:)pstand Arabieren in raanse olieprovincie 'out aan Japanse DC-10 Londen verontrust over Vietnamese vluchtelingen Compromis Unctad gezocht Radicale partij kan Rome parten spelen *aÜL Smith minister in kabinet Muzorewa DE BOEKEN VAN Britten geen nuchter volk Breznjew bij Kadar Virus veroorzaakt diabetes kinderen Zaakgelastigde in El Salvador gedood Hong Kong pakt 'mensenhandel' aan bij iedere opreehte boekverkoper - JDERDAG 31 MEI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET HS 7 HERAN (Reuter, AFP, AP) In de Iraanse stad Khorramsjar, in de provincie Khouzistan de Perzische Golf zijn gisteren felle gevechten uitgebroken tussen Arabische inwoners en angers van Irans sterke man, ayatollah Khomeini. Volgens de radio zijn daarbij 21 en om het leven gekomen, maar woordvoerders van de „Organisatie van het Arabische zeiden dat er minstens 80 doden waren gevallen. Later op de dag sloegen de gevechten naar Abadan, 20 kilometer zuidelijker, waar zich Irans voornaamste olieraffinaderij ,dt. Volgens de radio zijn in Abadan „verscheidene doden en talrijke gewonden" gevallen. io maakte gis;eravond bekend t Iraanse leger en de„revolutio- islamitische corüté's van Kho- de toestand onder controle ièn, maar dat de6ituatie nog zeer nen was. De veg tussen Khor- |ar en Abadan werd voor alle x gesloten en gouverneur-gene- van de olierijke provincie Khou- an. admiraal Ahmad Madani ft de noodtopestand voor het ge- r 1 d afgekondigd. slaggevers die hotelemployes in en stad opbelden kregen echter te en dat de gevechten onvermin- d doorgingen en dat zij bang wa- het hotel te verlaten „omdat op a ereen die zich op itraat begaf werd s® :hotenGrote delen van de stad den in brand staan. er tonomie ft gevechten begonnen om vier uur ?n le ochtend na een week vol span- g tussen Iraniërs van Arabische jmst, die een groter aandeel in de m sten op de olie opeisen en meer lK incmie willen toor het gebied ir de meerderheid van de bevol- 113 f van Arabische afkomst is. Onge- zestig procent van de ruim twee ,e )oen inwoners van de regio zijn ial bieren, die de soennitische vari- van de islam aanhangen. Veertig rent zijn Perzen die de sji'itische OE m belijden. De religieuze tegen- üngen zijn de voornaamste oor- 'Irk van de felheid der gevechten. J' sociaal waren en zijn er spannin- De Arabieren zijn voor het groot- n deel ongeletterd en vormen het "c ustrieproletariaat in dit olierijke ed. De leider van de Arabieren, v< c Al Sjabir Chazani, had tegen- de gouverneur-generaal van de tie rincie een aantal religieuze en po- )gs ke eisen geformuleerd en met ac- R gedreigd als die niet werden inge- >ck Igd. De „Organisatie van het Ara- le« he Volk'' zou alleen al in Khor- n 1 sjar 8000 man ohder de wapenen aai ben. •ei iverneur-generaal Madam had be- e"T dëze week de Arabieren bevel even hun wapens in te leveren en ele door hen bezette gebouwen te ng uimen. Gisterochtend gingen de f imeini-comité's over tot het ont- )r lenen van de Arabieren en tot de nt uiming van de gebouwen. Vol- ek b Arabische woordvoerders gin- de comité's over tot arrestaties schuld volledig aan gouverneur-gene raal Madani, die volgens hem het Arabische culturele centrum en zijn hoofdkwartier had aangevallen. slechts dertig minuten nadat Arabi sche onderhandelaars hadden be loofd de door de Arabieren bezette gebouwen te zullen ontruimen. GEN£VE (Reuter) De Brit ten besteden 18 procent van hun geld, dat beschikbaar is voor voedsel, aan alcohol en daarmee staan lij aan de kop van alle landen. De Austra liërs en