Fatima, symbool van onderontwikkeling Bedrijvenwerk gaat langzaam vooruit "331 GELDIGT/M 5 JUNI _Nü_fJO50 (UZIU Tips voor pinksteren Stemmen zonder rood potlood in opmars VANAF O W» S Bentuhetzat? Sinds aantal jaren wind mee FLUAASER VRIJDAG 1 JUNI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P6 H15 De allerarmsten kruipen met bloedende knieën naar het beeld van de Moeder Gods. Deze man kruipt achteruit: een nog zwaardere penitentie De kerk is in Portugal nog niet een symbool van vooruitgang. door Jan Halkes „Overdrijf niet in de vervulling van uw belofte. Sleept U zich niet over de grond. Uw belofte is voldoende volbracht als U op de knieën gaat." Dit is het opschrift aan het begin van de weg die door honderden Portugese Fatima-pelgrims op de knieën wordt afgelegd. Het is het laatste deel van een voettocht van soms wel honderd kilometer of meer naar de plek waar 62 jaar geleden „de Moeder Gods" aan drie herdertjes verscheen. Duizenden pelgrims per jaar leggen de weg af in de hoop op een wonderbare genezing of een andere goddelijke gunst. Op de dertiende mei, hoogtijdag van de pelgrimage, behandelde de eerste hulpdienst van Fatima meer dan duizend gevallen van tot bloedens toe stukgekropen knieën. Het zijn de allerarmste Portugezen die Ma ria's oproep tot berouw en boetedoening nog steeds letterlijk nemen. Op het totaal van rond een half miljoen pelgrims vormen zij een kleine minderheid. Maar voor de meeste bedevaartgangers is het bezoek aan Fatima toch meer dan een dagje uit. Het aantal bezoekers kwam dit jaar dicht bij het record van 1967 toen een bezoek van paus Paulus VI bijna een miljoen mensen deed samenstromen De dertiende Gedurende zes maanden verscheen Onze Lieve Vrouw van Fatima. steeds op de der tiende van de maand, aan de herdertjes Lucia. Jacinta en Francisco. Lucia was met tien jaar de oudste van de drie, voerde het woord tijdens en na de verschijningen. De laatste dag van de verschijning was de vallei van Cova da Iria vlakbij Fatima één grote mensenzee. De menigte zelf heeft de Moeder Gods niet gezien. Maar wel meende iedereen de zon om haar as te hebben zien draaien. Drie geheimen zouden er door Maria aan de herdertjes zijn doorgegeven. Het eerste ge heim was een blik op de hel: „Een groot vuur blijkbaar onderaards" met daarin dui vels en zielen, schreeuwend en zuchtend van wanhoop en pijn. „Als Onze Goede Mdeder ons tevoren niet de hemel had be loofd. geloof ik dat we van schrik en angst gestorven zouden zijn", schreef Lucia in de brief aan de bisschop van Leiria waarin zij de eerste twee geheimen onthulde. Het tweede betrof de aankondiging van het ein de van de eerste wereldoorlog en het begin van een tweede wanneer de mensheid niet op zou houden God te beledigen. Maar het zal allemaal goed aflopen beloofde de ver schijning tot slot: Rusland zal zich bekeren en „In Portugal zal het dogma van het geloof steeds behouden blijven". De brief van Lucia over deze onthullingen uit het jaar 1917 draagt de datum van 31 augustus 1941. De nu 72-jarige Lucia was toen al geruime tijd opgenomen in de orde van de Carmeli- tessen, eerst in Tuy (Spanje) daarna in Coimbra. Volgens de regels van de orde heeft alleen de moederoverste via een luikje in de muur contact met de buiten wereld. Ook navraag bij de twee andere herdertjes is niet meer mogelijk; Jacinto en Francisco stierven enkele jaren na de ver schijning. Derde geheim In 1943 schrijft Lucia een brief waarin zij het derde geheim onthult. De gesloten enve loppe komt via de aartsbisschop van Lissa bon bij paus Johannes XXIII terecht die hem in 1959 openmaakt. Zonder de buiten wereld echter van de inhoud op de hoogte te stellen op een paar hoge kardinalen na bergt hij de enveloppe weer op in het gehei me archief van het Vaticaan. Ter gelegen heid van de dertiende mei wordt er nog steeds gespeculeerd over de inhoud van de brief. De rector van het