Abortusingreep aan VU blijft geoorloofd Boycot tegen Rhodesië niet eenzijdig doorbreken 'Chips niet als stoomwals over ons heen laten komen' Stadsverwarming in Almere uit 'praatfase' 'Poliklinisch behandelen moet worden uitgebreid' Laat jongeren werken n produktiegroepen' Benzine in vijf jaar 32 cent per liter duurder Rechter: bestuur handelde zorgvuldig Gelukkig dat Pasen en Pinksteren niet op één dag vallen... Kun je 2x naar De Efteling. Mededeling Ginjaar over opslag afval valt fout in Kamer Centrale Raad voor de Volksgezondheid: Als u in een romantische bui bent. Van der Klaauw na afloop Navo-conferentie: Nieuwe minister van wetenschapsbeleid: iVRIJDAG 1 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET loor Bert de Jong AMSTERDAM Het verrichten van abortus in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam blijft geoorloofd. De actie van het hoofd van de afdeling verloskunde en gynaecologie van dit ziekenhuis prof. N. F. T. Arts, om via de rechter deze medische ingreep te verbieden, heeft geen succes gehad. Het kort geding, dat hij bij de Amsterdamse rechtbank tad aangespannen, heeft de hoogleraar verloren. Reeds eerder had prof. Arts een eind gemaakt aan de in het VU-ziekenhuis jestaande abortuspraktijk, door een simpel verbod op zijn afdeling. De ngreep was alleen toegestaan als het even van de moeder in gevaar was. Een aantal medische medewerkers van de hoogleraar raakte in gewe tensnood, omdat het niet mogelijk was hulp te verlenen. Het bestuur van iet ziekenhuis trof toen een regeling, die recht wilde doen èn aan de artsen die principieel tegen èn aan die welke niet tegen abortus zijn. Prof. Arts werd door het ziekenhuisbestuur ont heven van zijn verantwoordelijkheid voor de abortus-verrichtingen. Ver der sprak het bestuur nadrukkelijk uit, dat niemand tegen zijn geweten hoefde mee te werken aan een abortus. Dit ingrijpen van het bestuur was voor prof. Arts een reden om naar de rechter te stappen om de abortus verrichtingen op zijn afdeling toch onmogelijk te maken. Het stafcon vent (het college van hoogleraren en specialisten aan het VU-ziekenhuis) heeft gezegd deze stap van Arts te betreuren. Het convent gaf er de oorkeur aan, dat het conflict binnen Ie muren van het ziekenhuis werd jpgelost. 'Onaanvaardbaar' Een belangrijk punt in het kort ge ding was of het bestuur met zijn regeling voor één ziekenhuisafdeling niet te vér was gegaan. De president van de rechtbank, mr W. J. Borger- hoff Mulder, sprak gisteren hierover in zijn vonnis uit, dat het om een principiële aangelegenheid ging, die het gehele ziekenhuis raakt. Hiervoor draagt het ziekenhuisbestuur in de eerste plaats de verantwoordelijk heid. „Toewijzing van de eis", aldus het vonnis, „zou betekenen, dat de zienswijze van prof. Arts maatgevend zou worden voor alle artsen op de afdeling. Een consequentie, die zon der meer onaanvaardbaar geacht moet worden." Deze uitspraak is vooral van beteke nis. omdat ze de bevoegdheden van een ziekenhuisbestuur tegenover de medische wereld benadrukt. In de overweging van de rechter, dat het om het gehele ziekenhuis ging, werd gisteren een belangrijk stukje juris prudentie gezien. Niet alleen in het VU-ziekenhuis, maar ook in andere ziekenhuizen, doet zich het abortus- probleem voor. In het vonnis wordt verder nog ge zegd, dat de medisch-ethische com missie van het ziekenhuis de bestaan de abortus-praktijk had goedgekeurd en dat het niet juist was deze praktijk plotseling af te breken. De president van de rechtbank heeft ook uitge sproken, dat het bestuur een zorgvul dig beleid heeft gevoerd, omdat geen enkele arts wordt gedwongen in strijd met zijn principe te handelen. De voorzitter van het ziekenhuisbe stuur, de heer J. Lanser, zei een „zeke re voldoening" te voelen over het vonnis. Het bestuur was erg zorgvul dig te werk gegaan. Er bestond dan ook geen twijfel over de uitspraak van de rechter. Het was juist de be doeling van het bestuur geweest