'Noorden zal atoomafval in bodem niet toelaten Nog 7dagen en dan». Tekening van een lezer i'rouw Commentaar ier dorpelingen in iid-Libanon gedood Demonstratieleiding verwacht 50.000 man winkel waar je mensen huurt kontuur Actievoerder van het ergste uur meent: Kom op voor Ern^ppa. Burgemeester mogelijk tussen twee vuren Agenten krijgen nieuw type pistool r»1 bevat acetosal dat deed het vrije vogel ongelofelijk ^DERDAG 31 MEI 1979 BINNENLAND trouw/kwartet voor iedere buitenstaander al duidelijk was. is dan nu offi- bevestigd door het besluit van laus een speciale en beperkte hoppen-synode bijeen te roe de verhoudingen binnen de 2 jrlandse r.k. kerkprovincie in een impasse beland, waar- nlijk door het ongelukkige jg meelsbeleid van paus Paul us t>ij de benoemingen van bis- ;ti ppen in Rotterdam en (voor- r< [oermond. nt P' de ipzet van een dergelijke syno- ï0 sympathiek. De paus grijpt 1 eigenmachtig en als hoogge- g^lse eenling in zoals sommi- mianhangers van de Roermondse hop misschien hadden ge- maar hij gaat in collegiali- (net de Nederlandse bisschop- ne in beraad om zo een oplossing mi nden. Sympathiek is ook dat en aus dit keer de vertegenwoor- van de in Nederland werk- orden en congregaties in het leg betrekt; niet alleen omdat lil lie manier het overleg wordt maar ook omdat Neder- althans op één punt met de ikkelingslanden is te vergelij- namelijk dat een groot deel het pastoraat nog steeds in ro en is van priesters en religieu- -er uit de orden. is, hoe aardig je het middel ook beoordeelt, er reden voor eni ge beduchtheid ten aanzien van het resultaat. Het is toch niet zo dwaas nu al te veronderstellen, dat straks na afloop zal bijken dat het theolo gisch midden van de Nederlandse r.k. kerk enigszins zal zijn verlegd. Want om welke abstracte en ver heven theologische geschilpunten het ook mag gaan de paus en de bisschoppen fungeren straks tij dens dat overleg primair als be stuurders. En het zal in de r.k. kerkprovincie wel niet anders gaan dan in andere bestuurseenheden, waar opeens het extremisme in één of andere vorm zijn kop opsteeekt. De extremen krijgen natuurlijk geen gelijk, maar de gematigden en de mensen van het midden (zoals de meerderheid van de Ne derlandse bisschoppen; het zou be lachelijk zijn hem af te schildere nals een stelletje opgewonden doordouwers) zullen toch wel iets moeten opschuiven. Extremisten met tactisch inzicht kunnen daar nog wel eens gebruik van maken door bij voorbaat al iets te over vragen, maar daar kan je dat lijkt ons tenminste Gijsen c.s. niet op aanzien. Concluderend; een boeiend avon tuur en een orginele geste van deze energieke paus, maar voorshands geen reden tot al te groot enthousi asme. ADVERTENTIE ure; idsf •n onzer verslaggevers HAAG/BEIROET Vier inwo- het dorp Siddiqin in Zuid- in zijn gistermorgen in alle omgekomen bij een artillerie- n Palestijnen en de militie majoor Haddad. Volgens het au Reuter adviseerden Ne- ïdse VN-militairen gistermor- Ijdens een vuurpauze de dorpe naar veiliger gebied te ver- ïgervoorlichtingsdienst in Den bevestigde gisteravond dat er dorpelingen zijn gedood. De Jtoffers zouden een volwassenen, tind en twee babies zijn. Slechts aar mensen bleven na de Neder- waarschuwlng in Siddiqin liji^r. Het was de vijfde achtereen- galnde dag dat delen van het Uni fied onder vuur lagen, ter het noordelijker gelegen Tyrus 1 1 ibatijah, waar Palestijnse kam- 1 Mijn. werden beschoten. Volgens fcraëlische legerwoordvoerder in rsckviv werd Noord-Israël gister en beschoten door Palestijnen. ia de Israëli's het vuur beant- door Jan Sloothaak GASSELTE „In de standpunten van de elkaar opvolgende regeringen verandert weinig maar het verzet onder de bevolking tegen opslag van atoomafval in zoutkoepels is intussen sterk toegenomen." Berend Mensing uit Borger, actievoerder van het eerste uur, voelt zich erdoor gesterkt. Hij gelooft niet dat de noordelijke bevolking ooit zal toelaten dat er kernafval in de bodem komt. De ..brede discussie" over kernener gie die minister Gijs van Aardenne heeft aangezwengeld, beschouwt hij als een intermezzo dat geen verande ring kan brengen in het standpunt van een groot deel van de noordelijke bevolking. ..Wij willen geen uitstel maar compleet afstel." Zaterdag