Irak trekt troepen bij grens met Iran samen Parijs doelwit Corsicanen Met Europa zijn geen volle zalen te trekken Unctad is het eens over 'hersenvlucht' Gevechten in Nicaragua duren voort Motie van wantrouwen van socialisten tegen regering van Portugal itadio-Teheran meldt: Hong Kong in trek bij vluchtelingen levenslang cel roor RAF-lid Belgisch dorp ontsnapt net aan grote ramp 16 VRIJDAG 1 JUNI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET TEHERAN (AFP, AP, Reuter) Irak heeft troepen geconcentreerd langs de grens met Iran, egenover de provincie Khouzistan, waar de afgelopen twee dagen een felle strijd is gevoerd ussen aanhangers van de centrale regering in Teheran en opstandige Arabieren, Dit heeft [isteren radio-Teheran meegedeeld. folgens de radio hebben vier Iraakse ïilitaire helikopters verkennings- luchten uitgevoerd boven posities an het Iraanse leger in de omgeving an de omstreden stad Khorramsjar n boven 's werelds grootste olieraffi- laderij bij de stad Abadan, twintig ilometer verder naar het zuiden. De adio zei tevens dat de „contra-revo- utionairen", bedoeld wordt de „orga- lisatie van het Arabische volk" onder tiding van sjeik Al Sjabir Chazani, fersterkingen hebben ontvangen van de andere kant van de grens". Iverigens meldde de radio gister- vond dat de rust in de steden Khor- amsjar en Abadan is teruggekeerd, ia twee dagen van gevechten, waar- ij officieel 21 doden zijn gevallen, laar volgens berichten van Arabi- che kant in Iran bedraagt het aantal loden meer dan honderd en zijn er ninstens tweehonderd gewonden ge- allen. listerochtend werd er nog zwaar slag eleverd tussen inderhaast aange- oerde Iraanse troepen en Arabische nwoners van de provincie. In de stad [horramsj ar zouden het Iraanse le er en de revolutionaire comités, van yatollah Khomeini het centrum in Staking handen hebben, terwijl opstandige iets meer dan de helft van die ten Arabieren enige wijken in het westen tijde van de sjah en de meeste Iraan- en het noorden van de stad in bezit se olie komt uit de omstreden provin- hebben. cie Khouzistan. Grondwet Inmiddels duurt de rel rond het be sluit van de Iraanse machthebbers de verkiezingen voor een grondwetge vende vergadering te vervangen door een referendum over de grondwet voort. De rechtsgeleere Hassan Na- zih, momenteel directeur van de Iraanse staatsoliemaatschappij, die voorstander is van verkiezingen, Regeringsfunctionarissen zeiden gis teren dat er rond de belangrijke olie raffinaderij bij Abadan niet gevoch ten was, en dat de raffinaderij door eigen personeel bewaakt werd. Wel zijn de bewakers in de hoogste staat van paraatheid gebracht. De leider van de Arabische bewoners in Khouzistan, sjeik Al Sjabir Chaza ni, heeft de regering in Teheran ge dreigd met een algemene staking van Arabische arbeiders in de olie-indus trie als de regering weigert te praten over een aantal eisen van de Arabie ren. Iraanse oliefunctionarissen zei den dat zo'n staking niet veel hoefde te betekenen, maar westerse diplo maten in Khorramsjar meenden dat als de sjeik inderdaad zou oproepen tot een staking, de Arabische inwo ners onmiddellijk het werk zouden neerleggen. „Hij heeft hier een enor me invloed en zo'n staking zou Iran verlammen". De huidige olieproduktie in Iran is werd gisteren stevig aangevallen door de ayatollah Mohammed Be- heshti, die een referendum al heel mooi vindt. Volgens de ayatollah moet Nazih voor de rechter verschij nen om uit te zoeken of hij geen verrader is. De ayatollah vindt verder dat maar eens uitgezocht moet wor