Tapijtmarkt ziet er niet florissant uit Export chemie stabiel ABN Bank Ondernemingskamer geeft Pakhoed standje Iraanse olie weer duurder Vraag onze man in Dubai. OPEC: industrielanden schuld van olietekort Meer armslag banken in buitenlands bedrijf Overcapaciteit bij producenten Nog geen dividend bij Hoogovens Van Heugten is niet overdreven optimistisch RS V-gieter ij ging een uur 'plat' Verlies Hagemeijer Ook Noordzee-olie wordt duurder In Zuid-Afrika nog deze week grote prijsstijging ^nTo^em'LkenmenlênwTdéote Herschrijven jaarrekening over 1977 hoeft niet L§. VRIJDAG 1 JUNI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P17 RHS19 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De tapijtmarkt als geheel in West-Europa ziet er niet bijzonder florissant uit. Er is nauwelijks sprake van groei, zodat kan worden gesproken van een statisch karakter van de tapijtmarkt. Daarbij komt, dat tapijtproducenten kampen met een sterke overcapaci teit. Volgens president-directeur J. M. Krikke van Van Heugten speelt bij dit alles wellicht mede een rol, dat de consument als een reactie op de bestaande oliesituatie en mogelijke gevolgen daarvan meer dan voor heen de neiging heeft tot sparen. Wat de Nederlandse markt betreft, ziet het er zelfs bij de meest optimistische beoordeling naar uit, dat de con sumptie van tapijt in grote lijnen gelijk zal blijven. Als gevolg van de strenge winter zijn de verkopen van tapijt in totaliteit in de eerste twee maanden achtergeble ven bij die van verleden jaar. Voorts neemt, nu het ernaar uitziet dat de zon meer gaat schijnen de belangstel ling voor de vakantie en de auto toe, ten koste van het tapijt, dat in de comsumptieve sfeer eerst op de vijfde plaats staat. Daarom wordt pas in het najaar (september) met een aanzet ten van de tapijtverkopen gerekend. Structuuronderzoek De directie betreurt het, dat een door de Nehem uitgevoerd structuuron derzoek ten behoeve van de Neder- AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van Hoogovens acht een dividendher vatting over 1979 niet aannemelijk, gezien het te verwachten resultaat voor 1979 en 1980. Wij hebben de winstdrempel nu ovérschreden, al leen was er een slecht eerste kwar taal. Misschien is er dit jaar weer een kleine winst, zo zei drs. J. D. Hoog- landt, voorzitter van de raad van be stuur, in de jaarvergadering. Ook het Duitse staalbedrijf schrijft weer zwart. landse tapijtindustrie niet tot directe concrete maatregelen zal leiden. Ge hoopt wordt daarom, dat de binnen de Vereniging van Nederlandse Ta pijt Fabrikanten geplande stappen wél tot de gewenste structuurverbe tering in de bedrijfstak zullen leiden. Ook Van Heugten is, mede uit eigen belang, bereid mee te werken aan een gezonde Nederlandse tapijtindustrie, zonder zich daarbij echter op te offe ren, aldus president-directeur Krik ke. Dat de Nehem er niet in is ge slaagd een aanzet te geven tot een algehele herstructurering van de be drijfstak weet hij o.a. aan het missen van voldoende „kwaliteit". Ook door de structuur van de tapijtindustrie als zondanig had de Nehem echter niet de mogelijkheid bepaalde plan nen te verwezenlijken. Intussen wordt in de Nederlandse ta pijtindustrie toegewerkt naar een „pooling" van capaciteiten, aanmel ding van investingen e.d. Kortom, aldus de heer Krikke, er is een groot aantal projecten waarbij de tapijtfa brikanten in Nederland met elkaar willen samenwerken om tot een bete re structuur van de bedrijfstak te komen. Volgens de directie van Van Heugten is het tevens zaak, dat de tapijtindus trie meer aandacht gaat schenken aan de mode-aspecten van tapijt. Re den, waarom dit bedrijf een overeen komst heeft gesloten met de Franse modegroep Charles Jourdan. Ge hoopt wordt daarmede het tapijt