Vrouw gedood bij anti-atoom-actie Nog 2dagen en dan... w- 'Den Haag dringt Steenwijk wapen op' 700.000 toeristen bezochten ons land et energ móet toch haalbaar zijn: pak de korte stukjes lopend. Trouw Commentaar UNCTAD (1) UNCTAD (2) UNCTAD (3) Kritiek 'VN-soIdaten op Israël' Betogingen in en rondom Nederland rustig Oude school' en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Warm en druk aan het strand Kettingbotsingen door noodweer Kom op voor Eur] De nieuwste „wapenfeiten" van een vestingstadje uit de Tachtigjarige oorlog de stofzuiger met dc vele extra's Él Bang&Olufsen Bon P3^ Rita DINSDAG 5 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Op dc wereldhandelconferentie (UNCTAD) is de kans gemist een begin te maken met een nieuwe economische orde. Het Westen heeft de bestaande orde gemaakt, waarin de ontwikkelingslanden veel te weinig aan bod komen. Zij zijn politiek onafhandelijk gewor den van de vroegere kolonisato ren. maar economisch nog steeds met handen en voeten aan hen gebonden. De meeste Derde We reldlanden raken in steeds grotere moeilijkheden: de kloof tussen Noord en Zuid groeit. Daaraan wat doen is niet alleen een zaak van liefdadigheid, van schuldgevoel, van rechtvaardig heid. Liefdadigheid omdat het niet aangaat dat honderden miljoenen mensen in bittere armoede leven, in de sloppenwijken in de steden, of in vergeten dorpen op het plat teland. met te weinig voedsel, slecht onderdak, zonder onderwijs of gezondheidszorg. Schuldgevoel omdat de huidige positie van ont wikkelingslanden, deels het gevolg is van ons koloniale verleden. Rechtvaardigheid omdat niemand christen of niet de erbarme lijke leefomstandigheden van al Ook binnen ontwikkelingslanden is de verdeling ongelijk en wordt het verschil tussen arm en rijk steeds groter. Dat geldt zeker ook voor de Filippijnen, waar deze we reldhandelsconferentie werd ge houden. Bemoeienis daarmee kan ook zeker vallen onder internatio naal overleg tussen Noofd en Zuid. Als de ontwikkelingslanden met Wat tenslotte de Nederlandse hou ding op de laatste wereldhandels conferentie betreft is er reden tot instemming. Er was-verschil in stijl vergeleken met de vorige UNC TAD. maar inhoudelijk heeft Ne derland zich in grote lijnen net zo opgesteld als drie jaar geleden. Nu was dat in zoverre eenvoudig dat het niet op stemmingen aan kwam over verklaringen van de ontwikkelingslanden. De uiteinde lijke graadmeter voor de Neder- andse houding was pas duidelijk geworden als deze UNCTAD op een openlijk conflict tussen Noord en Zuid was uitgelopen. De Derde Wereld heeft dat niet gewild. Een belangrijke rol bij die Neder landse houding heeft de ambtelijke continuïteit gespeeld. De „vierde macht" mag kwalijke kanten heb ben, zij heeft ook haar voordelen. Topambtenaren van in het bijzon die andere medeaardbewoners aan zich kan laten voorbijgaan. Er zijn andere overwegingen om iets te doen aan de machtsverde ling in de wereld. Het Westen heeft het economisch moeilijk, hoewel haar problemen vergele ken met die van de Derde Wereld kinderspel zijn. Zich ingraven, het beperken van de handel, het tegen de klippen op beschermen van de werkgelegenheid biedt daarvoor geen oplossing. Protectionisme werkt op den duur in het nadeel van alle partijen, goede afspraken over de wereldeconomie kunnen werken in hun voordeel. Maar er is meer. Die honderden miljoenen in ontwikkelingslanden zullen het lot niet blijven aanvaar den. „Als ze het niet krijgen ko men ze het wel halen", is een angstaanjagende, maar niet onjuis te vaststelling. Het ontstaan van de guerrillagroeperingen in Latijns- Amerika is wat dat betreft een teken aan de wand. Spanningen tussen een steenrijke elite en een straatarme massa kunnen niet blij ven groeien. reden zich mede willen bezig houden met het politiek-econo- misch beleid van de Westerse lan den, zullen zij niet de boot kunnen afhouden bij bemoeienis