aan elk van de twee groepen artsen (voor en tegen abortus) in het ziekenhuis recht te doen. Onzekere situatie Intussen betekent de uitspraak van de rechter niet, dat het abortus-con flict in het ziekenhuis is opgelost. Vier gyneacologen in het ziekenhuis hebben een brief geschreven, waarin zij kenbaar maken het met prof. Arts eens te zijn. Op het voortdurende conflict wordt ook gezinspeeld in een reactie van het Interfacultair vrou- wenoverleg aan de VU en het Comité „Wij vrouwen eisen" op de uitspraak van de rechtbank. De vrouwen, zo blijkt uit deze reactie, zijn opgelucht dat het bestuur van het ziekenhuis gelijk heeft gekregen. „Er is niet toegegeven aan de dwinge landij van een arts die plotseling de knop wilde terugdraaien". Toch blijft, aldus deze reactie, voor de vrouwen die in de VU worden behan deld een onzekere situatie bestaan. Dit conflict, aldus de reactie, doet zich ook voor in andere ziekenhuizen, maar is alleen bij het VU-ziekenhuis in de openbaarheid gekomen. Het overlegorgaan en het comité verbin den hieraan de conclusie, dat om te voorkomen dat iemand de dupe wordt van een dergelijk conflict de abortusklinieken moeten blijven be staan. In deze klinieken is het perso neel speciaal voor de abortusverrich tingen aangesteld en doen zich geen toestanden voor als in de zieken huizen. Geen commentaar Prof. Arts wilde na afloop van de uitspraak geen commentaar geven op het vonnis. HIJ is van plan zijn reactie pas kenbaar te maken in het forma tie-bulletin van het ziekenhuis, dat volgende week verschijnt. Intussen is men in VU-kringen erg nieuwsgierig of hij consequenties zal verbinden aan de uitspraak, juist omdat het voor de hoogleraar een principiële zaak is. In het gerechtsgebouw kreeg prof. Arts na de uitspraak bloemen aangeboden door een afvaardiging van de Stichting Bescherming van het ongeboren leven. De Efteling - een bos vol sprookjes en een slot vol spookjes. Want in dat wonderlijke bos dat De Efteling heet. staat het grootste spookslot van Europa! Kom een dag en geniet met het hele gezin! In Kaatsheuvel bij Tilburg. Van 8 april tot en met 7 oktober iedere dag open van 10 tot 18 uur. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tweede-Kamerleden hebben gisteren verontwaardigd ge reageerd op mededelingen van minis ter Ginjaar over de opslag van radio actief afval. Ginjaar liet weten, dat contacten met de Franse regering over de opwerking van brandstof-sta ven uit de kerncentrale Borssele nagenoeg afgerond zijn. Na de opwer king in een Franse fabriek kan radio actief afval naar ons land terugge stuurd worden, om hier opgeborgen te worden. De uitlatingen van de minister kwa men als een onaangename verrassing voor mevrouw Lambers (D'66) die mi nister Van Aardenne Juist gisteren over deze kwestie aan de tand had willen voelen. Van Aardenne moest echter voor internationaal overleg naar Brussel, reden waarom de inter pellatie van D'66 ruim een week werd uitgesteld. Mevrouw Lambers stemde daarmee in in de veronderstelling, dat de Nederlandse regering nog geen definitieve stappen had gezet. Uit uitlatingen van minister Ginjaar, later op de dag bleek echter dat het contract tussen de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PEZEM) en de Franse firma COGEMA bekrachtigd is. Dat is ge beurd via een zogeheten notawisse ling tussen de Franse en Nederlandse regering. Foto: Minister Van Aardenne (rechts) in gesprek met de Kamerle den Epema-Brugman (PvdA, links) en Lambers-Hacquebard (D'66, midden). Van onze redacteur wetenschappen ALMERE In de loop van volgend jaar worden de eerste huizen van Almere aangeslo ten op de stadsverwarming waarvoor nu de eerste distri butieleidingen de grond in gaan. Er zijn heel wat stads verwarmingsprojecten in de praatfase, Almere is een van de eerste die nu in de doe-fase verkeren, zegt ir. J. H. van den Broeke. Hij spreekt als directeur van de Pro vinciale Gelderse Elektriciteitsmaat schappij ook namens de