Ixcelsior: financieel grotere problemen l - '41 Saronni dicht bij eindzege Giro Borg in halve finale Weer dode op Man Valke naar PSV ^oorzitter Jaap Bontenbal optimistisch na promotie (1 t. Knutsen staakt de strijd Open Franse kampioenschappen Om zaterdagtitel Derde plaats cricketploeg Britse zijspan-passagier Steve Vern ïredivisie-duels laar zaterdag ENSDAG 6 JUNI 1979 SPORT TROUW/KWARTET P15 - RS17 - H19 or Richard Matthijsse - JOTTERDAM Bijna drie jaar geleden bracht een aantal voetbaldeskundigen in opdracht i het Rotterdamse gemeentebestuur een rapport uit, dat enkele aanbevelinben bevatte om jet financieel noodlijdende voetbal in de Maasstad gezond te maken. Toen Excelsior Jennisnam van de bevindingen, die de heren aan het papier hadden toevertrouwd, barstte de lenmalige voorzitter van de Kralingse club, Henk Zon, in woede uit. Hoe hadden de feskundigen het in hun hoofd kunnen halen om Excelsior de functie van kweekvijver voor T^et name Feyenoord en Sparta toe te bedelen. ;n schande", was zijn kernachtige p mjactie. Met het rapport is verder ook 197lets gebeurd en iedereen is zijn eigen T, eg gegaan. Feyenoord moest de te- (ng naar de nering zetten, Sparta pn alleen het hoofd boven water Tjjuden door jaarlijks weer zijn beste achten af te stoten en Excelsior voort, zoals het altijd had n wrtgeploeterd. stra 1976 degradeerde het naar de eer- "[Jle divisie om het jaar daarop weer jo7 jna de eredivisie binnen te stappen. qoJi de nacompetitie moest de ploeg thter afhaken, zoals het ook vorig izoen de boot miste. Tweede pink- nwjerdag werd echter voor de vierde MOdeer in tien jaar promotie een feit. En I6.3feer zijn er nu al geluiden te registre- ;n, die een levensgroot vraagteken de toekomst van de bewoners an Woudestein zetten. „Wat hebben illie in de eredivisie te zoeken? Had rustig blijven zitten waar je zat," ijn enkele reacties. Jaap Bontenbal ial 49-jarige voorzitter van Excelsior, 500 eelt het pessimisme over de toe- 19.o omst van zijn club niet. Het is vol- ens hem een misvatting te denken, dat Excelsior zich in financieel OP S' kfccht in de nesten werkt, wanneer het v olgend seizoen zijn spelers op eredi- 83«sieniveau moet gaan betalen. Hij icbat dat de totale loonsom niet veel ~^meer dan een halve ton omhoog zal ifiUjaan en dat daar een stijging van de ieuJruto recette van 100.000 tot 150.000 |ulden tegenover zal staan. „Dat is Jbatte vingerwerk", erkent hij onmid- IS ellijk. „Mijn verwachting is meer 9 gebaseerd op hoop dan op zekerheid, naar ik geloof toch niet dat wij het er lancieel moeilijker door zullen igen". betaalde sector van Excelsior lait de laatste jaren met een begro- 141 fag van circa zeven ton. Bontenbal: [Toen wij drie jaar geleden uit de II redivisie degradeerden, hebben we (■taar weinig aan de salarissen gesleu- J ^ld. De meeste spelers verdienen tus- :n de 12000 en 18000 gulden." Excel- ir ligt met zijn gemiddelde ruim- oots boven dat van de eerste divi- En daarom maakt men zich in foudestein geen al te grote zorgen rer de invoering van de CAO en de iarin vastgelegde verplichting tot litkering van het wettelijk mini- tumloon. Bontenbal: „De meeste spelers verdienen bij ons al meer dan bel minimumloon en daarom zal de lO voor ons weinig consequenties iben. In enkele gevallen zullen de n wat omhoog moeten, maar die stijging van de kosten wordt ge- ompenseerd door het feit dat we het antal contractspelers iets zullen te- lugbrengen en zullen beperken tot 15, nogelijk 16." De kersverse eredivisie- 8 lub mag nog zo een zuinig beleid oeren, de inkomsten uit de recettes ijn te gering om tot een sluitende xploitatie te komen. Ondanks de iun van een aantal