met hun interne aangelegenheden. Terecht wezen de vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken en reli gieuze leiders op de Filippijnen de afgelopen weken op de noodzaak van een evenwichtiger verdeling binnen ontwikkelingslanden. der de ministeries van buitenland se- en economische zaken, die al jaren meelopen in het internatio nale conferentiegebeuren. kennen het klappen van de zweep. Zij werken van de overtuiging uit dat in ieder geval moet kunnen wor den gepraat over de verlangens van de Derde Wereld en over de invulling van een „nieuwe econo mische orde". Hetgeen niet wegneemt dat uitein delijk de beleidsbeslissingen wor den genomen door de minister. Ook hij heeft zonder al te veel succes, maar wat is Nederland in ternationaal getracht eruit te halen wat erin zat. Daarmee is tenminste iets goed gemaakt van de weinigzeggende verklaring die ons land aan het begin van de UNCTAD had afgelegd. Dat uit eindelijk op de wereldhandelscon ferentie weinig of niets is bereikt, valt niet de Nederlandse regering aan te rekenen. Van onze correspondent DEN HAAG Onder de Nederlandse VN-militairen in Libanon wordt steeds meer kritiek geuit op Israël, waardoor de spanning daar hoog op loopt. Dit heeft het CDA-Tweede Ka merlid J. N. Scholten gisteren gezegd bij terugkomst van een oriëntatiereis door het Midden-Oosten samen met fractiegenoot Gualthérie van Weezel. De VN-militairen bekritiseren Israël omdat dit land de troepen van Had- dad steunt, die een eigen staatje heeft afgekondigd op de grens van Israël en Libanon en van daaruit be- Van onze verslaggevers GASSELTE-DOEL-KALKAR Zowel de organisatoren van de demonstraties als de politie in Nederland, België en Duitsland zijn „bijzonder tevreden" over het verloop van de betogingen die dit weekeinde tegen gebruik van kernenergie zijn gehouden. In en rond Nederland verliepen de demonstraties rimpelloos. In Spanje werd een 24-jarige vrouw gedood toen zij werd getroffen door een kogel van de politie. ADVERTENTIE Bij de Slegte verkoop je de studieboeken «lie je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet (voor zover voorradig). Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je 1 meteen mee. Dóén. nog voor je met vakantie gaat. /^|X Dat bespaart je tijd én geld. lyl De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel I «V Slegte B.V. KalvtMtraat 48-52,1012 PE Amsterdam, lol. (120 225922. lolt in Rotterdam. Don Haag. Utrooht, Amhom, Eindhoven. Enschede. Groningen. Leiden. Haarlem. Antwerpen en Gent, Het slachtoffer viel bij schermutse lingen tussen betogers en politie in de Noordspaanse stad Pamplona. Ook gisteren deden zich hier weer botsin gen voor. Betogers staken auto's in brand en richtten barricades op. Een uitgeroepen staking breidde zich gis teren uit over de rest van de provincie Navarra Fabrieken en scholen ble ven gesloten en ook het openbaar vervoer kwam tot stilstand. De poli tie maakte gebruik van rubber kogels en vreesde dat de ongeregeldheden zich zouden kunnen uitbreiden tot de rest van het Baskische gebied in het noorden van Spanje. In de Amerikaanse staat New York hield de politie tijdens een anti-kern demonstratie zaterdag zeker vijfhon derd demonstranten aan. De arresta ties werden verricht toen de demon stranten over de hekken van de kern centrale wilden klimmen. 