De twijfels bij de PvdA Tekening van een lezer Trouw Commentaar Weg met elektrische apparaten Heroïne Verdeelde oordelen over Europese verkiezingen MOtfUMENT VOOR OMDERNEflER niet wachten functioneel geen rally's pampomp I VRIJDAG 1 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 „Wij moeten elkaar niet aanpra- ten, dat er een oplossing voor dit probleem zou zijn", heeft wethou der Irene Vorrink van Amsterdam j zich eens in een discussie over het heroïne-probleem in haar stad la- ten ontvallen. Over die uitspraak (die overigens ook de vergelijkba- re situatie in andere steden toepas- 1 baar is) zijn nogal wat mensen gevallen. Van een wethouder mag immers verwacht worden dat hij of zij de problemen manmoedig on der ogen ziet, althans naar buiten die indruk wekt en zich dus ont houdt van defaitische uitspraken. Gelukkig gelden die normen min der voor een commentator en dus kunnen wij Irene Vorrinks opmer kingen wel als motto voor deze beschouwing meevoeren. De lezer is daarmee tegelijk bij voorbaat gewaarschuwd dat wij niet met een pasklare oplossing zullen eindigen. Irene Vorrink heeft namelijk ge lijk in zoverre zij zich richt tegen de mensen, die de omvang en het cynisme van het probleem niet zien en met suggesties voor goed be doelde, maar in wezen gevaarlijke oplossingen aankomen. Dinsdag bijvoorbeeld schreef het Friesch Dagblad in een commentaar dat Amsterdam nu zijn paria's kent en dat het misschien geen raar idee zou zijn nu maar een ouderwetse oplossing te zoeken: die van een inrichting ergens in de eenzaam heid (er staan kloosters genoeg leeg). En gistermorgen stond in onze krant een brief van een lezer waarin precies hetzelfde werd be toogd (al zocht hij die eenzame omgeving eerder op een eiland met een ruisende zee). Hoe sympathiek ook bedoeld: die oplossingen verdienen die naam niet, omdat het probleem maar ten dele wordt aangevat en de gevol gen wel eens volstrekt tegengesteld zouden kunnen zijn aan wat wordt bedoeld. Dat resultaat zou kunnen zijn een verdubbeling van het aan tal heroïne-verslaafden. Natuurlijk vormen die verslaafden een probleem en even natuurlijk is, dat deze mensen recht hebben op hulp, zoals de anderen recht hebben om van overlast gevrij waard te worden. Het vervelende is alleen dat het probleem van de verslaafden slechts het topje van de ijsberg is en dat grootste deel van het vraagstuk verborgen blijft. Dat probleem wordt in wezen ge vormd door de illegale heroïne handel, die voortdurend naar afzet zal blijven zoeken en die als de verslaafden liefderijk in een kloos ter zullen zijn opgenomen of naar een eiland verbannen nieuwe afzetgebieden en dus nieuwe slachtoffers zal zoeken. Men kan niet in economische ter men spreken over een zachtzinnige markt, waar vraag en aanbod el kaar in harmonie zoeken ontmoe ten. Integendeel: er is een aanbod, dat op agressieve dan eenzijdige wijze naar een markt, naar afzet zoekt. Vandaar ook dat de deskun digen, terecht zo huiverig zijn voor gratis verstrekking aan verslaaf den, omdat ook dat waarschijnlijk slechts het gevolg zal hebben dat de markt zich verplaatst. Inderdaad: Irene Vorrink had ge lijk met haar in de aanhef aange haalde uitspraak. De oplossing zal toch op langere termijn moeten worden gezocht. Daarvoor lijkt het ons nodig dat serieus de vraag onder ogen moet worden gezien of wij niet primair moeten streven naar het decriminaliseren (en dus legaliseren) van de heroïne-han- del. Men kent de verhalen uit het Amerika van de jaren twintig, waar een ogenschijnlijk ideale wet het stoken, invoeren, verhandelen en gebruiken van alcohol verbood een