ojV redesverdrag Egypte-Israël Iblijft geldig Extra tijd moet UNCTAD redden Breznjew weer naar huis toe Slotoffensief tegen Somoza komt nog ^Rechtsgang in Iran scherp veroordeeld Londen wil VN-top over vluchtelingen Praag arresteert dissidenten Sandinisten spreken berichten tegen Internationale juristen: Opstandelingen in Afghanistan doden Russen ^TATERDAG 2 JUNI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET HS 7 ,jnJ)ok als autonomie-gesprek mislukt erep vajAIRO, JERUZALEM (Reuter, AFP) Het vredesverdrag twijjussen Israël en Egypte behoudt zijn geldigheid, ook al de besprekingen over autonomie voor de bezette mislukken. Als Egypte er niet in slaagt een bevredi gende regeling te treffen met Israël, dan zal het zijn doelein- t op een andere manier trachten te bereiken, bij voorbeeld middel van een internationale conferentie. De Israëlische minister van binnen landse zaken Josef Burg gaat woens dag naar Cairo voor voorbereidende besprekingen met de Egyptische pre mier Khalil voor de agenda voor de besprekingen over Palestijns zelfbe stuur. De tweede ronde van de onder handelingen hierover begint op 10 juni in Alexandrië. De Verenigde Sta ten zullen bij deze besprekingen ver tegenwoordigd zijn door James Leo nard. plaatsvervangend vertegen woordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. Egypte zal een aantal Scandinavi sche, Afrikaanse, Aziatische en La- tijnsamerikaanse landen vragen een vredesmacht te vormen ter vervan ging van de vredesmacht van de Ver enigde Naties die nu in de Sinaï- woestijn gelegerd is. Door de terug trekking van de Israëlische troepen achter El Arisj heeft de nu in de woestijn aanwezige vredesmacht van de VN weinig Zin meer. De Sowjet- Unie is echter niet bereid de vredes macht met het verschuiven van de grens mee te laten verhuizen. Men verwacht dat Moskou, dat gekant is tegen het Egyptisch-Israëlische vre desakkoord. in de Veiligheidsraad van de VN zijn veto zal uitspreken tegen een verschuiving van het man daat van de VN-troepen. BOEDAPEST (Reuter. AP) De Russische president en partijleider Leonid Breznjew heeft gisteren aan het slot van een driedaagsbezoek aan Hongarije fel uitgehaald naar de Volksrepubliek China en een warm pleidooi gevoerd voor het tweede SALT-akkoord. Het bezoek van de Russische presi dent aan Hongarije wordt niet alleen beschouwd als een periodiek bewijs van vriendschap tussen de twee lan den maar ook als een bewijs van de niet al te belabberde gezondheidstoe stand van Breznjew. De berichten van de laatste tijd uit Moskou sugge reerden dat het daarmee niet zo best gesteld zou zijn. Het feit dat de Russi sche leider echter het grootste deel. van zijn bezoek zijn gemak hield, slechts een korte toespraak van tien minuten voor de Hongaarse televisie hield en slechts twee korte besprekin gen met de Hongaarse leiders voerde, wijst er op dat Breznjew nu niet di rect in topconditie is. Breznjew sprak ook over de verkla- rimg die de ministers van buitenland se zaken van het Warschau Pact eer der deze maand in Boedapest uitga ven. In deze verklaring wordt aange drongen op een later dit jaar te hou den conferentie van de Europese Lan den. de Verenigde Staten en Canada om te streven naar militaire ontspan ning. „Volgens ons moet Europa, dat het proces van politieke ontspanning is begonnen, in staat zijn ook een voorbeeld te stellen door eveneens een militaire detente tot stand te brengen", aldus de Russische presi dent. Peking keert zich tegen iedere ont spanning, aldus Breznjew, en maant de landen van de NAVO hun defen sieinspanningen zelfs te verhogen, door Wim Jansen Moskou bereid is het beginnen van besprekingen met de Chinezen in overweging te nemen. waar Op peze verklaring legde de Egyptische drjiinister van staat belast met buiten- t