Ziekenhuizen betalen salarissen ongekort uit PLO kent beleid Nederland niet Bedreigde werf moet zelf oplossing zoeken Onderwijs meisjes wordt verbeterd Capri- Sonne Drabbe (FNV): looneis lijkt onvermijdelijk Venhedk. Extra complicatie voor Albeda bij looningreep SGP-Putten discrimineerde' Kabinet-CNV CAO gesprek bij Shell afgebroken Den Haag over uitlatingen Arafat: Stern goed burger staat Israël Kabinet zal geen 550 miljoen voor VDSM op tafel leggen Nota kondigt pakket maatregelen aan VU-docenten en studenten tegen plannen van Pais Rita VRIJDAG 1 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET. 3 bedragen alsnog moeten inleveren Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG - De ziekenhuizen hebben besloten alsnog hun personeel met terugwerkende kracht een ongekorte salaris- - - -- verhoging uit te betalen vanaf 1 januari. Deze daad veroor zaakt een complicatie voor minister Albeda (sociale zaken), die via een noodwetje een salariskorting wil afdwingen. Dat noodwetje moet nog bij de Twee de Kamer worden ingediend, en zal niet voor het eind van de maand in werking zijn Zolang er nog geen on gekorte salarissen volledig zouden zijn uitbetaald, zou het niet zo moei lijk zijn de salariskorting op te leggen met terugwerkende kracht tot 1 janu ari. Voordat de wet werkt, zullen nu echter de 180.000 werknemers in de ziekenhuizen hun salarissen vanaf ja nuari al ongekort binnen hebben. Als het kabinet dan toch nog de korting wil opleggen met terugwerkende kracht tot het eind van het jaar, zou den de werknemers al uitbetaalde Inleveren De bonden van ambtenaren, waarvan ook personeel uit de gesubsidieerde sector lid is, hebben al uitgerekend dat een modale werknemer (bruto jaarloon rondom 30.000 gulden) zo'n 50 gulden zou moeten inleveren als de salariskorting met terugwerkende kracht tot 1 januari wordt opgelegd. Dat zal dan waarschijnlijk worden gegoten in de vorm van verrekening met het salaris van juli of augustus, aan vakbondszijde is er al op gewezen UTRECHT (ANP) „Als het kabinet op deze manier door moddert alleen maar loonmatiging vragen of zelfs opleggen als dat zo van pas komt zonder dat daar werkgelegenheid tegenover staat dan worden wij als vakbeweging wel gedwongen om ons weer te concentreren op materiële eisen. Dan zijn looneisen onvermijdelijk. We kunnen als vakbewe ging bij onze leden geen beroep blijven doen op loonmatiging zonder dat dat iets voor de werkgelegenheid oplevert". Deze waarschuwende woorden aan het adres van het kabinet zijn afkom- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het weigeren van vrouwen op een SGP-bijeenkomst eerder dit jaar in Putten, is inderdaad discriminatie. Minister Wiegel (bin nenlandse zaken) heeft dat gisteren gezegd in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid mevrouw Lange- dijk-De Jong ,,In de Nederlandse rechtsorde is discriminatie op grond van geslacht niet geoorloofd." aldus Wiegel. Er is momenteel geen strafbepaling waarmee op zo'n inbreuk op de rechtsorde kan worden gereageerd. Wiegel wil bekijken of de komende wet op de seksediscriminatie niet een strafbepaling moet bevatten. Staatssecretaris mevrouw Kraaije- veld-Wouters (emancipatie zaken) is bereid om de SGP-kiesvereniging in Putten financieel te steunen bij emancipatiewerk, zoals het PvdA- Kamerlid mevr. Langedijk had ge vraagd. „Maar", deelde de bewinds vrouw mee. „tot nu toe heeft mij geen enkel verzoek vanuit de SGP be reikt." Vervolg van pagina 1 Intussen heeft de PvdA in de Tweede Kamer gisteren een initiatiefwetsont werp ingediend om de belastingen voor inkomens vanaf 50.000 gulden te verhogen met ingang van 1 juli. De initiatiefwet zou moeten komen in de plaats van het kabinetsvoorstel voor aftopping van prijscompensatie voor inkomens vanaf 55.000 gulden. De PvdA heeft de afgelopen weken steeds gesteld dat die aftopping een CDA-idee een slechte methode is, omdat ervoor moet worden „inge broken" in al afgesloten CAO's en omdat alleen looninkomens eronder zouden vallen. In het najaar had de PvdA ook al een voorstel ingediend voor enige belastingverhoging voor inkomens vanaf 50.000 gulden. Met name door gebrek aan steun van CDA-zijde werd dat voorstel toen ver worpen. Intussen acht echter ook het CDA enige inkomensbeperking voor inkomens vanaf 