Tolwegen als deviezenbron km U hebt enige financiële reserves en wilt graag gaan beleggen. Maar hoe? De Amro Bank is er voor iedere belegger. Officiële prijs ruwe olie veel te laag Rabobank gaat door met cadeau-actie Spoorzoeken met de Bison Futé Citroën met vierwielaandrij ving ■Ml Komst Lancia Delta vertraagd ()PE('-topman: minstens 37 procent hoger Boekwinst vijzelt winst van Smit op Orders voor Fokker F 28 L! iËNSDAG 6 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P11 - RS15 - H17 Jolwegen leveren een aantal Europese lan den belangrijke bij- in dragen op voor hun T( betalingsbalans. De toerist ls met een auto tonder caravan al meer dan honderd gul den kwijt voor een reis naar de Middellandse Zee en terug. Italië, dat tot en met vorig Jaar buitenlanders la gere tarieven rekende, heeft die met oog op de welkome deviezen afgeschaft. De Italiaanse tollen aan de autostrada's rekenden vorig- Jaar voor buitenlandse au tomobilisten nog het motor rijderstarief. Maar deze toe ristenkorting (die nog wel voor benzine geldt) is nu verdwenen en de toltarie ven zijn zelfs verhoogd. Tus sen Milaan en Romë ls men voor een auto tot 1372 cc motorlnhoud 27 gulden kwijt. Voor grotere auto's is het zo'n 39 gulden. W.ie de Franse tolwegen naar het zuiden neemt, mag er al gauw zestig gulden bijtel len: voor een „enkele reis". Een land als Frankrijk zal op d?ze wijze een bedrag van bijna een miljard francs aan deviezen ontvangen ge durende de zomerperiode. Door meer wegen aan te leg gen kan dat bedrag aan in komsten van buitenlandse tolbetalers soms belangrijk vergroot worden, wat thans sterk geldt in Spanje. Daar nemen steeds meer buiten landers de autopista's langs de oostkust. In Frankrijk is voor toeristen uit Midden- Europa de oost-westverbin ding Straatsburg-Parijs- Caen aantrekkelijk gewor den: daarvoor telt men ook al 120 francs neer. De Franse minister van Ver keer, Le Theule, heeft on langs aangekondigd te over wegen om volgend jaar tol vrije autowegen te gaan aanleggen. Dit lokte echter zo veel protesten uit, dat de Fransen haastig verklaar den daarmee geen snelwe gen, maar gewone dubbel- baans wegen met kruisin gen te bedoelen. Het is vooral de Franse re gering welkom dat er we- gentol bestaat, omdat vele buitenlanders in hun land vaak alleen maar op door reis zijn naar Italië en Span je, waar ze het meeste geld besteden. Dan moeten ze maar voor de Franse wegen betalen ook, redeneert men in Parijs. Een Indiaans opperhoofd, de Slimme Bizon, begeleidt automobilisten door Frank rijk. Deze operatie „Bison Futé" is vorig jaar begon nen en wordt wegens succes geprolongeerd. Het gaat om een zo uitgebreid mogelijke, actuele verkeersinformatie, waarvan iedereen die zich op de hoogte houdt, gebruik kan maken. In het land zijn zo'n zestig plaatsen waar automobilis ten zich op de hoogte kun nen stellen van files en al ternatieve routes. Men kan ook enkele centrale infor matiekantoren bellen en de radio werkt eveneens mee aan „Bison Futé". De ver keersinformatie wordt elk half uur op peil gebracht. Verder worden alle mogelij ke toeristische inlichtingen verstrekt. De ontvangst- punten worden zowel langs de autoroutes (snelwegen) als de routes nationales (RN) aangekondigd met de bekende verkeersborden „Information Bison Futé" en een i in een blauw vier kant. Tevens verstrekt Bison Futé kaarten van Frankrijk met daarop alternatieve routes, die met groene pij len worden aangegeven. Soms zijn die routes ook op verwisselbare verkeersbor den te zien. Er zijn boven dien gele routes ter ontlas ting van altijd drukke we gen. De vaste filepunten worden op de kaarten van „Bison Futé" aangegeven. Het is een bijzonder vernuf tige verkeersinformatie, die uitgaat van het Franse mi nisterie van Verkeer. j <1 i Overigens zal het tijdens het weekeinde van zondag 1 juli en In de week van 30 juli tot 4 augustus toch buiten gewoon druk zijn op alle Franse wegen, omdat dan de uittocht van de Fransen zelf begint. Die gaan name- lijk één maand juli of augustus op zomerva kantie. Citroën heeft het model Mé- hari in een nieuwe versie met vlerwielaandrljving uit gebracht. Deze Méhari 4x4 onderscheidt zich van het tien Jaar oude