4 ritten teisteren Overloop Olympiads ronde Roddel KZmoet kracht bewijzen José Clerc uitgeschakeld Cor Brom mensen in de sport Krachten tegen Lammertink worden niet gebundeld Lenie Geurts leidt Energieverbruik bij autoraces moet omlaag Ritwinst Johansson in Giro Zege basketbalteam RIJDAG 1 JUNI 1979 SPORT TROUW/KWARTET. P19 RHS21 ei idoor Johan Woldendorp KIJKDUIN Olympia's ronde van Nederland lijdt aan hetzelfde euvel als de meeste etappewedstrijden, de hoogst gewaardeerde incluis. Het aantal werkelijke boeiende uren is nog kleiner dan de zomerse dagen van het algelopen jaar, de ritten die vervallen in landerigheid, lijken bij de grossier uit i voorraad leverbaar. De in tweeën gehakte etappe van gisteren bereikte wat dat betreft een verbijsterende anti-climax. Het eerste deel, tussen Neede en Veenendaal, was helemaal een rit zonder geschiedenis, het tweede eind zonder eind, uitgevoerd in het tempo van de laatste dag van de Vierdaagse, inspireer de Piet van der Kruys in ieder geval nog tot een overigens i rendementarme solo. De namen van de respectievelijke win naars: Arie Versluis en Bert Wekema. Het probleem van de saaie etappe wedstrijden is natuurlijk geen inci dent. Het is ook niet de eerste keer, dat Olympia's ronde na het Limburg se weekend niets meer heeft te bie den. In de daaropvolgende vijf vlakke etappes slaagt de leider er meestal wel in om zijn oranjetrui te verdedi gen. Krijgt hij het desondanks moei lijk, dan is dat voornamelijk te wijten aan onenigheid in de ploeg en een sterke combinedrang van de concur renten. Dit jaar komt noch het een noch het ander voor. Behoudens enkele kleine regiefoutjes in de maandagrit van Hulsberg naar Sint Willebrord Ad Wijnands naderde zijn ploegmaat Jos Lammertink toen tot op zes seconden heerst de équipe van Herman Krott zoals de ploeg van Post dat dit voorjaar in de meerdaagse wedstrij den had willen (moeten) doen. En van een gebundelde vijandschap tegen Krott is heienaal geen sprake, omdat LENT Na de negende ronde van het toernooi om het Nederlands kam pioenschap dammen voor dames heeft Lenie Geurts weer alleen de leiding. Ze zegevierde in een partij die zes uur vergde van Iepie Poepjes. De speelster uit Lent besliste de partij waarin zij een licht positioneel over wicht kreeg na een langdurig eind spel waarin zij een overmacht had. Eerder hadden Barbara Graas en Cis- ka Butter de punten gedeeld. Barba ra Graas won in eerste instantie een stuk maar meende dit, uit positionele overwegingen weer te moeten terug geven. In een vier om vier-stelling werd tot remise besloten. Petra Polman kwam al snel een schijf voor tegen Joan Vermeer. De laatste kreeg geen gelegenheid tot herstel. Het toernooi kent een spannende slotfase. Vandaag speelt in de voor laatste ronde Ciska Butter, die een punt op de ranglijstaanvoerster ach terstaat. tegen Lenie Geurts. Zater dag ontmoet Barbara Graas, die met twee punten achterstand de derde plaats deelt, Lenie Geurts. praktisch iedere waterdrager op zin loze persoonlijke succesjes uit is. „Er is maar één ploeg, die professioneel koerst", merkte Frits Schür terecht op. Dat neemt niet weg, dat de renners een afglijdende „schaal" in de schoot geworpen kregen. De organisatie van Olympia's ronde zit vast aan allerlei afspraken vooral met aankomst plaatsen waardoor er volgens voor zitter Fred Harting geen ruimte is voor een ingrijpende wijziging van het etappeschema. Harting: „Het eni ge alternatief is het aantal wedstrijd dagen uit te breiden, waardoor je twee weekenden in Zuid-Limburg kunt plannen. In de eerste plaats betekent dat, dat je een rustdag in moet lassen, in de tweede plaats moet je maar afwachten