directie van het speciaal voor Almere opgezette verwarmings- en stroombedrijf MESA. Voorlopig draait het project op wat later slechts een hulp-warmte centrale zal zijn, „we beginnen in de groene wei". In 1986 moet de gecom bineerde warmte-krachtcentrale in gebruik komen die een energiebespa ring waar moet maken van zo'n 24 procent ten opzichte van individuele centrale verwarming en elektriciteit uit een centrale die zijn afvalwarmte volledig de omgeving in loost. Die centrale zal waarschijnlijk ge stookt worden met kolen, in een wer- vellaagbrander, waarin tegelijk het schoorsteengas wordt gezuiverd van luchtverontreinigende bestanddelen. Helemaal zeker is dat nog niet. omdat deze techniek op de in Almere nood zakelijke schaal nog niet in de prak tijk is bewezen. Omdat het project Almere een voor beeldfunctie heeft, heeft de centrale overheid bij wijze van uitzondering een meerderheidsbelang in MESA. Van de aandelen is 51 procent in handen van de Nederlandse Energie- ontwikkelingsmaatschappij, aldus NEOM-directeur ir. E. F. Bunge. Daarnaast verstrekt het ministerie van economische zaken (100 procent aandeelhouder van NEOM) een direc te subsidie van 25 miljoen gulden aan MESA, ter bestrijding van de aan loopverliezen van het project, dat uit eindelijk 40.000 woningen en een in vestering van 400 miljoen gulden kan betreffen. De definitieve beslissing is nog maar genomen voor 15.000 wo ningen, te bouwen tussen nu en 1992. Ir. Bunge noemde desgevraagd de conclusie van het Gasbedrijf Cen- traal-Nederland „verbazingwek kend", dat ongeveer dezelfde energie besparing als met stadsverwarming in een uitbreidingsplan van de ge meente Houten met een drie maal zo lage investering bereikt kon worden door verbeterde Individuele centrale verwarming en warmte-isolatie. Dat zou volgens een recent rapport van het gasbedrijf mogelijk worden door toepassing van de door de Gasunie ontwikkelde CV-ketel met een rende ment van 90 procent. (Het rendement van de nu gebruikelijke installaties is ongeveer 70 procent.) Wel meende ir. Bunge dat de omvang van het uitbreidingsplan-Houten (5400 woningen) en het bouwtempo inderdaad te klein waren om daar stadsverwarming economisch toe te passen. „Maar het is geen keuze óf-óf je moet van geval tot geval uitreke nen wat de beste oplossing is. De NEOM hoopt dat op de kortst moge lijke termijn zo veel mogelijk huizen CV-ketels met verhoogd rendement krijgen. En bovendien moet er een groot aantal projecten voor stadsver warming worden uitgevoerd." Het gas-offensief speelde gisteren ook een rol in de gemeenteraad van Purmerend, die over een project voor stadsverwarming moest beslissen. De VVD-fractie had de Gasunie uitgeno digd, de voordelen van haar super- CV-ketel uiteen te zetten, en diende een motie in om de besluitvorming uit te stellen en de zaak nog eens duchtig door te rekenen. Overigens zou de omvang van de Purmerender uitbreidingsplannen voor de econo mische haalbaarheid van stadsver warming gunstiger zijn dan die in Houten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Centrale raad voor de volksgezondheid (een idviesorgaan van de regering) is van mening, dat er veel meer latiënten poliklinisch behandeld zouden moeten worden, fanneer hun klachten dat tenminste toestaan. ADVERTENTIE laarvoor moet er een verandering omen in de bestaande situatie, die1 iet financieel veel aantrekkelij ker maakt dat mensen volledig opge nomen worden in plaats van polikli- ich behandeld. Bovendien wordt iet aantal verpleegkundigen, dat een kenhuis mag hebben, afgemeten in de bezetting van de bedden. Deze ecte koppeling tussen het aantal irpleegkundigen en het percentage lette bedden zou minder stringent in zijn. volgens de raad. Centrale Raad zegt dit in een foncept-advies, dat volgende week londerdag behandeld zal worden in voltallige raad. 