even gevaarlijke drug als heroïne. Het gevolg was echter dat het alcoholgebruik misschien iets af nam, maar dat er een levendige zwarte handel en illegaliteit on stond met alle nare bijgevolgen van criminaliteit en ziekten (een maffia maakte zich van de zwarte handel meester en er was geen effectieve controle meer mogelijk op de kwaliteit van de gebruikte alcohol en het alcohol-percentage. Juist omdat er op de zwarte heroi- ne-markt in ons land zo weinig zuivere heroïne wordt aangeboden en zoveel onvoorstelbaar veel rom mel, komen de gebruikers dikwijls in moeilijkheden). Het is een vraag, die met enige schroom wordt gesteld. Ten eerste kan Nederland temidden van de andere landen de vraag niet op zijn eentje bevestigd beantwoorden en ten tweede is de eerste tijd een toeneming van het gebruik moge lijk. Op langere termijn echter biedt legalisering de overheid in elk geval een mogelijkheid het probleem te overzien en te contro leren. En verder mag hier ook nog eens met instemming worden aange haald, wat Barend Biesheuvel in het begin van de jaren zeventig opmerkte toen hij op verkiezings- toernee was en met verontruste vragen over het drug-probleem werd geconfronteerd. Hij kaatste toen heel verstandig de bal naar de vraagstellers terug: „Inderdaad, dat drug-probleem is vreselijk. Het is het probleem dat wij niet in staat zijn een maatschappij op te bou wen, waarin alle mensen gelukkig zijn en zich kunnen ontplooien, zodat heel wat mensen uit narig heid in de drugs vluchten" (waar bij je dan kan aantekenen, dat die uitlatingen zowel op alcohol, hasj, nicotine en heroïne toepasbaar zijn). Het is niet eenvoudig wat Biesheu vel daar zei en het zal wel een nooit eindigende slag worden. Maar desondanks is het onze op dracht en naar onze mening zeker geschikt als formulering van een christelijke politiek. „Deze Europese verkiezingen zijn volstrekt voorbarig", zegt het PvdA-Kamerlid Arie van der Hek. „Waar de landen in Europa macht hebben, staat het Europese parlement buitenspel. Elke suggestie die uitgaat van het tegendeel, getuigt van naïviteit of puur bedrog." Zijn mede-forumgenoten kijken strak het zaaltje in. een duister achteraf-vertrek in een van Leidens antieke stegen. Er is slechts een handjevol leden van de organiserende studentenver eniging Catena neergestreken. Wellicht uit belangstelling, maar misschien ook uit beleefd heid. Dat Europa leeft, is immers maar betrekkelijk. Van der Hek waarschuwt dat het Eu ropese parlement met zijn geringe bevoegdheden straks het geloof in de parlementaire democratie kan doen wankelen of op z'n minst frustreren. Hij beschouwt dit als een reeël ge vaar. „Maar", voegt hij eraan toe, „de Europese verkiezingen hebben na tuurlijk wel zin, want ze kunnen als graadmeter dienen voor de landelijke politieke verhoudingen. Dus men moet wel gaan stemmen." Een nerveuze lach klinkt op uit het studentenvolkje. „Belachelijk", fluis tert een toehoorder. Een van de fo rumgenoten, het D'66-kamerlid Mer- tens, reageert kribbig. „Dit is gewoon je onttrekken aan je verantwoorde lijkheid als grootste partij," roept hij theatraal. Hij heeft geen goed woord over voor de zich manifesterende ver deeldheid in de PvdA-gelederen over de zin of onzin van het Europese parlement. „Labbekakkerig gedrag", snuift hij. Verdeeldheid De neo-liberaal is kennelijk trendvol ger van het melk nuttigend fenomeen Berkhouwer, die zoals bekend, geen gelegenheid voorbij laat gaan zonder triomfantelijk op de verdeeldheid bij de socialisten te wijzen. Bij de PvdA zelf wordt niet zo zwaar getild aan die nadrukkelijk uitgedra gen verdeeldheid