Publiek mag zien wat het wil «kNIVV Tiende pinkpopfestival maandag in Geleen Waakt u normn De angstaanjagende routine van droef kantoorpersoneel KRO zendt hoorspel van paus uit Ger van lersel doet niet moeilijk over kunst Goed programma, goede organisatie En dan nog Baal speelt 'Tasso' toch Gi 'F ZATERDAG 2 JUNI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET =*TE 4 t= door Riet Dlemer ROTTERDAM „Dit is de kosmos om het lichaam van Christus. Ik noem dat de mandala", wijst Oer van lersel naar de contouren van het bronzen beeldje voor hem. Liever laat hij aan het publiek de ruimte zelf in zijn kunst te zien wat het wil. „Ik wil niet dat mensen gepind worden op datgene wat ik er in zie. Het is juist van belang dat iedereen met bepaalde eigen gedachten bezig is. Het is niet nodig dat je de voorstelling begrijpt om de kunst te waarderen." De Rotterdamse kunstenaar geelt blijk van een ruime Instelling. Hij doet niet bepaald moeilijk over zijn werk, Van lersel heelt er dan ook plezier in dat de voorstelling van zijn bronzen beeldjes wordt uitgelegd als Jona in de walvis. De sculptuurtjes vormen de prijzen voor de beste tele visieprogramma's van de internatio nale christelijke televisie-week De uit Nederland alkomstige ..Jona's" werden verleden week in Stockholm uitgereikt. Ger van lersel (57) is een veelzijdig kunstenaar die Indertijd als schilder e$ tekenaar begon, van lijn getekend wprk overging naar het meer gesti leerde en later vooral bekend werd door monumentalere kunst. De wederopbouw cn uitbreiding van het na-oorlogse Rotterdam bood hem veel kansen Bekende werken in zijn woonstad zijn: het venster in de Pau- luskerk bij het centraal station, het raam van de Antwoordkerk in Hoog vliet en het raam in de Adrlaanstich- ting in Schiebroek. Ook buiten Rot terdam kreeg hij veel opdrachten tot van de Nederlandse ambassades in Parijs en New Delhi toe. Muurschildering De periode van de monumentale kunst begon met de opdracht van de Lutherse Kerk aan de Heer Vranken- straat in Rotterdam-Noord een schil derij te maken „ter grootte van een schuttersstuk Waarom dan niet di rect een muurschildering, dacht Van lersel. De eerste die er over schreef was Pierre Janssen, toen nog kunst criticus. Maar ook de in het Trouw- archief bewaard gebleven lutherse kerkbode uit 1951 getuigde in de stijl van die Jaren over de kleuren als ..zachte violetten. gesluierd, niette min lichtend grijs en zachtgeel" van Christus verrijzenis zoals het werk heette. Daarop volgde voor Van lersel de doorbraak waarvan het overbekende venster in de Pauluskerk een overtui gend voorbeeld is. Ger: „Daar ben ik ook bezig geweest met de mandala- vorm een ovaalachtige vorm die Christus Insluit. Maar de mensen zeg gen dat het de wereld is met de Vader, de Zoon en de Heilige Geest Daarin heb ik duidelijk gestileerd. Het was de bedoeling dat het een van de eer ste protestantse kerken in ons land zou worden die evenals de fooms- katholieke kerken de hele dag open zou staan. De Pauluskerk zou een meditatiepunt moeten zijn voor pas santen in het drukke stadsverkeer. De cirkelvorm mandala zou de blik gevangen moeten houden. De techniek is glas in beton. Het gewicht is zestienduizend kilo" Antwoordkerk In 1Ö64 volgde het glas-in-lood raam in de Antwoordkerk in de nieuw- boiuwwijk Hoogvliet. De kerk werd binnen een week gebouwd als ant woord op de landelijke actie Stich ting Steun Kerkbouw. Van lersel kreeg de opdracht een glaswand van tweehonderd vierkante meter te ma ken. Op weg van de Zeeuwse plaats Haamstede naar Rotterdam weet hij