De kabouters naar Europa Nederland stelt minimumeisen op Unctad-conferentie De tekening van een lezer Trouw Commentaar POLITIEK een schoen voor iedere voet }ewetensconflict 'Forse ingreep' in grondpolitiek muppet film met de bus stuur 'n brief kerk in casino =ATERDAG 2 JUNI 1979 4 BINNENLAND TROUW/KWARTET 'andaag wordt in het Drentse lasselte een demonstratie gehou- en tegen de plannen tot berging an atoomafva! in de noordelijke Dutkoepels. Het ziet er naar uit at die demonstratie een vreed- aam verloop zal hebben, maar het bbeuren heeft zijn schaduw reeds ooruit geworpen. De Nederland- e Politiebond had vorige week en discussiedag georganiseerd. )aar werd de vraag aan de orde Esteld hoe een politieman, die als aatsburger de bezwaren tegen sn dergelijke opslag deelt, zich ient op te stellen als er zich onver- oopt onregelmatigheden voor oen en hij dus in conflict met het igen geweten komt. Zo ver lijkt et dit weekeinde niet te komen en laarom is er gelegenheid voor wat ibstracte bespiegelingen over deze aak. )verigens, hoe je ook tegenover et probleem van de opslag staat, iet valt naar onze mening te waar- leren dat Leen van der Linden van je Nederlandse Politiebond de be- ios^nSen^e^art'8'n8 van teden zo )a£iiim opvat en zo tijdig de discussie s begonnen. rtog ten der Linden verdient ook aardering voor de manier waarop lij het vraagstuk heeft geformu- eerd, namelijk aan welke over- leid een politieman zich dient te onformeren in het geval van een onflict. De overheid van ons land voont immers niet alleen in Den laag. Ook de provincie- en ge- neentebesturen, die bij voorbaat irotest hebben aangetekend tegen loringen en eventuele opslag, vor- nen de overheid. Misschien hebben die politieman nen ook wel eens in de boeken van Abraham Kuyper gelezen, die in ,Ons Program" het provincialisme leeft verdedigd en schreef: „Wij venschen niet het pittige begrip /an een Zeeuw of een Fries, tegen het vage .zwevende begrip van een ^Nederlander" uit te ruilen. Voor ons besef is niemand Nederlander lan doordat hij Zeeuw, Fries, Hol ander enz. is; en dok dat weêr illeen doordien hij zich voelt inwo- ïer van Middelburg of Leeuwar den of Amsterdam, of in wat plaats zijn geslacht gevestigd en zijn werkkring gevallen is". Ook zo'n politieman, al is hij dan officieel een RIJKS-politieman, is evenzeer een Gasselter en Drent als een Nederlander en dat moet ook gelden voor de commissaris-' sen van de koningin en de burge meesters van de betrokken ge meenten ook al maakt hun juridische positie dat in de praktijk soms moeilijk. Wel is het goed in de discussie te bedenken, dat de provincie- en gemeentebesturen bij het uitspre ken van hun bezwaren en protest tegen maatregelen van de centrale overheid zich scherp bewust die nen te zijn van de eigen positie als overheid. Provincie- en gemeente bestuur zijn geen actiegroepen en zij moeten er zich voor hoeden dat te worden. Een officieel genomen besluit om tegen de centrale over heid te protesteren, mag niet licht zinnig genomen worden, maar de eenmaal genomen beslissing mag evenmin een vrijblijvend karakter krijgen, Anders gezegd: De plaat selijke bestuurders mogen niet voor het eerste zuchtje tegenwind wijken maar moeten tot in hoogste beroepsinstantie ernst maken met hun bezwaren. Pas als die uit spraak in hoogste instantie er is en negatief voor de protesterende ge westelijke bestuurders uitvalt, is het gewetensconflict acuut. Tenslotte: Het is de vraag of de provinciale commissaris van Dren te, Tineke Schilthuis, een erg ge lukkige uitspraak deed toen zij suggereerde de bij deze demon stratie in te zetten politie-eenhe- den al bij voorbaat te schonen van gewetensbezwaarden om uitlok king te voorkomen. Zo'n maatre gel zou wel eens een tegengesteld effect kunnen hebben namelijk dat de demonstranten weten of zullen denken dat de aanwezige politie mensen ook