Het goud van de Zilveren Driehoek Italianen wagen graag een gokje Eerst de kick, dan de kater "i. cnüAG 2 JUNI 1979 ZATERDAG 2 JUNI 1979 15 ^BUITENLAND" Eeuwenlang kauwden Indianen op coca blaadjes. Geen problemen. Toen kwamen de hippies, op zoek naar te gekke oorden. Van de blaadjes lieten ze een sterker werkend poeder met goud betaalde goedje over de hele wereld, maken. De problemen begonnen. En nu Een miljardenhandel, illegaal en met alle transporteren grote kopstukken het witte, bijbehorende problemen. Colombia, Peru en Bolivia maken met hun cocaïne naam als de Zilveren Driehoek, de Zuidamerikaanse te genhanger van de Gouden Driehoek in Azië, lie upe door Wim Jansen vol- Horden mensen reizen naar Latijns-Amerika met maar één doel: drugs. Zoals de jonge Amerikaan die duizen den kilometers naar het zuiden liftte om tussen de ruïnes van Mayatem pels in het Zuidmexi- caanse oerwoud een „kick" en vervolgens di arree te krijgen van hal lucinerende paddestoe len. Of al die Fransen die met vliegtuigen vol de oceaan oversteken om in de Maanvallei na bij La Paz te snoepen van het topje van de ze- venkantige cactus, het risico van allerlei ver lammingsverschijnse len op de koop toe nemend. Zij en al die fijnproevers, die op bezoek gaan bij Indianen stammen met andere geest verruimende planten, vormen slechts een kleurrijk en be trekkelijk onschuldig boven- laagje van het drugstoerisme. Daaronder zit de keiharde en professionele handel in coca ïne. die vooral opereert vanuit Colombia, Peru en Bolivia. De Zilveren Driehoek noemen Amerikaanse drugsdeskundi gen deze Latijns-Amerikaan se tegenhanger van de hero- ïne-producerende Gouden Driehoek: Thailand. Laos en Birma. Coca- Cocaïne is betrekkelijk ge makkelijk te maken uit de bladeren van de cocastruik. De oostelijke hellingen van het Andesgebergte in Peru en Bolivia staan vol met deze struiken, al eeuwen lang. Er is geen autoriteit die er aan zou durven denken de teelt van dit gewas te verbieden, daar vóór vormen de cocabladeren te veel een onmisbaar onder deel in het leven van de India nen in deze landen. Vrijwel iedere volwassen In diaan heelt altijd een zakje met cocabladeren bij zich. De hele dag kauwen ze op een grote groene pruim van deze bladeren, waarbij ze af en toe wat kalkpoeder doen om het werkzame sap los te maken. Het is geen kwestie van ver slaving. maar eerder gewoon te. geboren uit noodzaak. De bladeren veroorzaken geen mooie lila dromen of zweveri ge gevoelens, maar geven wel extra energie en stillen de honger. Wie blijft pruimen kan moeiteloos enige dagen en nachten zonder slaap. De koeriers van de Incavorsten waren eeuwen geleden dank zij de cocabladeren in staat uren lang door het Andesge bergte met zijn ijle lucht te rennen. Nu gebruiken de Indianen in de mijnen de bittere bladeren om het slopende werk vol te kunnen houden. Ze zeggen dat ze hierdoor ook minder kans maken op de vele dode lijke longziekten die ze in de mijn kunnen opdoen. Boven dien stilt het de honger en is het veel goedkoper dan voed sel. De bladeren zijn makke lijk verkrijgbaar: er liggen enorme bergen op de markt, waar je ze per kijo of per jute zak koopt. Het pruimen van de cocabla deren is een teken van armoe de, het geeft aan dat je geen geld hebt om goed eten te kopen. In betere kringen krij gen de bladeren nu ook lang zaam waardering als genees middel. In La Paz serveert elk zichzelf respecterend restau rant een van gedroogde coca bladeren getrokken thee, die goed helpt tegen de hoogte ziekte. Cola Eeuwenlang leverde het ge bruik van coca geen proble men op, ook niet toen iemand op het idee kwam er een ver kwikkende gazeuse van te maken, die ond?r de naam Co ca-Cola tot in iedere hoek van de aarde faam heeft gemaakt. De moeilijkheden kwamen pas zo'n tien jaar geleden, toen het hippiedom op de wes terse wereld was uitgekeken en op zoek ging naar te gekke oorden. Zij namen geen ge noegen met de bladeren van de cocaplant, waar je alleen maar helderder van werd. Zij snoven de tot poeder verwerk te cocaïne en roemden, weer thuisgekomen, de uitwerking. Hierdoor steeg de vraag, en van de huidige oogst aan bla deren verdwijnt nu ongeveer de helft naar de illegale handel, die