heiligdom van Fati ma, pater dr. Luciano Guerra. vindt dat de paus het geheim maar moest onthullen om aan deze geruchten een einde te maken. De verschijningen van Maria van Fatima vielen in een turbulente tijd. De eerste wereldoorlog woedde nog steeds en 1917 is het jaar van de Russische revolutie. In Portugal liep de in 1910 uitgeroepen repu bliek op haar einde. De verschillende radi cale republikeinse groeperingen bleken niet in staat orde te brengen in hun democratie. Aanhangers van het koningshuis zinden op wraak en ook de katholieke kerk was door haar nauwe banden met de monarchie, in een hoek gedreven. De verschijning van de heilige maagd kwam „als geroepen". TWee maanden na de laatste verschijning maak ten de militairen een einde aan de Portuge se democratie. Nog geen tien jaar later leidt dat tot het aan de macht komen van Sala- zar. Hij en zijn vroeger boezemvriend van het seminarie, kardinaal Cerejeira, waren tot 1968 de sleutelfiguren van het Portugese fascisme. De belangrijkste achterban van de Maria verering, de arme boertjes uit het Noorden en Centrum van Portugal, bleven een halve eeuw lang van elke ontwikkeling verstoken. Nog steeds zijn niet alle dorpen en gehuch ten van elektriciteit voorzien om over stro mend water en riolering maar niet te spre ken De landbouw met primitieve middelen produceert niet méér dan wat men voor het eigen levensonderhoud en het betalen van de pacht nodig heeft. Ziekenhuizen, artsen, goed onderwijs, hygiëne behoren tot het leven in de grote steden een andere wereld ver weg vanwege de slechte verbin dingen en onbetaalbaar. Voor de blinden, kreupelen en andere ongelukkigen was Fa tima niet alleen de laatste maar ook de enige toevlucht. Voor de vrouwen uit de steden vrouwen zijn onder de pelgrims in de meerderheid is de jaarlijkse reis naar Fatima de enige vakantie die ze kennen. Liefdadigheidsvere nigingen subsidiëren de reis. Het geld dat de bedevaartgangers over houden leggen ze op de bedjes van Jacinto en Francisco die er nog net zo middeleeuws bijstaan als in 1917. In de krottenbuurten van Lissabon, opge trokken uit blik en afvalhout, vindt men nog steeds een overvloed aan Fatima beeld jes eventueel zelfs naast het portret van Vasco Gongalves, de eerste minister uit 1975 die door conservatieven steevast voor communist wordt versleten. De Portugese pers behandelt het gebeuren in Fatima als was het een politieke demon stratie Conservatieve bladen verdubbelen de aantallen, de linkse zwijgen erover of delen door twee. De bisschop van Leiria. dom Amaral, ziet in de toenemende belang stelling voor Fatima een bewijs voor de behoudende instelling van het Portugese volk: „De mensen hebben hun vertrouwen in de systemen verloren en keren zich weer tot God" In een Portugal dat volgens zijn grondwet op weg naar het socialisme is. klinkt zo n uitspraak als een politiek oor deel. Het geloof is in Portugal eerder een politieke rem dan politieke inspiratie Zoals blijkt uit een christendemocratische verkie zingsleuze die nog steeds op een muurtje in het afgelegen Tras os Montes prijkt „Als Jesus weer op aarde was zou hij CDS stemmen". „Fatima kan men niet beschrijven, men moet het geloven" zegt dom Amaral. Hij heeft gelijk als hij spreekt in naam van de honderdduizenden pelgrims die ieder op hun eigen manier en met hun eigen redenen in Fatima geloven. Maar als symbool van de Portugese kerk staat Fatima voor onder ontwikkeling en een geloven uit vrees, van bovenaf opgelegd. DEN HAAG (ANP) De Noordbrabantse gemeenten Dongen en Zundert en het Zuidhollandse Henderik Ido Ambacht maken bij de komende verkiezingen voor het Europese Parlement gebruik van een nieuw stemsysteem, dat het rode potlood overbodig maakt en het tellen van de stemmen versnelt. De kiezers in Hendrik Ido Am bacht en Dongen treffen op 7 juni een elektronische stemmachine in het stemhokje aan; in Zundert zul len