persoonlijke tegen standers zijn. Juist zo'n van gewe tensbezwaarden gezuiverd politie korps zou wel eens als een uitlok king kunnen worden geschouwd. DEN HAAG Je kunt er de klok op gelijk zetten: telkens als in dit land iets of iemand de normale schaal dreigt te overschrijden, staat er prompt een legertje klaar om de overtreders van deze ongeschreven regelen terug te fluiten. Of het nu een dominee geldt, die zich vanaf de kansel met politiek bemoeit dan wel een politicus die voor Nederland een internationale taak ziet weggelegd-steevast kunnen zij reke nen op zwaar weer. ADVERTENTIE Nederland gidsland als het gaat om de aanpak van milieuproblemen? Laat ons niet lachen. Nee. om een of andere duistere reden is het alleen sportlieden beschoren de bescheiden schaal van ons landje te mogen over schrijden. Gemakkelijk daarom viel te voorspellen dat de Europese ver kiezingen volop in de vuurlinie zou den komen te liggen. Stel je voor, Nederland dat meewerkt aan de Eu ropese idealen. Jonge socialisten spanden de propageerders van Euro pa prompt een kort geding aan we gens volksverlakkerij, anti-verkie- zingscomités rezen als paddestoelen uit de grond en de hoofdredacteur van het weekblad De Tijd Arie Kui per meende zijn lezers zelfs op te moeten roepen hun stembiljet maar te verscheuren. Toch waag ik het er maar op een positief stemadvies uit te brengen, niet in de laatste plaats omdat de anti-Europeanen me daarbij een flink stuk geholpen hebben. Neem bijvoor beeld de categorie mensen, die hun afkeer jegens Europa voornamelijk ontlenen aan de wetenschap dat het Europese parlement vrijwel niets in de melk te brokkelen heeft en die veronderstellen dat dit in de toe komst ook wel nooit het geval zal zijn. De Groningse hoogleraar Degen- kamp, het PvdA-Tweede-Kamerlid Arie van der Hek en hoe ze allemaal verder heten mogen, vertellen daar mee echter weinig nieuws. Het Euro pese parlement is. zo leerden we op de lagere school al, in belangrijke mate slechts een raadgevende vergadering. Het zijn de nationale regeringen die in feite aan de touwtjes trekken. Het zijn dus grotendeels de nationale be langen die de doorslag geven. Of, zoals Arie van de Hek het kernachtig pleegt te zeggen: denk je nu werkelijk dat ik er een moment over zou pieke ren akkoord te gaan met een Euro pees voorstel de Rotterdamse indus trie gebieden wat evenwichtiger over Europa te verdelen? Boerenbedrog Het klinkt overtuigend en nuchter. Zo van: Europese idealen zijn mooi maar we moeten ons geen knollen voor citroenen laten verkopen. Toch gaat er echter puur boerenbedrog achter schuil. Want van geen land zal ooit worden gevraagd op zo'n over duidelijke wijze zijn eigen belangen te schaden. Zoiets is pas mogelijk als de Europese integratie werkelijk een feit is. Zo goed als het nu in Neder land redelijk is, dat de opbrengsten van het aardgas niet eenzijdig in Gro ningse handen vallen: ook al schijnt men daar in die provincie niet onver deeld gelukkig mee te zijn. Bij de Europese samenwerking gaat het vooralsnog voornamelijk om grensoverschrijdende problemen. Bijvoorbeeld hebben economische problemen van land X gevolge voor land Y en dus ligt het voor de hand dat land Y daarover meepraat en eigenlijk ook mee zou moeten beslis sen, ook al is het nu nog lang niet zo ver. Zo goed als twee buren hun ruzie over de plaatsing van een appel boompje samen moeten uitvechten. En met meerderen als hun probleem ook anderen aangaan. Bijvoorbeeld als buurman landbouwvergift in zijn slootje laat lopen. Onvermogen Anti-Europeanen willen prompt uit roepen: precies, maar nu bedisselen de Europese regeringsleiders dit soort zaakje zonder dat het Europees parlement een echte controle uitoe fent. Daarom zouden de nationale parlementen die taak weer op zich moeten nemen. Daarmee is echter de cirkel van het onvermogen rond. Want de nationale