het spul in de Vorm van pasta het land uit smokkelt. De Verenigde Sta ten springen bij in de bestrij ding van de uitvoer van co caïne, hoofdzakelijk omdat vrijwel alles uiteindelijk daar bij de consument terecht komt. De ironie van het lot wil dat juist vorig Jaar de ver bouw van coca enorm is toe genomen, hoofdzakelijk in de Boliviaanse streek Chapari, nadat nieuwe wegen, aange legd met Amerikaanse ont wikkelingshulp, dit gebied hadden ontsloten. Bestrijden van de handel in cocaïne is hier nauwelijks mo gelijk. De regering heeft tien duizenden legale hande laren laten registreren, maar dat zal weinig greep op de markt opleveren. De vele ri vieren in de wouden aan de grens met Brazilië zijn oncon troleerbaar. Daar verlaat de pasta in grote hoeveelheden het land, naar Colombia. Moorddadig De Colombiaanse wereld van de drugs biedt een heel andere aanblik: grimmig en moord dadig. Hier verandert de pas ta in het kostbare witte poe der, dat zijn gewicht vier maal in goud waard is. Hier lopen de financiële belangen zo hoog op, dat de mafia tot alles bereid is om haar handel te beschermen. Een handel die zo gigantisch is, dat de omzet van het heroïnecentrum Am sterdam toch nog altijd we reldstad nummer 1 op dit ge bied daarbij verbleekt. Eco nomen schatten de totale om zet van de Colombiaanse han del in cocaïne en marihuana op maar liefst zestien miljard gulden. Dat is meer dan de opbrengst uit de koffie, het belangrijkste exportartikel. Niet alleen de economie maar ook het hele dageijkse leven in Colombia wordt beheerst door de verdovende middelen. In het klein, zoals in de hoofd- Op de markten in Peru en Bolivia staan grote balen met coca blaadjes gewoon te koop naast de zakken met aardappelen. stad Bogota, waar opdringeri ge dealers je voortdurend las tig vallen. Of zoals in de ste den in het zuiden van het land, waar je in de goedkopere hotels altijd onder je matras moet kijken of de eigenaar er geen cocaïne heeft neerge legd. Komt de politie en vindt die wat, dan is omkopen de enige manier om de cel te ont lopen. Er is zelfs min of meer een tarief voor. Begin vorig jaar lag dat op honderd dollar, maar met hard onderhande len is er nog wel wat af te krijgen. De hoteleigenaar krijgt een bescheiden deel voor de „tip". In het groot In het noorden, aan de Cari bische kust, gaat het in het groot. Daar is het dagelijks leven de handel in drugs. Boe ren vinden werk op enorme marihuanaplantages, vissers krijgen hun inkomen groten deels uit de smokkel van de verdovende middelen. Het gaat daarbij om onvoorstelba re hoeveelheden. Vorig jaar juni legde de Colombiaanse opsporingsdienst met behulp van Amerikaanse agenten be slag op een schip met 574 ton marihuana, dat op het punt stond naar de Verenigde Sta ten te varen. De lading was voldoende om gedurende een heel jaar iedere dag een mil joen „joints" te draaien. Afgaande op kranteberichten sneuvelen er dagelijks zeker drie mensen in gevechten, waarbij de handel in verdo vende middelen is betrokken. Begin deze week nog noemde president Turbay van Colom bia in een gesprek met Le Monde de strijd tegen deze handel „een grote veldslag, die zich afspeelt op de grond, in de lucht en op zee." Turbay overdrijft niet. In februari van dit Jaar schoot de Colombi aanse luchtmacht na een vuurgevecht in de lucht een vliegtuig met drugs neer. In de Caribische zee is menige smokkelboot door de Colom biaanse marine lek geschoten. Nu zijn de handelaren in ver dovende middelen ook geen lieve jongens. Een vliegtuig met Amerikaanse journalis ten, die een reportage over de handel maakten, kon in de cember vorig jaar nog maar ternauwernood aan de grond komen, nadat het boven een marihuanaplan tage onder vuur was genomen. Vanuit de vele haventjes aan de noord kust van Colombia opereren piratenschepen, die er niet voor terugdeinzen de lading van smokkelboten te stelen en vervolgens het vaartuig tot zinken te brengen. Het afgelo pen jaar kwamen zevenhon derd boten met ongeveer tweeduizend bemanningsle den niet terug van hun smok- kelreis. Grote bazen Toch blijven de opbrengsten van de smokkel aantrekkelijk genoeg om de risico's te ne men. De grotere bazen hebben eigen vliegtuigen