Welzijnssector krijgt extra arbeidsplaatsen Laatste tijd weer meer onderbetaling 'Jeugdherbergen hebben recht op hogere subsidie' Kabinet komt terug op weigering Albeda: Wet moet beter worden nageleefd Vertragingen bij treinverkeer na zwaar onweer riKB'SI Kamerleden bezorgd over modernisering NAV O-kernwapens Tass: NAVO kiest voor versterking Belangstelling voor Europese verkiezingen stijgt Ambtenarenbonden stellen komende twee jaar looneis HET WEER door Hans de Weerrapporten Pinksterpronk Voorzitter op gouden jubileum: FNV wil wet tegen risico's chemische stoffen FNV boos op controledienst INDISCHE MÉMOIRES MET KLEURENREPRODUKTIES Dagwerk in Indië Verlaat rapport Indië ZATERDAG 2 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet wil toch extra arbeidsplaatsen scheppen bij gesubsidieerde instellingen. Eerder deze week trok het kabinet een aanbod voor 5000 nieuwe arbeidsplaatsen in, toen het overleg met de vakbonden vastliep. Het kabinet kondigde na deze mis lukking een noodwetje aan. om de werknemers bij deze instellingen als nog vast te leggen op een salariskor ting per 1 juli. Uit de toelichting op het gisteren ingediende wetje blijkt echter, dat er toch extra werkgele genheid in het verschiet ligt. Het kabinet gaat, volgens minister Albeda (sociale zaken) „slechts node over tot het stellen van regels". Albe- da vindt echter, dat niet alleen de eerder beloofde arbeidsplaatsen er moeten komen, maar dat „ook een extra uitbreiding kan worden verwe zenlijkt". De salariskorting moet mede het geld opleveren, waarmee de nieuwe ar beidsplaatsen van de grond kunnen komen. De kans bestaat, dat de be zwaren van de grootste regeringspar tij, het CDA, tegen de salariskorting danig slinken als er extra werkgele genheid aan vastzit. Albeda geeft overigens niet aan hoe fors de „extra uitbreiding" zal zijn. Het getal van 5000 komt niet in de toelichting voor. noch een ander getal. De bedoeling van het noodwetje is. dat de salarissen van werknemers in welzijns- en gezondheidszorg („trend volgers") evenzeer gekort worden als die van „echte" ambtenaren. Ook bij de aftopping van de prijscompensa tie wil het kabinet de trandvolgers op één lijn brengen met de ambtenaren. Wordt het noodwetje door het parle ment aanvaard, dan moeten bestaan de CAO's worden opengebroken. Iets, waartegen de vakbeweging deze week heftig tekeer is gegaan. i Van een onzer verslaggevers J AMSTERDAM Het treinverkeer op sommige trajecten in ons land liep ook gisteren nog forse vertragingén op als gevolg van het zeer zware on weer donderdag en -nacht. De op stoppingen deden zich vrijdagmor gen voor op de trajecten Amsterdam- Haarlem, bij Heerhugowaard In de kop van Noord-Holland en op de lijn Baarn-Den Dolder Op dit traject sloegen onweersbuien donderdag avond een gat in de spoorweg van vijftien meter, maar dit kon vrijdag morgen weer gedicht worden. Ook de vertragingen op de andere trajecten konden gisteren In de loop van de dag worden verholpen. De ernstige onweersbuien en bliksem veroorzaakten donderdagnacht ook verscheidene branden, in Llendqn brandde een woning uit, in Ommeron ging een hooiberg in vlammen O] terwijl in Beesd de bliksem insloeg I een douchecel. Ook de kerktoren vt{n Tricht werd een aantal keren door bliksem getroffen. I Foto: Het Rokin in Amsterdam gis ternacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) wil dat de wet minimumloon beter nageleefd wordt. Onderbetaling van vooral vrouwelijke, jeugdige en deeltijd-werknemers komt de laatste tijd weer vaker voor. Het zijn vooral de landbouw en visserij, de handel, horeca en reparatiebedrijven die een verhoudingsgewis ongunstig beeld vertonen. In een adviesaanvraag aan de Soci aal-Economische Raad stipt Albeda verschillende mogelijkheden aan om de toepassing van de wet, die nu tien jaar bestaat, te verbeteren. De minis ter heeft de indruk, dat een strafbe paling in de wet niet of nauwelijks soelaas zal bieden. Niettemin wil hij nog eens het oordeel van de SER horen. (De SER heeft al drie maal een negatief oordeel geveld over