het onderwerp: water, en alles wat te maken heeft met het behoud door water, zoals de ark van Noach waarin het gezin bewaard blijft, de wonder bare visvangst door de apostelen, de profeet Jona die gespaard blijft en de duif die terugvliegt. De techniek is deze keer draadglas met een onder laag van gehard glas. Verflagen en antiek glas ertussen. Bij een van zijn latere werken, het raam met de vlinders voor de Adri- aanstichting voor revalidatie van kin deren in de Rotterdamse wijk Schie broek maakte hij gebruik van alweer een andere techniek: applicatie. Ger: „Zoals je stof kunt appliceren door lapjes op elkaar te leggen, zo kun je ook glas op elkaar lijmen. Doe je allerlei kleuren over elkaar heen dan krijg je net als bij een aquarel kleur effecten: geel en blauw wordt groen. Leg je bij deze techniek twee lagen glas op elkaar en er wordt zout tussen gedaan en je doet het in de oven dan krijg je als resultaat van die eiland jes. Zo heb je verschillende technie ken. De afmetingen van dit raam zijn twaalf bij twee en een halve meter". Water speelt in het werk van Van lersel, die beslist niet alleen in het hoekje van de kerkelijke kunst ge stopt wil worden een belangrijke rol. Voor de Nederlandse ambassade in Parijs maakte hij een Hollandse dijk. Keramisch werk van klei dat tot bis- quit is gebakken,en een zilver kleurig glazuur heeft. Vormen en lijnen ge ven de indruk van water en een dijk. Een wand van goud geglazuurd kera miek kréég het crematorium in Gro ningen. „Omdat", zegt Van lersel, „ik een.vriend heb, die toen zijn kind was overleden zei: ik moest iets moois gaan kopen, iets van goud!" Hij gaat nooit terug naar dingen die hij gemaakt heeft. En dat is dan niet alleen omdat hij gelooft dat de later aangebrachte verlichting op het Rot terdamse Schouwburgplein onvoor delig is voor het venster van de Pau luskerk die ernaast ligt. „Als ik zou gaan kijken word ik zo afgeleid. Dan ben ik met heel andere dingen bezig. Het zijn allemaal wonden die gesla gen zijn. Om tot iets te komen moet je een heel proces doorgaan dat tot iets leidt. Er zijn altijd onopgeloste momenten waar je geen raad mee weet. Dat heeft iedere kunstenaar, als hij er wel raad mee zou weten zou hij nooit verder kunnen werken Ger van lersel met rijn bronzen beeldje. Voor hem de kosmos die Christus omvat. Voor het publiek Jona in de walvis. Dat1"11 mag van hem. Foto Henk Hartog s bi g ■|ten vaa jij een leid Jonf toni Theatergroep lijn 9 met 'Collega's' door Dirkje Houtman UTRECHT Een onheilspellende zoem. In het halfduister komen drie vrouwen en vijf mannen de grijsgestaalde kantoorruimte binnengeslopen, nemen plaats en verstillen: een beklemmend tableau vivant van de people in gray- Die trage bewegingen, het verstenen, het vage licht en het dreigende geluid suggereren de nacht wanneer het kantoor slaapt. Het toont de verbon denheid van de acht kantooremploy és met hun werk die uiteindelijk tra gische vormen aanneemt. Dat is te zien in „Collega's", het nieuwste stuk van de Overijsselse Theatergroep lijn 9. dat donderdag in het Utrechtse Hoogt werd opgevoerd en volgend seizoen ook gespeeld zal worden. Theatergroep lijn 9 is in 1JI74 opge richt door leden van de Academie voor Expressie in Utrecht. Naast pro- dukties voor volwassenen maakt de groep ook kindertoneel. De meeste voorstellingen ontstaan, evenals „Collega's" op basis van improvisa ties. Met „Collega's" beperkt de groep zich niet tot een dag uit het leven van acht droeve kantooremployés maar laat hiermee tevens de onontkoombare desillusie zien. De dag begint