vrijage van oskou met Peking Achterstellen van vrouw voor rechter I' Lont Kïesuwkado wmÊÉÈÈÊÈk 'S/imwmm, AOW meer besnoeid ZïfiOuoem \i Vice-premier Portugal afgetreden Openbaar vervoer weert vrouwelijke chauffeur I iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw f» Nu en dan zon HET WEER 'Massaal met vakantie gaan afremmen' Un vooravond ontmoeting Breznjew-Carter Organisatie mag werkgever dagvaarden feze krant Meer dan miljoen kinderen in Afrika dood door malaria VS) BLSVLAI ^;y ^Tarief arts stijgt voor particulier Protest van leerlingen CNV wenst open sollicitatieprocedure Alle DC-10's in Amerika aan de grond Trouw Waar voor je geld I Bezorg Ihraw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: Trouw I I Trouw 37STE JAARGANG NR 10864 - WOENSDAG 6 JUNI 1979 Nu en dan zon, later op de dag een kleine kans op een bui Middagtempera- turen ongeveer achttien graden Matige zuidwestenwind Morgen en overmorgen Kans op een bui, later meer zon Middagtemperaturen ongeveer twintig graden Zor»op:05.22 onder 21.55 Maanop:18 13 onder 04.02 AdWTWnties voor deze zaterdagse rubriek moeten uitering donderdag (Ie posi) m ons bent zijn Inlichtingen tel 020-913456 1st 703 Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT „Het wordt hoog tijd dat we van het massaal opne men van vakantie afkomen. De geweldige concentratie in enkele zomermaanden van vele miljoe nen vakantiegangers in ons dicht bevolkte land is niets minder dan een sociaal dieptepunt". Dat zei voorzitter Leo Brouwer van de fe deratie Bouw- en Houtbonden gis teren op de jaarvergadering van zijn bond in Utrecht. De bouwbonden hebben onlangs tegen hun zin weer een collectieve bouwvakantie voor 1980 vastge- steld met de bouwwerkgevers. De bouwbonden willen hiervan af. Vakantiespreiding heeft vele voor delen. „Als mensen hun vakantie tussen begin juni en eind septem ber kunnen opnemen dan is het minder druk en zijn de vakantie plaatsen minder duur. Bovendien levert het een regelmatiger en meer economisch gebruik van de recreatiemogelijkheden in ons land op", aldus voorzitter Leo Brouwer. Wat betreft de gevolgen van een meer gespreide vakantie voor de werkgevers zei Brouwer: „Het pro- duktie-apparaat van een bedrijf zal een minder evenwichtige be zetting hebben, wat een goede planning van de bedrijfsactivitei ten in de zomermaanden vraagt Daar staat tegenover dat de pro- duktie het hele jaar kan door draaien". PAGINA 2 HOSKOU, PEKING (Reuter, AP, AFP) De Sowjet-Unie is bereid besprekingen te beginnen bet de Chinese leiders over vermindering van de spanningen tussen de twee landen. China leeft een Russisch voorstel dat daartoe strekt momenteel in studie. De toenadering tussen de [wee landen lijkt verband te houden met de komende ondertekening van het SALT-akkoord, -op 18 juni in Wenen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een werkgever die in een personeelsadvertentie of sollicitatieprocedure vrouwen achterstelt bij mannen kan in de toekomst door een organisatie die voor de belangen van vrouwen opkomst voor de rechter worden gedaagd. De regering heeft dit voorgesteld in een aanvulling op het wetsontwerp dat onderscheid naar sekse bij het aantrekken van personeel zal verbieden. e Russische minister van buiten- indse zaken Andrej Gromiko stuur- e afgelopen maandag een memoran- um naar de Chinese ambassade in Joskou, waarin de Chinese zaakge- ar< istigde Tian Zengpei wordt ge raagd in de maanden juli en augus- us besprekingen te houden tussen de TIC ainisters van buitenlandse zaken of m un vertegenwoordigers. „Het doel an de besprekingen moet de norma- satie en verbetering van de betrek ingen tussen de twee landen zijn op asis van gelijkheid, wederzijds res ect voor souvereiniteit en territoria- integriteit, niet-inmenging in el- irs binnenlandse aangelegenhe en en niet-gebruiken van geweld," het Russische memorandum. bajte Chinezen hebben laten weten dat j het Russische voorstel in overwe ging hebben genomen en de kans jkt dan ook aanzienlijk dat de twee artijen elkaar aan de onderhande- fan onze correspondent De Portugese vice-pre- o nier Jacinto Nules heeft gisteren- Cltyvond zijn ontslag genomen. Behalve ice-premier is Nules ook minister an financiën én planning. Door ont- lag te nemen distantieert Jacinto lules zich uitdrukkelijk van premier "Mota Pinto. wiens