de Groenlanders kun nen er ook wat van met 16 procent terwijl de Ieren met 15 procent en de Canadezen met 14 procent goed volgen, aldus een rapport van de internatio nale arbeidersbond in Genève. De Denen. Fransen en Zweden scoren negen procent terwijl de Amerikanen zes procent van hun huishoudbudget aan drank uitgeven. SALISBURY (Reuter, AP, AFP) De Rhodesische zwarte premier bisschop Abel Muzorewa heeft zijn blanke voorgan ger lan Smith tot minister zonder portefeuille benoemd in zijn nieuwe 17 leden tellend kabinet. Muzorewa is zelf naast premier ook minister van defensie geworden. In let kabinet van Zimbabwe-Rhode- sië zitten nog vier andere blanken, leien van Smitsh Rhodesische Front- pjrtij. Pieter van der Byl (ex-minister vin buitenlandse zaken en defensie) irijgt vervoer, energie en posterijen. David Smith beheert financiën, Wil- aam Irvine landbouw en Chris Ander- ^otTschaa vak de toïbïZhl van J"*™* iners, waarop de gevechten uit en. gevechten waren gisteren ze? dig en de Arabieren vielen vtf- •idene politiestations, een mai- isis, het bureau van de gouver- en de post en telegraafkantoren le stad aan. Veel gebouwen ver in brand gestoken. rachutisten teravond werden honderd para- tisten van het Iraanse legtr naar jldan overgebracht om d? rege stroepen te versterken. Sij zou- 1 c gevolgd worden door iog eens eefhonderd para's, die vantit Khor- ïjar zouden worden tvergevlo- jgi. Sjeik Chazani gaf gisteravond de >t<J 1 De belangrijke post van minister van buitenlandse zaken gaat naar David Mukome, afgestudeerd in de econo mie en de politieke wetenschappen aan de universiteit van Rhodesië en tot nu toe verantwoordelijk voor de voorlichting van Muzorewa's UANC. De plaatsvervangend leider van de partij James Clpkerema is niet in het PARLJ8 (AP. Reuter) Turkije krijgt voor drie miljard gulden hulp van de belangrijke Industrielanden en de Wereldbank. Dit heeft de orga nisatie van industrielanden OESO gisteravond in Parijs meegedeeld. De hulp is wel voorwaardelijk. De Tur ken zullen een nieuwe overeenkomst moeten sluiten met het IMF, het in ternationale monetaire fonds. kabinet opgenomen. Hij is al lange tijd in een machtsstrijd gewikkeld met de bisschop. Ook heeft Muzorewa geen ministers aangezocht uit de gelederen van de partij van dominee Ndabaningi Sit- hole. De dominee is van mening dat de verkiezingen, waarin hij een zeer tegenvallend resultaat boekte, door Muzorewa zijn vervalst. Volgens een woordvoerder van Sithole heeft de politie gistermorgen een inval ge pleegd in woningen en kantoren van de Sithole-aanhangers. Daarbij zijn vijf mensen, onder wie de secretaris generaal van de partij aangehouden. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft meegedeeld, dat hij bin nen twee weken een beslissing zal nemen over het al dan niet opheffen van de economische boycot van Rho desië. Hij zal in zijn besluit het stand punt van zowel de nieuwe Britse rege ring betrekken als dat van de zwarte Afrikaanse landen. De Toryregering in Londen voelt veel voor erkenning van het bewind in Salisbury maar zwart Afrika is nog altijd fel tegen. n een onzer verslaggevers) MKIO, NEW YORK De 1 lanse luchlvaarmaat- *n appij JAL heeft gisteren dèidekt dat uit één van haar H-10's een vitale bout is ver- inen en dat t»ee andere ^5 beschadigd. Het is tot nu B4 het enige DC-10-toestel, 1 "kraan bij de wereldwijde f,! trole gebreken zijn aange- ïen. naar aanleiding van waarschu- ten uit de VS de autoriteiten in an hun DC-10-vloot gingen con- xen bleek dat ui. de