3 it brieven van lezers KLM "Meneer, zal ik die camera even vasthouden?" Thuis in de lucht. ATERDAG 2 JUNI 1979 TROUW/KWARTET 8 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bi| pubiikatie worden naam en woonplaats van de schrijver 3enzineschaarste (4) Gunning (2) lergie besparen op basis van vrij- Ulgheid lijkt niet haalbaar, een veel hoorde opmerking is „Laat eerst ander of te wel de overheid en de lurman maar eens laten zien dat ze t menen en kunnen Sinds de op- •ep van de regering zuinig te zijn ft de energie laat ik de auto door de •eks voor de deur staan en ga met •t openbaar vervoer naar mijn werk. aar zitten nadelen aan. zonder eer, maar als je niet bereid bent om •n stuk gemak op te offeren, dan aag Je om dwang, die de leefbaar- •id niet zal bevorderen. Het resul- at van mijn overschakeling naar Denbaar vervoer is een tank benzine i de 2 weken (was voorheen 1 weeki oorburg G. J. van Waas lunning (1) tet waardering heb ik kennis geno- ien van het artikel van Mr. J van (aeringen in TROUW van 26 mei ver Gunnings visie op de Doleantie, 'et artikel stelt ruet alleen het be- aansrecht van de geref. kerken aan e orde, het geeft ook aan dat de uidige „Samen op weg"-koers van ervormden en gereformeerden de odige diepgang mist. Alle mooie oorden en gezamenlijke synode-zit- .ngen ten spijt, deze samenwerking ioet me vaak aan een verlegenheids oplossing denken, uit gezamenlijke, eestelijke armoede geboren Dat omt bijv. duidelijk tot uiting nu •.•lk ens blijkt dat op plaatselijk ni- eau de financiële kant van de zaak et grootste struikelblok oplevert •Vaar een diepere eenheid gemist ordt, gaat het altijd om de centen, runnings werk en de boodschap noge ons ervoor behoeden dat er een lereniging tot stand komt in de geest an: „Het is toch één pot nat". Zijn trijd is de onze. tlarken Nico van Tellingen De stellingname van dr Gunning was reeds bekend Die ging naar mijn overtuiging toen niet op Men had in die jaren in de hervormde kerk een weliswaar oude en niet „bijgestelde" belijdenis, die echter helaas over woekerd was door de zgn. Groninger richting en de modernen, doch waar aan niettemin allen in die kerk in geweten gebonden waren Kerkera den. die emst maakten met deze bin ding. werden geschorst door het clas sicaal dan wel provinciaal bestuur of algemene synode. De hele geschiede nis rondom de Doleantie toont m i. duidelijk aan dat de hervormde kerk van toen een synodaal hiërarchi sche organisatie niet anders wilde. De dolerenden konden terecht dit kerkelijk juk niet langer verdragen, gegrepen als zij waren door de heilige betrouwbaarheid van de Schrift (mét dr Gunning') en het getrouwe naspre ken daarvan in de belijdenis. Amsterdam S. de Jong Energie-besparing Hoewel ik mijn steentje probeer bij te dragen aan de van regeringswege ge propageerde energie-besparing op vrijwillige basis, moet me wel van het hart dat genoemde pogingen niet worden gestimuleerd als o.a. gecon stateerd wordt dat in overheids-ge- bouwen aan het overigens voldoende functionerende natuurlijke daglicht volledige kunstmatige verlichting wordt toegevoegd. Tevens ervaar ik een „lichte" mate van ergernis als ik mij met een keurige snelheid van niet meer dan 100 km uur over een traject van ong. 80 km voortbeweeg en tot 3 maal toe een politie-wagen voorbij zie zoeven, zonder dat m i. direct sprake is van een „noodzakelijke-in-naam- der-wet-handeling" Juist uit de over- heidshoek mag men toch wel het goe de voorbeeld verwachten! Bolnes H. A. Creiée Smaadproces (2) In het artikel „Kostbaar smaadpro ces tussen bijbelsmokkelaars In V.S." (Trouw van 17 mei 1979) lanceert u vele en zware beschuldigingen o.a. aan het adres van ds Bass. Aangezien deze allerminst bewezen zijn, en dus ook In dit geval het gevaar van laster- verspreiding levensgroot aanwezig is. acht ik de strekking van een dergelijk artikel volkomen in strijd met de ethiek van een christelijk dagblad. Bovendien is de onderhavige kwestie op een weining terughoudende wijze gepresenteerd en vrij eenzijdig be licht Het ware wijs geweest eerst de