kabinet door de Ij naandag ingediende moties van vantrouwen toch al aan een zijden Iraadje hangt. lingstafel zullen ontmoeten. Overi gens staat nog te bezien of de bespre kingen ook werkelijk zullen lelden tot een overbrugging van de ideologische kloof tussen de twee landen. Maar dat er regelingen worden gevonden en akkoorden kunnen worden geslo ten op cultureel, handels- en weten schappelijk gebied, moet niet worden uitgesloten. Het is veelbetekenend dat de berich ten over een Chinees-Russische toe nadering komen aan de vooravond van de ontmoeting tussen de Ameri kaanse president Carter en de Russi sche president Breznjew in Wenen. Tussen 15 en 18 juni zullen de twee leiders met elkaar besprekingen voe ren over de toestand in de wereld. Aan het slot van hun besprekingen zullen ze het tweede akkoord ter be perking van de strategische kernwa pens ondertekenen. De Russen zou den de besprekingen met de Chine zen willen gebruiken om wat tegen wicht te hebben tegenover de Ameri kanen. Vijanden China en Rusland zijn sedert jaar en dag al ongemakkelijke vrienden. De eerste breuk tussen landen dateert uit de dagen van Nikita Chroesjtsjew, toen deze openlijk brak met het stali nisme. Sedert die tijd beweren beide partijen van elkaar dat ze slechte leerlingen van Marx en Lenin zijn. In 1969 liep het meningsverschil bijna op een openlijke oorlog uit langs de betwiste grens tussen beide landen. Na een ontmoeting tussen de Sowjet- premier Alexei Kosigin en wijlen de Chinese premier Zhou Enlai (Tsjoe En-Lai) werden er grensbesprekingen tussen de landen geopend, zonder dat het veel opleverde De huidige toenadering tussen China en de'Sowjet-Unie komt aan het ein de van een wisseling van nota's, waar mee Peking op 3 april begon en waar in de beslissing werd meegedeeld dat China het vriendschapsverdrag met Moskou niet zou verlengen. Tevens bevatte die nota een uitnodiging aan de Russen om te praten. Het feit dat de Russen nu positief reageren op een Chinees vereoek, wijst erop dat de besprekingen ook werkelijk van de grond zullen komen SALT Overigens zouden de Russen „met een open geest" willen beginnen aan de komende besprekingen in Wenen. Dat is tenminste het oordeel van Car ters adviseur voor nationale veilig heid Zbignieuw Brzezinski. De Ame rikaanse president zou nog voor zijn vertrek naar Wenen een beslissing willen nemen over de produktie van de MX-raket, een zeer zware ver plaatsbare raket. Volgens het tweede SALT-akkoord kunnen Russen en Amerikanen elk een nieuw wapensysteem ontwikke len. Carter zou eigenlijk al definitief zijn keus hebben laten vallen op de MX, die minder kwetsbaar is doordat hij niet op een vaste basis is onderge bracht. Over de manier waarop de MX verplaatst zal worden is nog steeds een discussie aan de gang. De president zou voorstander zijn van een zeer lange sleuf, waarin de raket ten heen en weer gereden kunnen worden, desnoods ook nog vlak voor een aanval. Het Huis van Afgevaar digden heeft zich uitgesproken voor de bouw van een groot aantal silo's waartussen de raketten dan heen en weer gereden kunnen worden. Aanvankelijk voorzag het wetsont werp alleen in individuele actie via de rechter. Achtergrond van de wijzi ging is de verwachting dat individue le personen niet snel naar de rechter zullen stappen om naleving van het verbod te vorderen. Om dezelfde reden is eerder ook zo'n aanvulling aangebracht op het wets ontwerp ter beteugeling van mislei dende reclame. Op dat terrein kun nen consumentenorganisaties in plaats van de indivuduele burger ge rechtelijke actie ondernemen. De regering heeft het voorstel uit de Kamer om tegen werkgevers die in advertenties onderscheid naar sekse maken strafrechtelijk op te treden afgewezen. Een civiel-rechteiijke sanctie wordt juister geacht. Volgens ♦de regering geeft een „neutrale" ad vertentie nog geen garantie dat er tijdens de sollicitatieprocedure geen onderscheid wordt gemaakt. Vooroordelen Voor de mogelijkheid om dan ook het maken van onderscheid tijdens de sollitatie strafbaar te stellen, voelt de regering niet, Zij meent, dat het voor al gaat om een verandering van men taliteit. „Voor het doorbreken van )e onenigheid tussen Nules en Pinto tarnt ai uit de beginperiode van het >artijloze kabinet. Politiek staat Ja- into Nules dicht hij de socialistische tij, terwijl Mota