ophanging de eerste motor één. van de hon- ai derd bouten was verdwenen en in de ophanging van de derde motor twee bouten waren beschadigd. De bouten zijn inmiddels vervangen en het toe stel is weer in gebruik genomen. Van daag zal JAL het onderzoek aan de andere zeven pC-10's voltooien. Een groot deel van de in de Verenigde Staten zelf ip gebruik zijnde DC-10's zijn gisteren onderzocht en veilig be vonden. De autoriteiten verwachten gisteravond tegen de morgen de ope ratie te hebben voltooid. Ook bij an dere maatschappijen is men gister nacht en overdag druk in de weer geweest on de controle zo snel moge lijk te verrichten. In Groot-Brittannië hielp de luchtvaartmiljonair sir Fred dy Laker hoogstpersoonlijk bij het de gehele nacht durende onderzoek. Dit om het ongerief voor de passagiers van zijn toestellen zo gering mogelijk te houden. Ook elders deden zich vertragingen voor maar het publiek had veelal begrip voor het ongemak. Alle elf in Nederland geregistreerde DC-10's kunnen de lucht weer in. De KLM onderwierp gisteravond de laat ste van haar zeven DC/S-10 op Schip hol aan de twee controle op de motor ophanging. Er zijn bij geen van deze zeven toestellen gebreken geconsta teerd. Ook de vier DC-10-toestellen van Martinair zijn inmiddels geïn specteerd. In navolging van de richt lijnen van de Amerikaanse FAA zul len KLM en Martinair hun DC-10- vliegtuigen de komende tijd na iedere honderd vlieguren inspecteren op deze motorophanging. De Sowjetrussische leider Leonid Breznjew (rechts) is gisteren een bezoek aan zijn Hongaarse collega Kadar be gonnen. Breznjew zal drie da gen in Hongarije blijven. Russische functionarissen hopen dat dit bezoek een ein de zal maken aan de geruch tenstroom over de slechte ge zondheid van de Russische leider. BOSTON (AFP, Reuter) Ameri kaanse onderzoekers hebben een eer ste bewijs verkregen dat acute diabe tes (suikerziekte) bij kinderen wordt veroorzaakt door een virus. Zij iso leerden het virus Coxsackie B4 uit de alvleesklier van een overleden patiën tje van tien Jaar. Met het voortge- kweekte virus konden Yoon, Onodde- ra, Notkins en Austin van het Natio naal instituut voor de volksgezond heid (NIH) bij muizen experimenteel diabetes veroorzaken. Coxsakcie B4 stond tot nog toe be kend als één van de vele verschillen de veroorzakers van verkoudheid. Bij het ontstaan van kinder-diabetes kan het niet de enige belangrijke factor zijn, omdat bekend is dat de ziekte ook een erfelijk component heeft, klnder-dlabetes komt in bepaalde fa milies vaker voor. In een commentaar bij de publlkatle in het New England Journal of Medi cine, schrijft prof. Allan Drash dat de vondst van het NIH de hoop wekt dat tenminste sommige vormen van dia betes bij kinderen in de toekomst kunnen worden voorkomen door vac cinatie. Onwaarschijnlijk lijkt dat het virus een rol zou spelen bij de langzaam opkomende vorm van dia betes die bij volwassenen voorkomt. SAN SALVADOR (Reuter. AFP, AP) De zaakgelastigde van de Zwitser se ambassade in El Salvador, de 52- jarige Hugo Wey, is gistermorgen in San 8alvador, de hoofdstad van deze Middenamerikaanse staat doodge schoten. Dit heeft de politie meege deeld. HONG KONG. LONDEN (Reuter. AP. AFP) De Britse regering heeft haar verontrusting over de toenemende vluch telingenstroom naar haar kroonkolonie Hong Kong kenbaar gemaakt bij de Sowjet-Unie en de Verenigde Naties Dit nadat premier Margareth That cher maandag toestemming verleen de aan bijna duizend Vietnamese „bootmensen" om naar Engeland te komen. Deze