ze bij wijze van proef in één stemdistrict hun politieke voorkeur met een prikpen op en soort ponskaart aangeven. Naast het experiment zal daar ook nog volgens de oude methode worden gestemd. Acht gemeenten Berlicum, Eist. Klaaswaal. Asperen, Renswoude. Groenlo, Hendrik Ido Ambacht en Dongen kennen sinds 1970 het systeem van mechanische stern- machines. De kiezer bepaalt zijn keus met een druk op de knop. Door aan de handle te trekken wordt de stem vervolgens geteld. Dit systeem heeft echter als be zwaar, dat het telmechanisme niet verspringt als de kiezer de hand greep niet helemaal overhaalt Vandaar dat Dongen en Hendrik Ido Ambacht het nu hebben ge zocht in de elektronische telma chine. Geen goedkope oplossing: de apparaten kosten ongeveer tienduizend gulden per stuk en beide gemeenten hebben er negen nodig Ook op Schiphol komt op 7 juni een elektronische telmachine. Voor zover bekend wordt het sys teem elders binnen de Europese Gemeenschap (nogi niet toege past. Alleen in Amerika gebruikt men het op bescheiden schaal. Een nadeel is, dat achteraf geen „harde bewijzen" (stembiljetten) van de uitslag meer voorhanden zijn. Bij de proef in Zundert is dit be zwaar uitgebannen door gebruik te maken van ponskaarten. De kiezer prikt een gaatje achter de partij waarop hij wil stemmen en achter de naam van zijn favoriete kandidaat. Stemt hij op de lijst trekker dan is dit laatste niet no dig. De ponskaart stopt hij in een envelop die hij in de stembus gooit. De kaarten worden geteld met en soort computer. Het sys teem dat in de V.S voor 25 pro cent van de kiezers is ingevoerd, is bij uitgebreider toepassing dan nu In Zundert aanzienlijk goedkoper dan de elektronische stemma chine. De kiesgerechtigden uit het stem district in Zundert, dat voor de proef is uitgekozen, zullen naast het kiezen op de gebruikelijke ma nier hun stem ook nog een keer uitbrengen met een ponskaart De uitslag van deze „schaduwverkie zing" zal in tegenstelling tot de „potloodstemmen" donderdag avond al aan de verkiezingsdienst van het ANP bekendgemaakt worden. Mocht de stemmethode met de ponskaart ooit op grote schaal worden ingevoerd en het rode pot lood uit het stemhokje verdrin gen, dan is daar wel een aanpas sing van de kieswet voor nodig. De toepassing van mechanische en elektronische stemmachines is nu al mogelijk door een wijziging van de Kieswet van 1965 Dte files en opstoppingen die slechte service en Stakingen die drukte en overlastBlijf toch lekker in de buurt! Komfortabele vakantiebungalows, vnjgelegen in de bossen Op de Veluwe m Twente of in Duitsland net even over de grens Op gezellige vakantieparken, met qast- vn|e taveernes en volop qelegenheid voor sport en spel Folders' Bel 070-552269.kantoor urenl Schri|t Enn.a Recreatie. Fostbus 504 2501 CM Den Haag Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De intrede van het bedrijvenwerk of het bondswerk in de onderneming in het midden van de jaren zestig betekent een belangrijke heroriëntering van de Neder landse vakbeweging. Het doel van het vakbondswerk is de algemene centrale belangenbehartiging, die zich op een te grote afstand van de leden voltrekt, aan te vullen met een meer directe belangenbehartiging per onderneming om de betekenis van de vakbond voor haar leden weer zichtbaar te maken. Aldus dr G. E. van Vliet, die gisteren met zijn proefschrift „Bedrijvenwerk als vorm van belangenbehartiging" promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. In zes ondernemin gen in de metaalindustrie werd van 1974 tot 1976 onderzocht in hoeverre bedrijvenwerk in de praktijk functio neerde De heer Van Vliet was van 1967 tot 1970 als bedrijvenmedewer ker werkzaam bij de Metaalbedrijfs- bond NVV In het begin van het ontstaan van het bedrijvenwerk was er een duidelijke strijd merkbaar tussen de vakbonds vertegenwoordigers in de onderne mingsraad en de vertegenwoordigers in