sponsors lever- e het nu afgesloten seizoen een te- ort op van circa 150.000 gulden, leid om in nieuwe spelers te investe- en is er dus niet. Alle hoop is daarom ericht op Feyenoord met welke club relt. e Woudestein-formatie nauwe ban en onderhoudt. Vanavond zit Bon- tnbal reeds met directeur Peter Itephan rond de tafel om te zien hoe e spelers eventueel kunnen worden itgeleend aan Excelsior. U,S luitenstaanders denken bij de naam uw Ixcelsior nog altijd aan Henk Zon, oel- naar ingewijden weten, dat de welbe- 3tel' praakte en nuchter denkende Bon ebal bijna net zoveel heeft gedaan ls zijn voorganger. Vrijgezel Bonte- :NS al is meer dan een representatieve iguur. Hij is manager en bestuurder en egelijk. Hij voert de contractbespre- en ingen, hij onderhoudt de relaties iet de sponsors, hij is de woordvoer- x op de KNVB- en FBO-vergaderin- en, hij is nog altijd voorzitter van de eugdcommissie, hij treedt ook op als aadsman als een van zijii spelers 'oor de tuchtcommissie moet ver- ud.rhijnen. Luttele ogenblikken voor Excelsiors kampioenschap én pro motie naar de eredivisie. Voorzitter Bontebal wacht op het laatste fluitsignaal, de supporters vieren in Almelo al feest. DEN HAAG Michel Valke. de linker middenvelder van Sparta, zal met ingang van het nieuwe seizoen voor PSV uitkomen. In de nacht van maandag op dins dag bereikten de besturen van béide clubs overeenstemming over de transfer van de 19-jarige speler. Michel Valke, die nog tot 30 juni van het komende jaar onder contract stond bij Sparta, heeft een verbintenis van vier jaar getekend. PSV betaalde Sparta een vergoedingssom van 1,1 miljoen gulden. Sparta heeft Valke mede laten gaan omdat de jonge voetballer de laatste maanden onder een grote psy chische druk heeft moeten spe len door geruchten die over een mogelijke transfer in omloop waren. PSV heeft nog een nieuwe speler gecontracteerd. Het is de 19-jari- ge reserve-doelman van de eer ste divisie club Eindhoven. Quintus van der Meulen. Hij te kende voor drie jaar. Met het aantrekken van Van der Meulen wil PSV het verlies van Tonny van Engelen compenseren. Feyenoord heeft als opvolger van Eddy Trey tel deze 28-jarige reserve-doelman van PSV gecon tracteerd. Van Engelen heeft een contract voor drie jaar getekend. Het verschil tussen de eis van Treytel en het aanbod van Feye noord was te groot om tot een nieuw contract tussen Treytel en de club, waarvoor hij maandag zijn vijfhonderste wedstrijd speelde, te komen. „Wij hebben ons daarom nu ingedekt met het aantrekken van Van Engelen", aldus Feyenoords directeur Pe ter Stephan. „Het is de bedoe ling dat ook Joop Hiele het ko mende seizoen alle kansen krijgt om zich in het doel van Feye noord waar te maken", aldus Stephan. Eddy Treytel zelf zal overigens de komende twee seizoenen voor het Alkmaarse AZ'67 uitkomen. Hoewel Treytel het nieuws tot volgende week achter wilde hou den („Op 9 juni doe ik medede lingen hierover") is dat gisteren toch officieel bekend geworden. Treytel verdringt bij AZ doel man Gerrit Vooys, die onlangs ook een 2-jarige verbintenis te kende. Vooys kreeg daarbij de toezegging, dat hij een „eerlijke kans" zou krijgen. Anderlecht BRUSSEL Raymond Goet- hals heeft met Anderlecht een „minnelijke schikking" bereikt, waarin officieel een einde wordt, gemaakt aan het contract, dat Goethals nog tot 30 juni 1982 aan Anderlecht gebonden zou hebben. Zijn opvolger wordt Ur- bain Braems. BARZIO De Noor Knut Knudsen is gisteren niet meer aan de start verschenen voor de achttiende etap pe van de Ronde van Italië, die van Trento naar Barzio voerde over 250 kilometer. De Noor ondervond ern stig hinder van een knieblessure, die