Radio Ghana: coup geslaagd Mobilisatie in Nicaragua 6 UNCTAD-5 grotendeels mislukking geworden PSP 9 Beleid Israël verandert niet Kritiek op Europa? Leg Europa niet te vondeling 2 Rhodesische aanval op kamp Mozambique Zuidafrikaanse 'Muldergate' Verwarring over machtsstrijd VOOR SOCIALISME EN VREDE Sandinisten in aanval Minister Dajan over Palestijnse kwestie: Verlangens Derde Wereld in Manila niet ingewilligd INSDAG 5 JUNI 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET ACCRA, LONDEN (AP, Reuter, AFP) Een Ghanese lucht machtofficier heeft gisteren na een geslaagde staatsgreep de macht in dit Westafrikaanse land overgenomen. Dit werd althans meegedeeld via radio Accra. Eerder op de dag werd door regeringswoordvoerders gezegd dat Ghana ternauwer nood aan een staatsgreep was ontkomen. Luitenant Jerry Rawllngs deed giste ren een tweede poging binnen drie weken om de militaire regering van generaal Fred Akuffo te wippen. Op 15 mei was een coup mislukt en werd Rawllngs gevangen genomen. Mede standers in het leger wisten hem ech ter uit de gevangenis te bevrijden. De nieuwe revolutionaire regering onder leiding van Rawllngs zei gisteravond dat ze de situatie in Ghana in de hand hadden. Alle legereenheden en de ge hele Ghanese politie stonden onder controle van de nieuwe machtheb bers. De verandering van regering betekent niet dat er volgende maand geen verkiezingen in Ghana zullen zijn, aldus het radiobericht. De Gha- nezen gaan dan naar de stembus om na zeven jaar militaire regering een burgerregering te kiezen. Radio Ac cra meldde gisteravond dat er einde lijk een eind was gekomen aan de „hypocrisie" van de militaire regering van generaal Akuffo. Na zijn eerste mislukte staatsgreep op 15 mei, waarbij een luchtmachtof ficier werd gedood, moesten luite nant Rawlings en zes medestanders voor een Ghanees hof verschijnen. BEIROET (AFP. Reuter) Pierre Gemayel. de leider van de rechtse Falange-partij in Libanon, heeft lich te verwondingen opgelopen bij een bomaanslag. Dit heeft het radiosta tion van zijn beweging bekendge maakt. De 74-jarige Gemayel was op weg van het westelijke stadsdeel van Beiroet, dat in rechtse handen is, naar het noorden van de stad. toen een tijdbom ontplofte. Rawllngs werd ervan beschuldigd dat hij het land op de Ethiopische manier wilde regeren. Ethiopië wordt gere geerd door een marxistische militaire raad. Ghana is een land van tien miljoen inwoners aan de westkust van Afrika en werd onafhankelijk van Engeland in 1960. De eerste president, Kwame Nkrumah werd in 1966 gewipt. Het leger gaf in 1969 Kofi Busia de lei ding, maar deze werd in 1972 van zijn macht ontdaan. Generaal Ignatius Acheampong kreeg de leiding van de militaire raad tot vorig Jaar Juli, toen generaal Akuffo deze positie Innam. Ghana heeft te kampen met grote economische problemen en moet op boksen tegen een steeds groter wor dende inflatie. Eerder op de dag vroeg radio Accra alle Ghanese officieren en soldaten het vuren te staken en zich bij hun onderdeel te voegen zonder bevreesd te zijn voor arrestaties. In Washington zijn telefoontjes ont vangen van personeel van de Ameri kaanse ambassade in Ghana. Zij we zen erop dat bij de staatsgreep vlieg tuigen waren gebruikt om het radio station in de Ghanese hoofdstad in handen te krijgen. Volgens deze be richten ging het schieten steeds door. De Amerikanen wisten niet te vertel len of de staatsgreep wel of niet ge lukt was. Een Amerikaan verklaarde dat het radiostation eerst was bezet door de opstandelingen en daarna was