over het Europese parlement. Van der Hek vindt dat dat moet kunnen in een democratische partij. En ook lijsttrekker Ailne Von deling wuift de bezwaren glimla chend van de hand. „De PvdA is nu eenmaal een partij waar het constant gist en dat hoef je niet te verbergen." Als hem wordt voorgehouden dat, formeel gesproken, de kiezer in Lei den nu een andere indruk heeft van de PvdA-opvattingen over Europa dan de kiezer elders, reageert hij wei felend. „Dat is inderdaad onjuist", bromt hij. Campagneleider Kees Bode blijkt er echter weinig moeite mee tehebben. „Kijk", zegt hij, „als mensen uit de partij zich aanmelden om ergens te spreken, dan gaan wij dat niet verbie den. Mr Degenkamp in Groningen huldigt soortgelijke opvattingen als Van der Hek. Maar daarom gaan wij nog niet zeggen: jij mag niet praten deze verkiezingen hebben nou een- door WIm Wirtz maal een minder institutioneel en een meer politiek karakter. En het zou heel slecht zijn om te proberen dat weg te poetsen. Je hebt in onze partij mensen die dat Europese parlement uitstekend vinden. Anderen zeggen: akkoord, maar we moeten het zeer kritisch volgen. Weer anderen vinden dat je niet mee moet doen. En men sen als Van der Hek zeggen: stem men, want dat is een graadmeter voor de landelijke politiek: Dat zijn glo baal vier variaties die binnen de PvdA leven. Welnu, waarom zouden we dat moeten tegengaan? Er is nu eenmaal onzekerheid over dat Euro pese parlement. Dat is een politieke realiteit." Onwil Ook op Europees niveau hebben de socialisten het er niet gemakkelijk mee. Een poging om een gemeen schappelijk verkiezingsprogram te maken, strandde op de onwil van Groot-Brittannië en Denemarken. Nationale belangen bleken in die lan den zwaardere te wegen dan Europe se. De socialisten namen toen maar hun toevlucht tot een gemeenschap pelijk manifest: een „oproep aan de kiezer." In dit stuk wordt in vrij algemene termen opgeroepen tot een gemeen schappelijke aanpak van de werk loosheid, een verbetering van de soci ale zekerheid, arbeidsvoorwaarden, emancipatie, een rechtvaardiger in komens- en vermogensindeling en in ternationale solidariteit, vooral met de allerarmsten in de wereld. De der de wereld en ook het milieu krijgen grote aandacht in de campagne van de PvdA. In Nijmegen wordt over het eerste thema een hele avond volge praat. Milieu In de Trianta-hal te Assen is een grootscheepse manifestatie op poten gezet, gewijd aan het milieu, 's Mid dags ontvangt de vrij zware PvdA- delegatie een aantal milieu-groepe ringen in audiëntie: Greenpeace, Ver eniging tot behoud van de Wadden zee, werkgroep Eemsmond, landelij ke Vereniging tot behoud van het IJsselmeer. de actiegroep „Lekker Dier." Anne Vondeling vriendelijke twinkeling in de ogen hoort de sombere tijdingen nauwlettend aan. Den Uyl neemt een groot deel van de antwoorden voor zijn rekening. Te gen de vertegenwoordiger van „lek ker dier" zegt Vondeling. „Ik kan alleen maar herhalen wat ik eerder zei, dat we op dit punt ons best zullen doen." De uitbreiding van de haven in Em- den komt ter sprake. Baggerwerk- zaamheden zullen de zeehonden in het Waddengebied in hun bestaan bedreigen, vrezen de milieu-groepen. De dieren zullen er verdwijnen en nooit meer terugkeren. „Het ligt voor de hand", zegt Vondeling, „dat deze zaak grote aandacht zal moeten hebben." „Maar", oppert iemand van de mili eu-werkgroep. „Ik mag U erop wijzen dat de burgemeester van Emden een van de grootste voorvechters is van die nieuwe haven en dat hij ook voor de SPD op de lijst staat voor de Europese verkiezingen." Er wordt gegrinnikt. Vondeling gnuift mee. Zegt: „Nou ja, maar dat zal dan toch op Europees niveau be keken moeten worden. Daar zijn wel degelijk mogelijkheden voor." Later, op een rustige warme avond in zijn werkkamer op het Binnenhof zegt hij: „Zegt u mij dan eens: wat is het alternatief? Is de oude methode om dit soort zaken op internationaal niveau te bespreken doelmatiger? Moet je dan weer intergouvernemen teel te werk gaan? Dan weer eens hier praten en dan weer es daar. dat werkt och niet goed." Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom Anne Vondeling Anne Vondeling (63) nog een poos je voorzitter van de Tweede Kamer heeft zich voor de Europese verkie zingen kandidaat gesteld omdat hij. zoals hij zelf zegt. altijd al overtuigd is geweest van de zin van internatio nale samenwerking. „Dat is al vanaf mijn studententijd in de dertiger ja ren het geval. Ik heb er ook wel over geschreven, bijvoorbeeld in mijn boekje „de Tweede Kamer lam of leeuw?, waarin ik zeg dat de controle op internationale ontwikkelingen al tijd een zwakke stee is geweest. Daar kun je alleen verandering in brengen door bovennationale organen, zoals het Europees parlement, in het leven te roepen die deze controle gaan uit oefenen." Hoewel Vondeling door een meerder heid tot lijsttrekker werd verkozen, ondervindt hij binnen zijn partij soms krachtige weerstand vanwege zijn opvattingen. Van der Hek is in dit opzicht zo langzamerhand een be faamd dissident aan het worden. Maar ook de Europees commissaris Vredeling. oud-minister van defensie in het kabinet-Den Uyl. laat zich niet onbetuigd. In het blad „Links-af" van de jonge socialisten zegt hij: „Wim Kok praat veel realistischer over de EG dan bijvoorbeeld Ien van den Heuvel of een totaal andere figuur Anne Vondeling." De jonge socialisten zijn trouwens zelf ook niet onverdeeld enthousiast. Enkele maanden geleden reageerden ze al woedend op een advertentie van het nationaal comité rechtstreekse verkiezingen Europees parlement, waarin ten onrechte de indruk werd gewekt alsof deze verkiezingen te ver gelijken zouden zijn met een Tweede Kamerverkiezing. De PvdA-jongeren dienden een klacht in bij de Reclame Code Comissie en kregen gelijk. Zij zullen de Europese verkiezingen overigens niet boycotten. Al staan ze er op z'n zachtst gezegd wel sceptisch tegenover, getuige de kwalificaties van woordvoerder Felix Rottenberg, die spreekt van „schijnverkiezing" en ..volksverlakkerij". Om van de weekkrant van de indu striebonden NVV/NKV nog maar te zwijgen. Onder de kop „Europa ver kocht als waspoeder" wordt in dit blad fors uitgehaald naar de propa- ganda-methoden van het eerderge noemde nationaal comité. Ook PvdA- lijsttrekker Vondeling, die lid was van dit comité, krijgt er flink van langs. Hem wordt een misplaatst ent housiasme verweten en een onge grond optimisme, al wordt er niet bijverteld waar dat uit blijkt, Vondeling reageert in eerste instantie onthutst, zegt dan: „Ik heb daar geen boodschap aan. Als het er staat zoals u zegt. dan vind ik dat journalistiek van Bet Jaar nul." Er zijn mensen die U een gebrek aan internationale ervaring verwijten. Vondeling heft de waarschuwende vinger „nee, dat is onjuist. Het is er maar een en dat is Arie van der Hek Maar dat is een mlvatting." Vervol gens somt hij een indrukwekkende reeks van internationale ervaringsfei ten op. ontleend aan zijn lange poli tieke loopbaan. „Het zou natuurlijk kunnen zijn, dat Van der Hek doelt op de laatste zes tot zeven jaar dat ik Kamervoorzitter ben. Maar of je dan kunt spreken Van een gebrek aan internationale ervaring. Bewustwording Uitvoerig schetst Vondeling de bete