gekocht, waarmee ze de drugs naar de Verenigde Staten vliegen. Niet alleen kleine sportvliegtuig jes, de politie heeft ook al eens een volgestouwde DC-7 in be slag genomen. De kosten zijn snel terugver diend. In het groot ingekocht kost de tot poeder geraffineer de cocaïne in Colombia onge- Foto: Maya Pejig veer veertig gulden per gram, in de detailhandel in de Vere nigde Staten brengt datzelfde gram zeshonderd tot duizend gulden op. En de markt in Noord-Ame- rika groeit nog steeds. Vol gens het blad Playboy zijn er ongeveer tien miljoen vaste gebruikers, voornamelijk in de betere kringen. Het is in de VS tegenwoordig heel sjiek om op progressieve party's co caïne de kaviaar onder de drugs te presenteren. Ondanks de volmachten die het Colombiaanse leger sinds oktober heeft om tegen de smokkel op te treden, en on danks de groeiende steun van Amerikaanse deskundigen, komt er nauwelijks schot in de bestrijding. De meeste successen zijn te danken aan toeval. Daarvoor is de handel in drugs te veel in de Colombiaanse samenle ving geïntegreerd. Pas als de cocalneraffinaderij in de keu ken aan de Juan Valdezstraat op twee-hoog-achter door een constructiefoutje explodeert, kan de politie trots melden weer een bende te hebben op gerold. Niemand wilde verkiezingen en niemand verwacht er wat stembus. Overbodige verkiezingen dus. Maar, zeggen ze in deze kans niet laten ontnemen, van. Toch gaan de Italianen morgen en maandag naar de Rome, de Italianen gokken graag en dus zullen ze zich ook. door J. den Boef ROME Ondanks het bijzonder fraaie weer wordt verwacht dat meer dan tachtig procent van de Italiaanse kiesgerechtigden mor-, gen en overmorgen naar de stem bus zal gaan om een nieuw parle ment te kiezen. Of het waar is weet ik niet, maar volgens politie ke fijnproevers in Rome komt dat doordat de Italianen een voorlief de hebben voor gokken. Bij vorige verkiezingen maakte 85 tot 90 procent van de Italianen gebruik van zijn stemrecht. Dit keer was de belangstelling voor de verkiezingscampagnes heel matig, en de mogelijkheid bestaat, dat veel Jon geren die voor het eerst mogen stemmen, thuis blijven. Tradities leiden in Italië een hardnekkig bestaan. Van de Italianen wordt gezegd, dat zij in hun hart conservatief blijven, ook al stemmen zij bijvoorbeeld commu nistisch. In 1976 hebben heel wat Italia nen hun stem op de PCI uitgebracht om dat de op macht beluste christen-demo craten hen hadden teleurgesteld. Nu, drie jaar later, keren zij zich waarschijnlijk weer van de PCI af. omdat gebleken is dat ook deze haar beloften niet kan waar maken. De communistische leiders zijn er de afge lopen jaren niet in geslaagd een eind te maken aan de uiterst linkse protestbewe ging in de fabrieken en aan de universitei ten. De steun van de PCI aan christen democratische minderheidskabinetten had eerder een averechtse uitwerking. Voor uiterst links is de PCI geen haar beter dan de regerende Democrazia Cris- tiana. Legaal ZZZZZIZIZZZZZIZZZZ: Bij de verkiezingen van 1976 was alles nog zo mooi. De PCI leek talrijke Italianen ervan te hebben overtuigd dat zij de parle mentaire democratie in haar vaandel had geschreven. Langs legale weg streefde zij naar de macht om haar doeleinden te kunnen verwezenlijken, maar evenzeer was zij bereid om deze macht uit handen te geven, als bij nieuwe verkiezingen haar meerderheid verloren zou gaan. Een belangrijk onderdeel van de tactiek van de communistische partij was het aanbod van haar leider Enrico Berlinguer aan de christen-democraten om een „his torisch compromis" te sluiten. Volgens dit compromis zouden de Democrazia Cristi- ana en de PCI samen een regering vor men, die op grote schaal hervormingen zou doorvoeren om de economische en sociale problemen van Italië zo snel móge lijk op te lossen. Het aanbod van de PCI leek veelbelovend en bezorgde haar in 1976 een groot succes. Langzaam maar zeker echter kwam Ber- 1 in guer in zijn eigen partij in moeilijkhe den, omdat zijn „historisch compromis" voor de christen-democraten onaanvaard baar bleek. En zijn steun aan christen democratische minderheidskabinetten van Giulio Andreotti leidde tot toene mend verzet binnen de PCI zelf. Er was een situatie