolgen van de Arabische-Israël-boycot voor Nederland onderzoekt, zal half juli verslag uitbrengen, en daarna zal het kabinet zijn beleid bepalen. Dit heeft minister Van der Klaauw op een pers bijeenkomst in Den Haag meege deeld. Kernpunt van het onderzoek is, hoe de rechtsorde in Nederland wordt aangetast. De minister zei onmiddel lijk aan te nemen, dat de feiten die de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer wat betreft Nederland over de boycot heeft genoemd, juist zijn. Maar de manieren waarop in diverse landen en tegenover diverse bedrij ven de bepalingen van de boycot wor den uitgevoerd, lopen sterk uiteen. De minister legde er de nadruk op, dat de Arabische landen als souverei- ne staten, bepaalde maatregelen kun nen nemen tegen een land waarmee zij in oorlog zijn. Wanneer het kabinet zijn beleid be paalt „zal ook rekening worden ge houden met de politieke en economi sche betrekkingen met de Arabische landen," aldus minister Van der Klaauw Waarnemend voorzitter Spit van de FNV met loonspecialist Drabbe achter de bestuurstafel bij de extra federatieraad van de FNV. AMSTERDAM (ANP) Insuline is een effectief middel ter bestrijding van hartklachten, niet alleen in acute gevallen (hartinfarct) maar ook bij andere vormen van verminderde hartfunctie. Dat concludeert de Indi ase cardioloog Przada Abdul Majid in het proefschrift waarop hij gisteren aan de Vrije Universiteit promoveer de. Majid meent dat de behandeling met ins/ullne een bruikbaar alterna tief vormt voor de bestaande thera pieën, en mogelijkheden opent voor de ontwikkeling van nieuwe genees middelen op dit terrein. Zijn ideeën zijn gebaseerd op de waarneming dat hartpatiënten in een acuut stadium steevast een verhoogd bloedsuikergehalte hebben, zoals dat ook bij suikerpatiënten wordt aange troffen. Net als bij diabetes wordt deze toestand ook bij de hartpatiënt veroorzaakt door een tekort aan insu line. Verder onderzoek heeft inmid dels aangetoond dat ook andere vor men van verminderde hartfunctie met een dergelijk tekort aan insuline gepaard gaan Als het tekort wordt aangevuld, zo, bleëk uit Majids onderzoek, verbetert de hartfunctie, zowel bij acute als bij niet-acute patiënten. De cardioloog meent dat van deze behandeling be langrijke resultaten kunnen worden verwacht, vooral omdat de huidige behandelingsmethoden met name in acute gevallen minder helpen dan de arts wel zou willen ADVERTENTIE ANWB De 60 GWK-kantoren op de stations en aan de grenzen zijn vri|wel door- lopend geopend. Ook op zaterdagen en meestal op zon- en feestdagen. Hoofdkantoor Centraal Station Amsterdam Tel. 020 - 221324 door Hans de Jong GORRDIJK Hoe onvei lig het bij onweer kan zijn, is pinkstermaandag weer eens in alle duidelijkheid gebleken. Tijdens zware onweersbuien doodde de bliksem op een aantal plaatsen vee. Erger nog was het dodelijk treffen van een negentienjarige voetballer tijdens een voet balwedstrijd. In de jaren zestig werden er door de bliksem gemiddeld in ons land vijf personen gedood. In het begin deze eeuw wa ren dat er gemiddeld vijf tien, omdat toen nog meer op het land gewerkt werd. De bliksem zoekt bij voorkeur hoge punten op om afleiding te kunnen vinden naar de aarde. Bo men vormen zo'n hoog punt, en dit brengt met zich dat men onder bomen, vooral die vrijstaan beter geen beschutting kan zoeken. Slaat de bliksem eenmaal in een boom dan is de kans dat de lading of een deel ervan de schuilende persoon treft, niet gering. Het volksgeloof tracht onderscheid te maken tussen eiken en beuken, maar het is verstandiger geen on derscheid te maken. In 1891 is het in Sint Annaparochie