als alle andere om negen uur. De acht typen, tellen, stencillen met een angstaanja gende routine en het lijkt wel of ze er een tic aan overhouden. Zo razend snel als zij die handelingen verrich ten. zo tergend langzaam verstrijkt de tijd wat een merkwaardige span ning veroorzaakt. Tegen vijven is het einde in zicht en dat betekent van daag ook het beëindigen van de werk kring. De „mechanisatie" die de acht zich eigen hebben gemaakt gaat de firma Slmico niet snel genoeg en de automatisering doet haar intrede. Dat is voor deze mensen desastreus omdat zij stuk voor stuk frustraties compenseren met een veilige werk kring. Allen hunkeren naar liefde en contact maar ze zijn al zo verstoft en met het werk verweven dat er alleen nog over kan worden gemijmerd en gedroomd. Dat gebeurt op dezelfde mechanisch nerveuze manier als waarop zij de kantoorbezigheden ver richten. Iedereen krijgt een beurt en mag tussen de bedrijvigheden door zijn neurotische gedrag verklaren, wat resulteert in verhalen over een zaamheid of ongelukkige jeugd. De structuur van „Collega's" wordt door deze afwisseling van werksitua tie en vertelde informatie nogal voor spelbaar. Bovendien worden de ka rakters niet echt interessant omdat de motieven van hun handelen expli ciet verteld worden en niét uit spel en handelingsverloop blijken. Niettemin ademt de voorstelling wel een onwer kelijke sfeer door de combinatie van een relistisch getint decor en quasi- absurde dialogen die een vertekende werkelijkheid suggereren. Echt ab surd worden de gesprekken echter niet zoals het programma-boekje wel aankondigt. Want zinnen als „U bent een strijkster van de voering", waar op vervolgens geantwoord wordt „Ik ben geen theezeefje" alleen om ver warring aan te geven, zijn niet lite- rair-absurd en worden te onbedui dend gebracht om het Van Oekel- effect te sorteren. advertentie Scène uit Collega's Speciaal vandaag Speciaal morgen Meedenken met de NAVO-top drs. J.G. Siccama Over oorlog f8,25 De drie denkrichtingen die cr over oorzaken, zin cn onzin van oorlog bestaan mr. S. Rozemond Militaire krachts verhoudingen f8,00 Feiten in plaats van speculaties Kernenergie en kernwapens f 8,25i Nederland cn de pogingen de ver spreiding van kernwapens te voor komen Verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de Staatsuitgeverij, postbus 20014, 2500 £A Den Haag. Tel. 070-789911 rJir» staatsuitgeverij Speciaal maandag jê In Wereldcirens hoogtepun ten uit het circus van Lenin grad en Minsk en twee staats circussen van Moskou Ned. 1/19.98 De aevende aflevering van de tiendelige Engelse feuille ton Anna Karenina Ned. 221.55 TROS-Aktua Ned. 2/22.45 Samenvattend verslag van besoek van de paus aan Studio Sport-extra met wntfatrtjden uit de eredivisie Ned. 2/23.45 The goldrush is een speelfilm van Charlie Chaplin, waarin de hoofdfiguur sijn geluk als goudsoeker beproeft Brt. 116.00 Op een klein stationnetje, 's avonds in de vroegte, een programma met veel muiiek voor uitgeslapen kinderen Hllv. 4*7.92 Rechtstreekse uitsending alt de Utrechtse Geertekerk van het Holland Festival Hllv. 2/20.00 Drs. Henk Koetsier gaat voor in een pinksterdienst in de gereformeerde kerk in de Bijlmer Ned. 1/17.00 Met Beertje Colargol is een oude bekende vriend terug Ned. 2/18.30 In een serie van zes delen over Europese problemen gaat het vanavond over de landbouw Ned. 2/19.00 Ze zeggen dat se zingtis een VPRO-programma over het merkwaardige fenomeen Moniek Toebosch en haar one woman show Ned. 2/20.40 Het tweede deel van de Britse serie Het machtige we relddeel Ned. 