rechterlijke uitspraak af te wachten. Nü wordt door een dergelijk artikel de hulpverlening aan christenen on der communistisch bewind mogelijk op ernstige wijze geschaad. Vanzelf sprekend dient dit onder alle omstan digheden vermeden te worden, hoe wel het genoemde proces op zich een zeer betreurenswaardige zaak is. Tot slot wil ik opmerken dat de in Neder land door Vervolgd Christendom ver zamelde gelden, niet worden overge maakt naar de V.S.. maar naar de Christellche Ostmlsslon (de Duitse afdeling van Underground Evange lism), die deze gebruikt voor bovenge noemde hulpverlening achter het ij zeren en bamboe-gordijn. Rijswijk Raad van Advies en toe zicht van de Stichting Ver volgd Christendom, ir B. W. Breunesse, secretaris Doelwit De foto van de protestdemonstratie tegen kernwapens in de krant van 21 mei toonde een spandoek met het opschrift: Kernwapenbezit maakt ons doelwit. De discussie over kern wapens mag er niet alleen over gaan of we met zulke demonische wapens mogen blijven dreigen. Door het zelf „hebben" van kernwapens kunnen we een aanval uitlokken en wat dat zou betekenen voor ons kleine, over bevolkte land kunnen we ons nauwe- IJks voorstellen. De over het land verspreide opslagplaatsen en de aan- voerhavens kunnen het hele land tot doelwit maken, waardoor het risico van de totale vernietiging voor ons veel groter is dan voor grote landen. Wie massavernietigingswapens nog niet radicaal afwijst mag zich wel de medeverantwoordelijkheid realiseren voor het risico van de totale onder gang. Christen Turken (7) Vermogend? In t.nn Oft maI i*»aI #Ja nAPAAkAf Rotterdam A. P. de Winter In Trouw van 29 mei stelt de perschef van de EO in antwoord op mijn arti kel „Turken in de St. Jan een rechtvaardige zaak", van 18 mei j.l., dat de EO-radio tweemaal uitgebreid aandacht heeft geschonken aan de Turken in de St. Jan en ook wel voorheen aan de vervolgingen in Tur kije. Twee radiouit2endingen gericht op de moedige christen-Arameëers in de St. Jan is niet niets. Ik ben daar blij over. Het is goed te berichten over onderdrukking, discriminatie en vervolging, ook over die in Turkije, zoals kennelijk door de EO sinds 1976 is gebeurd. Maar is dat niet vrijblij vend. wanneer wij. als de betrokke nen bij ons om recht vragen en het er dus op aan komt. ons niet met alle kracht inzetten voor hun asielverle ning? Het zijn niet de politici, maar de Nederlanders, die dat beslissen. En we weten hoe de EO kan mobilise ren. als zij wil. Ook de RPF zou veel kunnen doen. Humanitaire hulp. zoals de gift van 1100 gulden van de RPF is goed. maar christelijke poli tiek is méér. namelijk het geven van recht. Wie achter de gerechtvaardig de verlangens van de Arameëense staat, kan toetreden tot het landelijk steuncomité. Er stromen duizenden adhesiebetuigingen binnen, maar de grotere politieke partijen tonen zich nog onwillig, vooral de KVP. Het be treft hier geen gastarbeiders, maar slachtoffers van een falend vluchte lingenbeleid. die uit nood hun toe vlucht hebben gezocht in een kerk. Ze kunnen niet meer terug. Het gaat hier met recht om mensen, die geen helper hebben. Woubrugge F. P. Feddema lid Landelijk Steuncomité 200 Confessionalisme Jl" De krampachtigheid waarmee, vol gens de weergave in Trouw, dr. Beze- mer in „Hervormd Weekblad" ageert tegen de waarneming van prof. Smits, dat het confessionalisme bin nen de kerk een restgroep is gewor den. duldt erop, dat deze waarneming juist is; gelukkig maar! Wie niet ver der kijkt dan de bolwerken van con fessionalisme. zoals Scheveningen en Veluwe, kan ook haast niet anders dan menen dat zijn groepering bloeit, ja zelfs dat deze bezig is de gehele kerk te overspoelen. Het Is zo als met die Amerikaanse soldaat, in de Twee-, de Wereldoorlog ondergedoken ln een Japans oerwoud, en na dertig jaar te voorschijn gekomen van mening was dat het nog steeds oorlog was. Wie open kan waarnemen, hij neme waar! Groningen-Engelbert Jacques Zwaan Ondermijnend Velen zullen met mij aangenaam (0) verrast zijn bij de ontvangst van het gele aanslagbiljet als teken, dat zij door de fiscus als „vermogend" wor den beschouwd. Zonder twijfel is deze „eer" te danken asm de sterke stijging van de waarde van het onroe rend goed in de laatste Jaren, waar aan de belastingplichtige part noch deel heeft. De kern van deze onbillij ke zaak ls gelegen ln het niet optrek ken van de belastingvrije voet van de vermogensbelasting; deze bedraagt voor tariefgroep 2 ƒ43.000.