de invoe ring van een strafmaatregel). Albeda ziét meer heil in de inschake ling van een bemiddelingscommissie. Een werknemer, die onderbetaald wordt, zou zijn beklag moeten doen bij een speciale commissie waarin overheid, werkgevers en vakbewe ging vertegenwoordigd zijn. Bij de wet gelijk loon voor mannen en vrou wen is.ook zo'n commissie ingesteld, en de ervaring leert dat er na een klacht „vaak alsnog een regeling tus sen werkgever en werknemer tot stand komt". Een andere mogelijkheid is, dat de overheid zelf naar de rechter stapt om een aanspraak van een werkne mer gehonoreerd te krijgen. Nu is het zo, dat een werknemer bij de rechter een vordering kan instellen. In de praktijk wordt de werknemer nogdl eens gehinderd door „drempelvrees", zodat hij maar van een vordering afziet. Albeda denkt dat acties van de overheid „een grote preventieve wer king hebben, vooral als het mogelijk is processen ten behoeve van groepen werknemers aan te spannen". Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Kamerleden Van der Stoel (PvdA), J. de Boer (CDA) en Brinkhorst (D'66) zijn bezorgd, dat de regering ten aanzien van de moderni sering vande Navo-kernwapens in Europa, zich al verder heeft vastge legd dan zij officieel toegeeft De Kamerleden hebben naar aanlei ding van de afgelopen conferentie van de Navo-ministers van buiten landse zaken in Noordwijkerhout, hierover opheldering gevraagd aan minister Van der Klaauw. Zij willen weten hoe Van der Klaauw kan bewe ren, dat het Navo-antwoord op de nieuwe Russische SS 20 atoomraket nog volledig open is (inclusief de mo gelijkheid dat er alleen over onder handeld gaat worden), terwijl het slotcommuniqué van de Navo-minis ters de indruk wekt dat in principe reeds is gekozen voor een koppeling van dat wapenbeheersingsoverleg aan verbetering van het nucleaire po tentieel van de Navo in West-Europa. De Kamerleden vragen voorts of de regering nog Steeds bereid is hun door de Tweede Kamer aanvaarde motie uit te voeren waarin wordt ge pleit voor onderhandelingen teneinde een nucleaire bewapeningsrace in Eu ropa te verminderen. Zoals bekend ligt eventuele invoering van nieuwe atoomraketten door de Navo zeer moeilijk in de Tweede Kamer. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT De Sow- jet-Unie heeft negatief gereageerd op de besluiten van de afgelopen NAVO- ministersconferentie in Noordwijker hout. Volgens het Russische persbu- HILVERSUM (ANP) 68 procent van de stemgerechtigde Nederlan ders zegt er zeker van te zijn aan de Europese verkiezingen mee te zullen doen. Dit blijkt uit een opinie-onder zoek over Europa, dat het bureau Lagendijk in de tweede helft van mei in opdracht van de AVRO heeft ge houden onder 1.700 personen. In maart werd een soortgelijk onder zoek gehouden. Toen was het percen tage „zekere deelnemers" 63. Aan de zekere stemmers werd ge vraagd op welke partij zij gaan stem men. Bij een opkomst van 68 procent zou de uitslag luiden: PvdA 35 procent (tegen 37,1 procent in maart), CDA 31,4 procent (34,6 pro cent), VVD 15,6 procent (14,9), D'66 10,7 procent (10,6). De overige partij en zouden 7,4 procent krijgen (4,7). reau Tass is in Noordwijkerhout dui delijk geworden dat in het Noord- Atlantische Bondgenootschap nog altijd diegenen de dienst uitmaken die uitgaan van een positie van de sterkste. Onder het valse voorwend sel „de stijgende Russische dreiging" een halt toe te roepen heeft de NAVO- leiding besloten haar militaire poten tieel verder uit te breiden en de mo dernisering van de in Europa gesta tioneerde atoomwapens als doelstel ling te nemen, aldus Tass. De Sowjet-Unie verwijt de NAVO ook tot nu toe niet te hebben gereageerd op de voorstellen die het Warschau pact (de communistische tegenhan ger van de NAVO) recent op een mi nistersconferentie in Boedapest heeft gedaan. Die voorstellen betroffen on der meer te komen tot verdergaande afspraken over zogenaamde vertrou wenwekkende maatregelen. Daaron der wordt onder meer begrepen het elkaar wederzijds informeren over be langrijke troepenbewegingen en het sturen van waarnemers naar militaire oefeningen. Het slotcommuniqué van de NAVO- ministersconferentie bevat overigens wel degelijk een, zij het voorzichtige, reactie op de voorstellen van Boeda pest. De NAVO-ministers namen er, aldus het communiqué, met belang stelling kennis van. Ze vinden echter dat deze voorstellen in de verdere voorbereiding van de vervolgconfe rentie over Europese veiligheid en samenwerking, in 1980 in Madrid, uit gewerkt moeten worden. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De ambtenarenbonden Abva en Kabo zien zich door de kor ting op de salarisstijging van de trendvolgers (welzijnswerkers enz.) gedwongen de komende twee jaar een looneis te stellen. De christelijke ambtenarenbond NCBO bepaalt dinsdag zijn standpunt. De bekendmaking van het kabinet dat er „node toe moet worden overge gaan om de CAO-afspraken te door kruisen" wordt door de ambtenaren bonden gezien als „een reeks bokke- sprongen om het oorspronkelijke Be stek-bedrag te verzilveren". De NCBO hoopt, in ieder geval dat de overheidsingreep in de CAO-afspra- ken niet zal terugwerken naar 1 janu ari van dit jaar. maar pas 1 januari Jong Alle ingrediënten voor een meteorolo gisch geslaagd Pinksterfestijn zijn voor handen. Dit jaar geen regen maar droog weer en een zon die er vanaf vandaag echt zin in lijkt te krijgen. En bij dat alles een dartelend windje uit noord tot noordoost, later oost. dat alle broeierigheid van de afgelopen dagen zal doen vergeten. De zeilers kunnen rekenen op een matige tot vrij krachtige wind, kracht drie tot vijf Beaufort. Deelnemers aan de Elfsteden-Rijwieltocht op maandag zullen zeker niet uit het zadel worden geblazen. Depressies ontbreken op het Noordzee-appèl en daarmee is er tevens geen gevaar voor stormwinden. De noordoosten wind voert in toenemende mate war mere lucht. aan. waardoor over een dag of twee de thermometer vieren twintig tot zesentwintig graden zal hebben bereikt, uiteraard in het bin nenland. Denemarken rekent zelfs dertig graden als bovengrens, in Duitsland zal die stand ook benaderd of bereikt worden. Gisteren was het in Wenen al zo heet. In Hongarije las men 32 graden af. Dat het met Pink steren de zonnige kant opgaat, is de verdienste van twee hogedrukgebie- den: één boven de Noordzee en één boven de Bothrüsche Golf. die onder één hoedje gaan spelen. Gezien het zware onweer en de over vloedige regens van donderdaeavond en in de erop volgende nacht zou je niet direct stabiele gedachten krij gen. maar de maxima hebben de nat te onweersstoringen definitief onder de knie gekregen Goed nieuws voor al voor mensen, die zich een hoedje schrokken van dit ongekend heftige onweer uit tot vijftienduizend meier hoogte optorende buienwolken, die later met trillend stemgeluid hun neerslagsom doorgaven. Ik noem er een aantal: Amsterdam 69 mm, Purmerend 45, Zuid-Beijerland 44, Zaandam 20, Alphen aan den Rijn 25. Apeldoorn 31, Tiel 82, Heiningen 23, Amersfoort 24. Zeist 53 (een et maal eerder al 44 mm), Hoogsoeren 37, Heerenveen 33, Zwolle 19, Ooster beek 19, Scheveningen 14, Hardinx- veld 22, Werkendam 44. Rotterdam- Centrum 41, Rotterdam-Blijdorp 43, Marken 38. Zuidhorn 10 mm. Als con trast: Herwijnen 6,5 millimeter. In Ten Post (Groningen) is in drie dagen tijd niet meer dan drie millime ter water gevallen. Men heeft daar het onweergeweld bijzonder weinig of helemaal niet vernomen. In Den Hel der passeerden twee afzonderlijke on weersbuien. Op een bepaald moment sprong een kettingbliksem van de ene op de andere buienwolk over. Vrij veel mensen in Den Helder hebben dit gezien. Gertjan van 't Veer meld de een bolbliksem in Rotterdam die geen schade aanrichtte. Gisterenmiddag begon het hier en daar te regenen en dat was goed. Die nattigheid vormde het bewijs er voor. dat genoemd koufront (dat van de onweersbuien) als warmtefront naar het westen ging bewegen, voor afgaande aan de hierboven al bespro ken zomerlucht. Het onweer had zich voorgedaan in een vore van lagere druk tussen de twee maxima. De war me en koude lucht