eens ge beurd dt de bliksem zich tegen zijn bestrijder richtte: hij sloeg namelijk eerst op een hoge boom en ging vervolgens dwars door het dak van de werkplaats van een bliksemafleiderfabrikant. trekker te blijven zitten. Auto's zijn veilige schuilplaatsen Personen in een auto zijn on kwetsbaar omdat de metalen car rosserie bij een bliksemtreffen de elektriciteit opvangt en de lading snel verdeelt Het gevolg is wel, dat de auto's zwaar elektrisch ge laden worden. Het verdient voor de inzittenden aanbeveling de auto naderhand met een spronge tje te verlaten. De elektrische la ding zou anders via de mens naar de aarde kunnen worden gebracht en dat kan dodelijk zijn. Het is mogelijk de geladen auto, langzaam uiteraard, tegen een lantaarnpaal te rijden. De lading kan dan via de lantaarn naar dt* aarde wegvloeien. In huis is het veilig wanneer men zich niet te dicht bij elektrische lampen of ra diatoren van de verwarming bevindt Schepen In een bos met veel bomen is men veel veiliger dan op een weiland met slechts een boom of een groepje bomen. Op de heide, in een weiland of op het strand, doet men er goed aan zichzelf niet te „adverteren" ais trefpunt. Men kan het beste op de hurken gaan zitten, in elk geval zo dicht moge lijk bij de grond, handen en knie ën gevouwen, knieën en hakken tegen elkaar. Auto's Wie een fiets of bromfiets bij zich heeft, moet deze ergens neerleg gen en zien er zo snel mogelijk uit de buurt van te komen, want me talen voorwerpen trekken bliksem aan. Gevaarlijk ook is het bij na derend onweer op een landbouw- Bliksem kan ook schade aanrich ten aan schepen; aan houten meer dan aan metalen. Sportboten met houten masten unnen tegen blik sem beveiligd worden met een ko perdraad van de mast, afhangend tot in het water. Caravans of ten ten op kampeerterreinen worden in het algemeen weinig getroffen. Wie geen risico wil lopen kan een draad aan de tent bevestigen, die van de top tot aan de grond loopt. Het is nuttig om een bliksemaflei der op een huis op gezette tijden te laten controleren door een vak man. De kans op zwaar onweer is volgens sommigen voor het eerst sinds jaren erg groot als gevolg van het opladen van de isonen- sfeer (lagen boven honderd kilo meter boven de aarde) door de toegenomen zonuitbarstingen. DEN HAAG (ANP) Minister Van der Klaauw gelooft dat het Franse parlement naar alle waarschijnlijk heid het verdrag, dat de lozing van zout uit de Elzasser kalimijnen moet verminderen, niet zal bekrachtigen. Hij verklaarde gisteren op een pers bijeenkomst in Den Haag de kwestie van de zoutlozingen volgende week weer met zijn Franse collega te zullen bespreken. ADVERTENTIE AMSTERDAM Vanaf de Scheve- ningse logger Martina zijn sinds gis teren proefuitzendingen te horen op 192 meter door Radio Delmare. Het schip ligt buiten de territoriale wate ren voor de kust van Goeree. Voorlo ng wordt uitgezonden met een 1- cilowattzender. Als volgende week de normale uitzendingen beginnen voert men het vermogen op. Aan boord van het 270 ton metende schip zijn drie bemanningsleden en twee discjockeys. De muziek wordt via banden, die al eerder door een Italiaans station zijn te horen ge weest, uitgezonden. De leiding van Delmare, waartoe de Hagenaar Ge rard van Dam behoort, meent hier mee een legale basis te hebben voor uitzendingen vanaf de Noordzee, die sinds 1974 zijn verboden De banden worden van Nederland uit heimelijk naar het schip gebracht. Al twee keer eerder kwam Delmare in de lucht. In september vorig jaar sloeg het schip de Aegir I in een storm van zijn ankers, waarop het in beslag werd genomen Later werd een ander schip