Pinto zich uiterst onservatief opstelt. Inmenging in ijn ministeriële aangelegenheden loor Mota Pinto ondermeer bij de noeming van bankdiercteuren ou voor Jacinto Nules de doorslag lebben gegeven. Bovendien zou Iota Pinto er schuld aan zijn dat het 'eede begrotingsvoorstel door ver- chillende kranten een van de slecht te Portugese begrotingen werd [enoemd. let begrotingsvoorstel werd gisteren loor het parlement in bijzonderhe- len behandeld, nadat het vorige veek in zijn algemeenheid was goed- ekeurd. Eerder al leidde onenigheid ussen Nules en Mota Pinto tot een intslagaanvrage van de vice-premier. aandringen van president Eanes jing dat toen niet door. Jacinto Nules gisteren dat „noch de begroting v toch de problemen met de banksec- or voldoende redenen waren" voor lijn ontslag. De werkelijke reden wil le hij nog niet bekendmaken omdat ,het nationale belang boven het per soonlijke gesteld moet worden" Portugese regering had maandag aangekondigd zich vandaag te zul- en beraden over de ingrijpende wijzi gingen die door de socialistische en :ommunistische meerderheid in de legroting zijn aangebracht. Dezelfde >artijen dienden maandag een motie 'an wantrouwen in. Deze moties zul- en eind deze week worden behandeld vanneer de regering voor die tijd niet iftreedt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Zonder het kabinetsbeleid inzake beperking van sociale uitkeringen zouden de laagste uitkeringen, zoals de AOW, per maand in juli rond 21 gulden hoger uitvallen. Dit blijkt uit berekingen van onze sociaal- economische redactie aan de hand van de officiële regels. Het kabinet stelt zelf dat de korting op de AOW per 1 juli slechts 1,60 gulden netto scheelt. In dat bedrag is echter niet de doowerking van de korting van januari, en de opschorting van de doorwerking van enkele CAO's begrepen. Voor de hoogste uitkeringen van de WAO scheelt het kabinetsbeleid vanaf juli een bedrag van netto 61 gulden per maand. Uit de berekenningen blijkt verder dat in juli het verschil tussen netto AOW en netto minimumloon uitloopt tot vijtien gulden per maand. Dit verschil is voor een derde het gevolg van de kortingen op de uitkeringen. Twee derde wordt veroorzaakt door een gaatje in de koppeling tussen AOW en minimumloon, dat nog is overgebleven uit het verleden. Meer nieuws op pagina 5 vooroordelen, stereotiepen en mis vattingen over de waardigheid van mannen en vrouwen in het werk is een strafsanctie niet het gewenste middel." aldus de bewindslieden. In een tweede aanvulling op het wets ontwerp stelt de regering voor om het maken van onderscheid tussen ge huwden en ongehuwden eveneens te- verbieden. De reden hiervoor is, dat deze bepaling ook is opgenomen in het noodwetje voor gelijke behande ling van mannen en vrouwen bij ontslag. Een afgeronde regeling met betrek king tot onderscheid tussen gehuw den enongehuwden zal worden opge nomen in de algemene seksediscrimi- natiewet die de regering voorbereidt. Een klein Pools meisje, dat door de Paus tijdens zijn be- zoek aan Czestochowa werd gekust, wist niet wat haar overkwam en zette het op een huilen. DAR ES SALAAM (Reuter) In Afrika sterven jaarlijks meer dan een miljoen mensen aan malaria. De ziek te maakt zijn slachtoffers voorname lijk onder kinderen. Dit heeft de Tan- zaniaanse minister voor volksgezond heid, Leader Stirling, gisteren in Dar es Salaam gezegd. vf' i N r-rr Ni W3 g; OEN HAAG (ANP) De tarieven van Huisartsen voor particuliere patiën ten gaan per 1 juni omhoog met drie kwartjes per consult en anderhalve lden per visite. Het tarief voor een consult van de huisarts wordt nu 21.25 gulden en voor een visite 32 gulden. Vooruitlopende op de landelijke actiedag aanstaande vrijdag in Utrecht, gingen gisteren ongeveer zeventig scholen in Amsterdam voor één middag dicht. Zo'n 500 Amsterdamse onderwijzers woonden een vergadering bij, uitgeschreven door de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, over het dreigend ontslag van honderd arbeidsplaatsen in het Amsterdamse kleuter- en lager onderwijs. De leerkrachten hebben aangekondigd dat als de regering de ontslagen doorzet op 21 juni alle scholen in de hoofdstad uit protest hun deuren zullen sluiten. Foto: Ook leerlingen gingen gisteren de straat op om de acties van hun onderwijzers te steunen. Paus komt op voor godsdienstvrijheid