werden hierin te gen elkaar opgezet, gemangeld, kort om er was min of meer sprake van een sandwich-toestand. Weerrapporten Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel FranKlort Oenève Helsinki Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca Istanbul Beiroet Tunis zwaar bew zwaar bew regen zwaar bew geheel bew regen hall bew zwaar bew. onbew. geheel bew, licht bew regen licht bew geheel bew geheel bew zwaar bew hall bew onbew. zwaar bew onweer onbew licht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. half bew onbew licht bew. half bew licht bew. zwaar bew geheel bew licht bew zwaar bew onbew onbew licht bew licht bew MARIA DE MOEDER VAN JEZUS Meditaties door Bernard Welte Een doordenking van de levende be tekenis die Maria voor onze tijd en onze wereld heeft. 64 blz., 9,90 Katholieke Bijbelstichting Postbus 27, 5280 AA Boxtel tel 04116-75348 Ook verkrijgbaar via de boekhandel. Van onze sociaal-economische redactie •UTRECHT De Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) vindt dat er spoedig een wet moet komen die de bevolking en het milieu zo goed mo gelijk beschermt tegen de risico's er van. Verder zou de overheid de be voegdheid moeten krijgen om pro- duktie en verbruik van een nieuwe chemische stof te verbieden of kun nen binden aan strikte voorwaarden. Dit geldt ook voor al op de markt gebrachte of in voorraad liggende chemische stoffen. In een brief aan de vaste Kamercom missie voor milieuhygiëne die bin nenkort met minister Ginjaar over het vraagstuk van de milieugevaarlij ke stoffen gaat praten, bepleit de FNV ook doeltreffende internationa le maatregelen! De FNV betreurt het dat de onderwerprichtlijn van de Eu ropese Gemeenschap niet uitgaat van het voorkomen van risico's maar volstaat met een aanpak achteraf. De FNV hoopt dat Nederland zal probe ren, de EG-richtlijn alsnog om te bui gen in de richting van een preventief beleid. UTRECHT (ANP) De Vervoersbon- den FNV zijn boos op de economische controle dienst (ECD) omdat die geen stokje wil steken voor het transport van een lading camouflagenetten naar Zuid-Afrika. De camouflagenet ten, afkomstig uit Duitsland, zijn ge strand in het grote overslagbedrijf Europe Container Terminus in Rot terdam. De werknemers daar hebben gehoor gegeven aan het verzoek van de vakbonden om de netten „be smet" te verklaren en niet over te laden. Ook de ondernemingsraad van het bedrijf staat achter de werkne mers. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse Jeugd herberg Centrale G. M. Schol ten, heeft gisteren op de vie ring van het gouden jubileum van de organisatie een hogere subsidie van CRM bepleit. De 1.350.000 gulden die nu wordt gegeven, noemde hij maar een „behulpzaam handje". „Wil de centrale zich kunnen aanpasaen aan de moderne ei sen die de jeugd aan de ac commodatie stelt dan zal er meer geld moeten komen", zo zei hij. Als argument voerde hij daarvoor on dermeer aan, dat de Nederlandse jeugdherbergen een belangrijk aan deel leveren aan de door inkomend toerisme gevormde deviezen. Slaat over het geheel gezien de reisbalans tot bijna vijf miljard gulden negatief uit, de jeugdherbergen trekken juist meer buitenlanders dan Nederlandse jeugd. Van de 750.000 overnachtingen zijn er 525.000 van buitenlanders. Voor dit jaar verwacht de NJHC een verdere stijging van het inkomend toerisme. Belangrijke stimulans daartoe levert het gouden fietsenplan ter gelegenheid van het jubileum. Dit houdt in dat iedereen, die een jeugd herberg-arrangement boekt een fiets cadeau krijgt. Op het ogenblik heeft de NJHC daardoor al een toename van acht procent aan boekingen dotfr buitenlanders geregistreerd. „Ik geloof niet, dat Mozart zijn mu ziek gemaakt heeft voor kirt- deren ADVERTENTIE 1980 zal ingaan. De NCBO zal via het CNV „een krachtig appèl doen op de politiek". Het argument van de rege ring dat de trendvolgers een betere rechtspositie hebben dan de werkne mers in het bedrijfsleven wijst de NCBO met kracht van de hand. Het overheidsingrijpen in de salarissen van zo'n 500.000 trendvolgers