hij zaterdag opliep bij een valpartij. Maandag arriveerde Knudsen, die lange tijd tweede stond in het alge meen klassement, met een achter stand van zestien minuten in Trento. De Giro eindigt vandaag met een individuele tijdrit over 45 kilometer naar Milaan. Voor Giuseppe Saronni is de Ronde van Italië door dit alles een bekeken zaak. Na het uitvallen van de Npor Knudsen, die een mogelijke triomf nog in de weg kon staan, consolideer de de 22-jarige coureur in de laatste bergetappe en voorlaatste dag van de Giro simpel zijn positie. Voor de af sluitende individuele tijdrit bedraagt zijn voorsprong op Francesco Moser, de gedoodverfde favouriet, 1.48. Ruim voldoende om zeker te zijn van zijn eerste grote zege in zijn carrière. In de achttiende en voorlaatste etap pe van Trento naar Barzio 250 kilo meter) hadden Saronni en Moser blijkbaar een wapenstilstand geslo ten. Belde renners voelden er weinig voor zich tijdens de beklimming van de twee laatste Dolomieten-pieken (1883 en 1176 meter hoogte) in het avontuur te storten. Zo kon het ge beuren dat een onbekende coureur als Oalbazzi lange tijd op kop kon rijden en aan de streep nog 29 secon den kon overhouden. Het werd voor de 24-jarige renner uit de ploeg van de Zweed Bernt Johansson de eerste triomf van betekenis in zijn carrière. I (Ita) op 23 tcc 3 Panlzza (IU>. 4. Llenhard (Zwli op 25 sec.. 5. Saronni (Ita) op 26 sec., 6 Bertogllo (Ilal op 28 sec. 7 De Muynck (Bel). 8. Moser dial. 9 Bcccin «Ita» op 31 sec 10. Vlsentlnt (Ita). Algemeen klassement: 1 Saronni (Ita) 88.38.19. 3. Moser (Ita) op 1.48, 3 Johansson (Zwel op 4 07, 4. Laurent (Fra) op 4.14, 5. Beccta (Ilal op 5 33, 8. Contlnl (Ita) op 5.43. 7 Bertogllo (Ita) op 9 00. 8. Fuchs (Zwli op 9.50, 9. SchmuU (Zwl) op 11.28, 10. Amadori dtal op 1440. 33. Schuiten (Nedi op 1.10 10. PARIJS Björn Borg heeft zich als eerste speler geplaatst voor de halve finales van de open Franse tennis kampioenschappen op Roland Gar ros. De Zweedse titelhouder drong door tot de laatste vier via een simpe le overwinning op Hans Gildemeister. De Chileen verloor in drie sets: 4-6,1-6 en 5-7. Vitas Gerulaitis bereikte via de Span jaard Jose Hiqueras als tweede speler de halve eindstrijd. De als vierde ge plaatste Amerikaan won met de cij fers 6-1, 3-6, 6-4 en 6-4. In de halve finales treedt Gerulaitis aan tegen Björn Borg. De overige twee duels uit de kwartfi nales van het heren enkelspel (Vilas- Pecci en Connors-Dibbs) worden van daag gespeeld. De overwinning van Borg, die woens dag 23 jaar wordt, tekende zich vanaf de eerste slagenwisseling af. Gilde- meister weigerde het initiatief te ne men en werd in het franjeloze baseli ne-duel keer op keer overspeeld door zijn tegenstander. Pas in de derde set zocht de Chileen meer en meer het net op en prompt kwam Borg onder druk te staan. Bij 4-4 moest de titel houder vijf gamepoints wegwerken alvorens hij doorstootte naar de zege. Na afloop verklaarde Borg, dat hij na het toernooi in Parijs ter voorberei ding op Wimbledon veertien dagen zal gaan trainen op gras. In die perio de zal hij aan geen enkel toernooi deelnemen. Bij de dames voegden Wendy Turn- bull en Regina Marsikova zich bij de laatste vier. Chris Evert en Dianne Fromholtz hadden dat al eerder ge presteerd. Regina Marsikova stond haar landgenote Renata Tomanova slechts twee games toe: 6-1, 6-1. Wen dy Turnbull gaf er zes prijs, maar haar spel tegen de 17-jarige Hana Mandlokova was niet minder overtui gend. In de halve eindstrijd ontmoet Turn bull Marsikova en Evert Fromholtz. Betty Stöve is met haar partner Wen dy Turnbull doorgedrongen tot de laatste vier in het dames dubbelspel. In de