vluchtelingen waren op gepikt door de Britse vrachtvaarder „Sibonga" die ze probeerde af te zet ten in Hong Kong Maar de autoritei ten van de Britse kroonkolonie, waar al rond de 38 000 vluchtelingen in kampen verblijven, weigerden ze op te nemen en dwongen de Britse rege ring tot de opvang van de mensen. Londen vreest nu dat veel meer vluchtelingen naar Groot-Brittannië willen komen. Voor de kust van Tai wan ligt nog een Brits schip met 293 vluchtelingen aan boord, die niet in Taiwan aan land mogen, hoewel de Britse regering daar dringend om ver zocht heeft. Een derde Britse vracht vaarder, met veertig Vietnamezen aan boord, koerst momenteel naar Hong Kong en in Londen vreest men dat ook deze vluchtelingen door En geland zullen moeten worden opge nomen. Gisteren ging Sir Ian Gilmour woord voerder in het Lagerhuis voor de Brit se minister van buitenlandse zaken. Lord Carrington, naar de Russische ambassade om Vietnams voornaam ste bondgenoot er op te wijzen dat men in Engeland ten diepste de „el lende betreurt waarin Vietnamese vluchtelingen verkeren, die door de regering in Hanoi gedwongen worden het land te verlaten". Mevrouw That cher heeft ook al geklaagd bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim. geringspartij wordt er druk op haar uitgeoefend de immigratiewetten te verstrakken en geen enkele vluchte ling toe te laten Britse conservatie ven. en zij niet alleen, verwijten de Vietnamese regering dat zij welbe wust duizenden vluchtelingen, voor namelijk van Chinese afkomst, „ex porteert" en daar nog goed geld voor vangt ook. Nederland zal 55 Vietnamese vluch telingen opnemen, die begin dese week werden opgepikt door het Ne derlandse vrachtschip „Agulhus". Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren gezegd. De „Agulhus'*, ei gendom van de Nedlloyd, wordt van daag in de haven van Singapore ver wacht. De Nederlandse ambassade heeft de autoriteiten toegezegd dat de vluchtelingen zo spoedig moge lijk naar ons land zullen worden overgebracht. Wanneer dat gebeurt is nog niet bekend. Grof geld geen einde komen aan het Indochine- se vluchtelingenprobleem. Functio narissen van de Verenigde Naties, die zich met het vraagstuk bezighouden, vrezen dat Vietnam nog eens ander half miljoen mensen, voornamelijk van Chinese afkomst het land zal uitzetten Niet alleen in Vietnam wordt er aan vluchtelingen verdiend Ook in Hong Kong en Singapore verdienen malafi de rederijen en ander onverantwoor delijk tuig aan de mensenhandel. Zij sturen ongrijpbaar geregistreerde oude vrachtboten de zee op en „ver zamelen" vluchtelingen, die met al lerhande wrakke bootjes Vietnam verlaten hebben. Daar moet dan wel grof voor betaald worden. In Hong Kong aangekomen Vietnamezen had den het over bedragen tot 8000 gul den in de vorm van goud per persoon per overtocht. Zelfs hebben verhalen de ronde gedaan dat dit soort sche pen gewoon bij de monding van de Mekong de vluchtelingen overnamen van de Vietnamese autoriteiten In Hong Kong is nu een speciale politie- eenheid gevormd om aan deze prak tijken een einde te maken. Het hoofd van deze afdeling. Jack Johnson, heeft furore gemaakt bij de strijd tegen de handel in verdovende mid delen in de Britse kroonkolonie. Ge zegd wordt dat het met name Chinese benden zijn die zich met de handel in vluchtelingen bezighouden. Binnen haar eigen conservatieve re- Zoals eerder gezegd zal er voorlopig Bereidheid Nadat Vietnam begin dit Jaar een eind maakte aan het bewind van Pol Pot in Cambodja (dat ook al goed was voor zeker 