Meer geld voor renovatie nodig Capri- Sonne Van de goede cassettes kan er maar één de beste zijn. Geluid zoals 't hoort. Oorlogje met opbouwwerk als inzet Vooreen Europa van samenwerkende nationale staten. Lijst 8 Om het behoud \an de natie. ïelaerts doet beroep op Andriessen voor acht iidierichtingen iidentenstop chromcSoxid super SM Arbeidsconflict met principiële aspecten in Enschede Zuiver fris in ii onderwegkoffertje VenkaSc Voorloper van botsingen elders? mjDERDAG 31 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET in onze parlementsredactie EN HAAG Minister Beelaerts van Blokland (volkshuis- tlng) onderneemt pogingen om van minister Andriessen financiën extra geld te krijgen voor het renoveren van .ilngwetwonlngen en het opknappen van particuliere (el- al woningen. Dat bleek gisteren tijdens een debat over een el van Beelaerts aan de Tweede Kamer waarin zijn nieuwe «idieregeling voor het verbeteren van particuliere wonin- wordt aangekondigd. men om 18.000 woningwetwoningen te renoveren. Nu zijn daarvoor reeds 10.600 vergunningen uitgegeven. Uit een globale rekensom blijkt dat alleen voor extra renovatie-activitei ten al ruim tweehonderd miljoen gul den nodig zou zijn. Daarboven heeft Beelaerts onder druk van veel kritiek extra subsidie-mogelijkheden in zijn opknapregeling voor particuliere wo ningen moeten opnemen, die onder meer projectmatige aanpak van groe pen woningen mogelijk moet maken. Daarvoor zouden tientallen miljoe nen meer dan geraamd nodig zijn. Beelaerts liet echter onmiddellijk we ten dat er geen denken aan is, dat de extra benodigde bedragen voor hon derd procent aangevuld zullen wor den door de minister van financiën. Daarom is onzeker hoe groot de „claim" van Beelaerts bij zijn ge plaagde collega van financiën zal zijn. De bewindsman van volkshuis vesting ontkende echter op een expli ciete vraag van PvdA-Tweede Ka merlid Kombrink niet, dat er extra middelen zullen worden gevraagd. De Kamer sprak tegenover de be windsman de wens uit dat hij haast maakt met de inwerkingtreding van zijn subsidieregels voor het opknap- ADVERTENTIE flaerts noemde geen bedragen, tar hij liet doorschemeren dat het stal aanvragen voor wonlngverbe- ing zo hoog is, dat aanvullende jldelen nodig zijn, om de voortgang pe renovatie op gang te houden. G de vraag die zich in de eerste Bnden van het Jaar voordoet de van het jaar aanhoudt, is de ^3rs dit- najaar leeg, met als gevolg renovatiewerkzaamheden en het nappen van particuliere wonin- tijdelijk moet worden stilgelegd, zou ernstige schade veroorzaken het stadsvernieuwingsproces, voor een belangrijk deel afhanke ls van het verbeteren van huur- iculiere woningen. jlaerts liet in het debat blijken. n(fhet aantal aanvragen om woning- fwoningen te renoveren in de eer drie maanden al tien procent ho- lag dan aanvankelijk geraamd. In ibegroting zijn bedragen opgeno- pen van particuliere woningen. In fe bruari had de minister daar nieuwe regels voor opgesteld, maar onder druk van de algemene kritiek heeft hij die regeling in moeten trekken. In zijn brief zegt Beelaerts nog twee maanden nodig te hebben om met een nieuwe regeling te komen. De Kamer vindt dat te laat, omdat dan na de vakantie de gemeenten pas weten waar zij op dit punt aan toe zijn. De Kamer vindt dat de regeling nog voor de zomer definitief bekend moet zijn en in werking treden. Beelaerts hield nogal wat slagen om de arm. Uit zijn opmerking dat ook andere ministeries bij de regeling be trokken zijn (reden voor vertraging) kan afgeleid worden, dat de pennin gen ook op dit punt een rol spelen. Oudste wijken - onze Haagse redactie HAAG Minister Pais (onder en wetenschappen) wil voor acht erichtingen aan de universitei- [en hogescholen een studenten- Hij heèft dit voorlopige stand- meegedeeld aan de Eerste en le Kamer. Uiterlijk 1 juni zal hij efinitieve beslissing nemen. ndsman vindt een studenten- ook nodig voor geschiedenis en £ten. De universiteiten en hoge- "en hadden erop aangedrongen voorkomen omdat een stop bij richtingen een extra instroom jtudenten tot gevolg zou hebben lere studies. overige studierichtingen waar- Pais een stop wil, zijn genees- he (maximaal 1920 studenten zul- Worden toegelaten), tandheelkun- 165), diergeneeskunde (175), licha- Ijke opvoeding (105), biologie p en farmacie (323). i maximum aantal toe te laten tejaars studenten bij geschiede- rechten wil de minister voorlo- yaststellen op respectievelijk 994 }.170. De Academische Raad, het leg- en adviesorgaan van de uni- ilteiten en hogescholen, adviseer- K>r deze studierichtingen minder jenten toe te laten, namelijk res- ivelijk 968 en 4.107. Volgens af- Iken die voor de komende jaren 7 jde instellingen zijn gemaakt is de iclteit om nieuwe studenten op te 00»en bij geschiedenis en rechten minder. Overigens wil Pais dat biologie en farmacie meer stu- toelaten dan de Academische had geadviseerd. Voor genees- en lichamelijke oefening wil ider eerstejaars studenten la- lemen. Beelaerts verzette zich overigens te gen de wens van de oppositie (uitge drukt in een motie) dat gemeenten gebieden aan moeten wijzen waar het opknappen van woningen voorrang krijgt. Op die manier zouden de schaarse middelen voor dit doel eer der terecht komen waar ze nodig zijn, namelijk in de oudste wijken. Beelaerts noemde deze aanpak „een bron van rechtsongelijkheid", omdat particulieren bulten die aangewezen gebieden jaren moeten wachten voor dat zij hun woning met overheids steun kunnen opknappen. De oppositie noemde het daarente gen onrechtvaardig als de gelden niet bij voorrang in de meest oude wijken terecht komen. Vandaag spreekt de Kamer verder over de zaak. Dit certificaat is bijverpakt in elke BASF Chroomdioxyde cassette. Dki absolute Spitzo dor hotitigon o noch mehr Dynamik-Gewinn in den Tiefi o bis zu 6 dB Gewinn im Bereich von 10i 20000 Hz o extrem niedriges Modulationsrauschen, typisch o volle Ausnutzung auf jedem Gerat mit Cr02 Umschattung BASF Chroomdioxyde Super: verdubbeling van dynamiek t.o.v. gewone chroomdioxyde cassettes lagere grondruis minder kopslijtage SM security mechanism voor ongestoord bandtransport Voor meer informatie: BASF Nederland B.V.. Postbus 1019.6801 MC Arnhem door Haro Hielkema Capri-Sonne, een heerlijke, zuivere sinaasappel limonade. In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten. ENSCHEDE Er woedt een oorlogje in Enschede met het opbouwwerk in de Twentse stad als speelbal. Zes op bouwwerkers zijn door hun stichting op straat gegooid. De gemeente heeft even ge probeerd het besluit van het stichtingsbestuur terug te draaien, maar concludeert dat de verhoudingen tussen het bestuur en de zes zo ver ziekt zijn dat op herstel ervan niet meer behoeft te worden gehoopt. Het is een arbeids conflict met heel principiële aspecten. Het is bovendien een conflict, dat de voorloper lijkt te worden van soortgelij ke botsingen in het opbouw werk in andere gemeenten. Meningsverschillen en onenigheden waren al langer niet vreemd in de verhouding tussen het bestuur van de Stichting Welzijnsbevordering in En schede en de opbouwwerkers Joost Hijmans, Job Zwat, Wouter Muller, Gonnie Roelofsen, Wim Wessels en Niek Albers. Maar directe