'at betreft de specialisten merkt het lviesorgaan op, dat het betalen van m specialist „per verrichting" heeft •leid tot situaties, waarin het ver- ind tussen persoonlijke inspanning i beloning is verdwenen. De raad iepleit een geleidelijke overgang van pecialisten naar een dienstverband. let voorstel om eigen bijdragen in te oeren voor fysiotherapie en medi- che specialistische hulp (verwijs- en/ f herhalingskaarten) kan volgens de aad uit een oogpunt van het tegen aan van over-consumptie in begin- el worden onderschreven. Over de verkleining van de huisart senpraktijken zegt het adviesorgaan, dat die op zichzelf nog geen verbete ring van de zorg garandeert. Daar zijn, volgens de raad, bepaalde maat regelen voor nodig, zoals het deelne men van de huisartsen aan bijscho ling en het samenwerken met andere hulpverleners. Er moet verder, volgens het advies, verandering komen in het voorschrij ven van geneesmiddelen, die veel zorgvuldiger gebruikt moeten wor den. Er bestaat een groot verschil in het gebruik van geneesmiddelen per plaats en per arts. Dat er zuiniger en anders moet worden voorgeschreven vindt de raad ook noodzakelijk ge zien het feit, dat veel mensen grote hoeveelheden ongebruikte medicij nen thuis hebben staan en het feit. dat jaarlijks een aanzienlijk aantal mensen in het ziekenhuis moet wor den opgenomen als gevolg van over dadig medicijnen-gebruik. De verantwoordelijkheid voor het voorschrijven ligt bij de arts en daar om meent de raad dat moet worden onderzocht of er in de overeenkom sten, die met de artsen worden afge sloten geen betere mogelijkheden kunnen worden geschapen voor beïn vloeding of correctie van hun „voor- schrijf-gedrag". Grand Marnier Cordon Rouge. Een zeldzame sfeermaker. Bereid op basis van hart verwarmende cognacs en rustig gerijpt op eikehouten fust. Als een van de weinige. door Ferry Mingelen NOORDWIJKERHOUT Minister Van der Klaauw heeft zich gisteren in het beraad van de Navo-ministers van buitenlandse zaken over Zuidelijk Afrika, krachtig gekeerd tegen mogelij ke eenzijdige doorbreking van de economische boycot tegen Rhodesië. 'an onze sociaal-econ. •dactie NSCHEDE „Laat jonge- n, die op dit moment het ichtoffer zijn of dreigen te 'orden van de toenemende lugdwerkloosheid, werken in eine zelfstandige produktie- oepen. De schoolverlaters ;unnen dan in enkele jaren de iroblemen overwinnen, die lun nu beletten die baan te inden, die het beste bij hen last". )it staat in het plan dat drie bedrijfs- :unde studenten van de Technische Hogeschool Twente hebben ontwik- :eld en bedoeld is als een bijdrage lan de bestrijding van de jeugdwerk- Dosheid. Binnen deze kleine produktie-een- leden kunnen jongeren al werkend ennismaken met verschillende soor- tn werk en kunnen zij de nodige rvaring opdoen om in grotere bedrij en een volwaardige plaats te krij- n". aldus de studenten, let plan is een discussienota en zal Henen als basis voor een congres •er de jeugdwerkloosheid dat op 14 en 15 juni op de T H. Twente gehou den zal worden. Het doel van die nota, die binnen het „Plan van de Arbeid" van het NVV-jongerencon- tact valt. is om het percentage van werkloze Jongeren in de leeftijd van 19 tot 23 jaar, ten opzichte van al of niet werkloze beroepsbevolking te verlagen. De drie makers van het plan. de be drijfskunde studenten Dirk-Jan van. der Leest, Hans Mulder en Hans Velt huis, zijn er drie factoren die verant woordelijk zijn voor de grote jeugd werkloosheid; het gebrek aan oplei ding, gebrek aan ervaring en „het niet precies weten wat te willen". Door een vaak te weinig gerichte opleiding komen schoolverlaters vrijwel uit sluitend in de laagst betaalde func ties terecht. Gebrek aan ervaring be moeilijkt plaatsingsmogelijkheden verder. Het plan, dat de studenten voorstel len. kan deze drie factoren groten deels doen verdwijnen. Er zouden zelfstandige produktiegroepen moe ten worden opgezet in bestaande be drijven of een nieuw bedrijf stichten bestaande uit een aantal van deze produktiegroepen. Binnen zo'n groep zijn dan alle functies vertegenwoor digd. die