ingenomen door regeringstroe pen. Later op de dag konden de op standelingen zich weer meester ma ken van het radiostation. ADVERTENTIE Donderdag 7 juni: gaan stem men of niet? Grote adverten ties roepen ons toe: kom op voor Europa. Maar voor welk Europa? Voor het Europa van de multinationale onderne mingen, van de bewapenings industrie en de werkloosheid, van de boterbergen en de ra dio aktieve afvalkuilen, van het afknijpen van de Derde Wereld? Want dat is het Euro pa waar het om gaat: de Eu ropese Gemeenschap. Als het om de EG gaat zijn de grote Nederlandse partijen nauwe lijks uit elkaar te houden. Ze zijn zonder uitzondering voor deze Europese éénraaking. In de Europese organen bouwen christen-demokraten, sociaal- demokraten, konservatieven en liberalen samen daaraan. De mensen, die nu strijden te gen bedrijfssluitingen, tegen kernenergie, voor het milieu, voor ontwapening en tegen de aantasting van demokratische rechten, kloppen vergeefs bij hen aan. Die strijd is nodig om een tegenmacht op te bou wen. Een demokratische macht, die een andere po litiek kan afdwingen. Daarvoor wil de PSP opko men, in en buiten het Europese parlement. Stem daarom op 7 juni PSP. MANAGUA (Reuter, AFP, AP) President Somoza van Nicaragua heeft een mobilisatie afgekondigd, omdat de be vrijdingsbeweging een slotoffensief heeft ingezet. Alle reser ve-officieren en soldaten zijn onder de wapenen geroepen. Het Sandinistisch Bevrijdingsfront heeft alle landgenoten opge roepen om massaal in opstand te komen en te gaan staken. In het noordwesten van de Middenamerikaanse staat hebben de Sandinisten een stad bezet. Nauwelijks was op 4 mei bekend dat Magaret Thatcher de nieuwe premier van Groot-Brittannië was feworden of de Japanse regering zegde toe dat ze bij de wereldtopconferentie van eind deze maand in Tokio beschermd zal worden door twintig vrouwelijke veiligheidsagenten. Dit weekeinde lieten de dames zien hoever ze met hun training zijn. President 8omoza beschuldigde za terdag buurland Costa Rlca er van dat het de Sandinisten hielp. Costa Rica zou moderne wapens hebben geleverd. President Somoza zei af te weten van een plan om Nicaragua op grote schaal binnen te vallen. Een intemaUonale brigade van Paname- zen. Venezolanen. Columbianen, Cu banen en Spanjaarden zouden vol gens Somoza zijn opgeleid voor de invasie in Nicaragua. De comman dant van de naUonale garde van buurland Costa Rica deelde zaterdag in San José mee dat Costa Rica zijn positie aan de grenzen versterkt in verband met de gevechten in Nica ragua. De Westduitse ambassade in Mana gua, de hoofdstad van Nicaragua heeft dit weekeinde de 74 personeels leden overgebracht naar Costa Rica. Het werd geen officiële evacuatie ge noemd. Volgens een woordvoerder wilde het personeel vertrekken om op vakantie te gaan en om andere rede nen Enkele personeelsleden wachten de situatie ln Nicaragua af en andere reizen door naar Panama, West- Duitsland of de Verenigde Staten. Venezuela heeft zondag Costa Rlca zijn steun toegezegd als Nicaragua zou aanvallen. De twee landen had den in september van het vorig Jaar een wederzijds verdrag getekend, waarin zij elkaar steun beloofden in geval van dreiging. Volgens cijfers van de regering van Somoza zijn bij gevechten ln het zuiden 55 guerrilla strijders en 5 militairen van de natio nale garde om het leven gekomen. CAIRO (Reuter, AP, AFP) De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan heelt gezegd dat Israël er niet over denkt wezenlijke onderdelen van haar beleid ten aanzien van