kwartfinales versloeg het duo de combinatie Lovera/Teegarden met 6-3, 6-2. ROTTERDAM - DOVO en ACV, de kampioenen van de eerste klassen van het zaterdagvoetbal, zullen op 9 en 16 juni hun onderlinge duels spe len met de zaterdagtitel als inzet. De eerste wedstrijd wordt in Veenendaal gespeeld, de tweede ln Assen. Belde duels beginnen om 18.00 uur. Een mogelijk derde beslissend gevecht volgt dinsdag 19 juni, opnieuw op het terrein van DOVO. BIRMINGHAM De vier elftallen, die zich voor de halve finales in het kwalificatietoernooi om de officiële' wereldbeker in Engeland hebben ge plaatst zijn. Denemarken. Sri Lanka. Bermuda en Canada. Denemarken, de enige continentale Europese natie, in dit gezelschap, plaatste zich defini tief voor de halve finales, die op 6 juni worden gespeeld, door een overwin ning op Bangladesh Nederland kwam uiteindelijk nog op een derde plaats in groep drie terecht, doordat de Verenigde Staten met acht runs van Wales wonnen; 190 tegen 182. DOUGLAS Het gevaarlijke mutorcircuit op het eiland Man heeft gisteren opnieuw een slachtoffer geëist. In het ziekenhuis van Douglas overleed de 24- jarige Engelsman Steve Vem. Maandag was Vern, die als passagier meereed in de zijspan van Phil Williams, ernstig gewond geraakt toen de driewieler op een van de snelste gedeelten van het ruim zestig kilometer lange circuit van de baan raakte, nadat kort tevoren een ander zijspan was geraakt. SCHAATSEN - Het Atemationale sprlnttoer- nool dat van 17 tot 22 december op vijl Neder landse Ijsbanen zou worden gehouden. Is van de baan. De sponsor heeft loten weten van deelne ming af te zien omdat de Amerikaanse sprinters (bij wie de veelvoudige wereldkampioen Erie Helden] hebben meegedeeld niet te kunnen rijden omdat het toernooi niet met hun trai ningsprogramma overeen komt Bovendien acht men de publieke belangstelling niet ge rechtvaardigd om een dergelijk toernooi tc fi nancieren. PAARDESPORT De strafcommlssle van de Stichting Nederlandse draf en rensport ls verd wenen Voor haar ln de plaats ls een onafhanke lijk tuchtcollege gekomen, waarvan de leden die door het hoofdbestuur worden benoemd, geen enkele funcUe mogen bekleden die rechtstreeks verband houdt met de wedstrijdsport. Alleen de secretaris van het tuchtcollege mag een functie hebben ln de wedstrijdsport. Op I Juni ging deze Ingrijpende wijziging ln. Het college dat onder voorzitterschap staat van de heer P. Blnsbcrgen in voor een periode van zes Jaar bönoemd. De bevoegdheden van het tuchtcollege en de raad van appèl kunnen gaan tot diskwalificatie van paarden en deelnemers, het tijdelijk of blijvend Intrekken van vergunningen en boetes tot een bedrag van 25.000 gulden. VOETBAL - De Nederlandse selectie voor de Unlverslade, die ln augustus ln Mexico wordt gehouden, ls als volgt samengesteld: SJoerd Boot, Oerard Tlo (belden Noordwljk), Slmon Cohen lAFCi, Jan van Dlermen (Spakenburg), Chris Drtllenburg, Theo van Seggelen, Henk Zandbergen lallen UV6), Bert Oraafland (Jodan Boys). Bert Hoyer (AVO, Sletsc Oosterhaven (Forward), Kees de Leeuw (Phocnlx), Marcel de Ree, Willem Lenglet (belden RKAVIC). Ed Smeets, Ed Urllngs (belden Almania) en Ptm Westgecst (VUC). BASKETBAL - Het Nederlands herenteam begint op 9 Juni het toernooi om de Europese titel met de wedstrijd tegen de Sovjet-Unie Een wordt afgesloten op 11 Juni met het duel tegen Bulgarije Alle ontmoetingen worden gespeeld ln de Italiaanse stad Sienna. Uit de poule kwali ficeren zich twee landen voor de UnaJegrocp, die een halve competitie ln Turijn gaat spelen om de Europese titel. Ne- AJAX (1) !n Henk Zon? Is hij dan uit het ;ichtsveld verdwenen? Geen spra- e van. Zon