2/21.55 Dv J. Happee gaat voor in de kerkdienst vanuit de evan- gelisch-iutherse kerk in Leiden Hilv. 2/10.00 Rechtstreekse uitsending van het Holland Festival 1975 uit de Nieuwe Kerk in Den Haag Hllv. 2/20.00 Hoogtepunten uit de Wim Sonneveld-show die in 196.9 voor de televisie kwam Ned. 1/20.30 Het eerste NCRV-Kerkepad van dit seizoen leidt naar Zeeuws-Vlaanderen Ned. 2/20.17 In „In gesprek" met de bis schop praat pater Alfred van de Weijer met bisschop Möller van Groningen Ned. 1/22.45 Pinstergroeten uit Jeruza lem is een programma van Sip- ke van der Land Ned. 2/23.05 Samenvattend verslag van het bezoek van de paus aan Polen, met name aan de steden Warschau cn Czestochowa Ned. 2/23.20 Met Pinksteren maakt de NCRV er weer een dagje van met een lang programma. Dit keer gaat het over Zeeland. Hilv. 2/8.36 De winkel van de juwelier is het hoorspel van de hand van paus Johannes Paulus II die nog Karol Wojtyla heette toen hij zich op artistiek ijs waagde Hilv. 4/15.00 door Stan Rijven Corneliu Dumbraveanu Roemeense dirigent chef van U.S.O. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Als opvolger van Wil lem van Otterloo, die vorig jaar bij een auto-ongeluk in Australië om het leven kwam, is bij het Utrechtse Sym fonie Orkest benoemd de 45-jarige in Nederland gevestigde Roemeen Cor neliu Dumbraveanu. Hij was sinds het overlijden van Van Otterloo al interim-artistiek-directeur van het or kest en stond er als dirigent een tien tal keren voor. Hij is nu voor een periode van drie jaar aangesteld als chef-dirigent. Voor deze aanstelling is het stichtingsbestuur geadviseerd door een commissie van twee be stuursleden (waaronder een orkest lid). twee concertmeesters, twee le den van de artistieke commissie en de directeur (Cees List). De adviescommissie heeft bij haar overwegingen vooral rekening gehou den met de omstandigheid van de nieuwe ontwikkelingsfase waarin het U.S.O. zich bevindt en de ervaring dat het in dit stadium nog niet moge lijk was een voor het orkest aan vaardbare jonge Nederlandse diri gent voor te dragen. Dumbraveanu heeft in zijn vaderland de orkesten van Satu Mare en Ploestie gediri geerd en in vele gastdirecties in de landen van het oostblok een grote repertoirekennis opgedaan, aldus deelde men ons van orkestzijde mede. In juni 1978 had hij zijn eerste concert met het U.S.O. Elke amateur cabaretgroep in Ne derland of België van redelijk niveau kan zich in „De Koornbeurs" aan de Voldersgracht in Delft melden om aan „Cameretten" deel te nemen, een festival waarmee amateurs een duw tje in de rug kan worden gegeven. De voorronden zijn op 26 en 27 oktober en in de aula van de Technische Ho geschool wordt de finale gehouden op 2 en 3 november. Uit alle groepen worden er twaalf tot de voorronden toegelaten, waarna Natascha Emanu- els, Pieter van Empelen, Eric Herfst en Wouter Stips er zes aanwijzen voor de slotronde. AMSTERDAM (ANP) Op woens dag 22 augustus, een jaar na de voor genomen première, zal het stuk „Tas so in Weimar" door de toneelgroep Baal alsnog zijn eerste voorstelling beleven. Dat is mogelijk doordat de groep een extra subsidie heeft gekre gen. Vorig jaar moest de première door een ongeluk met een boeken kast tijdens een try-outvoorstelling voor onbepaalde tijd worden uitge steld. De proefvoorstellingen begin nen op 16 augustus. Daarna volgt een serie voorstellingen die eindigt op 1 september. Het stuk zal uitsluitend in de concertzaal van het Shaffytheater in Amsterdam te zien zijn Op tweede Pinksterdag zal voor de tiende maal in succes sie het