Johannes Paulus' thuisreis Boutencontrole in hangar 11 1 1 rERDAG 2 JUNI 1979 TROUW/KWARTET 23 REPORTAGE! De Poolse industrie van religieuze kitsch, die toch al geen klagen heeft over haar afzet, gaat enkele gouden dagen tegemoet, nu paus Johannes Paulus de Tweede de komende dagen in dat land zal verblijven. Er zijn miljoenen plaatjes, kaartjes, speldjes en blaadjes gemaakt ter ere van het bezoek van de Poolse paus aan zijn vaderland. De zo vrolijk bloeien de Maria-verering lijkt van Johannes Paulus zelfs een deuk te hebben opgelopen. In de altaarnissen van de meeste kerken in Polen moet de zeer geliefde Moeder Gods haar plaats de laatste maanden delen met Karol Wojtyla. En de Poolse katholieken schijnen daar geen enkel bezwaar tegen te hebben. Integendeel. Behalve de altaarruimte staat in alle kerken ook de entree vol met foto's van deze vrome en enthousiaste Pool, die het tot pontifex maximus van de katholieke kerk gebracht heeft. Ter gelegenheid van het aanstaande bezoek zijn voor enkele kerken zelfs portretten van de paus gemaakt, die de hele voorgevel bedekken door Aldert Schipper Het bezoek van de paus aan zijn geboorteland Polen, dat vandaag begint, is voor zijn landgenoten ongetwijfeld een van de belang rijkste naoorlogse gebeurtenis sen. Voor Breznjew krijg je in Polen enkele tienduizenden men sen op de been. Voor Carter ko men slechts enkele duizenden de straat op, maar voor paus Johan nes Paulus de Tweede zullen mil joenen belangstellenden zijn. En in een land als Polen met zijn traditie van grollen en grappen werden de laatste dagen dan ook al heel wat moppen verteld, waar in de dubbelzinnige houding van de Poolse overheid tegenover het bezoek tot uitdrukking komt. Het laatste mopje dat de Polen elkaar de afgelopen weken vertelden was: „Waarom zijn alle treinen vandaag de dag zo laat?," waarop het antwoord luidt: „Omdat de spoorwegen alvast oefenen voor het bezoek van de puas" De Poolse regering ziet het bezoek uiter aard met gemengde gevoelens tegemoet. Zij weet ongetwijfeld dat het bezoek de bekendheid van Polen en zijn faam als socialistische en tolerante staat zal ver groten in de wereld. Maar aan de andere kant is haar natuurlijk ook bekend dat tallozen het enthousiasme voor de Poolse paus zullen uitleggen als afwijzing van de marxistische ideologie, waarop de Poolse staat sinds de oorlog is gebaseerd. Daarbij I komt, dat de te verwachten belangstelling de Poolse autoriteiten alleen al voor reus achtige problemen van transport, orde handhaving en logistiek zal stellen. Nu reeds worden de slagerswinkels in de gro te steden van extra vlees voorzien, omdat de Poolse regering liever geen beelden van lange rijen wachtenden op de buitenland se tv-schermen ziet. Warchau .heeft hard onderhandeld over het pontificale bezoek. De paus mocht eerst niet in mei komen, op de sterfdag van de heilige Stanislaus, die 900 jaar geleden de martelaarsdood stierf. Deze vermoedelijk mythologische heilige geldt als de verdediger van Polens soevereini teit tegen vreemde overheersing, een ster ke troef in een land, waar de kerk, meer dan de staat, eeuwenlang de verzinnebeel ding van de nationale onafhankelijkheid is geweest. Rozenkrans De Poolse regering heeft de paus evenmin toegestaan het Stanislaus-heiligdom in Piekary Slaskie in Silezië te bezoeken. Mogelijk zag zij op tegen de te verwachten demonstratie van nationalisme van de honderdduizenden mijnarbeiders. Onder de Poolse katholieken heerst over deze weigering de nodige emotie. Verscheide- nemensen zijn uit protest in de basiliek van Piekary Slaskie in hongerstaking ge gaan. Het Britse onderzoekinstituut voor christendom en communisme Keston Col lege meldde deze week zelfs dat twee kinderen van een der hongerstakers door de politie zijn gearresteerd, toen zij hun vader water, een kussen en een rozen krans brachten. Maar de Poolse regering heeft het bezoek niet willen tegenhouden. Daarvoor was dit teken van onderling begrip tussen de paus en de socialistische overheid tegenover de voor ruim negentig percent katholieke bevolking toch te waardevol. De regering heeft zelfs aanzienlijke medewerking aan het bezoek verleend, ook al doet zij wat zij kan om te voorkomen dat het ontaardt in reusachtige