Antieke dramatiek en ruige schoonheid Hoe liet u? norma Goudgappers in Victoria's tijd Jacht op links in Leningrad Schijn bedriegt in Rome The first great train robbery Days of Heaven Prolongaties en reprises fc Gespannen sfeer achter de schermen TROUW/KWARTET P15 RHS17 iseeia.uii uays 01 neavca door D. Ouwendijk Het lijkt een ironie, dat aan de film „Days of heaven" juist die titel is gegeven. Want wat er aan gebeurtenissen in wordt uigebeeld, herinnert meer aan „helse" omstandigheden, zoals die bij voorbeeld door Steinbeck in „The grapes of wrath" zijn beschreven, dan aan „hemelse". door W. Wielek-Berg De schrijver/filmregisseur Mi chael Crichton brengt ons in „The first great train robbe ry" („De eerste grote trein- roof"), gebaseerd op zijn ge lijknamige bestseller, terug naar de dagen van koningin Victoria, om precies te zijn naar 1855. Cameraman Geoffrey Uns worth schiep in Ierland, waar de film werd opgenomen, een ouderwets Londens sfeertje, dat zoal niet helemaal au thentiek, dan toch romantisch, kod dig en ook wel eens sinister aandoet. In die entourage beramen een snaak se gentleman-boef (Sean Connery), zijn trawant (Donald Sutherland) en zijn minnares (Lesley-Anne Down, bij ons bekend door haar rol in de Engel se televisieseris „De familie Bella my") een ambitieus plan. Zij willen het gouf roven dat bestemd is voor de Engelse soldaten in de Krim (er woedt daar, zoals bekend, een oorlog) en wel uit een rijdende trein, iets dat nog nooit tevoren was vertoond. Ook in het in 1899 verschenen boek „Boy life on the prairie" waaruit een' citaat aan de film is meegegeven ademt de geest van ruig-poëtische vrijheid die Malick in zijn film heeft i gehandhaafd. Aan de andere kant heeft hij de sociale aspecten die in zijn film „Badlands" duidelijk op de voorgrond stonden niet geheel en al willen verwaarlozen. Hij heeft in de „zwervers" hij laat de geschiedenis zich afspélen in de tijd rond de eeuw wisseling. in elk geval heel vroeg in deze eeuw hij heeft in de zwervers niet uitsluitend schilderachtig „uit vaagsel" verbeeld, maar ook door de maatschappij onverschillig naar de zelfkant toe geschoven armoedzaai ers. Het egoïsme ,van de maatschap pij wordt door de zwervers beant woord met daaraan aangepaste on verschilligheid en hardheid. Schilderachtig Dit aspect aan het schijnbaar vrije en schilderachtige schooierige bestaan- van de zwervers is in de film gecen treerd op een viertal mensen, Bill, diens vridhdin Abby, het met hen optrekkende vroegrijpe kind Linda (dat het verhaal gedeeltelijk vertelt) en „de boer". Bill werkt als loss^ kracht in een ijzergieterij, waar hij, behept met een twistziek karakter, ruzie krijgt met een voorman en weg loopt. Met Abby en Linda zoekt hij een plaats op een trein, die met tien tallen zwervers op weg is naar de graangewesten van Amerika. Ze wor den ergens, waar de trein stopt, uitge laden en rijden op boerenkarren naar de velden waar het koren rijp staat om gemaaid te worden. De akkers lijken eindeloos; er is daarom weken lang werk. De boer wordt stapel ver liefd op Abby. Bill hoort bij toeval, dat de jonge boer wegens ziekte ten dode is opgeschreven en daarin ziet hij een kans: als de oogstwerkzaam- heden ten einde zijn weet hij Abby ertoe over te halen om op het voorstel van de boer in te gaan en gedrieën te blijven. Bill en Abby laten het voor komen, alsof zij broer en zus zijn. Abby leert de boer waarderen en trouwt zelfs met hem. Het huwelijk heeft een uitstekende uitwerking op de jonge boer, hij krijgt steeds meer gezondheid terug. Maar met het her stel van zijn gezondheid gaat ook een herstel gepaard van zijn persoonlijk heid. Het leidt ertoe, dat hij minder vertrouwen krijgt in de broer/zus rela tie van zijn vrouw en Bill. Het komt tot een conflict waarna Bill zijn bie zen pakt. Nog één keer komt Bill terug, om te laten zien wat hij van zichzelf gemaakt heeft. Die terugkeer loopt, tegen de werkelijke verhoudin gen in (Abby is van haar man gaan houden) uit op een tragedie dood slag op de jonge boer, achtervolging van Bill door de politie, waarbij hij ook de dood vindt. De enigen die in volledige vrijheid overblijven zijn Abby en