den in hoeverre de Iraanse advocaten die onlangs een vierdaags congTes hielden, betrokken zijn geweest bij het bewind van de sjah. De advoca ten mogen hopen dat het er niet van komt, want de kans dat ze dan het lot ondergaan van de Savak-agent die gisteren de dood vond voor een vuur peloton, is niet denkbeeldig. Irans sterke man, ayatollah Khomei ni, ten slotte heeft gisteren alle af spraken afgezegd. De ayatollah is moe. HONG KONG (Reuter) „Hong Kong is al een vol strekt overladen schip dat niet in staat is zijn drijfver- mogen te vergroten", zo ver zuchten regeringsfunctiona rissen in de kleine Britse kroonkolonie op de Chinese zuidkust, waar bijna vijf mil joen mensen zijn samenge pakt. Toch is Hong Kong blijkbaar zeer in trek bij vluchtelingen. De afgelopen week en deze week kwamen er onge veer duizend Vietnamese „bootmen- t sen" per dag aan. Tegen het eind van 'dit jaar zullen er waarschijnlijk hon derdduizend Vietnamese vluchtelin gen in Hong Kong verblijven. Daar komen de tienduizenden vluchtelin gen van het Chinese vasteland dan nog bij. Het afgelopen halve jaar kreeg Hong Kong 47.000 legale immi granten uit de Volksrepubliek China te verwerken, terwijl er naar schat ting nog eens 90.000 Chinezen illegaal de grens overkwamen. Zo zal de stadsstaat er in 1980 ongeveer 400.000 monden bij hebben te voeden en dat is volgens de regering hetzelfde als zoilden de Verenigde Staten er twin tig miljoen mensen bij krijgen. Waar dan nog bij komt dat de levensstan daard in Hong Kong beduidend lager is dan die in de Verenigde Staten. Hong Kong heeft in Zuid-Azië tegen wil en dank de reputatie gekregen een „humanitaire haven" te zijn. An ders dan in verschillende andere Azi atische landen worden de kleine en nauwelijks zeewaardige vluchtelin- genboten niet met geweld geweerd, wel probeert men de grotere vracht schepen met grote „ladingen" vluch telingen naar elders te manoeuvre ren. Met de Britse „Sibonga" lukte dat. Engeland toonde zich ten langen leste bereid de bijna duizend Vietna mese vluchtelingen op te nemen. Maar het lukt zeker niet altijd. Vorige week werd een oude roestige Panamese vrachtboot met ruim veer tien honderd vluchtelingen aan boord gewoon op de kust van het schiereiland gezet, nadat de beman ning er vandoor was gegaan. Delicate relaties Hong Kong hoopt dat de vluchtelin gen uit Vietnam ooit nog eens door derde landen zullen worden opgeno men, met de vluchtelingen uit de Chi nese Volksrepubliek is dat een andere zaak. Die blijven in Hong Kong, aan gelokt door de toch wel hogere le vensstandaard en de grotere vrijhe den in de Britse kroonkolonie. Maar zij komen nauwelijks aan werk, ver groten de huisvestingsproblemen en drukken zwaar op de sociale dien sten. De leiders in Peking hebben de autoriteiten in Hong Kong in april beloofd maatregelen te nemen om de toevloed van Chinezen in te dammen, maar de stroom immigranten en vluchtelingen is sindsdien niet afge nomen. De grenspatrouilles van Hong Kong houden verscherpt toezicht, maar slechts een op de drie illegale grens- overschrijders wordt opgepakt. Veel Chinezen proberen de wateren tussen het schiereiland en het vasteland over te zwemmen, hetgeen een ge vaarlijke onderneming is. Alleen dit Jaar al werden tweehonderd lijken gevonden, waarbij er een aantal aan stukken gescheurd was door haaien. Hong Kong, door Peking beschouwd als Chinees gebied dat tijdelijk een buitenlands bestuur heeft, onder houdt delicate betrekkingen met de grote buur en durft die niet op het spel te zetten door bij voorbeeld een