model op ba sis van de „Eend" uiterlijk alleen door traliewerken voor de koplampen. Het on derstel is echter sterk ver anderd. Het veercomfort blijft, maar behalve de voorwielen kunnen ook de achterwielen worden aangedreven. Deze inschakeling kan worden gecombineerd met een „ré- ducteur" of lage gearing, waarmee in het terrein hel lingen van meer dan zestig procent genomen kunnen worden. De Méhari 4x4 dankt dit mede aan een laag zwaartepunt. De vierwielaandrijver de enige op basis van een Fran se personenauto weegt slechts 715 kilo en heeft de bekende luchtgekoelde De introductie van Lancia's nieuwe kleine middenklas ser, welke de naam Delta zou krijgep, is uitgesteld. De Italiaanse fabriek, die' tot het Fiat-concern be hoort, zou de wagen deze maand uitbrengen. Maar dat wordt nu pas komend najaar. Naar verluidt heeft de Zweedse fabriek Saab een aantal verbeteringen aan het nieuwe model verlangd. Sinds kort werken Saab en Lancia-op technisch gebied samen. De Lancia's worden in Zweden door Saab-Sca- nia verkocht. De Delta zal overigens niet alleen uiterlijk, maar ook motorisch enigszins afwij ken van de Fiat Ritmo, waarop het ontwerp is geba seerd. Er komen een 1,3 liter motor van 55 kW en een 1,5 liter van 63 kW. De mascotte, waarmee au tomobilisten door het Franse wegenstelsel ge loodst worden: de „Slimme Bizon". Citroën's Méhari 4x4, een pure terreinwagen. tweecilindermotor van zes tiende liter, die 21 kW ver mogen levert. Het verbruik blijft zodoende gunstig: de fabriek geeft één op twaalf a één op dertien op. De wagen heeft schijfremmen op alle vier de wielen, versterkte portiersluitingen en specia le terreinbanden van Miche- lin. Het model komt in het najaar in de verkoop. Citroën bouwde in de jaren twintig al modellen met voorwielaandrijving en zelfs rupsbanden voor barre tochten door de Sahara. In 1958 verscheen een speciale 2 CV 4 x 4 en een jaar later een legervoertuig, dat te vens in Afrikaanse landen, gebruikt wordt. De Méhari 4 x 4 is bestemd voor parti culieren, omdat er steeds meer vraag naar terreinau- to's ontstaat. ADVERTENTIE Hij (35) woont nu al zo'n jaar of vijf met z'n gezin in een aardig nieuwbouwhuis in Maarssenbroek. Hij heeft kans gezien om wat geld opzij te leggen. Maar wil nu het geld dat hij regelmatig overhoudt gaan beleggen in effecten. Hij is geen gokker, heeft weinig verstand van effecten en heeft ook geen tijd zich langdurig met zijn voorgenomen beleggingen bezig te houden. Dus kiest hij voor de AMRO OBLIGATIE KOMBINATIE. Dit beleggingsfonds belegt voornamelijk in obligaties, maar profiteert ook van de wisselende kansen die de aandelenmarkt biedt. En dat is nieuw! Door de nadruk op obligaties is de uitkering relatief gezien vrij hoog, terwijl de risico's beperkt blijven. Hel hele beheer van zijn effecten laat hij dus over aan de Amro Bank, waardoor zijn belangen beter gespreid zijn dan wanneer hij hel zelf zou proberen. Daarnaast heeft hij geen omkijken meer naar zijn effecten en dat stelt hem in hoge mate gerust. Een bijkomend voordeel is nog dat hij nu zijn maandelijkse besparingen automatisch van zijn rekening kan laten afboeken naar zijn beleggingsfonds. fiMW BBLBCiGINGS MOGEUJKHEDEN "J/MOEIL NFOtdDSEN^ i ÜBLWTIEFONTSF.N Ei)ND I OÜLUJATIEFONDS ROdECO 'RÖREN7G 'ROLlNCO MENGFOND SEN MRO QHUGMIt KOmiNAVE fimommtH kommmtie GELD- SMLUNGS- REKENING ONROE REND' GOED FONDEj "ROÜAMCO GOUD-EN ZILVER- rekening De AMRO OBLIGATIE KOMBINATIE maakt deel uit van de vele Amro Beleggingsmogelijkheden. Wilt u een beleggingsrekening bij de Amro Bank openen, dan kunt u zich laten inschrijven bij uw eigen Amro vestiging. Op de dag dat het fonds uw opdracht ontvangt volgt omrekening in participa ties. Participaties zijn vrij van bewaarloon. Van elke storting, opname of uitkering houden rekeningafschriften u op de hoogte. Zo houdt u overzicht Indien u in méér dan één beleggingssoort deelneemt ontvangt u na iedere wijziging een nieuw totaaloverzicht alles onder één rekeningnummer. Wilt u meer weten over de beleggingsmogelijkheden die de Amro Bank u biedt en hoe deze afgestemd kunnen worden op uw specifieke wensen? Dan kunt u in elke Amro vestiging terecht De brochure „Fundamenteel