de bezette gebieden en het Palestijnse vraagstuk te herzien. De Egyptische minister Boetros Ghali, die momenteel optreedt als gastheer van Dajan heeft zijn ongenoegen over die houding kenbaar gemaakt. ADVERTENTIE Dajan gaf zijn verklaring naar aanlei ding van de vraag welke boodschap premier Begin hem had meegegeven voor zijn bezoek aan de Egyptische hoofdstad Cairo. „Nog gisteren heeft de premier me duidelijk gemaakt dat er enkele zeer fundamentele onderde len van het Israëlische beleid zijn, die we niet van plan zijn te veranderen," aldus Dajan. „En dat betekent: geen Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. voortbestaan van Jeruzalem als on verdeelde hoofdstad van Israël. daanoever en ln Gaza." het komt volgende week maandag in Alexandrië ter sprake. Dajan stelde dat de kwestie van de Dajan en zijn ambtbenoot zullen nederzettingen geen beletsel hoeft te zijn bij de besprekingen over de auto nomie, omdat er toch slechts een op lossing voor het Palestijnse vraag stuk te vinden is als Joden en Arabie ren bij elkaar wonen. Zowel de Israë lische minister als zijn Egyptische ambtgenoot vertrouwen erop dat de verschillen van mening kunnen wor den opgelost maar volgens Dajan is daarvoor wel geduld nodig. De minis- voortzetüng van het vestigen van' ter zal dit onderwerp niet aansnijden Joodse nederzettingen op de Jor- tijdens déze besprekingen met Ghali; SALISBURY (Reuter, AFP, AP) Rhodesische vliegtuigen hebben gisteren een aanval op een guerrillakamp in Mozambi que gedaan en een aantal guerrilieros en soldaten van het Mozambikaanse leger gedood. Dit staat in een communiqué van het militaire hoofdkwartier in Salisbury. Het was de eerste luchtaanval in nieuwe regering van bisschop Muzo- buurlanden door het leger van de RIAAD (AP) Saoedi-Arabië wijst een olie-embargo tegen de westerse industrielanden van de hand, heeft olieminister sjeik Achemd Zaki Ya- mani gisteren verklaard. In een dagbladinterview zei hij voorts, dat Saoedi-Arabië. de groot ste exporteur van ruwe olie ter we reld, de huidige produktie van 8,5 miljoen vaten per dag niet zal terug brengen. De verklaring van Yamani is opgevat als de officiële afwijzing van Saoedi-Arabië van de verklaring, die de vorige maand is uitgegeven door Irak en het Marxistische Volks front voor de Bevrijding van Palesti na om een olie-embargo tegen de Ver enigde Staten in te stellen. Irak, het Volksfront en andere radicale groepe ringen veroordelen de Verenigde Sta ten, omdat die het Egyptische-Israëli- sche vredesverdrag mogelijk hebben gemaakt. rewa. In april deden Rhodesische vliegtuigen acht aanvallen op doelen in Zambia en Mozambique. In zijn eerste verklaring als premier heeft bisschop Muzorewa zaterdag de buurlanden van Zimbabwe-Rhodesië gewaarschuwd, dat het land zich zal verdedigen tegen iedere vorm van agressie. De regering-Muzorewa heeft zaterdag aanhangers van dominee Sithole be schuldigd van het beramen van een moordaanslag op premier Muzorewa. Sithole noemde gisteren de beschul digingen „absolute onzin". De rege ring had veertien leden van de partij van Sithole gearresteerd omdat zij zouden samenzweren tegen Muzo rewa. Politieke waarnemers in Salisbury verwachten dat de regering Muzore wa scherp wil optreden tegen Sithole en zijn partij zelfs wil verbieden. Si thole wil de zetels in het parlement en in de regering niet aanvaarden, om dat de verkiezingen niet eerlijk zou den zijn verlopen. vooral de gevolgen van het openen van de grens bespreken en de vraag hoe het verder moet met de