of je de plaatselij ke comité's (de gezelschappen, die tegen betaling van ongeveer tiendui zend gulden de aankomst en de start verzorgen red.) zo gek kunt krijgen." Het bestuur van Olympia's ronde hecht erg aan de vaste finishplaatsen Sint Willebrord, Dieren, Schijndel en Bladel. Dat maakt van de „Tour" bovendien een etappewedstrijd, die zijn naam „Ronde van Nederland" geen eer aan doet. Al sinds jaar en dag zijn Groningen, Friesland, Dren te en Overijssel vergeten gebieden. Harting: „De plaatsen staan in de rij om een start en finish te mogen ver zorgen. Alleen, in het noorden niet. We willen graag een punt bij de Af sluitdijk, maar dat zit er niet in. Ik wil. overigens wel toegeven, dat we erg voorzichtig zijn met de keus van een nieuwe plaats. Neede was dit jaar een gok, die bijzonder goed is uitgevallen. Het sfeertje, dat je daar aantrof, maak je alleen in Brabant mee". In de nabije toekomst zullen de wieleradepten dus moeten leren le ven met veel „dode" plekken in Olympia's ronde. Er is namelijk nog een derde facet, dat een ontwikkeling in die richting in de hand werkt: de ook bij de amateurs in zwang geraak te, creativiteit uitbannende ploegen- Bert Wekema wint de tweede halve etappe van Olympia's zevende etappe. Achter hem de Rus Dedenoc. taktiek. Piet van der Kruys, die in het tweede deel op een gegeven ogenblik een voorsprong van 3,50 minuten op bouwde de grootste sprong, die een koploper in Olympia's ronde maakte illustreerde dat heel treffend: „Vroeger kon Je wel eens ver uitlopen, nu is dat praktisch onmogelijk". Zogauw er één of twee ware vedetten opstaan, is het natuurlijk afgelopen met deze amusementsvervuiling en legendevervaging. Misschien kan Bernard Hinault bij de professionals een nieuwe Merckxiaanse periode in luiden. De wijze, waarop hij zondag in de Dauphiné Libéré afstand nam van onder andere Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper is mogelijk een indica tie in die richting. Maar voorlopig gaan bepaalde onderdelen van de wielersport gebukt onder hetzelfde euvel als de voetballerij: een nivelle ring die zo donker si als een onweers- lucht. AUTOSPORT De Acro polls rallye Is gewon nen door de Zweed B]6m Waldegaard. Op de laatste dag verloor hij een voorsprong van meer dan acht minuten op de Fransman Darnlche maar deze kreeg ln leidende positie last van mankementen aan de auto die aardig over de kop was gejaagd. VOETBAL FC WV heeft aan drie seizoenen eredivisie een tekort van ruim drie ton over gehouden. Volgens de penningmeester komt dat omdat er minder toeschouwers kwamen wegens de slechte prestaties, omdat er vijf thuiswedstrijden binnen twee weken moesten worden gespeeld, omdat de trainer ontslagen werd en omdat er nog een belastingschuld stond. Normaal bewaren we dit soort berichten voor de komkommertijd en dan staat er „prima begroting" boven. VOETBAL Uitslagen van de onoverzichtelij ke Amerikaanse competitie: Seattle WUde ZwlJ- nen-Atlanta Chefs 3-1, California Branding-Phi ladelphia Woede 3-2, Dallas Wervelstorm-De- trolt Sneltrein 3-1, New Engeland Thee Mannen- Los Angeles Azteken 1-0, Tampa Bay Lawaai- schoppers-Memphis Schelmen 2-1, Tulsa Huf- fers-San Dlego Voetballers 3-0, Vancouver Wlt- petten-Edmonton Drilboren 3-1. Oewoon FC Den Haag. dat heeft toch wel wat meer cachet. VOETBAL Door ex-titelhouder C8KA Sofia met 2-1 te verslaan Is Levski 8partak Sofia Bulgaars voetbalkampioen geworden. In het voor-Olympisch toernooi plaatste Hongarije zich voor de volgende ronde door Roemenie met 3-0 te verslaan. SOFTBALL Uitslagen uitgestelde wedstrij den: hoofdklasse Bloemendaal-Klnhetm 0-1; eerste klasse: UW-Plngulns 3-2, Blrds-Meteoor 