is vol gens deze bond „een klap in het ge zicht van de vakbeweging". De Abva en de Kabo hebben aange kondigd dat zij zich na het Pinkster- weekeinde zullen beraden op eventu ele acties. HOOGWATER ZONDAG 3 JUNI. Vlissingen B 46- 2121 Harlngvlictalulzen 8 47-21 29 Rotterdam 1047-2256 Scheveningen 942-22.15. IJmulden 10 31-23 04 Den Helder I 27-13.35 Harltngen 4 09- 16.03. Delfzijl 6.20-18 25 HOOOWATER MAANDAO 4 JUNI Vllsslngen 051-2224 Haringvlietslulzen 9 54-22 28 Rotter dam 11.53- Scheveningen 10.45-23.20 IJmulden 11.34- Den Helder 2 22-14 42. Harlingen 5 03-17.09 Delfzijl 7 19-19 29. J. de Loos-Haaxman Hommage aan een verstild verleden Omvang 160 pagina's, waarvan 48 bladzijden illustraties. Bijlage: insteekmap met 12 kleurenreprodukties naar origi nele Indische aquarellen van Jhr. J.C. Rappard. Fraai uitgevoerd in geheel linnen band. op groot formaat (20 x 27 cm) met geplastificeerd stofomslag in vierkleuren druk. Prijs (37,50. Van deLclfue schrijfster verscheen: Drie eeuwen westerse schilders, tekenaars, grafici, zilver smeden en kunstnijveren in Nederlands-lndië. Omvang 174 tekstpagina's en 56 bladzijden illustraties. In geheel linnen band met geplastificeerd stofomslag in vier kleurendruk Prijs 139,50. Een boeiend en ongetwijfeld uniek overzicht van de presta ties van westerse kunstenaars in Indté Meer. dan 100 kunstwerken, chronologisch gerangschikt, worden uitvoe rig beschreven aan de hand van evenzovele fraaie afbeel dingen Beide boeken kunnen binnen enkele dagen in uw bezit zijn als u gebruik maakt van onderstaande bon. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel ol (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. fI ANTWOORDNUMMER 5 I 8800 VB FRANEKER Telefoon 05170-3147 BON -..j.. rechtstreeks: Zend m'J via boekhandel: ex. J. de Loos-Haaxman, Dagwerk in Indië. Gebonden 137,50 ex. J. de Loos-Haaxman, Verlaat rapport Indië. Gebonden f 39,50 Naam: Straat: Postcode:Plaats: Bankrek.- of gironummer: Doorhalen wat u niet wenst. TR Wat de pers er van zegt „In de grote stroom van memoires van oud-lndiegangers verdient het nieuwe boek van Mevr. De Loos- Haaxman bijzondere aandacht. Haar terugblik getuigt van een mate van liefde voor land en volk. die men in de meer gangbare memoires alleen vertolkt vindt in gemeenplaatsen Haar boek zal eens van hoge waarde blijken op het ogenblik dat de be langstelling voor de band Neder- land-lndie weer zal herleven Limburgs Dagblad „Dit prachtige werk met zijn origine le titel is een dankbare herinnering aan 'tempo doeloe'... Mevr De Loos verstaat de kunst haar herinne ringen op boeiende wijze te presen teren Een belangrijke aanvulling vormen de reprodukties.Al bij al een kostelijk boek. juist voor dege nen die het Indië van voor de oorlog hebben gekend." leidsch Dagblad „Mevrouw De Loos. die van 1925-39 conservator was van de Landsver- zameling Schilderijen te Batavia, be schrijft feilloos, met een tedere, wel haast aquarelle pen hoe het dageli|ks leven zich in Indie afspeel de De bij het boek gevoegde prach tige reproducties zijn welhaast over bodig, zo waar weet zij 'tempo doeloe' gestalte te geven." Mr F R. Stock In Prisma-Lectuur- voorlichting ..De schrijfster heeft een stijl* die helder is als kristal, en hel is een genot haar te volgen, als zij het zon licht laat flonkeren in de glazen boordevol herinnering die zij voor ons uitstalt Eindhovens Dagblad „Dit boek geeft niet alleen een sfeer volle en evocatieve beschrijving van het leven van alledag in het voor malig Nederlands-Indie, maar werpt ook een verhelderend licht op het gehele culturele klimaat in een stad als Batavia.Naast de interessan te tekst is dit boek mede van belang door het rijke illustratiemateriaal, bestaande uit reprodukties van schilderijen en aquarellen, bene vens een collectie van twaalf kleu renplaten naar aquarellen uit het eind van de vorige eeuw van de voor al voor de cultuurgeschiedenis van 'tempo doeloe belangrijke officier tekenaar Jhr J C. Rappard M*»t Vaderland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3