Pinkpopfestival in het sportpark van Geleen plaats vinden. Klein begonnen in 1970 met zo'n 10.000 bezoe kers, groeide dit aantal jaar lijks met 5000 tot een record aantal in 1977: 45.000. Vorig jaar werd besloten het bezoe kersaantal te beperken tot 40.000 (werd 42.000) om de massaliteit enigszins in te dammen. Ook dit jaar zijn de kaartjes reeds in de voorverkoop weggevlogen. Een op merkelijke prestatie, vooral wanneer ,men rekening houdt met de periode van deze ontwikkeling. Begin jaren zeventig waren popfestivals immers een aflopende zaak. Als bijverschijn sel van de jaren zestig „flower power" beweging vormden deze massale bij eenkomsten een uitstekende gelegen heid om saamhorigheid en gemeen schappelijke subcultuur te beleven. Trekpleister en bindmiddel was de muziek. Amerika gaf in 1967 de start aan met het Monterey popfestival en kende als hoogtepunt Woodstock (1969) waar ruim 400.000 festivalgan gers verschenen. Engeland bouwde een traditie op met zijn Windsorfesti- vals en later met de Isle of Wight festivals waar ook enkele honderd duizenden zich verzamelden. Voor Nederland kan het Holland Pop festival in het Rotterdamse Kraling- se bos (1970) als exponent van deze festivalhausse genoemd worden. In de zeventiger jaren nam de belang stelling voor dit soort evenementen af. Vooral de agressieve sfeer en de organisatorische problemen weer hielden publiek en organisatoren om nog aan een festival deel te nemen. Het door de Rolling Stones opgezette Altamontfestival in 1973 waar vier doden vielen, vormde hiervan een sprekend voorbeeld. In de puntjes Het Geleense Pinkpopfestival is ech ter van meet af aan hét voorbeeld geweest van hoe een popfestival wel succesvol kan zijn. Zowel de voorzie ningen in technische en algemene or ganisatie als de programmering zijn tot in de puntjes verzorgd. Allereerst The Police, een van de zeven groepen die tijdens het Pink- pop-festival optreden. is er een goed gedocumenteerde festi valkrant verspreid. Aangezien de start reeds om elf uur plaatsvindt is rekening gehouden met overnach tingsmogelijkheden met behulp van een sleep-in en tentenkamp. Toilet ten, voedselvoorziening en het Rode Kruis voorzien in de nodige behoef ten. De technische kant van de zaak, is al even goed geregeld. De organisa tie van Pinkpop heeft de overdekte tribune van het sportpark omge bouwd tot één podium, dat in drieën is verdeeld. Hierdoor wordt het moge lijk om van de zeven groepen tegelij kertijd één groep te laten optreden, een tweede te laten opbouwen en een derde te laten afbreken. Het is dan ook een feit dat Pinkpop op deze wijze een van de weinige festivals is waar de programmering als volgens een spoorboekje verloopt. Tot slot het programma. Werd er in 1970 nog opgetreden met voorname lijk Nederlandse groepen, In de loop der jaren verschoof het accent steeds meer naar Engelse en sinds '76 naar zowel Engelse als Amerikaanse groepen. Steevast bleef er echter één Nederlandse attractie op het pro gramma staan, die traditiegetrouw de opening mocht verrichten. Boven dien werd gepoogd variatie aan te brengen door het aantrekken van een folk-, hard rock- en een veelbelovende nieuwe band. Ook dit jaar is men daar redelijk in geslaagd. Hoewel de folk deze keer achterwege blijft. Zoals gewoonlijk treden ook dit jaar weer zeven groepen, ieder een uur, op. Massada mag om elf uur de spits afbijten. Deze Molukse band vormt een onderdeel van de oogst Nederpop van het afgelopen jaar. Hun afro- Latijnse muziek zal een uitstekend opwarmertje vormen. De Average White Band is een Schotse