'Waanzin' Uiterst vreedzaam verliepen zaterdag de betogingen in Gasselte en Doel (België), waar in totaal ongeveer veer tigduizend mensen op de been waren. In Gasselte werd geprotesteerd tegen de opslag van kernafval in zoutkoe- pels. Voor de eigenlijke betoging, waaraan ruim twintigduizend men sen deelnamen, was er een manifesta tie. Ds. K. Verbeek uit Rolde deed een beroep op de Raad van Kerken, die zich in eeri eerder stadium al tegen de kernbewapening uitsprak, ook het opbergen van kernafval in zoutlagen te veroordelen. De dominee sprak ook kritisch over het CDA. „De partij verloochent zichzelf, houdt op een christelijk-democratisch appèl te zijn, als zij instemt met zelfs maar de proefboring als eerste stap op de weg van deze onchristelijke waanzin," al dus ds. Verbeek. Verder waren er talloze solidariteits verklaringen uit binnen- en buiten land. Sprekers van politieke partijen waren niet uitgenodigd omdat het Landelijke Energie Komitee (LEK), dat de betogingen organiseerde, vreesde dat er te veel propaganda bedreven zou worden met het oog op de aanstaande Europese verkie zingen. Stralingsdosis De burgemeester van Gasselte. Rein- ders, wees in een toespraak op het vreedzame karakter van de betoging en haalde een reeks voorbeelden aan van gevaarlijke incidenten met kern energie. De huisarts W. de Boer uit het Groningse Wlnsum liet weten, dat er wat de directe zowel als de indirecte gevolgen van kernstraling betreft, „geen ongevaarlijke stra- lingsdosis bestaat". Peter Bekker van het LEK eiste het verlenen van poli tiek asiel aan twee Duitsers die we gens hun aanwezigheid bij een de monstratie in Duitsland werden ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en daarop naar Nederland zijn ge vlucht. Tegen een uur begon de demonstra tieve tocht in Gasselte van ongeveer zes kilometer naar het terrein van de zoutkoepels. De spits van de stoet was alweer terug toen de laatste deel nemers nog moesten beginnen. De tocht had een zeer rustig verloop. Datzelfde gold voor de betoging in Doel bij Antwerpen, waar betoogd werd tegen uitbreiding van het cen tralepark. Op een terrein aan de lin ker Schelde-oever werd een beginma- nifestatie gehouden Henk Bijvank van de Industriebond NVV hield de betogers voor dat kernenergie geen aanvaardbare bijdrage levert aan de werkgelegenheid „Bij kernenergie doen zich dezelfde problemen voor als bij kolen en olie. Ook uranium raakt op. Alleen de puinhopen blijven achter", aldus Bijvank. Te laat De tocht naar de centrales bij het dorp Doel moest een uur worden uit gesteld omdat veel fietsers te laat arriveerden. Ook bussen kwamen niet op tijd doordat zij bleven steken in een file in de Scheldetunnel bij Antwerpen De tocht voerde niet langs de centrales zelf. die overigens streng werd bewaakt door enkele honderden agenten. De politie hield zich verder volledig afzijdig. Op het manifestatieterrein waren slechts drie geüniformeerde rijkswachten aanwezig. Geheel in tegenstelling tot de vorige demonstratie in het Westduitse Kal- ker liet ook hier de politie zich nauwe lijks zien. Al vroeg in de morgen wa ren duizenden fietsers vanuit Gelder land naar Duitsland getrokken. Zij konden vrijwel ongestoord de grens passeren. Tegen de middag streken vele honderden fietsers neer op ter rasjes in de omgeving van Kleef om zich te verfrissen. Op het marktplein van Kalkar ston den informatietenten en stonden te gen drie uur een kleine vijftiendui zend betogers klaar om naar de kweekreactor in Hönnepel te trek ken. De reactor zelf was hermetisch afgesloten met een halve meter dikke betonnen rolmuur. Het Landelijk Energiekomitee heeft aangekondigd om samen met de ver eniging Milieudefensie zaterdag 23 juni uit te roepen tot ,,zonne-dag". Het ligt in de bedoeling de bevolking te wijzen op het gebruik van zonne- energie als alternatief voor kerne nergie. Hoe warm het was en hoe druk kon de liefheb ber van zon, strand en zee onder meer in Sche- veningen ervaren. ADVERTENTIES Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/DRIEBERGEN Het zonnige pinksterweekein- de heeft 700.000 buitenlandse bezoekers naar ons land ge bracht. Dat waren er 80.000 minder dan een jaar geleden, maar toen viel Pinksteren vroeger en stonden de bollen nog in bloei, wat altijd extra belangstelling betekent, aldus het Nationaal bureau voor toerisme (NBT). Doe mee aan de Europese verkiezingen schietingen uitvoert op VN-troepen. Volgens Scholten moet vanuit de Ver enigde