Linda. Antiek Het klinkt wat antiek. Het is allemaal ook antiek. Dat ligt niet aan de tijd, waarin de dingen zich afspelen. Ook Malicks film „Badlands" had de tijds- achtergrond van enkele decenniën geleden achter zich, maar de aanpak was daar niet-gedateerd sociaal. Dat is wel het geval met „Days of hea ven". Wel aanpak van menselijke mo rele en maatschappelijke schamel heid, maar binnen het (indertijd zo geliefde) overheersende kader van een imposant afgeschilderde natuur. In zekere zin herinnert de film aan werk van Stijn Streuvels, zoals „De vlaschaard" of „De teleurgang van den Waterhoek" (Rademakers „Mira"). Het landschap wint het in feite van de mens. Al moet hier on middellijk aan worden toegevoegd, dat het herhaaldelijk op een overwel digende manier gebeurt. De verantwoordelijke man voor de camera-directie is Nestor Almendros geweest, wiens naam ook verbonden is aan films als „Mijn nachten met Maud", „Le genou de Claire", „La collectioneuse" (om maar enkele te noemen). De beelden in de film zijn veelal van een adembenemende schoonheid, waarbi de luchten het smallere aanzicht van de aarde (gras- en korenvelden, vennen en bossen) bepalen. Je kunt dit ook symbolisch zien: het menselijke spel is een voor bij gaande toevalligheid binnen de ontembare dramatiek van de natuur. Het is een symboliek die prachtige beelden oplevert: een oog strelende symboliek, dis echter de geest onbe vredigd laat en in zekere zin irriteert. Donald Sutherland en Sean Connery in „The first great train robbery' Vier sleutels Het grootste deel van de film houdt zich bezig met het opsporen en nama ken van de vier sleutels die toegang geven tot het goud: ze zitten op drie verschillende, moeilijk toegankelijke plaatsen en Lesley-Anne Down draagt haar steentje tot de speur tocht bij als niet onverdienstelijke vrouwtjes-maakster. Van alles komt erbij te pas: vrijlusti- ge heren, een executie in het open baar, een slangenmenselijke inbreker die over een loodrechte muur met stalen tanden klimt, een dode kat en een gefingeerd lijk. Sommige fragmenten zitten boorde vol spanning, Sean Connery en Do nald Sutherland spelen hun rollen met kennelijk plezier, er zijn een paar intrigerende nevenintriges, kortom: het is best een aardige film. Eindhoven-Rembrandt, a.l. Interiors De eerste ernstige film van Woody Allen en de eerste waarin hijzelf niet meespeelt. Prachtig mooi. De gehele week in Select, Delft en EDB, Deventer. 1900 Revolutionair epos van Ber nardo Bertolucci over opkomst van socialisme en fascisme op het Italiaanse boerenland, van 1900 tot 1945. De gehele week in Roxy. Amsterdam. Brutti, sporchi e cattivi Satiri sche klucht op sociale basis over het Romeinse sub-proletariaat van Ettore Scola. De gehele week in Alhambra 2, Amsterdam; Mo vies, Utrecht. C'eravamo tanto amati Boeiende film over liefde, politiek en film in het Italië van 1945 tot nu. De gehe le week in Tuschinski 5, Am sterdam. 2001: A Space Odyssey De beste science fiction-film ooit gemaakt, door grootmeester Stanley Ku brick. De gehele week in Luxor, Rotterdam. A Wedding Amusant en satirisch wandkleed over Amerikaans leven van Robert Altman. De gehele week in Camera 2, Groningen; Mo vies 1, Utrecht. Een schijn van Twijfel Documen taire van internationaal niveau over het leed van de concentratie kampen, gezien met jonge ogen. 1 juni Filmhuis Uilenstede/Filmliga Amstelveen. Mens uit Marmer Magistrale film van de Poolse regisseur Andrzej Wajda over de speurtocht naar een arbeider die werd vereeuwigd en in vergetelheid verzonk. Film huis Velsen, 5 en 6 juni. Die verlorene Ehre der Katharina Blum Uitstekende film van Volker Schlöndorff over het hysterische klimaat in Duitsland dat een jon ge vrouw tot moordenares maakt. Naar de gelijknamige roman van Heinrich Böll. Hippopotamus, Leeuwarden. 1 juni; Vannu, Bols- ward, 2 juni; Trebol, Harlingen, 5 juni; Kafe de Lantaarn, Dokkum, 6 juni. Der Handier der vier Jahreszei- ten Een van de vroege en een van de beste films van Rainer Werner Fassbinder waarin hij ruim schoots gebruik maakt van melo- dramatiek en ver boven het genre uitstijgt. Filmhuis Enkhuizen, 4 mei. ADVERTENTIE Vee! mensen liggen maar raak. Ondanks dat ben je zeker van een gezonde nachtrust op Norma Matrassen en Boxsprings. Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij: Norma Postbus 13 5821 AA Boxmeer. Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens VRIJDAG 1 JUNI 1979 BUITENLAND door Kronld Ljoebarskf Vanaf oktober 1978 wordt in Leningrad jacht gemaakt op de linksen. Ze worden gearresteerd, berecht, afgeranseld, gechanteerd en op alle manieren geïntimideerd. Deze linkse oppositie bestaat uit jonge mensen van rond de twintig, enkele van hen zijn zelfs nog op school. Desalniettemin zien de autoriteiten een gevaarlijke vijand in de nieuwe beweging. Wanneer een jongen of meisje in de Sowjet-Unie voor het eerst hoort van alle verschrikkelijke en waanzinnige dingen die in dit land gebeuren, gaan hun gedachten vaak terug naar de allereerste bronnen, naar de grondleggers van het socialisme als wetenschap. Ze buigen zich over de beloften en de prognoses uit vroeger tijd en storten zich dan, verontwaardigd over de tegenstrijdigheid tussen de verkondiging en de werkelijkheid, met jeugdig vuur in de strijd om de verraden idealen nieuw leven in te blazen. Des te vuriger omdat er in de Sowjet-Unie weinig bekend is over andere mogelijke idealen. Zo werd in Rusland de linkse tegenstander geboren. Tientallen meisjes en jonge mannen en vele van hun vrienden in de Balti- sche, Bjelorussische (Witrussische), Oekralnse en andere republieken hebben zich verenigd rond het dooi hen uitgegeven tijdschrift „Perspec tieven". evenals alle andere onafhan kelijke uitgaven in de Sowjet-Unie op de schrijfmachine geschreven. Zij formuleren hun programma al- - dus: „Een groep jonge mensen heeft de politieke strijd aanvaard niet om „revolutietje te spelen" of egoïstische doeleinden na te streven, maar bewo gen door de wens om het land te redden van een naderende catastrofe en het te bevrijden uit de afschuwelij ke toestand, waarin het zich de laat ste zestig jaar heeft bevonden. Wij zijn diep bezorgd over de toekomst van het Russische volk en eveneens over dat van de andere volken van 'het Sowjet-rijk." Huiszoekingen In een klein houten huisje aan de Primorski Pros pekt in Leningrad werd een commune opgericht waar jonge mensen zich verzamelen, dis cussiëren en filosoferen. Ze leven as cetisch evenals in de legendarisch geworden jaren twintig. Allen waren' het er over eens dat de enige weg die voor hen en hun land onaanvaarb- daar was, die van het geweld was. Maar hoe moest het verder? Ze beslo ten dat onderwerp ter sprake te bren gen op hun Alunie Congres dat in oktober 1978 gehouden zou worden. Maar het congres ging niet door. In diezelfde maand barstte in Leningrad een golf van huiszoekingen en verho ren los. Op 14 oktober werd de leider van de commune, tevens schrijver van verschillende artikelen in de Per spectieven, de twintigjarige student in de geschiedenis Alexander Sko- bow gearresteerd. Diezelfde dag wer den ook de juist in Leningrad aange komen Andrej Blesow uit Moskou en Viktor Pawlenkow uit Gorki aange houden. Op 31 oktober werd boven dien de negentienjarige student in de fysica Arakdi Tsoerkow opgepakt. „De zaak" was aan het rollen in bracht. Vrijgelaten werd na tien dagen alleen Pawlenkow, de overigen bleven onder de hoede van de KGB (de Russische geheime dienst). Eindeloos waren de verhoren die niet alleen in de Bolsjoj Dom van de KGB aan de Oelitsa Voinova, maar ook in de klasseloka len en in de spreekkamers van vele Leningradse scholen werden afgeno men. Maar het lukte niet de jonge mensen te intimideren. Zonder proces Op 5 december verzamelden zich een kleine tweehonderd Jongeren uit Le ningrad voor een demonstratie bij de Kazan-kathedraai aan de NJewski Prospekt om een open rechtszaak voor de gearresteerden te eisen. De demonstratie werd uiteengejaagd. ongeveer 20 mensen werden aange houden. Daardoor werd de KGB ech ter wel tot grotere activiteiten aange dreven. Andrej Bjesow werd zonder enige vorm van proces naar een psychiatri sche inrichting overgebracht waar hij een intensieve behandeling met scha delijke preparaten onderging. Drie maanden na zijn arrestatie werd hij naar zijn huis In