11-3, Westerkwartler-Onzc Gezellen 9-1 VOETBAL Telstar heeft twaalf amateur voetballers, In leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar gecontracteerd. Zo weinig vertrouwen in de toekomst? PARIJS (AFP) Gilles Mo- retton, die enkele maanden geleden in Amsterdam voor het beslissende punt zorgde in de Davis Cup-landenwed- strijd Nederland-Frankrijk, heeft bij de open Franse ten nis kampioenschappen de eerste geplaatste speler uitge schakeld. De jonge Fransman versloeg de 20-jarige, als elfde geplaatste Argentijn José Luis Clerc, met 6-4, 6-2, 6-3. Dat gebeurde, nadat een serie regenbuien de banen onder water hadden gezet en op de hele middag een partij was uitgespeeld, waarbij de als zesde geplaatste Harold Solo mon met 6-2, 6-1, 6-1 won van de Fransman Pascal Portes. Diens landgenoot Moretton moest bij 1-0 in de derde set eveneens voor enige tijd de kleedkamer opzoeken. Het schaadde hem geenszins. Clerc. die als gevolg van een opkomende griep een verhoogde temperatuur had. gal de Fransman alle eer. „Hij speelde werkelijk uitstekend." Moret ton lachtte: „Ik sta zo laag op de ranglijst, dat hij me niet echt serieus nam. Dat kwam me goed van pas. Het prikkelde me zo dat ik beter speelde dan ik ooit heb gedaan". In aansluiting daarop vielen ook bij de dames de eerste gaten in de plaat- singslljst. De als elide geplaatste Rosy Casals, die als gevolg van een knie-operatie nog steeds mank loopt, verloor met 6-1, 6-4 van het grote MADRID De FIA, de Inter nationale Automobiel Federa tie, heeft tijdens een congres in Madrid een motie aangeno men waarin gesteld wordt dat met ingang van 1 januari 1980 het brandstofverbruik in alle wedstrijden met tien procent teruggebracht moet worden. De motie werd niet alleen aan genomen wegens het energie tekort in de wereld maar ook om een voorbeeld te stellen aan alle automobilisten. Het besluit was de FIA overigens ingegeven door de FISA, de internationale motorsport fe deratie. Eerder al had het circuit van Zandvoort aangekondigd een vermindering van het energie verbruik met vijf procent na te streven. Dat zou met name gerealiseerd dienen te worden door minder trainingen toe te staan. Straffen Eerete gedeelte zevende etappe: i. Verelute 100 km ln 2 uur. 6 min, 48 sec. (met tljdvergoedlng 2.06,33) 2 Oödde z.t. (met tijdverg. 2.06.38). 3. Van der Poel (z.t. (met tijdverg. 3,06,38). 3. Van der Poel z.t. (met tijdverg. 2.06.43). 4. Pluger* z.t. 6. Prinsen z.t. 6. Wekema z.t. T. Wijnands z.t. 8. Burkhardt (WDI) z.t. B. Schür z.t 10 Logvln (8ov) z.t. 11. Htlbertnk z.t. 12. Koppert z.t 13. Van Dongen Z.t. 14. Van de Broek z.t. 15. Moons z.t. 16. D'OmeUas (Can) z.t. 17. Felken z.t. 18 Huyzen z.t 19. De Wilde z.t. 20. Van Peer z.t. Tweede gedeelte: 1. Wekema 3.29.43 (met tljdver goedlng: 3.29.28). 2. Dedenov (8ov) z.t. (met tljd vergoedlng: 3.29.33). 3. Koeznetsov (8ov) z.t. (met tljdvergoedlng: 3.29.38). 4. Vermlula op 1.43. 5. Oödde z.t. 6. Mutsaars. 7. Van Dijk. 8. Prinsen. 9. Broers. 10. Klein. 11. Koppert. 12. Hoezen. 13. Plugere. 14. Albersen. 15. D'Omellaa (Can). 18. Van Meer 17. Hllberink. 18. Wijnands. 19. 8ch0r. 20. Bückhardt (WDI) Allen ln dezelfde tijd als Ver sluis. Algemeen klassement: 1. Lammertink 27.18.21, 2. Wijnands 27.20.23, 3. Jonkers 27.20.29, 4. Van der Poe! 27.21.01, 5. De Rooy 27.21.39, 6. Prinsen 27.21.45, 7. Bleringa 27.22.00, 8. SUmsnlJder 27.22.37. 9. Van Lamoen 27.22.89, 10. Mutsaars 27.23.11. 