PAGINA 3 Zonwerende folie op ramen Bijlmerbajes PAGINA 4 Europa-kwis leidt verkiezingen in PAGINA 7 Fransen vechten niet over Europa PAGINA 9 Kleine partijen moeten tonen dat zij er nog zijn PAGINA SPORT Ausputzer Show PAGINA ECONOMIE Tijdbom blijft tikken onder Consumentenbond Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De Vervoersbond CNV heeft in een brief aan de ministers Tuijnman van verkeer en waterstaat en Albeda van sociale zaken en aan staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van emancipatiezaken, zijn verontrusting uitgesproken over de ongelijke behandeling van mannen en vrouwen in de functie van buschauffeur Uit een onderzoek van de Vervoers bond CNV is gebleken dat. op een enkele uitzondering na, openbaarver voersbedrijven liever of zelfs hele maal geen vrouw op de bus willen hebben. De bond vraagt de bewinds lieden de openbare vervoersbedrijven te verplichten tot een open sollicita tieprocedure voor mannen en vrou wen. Wanneer die verplichting uit blijft, schrijft de Vervoersbond CNV, dan zal via de rechter een beroep worden gedaan op de EG-richtlijn over gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Als redenen voor ongelijke behande ling van vrouwen noemen de onder zochte bedrijven onder andere prak tische sanitaire problemen, versto ring van de arbeidsverhoudingen, verzet van het publiek en te zwaar werk. Volgens de vervoersbond is geen van deze argumenten steekhou dend. Sanitaire problemen zijn vol gens de bond onzin. Ook is het niet waar dat het publiek tegen zou zijn. Van een te zware belasting voor vrou wen is volgens de bond evenmin spra ke, terwijl de arbeidsverhoudingen eerder worden verbeterd omdat de aanwezigheid van vrouwen in een groep motiveringsverhogend werkt Dit is al gebleken bij de ondernemin gen die wel vrouwen in dienst heb ben, aldus de Vervoersbond CNV WASHINGTON (AP, AFP. Reuter) Alle Amerikaanse vliegtuigen van het type DC- 10 moeten tot maandag aan de grond blijven. Dit heeft het federale gerechtshof in Was hington gisteravond gelast. Eerder op de dag werd gisteren beslo- ten dat twintig DC-10's aan de grond moesten blijven, nadat bij twee toe stellen gebreken waren gevonden, die gelijkenis vertoonden met de gebre ken in andere DC-1 O's vorige week Dp rechter in Washington had giste- ravondbesloten tot een vluchtverbod voor de 137 DC-10's in Amerika, na dat de bond van stewards en stewar dessen hierom had gevraagd. De bond vond dat de Amerikaanse raad voor de luchtvaart (FAA) alle toestel len aan de grond moest houden. Vol gens de bond, die ongeveer 50.000 leden telt, is bij onderzoekingen ge bleken dat het levensgevaarlijk is in toestellen van het type DC-10 te vliegen. Aanleiding tot het onderzoek was de „grootste luch tramp in de Ameri kaanse geschiedenis" eind vorige maand bij Chicago. Hierbij kwamen 274 mensen om het leven. De juiste oorzaak van dit ongeval is nog steeds niet met zekerheid vastgesteld. De 137 DC-10 toestellen mogen maandag weer vliegen als de Amerikaanse raad voor de luchtvaart vindt dat de vlieg tuigen weer voldoende veilig zijn Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) vindt het raadzaam alle DC-10- Toestellen in Nederland aan de grond te houden, totdat de constructiefou ten zijn verholpen. Het Kamerlid ba seert zich hierbij op aanbevelingen in het boek „Destination Disaster" en vraagt schriftelijk aan staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en water staat de aanbevelingen op te volgen De PSP-er wil ook weten waarom d»' Nederlandse rijksluehtvaartdienst een luchtwaurdigheldsbewijs heeft verstrekt, terwijl de dienst afwist van de constructiefouten Bij de Consumentenbond zit de lont in het kruitvat en hij smeult nog steeds. Geen wonder: ze kopen daar alleen deugdelijk lont De consument als producent heeft het moeilijker. Het bestuur maakt geen deugde lijk beleid, vinden verontruste leden. Onze Consument ziet toe. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van f-aasNcn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant o! tv-gidv Decoratief jute lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met tut vlochten koordie Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. QD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. ~i mttm+ -

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1