nodig zijn voor het fabrice ren van het produkt Van onze redacteur wetenschappen DELFT De invoering van nieuwe technologie is in de westerse landen niet meer alleen voorbehouden aan technici en beleidsmakers. „We kunnen om ons heen een sterk toene mend verzet zien tegen het dictaat van de technologie", aldus dr. ir. A. A. Th. M. van Trier, de nieuwe minister van weten schapsbeleid, gisteren op een symposium over micro-elektro- nica. Van der Klaauw benadrukte op een persconferentie na afloop van de tweedaagse Navo-top in Noordwij- kerhout, dat de boycot tegen Rhode sië door de Veiligheidsraad van de VN is ingesteld en dat tot opheffing van die boycot dus ook in de Veiligheids raad besloten moet worden. „Eenzij dige doorbreking van die boycot zou schending betekenen van het Hand vest van de VN, aldus de minister. Hij wees er ook op, dat Nederland in de recente verkiezingen in Rhodesië en de totstandkoming daarna van de nieuwe regering onder bisschop Mu- zorewa, geen aanleiding ziet van standpunt te veranderen. „Wij hebben de Engelse en Ameri kaanse pogingen altijd gesteund om te komen tot verkiezingen in Rhode sië, onder controle van de VN, waar aan alle betrokken partijen zouden meedoen. In die opstelling zat al het element dat verkiezingen die op an dere wijze tot stand komen, door ons niet erkend worden. Het zou een vol ledige ommezwaai zijn van ons be leid, als we de recente verkiezingen in Rhodesië nu plotseling weizouden gaan erkennen", aldus de minister. Zijn standpunt werd in het algemeen door de ministers van buitenlandse zaken van Noorwegen, Denemarken, en Turkije gedeeld. noodzakelijke wetsontwerp uit, dan vervalt deze boycot zonder meer. Geen voorspelling De Amerikaanse president Carter moet al veel vroeger, op 15 Juni, be slissen over het probleem Rhodesië, dit in verband met een in het Ameri kaanse congres aangenomen voorstel om de boycot op te heffen. Carter zelf heeft zich daar altijd tegen verzet. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Vance wilde gisteren geen enkele voorspelling doen over de vraag hoe Carters besluit zal uit vallen. In de slotverklaring die de ministers aan het eind van de conferentie uitga ven, benadrukken zij dat er maatre gelen genomen moeten worden tegen de dreiging van de nieuwe Russische middenlange-afstands nucleaire wa pens, o.a. 88-20 raketten en de Back- fire-bommenwerpers. „Hoewel zij vastbesloten blijven de ontspanning in al haar aspecten na te streven, hebben de ministers de noodzaak on derstreept voort te gaan met het be schikbaar stellen van de vereiste mid delen voor de modernisering en ver sterking van het bondgenootschap pelijke potentieel in de mate die ver eist is voor afschrikking en verdedi ging. niet wordt beoogd de afhan kelijkheid van kernwapens in het al gemeen te vergroten ZIJ legden tevens de nadruk op de noodzaak deze (Russische, redactie) uitdaging te beantwoorden op een wijze die wapenbeheersing en versterking van het potentieel ln zich verenigt", aldus het communiqué De minister van defensie van de Navo verwachten ln december te beslissen over het antwoord op de nieuwe Rus sische atoomraketten, zowel wat be treft de invoering van eigen nieuwe raketten als ten aanzien van onder handelingen met de 8owjet-Unie tot wapenbeperking. Speculaties Hij constateerae dat die houding „ge lukkig niet uitsluitend afwijzend is. De aandrang, de technische vernieu wingen te plaatsen in een breed soci aal en politiek kader, voegt er een dimensie aan toe die positief en crea tief is. De mondigheid van de burger krijgt vorm en inhoud". Van Trier noemde het niet meer dan te ver wachten, dat de eerste confrontaties tussen de maatschappelijke voorhoe de op dit gebied en, aan de andere kant, de promotors en managers van technische systemen „soms tot hefti ge botsingen hebben geleid en nóg leiden. Ik zie dit als een leerproces voor beide partijen, dat overigens ho pelijk ook weer niet al te lang zal duren." Dat