11. Wekema 27.23.55, 12. Van Meer 27.24.11, 13. Broers 27.24.13, 14. Schür 27.24.23, 15. Von Löffelholz (WDI) 27.24.28,16. Ha&slnk 27.24.48, 17. Hogervorst 27.25.16, 18. Nleuwdorp 27.25.22,19. Van der Kruys 27.25.41, 20. Van Egmond 27.25.53 Jimmy Connors: niet naar Wimbledon? Tsjechische talent Helena Stracha- nova. De Argentijnse Ivanna Madru- ga trok zich van de gravelbaanrepu- tatie van Mima Jausovec weinig aan en versloeg de Joegoslavische met tweemaal 6-4. De Amerikaan Jimmy Connors kwam niet in moeilijkheden in zijn partij tegen India's Ramesh Krishnan, zoon van een beroemde tennisser uit de vijftiger jaren. Connors won met 6-1, 6-1, 6-4. Krishnan brak Connors servi ce één keer, bij de stand 5-2 in de derde set. Maar de Amerikaan trok de zaken daarna snel recht. Overigens zei Connors na afloop van de partij niet zeker te weten of hij dit Jaar wel op Wimbledon zal meespe len. Zijn vrouw verwacht eind Juni/ begin juli het eerste kind. „En dan wil ik bij haar zijn," aldus Connors. „Maar als ik dit jaar niet speel, dan kom ik in 1980 terug. Dat is ook geen ramp." Ook Viras Gerulaitis bereikte de der de ronde. Hij had geen moeite met een andere Amerikaan, Brad Rowe. Setstanden: 6-4, 6-1, 6-2. Met Gerulai tis. Solomon en Connors bij de laat ste 32 spelers, bestaat er een goede kans dat er een einde komt aan de vele mislukkingen van Amerikanen in de open-Franse kampioenschap pen. Jimmy Connors is er nog nooit in geslaagd om Roland Garos te winnen. Verzorger Keulen van Roda JC ls door de tucht- commlssle van de KNVB veroordeeld tot een boete van 500,-. waarvan de helft voorwaarde lijk Keulen had na het duel Feyenoord-Roda JC scheidsrechter Jan Beek onwelvoeglijk bejegend De kritische woorden van Roda-tralner Bert Ja cobs na afloop van dat duel aan het adres van dezelfde arbiter werden niet bestraft. Kennelijk zag Beek geen reden de publiekelijk geuite be schuldigingen van Jacobs door te spelen naar de tuchtcommlssle. De uitgedeelde straffen Zijn verder: R Ouderland (FC Amsterdam) een onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk. B. Schubert (FC Utrecht) een onvoorwaardelijk plus een voorwaardelijk. R. Al- bertsen (FC Den Haag) 100,-boete, C van de Munnlk (Excelsior) een voorwaardelijk plus 150,- boete. R. Duitser (FC Vlaardlngcn) een onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk C. Do- menie (FC Vlaardlngen) drie onvoorwaardelijk plus 50,- boete. C. v Kooten (Oo Ahead Eagles) drie onvoorwaardelijk plus ƒ200,- boete. J Vos kamp (Oo Ahead Eagles) een onvoorwaardelijk plus 75,- boete. Boekingen: A-spelers C. Stout (Amsterdam. R Isrei (PEC/Zwolle), O Hazelhekke, J v Pelt, H Suvee (allen Wagenlngen), E. Ophof (NEC) Vrijspraak: A. Kalishoek (Excelsior) Mondelinge behandelingen C. de Vos van Steen- wljk (FC Vlaardlngen) gele kaart ln Willem II-FC Vlaardlngen (Hemelvaartsdag) en rode kaart ln de Graafsehap-FC Vlaardlngen, S. Bloemberg (Gro ningen) rode kaart In Fortune SC-Oroningen, W. Waalderbos (Groningen) gele kaart in Fortuna SC-Oroningen BOSCO CHIE8ANUOVA De Zweed Berndt Johansson heeft op de eerste aankomst op een col ln de Ronde van Italië toegeslagen. De Olympische kampioen van 1976 toon de zich in de slotfase van de veertien de etappe juist iets sneller dan de Italiaanse favoriet Francesco Moser. Lange tijd was de rit van donderdag weinig meer dan een wandeltocht. Mede ten gevolge van de opnieuw tropische hitte wachtten de 116 ren ners die nog in de strijd zijn tot het Gardameer, op 66 kilometer van de finish gelegen, was bereikt voor het tempo eindelijk omhoog ging. De ge lederen bleven echter nog gesloten. Op zestien kilometer voor de eind streep sprong de Italiaan Roberto Vi- sentini weg. Hij nam een kleine mi nuut voorsprong. Johansson, die al eerder in de Giro een ritzege op zijn naam had gebracht, zette de achter volging in en passeerde hem op de laatste kilometer. Een groep van veertien renners stormde vervolgens op de meet af. Johansson, die met een achterstand van 3 min 49 sec vijfde in de algemene rangschikking was, toonde zich juist iets rapper dan Francesco Moser en de Noor Knut knudsen. Consequen ties voor de algemene rangschikking had de rit amper. Maar het gaat er wel naar uitzien dat Knudsen een zeer belangrijke gegadigde voor de eindzege is geworden, met nog een grote tijdrit in het vooruitzicht. 