mepndse zaken, Boutros Ghali, gisteren wP tegenover een verslaggever van het ranse persbureau AFP. De Egypti e^che minister hekelde uitlatingen van tge spremier Begin over de status van de iers gezette gebieden. Hij noemde diens ïct. poorden volledig in strijd met de ifspraken die in Camp David ge- chtiijnaakt zijn. Die akkoorden voorzien tnegp de instelling van Palestijnse zeg- ige bfeenschap over de bezette gebieden, olgeipcluslef een eigen politiemacht. De ïg zdsraëlische militairen zullen zich 'oneijnoeten terugtrekken op daarvoor sen aangewezen bases, om Egypte zal bij Israël aandringen op een memorandum (opschorting) van af hde vestiging van nieuwe nederzettin- ;t ovgen in de bezette gebieden. Het is aan Palestijnen, aldus Boutros Ghali, voorpm met Israël over deze nedereettin- d ongen te praten. Egypte zal als bemid- Velaar bij deze besprekingen aanwe- ig kunnen zijn, zoals de Verenigde itaten momenteel bemiddelen tus- •n Israël en Egypte. Egyptische minister zei dat zijn r nd op dit moment nog weinig merkt (van alle dreigende taal die de Arabi sche landen momenteel tegen Cairo oitslaan. Een kijkje in de haven van Hong Kong hi deze arcl zij JJfjjJrEHERAN, ROME (Reuter, AFP, AP) Een vergadering van ^internationale juristen, onder wie islamieten hebben de huidi- kendge manier van rechtspleging in Iran scherp veroordeeld als ,r W een ernstige schending van de rechten van de mens en de j ^islamitische wetgeving". Irak heeft gisteren ontkend troepen samen getrokken te hebben langs de grens met Iran, maar gouverneur-ge- 'neraal van Khouzistan, generaal Ach- med Madani zei dat het bericht wel degelijk op waarheid berustte. MOSKOU. ISLAMABAD (Reuter, UPI, AP, AFP) Islamitische vech tersbazen in Afghanistan hebben la ten weten twintig Russen en ruim driehonderd militairen van de rege ring in Kaboel te hebben gedood. Daarnaast zouden zij ook nog een Mig-21-straaljager hebben neerge- LONDEN, NEW YORK, HONG KONG (Reuter. AFP, AP) De Britse premier Margaret Thatcher heeft opgeroepen tot de belegging van een onmiddellijke conferentie van de Verenigde Naties, die een internationale hulpactie moet organiseren voor de tienduizenden Vietnamese vluchtelingen. Mevrouw Thatcher schreef een brief op poten aan de secretaris-generaal haald. Dit is meegedeeld door de Pa- van de Verenigde Naties. Kurt Wald- kistaanse pers. De islamitische op standelingen vinden dat de regering van Taraki, die vorig jaar via een bloedige staatsgreep aan de macht kwam, te veel op de Sowjet-Unie leunt en een atheïstisch bewind voert. Het Russische partijorgaan „de Prawda" heeft gisteren hard uitge haald naar Pakistan en de regering van president Zia Oei Haq van in menging beticht in de interne aange legenheden van Afghanistan. Vol- heim, waarin ze zegt dat er niet ge noeg gedaan wordt voor de „boot mensen" en dat veel leden van de Verenigde Naties hun plicht verza ken. Waldhelm heeft inmiddels posi tief gereageerd op de Britse oproep en gezegd dat hij in principe voor stander is van zo'n conferentie. De oproep van de Britse premier komt enkele dagen nadat Londen door haar kroonkolonie Hong Kong voor het blok werd gezet en zich ge noodzaakt zag bijna duizend vluchte- Professor Cherif Bassiouni van de ,Depaul-universiteit in Chicago om schreef de processen in Iran als .weerzinwekkend", De juridische deskundigen uit 19 landen zijn voor drie dagen bijeen in Italië voor de eerste internationale conferentie over „mensenrechten en het islamitisch strafrecht". In een resolutie kwamen juristen overeen dat „de letter en de geest van de islamitische wetge ving in totale harmonie zijn met de fundamentele principes van de rech ten van de mens". In Iran zijn gisteren opnieuw vijf le den van de veiligheidsdienst van de sjah ter dood gebracht. Zij werden