- en voor tariefgroep 3 zonder kinderen 59.000.-; bejaarden en invaliden mo gen hierbij nog 38.000.- bijtellen. Om het bezit van dergelijke bedragen als „vermogen" aan te merken is waarlijk toch al te dol. Het meest getroffen worden de mensen met de kleinste inkomens, de bejaarden en gepensioneerden. Immers bij deze ca tegorie zijn de kinderen reeds de deur uit. terwijl ook de hypotheek veelal afgelost is; met hun kleine inkomsten worden zij voor het volle pond aange slagen. Het zijn de zwakste schouders die hier de zwaarste lasten moeten dragen. Bijzonder onbillijk is het ook. dat men aangeslagen wordt naar een fictieve waarde, die al lang niet meer gerealiseerd kan worden. Zoals een leder wel weet, vertonen de prijzen van de hulzen de laatste Jaren weer een duidelijke tendens ln neerwaart se richting. Onze overheid heet met de mond het bezit van een eigen woning te bevorderen, doch schroeft anderzijds de lasten steeds hoger op. Het is maar een schrale troost, dat een bejaarde nog 20 procent van zijn inkomen „mag" behouden. Hoe hij ermee rond moet komen, wordt aan 'zijn eigen vindingrijkheid overgela ten. Wellicht kan hij zich dan nog tot de bijstand wenden, waarbij de cirkel weer gesloten is; wat er met de ene hand genomen wordt, geeft de andere weer. De staatssecretaris heeft ons toegezegd, Iets voor de bejaarden en gepensioneerden te doen; tot nu toe ls daar maar weinig van gebleken. De stellige Indruk bestaat dat de over heid deze zaak maar laat doorsukke len, een veel te leuk melkkoetje om de gaten in de begroting te dichten. Het zal wel zonder meer duidelijk zijn, dat de overheid door deze nala- i tigheld een volkomen scheve verhou ding heeft gecreëerd tussen vermo gens- en inkomstenbelasting. In feite begaat de overheid een onrechtmati ge daad tegenover zijn onderdanen, die wij als zodanig niet wensen te accepteren. Laren ir S. J. Hellings In Trouw van 23 mei lees ik dat ir. J. G. Gooden zich als CDA-Eerste-Ka- merlid uitspreekt tegen een eventue le NAVO-verklaring nooit zelf als eer ste kernwapens te zullen inzetten. Hij brengt dit in verband met de grote conventionele bewapening van het Warschaublok. De bedoeling kan geen andere zijn dan een eventuele tegen de NAVO gerichte aanval met conventionele wapens te kunnen pa reren door een „verdediging" met nu cleaire wapens. Dezelfde tactiek waarvoor sommigen zo gaarne de in voering van het neutronen-projectiel zouden zien. Daarmee ondermijnt hij de NAVO-doelstelling van crisisbe heersing met conventionele wapens en de in dat kader sinds 1973 gehou den MBFR-besprekingen over weder zijdse en evenredige troepenvermin dering. Gelukkig neemt de door hem gecaplttelde CDA-Tweede-Kamer- fractie een voorzichtiger standpunt in. Juist terwijl het CDA zich op maakt om straks op Europees niveau een bijdrage te leveren aan een ver standig vredesbeleid zijn pogingen om de christen-democraten in de richting van de „haviken" te dringen uiterst ongewenst. Amstelveen W. Dijkshoorn Hondepoep In het Dagblad Trouw van woensdag 16 mei 1979 op pagina 7, staat een bericht over „Oogziekten, mogelijk door hondepoep". Waarschijnlijk be treft het hier een Toxacara infectie, zo niet, dan lijken me nog meer rede nen aanwezig om uw lezers wat meer informatie te verschaffen over de eventueel kwalijke effecten van fae- calieën van honden voor met name kinderen. Wat de Toxacara betreft, zijn niet één, maar meerdere gevallen ln Engeland beschreven, zelfs een se rie van 8 kinderen. Het oog werd verwijderd op verdenking van een kwaadaardige tumor, waarbij ten slotte bleek, dat het slechts ging om een ontstekingsreactie op de parasiet Toxacara. Vooraf was geen differen tiatie