het Moskouse dis trict teruggezonden waar hij onder toezicht van de militie en de psychia ter staat en zich dagelijks moet mel den voor een behandeling. De zaak van Alexander Skobow werd op de bekende manier afgewikkeld. Het beruchte Serbski Instituut stelde de diagnose: „schizoïde psychopa thie" en op 19 april werd hij achter gesloten deuren veroordeeld tot een behandeling in een psychiatrische in richting. De termijn was onbepaald hetgeen volgens de ervaring een groot aantal jaren betekent. Arkadi Tsoerkow werd toerekenbaar verklaard. Zijn zaak werd behandeld tijdens de zittingen van 3 tot 6 april, zoals gebruikelijk in deze gevallen zonder publiek en praktisch zonder verdediging. De vrienden van Tsoerkow die zich voor het gebouw van de rechtbank hadden verzameld en niet in de rechtszaal werden toegelaten, werden gegrepen door politie en leden van de droezjinniki, de befaamde hulppoli tie. Viktor Pawlenkow werd weer ge- Enscenering door J. den Boef ROME De schijn bedriegt hier. Uiterlijk is er niet veel te merken van de campagne voor de verkiezing van een nieuw parlement, laat staan van een crisissituatie. Er zijn affiches en er worden afsluitende demonstratieve verkiezingsbijeenkomsten gehouden. Vandaag staat de communistische leider Enrico Berlinguer op het programma. Maar het is niet opwindend. Spanning is er alleen-achter de schermen. De Russische dissident Kronid Ljoe barski (44) woont sinds vorig jaar in het Westen. Hij is astrofysicus en wetenschappelijk medewerker op het Max Planck Instituut. In 1972 werd hij gearresteerd en tot vijf jaar veroordeeld wegens anti-Sowjet- propaganda en agitatie. arresteerd en samen met Ljew Koets- jaj vijftien etmalen vastgehouden. Beide vrienden gingen voor de volle vijftien etmalen in hongerstaking. Tsoerkow weigerde schuld te beken nen of berouw te tonen. De rechtbank bevond hem schuldig aan de volgen de misdrijven: het auteurschap van een artikel in Perspectieven en een mondelinge afkeuring van de partij politiek in een kring van bevriende studenten. Daarvoor werd hij veroor deeld tot 5 jaar kamp en 2 jaar ver banning. Maar daarmee was de jacht op de linkse oppositie nog niet geëindigd. Op 19 april werd in de omgeving van het gebouw waar Skobow werd be recht, Aieksej Chavin aangehouden. Alleen omdat hij geweigerd had te gen zijn vrienden en geestverwanten te getuigen. Hij werd zorgvuldig ge fouilleerd, maar er werd niets gevon den. Daarna werd hij ontkleed, zijn kleding werd meegenomen naar een ander vertrek en direct daarop kwa men de functionarissen triomferend terug. In zijn afwezigheid had men narcotica in zijn kleding gevonden. In de klassenstrijd in het eerste socia listische land van de wereld zijn alle middelen geoorloofd, tot het zelf meebrengen van een corpus delicti toe. De KGB verstaat reeds lang de kunst om politieke tegenstanders te veran deren in misdadigers. Op nauwkeu righeid wordt bij de enscenering van een zaak niet al te zeer gelet. Er is alle reden om te vrezen dat Chavin niet het laatste slachtoffer is. Want het gaat bij de verkiezingen van zondag en maandag niet alleen om dc resultaten die de grote partijen zullen boeken. Op het spel staat ook het voortbestaan van de kleinere partij en. Niemand durft er openlijk voor uit te komen, maar als je met politici van deze partijen praat, bekruipt je toch het gevoel, dat zij tegen beter weten in blijken te hopen, maar in werkelijkheid de toekomst met zorg tegemoet zien. Onnodig? Zowel sociaal-democraten, republikeinen en liberalen, als de el kaar bestrijdende neo-fascistische groeperingen gaan er van uit, dat zij hun positie zullen verbeteren. Maar de vrees dat de grote partijen nog meer stemmen zullen wegzuigen, is onderhuids aanwezig. En er zullen velen zuchten van verlichting worden geslaakt, als blijkt dat de hoop het van de vrees heeft gewonnen en de vlucht naar de grote partijen tot het verleden behoort. De mogelijkheid dat een herstel van de kleine partijen zal intreden, be staat wel degelijk. Drie jaar geleden stonden de parlementsverkiezingen geheel in het teken van een dreigende communistische doorbraak, door ve len gewenst, door een grote meerder heid