Vorster afgetreden Wapen Kiesuwkado Paus wil ook naar bi deze krant Wegens r°l in Zuidafrikaanse 'Muldergate' Nederland komen Dubbel voor Ajax Energie dit jaar al 100 duurder Vrees over beleid natuurbescherming i I I NEEM HET ER VAN mc« Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw HET WEER 1,2 miljoen Tempo-Team verzorg# t Triomftocht van paus in Polen UNCTAD is vrijwel mislukt Italiaanse communisten op verlies Menten tekent in ziekenhuis schorsingsbevel Bliksem doodt voetballer Zangkoren door podium gezakt Arrestaties en veel schade bij Luilakviering Trouw Stijlvol BEL 010-654222 Verantwoordelijkheid over Staatsbosbeheer in het geding Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Trouw 37STE JAARGANG NR 10863 - DINSDAG 5 JUNI 1979 Mogelijk opnieuw onweer Zonnige perioden en tegen de avond mogeii|k onweer. Maximum tempera tuur van 22 graden Celsius aan de kust tot 28 graden in het binnenland Meest matige westenwind, 3 a 4 Beaufort Morgen en overmorgen Eerst vri| veel bewolking; later weer zonnig en Morgen zon op 05.22 maan op 17 04 zon onder 21 54, maan onder 03.36 potentiële vakantiegangers lezen vrijdags Geef'm op. die advertentie, tel. 020-91 77 11. tst 631 LOSSE NUMMERS 60 CENT WARSCHAU Paus Johannes Paulus de Tweede, die van- laag aan zijn vierde dag van zijn triomfale bezoek aan Polen legint, heeft op weg naar dat land tegen journalisten gezegd lat hij graag een bezoek wil brengen aan Nederland. Tegen federlandse verslaggevers vertrouwde de paus toe dat hij godra de omstandigheden het toelaten, graag" ons land zou rillen bezoeken. et bezoek aan Polen wordt nu al aangeduid als een botsing met de ^beweeglijke Poolse staatsleiding, die aldoor bezig is haar politiek en haar «nden met de Sowjet-Unie te verdedigen. De confrontatie met partijleider lerek, zaterdag, was niet hevig. Maar opvallend is dat de staatstelevisie einig uitzendingen verzorgt van het bezoek en nergens de menigten toont le de paus geestdriftig toejuichen. De oostelijkste zender van de Poolse TV is uiten werking. Jegen Olerek zei Johannes Paulus dat Christus uit geen enkel land kan lorden buitengesloten, ook niet uit Polen. De paus wees op de mensenrech- en, een uitdrukking die in dat land bijna een vloek is. De paus beklemtoont lat het christendom in Polen duizend jaar oud is. De partij kan op een 35- Brig bestaan wijzen. Speciale aandacht toonde de paus voor de jongeren, van rie hij er op de eerste dag reeds 250.000 om zich verzamelde. Hij riep hen op rouw te blijven aan de Poolse cultuur, die doortrokken is van het chris- endom. ADVEHI tNTIE Werken in de gezondheidszorg? Kijk in de Gouden Gids Hoofdkantoor: 020-156151 Van onze sportredactie AMSTERDAM Ray Clarke, uit gerekend de Britse spits van Ajax, die de afgelopen maanden met trai ner Cor Brom de meeste kritiek van voorzitter Ton Harmsen moest in casseren, was het ten slotte, die vijf minuten voor het einde van de wed strijd tegen AZ het kampioenschap van de Amsterdammers veilig stel de. Met een kopbal bracht hij Ajax naast AZ (1-1) en dat gelijke spel j was voldoende om na zeven Jaar de „dubbel" te kunnen vieren: lands- kampioen en winnaar van de KNVB-beker f Ray Clarke (op de foto op de schou ders van Amsterdamse supporters) twijfelt overigens of hij ook volgend seizoen nog In Amsterdam zal spe len. De komende dagen heeft hij een gesprek met de Ajax-leiding. Brom zegt vooralsnog gewoon te zullen blijven. Pas na donderdag, wanneer de ledenraad van Ajax bij een is geweest, zijn er nieuwe ont wikkelingen te verwachten. Voorzit ter Harmsen prees gisteravond spe lers, trainersstaf, medische begelei ding en bestqur tijdens de besloten feestelijke bijeenkomst en noemde deze vier groepen de pijlers van het succes. In betaalde voetbal vielen in het lange pinksterweekeinde overigens alle beslissingen. Naast de titel van Ajax^ verzekerden Feyenoord en PSV zich van UEFA Cup-voetbal (AZ'67 en Roda JC vielen uit de boot), degradeerde na FC VW ook Volendam uit de eredivisie (Haar lem kon met Hughes de dans weer net ontspringen) en vierde Excel sior met het kampioenschap van de eerste divisie tegelijk de terugkeer in de eredivisie. Willem n greep de laatste periodetitel en zal nu vanaf donderdag met de overige periode kampioenen FC Groningen, Telstar en Fortuna SC (de vervanger van Excelsior) aan de nacompetitie om de tweede plaats in de eredivisie beginnen. Successen waren er ook op