schuldig bevonden aan moord en martelingen. Het aantal mensen dat in Iran is geëxecuteerd sinds de sjah verdreven is, loopt tegen de 250. Aan de onrust in Irans olieprovincie Khouzistan is ook gisteren nog geen einde gekomen. In de stad Khorrams- jar beschoten leden van de revolutio naire comité's van Khomeini Arabi sche inwoners van het gebied. Vol gens de leider van de Arabische be volking, sjeik Al Sjabir Ghazani, heeft de Iraanse luchtmacht bombar dementen uitgevoerd op Arabisch buitenwijken van de stad tegen de grens met Irak. De man kon geen details geven. Iraanse militaire woordvoerder ontkenden de aanval. gens het blad moet Pakistan ophou- lingen op te nemen die door een Brit den met het opzetten van islamiti sche opstandelingen tegen de rege ring in Kaboel. Moskou kan niet dul den dat er gevechten plaatsvinden zo dicht bij zijn grenzen. se vrachtvaarder in de Zuidchinese Zee waren opgepikt en naar Hong Wpcrirpqlppnt Kong gebracht. Daarvoor had Groot- Brittannië al ongeveer drieduizend vluchtelingen in het land toegelaten. „Nee, de gevechten van de afgelopen dagen in Nicaragua vormen nog niet het slotoffensief. We zijn de laatste maanden a,.iinr rr.1T wel aanzienlijk sterker geworden, maar de Nationale Garde oVerigens"voegde"h'iTer aan "toemat van Somoza is veel beter uitgerust." Gioconda Belli, lid van het Sandinistisch Bevrijdingsfront van Nicaragua, is niet teleurgesteld. Ze wist dat het een lange strijd zou worden, toen de opstand tegen president Somoza in september niet leidde tot het vertrek van de dictator. te verbreken. Mexico heeft zelfs ande re Latijns-Amerikaanse landen opge roepen mee te helpen het regime in Nicaragua ten val te brengen. Begin deze week besloot het Andespact (Co lombia, Ecuador, Bolivia en Peru) So moza te laten vallen. Een welkome steun voor de Sandinisten, die Inter nationale Isolatie van de huidige re gering onontbeerlijk vinden voor het slagen van hun strijd. Belli zegt dat Carters belofte, om Somoza niet meer te steunen, „helaas een valse belofte" blijkt te zijn. Het was de Amerikaanse stem in het In ternationaal Monetair Fonds die het mogelijk maakte dat er toch leningen worden verstrekt aan de regering van Nicaragua. Ook zijn volgens haar de van Israël gekochte wapens, waar mee de Nationale Garde vecht, af komstig uit de VS. Ze worden welbe wust vla een omweg aan Nicaragua verhandeld. Artsen Met die wapens gaat de Nationale Garde niet alleen Sandinisten of hun aanhangers te lijf. De laatste maan den staat de oppositiekrant La Pren- sa vol met berichten over moorden op artsen. De Federatie van Artsenorga nisaties staat namelijk op het stand punt dat haar leden de artseneed moeten naleven en dus alle gewonden moeten helpen, ook de „opstandelin gen". Dat is voor het leger aanleiding geweest in de maanden april en mei een ware vervolging tegen „verdach te" doktoren te beginnen. Op 16 april drongen soldaten een ziekenhuis in Esteli binnen en scho ten in de operatiekamer de medici Bolanos en Selva dood. Laboratoria werden kort en klein geslagen, bij patiënten werden Infusen uitgerukt. Een arts die was ontvoerd door het Sandinistische Bevrijdingsfront, werd na zijn vrijlating door soldaten doodgeschoten wegens hulp aan de vijand. De meeste voorzitters van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis zitten Inmiddels gevangen, om dat zij lid zijn van de commissie voor de rechten van de mens. In Jlnotega schoten soldaten de directeur van een ziekenhuis dood, terwijl hij bezig was kinderen te evacueren. Zelfs de conservatieve artsenfederatie heeft zich nu genoodzaakt gezien de ter reur van het leger van Somoza te veroordelen en een „dag van nationa le rouw voor de medici" uit te roepen. Thatcher schreef in haar brief dat de Britse regering al om hulp verzocht