demonstratie tegen haaizelf. Zo worden studenten en scholieren gedu rende het bezoek zoveel mogelijk binnen gehouden. Examens zijn in sommige ge vallen naar deze week verplaatst. Arbei ders kunnen geen vrijaf krijgen en leraren en onderwijzers die van school wegblijven zijn bedreigd met disciplinaire sancties zoals overplaatsing of ontslag. Hoe nerveus de regering in Warschau met het oog op de komst van de super-ayatol lah uit Rome is, blijkt onder meer uit de brief die president Henryck Jablonski aan de paus stuurde en waarin hij hem in nauwelijks bedekte termen te verstaan gaf waar hij zich aan te houden heeft: „Wij zijn overtuigd dat uw bezoek aan Polen zal bijdragen tot .de patriottische eenheid van alle Polen en dat het nieuwe aanzet ten zal geven aan het gezamenlijk werk van kerk en staat om het welzijn van de Volksrepubliek Polen te bevorderen". Ja blonski herinnerde de paus er aan dat diens visite samenvalt met de veertigste herdenking van de nazi-inval in Polen, maar hij ging voorbij aan de ook niet onbelangrijk geachte 900-ste sterfdag van Stanislaus, de eigenlijke aanleiding tot het bezoek. Verzoening In zijn antwoord aan president Jablonski zei de paus dat de reis als doel heeft de verzoening onder de Polen te dienen. Of de paus hierin zal slagen moeten we nog maar afwachten. De laatste weken valt onder de Poolse andersdenkenen een toe genomen beweging vast te stellen Het Poolse comité voor de zelfverdediging heeft de Poolse regering gevraagd ter ere van het bezoek een algemene amnestie uit te vaardigen. In zijn verzoek trekt het comité fel van leer tegen „de onderdruk kende omstandigheden die het Poolse straf systeem kenmerken". De Poolse politie ziet de groeiende dissi dente emotie met zorg tegemoet en heeft invallen gedaan in huizen van vooraan staande andersdenkenden en mensen uit dat milieu tijdelijk in hechtenis genomen. ZO werd ene Miroslaw Kimnes uit Boeko- wie bij Lodz naar een psychiatrisch zie kenhuis gezonden, omdat hij handteke ningen verzamelde onder een petitie, waarin om meer tv-uitzendingen van het bezoek werd gevraagd. Een pijnlijk onder werp, omdat de staats-televisie slechts mondjesmaat de paus op het scherm wil toelaten. Zoals de zaken nu staan komt er iets op de Poolse televisie over de aan komst van de paus, diens ontmoeting met de Poolse leiders en van de mis die de paus morgen op het overwinningsplein in Warschau zal opdragen. Hoe riskant het bezoek voor de Poolse regering ook mag zijn, ook zij investeert er geld in. Wel tracht zij dat hier en daar goed te maken door een graantje mee te pikken van de te verwachten stroom bui tenlandse valuta en de kerk moet voor sommige faciliteiten behoorlijk betalen. Het altaar voor de pausmis in Krakau kost bijvoorbeeld tien miljoen zloty, rond 800.000 gulden. Daarbij komt nog een ge lijk bedrag voor tribunes en sanitair en dergelijke voorzieningen. De kerk huurt voor enkele dagen het vliegveldje van Nowy Targ, waar de paus op 8 Juni voor 100.000 mensen de mis zal opdragen. De huurkosten bedragen alleen al enkele mil joenen zloty's. Maar kerk en staat hebben het geld er blijkbaar graag voor over. Staat immers hier niet het aanzien van de Poolse kerk en het Poolse vaderland op het spel? derhoudswerk van vliegtuigen. Een sfeer- reportage uit hangar 11 op Schiphol-Oost, waar afgelopen week heel wat bouten aan- Alle DC-lO-toestellen in de wereld zijn deze week extra gecontroleerd op gebreken in de ophanging van de motoren. Aanleiding hiertoe was het ongeluk met een DC-10 op het vliegveld van Chicago, dat de nodige belangstelling heeft opgewekt voor het on- en losgeschroefd zijn. door Haro Hielkema op. De tweede „beurt" duurde wederom een paar uur. De bedrijfsleiding van han gar II, waar de DC-10 de controle moest ondergaan, had weinig problemen de extra werkzaamheden op te vangen. Hoewel er op deze afdeling continu wordt gewerkt (vier ploe gen), werd een deel van het personeel gevraagd dins dagnacht te willen over werken. Een weinig voor komend verschijnsel, dat overigens zonder moeilijk heden werd geaccepteerd. Dat heeft vermoedelijk met het handelsmerk van deze KLM-afdeling te ma ken. Want de onderhouds ploeg van de luchtvaart maatschappij gaat door voor een gezelschap, dat met