[k geloof niet in een nieuw publiek [olland-Festival-directeur Frans de Ruiter: TROUW/KWARTET 19 nummer van „Muziek en Dans", en dit Jaar ons eigen „Holland Festival Magazine". Dat wordt allemaal groten deels hier op het bureau geor ganiseerd met een permanen te bezetting van zeven perso nen (vier man op het secretari aat, Arthur Sonnen en ik, en de persman Krik Denekamp). In Scheveningen zit de finan ciële afdeling die uit twee mensen bestaat. Maar kort voor en tijdens het festival trekken we nogal wat tijdelij ke krachten aan. voor de „bui tendienst". Gekken Daama wordt het weer even rustig, maar voor het volgend jaar zijn de plannen al weer een heel eind gevorderd. Dan lichten we weer een paar an dere punten eruit. Ook dan moeten we weer een keus doen. Er zal bijvoorbeeld weer een aanzienlijk pakket nlet- westerse kunst bij zijn, en we willen ook jeugd theater of jeugd-muziektheater een cen trale plaats geven, en dan noodgedwongen weer een heel andere sector laten vallen. Dan zijn er natuurlijk een he leboel mensen teleurgesteld die eruitgevallen zijn. En daarom lees je ook weieens in de kritiek op het beleid: er zit dit niet in, en daar is te weinig aandacht aan besteed. Ja, dat klopt; maar het is toch altijd nog behoorlijk veel. We hebben nu 64 verschillende programmaonderdelen, er wa ren er weieens 110 en dat is gewoon té veel Er zit een grens aan wat Je kunt bren gen, niet alleen financieel, maar ook wat betreft het be vattingsvermogen van het pu bliek. Al zijn er ook wel gek ken die twintig avonden naar het Holland Festival gaan opgevolgd. Hij is al sinds 1976 aan het Hol land Festival verbonden, aanvankelijk als assistent van de toenmalige muziek-adviseur Jo Elsendoorn. Dit is zijn eerste festival dat "hij als directeur meemaakt. Hij studeerde musicologie in Utrecht en klavecimbel aan het Amsterdams ConservatoriumBehalve als klavecinist is hij ook zeer actief als koorzan ger. Onze vraag over de programma's van het Holland Festival vond hij wat moeilijk, maar hij wist er wel een uitvoerig antwoord op. >or R. N. Degens RDAG 2 JUNI 1979 in isteravond is het Holland Festival 1979 in it Luxor Theater in Rotterdam geopend met |n eigen theater- en balletproduktie. Tot en t 23 juni gaat dit jaarlijkse feest zich in erse steden met 64 verschillende program- onderdelen afspelen. 'ie stelt nu de programma's daarvoor samen. ing 20£at vroegen wij aan Frans de Ruiter (33) die ans Witte als directeur van het festival is De ideeën worden meestal ge boren tijdens een maaltijd of aan de borreltafel. Dan zegt er een: ik heb nóu toch iets ge hoord Maar de beslissing ligt toch bij die twee perso nen. We hebben geen advies raad, geen commissie-toneel of zo. Het is toch al een tijdro vend werk. Een heleboel ge sprekken leiden tot niets. Nog geen twintig procent is vruchtbaar, de rest heeft mis schien nut voor later, of hele maal- niet. Tekorten Het hangt natuurlijk: ook sterk af van het budget dat je hebt. Als je nu over genoeg geld kon beschikken zou je dan veel andere dingen wil len en kunnen doen? Nou, ik heb dit jaar de indruk dat ik gedaan heb wat ik heb willen doen. Maar dat heeft ook enorme consequenties. We hebben dit jaar bij voor beeld een aanzienlijk financi eel tekort. Dat moet je na tuurlijk wel goed in de gaten houden. Maar niet alleen wat het geld betreft. Je moet ook weten of het programma uit voerbaar is; of er orkesten, muzikanten, groepen, choreo grafen vrij zijn om het te ma ken in de tijd die er voor be schikbaar is. Dan is er de kwestie van de zalen. Er is een enorme zalennood, vooral in Amsterdam. Maar bijzonder belangrijk is natuurlijk de budgetaire kwestie, vooral voor dingen die je uit het bui tenland wilt halen. Je hebt ergens een plafond, maar als je écht iets leuks vindt, ga je er voor vechten om het toch te realiseren. En dat betekent dus: gaan onderhandelen met CRM, met culturele verdra gen met buitenlandse institu ten, om te proberen of ze daar in willen bijspringen. Doen ze dat niet, dan zal er iets moe ten vervallen. Dit jaar is men nogal goed