in sterkere mate in verband te brengen met kwalitatief modebewustzijn. Een verdere concentratie in de tapijt industrie in Nederland lijkt op dit moment niet waarschijnlijk. „Er heeft al een soort koude sanering' plaats gevonden". Ondanks het feit, dat er zwakke bedrijven zijn, is er toch ook een aantal dat het redelijk doet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van Heugten (ta- pijttegels en kamerbreed tapijt) heeft tegen de algemene trend in in het eerste kwartaal niet onverdien stelijk gedraaid. Zo steeg de omzet met 7 procent vergeleken met vorig jaar (andere tapijtfabrikanten zagen hun verkopen met 10-15 procent ver minderen). De directie koestert des ondanks geen overdreven optimisti sche verwachtingen voor het gehele jaar. „Het is bepaald nog te vroeg om te juichen." Van de totale omzet van Van Heug ten 235 miljoen in 1978) had 175 miljoen betrekking op tapijttegels, waarvan 35 40 miljoen in Neder land. De totale markt voor tapijtte gels in Nederland bedraagt 50 60 miljoen, zodat het aandeel van Van Heugten op deze markt op ongeveer 65 procent kan worden becijferd. Van de totale omzet van het bedrijf heeft 80 procent op het ^buitenland betrek king. De vennootschap heeft plannen om over een aantal jaren naar de beurs (courante of incourante markt) te gaan. De familie Van Heugten, die ongeveer 65 procent van de aandelen bezit, is bereid daaraan mede te wer ken. De directie denkt dat het bedrijf, dat vorig Jaar afsloot met een netto winst van 4 (3) miljoen, na een aan tal turbulente jaren nu een periode van stabiele groei tegemoet gaat. Ge zien de positie die Van Heugten in de tapijtindustrie inneemt en de grote spreiding in de wereld, worden de toekomstkansen niet slecht aange slagen. De Nederlandse chemische industrie exporteert per jaar voor 18 miljard gulden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Een aanzienlijk deel van de export van Nederlandse chemische produkten staat zo vast als een huis. Daar komt niet zo gauw een teruggang in", constateerde ir E. W. Ter Horst van de Verenigiging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI). Ter Horst sprak in de ledenvergade ring, die werd bijgewoond door staatssecretaris K. Beyen van econo mische zaken en belast met de bevor dering van de export. De VNCI-voor- zitter wees erop, dat de totale export van de chemie, ondanks de crisis, al jaren rond de 18 miljard gulden schommelt. Dit is eenzesde deel van de totale Nederlandse industriële uitvoer. Om het constante deel van de che- mie-export op te voeren baten niet alleen de bekende middelen, die ge bruikt worden om de uitvoer van an dere industrieprodukten te vergro ten, zoals exportpremies, kredietga ranties en handelsmissies. Een goed vestigingsklimaat is in de eerste plaats van belang, aldus Ter Horst. Het constante deel van de chemie- export, vervolgde hij. danken wij aan fabrieken in ons land, die produkten leveren die op hun beurt weer grond stof zijn voor andere chemische fa brieken in het buitenland, vaak van hetzelfde concern. Deze export staat vast, zolang de fabriek in Nederland zijn plaats in de keten van internatio nale arbeidsverdeling kan vast houden. TEHERAN (AP, Reuter) - Iran verhoogt vandaag voor de derde maal dit jaar zijn olieprijs. Lichte olie wordt 1,30 dollar duurder en komt op 18,47 (ruim 37) per vat van 159 liter. De notering van zware olie is 1.10 dollar opge schroefd en bedraagt nu 17,74 dollar per vat. De vorige prijsverhogingen dateren MIDDELBURG De ruim honderd personeelsleden van de gieterij van Rljn-Schelde- Verolme (RSV) te Middelburg hebben gisterochtend voor een uur het werk neergelegd. Daarmee protesteerden zij tegen een nieuw reorganisatie-onderzoek, dat gisteren van start zou gaan. Zij kon