Naties en zeker ook de EG druk op Israël worden uitgeoefend de steun aan Haddad te beëindigen. „Meer pressie door de vrienden van Israël op Israël moet premier Begin tot andere gedachten kunnen bren gen," aldus Scholten. „En aan de te rechte eis van de vier miljoen Pale- stijnen op de eigen grondgebieden op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook moet ook worden vol daan." Volgens Scholten kan pas dan de vrede in het Midden-Oosten ko men met garanties voor steun en be scherming. In tegenstelling tot Pasen toen ook veel Fransen en Belgen werden gesig naleerd. waren het deze keer voorna melijk Duitsers die ons land bezoch ten. Bij het vinden van een slaap plaats hebben zich weinig moeilijkhe den voorgedaan Langs de hele Noordzeekust van Zeeland tot en met de Waddeneilanden waren de hotels, bungalows en pensions zater dag al goed bezet Maar ook de kampeerterreinen had den voor het eerst dank zij het schit terende weer een hoge bezettings graad De grootste trekpleisters naast het strand en de watersportge bieden waren het Ponypark Slagha ren. de Beekse Bergen en de Efteling. Niet alleen de buitenlanders, maar ook de Nederlanders trokken er met Pinksteren op uit. De aanvoerwegen naar de stranden kwamen hier en daar verstopt te zitten en gisteren in de loop van de middag en avond vormden zich op vele plaatsen in Ne derland files, zoals m Zeeland, op de Veluwe. bij de Afsluitdijk, rond het verkeersplein Deil en in Noord-Hol land bij Uitgeest/Beverwijk. Volgens de rijkspolitie in Driebergen viel de drukte bij de grensposten naar ver houding mee Gisteravond laat waren de meeste files opgelost Tijdens het Pinksterweekeinde kwa men ten minste acht mensen om het leven bij verkeersongelukken Ook het noodweer zorgde hier en daar op de wegen voor chaos, die gepaard ging met kettingbotsingen Drie au to's vlogen in brand en twee mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG Als op dit moment Tweede Kamerverkiezingen zouden worden gehouden, zouden de PvdA en het CDA gelijk blijven. De WD zou vijf zetels verliezen en D'66 zou er vijf winnen. Deze cijfers werden za terdag bekendgemaakt in VARA s Rooie Haan. ADVERTENT tl ADVERTENTIE door Jac. Lelsz DeOeensew .vanoeeöengelud heeft wat voor u Als u onderstaande bon op stuurt ontvangt u GRATIS een katalogus met het ge hele B&O programma en een komplete dealerlijst Een attentie van "de Deense vormgevers van beeld en geluid" Stuur mi) uitgebreide doku- mentatie B&O B&O antwoordnr 124 1200 WK s-Graveland (geen postzegel) STEENWIJK Steenwijk wordt in de miliaire geschiedenis van ons vader land enige keren vermeld. We noemen één ding. In de Tachtigjarige Oorlog wist dit Overwijsselse stadje het beleg van Graaf van Rennenberg, de Nederlandse rooms-katholieke edelman, die verraad pleegde mede om het met geweld invoeren van het calvinisme door Jan van Nassau, af te slaan. Vermoedelijk heeft Rennenberg in 1580/1581, een kleine honderd jaar voordat Christoff Bemhard Freiherr von Galen (Bommen Berend), bisschop van Munster, „glühender Kugeln" gebruikte, voor het eerst op Steenwijk brand stichtende kogels afgevuurd. Maar Steenwijk heeft ook re cente „wapenfeiten" Het had een nieuw gemeentewapen nodig toen er in 1973 een nieuwe gemeente Steenwijk ontstond door de samenvoe ging van de gemeenten Steenwijk en Steenwijker- wold. AJ meer dan zes jaar vecht het met „Den Haag" over dat nieuwe wapen. Een nogal verdrietige zaak. al zegt men op het gemeentehuis moedig „We voelen ons geenszins ontwapend". Een ontwapenend geluid, maar intussen hebben de WD- Tweede Kamerleden Waal- kens en Evenhuis het toch maar nodig gevonden er de minister van binnenlandse zaken vragen over te stellen. De wapens, die tot nog toe door de minister, door de Hoge Raad van Adel en door de Kroon .van tafel zijn ge veegd". zoals hij zegt. zijn van de hand van mr G A Bontekoe (geboren in 1900). gepensioneerd