50.000 gulden gebo den. Het CDA vindt aftopping daar voor echter wel een goede oplossing, zodat het PvdA-plan niet veel kans maakt. Het voorstel van het kabinet voor aftopping vanaf 55.000 gulden be spaart het bedrijfsleven 100 miljoen gulden aan loonkosten. Maar het Rijk ontvangt daarover dan ook geen belastingen meer, en derft daardoor 50 miljoen. Het PvdA-voorstel zou 80 miljoen gulden opbrengen aan extra belastinggeld. De PvdA wil dat beste den aan werkgelegenheidsprojecten, vooral in het noorden en Limburg stig van FNV-bestuurder Frans Drab be die het arbeidsvoorwaardenbeleid in zijn portefeuille heeft zitten. Drab be constateert dat nu al bijvoor beeld bij Hoogovens de vakbondsle den veelal moeilijk duidelijk te ma ken is dat loonmatiging is geboden. „Het pakket maatregelen dat de rege ring de afgelopen week heeft voorge steld (korting sociale uitkeringen, af topping bij 55.000, loonmaatregel voor de 450.000 trendvolgers) zorgt voor een climax in de slechte verhou dingen tussen overheid en vakbewe ging", constateert Drabbe in de FNV- vakbondskrant. „We worden gecon fronteerd met een paniekreactie van de regering die alleen voortkomt uit zorg om het financieringsbeleid. Op geen enkele manier maakt men dui delijk dat het ook ernst is met het verwezenlijken van de werkgelegen- heidsdoelstelling. Als de kabinets plannen doorgaan, is ook de basis voor een gesprek met minister Albe da over het beleid voor volgend jaar bijzonder smal geworden, vreest Drabbe. Van onze soc.-economische redactie ROTTERDAM De onderhandelin gen over een nieuwe CAO bij Shell zijn gisteren voor de tweede keer af gebroken. De industriebonden heb ben Shell laten weten niet in te gaan op het laatste bod. De bonden willen in de CAO een bepaling opgenomen zien waardoor de werknemers die met gevaarlijke (kankerverwekkende en de erfelijk heid veranderende) stoffen in aanra king komen het recht krijgen zulk werk te weigeren. Shell wil alleen praten over een verdere beperking van het werken met dit soort stoffen. Verder willen de bonden de werk zaamheden door derden in de CAO geregeld zien. werkende CAO's. Nog ingrijpender zou het worden wanneer rechtens al geïnde bedragen weer zouden moeten worden teruggegeven. De ziekenhuizen hadden, met mede werking van de bonden de salarisver hoging nog niet toegepast. Men wilde wachten op de afloop van het overleg met minister Albeda over aanvaar ding van de korting in ruil voor extra arbeidsplaatsen. De bonden wilden een dergelijke ruil echter pas met ingang van 1980 accepteren. De zie kenhuizen. verenigd in de Nationale Ziekenhuisraad, hadden de al afge sloten CAO nog wel willen openbre ken om al in 1979 de ruil mogelijk te maken. Daarvoor was echter mede werking van de bonden vereist. Toen aldus het overleg niets opleverde, kondigd Albeda de looningreep aan. De bonden staan er nu op dat de thans geldende CAO wordt nage leefd. Dat betekent een ongekorte salarisverhoging vanaf 1 januari. Een woordvoerder van de ziekenhuisraad bevestigde dat de ziekenhuizen hier toe nu overgaan, „wij zijn contractu eel verplicht om vanaf 1 januari de volledige trend (salarisverhoging) uit te betalen, en na het (mislukte) ge sprek met minister Albeda zagen we geen aanleiding om dat verder uit te stellen". SER wacht af Intussen heeft een commissie van de Sociaal-Economische Raad besloten haar werkzaamheden op te schorten. De commissie moet het advies voor- AMSTERDAM De leider van de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO. Jasser Arafat is niet op de hoogte van het Nederlandse beleid betreffende het Midden-Oosten. Zijn uit lating dat Nederland binnen de Europese Gemeenschap het slechtste standpunt inneemt met betrekking tot de Palestijn se kwestie toont dat duidelijk aan, zo reageerde gisteren het ministerie van buitenlandse zaken op de uitspraken van Arafat in een vraaggesprek met Trouw Victor Stern Israëlisch soldaat Broer August: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Victor Stern, de naar Israël geëmigreerde Jood. die een baan heeft gekregen aan de Rot terdamse Erasmus-universiteit maar Israël niet mag verlaten, was volgens zijn broer August een goed burger van de staat Israël. August Stern, die in Amsterdam woont, vertelde giste ren dat Victor Stern zijn dienstplicht