Beleggen" ligt er alvast voor u klaar. A i Li. L-A Ju' Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De secretarls-genraal van de OPEC. René Ortiz, vindt dat de officiële prijs voor ruwe olie minstens 37 procent hoger zou moeten liggen „De huidige prijs van 14,54 dollar voor een vat ruwe olie van 159 liter zou in werkelijkheid 20 dollar moeten zijn". Aldus de secretaris-generaal gister avond in het actualiteitenprogramma Vara-Visie. Volgens Ortiz hebben de olielanden de verliezen, die zij geleden hebben door de waardevermindering van de dollar, nog lang niet Ingelopen. „Met de laatste verhogingen hebben wij de olieprijs slechts matig opgetrokken. Maar we hebben onze verliezen nog lang niet gecompenseerd. We liggen nog steeds achter op de werkelijke prijs, die we zouden moeten bereke nen voor ruwe olie. En die ls minstens 20 dollar per vat." aldus Ortiz De OPEC-topman liet doorscheme ren, dat de eerste stap in de richting van de nieuwe olieprijs over een paar weken zal worden gedaan op de OPEC-conferentie in Oenève. „De OPEC-mlnisters zullen daar bij hun beslissing alle actuele gebeurtenissen in overweging nemen. Zoals de nog steeds bestaande achterstand, de sterke prijsontwikkeling op de „spot" markt in Rotterdam, de vraag wat voor beleid de industrielanden op dit moment voeren en waarom wij als olleproducenten niet langer in staat zijn om de vraag te controleren. Te gen deze achtergronden zullen de mi nisters in Oenève beslissen wat voor soort actie de OPEC moeten onder nemen." prijs van olie blijven stijgen," aldus Ortiz. Hij verweet met name de oliemaat schappijen dat zij de prijzen op de vrije markt steeds maar weer op schroeven. „De distributie van olie is nog steeds in handen van de grote multinationale ondernemingen. Wij hebben die multinationals op onze laatste conferentie van 26 maart in Genéve gewaarschuwd, dat zij de in dustrielanden en de ontwikkelings landen moeten bevoorraden met olie volgens de officiële OPEC-prijs en geen verhogingen moeten doorvoe ren. Wij verwachten nu van de indu strielanden dat zij de oliemaatschap pijen niet langer toestaan te profite ren van de krapte op de markt." zo zei de OPEC-topman. Forse vraag Vrije markt De OPEC-secretaris-generaal zei in dit verband, dat de officiële OPEC- prijs op dit moment ver achterblijft bij de prijs, zoals die op de vrije markt wordt bedongen. „Ondanks het feit dat een aantal olielanden toeslagen is gaan rekenen op de offi ciële OPEC-prijs zien we dat de prij zen op de internationale vrij markt nog steeds aanzienlijk hoger zijn dan die welke door de olielanden ge vraagd wordt. Als dit zo doorgaat en ais de vraag van de geïndustrialiseer de landen zo blijft groeien als nu het geval is en geen gelijke tred blijft houden met de olielevering zal de Volgens de secretaris generaal is de huidige krapte op de markt ontstaan doordat de vraag naar olie in het eerste deel van dit jaar fors is toege nomen. „Wij hebben als OPEC-Ian- den in het eerste en tweede kwartaal van dit Jaar 1,2 miljoen vaten meer geproduceerd dan vorig jaar. In de industrielanden wordt nog steeds geen echte energiepolitiek gevoerd. Het ontbreken van zo'n beleid jaagt de vraag naar olie op en brengt de OPEC-landen onder druk om aan die toenemende vraag te blijven vol doen." Ortiz meent, dat alternatieve energie vormen alleen een reële kans krijgen wanneer de prijs van alternatieve energie kan concurreren met de olie prijs. „De prijzen van de gebruikelij ke vormen van energie, zoals olie, zullen moeten worden opgetrokken tot het prijsniveau van de alternatie ve energie. Pas dan zal men aange spoord worden om die alternatieve energievormen ook echt commcer- cieel te maken." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „We gaan gewoon door met onze cadeau actie. Dus ook met de advertenties, waarin we voor een klein bedrag een tljdpen (balpen met Ingebouwd elektronisch klok je) aanbieden aan al diegenen, die tenminste ƒ25 op een nieuwe spaarrekening inleggen. Aldus een wóordvoerder van de Ra bobank, die zegt dat met de staatsse cretaris van economische zaken de nu aan de gang zijnde actie uitvoerig is doorgesproken. „Daarbij hebben we de staatssecretaris erop gewezen, dat we al maanden lang bezig waren deze campagne voor te bereiden." Zoals bekend is van de kant van het ministerie van economische zaken een tweetal weken geleden bij de ban ken er op aangedrongen met het ver strekken van cadeaus aan mensen die een rekening openen, te stoppen. Een verzoek, (geen verbod), omdat er van de kant van de detailhandel nog- ROTTERDAM Smit internationa le heeft in de eerste helft van het op 1 oktober 1978 begonnen boekjaar 1978-1979 het bedrijfsresultaat zien dalen van 8,2 miljoen tot 8,0 mil joen. Na onder meer een boekwinst op verkocht en verloren gegaan mate rieel van 12,7 miljoen (tegenover in de overeenkomstige periode van het voorgaande boekjaar van ƒ0,3 mil joen) bedraagt de winst voor belastin gen 13 0,2) miljoen. De nettowinst komt uit op 9,7 5,0) miljoen. Voor zover op dit moment valt te overzien, zai het tweede halfjaar met een bescheiden nettowinst worden af gesloten. Over geheel 1977-1978 werd een nettowinst van 16,1 miljoen geboekt. De traditionele sleepmarkt lijdt nog steeds onder een zeer slecht prijspeil, wat tot verliezen in deze sector aan leiding geeft. Bij de bevoorradings vaart blijven de resultaten door scherpe concurrentie achter De ont wikkeling van de havenactiviteiten is bevredigend. In de sector berging zijn een aantal grote activiteiten afgewik keld of uitvoering. Nieuwe SER-commissie DEN HAAG (ANP) Binnen de Soci aal-Economische Raad (SER) is een nieuwe commissie gevormd, de Com missie voor Ontwikkellnsproblema- tiek Bedrijven (COB). Deze komt in de plaats van de Commissie Opvoe ring Produktiviteit, die 29 Jaar heeft bestaan. De nieuwe commissie, onder onafhankelijk voorzitterschap van drs J. A. Hendriks, gaat zich geheel richten op beleidsonderbouwend on derzoek. Bij dat onderzoek zal wor den uitgegaan van een evenwichtige economische, sociale en algemeen- maatschappelijke benadering van de ondernemingsvraagstukken. aldus de SER al wat klachten waren binnengeko men over de vrijgevigheid waarmede de banken in een poging om nieu we klanten te lokken radiootjes. TV-spellen, horloges e.d. aange boden. Volgens de woordvoerder van de Ra bobank was het niet goed meer moge lijk de cadeau-actie, waarin overigens de ABN Bank en de Amrobank al waren voorgegaan, af te breken. De bank heeft de staatssecretaris echter de verzekering gegeven, dat dit de laatste actie van die aard zai zijn. Dit vooropgesteld, dat ook de andere banken zich zullen houden aan het door het minsterie gedane verzoek om met dit soort acties te stoppen. Vorig jaar lokte een soortgelijke ca deau-actie van de Nederlandsche Middenstandsbank, die een fototoes tel aan nieuwe klanten aanbood, veel protesten uit van de fotohandel. Dit had tot gevolg, dat de NMB haar actie staakte. De cadeau-acties van de banken, die niet in strijd zijn met de Wet Beperking Cadeaustelsel (de sector dienstverlening valt namelijk daarbuiten), maken binnen het over koepelend orgaan van de Nederland se banken, de Nederlandse Bankiersvereniging, nu ook onder werp van beraad uit. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM De Indonesische luchtvaartmaatschappij Pelita Air Service heeft bij Fokker-VFW een F 28 mk4000 Fellowship besteld, die in maart 1980 zal worden afgeleverd Pelita. een dochteronderneming van de staatsoliemaatschappij Pertami- na, zorgt voor het vervoer van perso neelsleden van Pertamlna en andere oliemaatschappijen. Naast het vervullen van een dergelij ke taak, zai de nieuwe F 28 vooral ook worden ingezet voor binnenlandse en regionale vluchten met overheids functionarissen. Pelita Air Service is al sinds het mid den van de jaren zestig een klant van Fokker. De vloot telt momenteel reeds vier F 28's mklOOO en zes F 27 Friendship's. Verder heeft Fokker-VFW de be krachtiging ontvangen van een voor lopige bestelling uit Argentinië voor drie F 28 mk3000 Fellowship's Deze toestellen zullen worden gebruikt voor personenvervoer in het ongere gelde luchtverkeer De F 28 mk3000 heeft een capaciteit van 65 passa giers. In totaal zijn er thans 145 Fokker F 28 Fellowships verkocht aan 39 gebrul kers in 27 landen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17