aanleiding tot het conflict, dat op 16 mei uit mondde in het besluit van het be stuur om de zes per 31 mei te ontslaan en hen op staande voet te schorsen, is de aanstelling van een nieuwe consu lent stadsvernieuwing. Het opbouwwerk in Enschede is evenals in een twaalftal andere ge meenten opgezet door middel van een Raad voor Overleg en Advies (ROA). Daarin zijn zowel het opbouw werk opgenomen als een aantal con sulenten. Opbouwwerkers voelen zich verwant met de „basis": ze wer ken dan ook voor en in de buurten en wijken, ze proberen het welzijnswerk in de buurten te stimuleren en te adviseren en ze maken de bewoners een beetje wegwijs in de doolhof van gemeentelijke regels en plannen. In tal van gevallen zijn de opbouwwer kers als begeleiders van de buurtacti- viteiten „tegenstander" van het ge meentebestuur en opponeren zij te gen het gemeentelijk beleid. Consu lenten daarentegen staan veel dich ter bij de gemeente; hun taak is meer adviserend. Meebeslissen Toen in augustus vorig jaar werd gezocht naar een nieuwe consulent stadsvernieuwing, claimde de ge meente het recht mee te mogen be slissen over het profiel van de nieuwe man. over zijn positie binnen de stichting en over zijn taakuitvoering. Het stichtingsbestuur, dat de ge meente en het ministerie van CRM als subsidlënten heeft, ging er mee akkoord dat de gemeente een vinger in de pap zou krijgen. De opbouwwerkers daarentegen vlo gen tegen de wand op. Zij vonden dat de gemeente bij een instelling, die op particulier initiatief is gestoeld, maar op een andere wijze moest zien in vloed te krijgen, namelijk in het stel len van voorwaarden voor subsidië ring. Het optreden van de gemeente druiste volgens de opbouwwerkers in tegen de autonomie van de particu liere instelling. Zij noemden het te genover de bewoners uit de wijken en buurten „moeilijk verkoopbaar" dat de gemeente voorwaarde wilde stel len bij het aantrekken van een nieu we kracht. Hoe moet je bewonersor ganisaties bijstaan als ze tegen de gemeente in het geweer komen, ter wijl datzelfde gemeentebestuur bij je aanstelling een vinger in de pap heeft gehad?, redeneren de opbouwwer kers. „Een opbouwwerker moet in principe solidair zijn met de bewo- nersgroep". Het stichtingsbestuur stelde dat de opbouwwerkers het principiële gelijk aan hun kant hadden, maar vond het op pragmatische gronden beter de gemeente (de voornaamste geldschie ter) binnen te halen. „Wij vinden het belangrijker dat de consulent goed samenwerkt met de gemeente dan binnen de eigen organisatie" oordeel de het bestuur. Principes Dat samenwerking, ook op Europees ni veau,nodig en gewenst is, is onomstreden. Maar over de manier waarop die samen werking gestalte moet krijgen, verschilt het GPV fundamenteel van mening met de meeste andere partijen. Bijna alle partijen volgen - met meer of minder kritiek, maar toch: volgen - het streven naar Europese eenwording. Alsof daar alle heil van te verwachten is. Maar niets is minder waar. Het GPV pleit voor een samenwerking tussen nationale staten, met behoud van ieders zelfstandigheid.En dat is wel degelijk mogelijk in het kader van de Europese Gemeenschap. Vandaar o.a. de volgende programma punten van het GPV. Het GPV-program a. Een sterkere greep van de nationale parlementen op de Raad van Ministers. Openbaarheid van de vergaderingen van de Raad is daarvoor een vereiste. b. Afschaffen van de mogelijkheid voor de Raad om bij meerderheid van stemmen beslissingen te nemen. Met andere woorden: in het verdrag het veto-recht voor alle lidstaten opnemen. Dat houdt in dat de tekst van het verdrag wordt aangepast