25.000 vluchtelingen) zijn er nog eens honderdduizend Cam- bodjanen het land uitgevlucht. De meesten van hen gingen naar Thai land. waar ze niet welkom zijn. Thai land. waar ook al tienduizenden Lao- tiaanse en Vietnamese vluchtelingen zitten, wil de Cambodjanen het liefst terugsturen. De bereidheid van derde landen om vluchtelingen op te nemen houdt be paald niet over en de aantallen die opgenomen worden staan in geen ver houding tot die welke er dagelijks bijkomen. Vervolg van pagina 1 Ze vinden dat bij voorbeeld textiel- en schoenenindustrieën niet meer in onze landen passen. Ook zouden die de Derde Wereld meer kansen moe ten geven haar produkten te verko pen, in plaats van de grenzen te slui ten (proctectionisme). Ten slotte vra gen de ontwikkelingslanden dat er wat wordt geaaan aan het wereldgeldstelsel, zodat ze eenvoudi ger kunnen lenen, en niet voortdu rend worden opgezadeld met betalingsbalans tekorten. Dat zijn terreinen waar tot nu toe vooral het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de GATT (algemene overeenkomst voor handel en tarie ven) zich mee bezighouden Die heb ben allebei een sterk Westerse inslag. De Derde Wereld wil daar wat aan doen, bijvoorbeeld door de deskundi- gengroep binnen de Unctad te laten werken, waar de ontwikkelingslan den sterk staan. Nederland gaat in de compromisvoorstellen aan de Euro pese Gemeenschap niet zo ver. Ge zegd wordt dat mogelijk Unctad, IMF en GATT samen de studie kunnen ondernemen. Wat betreft de herstructurering en protectionisme, vindt ons land dat die twee zaken met elkaar te maken hebben. De ontwikkelingslanden kunnen immers wel meer industrie krijgen, als ze niet kunnen uitvoeren, hebben ze er niks aan. De meeste wersterse landen, menen in tegenstel ling tot de Derde Wereld, dat protec tionisme en herstructering afzonder lijk bekeken moeten worden. Neder land wil proberen de EG „om te krijgen". Wat de minst ontwikkelde landen be treft schaart Nederland zich achter de eis van de „77" dat er een noodpro- gramma moet komen. De minst ont wikkelde landen zijn er beroerdst aan toe. Bijvoorbeeld omdat ze nauwe lijks grondstoffen of bedrijven heb ben Het gaat bijvoorbeeld om de Sahel. Voor die landen moet extra geld worden toegezegd, aldus het standpunt van de Nederlandse rege ring en ook dat is bij de EG inge bracht. De meeste andere leden van de Europese Gemeenschap menen dat eerst nog maar eens gekeken wor den of die minst ontwikkelde landen zoveel hulp wel aankunnen. Vaak hebben ze niet de plannen en de pro gramma's om het geld te gebruiken. De samenwerking tussen de ontwik kelingslanden tenslotte moet ge steund worden, zo luidt het Neder landse compromisvoorstel aan de EG Maar ook daar mag niet worden getornd aan de bevoegdheden van andere organen, iets waar veel Wes terse landen bang voor zijn. De ont wikkelingslanden zijn politiek en eco nomisch grotendeels nog gericht op de Westerse staten, waarvan ze im mers nog niet zo lang afhankelijk zijn. Ze willen nu meer samen doen, maar hebben steun en vooral een middelpunt nodig om dat te regelen. Minister de Koning (ontwikkelingssa menwerking) heeft gisteren gepraat met de Duitse minister van economi sche zaken Von Lambsdorf en had later een ontmoeting met enkele ont wikkelingslanden. Het slagen van de VN-conferentie voor handel en ont wikkeling, afhankelijk van het al dan niet oprichten van een studie groep voor de wereldeconomie noem de de minister „een dubbeltje op zijn kant". Zaterdag moet de Unctad beéndlgd worden en thans wordt