parlementen roe pen al sinds jaar en dag dat dit soort problemen een internationale aan pak behoeven. En gelijk hebben ze, want het is voor een Nederlands parlement niet goed doenlijk dit soort problemen over zichtelijk te behandelen. Het klinkt natuurlijk wel mooi om de zaak zo veel mogelijk in eigen hand te hou den, maar hoe het ook wendt of keert, de bestuurlijke schaal is en blijft daarvoor te klein en er zal bijgevolg hoe dan ook gezocht moeten worden naar een groter bestuurlijk verband. En waarom zou Europa dat niet kun nen zijn? Of zouden die critici van Europa echt menen, dat we weer op nieuw moeten beginnen? De tweede categorie anti-Europea nen zit nog meer vastgebakken aan dit soort kabouterdenken. Niet alleen vinden zij dat het Europese parle ment niets voorstelt, zij zijn ook de stellige mening toegedaan, dat het ook niets mag voorstellen. Het Euro pese parlement is hun in hun ogen de dekmantel voor een complot van ka pitalistische belangen. Het grootka pitaal neemt de echte beslissingen en arme Europese burgers worden in deze visie zoet gehouden met een nep instelling. Onderstroom Het is deze wijze van deken, die te kens en op de meest verrassendste momenten weer blijkt op te duiken. Het is de gestage onderstroom. Die een broertje dood heeft aan hét mee doen in grotere verbanden, zoniet te gen het meedoen als zodanig. Mee doen leidt maar af. sterker nog, het vertroeteld de eigen idealen. Demo- door Willem Breedveld cratie is mooi, maar zij dient beperkt te blijven tot de horizon van de gewo ne burger. Terug naar de basis, de buurten in zo luiden de slogans. De SDAP'er Troelstra werd er pijn lijk mee geconfronteerd toen hij zich al te zeer als een parlementariër ont popte en directe acties van de partij wat naar de achtergrond wilde schui ven. Hij raakte prompt in conflict met Domela Nieuwenhuis. De hele SDAP sloeg dezelfde schrik om het hart toen de toenmalige liberalen de partij een plaats aanbood in het kabinet. Het Zwolse congres van 1914 besloot dit aanbod af te wijzen. Die voortdu rende aarzeling tussen meedoen en niet meedoen, beleefde een laatste hoogtepunt in de jaren zestig, inclu sief zelfs een echte kabouterbewe ging. En diezelfde onderstroom mani festeert zich nu weer in verhevigde mate onder de jonge socialisten. ook niet bij. ook al staat daar een Joop den Uyl met zijn waarschuwen de woorden, dat een terugval naar al te enge nationalistische kaders Duitsland weieens in een geïsoleerde positie zou kunnen dringen met, zoals de geschiedenis heeft geleerd, de daarmee gepaard gaande oorlogs dreiging in Europa. Het is nota bene Arie Kuiper, die Den Uyl deze week in De Tijd op dit punt volkomen gelijk geeft. Zijn stembriefje was toen ech ter al verscheurd. Trouwens, er is nog iets. De anti europeanen behoeven zich werkelijk niet te beklagen over de grensover schrijdende activiteiten van onze Eu ropese lijsttrekkers. Het zijn bepaald geen pleitbezorgers van al te hoog gestemde Europese idealen. Integen- deel, zoveel hebben zij wel van het kabouterdenken opgestoken, dat zij zich hullen in een bijna brave be scheidenheid. Het zijn kabouters die naar Europa gaan. Kabouters echter, die vastbesloten zijn wel degelijk over de schutting te kijken. Tenslotte: waarom zouden we door niet te stemmen, onszelf het genoe gen ontzeggen van een onrustig mo mentje voor onze eigen Haagse politi ci. Want het mag dan wel allemaal om Europa zijn begonnen, de verkie zingsuitslag is ook weer niet helemaal onbelangrijk voor de krachtsverhou-* dingen in Kabouterland. Hardnekkig Deze hardnekkige loot aan de steeds weer opbloeiende kabouterboom biedt echter al evenmin een oplossing voor grensoverschrijdende proble men. Bovendien bevat zij ook de ont kenning van ieder denkbaar groeipro ces naar grotere verbanden, gewoon omdat men er niet aan wil. Het spreekwoord boompje dood, planter- tje