brengt nog dan-in-dag- lootjes aan de man, hij bedelt als en Johan Bodegraven de centjes bij Ikaar, hij verzamelt met een leger an medewerkers oud papier. Helaas oor Excelsior is de prijs voor een kilo ude kranten gedaald tot 3 cent. laar dan moet Zon zelf voor het ransport naar de opkoper zorgen. )oet hij dat niet dan krijgt hij een ent minder per kilo. Ajax heeft het-bureau Inter Foot ball in de arm genomen om einde lijk eens wat meer positieve publici teit rond de club te verzorgen. Afge lopen maandag was dat al uitste kend merkbaar. Aan de poort werden, voor de aan vang van Ajax-AZ'67, buttons uit gedeeld met de tekst: „Ik volgde een getekend hartje Ajax". Zoals een AZ-supporter al zei terwijl hij zich met de button tooide: „Ik krijg het aan m'n hart van Ajax". Positief moest ook na de wedstrijd de confrontatie tussen voorzitter Ton Harmsen en de pers uitvallen. Harmsen zou tekst en uitleg geven over zijn plannen, na het wat hem betreft, falikant mislukte eerste sei zoen bij Ajax. Plotseling echter had Harmsen het in z'n hoofd gekregen dat de ledenraad van Ajax het mis schien wel zo interessant zou vin den 'om mee te praten over die za ken. Geen persconferentie dus. Maar, zo zeiden zijn adviseurs, geen nieuws is goed nieuws Ton. En ja hoor, op dinsdagmorgen kreeg hij er weer dunnetjes van langs in een deel van de media. In de avonduren vierde Ajax intiem een feestje. De pers was daar van harte welkom. Althans, het deel van de pers dat Ajax vrijwillig positief benadert. Althans, Ajax had de vier journalisten aangewezen die zonder enig gevaar voor ontluisterend nieuws de feestelijkheden zouden opluisteren. Inderdaad. Trouw greep weer naast de gratis verver singen. En zo kwam het dus dat we ons aan de feiten moesten houden. AJAX (2) SEIST Van de negen eredivisie wedstrijden, die oorspronkelijk alle- naal tegelijk op zondag 10 juni om 4.30 uur gespeeld zouden worden, lijn er zeven verschoven naar zater- ig 9 juni. Nu alle beslissingen (Ajax npioen en FC VW en Volendam egradeerd) zijn gevallen, is er n reden meer de clubs te verplich- in het van te voren vastgestelde igramma precies te volgen. Derhal- zijn de volgende wedstrijden op saterdag: Sparta-PSV (20.00 uur); Ajax-FC Twente (20.00 uur); AZ'67- FC WV (19 30 uur); MVV-Vitesse 119.30 uur); PEC Zwolle-Roda JC 119.30 uur); NAC-Volendam (20.00 uur). Sondag worden gespeeld: FC Jtrecht-Feyenoord (14.30 uur); FC >en Haag-Go Ahead Eagles (14.30 iur). Ton Harmsen heeft trouwens in het geheel geen benul wat de functie van de pers is. De omhooggevallen verwarmingsmonteur doet in het laatste clubblad van Ajax zijn boekje open over de Pers. Met een hoofdletter P. Voor die geste be staat nauwelijks aanleiding. Maar allez, Harmsen heeft wel minder aanleiding nodig om stevig uit te pakken. Daar gaat 'ie dan. „En als je bijvoor beeld ziet hoe de Pers meent over het voetbal te moeten schrijven en praten dan zeg ik: de heren sport journalisten maken het voetbal vol komen stuk. Er wordt nauwelijks meer iets over een wedstrijd ge schreven, men richt zich volledig op de randverschijnselen. Men pro beert onrust te zaaien in en om de clubs. Ajax, PSV. AZ'67 en Feye noord hebben daar het meeste on der te lijden. Zo n Pers beschouwt een club als Ajax min of meer als haar eigendom! Met welk recht doet men dat? Met welk recht meent een journalist zoch zondermeer in het spelers-home te mogen begeven of 4. 