een zekere trots op z'n bedrijf behept is. Een be zoek aan Schiphol-Oost leert' dat de monteurs met genoegen over hun werk willen praten. „Zelfs het grootste brok onverschil is toch een beetje vliegtuig en luchtvaartgek," zegt een van de monteurs. „Als we in het restaurant eten en er komen door de wind richting steeds vliegtuigen over, dan zie ik wel dat negen van de tien mensen kijken welke kist er vliegt." Maar bovenal kenmerkt de sfeer op het Oude Schiphol aan de rand van de Haar lemmermeer zich door rust. Onverstoorbaar wordt er doorgewerkt aan de vliegtuigen. In hangar II bij voorbeeld aan een Nige- riaanse DC-10. die speciaal uit Lagos is overgevlogen voor een inspectie van het ophangingssysteem. Er naast staat een KLM-toe- stel in half-ontklede staat: de motoren staan wagen wijd open. Op en om het vliegtuig verrichten mon teurs werkzaamheden; de bouten worden nagelopen, speciale controles uitge voerd. „Zo, de zaak kan dicht," zegt grondwerk- tuigkunde Van der Knaap. En met een lichte grijns: „Weer niks gevonden." Hij had eigenlijk ook niet anders verwacht: „Je denkt altijd dat het bij je buurman gebeurt. Maar wét het is, weet Je niet. Het is eigenlijk nog steeds een raadsel hoe die DC-10 in Amerika kon verongeluk ken. Toch ga Je er hier van uit dat je geen problemen tegenkomt. Wat we nu be kijken, doen we ook bij elke onderhoudsbeurt van het vliegtuig. Als Je weet dat je die beurten volgens de regels hebt uitgevoerd, zit Je ook niet in spanning dat Je iets tegenkomt." Voor een volslagen leek zal het nieuws zijn te verne men dat een monteur in een hangar ook met een schroevendraaier rond loopt, dat er ook karretjes staan met bergen gereed schap en dat een service- beurt van een vliegtuig ei genlijk net zo volgens sche ma verloopt als die van een auto. Maar daarmee houdt de voor de hand liggende vergelijking op. De inspec tie van een vliegtuig is veel intenser en beperkt zich niet alleen tot het onder houd, maar is ook een groot stuk vervanging van onderdelen. Inspecties Vijf soorten inspecties kent een vliegtuig, aange duid met de letters A, B. C. D, en E. Een A-inspectie krijgt elk vliegtuig wan neer het geland is. Schert send zegt een monteur: „We kijken dan of er nog vleugels aan het vliegtuig zitten, of er nog een motor aanhangt en of er nog een landingsgestel is." De A-beurten vinden op Schiphol op het platvorm plaats. „Vóór" noemen ze dat op Schiphol-Oost. De B-in spectie houdt in dat klach ten, die niet urgent zijn, worden behandeld. „Als we tijd hebben voor zo'n beurt, halen we het vliegtuig naar de hangar in Oost," legt de bedrijfslei der van hangar II, C. Vis ser, uit. „De B-inspectie is niet aan vlieguren ge bonden." Dat is wel het geval met de overige onderhoudsbeur ten. Als een vliegtuig ge middeld driehonderd uren in de lucht heeft gezeten, wordt een C-lnspectie uit gevoerd. Alle klachten worden dan behandeld, waarvoor een fors aantal manuren moet worden ge werkt. Na drieduizend vlieguren volgt een D-in- spectie, die zo veelomvat tend is dat die in verschil lende gedeelten plaats vindt. De toestellen (bij de DC-10 wordt om de 1500 uren een deel aangepakt, bij de Boeing om de 750 uren) zouden anders te lang uit de roulatie zijn. Jaarinspectie De grondigste behandeling (E) wordt nog altijd de „Jaarinspectie" genoemd, al wordt deze beurt eens per vier jaar (in elk geval na zo'n 16- tot 18-duizend vlieguren) uitgevoerd. De DC-10 is dan vier weken „binnen", zoals ze dat in het hangarjargon uitdruk ken. „Dan wordt 'ie prak tisch gesloopt." zegt be drijfsleider Visser. Ter illustratie laat hij de Boeing 747 „Wilbur Wright" in een naastgele gen hal zien, die werkelijk compleet ontmanteld is. Het vliegtuig staat opge krikt, alles wat maar open kan staat open en van het interieur zijn zelfs de vloer bedekking, de stoelen en de zuurstofmaskers verwij derd. De 747 wordt omge bouwd: de ruimte waarin vracht werd vervoerd, wordt weer ingericht voor passagiers. „Als we over een half jaar verwachten dat er een groei in het goe derenaanbod komt, heb Je best kans dat dit toestel weer tot een combi wordt omgebouwd." Over ander halve dag maet deze Boeing weer vliegklaar zijn. En dan te bedenken dat Je je auto voor een nieuwe uitlaat wel eens drie