dood geldt niet voor kabouters. Die hebben het te druk met hun eigen knolgewassen. Over de schutting kijken is er daarom door Nico Kussendrager MANILA Nederland heeft zijn wensen op de vijfde wereld handelsconferentie (Unctad) verder toegespitst. Als zelfs dit," wensenpakket niet haalbaar is, zal minister de Koning moge lijk op bepaalde punten tegen Unctad-voorstellen stemmen. De wensen van Nederland zijn: regel matig overleg tussen Noord en Zuid over het tegenhouden van invoer uit de Derde Wereld (protectionisme) en aanpassing van de industrie in het voordeel van ontwikkelingslanden. Onderhandelingen, laat staan toe zicht op die zaken, zitten er niet in. Wat betreft geldzaken (het huidige ADVERTENTIE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 659,1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom iVan onze parlementsredactie iüEN HAAG Het kabinet wil specu latie en prijsstijging van landbouw gronden voorkomen. Daartoe zal het binnenkort een wetsontwerp bij de Tweede Kamer indienen, waarin de jkoop en verkoop van landbouwgron den aan regels wordt gebonden. Eén van die regels is, dat de Kroon risen kan stellen van zowel persoon lijke (bijvoorbeeld: is de koper zelf nandbouwer?) als van zakelijke aard. !De laatste eis kan zowel betrekking jhebben op de minimale als de maxi male omvang van de te vervreemden grond. De te stellen eisen zullen na der worden uitgewerkt in een Alge- men^ maatregel van bestuur. Premier Van Agt noemt het wetsont werp een forse ingreep in de bestaan de grondpolitiek. Nochtans heeft het kabinet de politieke hamvraag over deze kwestie nog niet beantwoord, namelijk welke prijs berekend dient te worden bij de koop en verkoop van grond. Hiervoor is een wijziging van de Onteigeningswet nodig. Alweer twee jaar geleden viel het kabinet- Den Uyl over deze kwestie. Inzet van het politieke conflict was toen, of de gebruikswaarde van de grond moest worden berekend, dan wel de ver- keerswaarde. THIEME'S ZAKWOORDENBOEKEN FRANS f 14.50 DUITS f 17.50 ENGELS f 17.50 Uitstekend geschikt als schoolwoorden- boeken, gezinswoorden boeken en taalgidsen op reis of vakantie. "TUILEN W: OME VUL PENNEN PL".!*'...?" Ze zijn er THIEME'S ZAKWOORDENBOEKEN FRANS f 14.50 DUITS f17.50 ENGELS f17.50 Uitstekend geschikt als schoolwoorden- boeken, gezinswoorden boeken en taalgidsen op reis of vakantie. thieme-zutphen postbus 7 monetair geldstelsel is nadelig voor de Derde Wereld) is op zijn best be spreking binnen Unctad mogelijk. Over onderlinge samenhang tussen" handel, ontwikkeling en geldzaken, kan een speciale studiegroep gaan, praten, maar die mag niet komen op<< terreinen van bestaande internatio nale instellingen. M Voor Nederland is dit het minimum" om de Unctad nog enigszins succes rijk te maken. De Nederlandse dele gatie heeft nog geprobeerd Noorwe gen te bewegen een gezamenlijk standpunt, dat afwijkt van dat van de overige Westerse landen, in te ne men. Het overleg liep echter op het laatste moment stuk. Twee voorstellen zijn gisteravond tij dens de Algemene Vergadering aan-, genomen, ondanks het verzet van de«* Westerse landen, waaronder Neder* land. Het gaat onder andere om een- Unctad-studie ten behoeve van de- sociale, politieke en economische mo-*, gelijkheden voor de bevrijdingsbewe-» gingen in Palestina. Zimbabwe (Rho* desië). Namibië en Zuid-Afrika Met^ name het leggen van een verband' tussen Zuid-Afrika en Israël was de Westerse afgevaardigden een doorn in het oog. Ook het feit dat de politiek daardoor werd binnengehaald erger de de Westerse landen, omdat de Unctad een conferèntie is voor han del en ontwikkeling en niet voor poli tieke zaken. Verder werd, ondanks vereet van het- Westen, een verklaring aangenomen* dat geen eenzijdige maatregelen over,, het gebruik van de zee en de zeebo-» dem mogen worden genomen, zolang» de 2ich voortslepende