1. Johansson (Zwe) de 121 km ln 6.07,15 (gem. 34,636 km/u), 2. Moser (Ita) op 2 sec., 3. Knudsen (Noor) op 3 sec., 4. Saronnl (Ita), 5.8chmutz (lta), 6, Panizza (Ita), 7. Laurent (Fra), 8. Sgalbazzl (Ita), 9. Beccla (Ita), 10. Llenhard (Zwl) allen op 3 sec Algemene rangschikking: 1. Saronni (Ita) 68.17.08, 2. Knudsen (Noo) op 18 acc., 3. Moser (Ita) op 1.39, 4. Laurent (Fra) op 3.35, 5L Johansson (Zwe) op 3.46, 6. Contlnl (Ita) op 5.06, 7. Beccla (Ita) op 5.17, 8. Bertogllo (Ita) op 8.39. 9. Fuchs (Zwl) op 9.25,10 Schmutz (Zwl) op 10.51 PRAAG Het Nederlands basket balteam (heren) heeft in Praag de eerste wedstrijd van een internatio naal toernooi tegen België met 95-72 gewonnen. Het toernooi is een voor bereiding van Nederland op de strijd om de Europese titel in Italië. Aan het toernooi wordt verder deelgeno men door twee Tsjechische teams. Zij speelden tegen elkaar. De A-selectie zegevierde met 103-66. Het is toch interessant om je nu al af te vragen, hoe de zwaargewicht voorzitter van de uiterst trotse Amsterdamse eredivisie-voetbal- vereniging AFC Ajax, de heer Ton Harmsen. de trainer-coach van het eerste herenteam, bij het be halen van de landstitel zal toe spreken. Zal dat ongeveer zó toe gaan? Cor Brom in een hoekje gemanoeuvreerd. Harmsen daar breed hangend tevenover. Even kuchend, een streek met de linker hand door het gepommadeerde haar. naar woorden zoekend En dan ineens: Cor, kijk, al dat gezeur van de laatste tijden, die stukken in de kranten Vergeet dat nou allemaal. Het ligt alle maal niet zo gemakkelijk, tenmin ste, het ligt ook niet zo moeilijk. Je hebt natuurlijk een beetje mazzel gehad bij je werk dit jaar. je had die pechjongens mee. maar ja! Kijk, Cor, je bent natuurlijk een prima vogel, en sommigen zullen ook wel een vakman in je zien. Maar luister, Cor. ondanks de prestaties die Jij aanvoert en die die goser van Jansma maar naar- voren brengt in zijn televisiepraat jes, kijk, Cor, dat zegt me allemaal zo weinig. Ik zeg het nogmaals. Cor, lk vind je een fijne vent. maar ik geloof toch niet dat je de ge schikte trainer voor onze club bent. Geloof je me, ik bedoel, be grijp je me? Je kijk zo raar! Is er wat? Nee, oh goed. Kun je dan morgenochtend even bij me op de zaak langskomen, kunnen we de zaken even afhandelen, zal ik ook zorgen dat de advocaat er is, oké! Cor, prima, kerel, ik wist dat je een goeie vent was, dat je dit soort dingen meteen begrijpt. Kom, we moeten nog even naar de fotogra ferende pers. Ik heb De Telegraaf een foto beloofd van ons twee tjes Werk een beetje mee, ik leg mijn arm om jou heen en jij doet dat ook met mij. Ja, kom op, kerel, bedankt hè en vergeet niet dat de poen natuurlijk hartstikke geramd zit Cor Brom is een veelgeplaagde trainer. Zoals dat zo fraai heet. Maar hij is het gewoon. Technisch leider van de machtigste voetbal club in dit land, reeds in het bezit van een nationale beker en nu op de drempel van het nationale kampioenschap. Zoiets heet de „dubbel" en in alle landen buiten Nederland (en dat zijn er nogal wat) betekent zoiets veel. Zo niet hier te lande. In Nederland wordt een dergelijke prestatie gebaga telliseerd en wordt er met kracht op de toevalligheid Twente gewe zen, die