dagen kwijt bent. Het is in de hangars op Schiphol geen ratjetoe. Hangar II bij voorbeeld is voor de DC-10 en de 747, andere hangars hebben ook hun eigen type vlieg tuig. De 747 is eigenlijk nóg meer de specialiteit van de KLM-onderhoudsploeg dan de DC-10. Van de Boeing worden namelijk ook de exemplaren van Swiss Air, SAS en UTA voor een jaarinspectie be handeld. Deze maatschap pijen zijn technische pool-partners" van de KLM. De DC-10 ondergaat zijn grondigste beurt bij Swiss Air in Zürich. En ook elders in Europa worden onderhoudswerkzaamhe den (van onderdelen) uit gevoerd. Alle inspecties zijn tot op het laatste schroefje, moer tje én boutje door fa brikant McDonnell Doug las voorgeschreven. De uit voering van elk ontferdeel wordt nauwkeurig geregis treerd en Jarenlang be waard. Een inspectie is pas voltooid na het aftekenen van de ploegbaas, de géwé- ka's of grondwerktuigkun- digen. Als er iets mis is met het toestel, is er altijd con trole mogelijk waar even tueel onvoldoende onder houd heeft plaats gevon den. Zelfs bij een gebroken of ontbrekende bout is dat het geval. Geen gejaag De verantwoordelijkheid, die elke dag en elke mi nuut aan het werk op Schiphol-Oost kleeft, is de onderhoudsmensen daar nauwelijks aan te zien. Of misschien Juist wel Want het is in hangar II geen jachten en Jagen: elke klus wordt gewoon afgewerkt. De vloer van de hangar oogt als het aanrecht van een proper huisgezin ge morste olie wordt direct 'met zaagsel bedekt En verder ziet de vllegtuighal er erg opgeruimd uit. „Veiligheid staat bij ons voorop," zegt bedrijfslei der Visser. Misschien ver klaart dat ook de totaal afwezige onrust over de veiligheid van het vliegen in een DC-10 bij het pu bliek. Want er is op Schip hol nog geen enkel tele foontje binnengekomen van iemand, die zijn vlieg reis met meer angst en be ven tegemoet ziet. De nieuwsberichten over ont dekte problemen bij Ame rikaanse DC-10 toestellen waren nog zo talrijk, maar een DC-10-vlucht op Los Angeles had een wachtlijst van achttien mensen. „Ik geloof niet dat er ook maar iemand zo ongerust gewor den is. dat hij niet meer de ''lucht in durft.'*" zegt een monteur. SCHIPHOL In hangar 11 op Schip hol-Oost heerst een weldadige rust. Ter wijl overal op de we reld druk wordt ge praat over de myste rieuze ramp met een DC-10 van American Airlines bij Chicago. Terwijl foto's van een gebroken bout voor onbegrijpende ge zichten zorgen. Ter wijl de fabrikant van de DC-10 de lucht vaartmaatschappij en, die met dit toestel vliegen, maant de op hanging van de vlieg tuigmotoren nog eens grondig te con troleren. Geloof maar niet dat het ongeluk in de Verenigde Staten voor extra span ning laat staan voor pa niek in de tent gezorgd heeft. Niet in hangar 11 van de KLM tenminste. Weliswaar was er een hoop werk aan de winkel.. Direct al na het bekend worden van het neerstorten van de Amerikaanse DC-10 moes ten over de hele wereld DC- 10-toestellen nadr de han gar voor controle van de bouten, waarmee de moto ren aan de vleugels beves tigd zijn. Zo'n die uur per toestel moest er op Schip hol voor uitgetrokken wor den om de bouten op me taalmoeheid te onderzoe ken. Dinsdagmiddag wa ren alle Nederlandse DC- 1 O-toestellen bekeken en ook vliegtuigen van andere maatschappijen ondergin gen een ..boutencontrole". Slechts een paar uur nadat de laatste Nederlandse DC-10 in orde werd bevon den, werden in de Verenig de Staten bij zeven toestel len ernstige gebreken in het ophangingssysteem van de motoren ontdekt. Prompt werden alle Ameri kaanse DC-10-toestellen in opdracht van Federal Avi ation Administration (de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst) aan de grond gehouden. De bouwer van het vliegtuig, McDonnell Douglas, vroeg daarop zijn cliënten de toestellen nog een keer te inspecteren. Overwerk En zo kon het op Schiphol gebeuren dat een DC-10, waarvan de bouten gecon troleerd waren, naar het centrum van de luchtha ven was gereden om ver volgens weer rechtsom keert te maken voor een tweede onderzoek op Oost. Eén voor één druppelden de toestellen weer binnen; de dringendste gevallen werden het eerst geholpen, andere vliegtuigen liepen behoorlijke vertragingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23