heeft vervuld en zich ook heeft ont houden van politieke activiteiten. Stern mag zich thans in Israël wel vrij bewegen, maar heeft geen paspoort meer. Volgens de echtgenote van Vic tor Stern, die dat over de telefoon vertelde, constateerde de Israëlische politie dat het paspoort niet in orde was. De berichten dat zijn paspoort bereiden dat minister Albeda in het zo.u. inB^rokken, omdat Victor najaar had gevraagd over het loono- verleg voor de 500.000 Werknemers van gesubsidieerde instellingen. De CAO's voor deze werknemers worden nu afgesloten tussen voornamelijk de bonden van ambtenaren aan de ene kant. en als werkgevers de koepelor ganisaties van instellingen van wel zijnswerk aan de andere kant. Bij CAO-onderhandelingen in het be drijfsleven praten de werkgevers over de centen van hun eigen ondernemin gen. De koepels van gesubsidieerde instellingen praten echter vooral over centen van de overheid en de sociale fondsen. Daarom wil de regering een grotere vinger in de pap bij deze CAO-onderhandelingen. Dat de SER-commissie nu niet verder wil werken aan het advies over deze kwestie, houdt in elk geval officieel geen verband met de aangekondig de looningreep van Albeda. De offi ciële reden is de aankondiging van Albeda dat hij binnenkort de SER een advies zal vragen over een „raam wet inkomensvorming". De SER- commissie wil nu de kwestie van de loonvorming in de gesubsidieerde sector bezien in het kader van die alomvattende raamwet inkomens vorming, zo liet een woordvoerder van de commissie weten. misbruik zou hebben gemaakt van belastingvoordelen, spreekt broer August met een zenuwachtig lachje tegen. Victor Stem zou huishoudelij ke artikelen naar Nederland hebben verscheept zonder daarvoor de ver eiste uitvoerrechten te hebben betaald Op de vraag waarom Victor het land dan niet mag verlaten, als deze be richten onwaar zijn, antwoordt Au gust Stem: „De mogelijkheid bestaat dat de Israëlische geheime dienst een anonieme brief heeft ontvangen met: als inhoud, dat Victor Stem een mis daad heeft begaan tegen de staat. Deze befaamde KGB-methode is ook in Israël doorgedrongen." Volgens August zouden de geheime diensten van Israël en de Sowjetunie samen werken. August Stem kan zijn ziens wijze niet bewijzen. Victor Stern is benoemd aan de Eras mus-universiteit in Rotterdam op grond van zijn specialistische kennis van numerieke wiskunde en compu terprogrammering. Hij woont sinds 1974 in Israël en verliet de Sowjetu nie. nadat hij na een verzoek om te mogen emigreren, was uitgewezen Minister Van der Klaauw deed het gisteren in een gesprek voor de We reldomroep nog eens dunnetjes over „Ik ben het niet met de heer Arafat eens. Ik geloof dat wij wel degelijk een evenwichtige politiek voeren. Wij zijn goede vrinden met Israël, onge twijfeld, en we stellen het op prijs dat zo te houden. Maar we zijn ook goede vrinden met de Arabische landen. Als je dat ontzaglijk moeilijke Midden- Oosten-probleem bekijkt, dan zeg je. Israël moet er in kunnen leven, zon der vrees voor aanvallen, maar je moet ook het Palestijnse probleem daar oplossen. Het is een van de kern vraagstukken van het Midden-Oos ten". aldus Van der Klaauw Op de vraag wat Nederland dan con creet doet aan de oplossing van het Palestijnse probleem, antwoordde de minister dat Nederland in de Euroep- se Gemeenschap met een gezamenlij ke stellingname wil komen, die een matigende invloed kan uitoefenen en dat bekeken wordt waar de EG een bijdrage kan leveren aan de oplossing van het probleem Reis Van der Klaauw wees nog op zijn recente reis door het Midden-Oosten en zei dat bijvoorbeeld de Syrische leider Assad verheugd was geweest over het feit dat een Nederlandse minister van buitenlandse zaken in Damascus kwam om naar het Syri sche standpunt te luisteren. „Toen ik in Israël was heb ik ook wel degelijk over mijn ervaringen in Damascus Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vakbonden en werknemers van de werf VDSM moeten zoeken naar een goedkopere oplossing om de werf overeind te houden. Het kabinet Van Agt is niet bereid ruim 550 miljoen gulden op tafel te leggen. Dit bedrag is vereist om de werf vier jaar lang met het huidige personeelsbestand te laten voortbestaan. ADVERTENTIE Een en ander is gisteren duidelijk geworden in een gesprek