mogelijk. Bij de zeer weinig epidemiologische onderzoeken, die gedaan zijn, in zandbakken etc., bleek in een ontstellend hoog percen tage wormeleren aanwezig. Dit bracht mij er toe om in 1976 bij mijn proefschrift de stelling te lanceren: „Het houden van honden in een woonwijk is een gevaar voor de volks gezondheid". Dat leverde o.a. een re actie op van het Ministerie van Ge zondheid aan dewelke ik de nodige informatie doorstuurde. Het is mijj niet bekend, dat er iets met die infor matie gedaan is. Ook een aantal para-, sietologen in Nederland zijn zeker geïnteresseerd in het onderwerp en het zou buitengewoon zinnig zijn als er voor Nederland een inventarise rend onderzoek werd ingesteld. Om het een en ander behoeven wij geen ..hondenhater" te worden, omdat, als wij de dieren maar geregeld ontwor men. de besmetting tot 0 wordt gere duceerd. Amersfoort DR. J. C. van der Zwan Met of zonder e Ad de Boer van de EO en ouderling in de „Nederlands gereformeerde ker ken" geeft een foutieve uitleg aan deze nieuwe naam van de „Vrijge- maakte-buiten-verbanders". Hij be weert (30 mei) dat „Nederlandse gere formeerde kerken" (met een e) te pre tentieus zou zijn. zoals de aanduiding „Nederlandse hervormde kerk". Af gezien van het feit, dat élke naam (als het goed is) een zekere pretentie heeft, wordt hier een taalkundige fout gemaakt, met of zonder preten ties. In beide gevallen (NGK en NHK) is het adjectief „Nederlandse" onder geschikt aan het substantief „ker ken" („kerk") en niet aan het tweede adjectief „gereformeerde" („hervorm de"). In het geval van de „Nederland se hervormde kerk" wil men daar terecht slechts mee aanduiden, dat het gaat om een kerk van de hervor ming in het Nederlandse taalgebied. Het ontbreken van de e (en dat komt nogal eens voor in allerlei publika- tles!) in Nederlandse suggereert iets geheel anders, nl. dat het om een specifiek soort hervormd-zijn zou gaan. te weten de Nederlandse en dat is volslagen nonsens. Taalkundig zou je ook kunnen zeggen: „Nederlands" (dus zonder e) is een bijwoord en als zodanig ondergeschikt aan het bijv. naamwoord, dat daar op volgt. i.e. „hervormde" dan wel „gereformeer de". Het antwoord op de vraag, waar, althans taalkundig, de meeste pre tenties worden gesuggereerd, in de naam „Nederlanse hervormde kerk" of in de naam „Nederlands gerfor- meerde kerken", is voor mij glas hel der. Het zit hem heel simpel in die nieuwe naam. die helaas een verkeer de naam is. -Ik zal er dan ook nooit .aan kunnen wennen. Ad de Boer c.s. zullen natuurlijk schouderophalend zeggen: zeker een opmerking van een lid van de Nederlandse hervormde kerk. En dat moet ik dan, even sim pel, toegeven. Huizen (NH) Wim Pendrecht Boven de Nederlands- Belgische grens zat de stemming er al goed in. De gezagvoerder had zojuist omgeroepen dat de KLM Jumbo "Orinoco" op de aange geven tijd in Alicante zou landen, alwaar het weer prachtig was. "De temperatuur ter plaatse bedraagt 27° C. U kunt uw trui dus rustig vergeten!' Boven de Pyreneeën had de passagier in stoel 21A een onver getelijke kiek van de linkervleugel gemaakt en daarna getracht vrouw en dochters in de zoeker te krijgen. "Meneer, zal ik die camera even vasthouden? Dan kunt u ook op de foto!' "Hè ja, pap. En dan vragen we aan de stewardessen of ze er ook bij komen!' De purser had tegen de vakantiegangster rechts gezegd dat hij zijn vinger heus niet voor de lens zou houden en vervolgens afgedrukt. Het zou best eens een hele leuke foto kunnen worden. De KLM-vloot omvat 59 vliegtuigen, te weten: lOx Boeing 747,6x DC-10,15x DC-8, 18x DC-9, 4x F-28 en 6x F-27. Met deze indrukwekkende opsomming wil maar gezegd zijn dat het onwaarschijnlijk is dat een geplande vlucht niet doorgaat omdat er geen toestel beschikbaar is. Mocht op een zeker moment - om wat voor reden dan ook - een toestel zijn uitge- vallen, dan wordt er alles aan gedaan i om een andere machine in te zetten. Met andere woorden: klia KLM biedt ook bi) vakantievluchten liindienstzekerheid! LAVATORY et.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8