digden aan het werk niet eerder te zullen hervatten dan nadat het on derzoeksteam van een Zwitsers bu reau het terrein heeft verlaten. Na een uur kregen de werknemers hun zin en ruimden de Zwitsers het veld. De gieterij in Middelburg kwam twee jaar geleden tot stand na een fusie tussen drie gieterijen van de RDM in Rotterdam, Koninklijke Maatschap pij De Schelde uit Vllssingen en Bod- daert uit Middelburg. Om de bouw van het nieuwe bedrijf in Middelburg mogelijk te maken, verleende de ge meente steun van 2,5 miljoen gulden. De werknemers maken zich zorgen over de gevolgen van het reorganisa tie-onderzoek. waartoe het Zwitserse organisatiebureau Night en Wegen- stein een opdracht is verstrekt. Zij vinden bovendien dat de raad van bestuur van het concern de verkeerde weg heeft bewandeld, door alleen de coördinatoren van de vakbonden, die betrokken zijn bij de CAO-onderhan- delingen, in te lichten. Volgens secre taris Jilleba heeft de ondernemlngs- Iraad slechts een korte notities ont vangen over de plannen, geen werke lijke informatie. Jilleba verklaarde verder, dat de RSV-top twee Jaar ge leden bij de opening heeft toegezegd, dat alle gieterij-activiteiten van het concern in Middelburg zouden wor den geconcentreerd. „Het valt ons nu wel koud op het dak dat alsnog een reorganisatieonderzoek wordt ge start, waarbij ook de positie van de Middelburgse gieterij weer ter discus sie wordt gesteld. MANILA (Reuter) De hoge prijzen van olieprodukten en de tekorten op de oliemarkt zijn veroorzaakt door hamsteren in de industrielanden en winstbejag van de internationale olie maatschappijen. Adnan al-Janabi, hoofd van het economi sche en financiële bureau van de Organisatie van Olie Expor terende landen (OPEC), heeft dit gisteren verklaard in de Wereldhandelsconferentie van de Verenigde Naties in Manila. Volgens Janabi hebben de OPEC-lan- den in het eerste kwartaal van dit jaar meer olie geproduceerd dan in die periode van het vorige jaar, on danks de onderbreking van de Iraan se produktie, De tekorten die zich nu voordoen zijn naar zijn mening kunstmatig veroorzaakt doordat de industrielanden grote voorraden wil len aanleggen voor de komende win ter. Dat heeft ook de prijzen opge jaagd. Tegelijk hebben de internationale oliemaatschappijen miljarden winst gemaakt door olie te kopen voor de officiële OPEC-prijzen en op de we reldmarkt af te zetten tegen veel ho gere prijzen. Vrijwel iedere handelaar in olie verrijkt zich op het ogenblik op kosten van de een of de ander, aluds Janabi. Volgens de OPEC-econoom hebben de prijzen van ruwe olie op de zogehe ten spot-market de afgelopen maan den een peil van dertig dollar per vat van 159 liter bereikt. De officiële prij zen van de OPEC liggen nog onder de zestien dollar. De prijzen van oliepro dukten zijn nog buitensporiger ge stegen. Janabi wees alle kritiek van de kant van de rijke landen af. Hij merkte op, dat de OPEC-landen meer ontwikke lingshulp geven dan de industrielan den, dat ze meer olie produceren dan in verband met de stijging van hun inkomsten goed voor ze is en dat ze de voornaamste slachtoffers van de inflatie in de rijke landen zijn. De prijzen van ruwe olie uit de reser ves in de Britse sector van de Noord zee zullen naar alle waarschijnlijk heid stijgen tot het peil dat voor olie uit landen als Algerije, Nigeria en 'Libië geldt, dus 20 21 dollar per vat (159 liter), zo wordt in kringen van de oliehandel in Londen verwacht. Op het ogenblik kost olie uit de zeebo dem ongeveer 18,30 dollar. De zegslieden zeiden te verwachten, dat de prijsverhoging al zeer binnen kort zal worden bekendgemaakt. Olie uit de Noordzee wordt over het alge meen verkocht op basis van contrac- ADVERTENTIE De heer J. A. Kruisheer. Direkteur van het