ontstaan, waarin de commu nisten de kastanjes uit het vuur haalden voor de christen-democraten, zonder er iets voor terug te ontvangen. De bom In Januari barstte de bom. Ook al in verband met een op handen zijnd congres van de PCI zag Berllnguer zich gedwon gen, de steun aan het minderheidskabinet van Andreotti te beëindigen. Op het hoofdkwartier van de partij in Rome zegt men nu dat deze stap voornamelijk inge geven was door fundamentele kritiek op de uitvoering van het door vijf partijen overeengekomen regeringsbeleid. Het te gendeel was eerder het geval: Andreotti heeft met de ruggesteun van de PCI voor Italiaanse verhoudingen goede resultaten geboekt. Oian Carlo Pajetta, een van de belangrijk ste PCI-leiders na Berlinguer, gaf dit ook min of meer toe. Volgens hem hadden de christen-democraten dertig Jaar slecht ge regeerd, maar dat ging de afgelopen drie jaar beter, omdat de PCI Andreotti in staat had gesteld zich niet de wet te laten voorschrijven door de christen-democrati sche leiding. De breuk met Andreotti was dan ook het gevolg van ernstige moeilijk heden binnen de communistische partij zelf. De tegenstellingen waren zo groot dat de PCI liever op voor haar ongunstige ver vroegde verkiezingen aanstuurde, dan het weer met de christen-democraten op een akkoordje te gooien. En daarom moeten de Italianen nu naar de stembus, hoewel algemeen wordt aangenomen dat zich nauweljks verschuivingen zullen voor doen die de bestuurbaarheid van het land ten goede kunnen komen. Vraagtekens Verwacht wordt dat de PCI enkele procen ten zal verliezen en dat de Democrazia Cristiana wat zal winnen, fin 1976 haalden zij respectievelijk 34,5 en bijna 39 pro cent). Grote vraagtekens vormen de Soci alistische partij (ruim 9 procent), de Soci aaldemocratische partij (3.3) en de Repu blikeinse partij (2.6 procent). In het hoofdkwartier van de communisti sche partij was men deze week erg nuch ter. Traditioneel, zo zegt men desge vraagd, hebben wij ongeveer 29 procent van de kiezers achter ons. Het resultaat van 1976 was een uitzondering, omdat velen uit de middengroepen ons het voor deel van de twijfel gaven. We moeten afwachten of zich dit jaar ondanks alles weer zo'n verschijnsel voordoet. Derde macht - Communisten en christen-democraten zeggen belden te hopen, dat de socialisti sche partij versterkt uit de stembusstrijd te voorschijn zal komen. Aan communisti sche zijde is deze uitspraak niet veel meer dan een frase, maar de christen-democra ten hopen werkelijk dat de Socialistische partij zich als een „derde macht" tussen de twee grote partijen ontwikkelt. Liever dan met de communisten werken de chris ten-democraten met de socialisten samen. Amintore Fanfanl, een verstokt tegen stander van samenwerking met de com munisten. heeft al gesuggereerd, dat de socialisten de premier mogen leveren voor een coalitei-kablnet van christen-demo craten en socialisten. Achter de schermen is ook de mogelijkheid besproken, dat de socialisten eenzelfde aantal ministerspos ten krijgen In een door christen-democra ten geleid coalitie-kabinet Uiteraard zwijgen de socialistische leiders tot na de verkiezingen. In christen-demo cratische kring in Rome vertelde men mij over gegevens te beschikken dat de socia listen bereid zijn met de christen-demo craten samen te werken, als de Commu nistische partij na de verkiezingen zou volharden in haar weigering om een kabi net te steunen, waarin geen communisten zitten. In hoeverre hier de wens de vader van de gedachten is, valt moeilijk te be oordelen. Van communistische zijde verwacht men na de verkiezingen de vorming van een christen-democratisch minderheidskabi net, dat zal aanblijven, totdat in septem ber een belangrijk congres van de chris ten-democraten definitieve besluiten zal nemen. Tijdens de verkiezingscampagne was het parool van de christen-democraten, dat zij liever in de oppositie zouden gaan. dan regeringssamenwerking met de PCI te aanvaarden. Als na de verkiezingen het land onbestuurbaar blijkt te zijn, zal er water bij de wijn moeten. Want nieuwe vervroegde verkiezingen zijn zelfs voor de goklustige Italianen te veel van het goede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15