had bij andere welvarende landen „om samen de lasten te dragen", maar tot dusver was dat zonder suc ces gebleven. De regering heeft al aangekondigd dat Engeland niet meer vluchtelin gen kan opnemen. In Londen werd gisteren gezegd dat de brief van de premier ten dele bedoeld was voor de autoriteiten van Taiwan, waar een Britse vrachtvaarder, met 293 vluch telingen aan boord, voor anker ligt. Engeland wil dat Taiwan deze men sen opneemt, maar Taiwan weigert dat. BEIROET (AFP) Het bestand dat woensdagavond werd overeengeko men in het zuiden van Libanon is gisteren geschonden door de christe- ijke milities van majoor Haddad, zo meldden correspondenten in die streek. Het bombardement duurde een half uur. Er kwam een einde aan na bemiddeling van Noorse militai ren van de vredesmacht van de Vere nigde Naties. LONDEN, WENEN (Reuter, AP) De Tsjechoslowaakse autoriteiten zijn deze week, bijzonder hard opgetreden te gen leden van de dissidente beweging Handvest 77. Vijf tien leden van deze organisa tie werden afgelopen dinsdag gearresteerd, van wie er nog steeds vier worden vastge houden. Tegen het viertal dat nog steeds wordt vastgehouden zijn beschuldi gingen ingebracht. Ze worden ervan verdacht ondermijnende acties tegen de staat te hebben begaan. Tegen drie leden van de beweging, Vaclac Benda, Dana Nemcova en Jiri Dienst- bier, zijn aanklachten ingediend op beschuldiging waarvan men kan wor den veroordeeld van één tot vijf jaar gevangenisstraf. De vierde, Peter Uhl, moet rekening houden met de mogelijkheid dat hij voor tien jaar de gevangenis indraait. Onder de aanvankelijk gearresteerde dissidenten bevond zich ook de to neelschrijver Vaclav Havel, die sedert maart onder huisarrest is. Mocht ook hij in staat van beschuldiging gesteld worden dan is de kans groot dat hij ook nog een voorwaardelijke straf van veertien maanden zal moeten uit zitten. De golf van arrestaties wordt in ver band gebracht met een poging van de autoriteiten een einde te maken aan de activiteiten van het comité voor de verdediging van degenen die ten on rechte vervolgd worden, het comité dat bekend staat onder de afkorting VONS. De Tsjechoslowaakse politie deed afgelopen dinsdag invallen in woningen van dissidenten, waarbij men zich soms met geweld toegang verschafte tot de huizen. De activiteiten van het comité zou den er, volgens de autoriteiten, op gericht zijn, de staat te ondermijnen. De arrestaties volgden op de publica tie van een rapport over de door te korten geplaagde Tsjechische econo mie. In dat rapport wordt de regering ervan beschuldigd te manipuleren met voedseltekorten om de bevolking eronder te houden. De Sowjet autoriteiten hebben giste ren duidelijk gemaakt dat zij niet van plan zijn de pleegzoon van Alexander Ginzburg, een van de Russiche dissi denten die werd geruild voor Russi sche spionnen in de Verenigde Sta ten, uit het land te laten vertrekken. Aanvankelijk was bij genoemde ruil overeengekomen dat ook de familie leden van de dissidenten zouden mo gen vertrekken. Het Russische pers bureau Tass meldde gisteren dat Ginzburgs pleegzoon Sergei Sjibay- ew niet officieel voor de Ginzburgs gearresteerd is, zodat hij geen toe stemming kan krijgen om ook naar de Verenigde Staten te reizen. De Russische autoriteiten hebben wel een nicht van ds. Georgi Vins' toestemming gegeven het land te ver laten. Alexander Ginzburg verklaar- •dé gisteren dat hij zichzelf nog steeds tot het leger van Russische gevange nen rekent, zolang zijn 19-jarige pleegzoon niet wordt vrijgelaten. Hij •verklaarde dat Sergei met gevange nisstraf bedreigd is als hij niet open lijk met zijn pleegouders breekt. In Hong Kong zijn gisteren bijna zes tig jonken met ongeveer 5200 vluch telingen aan boord de haven uitge sleept en overgebracht naar een