burgemeester van Ooststellingwerf Niet al leen een man die veel van wapens af weet, maar ook een ontwerper ervan. Toen hij nog burgemeester van Sleen was. voorzag hij om te begin nen deze gemeente van een wapen Het bleek hem dat de meeste Drentse gemeenten geen wapen hadden Voor meer dan 25 gemeenten m Drente tekende hij vervol gens een wapen. In totaal le verde hij ruim 150 Nederland se gemeenten en andere pu bliekrechtelijke lichamen, waterschappen en dergelijke een wapen, naar zich nauwge zet in de geschiedenis, het karakter en de functie van de klandizie te hebben inge werkt Verleden Steenwijk had al een wapen sinds de zestiende eeuw, Steenwijkerwold vanaf 1899 Bontekoe had in het nieuwe wapen figuren uit beide oude wapens opgenomen, bij voor beeld een anker en Andreas- kruizen (we laten de achter grond hiervan maar voor wat deze is). Daaraan voegde hij enkele nieuwe elementen toe een bu chttoren en een vlam mende kogel. Hierdoor werd het verleden van Steenwijk als vestingstad in het wapen tot uitdrukking gebracht. Een zaak waarvoor de toen malige burgemeester krach tig had gepleit. De gemeenteraad ging met het ontwerp akkoord. Minis ter De Gaay Fortman, na ad vies van de Hoge Raad van Adel, wees het echter af. Hier op ging de raad in beroep bij de Kroon. Deze gaf de be windsman gelijk, maar toen waren er al wel heel wat jaren verlopen. Het schild bleek niet te deugen Het zou niet aansluiten bij gevestigde lo cale heraldische tradities Het was te druk Mr Bontekoe ging toen op nieuw aan het werk Hij maakte het schild eenvoudi ger Overigens had het in de nieuwe vorm een precedent De gemeente Hoek in Zeeuws-Vlaanderen had des tijds ook zo'n schild. Het wa pen reisde, nadat de raad we derom zijn instemming had betuigd, opnieuw naar Den Haag Bontekoe vroeg een audiëntie aan bij de inmid dels als minister van binnen landse zaken aangetreden heer Wiegel, kreeg van hem een kwartiertje, maar praatte een uur vol om de zaak van het Steenwijker wapen toe te lichten. Zijn klomp brak ten slotte toen tenslotte ook het tweede ontwerp de mist in ging. ditmaal vanwege de fi guren, hoewel hoofdambte naren hem hadden laten we ten dat daartegen geen be zwaar was Schending „Wie is nu gek geworden?" aldus de heer Bontekoe „Dat vragen ze zich op het stad huis in Steenwijk ook af. zij het wel in ambtelijker ter menTerwijl de briefjes en andere gemeentelijke stuk ken in Steenwijk nu al jaren zonder wapen de deur uit gaan. maakte hij zijn derde ontwerp en dat nog weer in twee versies. Wijs geworden door de ervaring heeft het ge meentebestuur er niet dade lijk het fiat van de gemeente raad voor gevraagd, maar het eerst ter beoordeling naar Den Haag gestuurd Het ontwerp vertoont nu een kanteel door snijding van links naar rechts en daarover heen een anker In de andere versie ziet men een ruitvor- minge schans wal Een blau we zoom duidt het omringen de water aan Het anker be- vint zich op de binnenplaats en bovenin de Andreaskrui- zen. De torenburcht en de vlammende kogel, die niet mogen, zijn er uit gehaald ..Wordt een van beide aan vaard. dan wordt Steenwijk een wapen opgedrongen", is de mening van de heer Bonte koe „Het is een schending van de gemeentelijke autono mie" De eerste ontwerpen acht hij in overeenstemming met de internationale regels van de heraldiek Het voor het eerst in 1856 verschenen Handboek der Wapenkunde van Johannes B Rietstap, die Europese vermaardheid kreeg door zijn Armorial Qé- néral, vindt hij een betrouw bare gids Beter dan naar zijn smaak de overbodige circu laire i„een dictaat die bin nenlandse zaken enige jaren geleden het licht deed zien en sinds die tijd nogal kwistig rondstuurt I0fl% M Dl R LANDS fabrikaat klcurenlolder A Ongclrankcerd opsturen I naar wvral I fam Antwoordnr. 42, G9I x. 1 3600 VB Maarsscn „Ik ga nu even wal ijs halen. Tommy.**

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3