gevreesd. De kleine partijen moesten het gelag betalen, toen zeer velen besloten de christen-democrati sche partij overeind te houden tegen over de oprukkende communistische partijen. Onzekerheid Het is de vraag of dit Jaar de Italiaan se kiezers in de beslotenheid van het stemhokje soortgelijke overwegingen zullen laten gelden als drie jaar gele den. Zijn er opnieuw velen, die de positie van de communistische partij willen versterken om de christen-de mocraten tot daden aan te zetten? en zullen zeer velen zich weer achter de christen democraten scharen om te voorkomen dat dezen worden ge dwongen, samen met de communis ten te gaan regeren? Niemand weet het, ook al ontbreekt het niet aan veronderstellingen. De geringe belangstelling voor de verkie zingscampagne kan misleidend zijn. En opiniepeilingen zijn niet altijd be trouwbaar. De kiezers weten dat al leen telt, wat in de stemhokjes door ieder afzonderlijk wordt gewild. Ver rassingen blijven mogelijk, aange naam voor de een en vervelend voor de ander. Vandaar toch een gespan nen afwachten. Eenheid Met de sociaal-democratische partij is het bergafwaarts gegaan sinds haar oude leider Giuseppe Saragat tien jaar geleden zijn tijd als president van Italië erop had zitten. Pogingen om de eenheid met de grotere socia listische partij te herstellen waren uiteindelijk tot mislukken gedoemd, vooral omdat men in deze laatste partij al erg blij is, dat zij naar buiten als een eenheid kan optreden. De Republikeinse partij moest het altijd hebben van de goede reputatie van haar enkele maanden geleden overleden leider Ugo la Malfa. Nu zal blijken of de partij zich op eigen kracht kan handhaven, of zij over een vaste aanhang beschikt, dan wel of zij haar stemmen voornamelijk te danken had aan de populariteit van La Malfa In de gevarenzone verkeert al gerui me tijd de Liberale partij van Mala- godi, een man van formaat, die echter weinig geluk heeft gehad met zijn pogingen om zijn partij op de weg helpen naar een betere toekomst. Ook al is er dit jaar volgens ingewij den een verschuiving naar rechts te verwachten, het blijft toch de vraag of de Liberale partij daarvan zal meeprofiteren. Neo-fascisten Men gaat er in Rome voorts van uit dat de neo-fascistlsche groeperingen, waarvan de M8I van Giorgio Alm!-, rante de bekendste is, opnieuw stem men zullen verliezen aan de christen democraten. Het is niet duidelijk, waar deze verwachting op gebaseerd is. Mogelijk houdt zij verband met het feit dat steeds minder Italianen 35 jaar na de val van Benito Mussoli ni het neo-fascisme serieus nemen Het zal ook interessant zijn om te zien of er nog een rol is weggelegd voor de links van de communistische partij operende groepen: de Proleta rische democraten, met zes zetels in de Kamer van afgevaardigden en de Proletarische Unie die het helemaal zonder parlementszetel moest stellen. De communisten menen dat zij van de Proletarische Unie niet veel te duchten hebben. De tijd dat men zelfs niet met elkaar wilde praten, is voorbij. Anders is het met de Proleta rische democraten, die er nog niets voor voelen om de felle campagne tegen de communistische partij te matigen Mogelijk zullen zij dè PCI opnieuw stemmen ontfutselen. De kleine partijen en groeperingen hebben alleen nog een overlevings kans, als er eén eind komt aan de ontwikkeling in de richting van een twee- of drie-partijenstelsel. Of dit ook opgaat voor de kleine radicale partij is de vraag Zij neemt in het partijenlandschap op het ogenblik een aparte plaats in. Pas bij latere verkiezingen zou kunnen blijken of zij de mogelijkheid in zich bergt, een hecht georganiseerde politieke partij te worden, Er wordt wel beweerd dat de christen democraten en communisten van plan zouden zijn om de Italiaanse grond weg zodanig te wijzigen, dat er geen kleine partijen meer tot het par lement kunnen doordringen Te be twijfelen valt of deze bewering op waarheid berust. Een grondwet ver anderen doet men niet zo maar, ook niet in Italië", waar de één niet bereid is het de ander gemakkelijker te ma ken om een absolute meerderheid in het parlement te behalen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17