in een democratische samenle ving als de onze, het publiek een politieke factor van betekenis is, was wel gebleken bij de problematiek van de kernenergie, aldus Van Trier. Uit de protesten en hun motivatie „vloeit een duidelijke behoefte voort, de be volking uitvoeriger voor te lichten en te raadplegen aangaande de invoe ring van nieuwe technologieën. De ontwikkeling van de micro-elec- tronica, zei de minister, zal naar ver wachting een grote invloed uitoefe nen op de kwaliteit van het bestaan. Hij wees op de mogelijkheid dat com putersystemen ermee zo ingewikkeld worden „dat ze aan de menselijke controle dreigen te ontsnappen om dat wij er ons geen totaalbeeld meer van kunnen vormen. Er is ook het gevaar dat grootschalige technologie een concentratie van macht in de hand kan werken. Veel onvrede onder de bevolking hangt samen met gecen traliseerde systemen, waarop de Indi viduele burger geen greep kan krijgen." Anderzijds biedt de micro-elektroni- ca juist ook de mogelijkheid voor decentralisatie van systemen, zei Van Trier Maar die mogelijkheden reali seren zich niet vanzelf. Van der Klaauws opmerkingen kwa men temidden van groeiende specu laties, dat de nieuwe Britse regering, en mogelijk ook de Amerikaanse, op weg zijn naar opheffing van de boy cot en de mogelijke erkenning op enige termijn van het bewind van bisschop Muzorewa. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Lord Car- rington, heeft zijn Navo-collega's uit gelegd, welke initiatieven Engeiand inzake Rhodesië onderneemt. Die ini tiatieven bestaan onder meer uit het zenden van afgezanten om overleg te plegen. Carrington herinnerde ook aan de beloften, die de conservatieve partij in haar verkiezingsprogram ten aanzien van Rhodesië heeft gedaan en voorts wees hij op het feit, dat waarnemers van de conservatieve partij die de Rhodesische verkiezin gen hebben gevolgd deze „zo vrij en zo eerlijk als mogelijk" hebben genoemd. Een beslissing van de Britse regering over de Rhodesië-boycot wordt overi gens niet vóór november van dit jaar verwacht. Eerst zal men de conferen tie van het Britse Gemenebest begin augustus in Lusaka afwachten. De Gemenebest-landen zijn tegen erken ning van het nieuwe Rhodesische be wind. In november echter moet de Britse regering beslissen of zij de boy cot wil voortzetten. Blijft het daartoe Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Sinds begin 1974 is de benzine per liter ruim 30 cent duurder geworden. Uit onderstaand staatje blijkt dat er tussen januari 1974 en mei 1976 22 a 24 cent bij kwam. Daarna gebeurde er weinig tot september 1978 (even was er zelfs een lichte daling). De laatste maanden is de benzine acht cent duurder geworden. De ontwikkeling van de benzine prijzen per liter in Nederland: normaal super 1-1-74 84,9 87,7 8-3-75 95,8 98,2 1-7-75 100,4 102,8 2-2-76 102,8 105.6 1-4-76 106,0 109.6 8-5-76 107,0 111,6 3-6-78 105,6 108.0 1-9-78 107,6 111,0 2-12-78 111,6 115,0 4-5-79 112,8 116,2 2-6-79 115,8 119,2 forse prijsverschillen worden in de eerste plaats veroorzaakt door de hoogte van de benzine-accijns en in mindere mate door het gevoer de (of niet) prijsbeleid van de ver schillende overheden. Hieronder een overzicht van de prijzen voor een liter superbenzine, zoals die half mei in enkele Westeuropese landen, omgerekend in centen, golden. De komende prijsverho ging in Nederland Is er niet in verwerkt. De gegevens zijn verstrekt door de ANWB Opgemerkt dient te wor den dat de gekozen data willekeu rig zijn en er dus tussentijdse ver hogingen (en verlagingen) zijn geweest Relatief duur Benzine is in Nederland, vergele ken met andere Westeuropese lan den. ook relatief duur De toch wel Engeland Luxemburg Zweden Oostenrijk Noorwegen West-Duitsland Belgie Denemarken Nederland Italië Spanje Zwitserland Portugal Frankrijk 79,0 86.4 100,2 107,2 108.6 109.7 110.7 111,4 116.2 116.2 123,4 123.8 124,0 131.6

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9