ABN kantoor in Dubai. Nederlander, zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 41 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Kruisheer uitstekend is ingevoerd in Dubai. Een kleine, maar wel erg belangrijke staat. Zo wordt er in dit gebied door Nederlandse bedrijven voor ettelijke honderden miljoenen aan werken uitgevoerd. Dubai is van groot belang als handels- en transitohaven. Mocht u uw zaken rond de Golf willen uitbreiden dan kan de heer Kruisheer u daarbij adviseren. Zijn adres is: ABN Bank, Kuwaiti Building, Binyas Street, P.O. Box 2567, Deira-Dubai. Telex: 5610. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Vijzelstraat 32, Amsterdam, Directoraat Buitenland, tel.: 020-293851. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Zuldafri- kaanse minister van economische za ken, Chris Heunis, zal waarschijnlijk nog deze week drastische maatrege len aankondigen om het brandstof ge bruik binnen de perken te houden. Onder meer worden enorme prijsstij gingen verwacht. Zuid-Afrika staat er slechter voor dan andere landen, omdat het door de internationale reacties op de rassen politiek moeilijk is regelmatige en voldoende aanvoer te krijgen. Iran, jarenlang goed voor tachtig procent van de oliebehoefte van Zuid-Afrika, heeft na de val van de sjah de olie kraan voor Zuid-Afrika dicht ge draaid. Op het ogenblik moet Zuid- Afrika zijn olie kopen op de vrije markt, waar de prijzen nog veel hoger zijn. De komende twee jaar heeft Zuid- Afrika zeker nog voldoende brand stof voor strategische doeleinden. Pretoria is echter niet van plan deze reserves te gebruiken om de crisis te verlichten. De radio meldde eerder deze week dat Zuid-Afrika voor de laatste maal een normaal weekeinde zal meema ken. Volgende week zal de olieprijs niet op de bon gaan, deskundigen verwachten dat een vorm van rant soenering „bijna onvermijdelijk" is. Dc ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in: Nederland, Ierland, Engeland, Kanaal Eilanden, België, Frankrijk, Bondsrepubliek Duitsland, Zwitserland, Gibraltar, Italië, Griekenland, Turkije (Holantse Bank-Üni), Libanon, Saoedi Arabië (Albank Alsaudi Alhollandi), Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein, Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland), Pakistan, India, Maleisië, Singapore, Indonesië, Hongkong, Japan, Z-Korea, Australië, Marokko (Algemene Bank MarokkoS.A.), Kenia, Verenigde Staten van Amerika, Canada, Nederlandse Antillen, Suriname, Venezuela (Banco Continental S.A.), Panama, Columbia (Corporación Financiers International), Mexico. Werkzaam onder dc naam Banco Holandés Unido in: Argentinië, Uruguay. Paraguay, Brazilië, Ecuador. van 15 april en 15 mei. De prijs van lichte olie Is na de nieuwe verhoging 1,,„0 W-ool 3,80 hoger dan de officiële prijs zoals 111 1G KWaï Lcicll die op de laatste OPEC-conferentle Is vastgesteld. Voor de revolutie produ ceerde Iran zes miljoen vaten olie per dag. De laatste tijd is het gemiddelde 4,1 miljoen vaten maar op het ogen blik schijnt de produktie niet verder te komen dan 3,4 miljoen vaten. Die zijn, op de 750,000 vaten voor de bin nenlandse consumptie na, bestemd voor de export. Volgens het officiële Iraanse persbu reau was de nieuwe prijsstijging „ver oorzaakt door de situatie op de Inter nationale ollemarkten". Een functio naris van de oliemaatschappij vertel de dat de maatschappij de prijzen had verhoogd vanwege de extreem hoge olieprijzen op de zogenaamde „spot market", de vrije wereldmarkt voor olie. Hij zei dat veel oliemaatschappijen voordeel hadden van de hoge prijzen op de vrije markt, en dat de Iraanse prijsverhoging was bedoeld om deze situatie te corrigeren. AMSTERDAM (ANP) - Hagemeyer heeft het eerste kwartaal 1979 afge sloten