funkfor- matie, die vooral in Amerika furore heeft gemaakt. Zij brengen hoog staande blanke soul, dat wil zeggen rhytm and blues met funkelementen. De derde attractie wordt gevormd door de Engelse „Police", die de afde ling „nieuw" en „veelbelovend" komt vertegenwoordigen. ZIJ brengen een mengvorm van reggae, rock en pop die in Frankrijk en Amerika zeer suc cesvol blijkt te zijn. Wie weet wordt Pinkpop Policepop. Dire Straits en Elvis Costello behoe ven geen nadere toelichting; te meten aan hun populariteit zullen zij onge twijfeld twee hoogtepunten vormen. Hopelijk valt er in dit stadion ook van hun muziek te genieten, aange zien zij vooral in kleine gelegenheden het meest tot hun recht komen. •De avond wordt ingeluid met Rush. een Canadees hard rocktrio, dat nog niet eerder in Nederland optrad. Dus afwachten, in ieder geval wel ge schikt voor festivals als deze. Een uitstekende keus is gedaan met Peter Tosh die als laatste zal optreden. Niet zozeer vanwege zijn huidige populari teit als wel vanwege het belang van de reggae voor de huidige popmuziek. Zijn live-optreden zal garant staan voor een rauwe en swingende afslui ting van dit tiende Pinkpopfestival. Van DEI atit iroi )inr ["we COO] den lljk( lanc De hebi mal gror Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Op tweede pinksterdag maandag 4 juni gaat de KRO-radio een hoorspel uitzenden dat is geschreven door de huidige paus Johannes Paulus II toen hij nog Karol Wojtyla heette. Titel is „De winkel van de juwelier". Wojtyla publiceerde het voor het eerst in 1960 in het Poolse tijdschrift Znak onder de schuilnaam Andrzej Jawien. Wojtyla was toen bisschop van Krakow. Het werk is een bespiegeling van het huwelijk. De originele titel is „Przed sklepem jubilera". Eigenlijk is het nauwelijks een toneelspel. Er zit geen dialoog of actie in. Het is beter ge schikt als leesdrama. Het stuk be staat uit proza en enkele stukken poëzie. Er zijn drie hoofdstukken: de roepstemmen, de bruidegom en de kinderen. Het eerste deel gaat over de gelukki ge relatie tussen Andrek en Teresa, die filosoferen hoe ze elkaar gevon den hebben. Toen zij hun ringen gin gen kopen sprak de juwelier diepzin nig over de liefde. „Het gewicht van deze ringen is niet het gewicht van het metaal. Het is het gewicht van het menselijk bestaan, van ieder van jul lie afzonderlijk en van jullie tweeën samen." In het tweede deel gaat het om Stefan en Anna. Hun relatie is stukgegaan. Anna praat daarover en veroordeelt Stefan. Als ze haar ring te gelde wil maken legt de juwelier die ring op zijn weegschaal en zegt peinzend: „Deze ririg heeft geen gewicht, de wijzer blijft op nul staan en ik kan er nog geen milligram goud uithalen." In het derde deel komt Teresa terug. Haar man is in de oorlog omgekomen. Ze praat over haar zoon Kryszek en diéns meisje Monica. Wat Teresa heeft meegemaakt probeert ze voort gezet te krijgen in de kinderen. Voor de KRO-uitzending van „De winkel van de juwelier" is gebruik gemaakt van het spel zoals dat door de Italiaanse radio is uitgezonden. Regisseur is Louis Houët, vertaler is Frans van Dooren. Het spel is maan dag 4 juni van drie tot vijf uur te beluisteren op Hilversum 4. De au teursrechten komen volgens de wil van de paus ten goede aan een pro ject in de Derde Wereld. advertentie Na een goede, gezonde nachtrust kun je er de volgende dag weer tegen! Norma Matrassen en Boxsprings waken over uw slaap! Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij: Norma Fbstbus 13 5822AA Boxmeer. Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4