zeerechtconfe-* rentie niet is afgelopen. Er is besloten*- de zesde wereldhandelsconferentie g over vier jaar in de Cubaanse hoofd-r stad Havana te houden. De conferen tie in Manila loopt dit weekeinde af. Je kunt natuurlijk doen of er niets aan de hand is. Gewoon je ene. kleinere voet in een te grote schoen stoppen en maar slof fen en slippen of andersom en dan pijn lijden als Assepoesters zusters. In beide gevallen zullen je voeten er niet beter op worden. Wie blijft doen of z'n neus bloedt kan er zelfs bloedende voeten aan overhouden. Maar je zult maar opgescheept zijn met voe ten, waarvan de een groter is dan de ander. Nu heeft ieder mens dat wel een beetje (meestal is de rechtervoet iets groter), maar er moeten ge noeg mensen rondlopen op voe ten die wel een halve of hele maat van elkaar verschillen. Koop daar maar es een paar passende schoenen voor. Daar zijn wel op lossingen voor te vinden. De duurste is twee paar dezelfde schoenen in verschillende maten te kopen en van beide paren een exemplaar weg te gooien. Of je kunt met iemand die precies zul ke voeten heeft, maar dan net andersom, samen twee paar ko pen en dan ieder van elk paar één schoen' aantrekken. Maar vind maar eens zo iemand, die ook zo'n afwijkende maat en boven dien dezelfde smaak moet hebben. In Engeland is iemand onlangs op een lumineus idee gekomen. Die heeft zich als centrale regis- tratiepost opgeworpen voor alle mensen met verschillende maten voeten. Alle „afwijkenden" kun nen er daar achterkomen met wie ze samen schoenen kunnen ko pen om zich tot één paar te kun nen beperken. Bestaat zoiets ook in ons land? Nee, zegt adjunct secretaris J. van Dooremalen van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. „De enige mogelijkheid hier is dat je de schoenwinkelier je probleem voorlegt. Een goeie schoenwinke lier en daar zijn er veel van zal altijd wel willen helpen als hij kan. En dat kan als het om een schoen van Nederlands fabrikaat gaat. De winkelier kan dan bij de fabrikant een „onpaar" bestellen, bijvoorbeeld één schoen in maat 38 en de andere in 39. Dat kost dan wel tien tot twintig procent extra, maar het is toch nog heel wat goedkoper dan dat je een dubbel paar schoenen moet ko pen." En stel dat de winkelier niets wil doen? „Dan kan de klant altijd nog rechtstreeks de fabrikant benaderen. Als je het merk weet, weet je ook wie de fabrikant is". Nu zullen niet alle moeilijke-voe ten-mensen op de hoogte zijn van deze mogelijkheden. De heer Van Dooremalen meent dat de mees ten het met lapmiddelen doen. „Ik denk dat men heel vaak schoenen koopt die aan de groot ste voet passen en de neus van die ene dan maar opvullen met watjes of zo om niet teveel te sloffen". Dat is jammer, want er is echt wel iets beters aan te doen, zoals er ook voor mensen met uitzonderlijk kleine of uit zonderlijk grote voeten zaken zijn die gespecialiseerd zijn in erg grote en erg kleine maten. Men sen die dat weten blijken er veel voor over te hebben; die reizen wel vijftig, zestig kilometer om een goed paar schoenen te be machtigen." Wordt het geen tijd dat winke liers en fabrikanten samen eens iets regelen voor al die mensen met verschillende voeten? De heer Van Dooremalen denkt niet dat er zoveel van die mensen zijn. „Als het echt zo'n groot probleem was, zouden ze er bij de Stichting Voet Schoeisel er al lang van gehoord hebben, en dan hadden ze er zeker iets aan gedaan". In meer dan honderd landen zien televisiekijkers regelmatig de Muppet Show. Blijkbaar kunnen ze er niet genoeg van krijgen, want sinds de serie drie jaar gele den begon, blijven de afleverin gen over het scherm rollen. En dus kon het niet uitblijven: er moest ook een Muppet-fllm voor de bioscoop komen. Deze week is „The Muppet'Movie" in Londen in première gegaan. Daarin ver tellen de doortastende kikker Kermit, de beauty miss Piggy en alle andere Muppets hoe