met een verlies van 2.4 miljoen. De resultaten zijn nadelig beïnvloed door het slechte weer, het nog door werken van te hoge kostprijzen en een prijzenslag die ls ontbrand ln de video-recorder branche, aldus het lid van de raad van bestuur Steijer in de jaarvergadering. Hij voegde er echter aan toe dat in maart en april weer een herstel is ingetreden zowel van de omzet als van de bruto winstmarges. Het bestuur bleef terughoudend ten aanzien van het doen van een voor spelling voor het gehele lopende boekjaar. Wel wees men op enkele positieve punten zoals het herstel van de Amerikaanse dollar. De studie die McKinsey heeft ver richt bij het verlieslatende Belgische bedrijf Kalorik is weliswaar afgerond maar een beslissing over te nemen maatregelen wordt pas eind volgende maand genomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft besloten de banken meer armslag te geven in hun buitenlands bedrijf. Daartoe is besloten de be staande regeling voor de positie van de Nederlandse banken in het buiten land, in vaktermen het zogenaamde 5 miljoen voorschrift geheten, te herzien. Deze regeling, gebaseerd op het de- viezenbesluit 1945, hield in, dat de buitenlandse passiva (schulden) van de banken de buitenlandse activa (vorderingen) niet mochten overtref fen, behoudens een vrijstelling van 5 miljoen. Na het ln werking treden van de nieuwe Wet Toezicht Krediet wezen op 1 januari van dit jaar, dien de de regeling te worden gebaseerd op deze wet. Van de noodzakelijke aanpassing aan de nieuwe wettelijke grondslag heeft de centrale bank gebruik gemaakt door een versoepeling van het gelden de voorschirft door te voeren. De sinds 1964 bestaande regeling met zijn uniforme vrijstelling van 5 mil joen werd namelijk zo langzamer hand als weinig reëel meer ervaren. Knellen In beginsel liet het 5 miljoen voor schrift weliswaar evenwicht ln het buitenlands bedrijf van de banken toe, doch in de praktijk bleek dat de regeling ging knellen bij een nog be langrijk netto buitenlands actief. Als gevolg van de sterk gestegen omvang van het buitenlands bedrijf waren de banken namelijk genoodzaakt een ruime veiligheidsmarge ln acht te ne men om niet door onvoorziene opne mingen van gelden in een negatieve positie te geraken. De herziene regeling wordt vandaag van kracht. In het kader daarvan is per instelling een individuele vrijstel ling vastgelegd, waarmede de buiten landse passiva de buitenlandse acti va ten hoogste mogen overtreffen. De vrijstelling bedraagt voor elke instel ling minimaal 20 miljoen. NAARDEN De chemische onder neming Naarden International heeft in het eerste kwartaal boven ver wachting gedraaid. De omzet lag tien procent hoger dan in de eerste drie maanden van 1978 en het verlies was een stuk lager: 0,6 tegen 2.2 miljoen (de herstructureringskosten niet meegerekend). Toch gelooft het be stuur ftog niet dat de resultaten over 1979 al betere zal zijn dan over 1978, aldus het bestuur op de Jaarvergade ring. Pas in 1980 hoopt men een aan zienlijk beter resultaat te bereiken. ten die voor drie maanden worden gesloten. Ze vervallen eind juni. Er bestaat in de Verenigde Staten een ernstig tekort aan dieselolie en huls brandolie en dat maakt het noodza kelijk de Invoer van deze middelzwa re distillaten te subsidiëren. Met deze verklaring heeft het Amerikaanse mi nisterie van energie gereageerd op de klacht van de Europese Gemeen schap dat de Verenigde Staten de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Pakhoed hoeft van de Ondernemings kamer van het Amsterdamse Gerechtshof haar Jaarreke ning over 1977 niet opnieuw ontregeling van de wereldmarkt voor. ?P maken. Wel vindt de olieprodukten nog verergeren. Kamer deze jaarrekening Volgens het ministerie is de subsidie van vijf