een belangrijke rol speelt of k&n spelen ln de Ajax-avontu- ren. Een unfaire behandeling, niet goed nagedacht door de betrokke ne Sport, niet op zijn juiste waar de ingeschat dus. Cor Brom moet dit soort verhalen dagelijks medemaken. Dat zijn Ajax er doorheen gezwijnd is, dat het een eventueel kampioen der middelmatigheid is, dat het niet best voetbalt en dat het slechts met moeite Volendam in de halve finales kan overvleugelen. Het mag best allemaal waar zijn, maar waarom moet dan één man speci aal zo gekapitteld worden? Waar om moet iedereen zijn mestkar op het erf van de trainer omkiepen en vervolgens weglopen met de woor den „Wat je ermee doet. je ziet het maar!" Niemand verdient zoiets. Zoals ook geen enkele voetbaltrainer ter wereld het verdient, door het min of meer middelmatig voetballen van zijn eigen vereniging, daags voor de nationale bekerfinale, on deruit gehaald te worden in een krant via de woorden: „Ik geloof best, dat Brom weg moet, hij is wat stil blijven staan." Of woor den van dergelijke strekking Het, nogmaals gezegd, uiterst middelmatige voetbaltalent Wim Meutstege, achterspeler bij Ajax en meer ook niet, sprak deze ver heffende woorden tegen de jour nalist over zijn eigen coach en weer was er een pagina-groot ver haal rond de figuur van Brom aan elkaar geweven. Dit alles stinkt. En nietzo'n beetje ook! Pagina's vol met anti-Brom- teksten, foto's in een rij geplaatst van een geplaagd man. Insinua ties alom. beschouwingen op valse basis vastgelegd, allemaal onsma kelijk en al maanden aan de gang. Zonder dat iemand er iets tegen doet. Cor Brom zegt zelf. rustig te blij ven onder deze aanval van kritiek. De ras-Amsterdammer bleef in ie der geval zichzelf, toen NOS-man Jansma hem in de rust van de Europa Cup I-finale van afgelopen woensdagavond eens tien minu ten rustig voor de camera haaide Daar zat een typische voetbaltrai ner. een kenner die in ieder geval voor mij duidelijk maakte, wat er allemaal aan de hand was. Die nog eens op zijn gemak uitlegde, hoe dat Engelse voetbal nou in elkaar steekt en die daarna uiteraard op zijn eigen Ajax uitkwam. Ik weet niet. of het zo duidelijk was. maar de rest kon wat mij betreft feestelijk inpakken. De rij en criticasters, nit-witten. op- schrijvers en anderszins anti- Brommers. De man legde uit, hoe het allemaal gegaan was, hoeveel blessures zijn ploeg had gekend, hoe vaak hij daardoor had moeten switchen en hoe moeilijk het daar door was geweest. En toch hoe hij de ploeg in de finale van deze competitie toch redelijk voetbal kan laten spelen en doelpunten in behoorlijk aantal kan laten ma ken. Het was geen klagen. Het was het constateren van feiten. Brom veegde zijn straatje nauwelijks erg bewust schoon. Hoewel hij wel de kans krijgt. Hij behandelde de materie, zoals hij alles doet Vrij nuchter, simpele woorden gebrui kend. geen poespas, recht op de kern af Brom lijkt mij geen man voor smoespartijen en plakkerige sa menzweringen. Hij heeft het vak geleerd van en in de tijd dat Mi- chels een beul genoemd werd. Iets door Mart Smeets van dat Micheliaanse tref je bij Brom ook nog wel aan. Via eerst Fortuna en later Sparta heeft hij Ajax gehaald. En meteen werd hij in het eerste jaar geconfronteerd met een achterklap, die gewoon en vrijelijk begon te roepen, dat de trainer er niets van kon, dat zijn inzichten verouderd waren en dat hij geen enkele grip op de spelers kon houden. Dat gebeurde dus zomaar, in 1979. Achter elkaar. En terwijl Je zoiets bedenkt, passeren toch namen in je geest: Michels, Kraay. Knobel. Michels. Ivlc, Ko- vacs, Michels; toch een prachtig peloton, dat Brom vóórging, man nen die ook wel iets konden, die