wordt tegelijk met allerlei demonstraties in andere landen te gen kernenergie ook een protest bij eenkomst gehouden in het Drentse Gasselte, een van de „zoutkoepelge- meenten". Er wordt gerekend op ze ker 20.000 demonstranten. De organi satoren weten zich gesteund door een tweehonderd man sterke ordedienst. Zo'n drie jaar geleden begonnen de Atoomgroepen Alarmplannen in de zes noordelijk zoetkoepelgemeenten van de grond te komen. Zij verzetten zich tegen proefboringen. Inmiddels zijn er over het hele Noorden ver spreid. zeker meer dan vijftig van die groepen. „Toen we begonnen be schouwde men ons als rare linkse vogels die weer zo nodig moesten. Nu hebben we overal entree. Verenigin gen waar je vroeger niet binnen kwam. nodigen ons nu uit. Platte landsvrouwen. christelijke huisvrou wen. noem maar op. Vooral na Harris- burg is er een stroom verzoeken bin nengekomen om informatie." zeggen Berend Mensing, Janny Appeldorn, Albert Verstallen en Klaas van der Heide, leden van het organiserende comité Atoomplannen. ..De mensen weten trouwens tegen woordig wel dat de alarmgroepen Atoomplannen niet eenzijdig politiek gekleurd zijn. We worden gesteund door dominees, dokters, burgemees ters. Bovendien hebben provinciale staten en gemeenteraden zich uitge sproken tegen de regeringsplannen." Dat er nog geen proefboringen zijn gehouden is volgens Mensing en de zijnen te danken aan drie jaar actie. ..We hebben weten te voorkomen dat er proefboringen werden gehouden. En nu is de bevolking er zelf helemaal alert op." Boortoren Twee jaar geleden was Berend Men- sing één van de bezetters van een boortoren in Warffum. „Toen al merkte ik bij de mensen van de rijks politie iets van bedekte sympathie voor onze doelstelling." zegt hij nu. achteraf. Toch waren Mensing en zijn medestanders wel verrast dat het ver zet tegen de afvalplannen zó sterk leeft dat zelfs in politiekringen twee strijd is ontstaan. Zaterdag werd in Assen door een honderdtal politie mensen een bijeenkomst gehouden. Ze vrezen in gewetensnood te komen als ze eventueel worden ingezet om het verzet tegen de berging van atoomafval te breken. Ook sommige bestuurders kunnen in gewetensnood komen, meent burge meester C. A. Verspuij van de ge meente Annen. De provinciale staten van Drenten en Groningen, alsmede de gemeenteraden van de zes zout- koepelgemeenten hebben zich uitge sproken tegen proefboringen." Als het parlement uiteindelijk toch het licht op groen zou zetten en de rege ring zou de proefboringen doorzetten, zou een burgemeester tussen twee vuren kunnen komen te zitten. Als hoofd van de politie kan hij worden genoodzaakt om mee te werken aan het breken van het verzet van de bevolking. In Duitsland is het meer malen voorgekomen dat de politie werd ingezet tegen actiegroepen die bouwterreinen van kerninstallaties gingen bezetten Het is een beetje moeilijk om daarop vooruit te lopen, maar in het uiterste geval kan ik me voorstellen dat je je consequenties trekt en aftreedt als burgemeester." aldus de heer Verspuij. „Stel dat het hele Noorden en bloc in verzet komt tegen de uitvoering van het regeringsvoornemen, kun je dan nog spreken van verstoring van open bare orde?" Een burgemeester zal dan toch de opdrachten van de rijks overheid moeten uitvoeren. Anders zal hij moeten aftreden Overigens ziet de heer Verspuij de strijd nog niet zó hoog oplopen. Wel kunnen er kleinere schermutselingen komen .Ik heb ook tegen de actie groep gezegd: begrijp goed dat we wel eens tegenover elkaar kunnen komen te staan. Dat betreuren we dan. maar het is niet anders." „Geen meetstokje" Mevrouw T Schilthuls, commissaris der koningin in Drente, vindt de vraagstelling eigenlijk te academisch om er op dit moment op in te gaan „Je weet niet bij voorbaat hoever je kunt gaan. Daar is geen meetstokje voor," meent zij. „Ieder zal voor zich zelf moeten uitmaken hoever hij wil gaan. Dat kan van geval tot geval en persoon tot persoon verschillen." Overigens vindt ze het nuttig dat de politie in tem met deze zaken bezig is „Maar ik kan haar er niet bij helpen." Mevrouw Schilthuis vindt wel dat de politieleiding er vast verstandig aan zou doen om politiemensen, die m gewetensnood verkeren, niet bij dit soort acties in te zetten. „Je moet