4 Ut #-* in de bestuurskamer, terwijl er een ruime perskamer is waar met de spelers gesproken kan worden? De heren luisteren in de spelers-home gesprekken af en publiceren daar over de grootste nonsens. Als er maar één woord wordt opgevangen, worden er onmiddellijk conclusies getrokken en gepubliceerd. Wan neer een journalist in Nieuwspoort (Den Haag) komt en hij heeft de euvele moed maar iéts te publiceren van wat niet officieel bekend wordt gemaakt, kan zo'n man zijn rente- kaart wel gaan halen, want hij komt er nooit meer, maar dan ook nóóit meer in". Ajax mijn eigendom Dan nog liever verwarmingsmonteur. Smerige patjepeërs van de Pers. Goed verstaan? Ajax is eigenlijk een soort Nieuwspoort. Alleen dus met wat trivialer volk. Want ik kan met de beste wil van de wereld geen Kamerlid aanwijzen dat dit soort kletspraat kan ventileren. Trou wens in Nieuwspoort mag een jour nalist vrij rondlopen, bij Ajax niet. Daar heeft hij zijn perskamer waar een bode fungeert die op verzoek op zoek gaat naar gesprekspartners voor journalisten. Niet zelden keert hij terug met de mededeling dat de gevraagde speler, trainer, of be stuurder geen zin heeft. Al valt dat met betrokkkenen van de tegenpar tij gelukkig doorgaans mee. Sportjournalisten zijn domme rat ten, die hoogstaande gesprekken af luisteren. AJAX (3) Motverkaatje, nu zitten we alweer midden in het negatieve geschrijf. Laten we terugkeren tot de briljan te gedachtenstroom van de Ajax- vooizitter. „De Pers beseft niet wat voor scha de zij ten aanzien van de voetbal sport aanricht met al dat negatieve geschrijf en geklets. Men dient er niemand mee en behalve dat moet men bedenken, dat er in het leven nog wel belangrijker zaken zijn dan de voetballerij. Het is toch vaak een overtrokken gedoe. Dat geschrijf b.v. over Cruyff, of hij nu een con tract van 6 miljoen of 8 miljoen daar in Amerika krijgt. Iedere dag weer schrijven over grote bedragen en mallotige contracten. Dat leest ie dereen. Voetbal krijgt de image een grote poenerige beweging te zijn, waarbij iedere prof-voetballer zijn zakken loopt te vullen. Dat één en kele speler dat doet, ls op zich toch niet erg. Schrijf daar niet over. Want niet-voetbalkenners (de Rege ring) beslissen óók al over voetbal zaken: subsidie, shirtreclame e.d. 'Zij lezen óók al die berichten en denken: moeten wij iets dergelijks nu ook nog subsidiëren". Om kort te gaan, Harmsen begrijpt van de Pers geen iota. De pers is er namelijk helemaal nooit over opge richt om het betaalde voetbal in stand te houden. Of om figuren van het kaliber Harmsen de hand boven het hoofd te houden. De pers is er om de lezers of luisteraars of kijkers voor te lichten. En niet om te publi ceren wat ene meneer Harmsen toe vallig nodig vindt. Maar maak hem dat maar eens duidelijk. Het wordt natuurlijk helemaal mooi als Harmsen denkt dat de Regering in de krant leest wat er nu weer gedaan moet worden. Het is geen Ajax, meneer de voetbalken ner (sorry Krol, Clarke en Brom). AJAX (4) De hoogstaande klaagzang gaat via vele kanalen verder. Dat Langs de Lijn het voetbal jaarlijks toch al gauw een kleine 3 miljoen gulden kost. Dat de NOS veel meer moet gaan betalen voor het uitzenden van flitsen omdat de NOS het toch niet aandurft om géén beelden uit te zenden (geslaagde zakenman ze ker?). Dat de overheid nooit iets terugdoet voor de geïncasseerde vermakelijkheidsbelasting. Sterker nog, wèl jarenlang geprofiteerd heeft van Ajax. De staantribune mocht niet overkapt worden van de schoonheidscommissie en een stuk grond met een andere bestemming mocht niet omgetoverd worden tot parkeerplaats voor het Grote Ajax. Ja, Ja. opera en toneel en film en noem maar op allemaal krijgen ze subsidie. Maar Ajax, ho maar. Deze ellende, goed voor een giro nummer en hüis-aan-huis collecte, heeft Ton Harmsen echter niet ge broken. „Ajax heeft zo ontzettend veel gedaan voor het Nederlandse voetbal, dat