ei landje in de buurt. Volgens de autori teiten verstopten de boten de al over volle haven van Hong Kong en liepen ze de kans aangevaren te worden. Het aantal Vietnamese vluchtelingen in Hong Kong overschreed gisteren de veertigduizend. In de Portugese enclave Macao, even eens op de Chinese zuidkust, zijn 1200 Vietnamese „bootmensen" aangeko men. Achthonderd van hen werden de haven uitgejaagd en zullen later in Hong Kong aankomen. In Maleisië hebben veiligheidstroe pen een aantal boten met meer dan duizend vluchtelingen de zee weer opgedreven. In Thailand heeft de staf-chef van het militaire opperbevel gisteren gewaar schuwd dat er de volgende maand waarschijnlijk meer dan een miljoen vluchtelingen uit Vietnam Thailand zullen binnenstromen. Generaal Saiyud Kerdphol zei voor de Britse kamer van koophandel in Bangkok over bewijzen van agenten en spion nen te beschikken voor zijn bewering. Ook uit Laos zal de stroom vluchte lingen waarschijnlijk toenemen. Ver der zijn er berichten over grote hon gersnood in Cambodja, zodat ook vanuit dat land het aantal vluchtelin gen zal toenemen. Sandinisten en soldaten van de Na tionale Garde hebben gisteren op nieuw zwaar gevochten aan de grens met Costa Rica. Ook in het noorden van het land en in de stad Rivas klonk het geluid van kanonnen en mitrailleurs. Zelfs in de hoofdstad Managua was gisteren in de vroege ochtend sprake van vuurgevechten tussen Sandinisten en het leger. Bui tenlandse correspondenten in Mana gua hebben hieruit de conclusie ge trokken dat het Bevrijdingsfront de tactiek van een venijnige guerrilla oorlog heeft opgegeven en is overge gaan tot het slotoffensief. „Zover is het helaas nog niet." zegt Gioconda Belli, die voor enige dagen in Nederland is en regelmatig contact heeft met het bureau van de FSLN in Costa Rica. „De bedoeling is dat wij een brede strook langs de grens bezet houden, van waaruit wij onze opera ties kunnen ondernemen en de slot- aanval kunnen voorbereiden. De aan vallen in de andere plaatsen zijn be doeld om te voorkbmen dat Somoza al zijn troepen naar het grensgebied stuurt." Raketten Volgens Belli heeft de Nationale Gar de gisteren, tijdens het gevecht om het stadje Naranjo in het grensge bied, voor het eerst gebruik gemaakt van raketten. Een legervoorlichter, die de situatie in het land overigens „zorgwekkend" noemde, zei gisteren dat de Sandinisten inmiddels uit dit gebied zijn verdreven. De illegale zen der van de opstandelingen, radio Sandino, maakte echter bekend dat zowel in het noorden als in het zuiden de Sandinisten grote delen van het land onder controle hebben. Het FSLN heeft de bevolking van Nicargua opgeroepen om met ingang van maandag in staking te gaan en alle winkels gesloten te houden. Het is waarschijnlijk een poging van de opstandelingen om er achter te ko men of ze voldoende steun krijgen van de burgers voor een slotaanval. Er wordt nauwelijks aan getwijfeld dat de steun voor de Sandinisten vrijwel algemeen is, van boeren en arbeiders tot artsen en ondernemers. De vraag is echter of de bevolking al voldoende georganiseerd is om de Sandinisten ook daadwerkelijk te kunnen helpen. Eind vorige maand bleek dat nog niet het geval ln de stad Esteli, waar een „prikactie" van Sandinistische guer- rtllastrijders uitliep op een dagenlan- ip .U„01, nnmimonton ge bezetting van de plaats De Sandi- VjrGUl "ivdi g UincllLGn nisten wisten uiteindelijk door de omsingeling van het leger heen te -.rAAy» l/ornonprdp breken. De Nationale Garde, die VUUI IltJIiei daardp de stad binnentrok, presen- teerde toen de rekening door tiental- Virvlf VPFtTOll WPT1 1111 len bewoners te executeren Belli: „Je HUIL VCI UUUWC1I UIL kunt niet zeggen dat deze aanval een fout van ons was. We hadden er echt niet op gerekend dat de hele bevol