bijgesprongen, maar het kan best dat men volgend jaar zegt: dat vinden we niet zo interessant, en dan wordt een idee die je zelf nog al goed vindt niet uitgevoerd. Continuïteit Wat betreft het voortbestaan van het festival: ik zie geen mogelijkheid om met het geld dat er structureel voor be schikbaar is, nog eens een fes tival te maken 2oals we dit jaar gemaakt hebben. Dat kan niet. Maar ik heb nu hoop ik, we moeten maar kij ken hoe het ontvangen wordt aangetoond dat als er meer geld is (of als je meer geld uitgeeft) dat er dan best fan tastische produkten te bren gen zijn. We hebben nu eigen lijk te veel uitgegeven, en dat komt allemaal wel weer goed, maar het is wel een zorgelijke toestand. Het is best mogelijk dat je dat een volgend jaar moet inlopen, en dat je dan niet eens even weinig hebt als dit jaar, maar zelfs minder.-Ik vind dat de overheden zich goed moeten realiseren dat als men kiest voor een Hol land Festival van drie weken (we hebben er een bestuur voor en we stellen mensen aan om dat te organiseren) dat het dan ook moet kunnen functio neren zoals het zou móeten functioneren. Dat heb ik dit jaar geprobeerd door een paar eigen produkties te maken en door nogal ambitieuze grote projecten in te kopen. En het blijkt dat daar een goede res pons op is. Punt één zijn die buitenlandse instituten en culturele verdragen erg wel willend geweest: men zag er kennelijk ook het belang van in. En verder uit wat je zo leest en hoort, lijkt het dat men er nogal tevreden mee is. :nhag5u, dat programma's 'menstellen gebeurt genlijk hier in huis roep ieka)or twee personen, J^rthur Sonnen (die dra- muiiëjaturgie studeerde) en Maar we doen het atuurlijk niet hele- tCliaal alleen. De basis oor het Holland Festi- al is, zoals je weet, wat e grote kunstinstellin- en brengen. Ik ga zo'n wee keer per jaar op ezoek bij alle orkest- n balletdirecteuren. baar krijg je wel te ho- ]en wat de plannen zijn i dan worden om zo te leggen de stemmingen koersen gepeild. |oms heb ik een plan dat ik obeer te realiseren, en dat (ordt dan in goed overleg be ieken. De ene keer pakt het at beter en makkelijker uit de andere keer. Daar naast heb je de „vrije garing", pit wat er op de vrije inkoop- markt aan aanbiedingen ver- tahijnt. Het is voor een be- angrijk deel een kwestie van Ibveral snuffelen. Er komen jkier op het bureau het hele |)aar door niet alleen enorme >akkèn post binnen, maar X>k mensen die iets op een ompet komen voorspelen, maar eens een karikatu raal voorbeeld te geven. Maar ||er is maar zelden iets accepta- lels bij datgene wat zich hier |jschriftelijk of in levende lijve ^aanmeldt. Je moet het veel jhebben van zoeken in vaktijd schriften en we gaan natuur- J lijk ook luisteren en kijken in Ijbinnen- en buitenland. En ver der is er een aantal informan- I ten, mensen in wier smaak je |4een beetje vertrouwen hebt. Ik hoop dus dat dit nu gaat aantonen dat het zó kan en zó moet; maar dat daarvoor dan ook wat geld op tafel moet komen. Ik ben ook best bereid om er het vuur voor uit mijn sloffen te lopen. Maar het is inmiddels wel zo, dat ik over veel bedragen nu nog geen zekerheid heb. In augustus of september zal pas blijken hoe dat uitpakt, want die ambte lijke molens malen gemiddeld een jaar over zo'n extra verzoek. Een scène-beeld uit de historische opvoering in Parijs in 1924 van het ballet „Relache". Een reconstructie van deze opvoering maakte onderdeel uit van de produktie waarmee het Holland Festival gisteravond in Rotterdam werd geopend. Rand verschi j nselen Het muziekaandee! in het pro gramma van dit jaar bestaat in hoofdzaak uit hedendaagse muziek met een paar uitwij kingen naar oude muziek. Ik vind dat in het normale sei zoen juist bepaalde sectoren van de oude muziek, veel as pecten van muziektheater, en heel veel aspecten van heden daagse muziek zo middelma tig en als randverschijnselen aan bod komen, dat je daar tijdens het festival maar eens het volle licht op moet laten schijnen. Er zijn natuurlijk wel concerten met heden daagse muziek in het seizoen maar dat onttrekt