het respect verdient bij iedereen. Dat dat niet altijd gebeurt en in het bijzonder niet ik had het daar reeds uitvoerig over bij be paalde heren van de Pers, zal Ajax er niet van weerhouden op de inge slagen weg voert te gaan". Van veel geld word je dus wel rijker maar niet wijzer. Q.e.d. Eind goed al goed. Om maar eens positief te eindigen. PROPAGANDA (1) SC AMersföort is bepaald geen pu bliekstrekker van de eerste orde. Maar de 98 toeschouwers die afgelo pen maandag voor de thuiswed strijd tegen FC Vlaardingen de kas sa passeeerden, vormden wel een markant dieptepunt. Des te treuri ger dat het niet eens alleen lag aan het soort voetbal dat SC Amers foort pleegt te spelen. SC Amersfoort was ook het slacht offer van het hoogst povere propa- gandabeleid van de KNVB. Deze bond probeert amechtig veertien daags het blad Voetbal Totaal bij de aangesloten abonnees te krijgen. Het bondsblad zogezegd. Er zijn blind vijftien bonden met minder dan 10.000 leden maar een beter blad aan te wijzen, dan de KNVB zich met meer dan een miljoen le den permitteert. In Voetbal Totaal staan de pro gramma's voor weken afgedrukt. Dat werd dus een aardige rotzooi de afgelopen maanden, toen er regel matig aan het programma gesleu teld moest worden door de afgelas tingen. De KNVB slaagde er niet eens in om eens per week een up to date gestencild velletje rond te sturen. Deze keer was men erin geslaagd om geheel te vergeten de wedstrijd SC AmersfoorU-FC Vlaardingen in het programma op te nemen. In de dagbladen wordt dat programma, bij gebrek aan beter, overgenomen. Zodoende werd de thuiswedstrijd van Amersfoort .ook daarin niet aangekondigd. Vandaar dat nogal wat mensen helemaal niet konden weten dat SC Amersfoort op tweede pinksterdag ook dienst had. De club moest maandagmiddag zelf opbellen naar „Langs de Lijn" met de verrassende mededeling dat er al één helft gespeeld was en de rust stand 1-1 op het scorebord prijkte. Ook daar wist niemand iets van voetbal in Amersfoort af Het zou de KNVB sieren als er even een klein rekensommetje gemaakt werd het gemiddelde aantal toe schouwers bij Amersfoort, vermin derd met 98 en vermenigvuldigd met de gemiddelde prijs van een toegangskaartje Dat gaat dus vla de giro van Zeist naar Amersfoort. Voor het eerst sinds lange tijd zou er zo weer geld voor behoorlijke propaganda worden uitgegeven. PROPAGANDA (2) Nog onder het bewind van Hogewo- ning werd het public relations appa raat van de KNVB opnieuw in de verf gezet. Er werd zelfs een heuse staf gevormd onder aanvoering van Hans Hamstra, een ter zake kundig familielid van sectiebestuurder Zwikstra. Een professionele aan pak, zo heette dat. Onder Hamstra kwam Evert Grifhorst, een ex-assis- tent bondscoach, te zitten. En daar bij hoorden dan weer enkele secre taresses. Hamstra functioneerde na een rui me inwerkperlode tot volle ontevre denheid van de publieke relaties die de KNVB wenste te bereiken. Zo schafte hij een schuur vol relatie- prullarla aan zonder zich op de hoogte te hebben gesteld van de behoefte aan sleutelhangers met het portret van Meuleman, strop dassen met de handtekening van Hogewoning en balpennen geheel klaar voor een attente inscriptie. Journalisten waren voornamelijk in dure hotels naar hem op zoek als ze beloofde plaatskaarten nodig had den of naar hem verwezen werden voor allerhande regelingen die toch niet getroffen waren. Kortom, de blauwe blazer zat hem als gegoten. Hamstra is inmiddels sinds het we reldkampioenschap van vorig jaar geruime tijd met ziekteverlof ge weest en vervolgens uit beeld ver dwenen. Hij is nog wel in dienst van de KNVB. maar wat hij nu precies doet is een raadsel. Hij