ook gewild waren in De Meer. Net zoals Brom in het walhalla in Am sterdam werd binnengehaald. Als vakman, die bij Sparta een aardig spelletje aanvallend voetbal wis ten te doseren. Ajax moest en zou deze man heb ben. Brom was bij Ajax een gewild kind en vrijwel altijd zijn dat de besten. Ik kan en zal ook niet oordelen over de trainerscapaci teiten van de mij sympathiek voorkomende Brom. Dat wens ik te allen tijde voorop te stellen. Maar een behandeling die deze man de afgelopen maanden van zijn club via de pers kreeg, is meer dan gênant te noemen. Het is prol- lerig, het is proleterig, het is een grote Bah! Het is te hopen, dat Ajax zo snel mogelijk landskampioen wordt. Niet voor die Harmsen. niet voor die achterklap, die maar kletst, niet voor de spelers, maar uitslui tend voor Cor Brom. de trainer door Onno Zeisman DEN HAAG Sjoerd Bouma, vooreitter van de hockeyclub Klein Zwitserland, windt er geen doekjes om als het gaat om de diepe motivatie van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen: „We hebben het verleden jaar voor het eerst meegemaakt in Barcelona. Toen bleek dat dit toernooi iets heel aparts heeft en niet te vergelijken is met competitiewedstrijden. Nu zijn we weer kampioen geworden en we vinden dat we een team hebben met genoeg kwaliteit om de cup te winnen. Als je thuis speelt wordt de kans groter, dus alleen daarom al Mocht de zorgvuldige opzet van de voorzit ter en de overgrote meerderheid van de clubleden opgaan, dan kost die Europacup wel zo'n 316.000 gulden Dat is de prijs waarvoor men tegenwoordig een dergelijk toernooi inricht. En dan mag het nog een organisatorische prestatie worden ge noemd, dat voor officials, scheidsrechters en spelers drie hotels zijn losgepraat, waar ze vier dagen in worden ondergebracht. Zo vlak bij Scheveningen gelegen zijn de Pink sterdagen immers gegarandeerde trekkers Het is de derde keer in de geschiedenis van de Europacup dat dit hockey-evenement naar Nederland komt. Utrecht (Kampong) en Amsterdam gingen erin voor. Al werden enkele malen door de heren finaleplaatsen bereikt, de grote winst zat er tot heden niet in. De jaren '70 zijn trouwens opmerkelijk eenzijdig, want na vijf jaar SC Frankfurt 1880 is nu het Londense Southgate al drie keer bekerhouder. Een gebeuren dus voor ploegen met een typische toernooimentaliteit. De verschil lende Nederlandse kampioenen die tot he den deelnamen (Laren, Kampong, Tilburg, HTCC, Amsterdam, Klein Zwitserland) hebben daar nooit hun sterkste punt van gemaakt. De ene keer was het overschat ting die de winst overliet aan op papier zwakkeren, de andere keer gebrek aan veer kracht om steeds maar weer zich volledig in te zetten. Want al zijn er nogal wat teams van minde re kwaliteit, iedere wedstrijd vergt een in spanning. De kracht van Klein Zwitserland is uniek. Misschien vormen de Hagenaars momenteel wel het sterkste clubteam ter wereld zonder aanwijsbare zwakke plekken. In de selectie van zestien spelers, die coach Joost Bellaart voor dit titeltoernooi beeft samengesteld, zijn alleen twee eeuiulgp bankzitters zonder internationale ervying. De rest heeft een erelijst om u tegen te zeggen. 130 maal Nederland jeugd, 195 maal Jong Oranje. 