tussen de minister Van Aardenne (economische- zaken) en Albeda (sociale zaken i en de bonden. Vakbondsbestuurders- toonden zich na afloop zeer teleurge- steld. Eerder deze week hadden zij hoop geput uit summiere verkla ringen van het kabinet. Nu zou er niet meer dan 150 miljoen beschikbaar zijn voor VDSM. Van Aardenne is wel bereid Rijn Schelde Verolme (waartoe VDSM be hoort) 170 miljoen zogeheten balans- steun te geven. Het kabinet heeft in principe „ja" gezegd, dit met het oog op de presentatie van het RSV-jaar- verslag, volgende week. RSV moet voor die tijd laten weten of zij in stemt met de voorwaarden, die de overheid aan steun verbindt. Van Aardenne en Albeda praten van daag verder met de vakbonden over de toekomst van VDSM. De ministers hebben de bonden gisteren gepolst over een „mottenballen-oplossing" (de werf zou beschikbaar moeten blij ven voor betere tijden, terwijl het personeel althans een deel tijde lijk aan werk geholpen wordt) Sluiting De Industriebonden FNV en CNV vrezen, dat daarmee slechts uitstel van executie wordt bereikt. „De orga nisatie van de werf wordt vernietigd, dat kan op den duur alleen maar tot sluiting leiden", aldus districtsbe stuurder Bijl van de Industriebond CNV. „Wat de werf nodig heeft is een soort overlevingsstrategie. Dat is heel wat anders dan alleen maar voorko men dat de werf verroest, in afwach ting van betere tijden", aldus Bijl. Vandaag voeren de bonden eerst overleg met de ondernemingsraad van de werf, vervolgens met ambte naren van economische zaken en ten slotte weer met de bewindslieden Het is nog onduidelijk, wanneer het kabinet spijkers met koppen wil slaan Definitieve beslissingen over een an dere steunoperatie, die aan Volvo (au to's). laten nog enige weken op zich wachten. Met die mededeling in de Tweede Kamer bestreed minister Van Aardenne gisteren berichten dat er al steun (ter grootte van een kleine 300 miljoen) aan Volvo is toegezegd. „De onderhandelingen zijn nog gaan de", beweerde de bewindsman. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het onderwijs moet aan meisjes gelijke kansen bieden als aan jongens. Wettelijk is dat ook zo geregeld, maar uit de praktijk blijkt dat het onderwijs meisjes tekort doet. Daar moet snel verandering in komen, vinden minister Pais van onderwijs en mevrouw Kraaijeveld, de staatssecretaris van emancipatiezaken. Gezamenlijk hebben zij giste ren een nota gelanceerd, met daarin een pakket maatrege len. die op den duur de ach terstand van de meisjes en de vrouwen ongedaan moeten maken. In de „Schets van een beleid voor emancipatie in onder wijs en wetenschappelijk on derzoek". zoals het werkstuk officieel heet. geven de beide bewindslieden de koers aan voor het gehele onderwijs. Hun beleid is gericht op door breking van de traditionele rolpatronen en de afschaffing van de discriminatie van de sekse. Het bieden van gelijke kansen zal ook gerealiseerd worden in het personeelsbe leid. Op het department van onderwijs zullen vrouwen worden aangemoedigd voor de midden- en hogere func ties. In de personeelsadver tenties zal met nadruk wor den gewezen op de mogelijk heden voor vrouwen om naar de functie te solliciteren. Studie Het indrukwekkende pakket maatregelen, voorstellen en beleidsvoornemens betreft het hele onderwijs, van de kleuterschool tot aan de post academische studies. Het pakket wordt onderbouwd met een studie, die nog dit jaar zal verschijnen. Hierin wordt op grond van cijfers en statistieken de feitelijke ach terstand aangetoond. Maatregelen, die reeds in uit voering zijn genomen, zijn voor het basisonderwijs een ontwikkelingsproject gericht op onderwijskansen voor meisjes. De stichtingen „Ma rie, wordt wijzer" en „Tijd voor School" hebben subsidie gekregen. De vakanties de schooltijden van kleuter- en lagere scholen zullen via de inspectie zo goed mogelijk op elkaar worden afgestemd. Aan de Groene School in Am sterdam begint op 1 augustus een project voor meisjes in het kader van het experiment voor het participatie-onder wijs. Scholen voor lager huis- houd- en nijverheidsonder wijs en lager technisch onder wijs krijgen meer mogelijkhe den om hun opleidingen voor zowel jongens als meisjes toe gankelijk te maken Meisjes, die in het voortgezet onderwijs een verkeerd vak kenpakket