zich toch een beetje aan de waarneming van velen, en ook de pers kan dat allemaal niet bljsloffen. Om allerlei redenen laten de grote kunstinstellingen toch Ineens is alles geconcentreerd op dat gebeuren. Wij hoeven niet op het publiek te werken; wij hoeven geen abonnemen ten te verkopen. Wij kunnen het ons een beetje permitte ren niet in de eerste plaats te brengen wat het publiek wil. niet steeds te denken: komen daar wel mensen voor, maar ons alleen afvragen is dat een interessant programma. Of daar nu onmiddellijk een heel groot publiek voor klaar ligt is een tweede. Maar omdat we er helemaal achter staan wordt er wel ont zettend hard aan gewerkt om de mensen er naar toe te krij gen. Er gaan hier zo'n 80,000 folders de deur uit, honderd duizenden strooibiljetten wor den verspreid, er worden bijla gen in bladen ingesloten, er ls een speciaal nummer van „Preludium", een speciaal Bovendien heb ik net gehoord dat er een lange rij voor de kassa van de Amsterdamse Stadsschouwburg staat. Dat is voor het Holland Festival ook al in jaren niet gebeurd. En ook het openingsconcert in Rotterdam was al lang van tevoren uitverkocht. Geen nieuw publiek Voor wie maak je zo'n pro gramma als van dit jaar waar toch veel nieuws, om niet te zeggen experimenteels, in zit dat in elk geval geen erg groot publiek aanspreekt. sloffen te lopen al een groot deel van het re pertoire liggen. Als je bijvoor beeld weet dat de vocale mu ziek kwantitatief alleen al de helft bedraagt van alles wat ooit gecomponeerd is. en als je dan daarnaast ziet dat ons land twee-en-een-half be roepskoor heeft, met daarte genover zeventien symfonie orkesten, dan blijkt dat die hele vocale sector wordt ver waarloosd. Dus dat er op dat gebied van alles te doen valt. Daar hebben we in 1977 op ingespeeld met programma's waarin vooral de menselijke stem een aandeel had. Aandacht Kijk, alles wat in het normale seizoen min of meer tot die randverschijnselen behoert. kun je tijdens zo'n festival eens extra belichten. Tijdens het festival komen ineens de radio en de televisie program ma's opnemen en al dan niet rechtstreeks uitzenden, de schrijvende pers slaat prak tisch geen voorstelling over. Dus wat Je brengt, krijgt de volle aandacht. Nou, ik heb de illusie een beet je verloren dat we met festi vals een heel nieuw publiek kunnen aanboren, ik geloof niet dat dat kan in die één keer drie weken per jaar. We hebben wel die straatfestijnen gehad in het Haagse Voor hout, de Nes, Museumplein en zo (dat was ook erg leuk hoor) maar ja, of je daarmee nu het publiek bij het festival be trekt Die mensen komen gewoon voor een leuke avond, en dat die dan toevallig wordt georganiseerd door het Hol land Festival is meegenomen, en dan dragen ze een truitje of een vlaggetje met „Holland Festival" erop. Maar als zoiets georganiseerd wordt door de ik ben bereid om er het vuur voor uit mijn V.V.V., door Straattheater, of door Stadsontspanning, dan komen ze ook. Dus dat brengt die mensen niet nader tot het Holland Festival. Wat en wie dan wel? Ik geloof dat wij het moeten hebben van het reguliere kunstpu bliek. In dat opzicht zijn wij ook afhankelijk Van wat de kunstinstellingen het hele jaar doen aan de opbouw van het publiek. Dat is overal ver schillend. Wanneer een schouwburgdirecteur zelf be langstelling heeft voor ballet en hij werkt daaraan, dan creëert hij een balletpubliek in zij stad. Rotterdam heeft bijvoorbeeld de laatste jaren veel werk gemaakt van bui tenlands toneel en ballet, en nu zie je dat dergelijke voor stellingen van ons daar ook beter lopen dan in Den Haag waar de Koninklijke Schouw burg (of wie dat dan ook moet doen) er geen werk van heeft gemaakt. Nee, dat Wij een nieuw pu bliek moeten bereiken daar geloof ik niet in. Ik geloof dat wij aan het publiek dat er is, aan het eind van het seizoen een paar bijzondere program ma's moeten aanbieden. Waarbij je dan de leemten in de programmering van dé ge vestigde kunstinstellingen in het gewone seizoen, kunt op vullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19