dollar per vat van 159 liter niet bedoeld om olie uit Europa naar de Verenigde Staten te lokken, maar om de aanvoer uit andere delen van de wereld, het Caribische gebied bij voorbeeld, te verbeteren. Het minis terie stelt dat het om een onvermijde lijke noodmaatregel gaat, die zijn oorzaak vindt in het feit dat de Ame rikaanse raffinaderijen hun produk tie van benzine moesten vergroten om in de tekorten te voorzien. een aantal punten onjuist. De rechter heeft aanwijzingen gegeven waar Pakhoek zich in het vervolg aan zal moeten houden. In het vonnis wordt overigens gecon stateerd dat Pakhoed in de in april jl. gepubliceerde jaarrekening 1978 de aanwijzingen al op enkele punten heeft opgevolgd. Reden voor het von nis was een serie klachten van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinfor matie (SOBI). SOBI had vernietiging van de jaarrekening 1977 geeïst maar zover wilde de Ondernemingskamer niet gaan, mede gezien de ernstige consequenties die dit voor Pakhoed zou hebben. In het vonnis heeft geen van de belde partijen volledig gelijk gekregen wat tot uiting komt in het feit dat zij ieder hun eigen proceskos ten moeten dragen. Volgens voorzit ter drs P. Lakeman van SOBI heeft hij echter wel degelijk succes gehad. Want bij een correcte Jaarrekening had SOBI op geen enkel punt kunnen winnen. Belastingen Een van de belangrijkste conclusies van de Ondernemingskamer ls dat ln 1977 (en nu nog) het eigen vermogen 10,3 miljoen te hoog op de balans stond. In 1975 was een belastingmee valler van 10,3 miljoen die ln de toekomst zou ontstaan bij de winst geboekt. Mag niet zei de rechter, want als het zover is, bestaat die meevaller misschien niet meer. De winst was dus in 1975 geflatteerd. Lakeman wees erop dat volgens de gepubliceerde cijfers de winst over '75 vijf miljoen hoger uitviel dan over '74. In feite daalde hij dus in dat jaar met ongeveer 5 miljoen (rekening houdend met de ten onrechte ingecal culeerde meevaller van 10,5 mil joen). Een daling van de winst in 1975 had waarschijnlijk gevolgen gehad voor de koers van het Pakhoed-aan deel. Een punt waarop SOBI gedeeltelijk gelijk kreeg was dat van de waarde ring op de balans van een groot pak ket certificaat Van Ommeren, verte genwoordigend 20 procent van het kapitaal ln deze onderneming. De certificaten stonden voor 44 mil joen op de balans terwijl de beurs waarde eind 1977 slechts 23 miljoen was. De Ondernemingskamer schreef wel voor dat Pakhoed de beurswaar de ln de toelichting op de balans vermeldt (dat was niet gebeurd) maar had geen bezwaar tegen de hogere waardering op de balans. Argument: de certificaten worden niet aange houden om op de beurs te kunnen verkopen maar om zeggenschap uit te oefenen. Door het houden van een 20 procent belang kan Pakhoed een overname van Van Ommeren door derden belemmeren. Een belangrijke zaak, omdat Van Ommeren op het gebied van tankopslag een grote con current voor Pakhoed is. Schulden SOBI had gewild dat een schuld van 260 miljoen van de Maasvlakte Olie Terminal (MOT) voor een deel op de Pakhoedblaans had geprijkt omdat het concern medegarant staat voor de schulden van MOTO Pakhoed heeft een belang van 29,4 procent ln MOT en 29,4 procent van 260 mil joen ƒ77 miljoen. De rechter wees de eis van 80BI af maar schreef wel voor dat Pakhoed melding maakt van verplichtingen van MOT over een reeks van jaren. Dat was onvoldoen de gebeurd, maar ln de Jaarrekening 1978 beterde Pakhoed op dit punt haar leven. Pakhoed kreeg verder nog van de Ondernemingskamer de aan wijzing dat van belang zijnde nega tieve resultaten van de MOT afzon derlijk moeten worden genoemd. Pakhoed had nagelaten melding te maken van verliezen bij de MOT. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19