ze van niets tot wereldberoemdheden uitgroeiden. Natuurlijk ontvan gen ze ook gasten in hun film, onder wie Bob Hope, Telly Sava- las (Kojak) en Orson Welles. Toen Kermit een aantal jaren geleden voor het eerst op de tele visie verscheen in de Ameri kaanse versie van het kinderpro gramma Sesam Straat be stond hij al lang De man die nog steeds achter de Muppets staat, de Amerikaan Jim Henson, fabri ceerde hern 22 jaar geleden uit een oude jas van zijn moeder met pingpolballetjes als ogen. Toen Kermit en zijn medemuppets dankzij de bemoeienissen van een Britse impressario hun eigen Muppet-programma kregen, bleek al gauw dat volwassenen er even graag naar keken als kinde ren. De Muppets een combina tie van puppet (handpop) en ma rionette (een pop die aan touw tjes hangt) worden alleen al in Amerika door 153 stations uitge zonden. Er zit niets anders op: de eige naar van deze fiets zal met kind op de arm voorlopig de bus moe ten nemen, totdat de merel haar eieren in het kinderzitje heeft uitgebroed en de jongen zijn uit gevlogen. Nu was die eigenaar z'n fiets toch al kwijt, want het ding staat al een tijdje tussen andere gevonden voorwerpen bij de politie van het Engelse plaatsje Grantham. En mocht de eigenaar gauw komen opdagen, dan heeft het vogeltje de politie wel met een extra probleem op gezadeld, omdat die de fiets zo niet wil meegeven. Kurt Bansimir, een 35-jarige ra diotechnicus. probeerde in sep tember 1975 op volkomen wettige manier uit Oost-Duitsland te emigreren. Als reactie daarop werd in december zijn paspoort ingetrokken, en kreeg hij kort daarna ontslag op z'n werk. Hij werd in die tijd constant met arrestatie bedreigd door de plaat selijke autoriteiten. Daarop schreef hij een brief aan partij voorzitter Erich Honecker. waar in hij tegen die behandeling pro testeerde want, schreef hij. „ik heb toch geen wet overtreden". Het enige wat gebeurde was dat de bedreigingen steeds ernstiger werden, en dat was voor hem een reden om in Januari 1977 een brief te schrijven aan de VN-com- missie voor de rechten van de mens, waarin hij om hulp voor zijn problemen vroeg. Hij schreef te verwachten spoedig gearres teerd te worden. Inderdaad werd hij op 7 april 1977 gearresteerd, en na vier maanden tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens „hetze tegen de staat" Am nesty kreeg van een Oostenrijkse vriend die een contactpersoon in Oost-Duitsland had. informatie over de geestelijke en lichamelij ke toestand van Kurt Bansimir. Helaas kwam de contactpersoon door het verstrekken van de in formatie ook in moeilijkheden; eind vorig Jaar werd hij eveneens gearresteerd. Zodoende dateert de laatste informatie over Kurt Bansimir al van een paar maan den geleden. Toen werd geschre ven dat Zijn lichamelijke en gees telijke toestand zeer slecht was, mede door een hongerstaking. Hij ging daartoe over in een po ging om toch nog ijecht te vinden. Beleefde brieven met het verzoek om vrijlating van Kurt Bansimir kunnen gestuurd worden naar; Erich Honecker. Vorsitzende des Staatsrates der D D R. Berlin Niederschönhausen Karl von Ossietszy Strasse, DDR; en aan: Friedrich Dickel. Minister des Innern der D.D.R. und Gene- raloberst der Volkspolizei 108 Berlin W.8 Mauerstrasse 29-32, DDR De kerkdiensten voor vakantie gangers in het Cocarde-centrum in Valkenburg (ingang Casino) zijn vorig Jaar zo goed bevallen, dat de gereformeerde kerkeraad van Maastricht er dit jaar weer heeft aangeklopt. Het gebouw beschikt over twee voor de dien sten zeer geschikte zalen, een van 200 plaatsen en een van 600 (voor het hoogseizoen). Daar kan ieder een zondagsmorgens weer te recht, steeds om half elf. Alleen op de twee zondagen waarop In Valkenburg wereldkampioen schappen wielrennen plaatsvin den, worden de diensten naar de hervormde Kloosterkerk ver plaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5