king de barricades op zou gaan, toen wij de stad binnenvielen. De bewo ners dachten dat ze werden bevrijd en toen kon het FSLN niet anders meer dan ze steunen in de gevechten tegen het leger." „De Nationale Garde heeft zich ver schrikkelijk afgereageerd op de be woners van Esteli. Zelfs kinderen kre gen zo maar op straat een kogel door het hoofd. Zij zijn voor de Nationale Garde ook verdacht, want ze kunnen lid zijn van de „Studentenbeweging van de Lagere School", een organisa tie die contacten heeft met de Sandi nisten. Je kunt kinderen van negen jaar op de muur zien schrijven „Wij willen geen koekjes, wij willen mi trailleurs". Voor het leger Is dat al voldoende reden om ze op te pakken." Voor Gioconda Belli Is de belangrijk ste ontwikkeling van de laatste maanden dat eindelijk een aantal landen het aandurft de diplomatieke banden met het bewind van Somoze OENEVE (Reuter) Westeuropese regeringen moeten overtuigende ar gumenten aandragen voor de voort gezette ontwikkeling van kernener gie. Anders riskeren zij een verdere uitholling van het publieke vertrou wen, zo waarschuwt een internationa le groep Intellectuelen. De Bellerive- groep van vooraanstaande weten schapsmensen en schrijvers, die twee Jaar geleden in Zwitserland werd op gericht, doet een beroep op de betrok ken regeringen en industrieën om ge- detailleerde antwoorden te verschaf fen op een serie vragen over de recht vaardiging voor kernenergie en haar gevolgen. Vrije samenlevingen, aldus de groep, zouden in gevaar komen wanneer die vragen niet bevredigend zouden wor den beantwoord. Als regeringen hun plannen voor kernenergie dooreetten zonder overtuigende argumenten, zouden de burgers beginnen te gelo ven dat zij geregeerd werden door een militair-Industrieel complex dat vast besloten is zijn eigen, gezag te ver groten. ADVERTENTIE MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM Malaria: volksziekte nummer 6én Malaria wordt veroorzaakt door een bloedparasiet. De ziekte kan ont staan door een muggebeet. Het is een infektieziekte, waardoor het bloed wordt afgebroken. 1978: 5 miljoen patiënten behandeld en woongebied 11 miljoen mensen tegen muskieten beschermd Malaria wordt bestreden door patiënten met medicijnen te behandelen en de malariamuskieten te bestrijden. De medicijnen kosten handen vol geld. De behandeling voor de mensen is gratis. 1979: MCNV stuurde voor 4 miljoen gulden medicijnen Dit jaar wil het Medisch Comité Nederland-Viet Nam de behandeling van meer dan 5 miljoen patiënten mogelijk maken. Een woongebied van 12 miljoen mensen tegen de malariamuskiet beschermen. Dat kan. Viet Nam: helpen tegen de stroom in Met Uw hulp kunnen we de anti-malaria kampagne een extra injektie geven. Stort een bijdrage op postgiro 1090400. Doe het, doe het nu. Postgiro 1090400. MCNV, Postbus 5701. 1007 AS Amsterdam. door Nico Kussendrager MANILA De VN-conferentie voor handel en ontwikkeling is begonnen aan de laatste moeilijke dagen. Volgens programma had het gisteren afgelopen moeten zijn, maar dat heeft er vanaf het begin op 3 mei niet ingezeten. De meest optimistische schatting is nu dat het slot in de vroege uren van de eerste pinksterdag valt. Het kan ook een etmaal later worden. Maar dan moet het toch wel echt afgelopen zijn, gezien de verplichtingen van de 5000 afgevaardigden elders. Het beeld is hetzelfde als bij voorgaande we reldhandelsconferenties: pogingen tijdens de laatste, extra dagen om toch nog enige over eenstemming te bereiken. De mate waarin dat lukt zal opnieuw een graadmeter zijn voor de ontwikkelingslanden, in hoeverre zij hun heil meer bij elkaar moeten zoeken. De handel van de derde wereld is nu nog veelal eenzijdig op het Westen gericht. Onderling bestaat weinig samenwerking. Als de westerse landen hoog hartig en