hockey- gebied. HCKZ werd de eerste Ne derlandse herenploeg die in elf Jaar Europa Cup-hockey de beker ver overde en de dames van Amster dam prolongeerden gewoon hun successenreeks: voor de vijfde keer ging de Cup naar Amsterdam. PAGINA 2: PAGINA 3: Steenwijk krijgt wapen opgedrongen PAGINA 4: Holland Festival is begonnen PAGINA 5: PAGINA 6: De Kleine Krant PAGINA SERVICE: feuilleton, strips, puzzel, radio- en tv-pro- framma's, weeroverzicht. door Hennie Serf on te in JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president Vorster is gisteren afgetreden wegens zijn rol in het informa tieschandaal. Premier Pieter Botha lichtte gister middag even na tweeen een zwijg zaam parlement in over het aftreder van Vorster. Onmiddellijk daarna bood Botha het slotrapport van de commissie-Erasmus aan. Deze com missie heeft een onderzoek ingesteld naar de zogeheten Muldergate-affai re. De commissie legt, in tegenstel ling tot het eerste rapport de schuld voor het informatiedebacle volledig op de schouders van president Vor ster. Het herriep zijn voorgaande con clusie, waarin stond dat Vorster ten alle tijde eerzaam en betrouwbaar had gehandeld. Door het aftreden van president Vor ster die door zijn medestanders op een voetstuk was gezet en als Idool werd gezien en de slotbevindingen van de commissie-Erasums is het ver trouwen van de leden van de Nationa le Partij In de partijleiders geschokt. Het kan leiden tot een aanzienlijke vermindering van de meerderheid van de Nationale Partij in het kiesdis trict van Randfontein waar woens dag parlementaire verkiezingen wor den gehouden. Dit is het vroegere district van ex-minister Connie Mul der, die ook vanwege het informatie schandaal werd gedwongen zich uit het openbare leven terug te trekken. Het gedwongen aftreden van presi dent Vorster is een ernstig politiek probleem voor de regering. Het kabi net steunde immers nog maar negen maanden geleden de kandidatuur van Vorster voor het presidentschap in september, enkele dagen nadat hij hen had verteld over de basisgege vens van het informatieschandaai Het Zuidafrikaanse Muldergate- schandaal is in alle opzichten te ver gelijken met het Watergate-schan- daal in de Verenigde Staten. In beide gevallen waren de presidenten als hoogste gezagsdragers in het land de slachtoffers. Het rapport van de commissie Eras mus zal een verwoestend effect heb ben op de politieke reputatie van Vorster. Het stelt categorisch dat Vorster „alles wist over de geheime fondsen en werd geraadpleegd over de geheime projecten". De commissie zegt nu in tegenstelling tot eerdere oevmcnngen: „Omdat hij de onregelmatigheden die onder zijn aandacht kwamen niet bekend maakte, ze verborg voor het kabinet en gedurende lange tijd doelmatige stappen om een eind te maken aan de slechte stand van zaken uitstelde, is hij mede verantwoordelijk voor het, feit dat de onregelmatigheden door gingen. die met de Citizen inbegre pen" deze regeringsgezinde krant kreeg tachtig miljoen gulden uit ge heime staatsfondsen In een hoofdstuk dat gaat over de betrokkenheid van Vorster zegt de commissie Erasmus dat het bij de voorbereiding van het eerste rapport niet de zekerheid had over het mo ment dat Vorster zich bewust werd van de financiering door de staat van Citizen. Daarom gaf de commissie Vorster het voordeel van de twijfel. Het blijkt echter dat Vorster volgens zijn eigen verklaringen eerder dit jaar zich al in augustus 1977 bewust was van de zaak Dit betekent volgens de commissie dat de bewijzen van Vorster „niet het juiste verhaal vertellen" De commis sie heeft nu uitgevonden dat de presi dent een aantal onregelmatigheden geheim hield. De commissie stelt nu dat Vorster wist dat er „een onjuist ROME (Reuter. DPA, AP AFP) De Italiaanse communisten zijn de grote verliezers van de zondag en gisteren gehouden algemene verkiezingen. Dat was vannacht de tendens bij het binnenkomen van de uitslagen. De christendemocraten zouden een zeer gering verlies lijden en de kleine par tijen zoals de radicalen, de sociaalde mocraten en de liberalen zouden de grote winnaars van deze verkiezingeu zijn. De opkomst was het geringste sinds 1948, namelijk 90,1 procent. Volgens de computervoorspellingen zouden de christendemocraten terugvallen van 38,7 naar 38 procent. De commu nisten zouden van 34,4 procent naar 29,5 procent gaan en de socialisten zouden zich weten te handhaven op ongeveer 10 