aan de ook nu al bestaande praktijk. c. In het Europese Parlement funktioneren supranationale fracties, die worden gevormd door parlementsleden van dezelfde politieke "kleur" uit heel Europa. Wij willen dat de invloed van deze fracties wordt teruggedrongen, ten gunste van nationale delegaties, die bestaan uit alle parlementsleden per lidstaat. Dit komt de duidelijkheid ten goede voor de burgers, die de opstelling van de Europese parlementsleden uit hun eigen land willen volgen. d. Toekennen van het veto-recht aan die nationale delegaties in het Europese Parlement, wanneer zaken van levensbelang vooreen lidstaat aan de orde zijn. e. Voorkomen dat grote lidstaten als Duitsland en Frankrijk een over heersende rol spelen. Vooral op het gebied van de buiten landse politiek,dat steeds belangrijker wordt, is dat gevaar niet denkbeeldig. Dr. f. Zolang deze punten niet zijn door gevoerd, wordt overdracht van bevoegd heden van de nationale parlementen aan het Europese Parlement in ieder geval afgewezen. Afhankelijk van de bron van alle gezag. Kortom: het GPV wil een Europese samen werking, die ontdaan is van het utopische en bijna mystieke karakter, dat eigen is aan het ideaal van de Europese eenwording. Grotere machtsconcentratie brengt het ideaal van de wereldvrede en het welzijn voor de wereldbevolking niet dichterbij. Integendeel .Terugkeer tot een politiek die zich afhankelijk weet van de bron van alle macht en gezag, Christus, de Koning van alle koningen, is het enig juiste antwoord. Maar zo'n politiek komt door het Europese eenheidsstreven beslist niet binnen het gezichtsveld. Blokland, li/sttrekker van het GPV Vraag het gratis manifest aan bij: Gereformeerd Politiek Verbond, Postbus 439,3800 AK Amersfoort.033-13546. De opbouwwerkers beschouwden principes toch belangrijker dan de financiële relatie met het gemeente bestuur en verklaarden dat zij hun werk onmogelijk konden uitoefenen, als zij zouden worden gedwongen met de (door de gemeente in het zadel geholpen) nieuwe man samen te wer ken. Daarna escaleerde het conflict, ook al doordat het gemeentebestuur nog eens liet weten betrokken te wil len zijn bij de controle en de evaluatie van het werk van de nieuwe man Het stichtingsbestuur pikte de weiger achtige houding van de zes werkne mers niet en verzocht hun om een loyaliteitsverklaring, waarin ze sa menwerking met de nieuwe consu lent beloofden. Die verklaring kwam er niet. Op voor stel van de opbouwwerkers en met instemming van het stichtingsbe stuur ging een „commissie van goede diensten" het arbeidsconflict te lijf en adviseerde uiteindelijk de consu lent stadsvernieuwing onder te bren gen bij de gemeente Enschede en een externe deskundige aan te trekken om een noodzakelijke reorganisatie van het opbouwwerk te begeleiden. De opbouwwerkers gingen ermee ak koord, het stichtingsbestuur vond dat de commissie de conflicten om zeilde. De opbouwwerkers moesten via een intentieverklaring maar laten zien dat ze toch bereid waren tot constructief overleg, vond het stich tingsbestuur. Een verscherping van het conflict, vonden de zes en ver klaarden zich wederom „tegen" Maat vol Voor het stichtingsbestuur, dat be staat uit vrijwilligers maar dat drie gemeenteambtenaren binnen zijn ge lederen heeft, was de maat vol. Het ontslag werd aangezegd en als orde maatregel werden de zes ogenblikke lijk geschorst. Bij het gewestelijk ar beidsbureau werd een ontslagvergun ning aangevraagd. Het gemeentebe stuur trachtte het stichtingsbestuur nog te bewegen de besluiten op te schorten. Waarnemend wethouder Harry Fekkers betreurde het