afwijzend blijven, wordt voor de ontwikkelingslanden de neiging sterker zich poltiek-economisch verder te verenigen. Meer vorm BLIJF VIETNAM HELPEN 1090400 Ook dat is een beeld van eerdere wereldhan delsconferenties, maar gezegd moet worden dat de „77" (inmiddels 199 ontwikkelingslan den) wel wat meer vorm aan die plannen heb- OntbÜt ben gegeven. Zij willen bij voorbeeld een eigen secretariaat naar het voorbeeld van de OESO het samenwerkingsverband tussen de wes terse landen dat de banden binnen de derde wereld moet aanhalen. Een van haar verlangens is ook een eigen gToep binnen UNCTAD, die onder andere studies zou moeten verrichten naar mogelijke manieren van samenwerking. Met name tegen dat laat ste maken de Amerikanen grote bezwaren Washington weigert mee te betalen aan een studiegroep binnen UNCTAD waar uitsluitend de derde wereld lid van is. Een mogelijk compromis tijdens deze laatste dagen van de UNCTAD is nu dat de ontwikke lingslanden wel de UNCTAD-studies mogen laten verrichten, maar dat de resultaten daar van op zijn minst ook de westerse landen ten goede moeten komen. De Filippijnse president Marcos heeft met niet zoveel succes geprobeerd de show te stelen door tijdens een ontbijt met voorman nen van de „77" een vijftien man sterke com missie op te zetten voor meer samenwerking tussen ontwikkelingslanden. Tijdens het ontbijt zette de afgevaardigde van Saoedi-Arablë bijvoorbeeld uiteen hoeveel zijn land besteedt aan ontwikkelingshulp. Op zich zelf niet zo'n gelukkig voorbeeld, omdat de olielanden hier door de rest van de derde wereld nogal over de hel zijn gehaald, vanwege de voortdurende prijsstijgingen. Opvallend is wel dat die tijdbom onder de eenheid van de derde wereld is uitgeschakeld. Er wordt nauwelijks nog over gepraat, de ont wikkelingslanden veronderstellen dat de waar schuwing duidelijk ls geweest, en dat de olie- staten hun meer steun zullen geven. Er bestaan grote verschillen binnen de derde wereld, maar dat hoeft samenwerking niet te verhinderen, en kan die zelfs bevorderen. De olielanden hebben geld, andere staten de be ginnende industrie, een derde groep de grond stoffen. en een laatste categorie van ontwikke lingslanden vormt een markt om produkten kwijt te raken; wat wil een econoom nog meer? 'Manila-ronde' In de wandelgangen valt hier het begrip „Mani la-ronde", wat betekent dat de ontwikkelings landen elkaar handelsvoordelen zouden moe ten geven. Industrieprodukten uit Brazilië zou den in bijvoorbeeld Boeroendi gemakkelijker moeten kunnen worden ingevoerd, dan spullen uit de Bondsrepubliek. Volgens de algemene overeenkomst voor tarie ven en handel (GATT) kan dat helemaal niet. maar daar heeft ook de Europese Gemeen schap zich niet zoveel van aangetrokken: de leden-landen bieden elkaar gelijksoortige voordelen. De ontwikkelingslanden hebben weinig greep op de GATT, die door het westen overheerst wordt. En dus wil de derde wereld tijdens UNCTAD afspraken maken over voort durende onderhandelingen per land en per sector ovec de handelsvrijheid. Bevoegdheden Als Nederland geen schepen in Singapore mag bestellen of als Sri Lanka plotseling in de Europese Gemeenschap minder overhemden mag invoeren omdat de „negen" hun ei gen industrie willen besch ermen. zou de gemeen schap op de vingers getikt moeten worden, zegt de derde wereld. De westerse landen voe len daar niets voor. Er maG internationaal niet aan hun bevoegdheden worden getornd. Nederland wil zover meegaan met de ontwik kelingslanden, dat er regelmatig overleg plaats heeft over protectionisme (belemmering van invoer) en herstructurering van de Industrie in het westen (bedrijfstakken die veel arbeid vra gen zouden kunnen worden overgeheveld naar de derde wereld». i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7