procent. Van de kleine partijen zouden met name de radica len winst boeken. Zij zouden van 1, naar 3,4 procent gaan. De sociaalde mocraten zouden 1,1 procent winst boeken (3,4 procent in 1976) en de liberalen 0,6 procent (was 1,3 pro cent). Nu de communisten voor het eerst sinds 1948 achteruit zijn gegaan ne men waarnemers aan dat de socialis ten wellicht eerder bereid zullen zijn met de christendemocraten en de ver sterkte partijen van het midden een regering te vormen. De socialistische leider Craxi liet echter al meteen we ten dat hij niet wilde praten over een herleving van de coalitie van cen trum-links. beeld van hen werd geschilderd" en verwijst daarbij naar een rapport, dat Vorster van iemand van de inlichten- dienst. de BOSS, kreeg. Hierin stond dat diens onderzoek geen zaken die een misverstand konden oproepen naar voren had gebracht Vervolg op pagina 5 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Blaricummer Pie ter Menten heeft gisteren ln het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht het schorsingsbevel van de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank getekend. Dit heeft de offi cier van justitie mr. J. D. de Jong te Rotterdam gisteren bekendgemaakt Menten verblijft sinds vorige week donderdag in het Utrechtse zieken huis, waar hij moest worden opgeno men nadat hij buiten bewustzijn was geraakt Dat gebeurde toen politie functionarissen hem het schorsings bevel van de rechtbank ter onderte kening wilden aanbieden. In het schorsingsbevel staat, dat Menten niet in voorlopige hechtenis zal worden genomen, mits hij zijn woning, hangende het proces, niet zal verlaten. AMSTERDAM Het noodweer gis teren dat gepaard ging met. hevige regenval en bliksem heeft aan een 19-jarige Inwoner van Amstelveen het leven gekost. Tijdens de voetbalwed strijd Amstelveen-Marken sloeg de bliksem in het veld. waarbij de mid denvelder Jan Goedkoop van Am stelveen op slag werd gedood. Zijn medespeler Paul Hogedoom (26) moest met ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Regen en bliksem veroorzaakten vooral in de omgeving van Sittard. Eindhoven. Apeldoorn en Zwolle aanzienlijke vertragingen bij het treinverkeer. Door het noodweer raakten op ver schillende plaatsen wissels en seinen gestoord en moest een aantal treinen uitvallen, maar in de loop van de avond waren de meeste storingen weer verholpen. yan een onzer verslaggevers GRONINGEN Bij een interkerke- ADVERTENTIE KLEUREN TV HUREN? iijke Pinksterontmoeting in het Slochterbos zijn gisteren drie zangko ren door het podium gezakt. Eé vrouw kneusde daarbij haar voet, maar de overige leden van de koren kwamen eraf met wat ontvellingen. Het gebeuren veroorzaakte nogal wat paniek onder de ruim drieduizend aanwezigen, want als gevolg van het begeven van de houten vloer kwamen ook de zijpanelen naar beneden, waardoor de zangkoren werden ge troffen. Ds. Jaap Zijlstra kon echter later meedelen, dat alles in feite nog goed was afgelopen. Aan de bijeen komst verleende ook ds. Al je Klaraer medewerking. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de gebruikelij ke Luilakviering op zaterdag voor Pinksteren hebben zich ln de hoofd stad ernstige ongeregeldheden voor gedaan. De Amsterdamse politie ar resteerde dertig Jongelui in verband met openlijke geweldpleging en brandstichting. In de hoofdstad werd een radiozaak geplunderd en werden twee scholen door brandstichting gedeeltelijk ver woest. Duizenden demonstranten leggen in het Westduitse Kalkar houten kruisen bij de prikkeldraadversperringen van de in aanbouw zijnde kweekreactor. De demonstratie in Kalkar was een van de vele die dit weekeinde bij keraprojecten in de hele wereld tegen atoomenergie zijn gehouden. Zie ook pagina 3 Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Dit jaar betaalt een gezin aan gas. water en stroom gemiddeld 110 méér dan vorig jaar. Tot deze conclu sie komt het Konsumenten Kontakt in Rijswijk op basis van een onderzoek naar de stijging van gas-, water- en elektrici- teitstarieven in vijfenveertig gemeenten. Dat betekent, aldus deze consumen tenorganisatie dat. als de stijging van de energieprijzen niet meer wordt vergoed in de prijscompensatie, een gemiddeld gezin alleen al aan woon lasten honderd gulden extra per jaar betaalt. Het aardgas is met 9.8 procent het meest in prijs gestegen. Aangezien deze energie het meest in een gezin wordt gebruikt, weegt