dat er zulke ingrijpende besluiten waren ge nomen ..zonder dat de gemeente als belangrijke subsidie-gever erover mee had kunnen praten Het college wilde in overleg met alle partijen naar een oplossing zoeken uit angst dat het opbouwwerk met zes ontsla gen op z'n gat terecht zou komen De opbouwwerkers willen pas rond om de tafel gaan zitten, als het zwaard van Damocles ide schorsing en het ontslag) boven hun hoofden wordt weggehaald. De voorzitter van het stichtingsbestuur, drs K 8 Le- visson, zegt dat het bestuur uitge praat is om zinvol binnen één orga nisatie te werken". Wethouder Fek kers komt tot de conclusie dat een bemiddeling er niet meer inzit, „om dat je dan verhoudingen probeert te herstellen. En dat zit er in dit geval niet meer in." Dom Voorzitter Levisson vindt de handel wijze van de opbouwwerker maar dom. „Dat ze van zoiets minimaals zo'n principieel punt maken, begrijp ik niet. ZIJ hebben de sfeer om goed te werken onmogelijk gemaakt en een verder gesprek geblokkeerd. Er is een grens overschreden. Binnen de stich ting waren er andere medewerkers, die met tegenzin constateerden dat de organisatie bezig was ziek te wor den. Kijk, wij wilden geen oorlog, maar wij kregen wel steeds een oor logshouding tegenover ons. Alsof wij ze bewust wilden tegenwerken. Maar je zet zo'n club als deze stichting toch niet op voor Je zelf. Dit werk doe je vrijwillig, in je vrije tijd." 'Nieuwe structuur' Wethouder Fekkers. die de welzijns- portefeuilie tijdelijk beheert, wil zich niet bij de situatie neerleggen, omdat er veertien stadsvernieuwingsprojec ten op stapel staan. „Als we een op lossing willen bereiken, dan zullen we het opbouwwerk een nieuwe struc tuur moeten geven, die buiten de bevoegdheden van het huidige stich tingsbestuur komt te liggen. In welke vorm is nog niet duidelijk Als ge meente moeten we met de opbouw werkers en de bewonersgroeperingen daaraan werken. Het is duidelijk dat het opbouwwerk in dienst moet staan van de samenleving en niet ander som." aldus Fekkers, die het conflict betreurt en die vindt dat beide partij en onverstandig te werk gegaan zijn. De opbouwwerkers hebben sinds hun ontslag bekend werd van vele kanten steun gekregen. Zo'n dertig organisaties in de sfeer van het op bouwwerk hebben zich verenigd tot een steuncomité, dat van wethouder Fekkers eiste ervoor te zorgen dat de opbouwwerkers vandaag weer aan het werk kunnen gaan en dat de schorsing ongedaan gemaakt wordt. Blijft het ontslag gehandhaafd, dan komer er vanuit de buurten harde acties, kondigden de woordvoerders van het comité aan Vereniging De gebundelde buurtcommissles, wijkcomlté's, vrijwilligersorganisa ties, bond van bejaarden en het on derwijsstimuleringsproject. geloven dat het opbouwwerk alleen In de vorm van een vereniging zonder de huidige problemen uitgeoefend kan worden, aldus woordvoerder Jan Snijders.Hij vindt dat de opbouwwer kers zich niet hebben kunnen verwe ren tegen het onaantastbare optre den van het stichtingsbestuur. „Daarin zitten mensen die weinig van doen hebben met het opbouwwerk. Om hernaling te voorkomen stellen wij een vereniging voor. waarin alle disciplines van het opbouwwerk on dergebracht worden en waarin waar borgen ingebouwd zijn voor inspraak van de bevolking Dat is heel iets anders dan wat nu gebeurd is. je kunt de opbouwwerkers van bovenaf niet dingen opleggen, die niets met hun werk te maken hebben" De zes opbouwwerkers hebben in middels een advocaat in de arm geno men om te bewijzen dat het aange zegde ontslag geen rechtsgeldigheid heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9