eind te maken aan de komst van legale Chinese immigranten. In Hong Kong weet men maar al te goed dat alleen Peking een eind kan maken aan de stroom immigranten, of ze nu legaal of illegaal zijn. oor Nico Kussendrager HANILA De VN-conferentie voor handel en ontwikkeling is iet eens geworden over de „hersenvlucht", de trek van ifgestudeerde mensen uit ontwikkelingslanden naar de beter betalende industriestaten. Van onze correspondent LISSABON De Portugese socialisten hebben gisteren een motie van wantrouwen tegen de regering aangekondigd. Eer gisteren werd door het parlement een tweede versie van de staatsbegroting aangenomen, die in maart verworpen was. Bij die gelegenheid weigerde president Eanes het kabinet te ontslaan. Mgesproken is dat de rijke tanden er illes aan zullen doen dat afgestudeer- ie ..gastarbeiders" zoveel mogelijk eld overmaken naar hun eigen moe- Ierland. En het Westen beloofde de uitwikkeljngslanden meer te helpen, TOTTGART (DPA) Irmgard Möl- r, die gerekend wordt tot de kern an de RAF (Rote Armee Fraktion) is egens moord en pogingen tot moord eroordeeld tot levenslange gevange- Isstraf. Het proces heeft een jaar sduurd. In de gevangenis Stuttgart- tammheim, waar het proces uit vei- gheidsoverwegingen werd gevoegd, ïroordeelden de rechters medebe- laagde Bernhard Braun wegens me- leplichtigheid aan moord tot twaalf aar. De rechtbank achtte het bewe en dat Möller en Braun in mei 1972 lebben deelgenomen aan een bom- anslag op het hoofdkwartier van het tmerikaanse leger in Heidelberg. Bij eze aanslag kwamen drie mensen m. bij onderwijs en onderzoek, waardoor het voor de geleerden daar aantrek kelijker wordt in eigen land te blij ven. Het secretariaat van de UNC TAD zal de komende jaren bekijken wat er verder nog aan die „hersen vlucht" kan worden gedaan. De moeilijkheid is vaak dat zelfs als de geleerden thuis blijven, ze moeilijk kunnen werken omdat vrijwel alle technische kennis in de industrielan den zit. Patenten voor om wat te noemen de geneesmiddelen of de drankenindustrie berusten bijna alle maal in het Westen. Afgesproken is nu dat het wereldpatent opnieuw zal worden bekeken, waarbij rekening zal worden gehouden met de belan gen van de ontwikkelingslanden. Het klinkt allemaal aardig, maar in feite stellen deze afspraken niet zo veel voor. Daarom was het niet moei lijk voor noord en zuid overeenstem ming te bereiken op deze punten. Een politieman neemt de schade bij één van de gebouwen op. PARIJS (AFP, Reuter) Het Corsicaanse bevrijdingsfront FNLC is waarschijnlijk verant woordelijk voor de 21 bomaanslagen die gisteren in de vroege ochtend in Parijs aanzienlijke schade hebben aangericht aan banken, restaurants en openbare gebouwen. Anoniem werd telefonisch aan onder meer het Franse persbureau AFP gemeld dat de bommen door de Corsicanen waren geplaatst, zo heeft de Parijse politie meegedeeld. Bij de explosies is niemand gewond geraakt maar de aangerichte schade is groot. Deuren werden uit hun voe gen gerukt, ramen uit hun sponnin gen en etalages veranderden in een puinhoop. Ook een aantal geparkeer de auto's werd totaal vernield. De vermoedelijke daders zeiden in een boodschap aan AFP dat het hier ging om een noodzakelijk en toegestaan middel om de koloniale agressie te gen Corsica tot staan te brengen. Begin vorige maand werd Parijs ook al getroffen door een aantal aansla gen. Toen stelde een onbekende groe pering, Revolutionaire Actie, zich verantwoordelijk. Enkele dagen later gingen op Corsica pelf 27 bommen af. Het was toen precies drie jaar