luchtcor- ridor. Gisteren heeft Dajan een on voorzien onderhoud met de Egypti sche president Sadat gehad maar hierover zijn geen mededelingen gedaan. Premier Moestafa Khalil van Egypte heeft gisteren verklaard dat Cairo absoluut weigert buitenlandse troe pen toe te laten op haar grondgebied en ook geen luisterposten zal toe staan. Egypte zal zich blijven opstel len tegenover degenen, die proberen de vredespogingen en de onderhan delingen over de Palestijnse autono mie te saboteren en degenen, die de economie van Egypte proberen te verlammen. De Israëlische marine heeft zondag nacht een boot met Palestijnse guer rillastrijders, die op weg was van Li banon naar de Israëlische kust tot zinken gebracht. Het scheepje had een raketwerper aan boord. Volgens de autoriteiten hadden de Palestij- nen het plan vanuit zee Israëlische plaatsen te bestoken. De Israëli's we ten niet hoeveel mensen er aan boord van de boot waren maar er zijn in ieder geval geen overlevenden. Stem dan écht progressief Europa is op de verkeerde weg. De Europese Gemeenschap is een machtsblok waarop de mensen veel tc weinig greep hebben. Een machtsblok waarin 'ekonomische groei' hét centrale politieke punt is. De onherroepelijke gevolgen? Uilputting van de grondstoiïcn. Uitbuiting van de ontwikkelingslanden. Aantasting van het milieu. Meer kerncentrales. Eventueel een Europese kernmacht De PPR vindt dat het anders moet in Europa. De PPR vindt dat het ook anders kan. Daarom wil lijsttrekker Leo Jansen een écht progressief geluid laten horen in het Europese Parlement. Want dc PPR wil, samen met haar buitenlandse politieke bondgenoten, bouwen aan een werkelijk demokratische samenleving in Europa. Aan een samenleving met garanties op een gezonde toekomst. Niet alleen voor ons. Maar ook voor onze kinderen en kleinkinderen. Vindt u ook dat het anders moet in Europa? Kies dan voor de PPR op 7 juni. Dan stemt u écht progressief! LEO IANSEN NAAR STRAATSBURG fOllTIÏM MIIIJ U04UUN UNC4U77 1011 WC UtUfnAM TIUFOON 070 Tl 71.Ï Vervolg van pagina 1 Volgens de commissie deed Vorster niet alleen de leden van zijn kabinet onrecht,maar deed hij zelf ln feite mee aan een daad die een ernstige onregelmatigheid was. namelijkhet verzwijgen van ernstige onregelma tigheden. „Wat dit betreft moet Vor ster de verantwoordelijkheid voor de laatstgenoemde onregelmatigheden delen met dr Mulder". De commissie vindt het gedrag van Vorster na augustus 1977 „voor iemand in zijn positie", onaanvaard baar. Vorster heeft verkiezingen uitgeroe pen in oktober 1978, terwijl hij alles afwist van de ongeregeldheden. Vol gens het rapport spraken Vorste en de ministers van zijn kabinet elkaar tegen over wie nu wel verantwoorde lijk was voor het overgaan van de fondsen van het ministerie van defen sie naar het ministerie van informatie via de BOSS De commissie zegt dat Vorster had verteld dat hij in mei 1978 zich ervan bewust werd dat geld van defensie vla BOSS naar het ministerie van informatie ging. De commissie aan vaardde echter de bewijsstukken van minister Horwood van financien die verklaarde dat in februari 1975 de vroegere minister van financien, dr Diederichs, zei dat deze regeling over eengekomen was tussen hemzelf, dr. Mulder en Vorster. Volgens de commissie wist Vorster alles van de belangrijkste financiële regelingen en werd hij geraadpleegd over de geheime fondsen en de pro jecten zelf. De commissie heeft overi gens premier Pieter Botha en minis ter van financien Horwood vrijgepleit van enige betrokkenheid bij de affaire. door Nico