ook aan de ketting gelegd om dat het binnen de drie-mijlszone uit zond. In beide zaken loopt nog een proces. r n brengt rust èn dynamiek m uw organisatie I Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ramen van de vorig jaar in gebruik genomen „Bijlmer bajes" in Amsterdam zullen aan de buitenzijde met zonwerende folie worden beplakt. Gehoopt wordt dat daarmee wordt voorkomen dat het op sommige dagen onaangenaam warm in de cellen en andere ruimten wordt. Ook zullen de ventilatoren worden verbeterd. Dit liet de landsadvocaat mr E. Droogleever Fortuijn giste ren weten tijdens de voortzet ting van een kort geding dat twee vrouwelijke gedetineer den vorig jaar tegen de staat hadden aangespannen Pre cies een jaar geleden eisten de twee vrouwen dat de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr W. J Borger- hoff Mulder, het ministerie van justitie zou opdragen de „Bijlmerbajes" van aircondi tioning te voorzien. legde de president zeven vra gen voor aan TNO in Delft. In een eind februari uitgebracht rapport kwam TNO tot de conclusie dat het bij hoge temperaturen te warm wordt in de verblijven waarin de ge detineerden en personeelsle den zich bevinden Het onder zoek van TNO, dat 33.000 gul den heeft gekost, leidde tot de aanbeveling een dam op te werpen tegen de zonnewarm te die het gebouw binnen dringt Alvorens uitspraak te doen, Van de drie oDlossingen die werden gesuggereerd, is de goedkoopste gekozen. De fo lie, waarmee de ramen bij wij ze van experiment zullen wor den beplakt, dempt volgens de landsadvocaat wel enigs zins het binnenvallende licht, maar belemmert het uitzicht niet. Onrechtmatig De raadslieden van de eiseres sen, de Amsterdamse advoca ten mr H. A. Kater en mr Th F A. M Hoogenboom, toon den zich niet geheel tevreden over de door de staat in het vooruitzicht gestelde maatre gelen. Kater liet weten dat „de bestaande onvrede en on rust" slechts gedeeltelijk wor den weggenomen door het TN O-rapport en de bereidheid van de staat zich aan een ex periment te wagen. Overigens stelde hij vast dat het rapport aantoont dat de klachten „bona fide" zijn en dat het ontwerp van de „Bijl merbajes" niet voldoet aan de normen die nu worden gesteld. Hoogenboom hield staande dat de staat een onrechtmati ge daad kan worden verweten, nu het TNO-rapport de klach ten van de gedetineerden be paald niet als onzinnig van de tafel heeft geveegd. Door met betrekking tot de tempera tuurregeling in het gevange niscomplex verkeerde nor men te hanteren, betoogde hij, heeft de staat onrechtma tig gehandeld, „al was het maar twee, drie of vijf dagen per jaar". Haperingen De landsadvocaat meende dat van een onrechtmatige daad geen sprake is. „De klachten die zijn geuit", zei hij, „zijn slechts in beperkte mate te wijten aan het ge bouw of aan de installaties Hij wees erop dat er bij het ontwerpen van het gebouw veel minder over tempera tuurregeling bekend was dan nu. Droogleever Fortuijn erkende wel dat de „Bijlmerbajes" eer der in gebruik was genomen dan wenselijk was geweest „In het begin zijn er nogal wat haperingen geweest aan de luchtverversingsapparatuur Het was beter geweest die eerst te verhelpen.' Daar staat volgens hem tegenover dat er nu permanent een tech nicus van de Rijksgebouwen dienst aanwezig is. wat in geen enkel ander gebouw het geval is Op 21 juni zal de president van de Amsterdamse recht bank laten weten of hij genoe gen neemt met de maatrege len ter bestrijding van de warmte in Nederlands jongste penitentiaire inrichting „Je ziet er op een tekening belache lijk uit, Tommy." i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3