gele den dat het FNLC werd opgericht. Men neemt in Parijs aan dat de aan slagen van gisteren te maken hebben met de processen, die half juni begin nen tegen 21 aanhangers van de af scheidingsbeweging op het eiland. Zij worden beschuldigd van gewelddadi ge acties. Begin deze week werden ook aansla- ge gepleegd in Bretagne. Een politie man, die zich bezig houdt met de door Bretonse nationalisten gepleegde aanslag op het paleis van Versailles zag zijn woning een ruïne veranderen. Ook hiervoor heeft de Bretonse af scheidingsbeweging zich verantwoor delijk gesteld. (JAKARTA (UPI) Het Indonesi- che eiland Lombok, ten oosten van lali, is door „een zeer krachtige aard- eving" getroffen, zo meldt radio-Ja- arta. Voorzover bekend zijn min- tens twintig mensen om het leven ekomen en zijn 200 woningen ver- oest. Het aantal gewonden wordt op linstens 70 geschat. Tien dagen gele en deed zich in hetzelfde gebied een ardschok voor met een kracht van ,7 op de schaal van Richter. MANAGUA (AFP, AP) Pre sident Anastasio Somoza heeft gisteren alle burgers in Nicaragua opgeroepen de „nationale soevereiniteit" van het land te verdedigen. Dit in verband met het grote offensief dat de Sandinistische guerrillastrij ders hebben ingezet tegen de natio nale garde en het bewind van Somo za. Op zeker zes plaatsen in het land zijn hevige gevechten aan de gang. De regering heeft alle gewone nieuws uitzendingen over de strijd verboden en alleen officiële mededeling mogen worden voorgelezen. In één daarvan zei Somoza dat Nicaragua zich giste ren voor in tenminste vier steden: Naranjo en Rivas in het zuiden en Leon en Puerto Cabezas in het noor den. Een woordvoerder van het leger heeft meegedeeld dat in Naranjo, de Sandinisten, die daar woensdag bin nen zijn getrokken volledig omsin geld zijn door de gardisten. Het ver zet van de Sandinisten is naar zijn mening zeer sterk. Volgens berichten uit het aangrenzende Costa Rica zou den Nicaraguaanse vliegtuigen giste ren bombardementen hebben uitge voerd op het vijf kilometer van de grens liggende Naranjo. Het is nog niet duidelijk of daarbij doden zijn gevallen. In Rivas zou de garde een deel van de stad op de Sandinisten hebben hero verd. In de steden in het noorden gaan de gevechten door zonder dat er nadere informatie over is. Het lijkt er op dat momenteel noch het leger noch de guerrillastrijders in staat zijn de beslissende klappen uit te delen. De regering heeft de buurlanden van Nicaragua er weer van beschuldigd de Sandinisten te helpen. Panama helpt volgens de Nicaraguanen met munitie en ook Costa Rica zou hulp verlenen. De Costaricaanse minister van buitenlandse zaken Niehaus heeft hierop gereageerd met de uit spraak dat Nicaragua op deze manier een rookgordijn wil optrekken om de ernst van de toestand achter te ver bergen. De motie van wantrouwen van de socialisten werd verwacht en kan ten minste op een meerderheid van socia listen en communisten rekenen. Mota Pinto is echter pas verplicht af te treden, wanneer een tweede motie na een door de grondwet voorgeschre ven afkoelingsperiode van één maand wordt aangenomen. De socia listen vinden het echter van parle mentair fatsoen getuigen, wanneer Mota Pinto toch eigener beweging zijn ontslag zou vragen. Eerder deze maand hadden de com munisten een motie van wantrouwen aangekondigd. Zij stelden het indie nen daarvan uit tot na de begrotings debatten omdat de socialisten hen vóór die tijd geen steun wilden verle nen. Wanneer er geen nieuwe staats begroting zou komen, zou er een fi nanciële puinhoop kunnen