gepraat in een contactgroep van negen ontwikke lingslanden. zes Westerse landen, drie communistische en China. Verwacht wordt dat later een nog kleiner clubje ministers en ambtenaren hier zal pro beren tot overeenstemming te ko men, om uit de Unctad te halen wat er nog inzit. ADVERTENTIE Leven van het land John Seymour's radicale oplossing voor onze ecologische crisis Dc weg terug naar zelfstandigheid bij het voorzien in onze levensbehoeften Niet» verspillen en gezond blijven (Kosmoeln den Toren, 29.50) Einstein en het heelal r J. den Boef JME Een kleine groepering die bij de Italiaanse parlementsverkiezingen komende weekeinde de grote partijen onaangenaam kan verrassen, is de licale partij. Als protestgroep niikt zij vooral op de twee en een half joen jongeren, die dit jaar voor het eerst aan parlementsverkiezingen en deelnemen. partij die onder leiding van de xoegere s-liberale studentenleider Marco (Giacin- Panella staat, had nog nooit ten grote I'iang en slaagde er pas in 1976 h om met procent van de stemmen vier/*tels in de ler van afgevaardigden te beirschtigen. In -enaat was zij tot dusver nog tict vertegen- rdigd Het lijkt echter vrij^eker dat de t i icalen in de Kamer meer zetels zullen o veren en ook tot de Senait zullen door- ko gen Echtscheiding nil ft el de naam anders doet ermoeden. heeft ladicale partij geen maoïstische grond- Zij is een actiepartij die het zich erg akkelijk maakt, geen uigebreid program- leeft. zoals Panella zelf oegeeft. maar zich rkt tot problemen, waf de andere partij- rr« raad mee weten Alleen de milieu- >n:reiniging biedt al v#e aanknopingspun jitamAnonTioponfrolAC zoals de bouw van prnenergiecentrales. de Radicale partij «erkant tegen is. Al voordat zij In 1976 in het parlement kwam. slaagde de Radicale partij er in een referen dum te doen houden over de echtscheidings- wet, die in gevaar dreigde te komen nadat zij slechts enkele jaren had gewerkt. Bij het refe rendum bleek de meerderheid van de kiezers voor het behoud van de echtscheidingswet te zijn. Dit was een harde slag voor de christende mocraten en in mindere mate ook voor de communisten, die met politieke bijbedoelin gen één lijn met hen hadden getrokken Bij dit echischeidingsreferendum was voor het eerst gebleken, dat de christen-democraten niet meer onder alle omstandigheden op hun traditionele aanhang konden rekenen Deze nieuwe ontwikkeling werd een jaar later beves tigd door de parlementsverkiezingen van 1976, die een forse winst voor de communisten ten koste van de christen-democraten te zien ga ven en die de Radicale partij met vier zetels in de Kamer van afgevaardigden bracht. Sindsdien heeft de Radicale partij door hand tekeningenacties nog meer volksraadplegin gen geforceerd (bijvoorbeeld over de finance- ring van de politieke partijen). Daar boekte zij echter net geen succes mee. Zij staat nu be kend als de referendum-partij en legt zich in de Kamer van afgevaardigden vooral toe op het vertragen van het parlementaire werk door van de „filibuster" gebruik te maken. Tot grote ergernis van de traditionele partijen Mussolini Er wordt wel beweerd dat de Radicale partij een fascistische groepering is. Onlangs leek deze bewering te worden bewaarheid toen be kend werd dat Rachele Mussolini, de 90-jarige weduwe van de vroegere dictator, had gezegd haar stem te zullen uitbrengen op Panella Later heeft de familie van de bejaarde weduwe echter de juistheid van het bericht ontkend Dit neemt niet weg dat de Radicale partij erdoor in opspraak werd gebracht