382 maal Nederlands elftal. Een doorgewinterd team dus, dat dit jaar voor de derde keer in successie landskampi oen werd en daarbij geen enkele keer een nederlaag leed. De overmacht was ditmaal zo groot dat ook de Europese beker voor het grijpen lijkt te liggen. Toch zouden we dat zomaar niet durven beamen. Daar zijn verschillende redenen om een overmatig optimisme te temperen. Wel is de steun van een enorme eigen aan hang natuurlijk een belangrijk pluspunt, zeker in wedstrijden waarin het er op aankomt. Klein Zwitserland heeft ook tegenslag. De eerste pech is dat de Hagenaars op één dag zaterdag 2 Juni twee keer in actie moeten komen. Programma-technisch is dat al een onmogelijke zaak, want het zal vrijdags heel wat mensen thuishouden die anders zeker waren gekomen. In elk van de vier groepen van drie herenteams is er één club die de dubbele zaterdag treft. Verleden jaar overkwam het Klein Zwitserland ook al; het ging in de tweede wedstrijd bijna onderuit tegen Uccle. Een organiserende club dient daarvan te worden vrijgesteld. Gemakkelijk is die poule niet. Naast Stade Francais zit daar Guildford in, de Engelse nationale kampioen 1978. Een tegenstander om ernstig tegenaan te kijken. Mochten de Hagenaars de eerste hindernis sen nemen, dan krijgen ze een volgende zeer zware: de drievoudige bekerhouder South gate met z'n enorme toernooimentaliteit en ook de eigenschap van onverstoorbaar door te gaan. En pas dan wacht de finale, zeer waarschijnlijk tegen Rüsselheim, dezelfde ploeg die Klein Zwitserland verleden Jaar in verlenging uitschakelde Een boeiend, maar zwaar toernooi dus voor de Nederlandse kampioenen, die zich geluk kig mogen prijzen dat ze al een keer door de mangel zijn gehaald. De indeling van de vier poules. A Southgate (Engeland, bekerhouder), Edinburgh Civil Servie (Schotland), KKS Lech (Polen) of Gibraltar. B. Rüsselsheim (Duitsland). Sla- via (Tsjechoslowakije), Basler Hockey Ver- ein (Zwitserland), C Klein Zwitserland, Guildford (Engeland), Stade Francais (Frankrijk), D. Real Club de Polo (Spanje), Royal Uccle Sport (België). Dynamo Alma Ata (Sovjet-Unie). De deelneming van twee Nederlandse da- mesploegen maakt het toernooi extra inte ressant en voor de organisatie ook financi eel minder riskant. De bussen uit Amster dam en Tilburg zijn al afgehuurd: met hon derden zullen ze komen, de trouwe aanhang van Amsterdam (bekerhouder) en Were Di (landskampioen 1978) Opnieuw een voorbeeld van ondoordachte programmering door de Europese toezicht houders. Amsterdam en Were Di zijn samen ingedeeld in dezelfde poule Dat is een ge bruikelijke gang van zaken om te voorko men dat de finale er een wordt van twee uit één land. (Bij de heren is dat trouwens ook niet mogelijk.) Maar wie verzint het nu om de grote Nederlandse derby tussen twee elftallen die elkaar al een reeks van jaren de triomf betwisten uitgerekend te plaatsen in de morgen van eerste Pinksterdag en dsn nog wel op een bijveld? De wedstrijd die tot de aardigste van het hele toernooi behoort had een betere plaatsing verdiend. Ervaring, inzet, toernooimentaliteit, een heid vormen de karaktertrekken van Am sterdam. Were Di ls speelser, heeft in som mige opzichten meer kwaliteit, maar ls ook wisselvalliger De Tilburgsen missen op een verschrikkelijke manier Cathy Wouden berg, daarmee aantonend dat ze nogal erg afhankelijk zijn. Maar Marja Strijbosch is terug en dat scheelt enorm, vooral als er in kritieke momenten moet worden geknokt. Verleden jaar speelde Were Di een uitste kende wedstrijd tegen Amsterdam, maar daarna leek de concentratie verdwenen. Ook al door een niet altijd even professio neel gedrag ging de rest van het toernooi de mist ln. Men mag aannemen dat de Tilburg sen wat dit betreft hun les hebben geleerd. De dames zijn verdeeld ln twee groepen, waarvan de nummers een rechtstreeks naar de finale gaan. A Amsterdam, Were Dl, Pegasus (Ierland). Stade Francais (Frank rijk). B Elntracht Braunschweig (Duitsland, Glasgow Western (Schotland). Chelsea Col lege (Engeland) en Royal Uccle Sport (België)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21