ontstaan. Ook de onderhandelingen met het Internationale Monetaire Fonds over het voortzetten van de financiële le ningen zouden dan niet kunnen wor den begonnen. De staatsbegroting werd woensdag avond laat goedgekeurd door een kleine meerderheid van Centrum-De mocraten en partijloze Sociaal-De mocraten. De socialistische en de so ciaal-democratische fracties onthiel den zich van stemming. Op hun gisteren gehouden persconfe rentie critiseerden de socialisten vooral president Ramalho Eanes die met het oog op zijn beloften vorig jaar, eerder al het initiatief tot het aftreden van de regering had moeten nemen. Het kablnet-Mota Pinto werd onder meer „politiek-ideologische agressie" verweten. Onder het mom van anti-communisme werd door de regering Mota Pinto een verkapte zuivering van socialisten op de minis teries en bij de media doorgevoerd. De partij-onderhandelingen over de formatie van een nieuw kabinet lij ken nog niet tot resultaten geleid te hebben. De conservatieve PSD toont een steeds grotere voorkeur voor een anti-socialistisch en anti-communis tisch verkiezingsfront, zoals de Cen trum-Democraten van het CDS heb ben voorgesteld. De socialisten zou den echter met steun van de grote groep afvallige PSD afgevaardig den een nieuwe regering kunnen vormen. Mario Soares wilde daar op de pers conferentie niets over zeggen. Eerst wil hij het initiatief van de president afwachten, wanneer volgende week de motie van wantrouwen wordt goedgekeurd. Volgens Portugese po litieke kringen zouden de socialisten weer op een socialistisch minder heidskabinet aansturen. Daarmee zouden zij dan willen aantonen, dat Eanes vorig jaar fout zat, toen hij een dergelijke formule niet wilde toe staan, omdat eind 1977 een socialisti sche minderheidsregering door het parlement verworpen was. BRUSSEL (ANP) Het Oostvlaam- se plaatsje Schellebelle is gisternacht op het nippertje aan een ramp ontko men. Daar explodeerde namelijk een spoorweg-tankwagon, gevuld met propaangas, terwijl men bezig was het gas over te pompen in de privé- tanks van een bedrijf. Ten minste vier mensen werden met zware ver wondingen naar ziekenhuizen overge bracht. Een aantal mensen liep lich tere verwondingen op. Volgens ooggetuigen werd de explo- dërende wagon tientallen meters de lucht in geslingerd. Hij raakte daarna de voorzijde van een passerende per sonentrein, die uit Brussel onderweg was naar Gent. De bestuurder van die trein en zijn assistent werden ernstig gewond. Enkele passagiers liepen lichtere verwondingen op. Bij de ex plosie ontstond een steekvlam die volgens sommigen wel driehonderd vierhonderd meter lang was. Gister ochtend werd geconstateerd dat zich een enorme hitte ontwikkeld moest hebben. De reizigerstrein werd over de gehele lengte geblakerd, ruiten zijn stukgesprongen en in een straal van honderd meter smolten alle elek triciteitsdraden. Dankzij een gunsti ge wind werd de steekvlam het open veld in geblazen en niet richting dorp. lis er één land binnen de Europese Gemeenschap is dat zijn mening over iet lidmaatschap drastisch heeft veranderd, dan is het wel Denemarken. Ie lopen er niet zo mee te koop als bij voorbeeld de Britten, maar een legin dit jaar gehouden onderzoek wees uit dat 43 procent van de Denen it de EG wil treden, tegen 39 procent die daar niet voor voelt. Dat is wel its anders dan de getalsverhoudingen bij het referendum over de oetreding in 1972. Toen was nog dik 63 procent positief. gezet. En de socialistische partijleider en premier Anker Jörgensen heeft de beweging er van