Dat zij geen fascistische partij is. moge blijken uit het feit, dat het vroegere communistische parlementslid Tessari als kandidaat fungeert, evenals de schrijver Leonardo Sciascia. die enkele Jaren geleden nog openlijk zijn sympa thie voor de communistische partij betuigde Ook de socialistische senator Aldo Ajello heeft zijn oude partij verlaten om tot de Radicalen toe te treden. Hun democratische Instelling is boven alle twijfel verheven Desgevraagd zegt men ln PCI-kring dat er twee kanten zijn aan het optreden van de Radicale partij. Het is positief, dat zij problemen heeft aangepakt die de grote partijen te gecompli ceerd vonden om er een snelle oplossing voor te vinden. Ook de PCI is zo geeft men toe in verscheidene opzichten nalatig geweest. Ne gatief vindt men echter het verschijnsel, dat de Radicale partij de ontevredenheid van het publiek voor politieke doeleinden aanwendt, zonder dat zij met werkelijke oplossingen voor de dag komt. De vj-aag is nu of de Radicale partij, die de belangrijkste politieke partijen heeft gedwon gen om zich duidelijker uit te spreken over kernenergiecentrales, gelijke rechten van en over vele andere problemen, een vergaarbak voor ontevredenen zal worden Met sluit de mogelijkheid niet uit dat de Radi cale partij in de Kamer van afgevaardigden met vijf procent van de stemmen ongeveer dertig zetels zal veroveren Het lijkt een schat ting die nogal aan de hoge kant ligt Maar als het werkelijk gebeurt, dan kan in Rome een chaotische situatie ontstaan Dit zal met name het geval zijn, als de Radicale partij haar nieuwe kiezers voornamelijk bij de socialisti sche partij zou weghalen Honderd jaar geleden werd Ein stein geboren Nigel Colder legt Einstems theorieén zo uit. dat de lezer ze niet alleen begrijpt, maar er ook door wordt gefascineerd (Se sam. tot 30 sept. 19,75, daarna 24,50) Pedagogie van de onderdrukten Voor Latijna-Amerika ontwikkelde Paulo Freire zijn baanbrekende en revolutionaire leer- en leesme thode Hij heeft daarmee ón» veel te zeg gen (Anthoe, 9e druk, 15,50) Overtijden dan? Marjory Skowrannki geeft vanuit eigen ervanng heldere informatie voor vrouwen die een abortus over wegen. (Anthoe, 17,50) Beschouw ons maar als een uitzondering Arjeh Kalmann en Brand Overeem nemen men*en in het vizier, die op een bepaald niet alledaags*- wijze leven, maar laten ook de ingrijpen de gevolgen zien van verstedelij king en »chaalvergroting (Boech A Keumng, 24,50' Jouw oorlog mij een zorg Elouiae en Ingrid Kluvere praten met menaen van na de oorlog 'Bij mijn oudera thuia wat er eigenlijk geen ander gespreksonderwerp dan de oorlog.'(Anthoe 19.50) Voorbeeld in de verte De opstand van een handjevol Amerikaanse rebellen tegen'Enge land heeft ala voorbeeld aan de wortel gelegen van onze eerat>> hunkering naar democratie, oldu» dr W Schulte Nordholt 'Toren- boek. 24,50) Kijken naar monumenten in Nederland Uitgegeven onder auapiaen van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. biedt dit schitterend geïllus treerde boek een boeiend en inte ressant overzicht van de talrijke Nederlandse monumenten. (Bosch A Keuning, 19,50) Willy Brandt ONTMOETINGEN EN GE DACHTEN Willy Brandt 'Het was mij duide lijk dat rechtstreekse verkiezingen ftrt werk van de Europese eenwor ding een nieuwe impuli konden ge ven iTorenboek. 2 delen, 33.75 pd Zelf conserveren Een leidraad voor inmaken, roken, wecken, drogen, diepvriezen en het zelf jam maken 'Boech A Keumng. 2de druk, 18.-'

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7