Kussendrager MANILA De VN-conferentie voor handel en ontwikkeling is groten deels een mislukking geworden. De vijfde UNCTAD werd zondagmor gen, na een maand vergaderen in de Filippijnse hoofdstad Manila, besloten. Er komt geen deskundigengroep voor stu die van de wereldeconomie, zoals de Derde Wereld graag wilde. Evenmin komt er een commissie om er op toe te zien dat de Westerse landen hun invoer uit de Derde Wereld niet nog verder verminderen of om in de gaten te houden dat de bedrijvigheid hier wordt aangepast, zodat de ontwikke lingslanden meer industriële mogelijkhe den krijgen. Noch zal er een commissie worden opgericht om zich bezig te houden met monetaire zaken Het huidige wereld- geldstelsel werkt sterk in het nadeel van de ontwikkelingslanden Het streefbedrag van 180 miljoen dollar voor een fonds voor verwerking van grond stoffen door de ontwikkelingslanden ls niet gehaald. Het leeuwendeel van hun uitvoer bestaat nu nog uit grondstoffen, die dan in het Westen met aanzienlijke winst verwerkt worden. De Derde Wereld wil dat zelf doen. Nederland heeft, zoals verwacht 35 miljoen gulden toegezegd aan het fonds, maar de grote geldschieters Japan en West-Duits- land kwamen niet over de brug. Alle belangrijke verlangens van de Derde Wereld zijn tijdens de UNCTAD in Manila niet Ingewilligd. De meeste onderwerpen zijn nu doorgeschoven naar de Raad voor handel en ontwikkeling, die op veel lager niveau dan de vierjaarlijkse grote wereld handelsconferentie regelmatig bijeen komt. Teleurgesteld Het meest teleurgesteld waren de ontwikke lingslanden over het niet tot stand komen van een expertclub voor de wereldecono mie. De deskundigen moesten, naar het idee van de „77" (ondertussen 119 ontwikke lingslanden) handel, ontwikkeling, geldza ken in him onderlinge samenhang bekijken. De Derde Wereld meent dat bestaande in ternationale organisaties als het IMF (Inter nationale Monetaire Fonds) en de GATT (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel) te zeer op het Westen gericht zijn. Een eerste aanzet tot „structurele verande ringen" in de wereldeconomie, is niet ge maakt. en eerste stappen naar een „nieuwe economische orde" (meer in het voordeel van de Derde Wereld) zijn niet gezet, aldus zondagmorgen zegslieden uit de ontwikke lingslanden. Hun woordvoerder tijdens de slotvergadering wees op noodzakelijke ver anderingen in produktie en consumptie in de wereld, de ongelijke handelsverdeling, het toenemende protectionisme (afscher ming van markten) ten koste van de uitvoer van vooral de Derde Wereld, de groeiende tekorten van ontwikkelingslanden en de overschotten van een aantal Industrie landen. Geest vervlogen Naar zijn zeggen is de geest van de zevende speciale zitting (in 1975) van de Verenigde Naties over een nieuwe economische orde vervlogen Veranderingen in de wereldeco nomie die toen op zijn minst bespreekbaar waren bleken nu niet haalbaar te zijn. Hij riep op het niet bij deze mislukte UNCTAD te laten, maar door te gaan in „de geest van de zevende speciale zitting". Een zegsman uit India toonde zich teleurge steld wat betreft de verklaring over protec tionisme en herstructurering. „Er ls bij lan ge na niet uit gekomen wat we verwacht hadden," zei hij. India voert veel textiel en steeds meer staal uit en heeft veel te lijden van beperking van invoer door de Westerse landen Met name de armste Afrikaanse landen betreurden dat geen duidelijke afspraken zijn gemaakt over geldzaken en over schul den van de Derde Wereld. In de tijdens de Minister De Koning