kenis van het Europese parlement en van de verkiezingen. Spreekt van „ge weldige neveneffecten" die van de verkiezingen zouden uitgaan: „een stuk bewustwording" en een „gewel dige voorbeeldwerking in de wereld." Geconfronteerd met de kritiek die er met name in socialistische kring be staat ten opzichte van de overheer sende kapitalistische kracht in het Europa van heden: „Het is een grote vergissing die velen maken, dat. als je voor deze verkiezingen bent. je ook voor dit Europa zou zijn. Nee, natuur lijk niet. Maar je kunt via het Europe se parlement natuurlijk wel invloed uitoefenen om meer greep te krijgen op bijvoorbeeld de multinationale ondernemingen." Dat Frankrijk en Groot-Brittannië de komende vijf jaar niet willen sleutelen aan de toch al geringe bevoegdheden van het Eu ropese parlement is voor Vondeling geen onoverkomelijke hindernis. „Je zult eerst alle bevoegdheden volledig moeten benutten en dan is er naar mijn mening nog voldoende ruimte om daadwerkelijk invloed uit te oefe nen. Men weet het vaak niet, maar als je ziet wat er tot nu toe aan richtlij nen, systemen en dergelijke door de Europese commissie en het parle ment tot stand zijn gebracht. Hele reeksen van beslissingen zijn er geno men. Natuurlijk, Nederland kan for meel gezien erg weinig uitrichten te gen landen als Frankrijk, Engeland en Duitsland. Maar ik geloof in de kracht van de argumentatie. En ik blijf het herhalen: wat is het alterna tief?" Huishoudelijk vraagje: U zou perti nent weigeren om tijdens de campag ne met de kleine partijen in een fo rum te gaan zitten. Leo Janssen (PPR) suggereerde zelfs dat er sprake zou zijn van een pact tussen de grote partijen onderling om de kleine par tijen buiten de deur te houden Vondeling: „Er is geen sprake van een pact. Als sinds zeven a acht jaar heb ik het standpunt ingenomen dat ik met niet meer dan drie of vier partij en in een forum wil gaan zitten. Dat vind ik waardeloos, want je krijgt dan niet voldoende ruimte om Je verhaal te houden. Dt is de enige reden ADVERTENTIE Sankyo houdt uw herinneringen levend. Dierbare herinneringen blijven bewaard. Kostelijke momenten kunt u steeds opnieuw beleven Probleemloos filmen Dankzij de nieuwe serie Sankyo camera's Naar keus: met of zónder geluid Handzaam. Kompakt. Fradi van vorm, Zeer licht in gewicht Technisch volmaakt Met Sankyo filmt u nog makkelijker Nog mooier brengt leven in beeld. ITrorvcontinantol Postbus 8396.1005 AJ Amsterdam Nieuw: s uDertronic-systeem. Voor volmaakte geluidopname en haarzuivere opname- snelheden Zouden we echt zoveel energie besparen als we voortaan alle maal de koffie met de handmolen zouden malen, boterhammen met het broodmes snijden en de koffie weer op de ouderwetse ma nier filteren? Mevrouw Roelands uit Arnhem denkt van wel. En hoewel we net deze week in Trouw konden lezen dat het met het energieverbruik in onze hui zen best meevalt, zou ze toch wel gelijk kunnen hebben. Want dat lage energieverbruik geldt de ver lichting, de verwarming en alle andere noodzakelijke, dagelijkse dingen. Daar zijn we blijkbaar zuinig genoeg mee. Energiever slindend zijn al die overbodige elektrische apparaten. Weg dus met de gemotoriseerde koffiemo len, de idem broodsnijmachine, het koffiezetapparaat. Mevrouw Roelands geeft een hele rits energiebesparende tips. waarvan een deel nog goed voor het milieu is ook en dat is dus mooi meegenomen: veel rauw kost eten bijvoorbeeld het warmhoudplaatje vervangen door thermoskan en waxinelicht jes. de koelkast vaak ontdooien, eens kijken wat er met de goed kope nachtstroom te doen valt. de volautomatische