de vakbondsgroep. Het duurde tien jaar voordat het bedrijvenwerk werd aanvaard Ook de werkgevers stonden negatief tegenover het ont staan van het bondswerk. In het begin van de jaren zeventig kreeg het bedrijvenwerk de wind mee Die jaren waren, mede door de arbeidsonrust en de stakingen van beslissende betekenis voor het bedrij venwerk. dat militanter werd. Volgens dr Van Vliet is het bedrijven werk niet ideaal, maar is er een duide lijke vooruitgang. Het draagvlak van de vakbonden is door het bondswerk binnen de onderneming vergroot. Uit het onderzoek blijkt verder dat in verscheidene ondernemingen de on dernemingsraadsfractie de belangen behartiging monopoliseert. Alleen sa menwerking tussen de or-vakbonds- Ieden. de bezoldigde bestuurder en het bedrijvenwerk kan leiden tot een goede vorm van belangenbeharti ging. De geringe deelneming van de leden is ten dele een gevolg van het feit dat het bedrijvenwerk nauwelijks peilt welke klachten en wensen er onder de leden leven met betrekking tot hun werksituatie. Een tweede oorzaak is de te geringe communicatie met de leden over de zaken, die de aandacht van het bedrijvenwerk hebben De geringe ondersteuning van de vakbond heeft het bedrijvenwerk be perkt in zijn mogelijkheden tot doel treffende belangenbehartiging. Re den hiervan is dat de bonden regelin gen voor lonen en arbeidsvoorwaar den en oplossingen voor het werkge legenheidsvraagstuk vooral nastre ven op centraal niveau AMSTERDAM Voor wie het filerijden geen bezwaar is om er met de Pinksteren op uit te trekken heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme weer een aantal tips voor trips samengesteld. Een greep daaruit: Boven het strand van Schevin- gen worden beide Pinksterdagen vliegerfeesten gehouden. Hoogte punt is zondagmiddag; een poging tot het verbeteren van het wereld record van aaneengekoppelde flexifoil-vliegers en vechtvlie- geren Op de Tongerlose Hoef in Til burg wordt traditiegetrouw op de middag van Pinkstermaandag het schaapsscheerdersfeest gehou den. Zaterdag wordt het feest in het Drentse Exloo gevierd In Delft geven straattheater groepen zaterdagmiddag opvoe ringen op de Markt. In Soest wordt in het kader van het 950-jarige bestaan op Tweede Pinksterdag een blaaskapellen- feest gehouden Eenzelfde festival wordt op de avonden van beide Pinksterdagen in Aarle-Rlxtel gehouden. Delfzijl viert zijn Neptunes feesten met internationale roei- wedstrijden op zaterdag en zondag. De rhodondendrons in de tuin van kasteel De Wiersse in Vorden staan in volle bloei. De tuinen zijn beide Pinksterdagen geopend Verzamelaars van oude boe ken. prenten en tijdschriften kun nen zaterdagmiddag terecht In zaal Herkert in Oldebroek De ruituig- en arresleevereni- ging „De Koets 'n Keerls begint tweede Pinksterdag om tien uur haar negende Twenterit. De tocht voert door en rond Haaksbergen. gedurende de zomervakantie 1979 9 Drie tenten staan midden in het vakantieoord gereed om met het spe' voor kinderen en ouders te beginnen 90400 chalets en vakantiewoningen. 20 hotels. 10% £i reductie 1e kind gratis Bergbanen Overdekt zwembad Tennisbanen w Vissen in bergbeken Surf- en zeilscholen 120 q km gemarkeerde wandelwegen Bergtochten met O /berge\ t O t o n O E> O o - d cr o» ,/o o cJo 6 «5 O O O O O 0 O O O O r' O o a g 9 0 9 o O n 0 J> •J O o O q 9 v i O o o u; 9 O OQ( «o® cr!f O Jm düle::i)rirs^^nrrro'V.al De leukste rolgordijnen, dekoratieve raambekleding én.ideale zonwering. Natuurlijk erg voordelig in de Hema. Aluminium stok met automatisch oprol- mechanisme. Met ophangsteunen in 'n wip pasklaar gemaakt. En erg veel dessins! Breedte 60-90 90-135 135-180 Effen 39.75 nu 33,50 55. nü 46,50 67.50 nü 57,50 Bedrukt 46,75 nü 39,- 65,-nü55,- 82.50 nü 70,- Geweven50,- nü 42,50 70,-nü 59,50 90.- nü 76,50 Max. hoogte: effen en bedrukt 170 m; Geweven 1.85 m

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15