heeft gisterenmorgen bij zijn terugkeer op Schiphol verklaard, dat de andere EG-landen niet altijd even gelukkig zijn geweest met het vooruitstre vende standpunt dat Nederland inneemt. „Wij vinden dat het Westen meer dan tot dusver rekening moet houden met de ge rechtvaardigde wensen van de ontwikke lingslanden," aldus De Koning. Hij noem de West-Duitsland de grootste dwarslig ger. Volgens hem sou het van belang sijn als Duitsland zijn positie ten aanzien van de ontwikkelingslanden zou willen verbe teren. slotbijeenkomst aangenomen verklaringen staat alleen, dat daar op lager niveau bin nen de UNCTAD-organisatie verder over zal worden gepraat De Derde Wereld hoopte onder meer op een schuldencommissie, die had moeten bekij ken ln hoeverre het haalbaar en rechtvaar dig was van ontwikkelingslanden in finan ciële moeilijkheden terugbetaling van schulden te eisen. Winst is wel. wordt gezegd, dat voor het eerst geldzaken binnen UNCTAD bespreek baar zijn. Overigens tekende een aantal Westerse landen, waaronder de Verenigde Staten, daar tijdens de slotzitting bezwaar tegen aan. De Nederlandse minister voor ontwikke lingssamenwerking. De Koning, noemde deze UNCTAD een gemiste kans „op nieu we terreinen een doorbraak te maken" Wél wees de bewindsman erop dat Noord en Zuid op een aantal punten „gezamelljke formuleringen" hebben weten te vinden, hoe weinig die inhoudelijk ook voorstellen Het ls niet gekomen tot een breuk tussen arm en rijk. Nederlandse Initiatieven binnen UNCTAD zijn op niets uitgelopen, en in het laatste stadium zat alleen Noorwegen nog op de zelfde lijn als ons land. Van een gezamenlij ke houding van gelijkgezinde landen (waar onder Nederland) ls niets terechtgekomen. De secretaris-generaal van de UNCTAD, Jamani Corea. zei na afloop dat er tenmin ste overeenstemming was bereikt om op de in Manila besproken onderwerpen door te gaan „Het effect van deze conferentie moet eerder komen van wat zij niet heeft gedaan, in plaats van wat zij wél heeft gedaan", zei hij. De secretaris-generaal wees nadrukkelijk op de onderwerpen waar de wereldhandels conferentie het wel over eens ls geworden Er is een akkoord bereikt over scheepvaart dat inhoudt, dat veertig procent van het vrachtvervoer tussen Noord en Zuid wordt verzorgd door de uitvoerende landen, 40 procent door de Invoerende landen, en de rest door overige rederijen. De Derde We reld krijgt daardoor een groter aandeel in het scheepvaartverkeer. Het akkoord geldt niet voor „bulk" (granen, ertsen) en tanker- vaart. Ook Nederland had er grote bezwa ren tegen dat te regelen. Armoedeprobleem Verder zijn afspraken gemaakt over extra aandacht in de Jaren tachtig voor de minst ontwikkelde landen. Daar ligt, aldus Corea. de kern van het armoedeprobleem in de wereld Nog eens twee landen DJiboeti en het eiland Tonga kregen tijdens de UNC TAD het stempel „minst ontwikkeld" opge drukt vanwege de slechte economische ont wikkeling en het zeer lage inkomen per hoofd van de bevolking. Corea wees ook op de extra medewerking die de UNCTAD zal kunnen verlenen aan de samenwerking tussen ontwikkelingslan den. Daarmee is het tot op heden slecht gesteld. Hij betuigde zijn steun aan een eigen secretariaat voor de Derde Wereld (naar het voorbeeld van de Westerse club, de 0E80). die bijvoorbeeld zou kunnen zorgen voor een betere voorbereiding van de ontwikkelingslanden op de volgende we reldhandelsconferentie Deze wordt ln 1983 op Cuba gehouden. Ons commentaar staat op paf. 3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5