wasmachine verwisselen voor een langzaam- wasser en de was eerst weken („zo'n lang programma is hele maal niet nodig"). Liever nog veel handwasjes doen en vooral prak tische strijkvrije kleding dragen, gekleurde lakens en gekleurd on dergoed gebruiken, met zuivere zeep wassen en de was vooral niet in de droogtrommel stoppen, want zonder dat ding droogt ie net zo goed. En wie fruit wil uit persen zal ervaren, dat het met de hand net zo vlug gaat als met een machientje. Of dat allemaal echt wat uithaalt? „Door onze sobere, milieubewuste leefwijze kregen wij over het vorige jaar 539 terug", schrijft ze. Nog een meevallertje op de koop toe dus. Loon naar werken. Deze lezeres was niet de enige die ons zulke tips stuurde. Meer men sen hebben dingen op papier ge zet, waarvan ze weten, denken of hopen dat er energie mee be spaard wordt. Mevrouw Solinger uit Bussum zoekt het in de au to's. Automobilisten moeten, zegt ze, hun motor afzetten als ze in een file staan of voor een over weg moeten wachten. Uit Deven ter kregen we een reactie van iemand die vergeten heeft zijn naam er bij te zetten. Hoewel het niet de gewoonte is anonieme brieven op te nemen, maken we in dit geval een uitzondering, om dat deze lezer het in een heel andere richting zoekt, die nog nergens aan bod is: Ik woon dichtbij een open zwembad van de gemeente. Daar heeft het gas wekenlang gebulderd om het wa ter enigszins op temperatuur te krijgen. Bij hoeveel zwembaden in Nederland is dat het geval? Ik weet het niet. Maar dat het niet past in het raam van de nodige energie- en vooral gasbesparing weet ik wèl" „Als we allemaal gaan zitten wachten op dé spectaculaire technische oplossing of politieke truc, komt er helemaal niets van besparing terecht, althans niet op tijd," schrijft de heer Mollema uit Amersfoort. Tussen zijn tips zijn volgens hem onder het op schrijven „praktisch onuitvoer bare tot misdadige ideeën" geslo pen. Onder het motto „remmen is energievernietiging" en „stil staan met draaiende motor is verspilling" raadt hij automobi listen bijvoorbeeld dit aan „Nooit voorrang verlenen - Voet gangers en wielrijders negeren Uitlaat verwijderen. - Het lampje uit de rechterkoplamp halen Maar gelukkig heeft hij ook heel serieuze adviezen: „Net als vroe ger te voet naar de kerk. Sa men met één auto naar het werk. - Motor niet warmdraaien tijdens het ontbijt. - Motor af bij open brrg, als u op iemand wacht of in de file vast zit. - Lege imperial van het dak af." En voor in huis: „De t.v. uit tijdens de telefoon nummers. - Een klein afwasteiltje gebruiken - Koken met snelkook pan. - Geen gordijnen vóór de radiator. Een kleiner bolletje in de sfeerverlichting. - Niet altijd automatisch die warmwater- kraan opendraaien. - Als u toch een afwasautomaat koopt neem er dan een extra servies bij." De heer Mollema wiens ideeënlijstje overigens minstens tweemaal zo lang is adviseert verder iedereen om energiebe- wust te leven, op die manier het goede voorbeeld te geven, elkaar te corrigeren en pressie van on deraf uit te oefenen, want „voor overheid en bedrijfsleven moet dan automatisch een stimulans ontstaan om hetzelfde te doen, toevallig zijn deze instellingen er voor ons en niet omgekeerd In winkels en bedrijven kan veel functioneler met verlichting en verwarming worden omgespron gen. vindt mevrouw Van Rieesen uit Amsterdam Etalages kunnen s nachts als beveiliging verlicht worden, maar zeker niet voor de sier, vindt ze, en nog beter is het om een alarminstallatie aan te brengen. Vooral in grote zaken is ,het vaak veel te heet; de verwar ming kan best wat lager, want de klanten