deze prijsver hoging van bijna tien procent zwaar in het huishoudbudget. Het Konsumenten Kontakt ver wacht, zo blijkt uit het blad Koop kracht, dat de elektriciteitstarieven ln de loop van dit jaar nog sterk zullen stijgen als gevolg van de stij ging van de olieprijzen. Intussen blijken de bedragen, die een gezin voor stroom moet betalen, per gemeente belangrijk uiteen te lopen. In Noord-Brabant betaalt men per jaar 445, maar in Amsterdam of Gouda meer dan 650. Een bestuurscrisis van de eerste orde. Kamervragen aan de minister. Al zes jaar lang gaat het gemeentelijk briefpapier van Steenwijk krachteloos de deur uit. niet gesierd door een gemeentewapen De ontwerpen willen maar niet worden goedgekeurd. Alle details in 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctty Blok en Ina van Fa assen Lektuurhanger (B) Nooii meer zoeken naar de kram o) iv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger l ederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Fcht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek Na 6 maanden recht van koop, incl. 3 jaar garantie en service. Levering en service in héél Zuid Holland.' Eigen technische dienst. TV-HIFI-VIDEO Bergweg 64 Bergweg 287 Korte Hoogstraat 10 Sringe 149 Rotterdam Telefoon voor alle filialen 010-654222 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de Tweede Kamerfractie van het CDA bestaat de vrees, dat de ko mende week in het overleg tussen de bewindslieden van landbouw en CRM een beslis sing zal worden genomen, die een vérgaande invloed kan hebben op de toekomstige po sitie van de natuurbescher ming in ons land. Al heel lang dringt de Kamer er bij de ministers van landbouw en CRM op aan. dat de politieke en staatsrechte lijke verantwoordelijkheid voor het Staatsbosbeheer zal komen te liggen bij beide ministeries. Tot nu toe fun geert het Staatsbosbeheer als dienst van het ministerie van landbouw (zoals bijvoorbeeld ook als praktische consequentie de natuurbescher mingsconsulenten ln de verschillende provincies hiërarchisch onderge schikt zijn aan de hoofdingenieur- directeur van de Landinrichting, eveneens een beleidsambtenaar van het ministerie van landbouw) Vorig jaar en dit Jaar opnieuw heeft de Kamermeerderheid (onder andere CDA. PvdA en D'86) bij de behande ling van de begroting van CRM uitge sproken, dat er een dubbele politieke verantwoordelijkheid zou moeten ko men voor het functioneren van 8taatsbosheheer. Dat is geen gezoch te constructie, want bijvoorbeeld de veterinaire dienst ressorteert onder ae minsiteries van landbouw en volksgezondheid en de Landbouwho geschool ln Wageningen is een zaak van en de minister van landbouw èn die van onderwijs. In de praktijk is het nu zo. dat het ministerie van CRM wel aanwijzin gen kan geven voor wat betreft de natuurbescherming, maar dat ten slotte alles afgehandeld wordt vol gens een hiërarchische lijn. die op het ministerie van landbouw eindigt. Als dus de Tweede Kamer kritiek uit oefent op de aspecten van de natuur bescherming in het werk van Staats bosbeheer. is alleen de minister van landbouw aan de Kamer verantwoor ding schuldig. Er kan wel degelijk sprake zijn van tegengestelde belan gen. maar in laatste instantie zal na tuurlijk de minister van landbouw zijn verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen van de landbouw het zwaarste laten wegen Om dat dilemma te omzeilen is in het verleden wel eens gesuggereerd, ae dienst dan maar te splitsen (het klein ste gedeelte: de natuurbescherming bij CRM en de rest bij „landbouw" laten), maar daarvan heeft de Kamer nooit iets willen weten. Inmiddels is bij het ambtelijk vooroverleg over deze kwestie gebleken, dat minister Van der Stee van landbouw niets voelt voor zijn dubbele verantwoor delijkheid. Daarom zien de Kamerle den met enige zorg het voor deze week vastgestelde overleg op minis terieel niveau tegemoet Althans Sietze Faber van de CDA- fractie zegt duidelijk ..Ik kan nuj niet voorstellen, dat minister Garde niers en staatssecretaris Wallis de Vries zullen berusten in een andere oplossing dan de Kamer wil." maar dat wil nog niet zeggen dat Faber zijn angst helemaal kwijt is. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste hetaal- periode een welkomstkorfing van 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. j Lees een krant roet overtuiging: Trouw <A>

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1