beschuldigd een communistische mantelorganisatie te zijn. >e Denen zijn duidelijk teleurgesteld en de :den is bekend. Bij de toetreding hebben e politici de zaak veel te rooskleurig voor- esteld en hadden de Deense burgers veel te oge verwachtingen. Het lidmaatschap van e EG heeft geen paradijselijke toestand eschapen. De energiecrisis is niet afge- end de werkloosheid en de geldontwaar- ing zijn niet verdwenen. En dat is allemaal e schuld van die exclusieve, rijke en bu- laucratische club in Brussel, zeggen verte- enwoordigers van de anti-EG-beweging. ie beweging is een uniek verschijnsel in de leense politiek. Ze doet met 20 kandidaten ïee aan de strijd om 15 Deense zetels en daarnaast één zetel voor Groenland gere- rveerd in het Europese parlement. Eer- Ie en alles overschaduwend programma- unt is de uittreding van Denemarken uit gemeenschap. lijst is een vergaarbak. Er staan linkse itellectuelen op, feministen, sociaal-demo- aten en conservatieven. Vooral vrouwen telen een grote rol in de anti-EG-bewe- ng. Die wordt trouwens verguisd door de aditionele politieke partijen in Denemar- n. Toen enkele leden van de sociaaldemo- atische partij zich op de anti-EG-lijst lie- n zetten, werden ze prompt uit de partij De baas Dat in het Deense parlement de EG nauwe lijks een omstreden zaak is, blijkt uit het stemgedrag anderhalf jaar geleden over de deelneming aan de Euorpese verkiezingen. Van de 154 parlementariërs waren er 120 voor. Wel wil het parlement duidelijk de baas blijven van de ministers, die wekelijks voor overleg en besluitvorming naar Burssel of Luxemburg vertrekken. Het Deense parle ment kent een speciale kamercommissie voor Europese zaken. Die geeft elke minis ter een bepaald mandaat mee. Tijdens de voor Denemarken belangrijke landbouw- marathons gaat de commissie in conclaaf en de landbouwminister moet voor elke toezegging toestemming hebben van de commissie Toen minister Frederiksen dat in 1973 niet deed, dwong de commissie hem tot aftreden. De bonte samenstelling van het Deense parlement weerspiegelt zich ook in de kan didaturen voor de vertegenwoordiging in Straatsburg. Naast de anti-EG-beweging doen tien politieke partijen mee. Voor het eerst wordt in Denemarken het systeem gebruikt waarbij de kiezer zelf een kandi daat mag uitpikken. Of men nu nummer één staat op lijst één, of tien op lijst tien, het is meeste stemmen gelden. Ierland Tekenend voor de Euro-malaise in Ierland is dat het belangrijkste strijdpunt de vraag is wat in Straatsburg meer zoden aan de dijk zet: een grote inbreng in een kleine fractie of een kleine inbreng in een grote fractie. De oppositiepartij Fine Gael zal zich namelijk aansluiten bij de christen democraten. En, zegt de Ierse oppositielei der Gareth Fitzgerald, zo kun je je relatief nog sterk doen gelden. In ieder geval meer dan de regeringspartij Fianna Fail, die met de Franse gaullisten samenwerken. En die groepering zal tot de kleinsten in het nieu we Europese parlement gaan behoren. Dat Europa de Ierse gemoederen nauwe lijks in beweging brengt is te danken aan de sterke EG-gezindheid van alle drie de poli tieke partijen, naast Fine Gael en Fianna Fail de kleine Labouwpartij. Voor deze ver kiezingen is Ierland opgedeeld in vier dis tricten, waar 15 vertegenwoordigers zullen worden gekozen. De Ieren vinden deze ver kiezingen alleen interessant omdat ze een graadmeter zullen zijn voor de populariteit van het zittende kabinet van premier Jack Lynch. Zijn Fianna Fail heeft weliswaar een stevige meerderheid in het parlement, maar