hebben gekozen, kunnen dit herstellen in een vrouwenstudiecentrum, dat als proef wordt opgezet. Bin nen het hoger economisch en administratief onderwijs wor den nieuwe afdelingen ge start voor de communicatie en de economische, taalkun dige en secretariële richtin gen. De opleidingen voor de toegepaste huishoudweten- schappen worden verdub beld Leerstoel Aan de universiteiten worden de vrouwenstudies extra ge stimuleerd. Ook zal aan een van de universiteiten een leerstoel voor de emancipatie worden ingesteld. De Lande lijke Commissie voor Acade mische Studievoorlichting zal een campagne voor vrou wen opzetten, die voorlich ting geeft over de studiemo gelijkheden aan een techni sche hogeschool of een hts. De Stichting voor Leerplan ontwikkeling gaat na hoe de veranderde rolpatronen in de leerplannen kunnen doorwer ken. Aan uitgevers van schoolboeken en leermidde len is gevraagd om roldoor- brekende boeken en lesmate riaal. Door middel van bro chures en voorlichtingsfilms zal de aandacht worden ge vraagd voor de onderwijskan sen van meisjes en volwassen vrouwen. De maatregelen, die door mi- Minister Pais van onderwijs en staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van emancipa tiezaken bij de presentatie van hun nota over het emancipatiebeleid in het onder wijs. In het midden dr. E. Nordlohne, voorlichter van het ministerie van onderwijs. nister Pais en mevrouw Kraaijeveld werden voorbe reid, zijn gericht op verster king van de reeds begonnen ontwikkelingen Studies en onderzoek zullen dit beleid ondersteunen Emancipatie is een zaak van lange adem Minister Pais Een verande ring van mentaliteit vindt niet van de ene dag op de andere plaats Dat is een langdurig proces De beide bewindslieden heb ben voor de emancipatie van het meisje en de vrouw extra posten op de begroting uitge trokken. In het totaal zal het volgend jaar bijna negen mil joen beschikbaar zijn. Minis ter Pais „Dat lijkt weinig, maar veel maatregelen kun nen binnen de gewone begro ting worden gefinancierd. Een vrouwelijke functionaris op het departement kost im mers niet meer dan een man nelijke." gesproken Ik heb in Israël Arabi sche en ook eigen kritiek overge bracht. Met name over de kwestie van de nederzettingen op de westelij ke Jordaan-oever Dat is een beleid dat op zijn zachtst gezegd niet bevor- delijk is voor de vrede, ik geloof niet dat dat een juist beleid is en bij de Israëlische regering heb ik me er dui delijk tegengekeerd". aldus de mi nister Van der Klaauw besloot het gesprek met de opmerking dat „hij zeker niet anti-Palestijns was". „Als je de (Pa lestijnse) vluchtelingenkampen in het Midden-Oosten ziet. dan zeg je ook als mens: een probleem dat moet worden opgelost" Op het ministerie van buitenlandse zaken zei een woordvoerder nog dat het Nederlandse standpunt identiek is aan dat wat de negen EG-landen in openbare verklaringen over het Mid den-Oosten conflict hebben ingeno men. Hij wees met name op de verkla ringen die de negen eind juni 1977 en onlangs ter gelegenheid van het vre desverdrag tussen Israël en Egypte hebben afgelegd. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Een comité van studenten, docenten en leden van het technisch en administratief perso neel aan de Vrije Universiteit in Am sterdam verzet zich tegen de plannen tot studieverkorting van minister Pais Gisteren hield het comité een hoorzitting waar onder meer lector D Th. Kuiper (vice-voorzitter van de ARP) kritiek uitte op het vooront werp van de wet van de minister In het voorontwerp wordt voorge steld om de studie voor het doctoraal examen vier jaar te laten duren. Een beperkt aantal afgestudeerden kan daarna nog één a twee jaar een we tenschappelijke vervolgopleiding krijgen. Het comité aan de VU meent, dat de kwaliteit van het onderwijs hierdoor wordt aangetast. Het zou beter zijn om de reeds gereed liggen de vijfjarige doctoraalprogramma's nu in te voeren. Tot de 120 deelnemers aan het comité behoren onder anderen de hooglera ren H J van Aalderen. G Kuiper Hzn. H. Linneman. D C Mulder en W F van Stegeren ADVERTENTIE Capri-Sonne. een heerlijke, zuivere si naasappel 1 imonade In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten Zuiver fris in onderwegkoffertje

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3