lopen toch al met een jas aan en het personeel kan wel iets warmers aantrekken. En achter grondmuziek hoeft helemaal niet. Niemand luistert. In grote bedrijven heb je allerlei ruimten (toiletten, kelder, hal, een gang waar haast niemand komt) waar de hele dag licht brandt, terwijl het maar af en toe nodig is. In gangen waar de tl-buizen aanslui tend in eikaars verlengde zijn op gehangen, kan om en om de helft verwijderd worden zonder dat ie mand er last van heeft. De ver warming kan trouwens aan het eind van de werkdag in veel be drijven uit; de schoonmakers hebben het door hun werk al gauw warm genoeg. Automobilis ten, vindt mevrouw Van Rieesen, kunnen natuurlijk het allerbeste een treinabonnement kopen, maar als ze dan toch zo nodig een auto moeten hebben, laten ze dan liever letten op zuinig en schoon rijden dan op de vormge- ving. En „Gebruik binnen de stad een fiets op het openbaar vervoer Ik houd auto's met ge mak bij en heb geen parkeerpro blemen. Een fiets is echt sneller" In huis moeten de huisvrouwen of mannen niet te fanatiek zijn met stofzuigen als het niet strikt noodzakelijk is. En laat die (af wasmachine alleen draaien als ie helemaal vol is. Mevrouw Zemel uit Leimuiden zoekt de besparing vooral bui tenshuis. Al die puzzelritten, au torally's, motorcrosses (zeker de TT en de Rally van Monte Carlo) en tochtjes met particuliere vliegtuigen zijn energieverslin dende evenementen, vindt ze, die verboden of ten minste aah'ban- den gelegd zouden moeten wor den Stroomvretende objecten als ijsbanen en dergelijke zouden geen vergunning meer mogen krijgen en „de overdadige ver lichting van sommige wegen en kruispunten zou men minstens kunnen halveren". In plaats van autovergoeding zouden alle mi nisters, kamerleden en hoge ambtenaren het met een jaar abonnement op de trein kunnen doen En dan de t.v Als alle om roepen de lijsten met medewer kers op het scherm laten verval len, net als het „met dank aan verder wat ze een vol gende keer van plan zijn uit te zenden en wat er nog op de radio te horen valt, kunnen ze de zen ders om half elf sluiten zonder dat we één programma hoeven te missen, zegt mevrouw Zemel De café's. bars, dancings en restau rants zouden best om twaalf uur s nachts dicht kunnen. „Zolang er niets anders gedaan wordt dan vriendelijk vermanen om de maximum snelheid niet te over schrijden, de gordijnen te sluiten en de verwarming lager te zetten, gelooft toch niemand in de nood zaak". Er zijn heel wat vrouwen (ge weest) naar wie een bloem, een schip, een huis of zelfs een aard appel genoemd is. Maar er was er bij ons weten maar één die er op kon bogen dat haar naam op ben zinepompen en -tankauto's te zien was. Dat was de dezer dagen in Maartensdijk overleden me vrouw Fentenen van Vlissingep. Zij gaf in het midden van de jaren vijftig, toen haar man in de hoogste leiding van de SHV (Steenkolen Handels Vereeni- gingi zat. haar naam aan het merk PAM Of de naam afgeleid was van haar eigen voornaam (Pamela) of van haar voorletters plus de eerste letter van haar achternaam (P A Marston) is niet geheel duidelijk, maar een feit is dat haar naam tot 1968 op pompen en auto's stond Toen ging de SHV een samenwerking aan met Caltex (nu Chevron», waarmee de naam in Calpam ver anderde en als benzinemerk ver dween. Alleen in Duitsland staan nog 150 PAM-pompen van de ge lijknamige, volle Duitse dochter en in Duitsland en Oostenrijk vind Je nog overal vloeibaar gas onder de naam PAM-Flügas In ons land is er nog maar éen PAM pomp te vinden op het binnen terrein van de SHV zelf

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5