de economie van het land zit door de ener- door Bert van Panhuis gieproblemen danig in het slop en daarvoor zou de rekening naar Lynch kunnen gaan. Vandaar dat de premier op het ogenblik maar over zijn eigen daden praat dan over die van het Europese parlement. Sleutelfiguren De Belgen zullen de man, die momenteel geldt als de eerste onder de Europeanen, afvaardigen naar het parlement in Straats burg: oud-premier Leo Tindemans. De kans is groot dat hij de voorzitter van de chris ten-democratische fractie zal worden en in die functie zal hij samen met Willy Brandt tot de sleutelfiguren van het parlement gaan behoren. Het wordt eentonig maar ook bij onze zui derburen is met het Euro-parlement nauwe lijks een volle zaal te trekken. Alle belang rijke partijen zijn voorstander van de Euro pese samenwerking. Alleen over de vraag in hoeverre de instellingen moeten worden versterkt lopen de meningen uiteen, maar niet veel. De christen-democraten hameren daar het sterkst op maar dat kan ook nauwelijks anders met een lijstaanvoerder, die hier een speciaal rapport over heeft geschreven. De liberalen hechten vooral aan de economi sche samenwerking en de socialisten stre ven naar een „socialisering" van de gemeen schap. Voorschot Voor deze verkiezingen is België als een soort voorschot op de komende jaren ver deeld in drieën: Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Er doen maar liefst 31 partijen mee: 20 Frans- en 11 Nederlandstalige. Er hebben zich betrekkelijk veel kopstukken beschikbaar gesteld. Naast Tindemans is er oud-voorzitter van de Europese commissie Jean Rey voor de liberalen, en Karei van Miert, de voorzitter van de Vlaamse socia listen. En verder kamervoorzitter Charles Fernand Nothomb voor de Waalse christen democraten en Antionette Spaak de dochter van Paul-Henri namens de Brus selse francofonen. Ten slotte is er een keur aan kleine groep jes: ecologisten, feministen, maoïsten, stali nisten. trotskisten. België beleeft ook het macabere genoegen op een dode te kunnen stemmen. De schrijver Lous-Paul Boon stond elfde op de socialistische lijst, maar hij overleed enkele dagen nadat de verkie- zingsformulleren waren gedrukt. Aangezien de socialisten het wat hard vonden om nadrukkelijk zijn naam door te strepen is Boon op de lijst gehandhaafd. De verwachting is dat van de 24 Belgische zetels de christen-democraten er ongeveer tien, liberalen en socialisten 5 of 6 en de regionale partijen 2 tot 4 zullen krijgen. Dwerg De dwerg onder de leden van de Europese Gemeenschap zal nmaar verhouding het sterkst vertegenwoordigd zijn in het nieuwe parlement. Het groothertogdom Luxem burg krijgt zes zetels, die ieder voor zich 60.000 kiezers vertegenwoordigen. En als men dan ziet dat in West-Duitsland de kiesdeler 769.000 is, dan zijn de Luxembur gers niet slecht af. BIJ eenland dat zo met handen en voeten aan de EG is gebonden zou Je verwachten dat „Europese kwesties" een belangrijke rol spelen. Maar dat is niet het geval. Dat komt door dat de Luxemburgers volgende week zondag meteen ook een nieuw parlement gaan kiezen. Vandaar dat het ook moeilijk is te zeggen wie er naar Straatsburg gaan. Alle politici van betekenis, zoals de liberale premier Gaston Thorn en zijn christende mocratische voorganger Pierre Wenrer. staan bovenaan de lijsten. Maar Thorn bij voorbeeld heeft al gezegd dat. als hij na 10 Juni moet kiezen tussen het premierschap en het vak van parlementariër in Straats burg, hij toch liever in eigen land blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7