komt in ieder geval af en toe nog wel eens kijken of de gebouwen in Zeist er nog staan. Over ontslag wordt niet gedacht. Want men haalde Hamstra per slot van rekening zeil binnen uit een andere aantrekkelijke baan en het zou een aardige cent kosten om hem ook al met een Burgwal-hand druk buiten de poort te werken, De secretaresses van de public rela- tions-afdeling hebben inmiddels an der werk gekregen. Evert Grifhorst doet de perszaken rond het Neder lands elftal en wat hem nog voor de voeten komt. Maar veel ls dat niet meer. Jan Huybregts behartigt de andere zaken rond Oranje en eigen lijk ook de overige, die het betaalde voetbal betreffen Het amateur pr- werk wordt verricht door secretaris Wagenaar van de amateursectie. Zo ls het laatste Hogewoning bol werk opgeruimd. Alles Ls zoals het hoort bij de grootste sportbond van Nederland: er klopt weinig van. ONTSLA Jij nog wat Brak? Onze J, C. Brak: Zoals je weet ko men wij van Trouw Zuid-Afrika niet in. Maar dat zegt meer over Trouw dan over Zuid-Afrika, want de hoog ste baas van de Haagsche Courant. G. A. de Kok is van harte toegelaten om de zaak eens te inspecteren. „Blank en zwart trekken samen op ln sportbond voor gehandicapten", staat er boven een stuk dat hij uit Kaapstad seinde. Zeer vertrouwen wekkende informatie. Hij is gaan praten met de voorzitter van de sportbond voor gehandicapten in Zuid-Afrika. Geen centje pijn dus. Sinds 1962 mag iedereen lid worden van deze organisatie en sinds 1965 letten ze niet meer op het vel bij het uitzenden van ploegen. Waarom d'r dan voortdurend voornamelijk blanke Zuidalrikanen in die ploeg zitten? Wacht even, dat heeft hij ook onderzocht. Hier heb ik het. De voorzitter zegt: „Omdat de zwarte mensen hier door allerlei oorzaken niet dezelfde kansen hebben als de blanken, nog niet." Dat is duidelijk. Binnen de bond wordt er niet gedis crimineerd, maar omdat daarbuiten gediscrimineerd wordt, dèórom gaan er zoveel blanken in een sport ploeg van Zuidafrikaanse gehandi capten. Dat lijkt me een zeer plausi bele verklaring. En omdat de niet- blanken er last van krijgen als Zuid- Afrika geboycot wordt, daarom moeten we ons er maar liever niet druk over maken als ze een voorna melijk blanke ploeg sturen. Dus: ophouden mensen. De Kok van de Haagsche Courant heeft het alle maal bekeken. Even gewoon de zaak diepgaand onderzoeken. Niks aan de hand. Volgende week ont hult hij trouwens in een gesprek met een waterpas dat de aarde plat is. Dat was het Brak? Onze J. C. Brak: Bijna dus Alleen nog even een schouderklopje voor het Koninklijke Nederlands Qym- nastiek Verbond dat binnen zes we ken een juichend binnen gehaalde trainer weer terzijde schoof. Daar kan Ton Harmsen nog een puntje aan zuigen. En iedereen was zo blij toen hij op Schiphol arriveerde. Een unieke verbintenis werd het ge noemd. „Hiermee heeft het KNGV willen voorkomen, dat ln de aan loop tot de Olympische Spelen van 1984 wederom een trainerswissel zou plaatsvinden," galmde Het Turnblad, Kwam de man twee keer te laat op de training, bleek ook nog dat hij de kinderen enige vrijheid gunde. Kortom hij gooide er met de pet naar en kon er eigenlijk hele maal niks van. Maar toch een schouderklopje dus. Want een half Jaar zoeken naar een trainer, dan trots melden dat Je er een in Tsje- choslowakije aan de haak hebt ge slagen en hem vervolgens binnen zes weken de laan uit sturen, mij dunkt, daar heb Je een bestuur van absolute klasse voor nodig. Jaha, daar zou lk mijn dochter van tien, die dus absoluut niet kan turnen en gelukkig iedere zaterdag ter disco gaat. wel aan willen toevertrouwen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19