het ook niet uitlokken." De politieman zal zich overigens op zijn beurt moeten realiseren dat hij opereert onder het bevoegd gezag en dat het niet zo ver mag komen dat er alleen een stuk beleid te maken is als de politie het ermee eens is. „Je kunt niet ineens alle andere wetten in Ne derland opschorten mocratisch tot stand gekomen wet ten. maar dat betekent nog niet dat hij een bevel om op kinderen te schie ten moeten uitvoeren. Dat is dan het andere uiterste Vreedzaam Overigens is de suggestie die hier en daar is gewekt dat het bij de demon stratie zaterdag in Gasselte al tot een treffen zou kunnen komen, onjuist „Er wordt niets bezet of wat dan ook Het wordt een vreedzame demonstra tie en we hebben afspraken met de politie over de regelingen die getrof fen moesten worden, zegt Berend Mensing. Botsingen zijn pas te verwachten als het in een verdere toekomst inder daad tot uitvoering van de regerings- Affiche van de „Atoomgroe pen Alarmplannen" plannen zal komen De Alarmgroe pen Atoomplannen hebben het be sluit genomen, dat ze dan tot „mate rieel verzet" zullen overgaan, aldus Mensing Democratie De commissaris van de koningin in Groningen, mr E. H Toxopeus. vindt dat er een duidelijk gevaar in schuilt wanneer politiemensen een eigen be leid willen maken. „In een extreme situatie zou je dan het risico lopen van een politiestaat en dat willen we toch niet." Volgens de heer Toxopeus wil dat nog niet zeggen dat de politie man een „Befehl ist Befehl'-houding moet aannemen. De politieman moet meewerken aan de uitvoering van de- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbom De Libanese regering heeft de veilig heidsraad van de Verenigde Naties in het licht van de jongste ontwikkelin gen opnieuw verzocht de toestand in Zuid-Libanon te bespreken. Begin deze maand kregen de leden van de veiligheidsraad een Libanees memo randum toegestuurd, waarin uitbrei ding van de bevoegheden en de uit rusting van de VN-vredesmacht werd verlangd. De Libanese regering wil dat Unifil in staat wordt gesteld zo nodig met militaire middelen een ein de te maken aan de moeilijkheden, die de uitvoering van haar missie verhinderen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Gemeente- en rijkspo litie zullen worden uitgerust met een nieuw dienstpistool ter vervanging van de FN. De ministers van binnen landse zaken en Justitie hebben de keuze laten vallen op de Duitse Wal ther P5 met een kaliber van negen millimeter. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het komend pinksterweekeinde zal in het teken staan van een internationale actie tegen atoom energie. In de hele wereld zal worden gedemonstreerd In Nederland gebeurt dat in het Drentse Gasselte. terwijl er ook vlak over de grens in België (bij Doel): en in Duitsland (Kalkar) betoogd zal worden. De organisatoren verwach ten dat ongeveer vijftigduizend Nederlanders een de demonstraties zullen deelnemen. Naast de betogingen in en vlakbij Nederland wordt er gedemon streerd in Engeland. Frankrijk. Oostenrijk. Duitsland. Zweden. Zwitserland en verder in Amerika Japan en Australië. De demon stranten willen voor alle kernpro jecten een bouw- en vergunnin genstop voor vijf jaar De leiding van de demonstratie in het Belgische Doel heeft deze week van het Belgische ministerie van financiën definitief te horen gekregen dat het terrein rondom het fort Liefkenshoek niet betre den mag worden Het ministerie, dat de verantwoordelijkheid draagt voor het domein, zegt dat het „een precedent" zou schep pen. indien een dergeljk terrein voor zo'n massale demonstratie opgeëist zou worden. Bovendien wil het ministerie de verantwoor delijkheid niet dragen als er zich ap het terrein ongelukken voor doen. Fabriek Door deze weigering is de leiding van de groep „Doelbewust stop pen" genoodzaakt de culturele manifestatie, die aan de betoging voorafgaat, te houden op een par keerterrein, dat grenst aan een petro-chemische fabriek, waar olieprodukten worden verwerkt. Juist op de dag van de demonstra tie. zaterdag, wordt er in de Schel de. vlakbij de fabriek, een Fins schip met een licht ontvlambare vloeistof gelost De losinstallatie loopt over en onder het terrein van de manifestatie heen. De actievoerders vinden dat hier mee de veiligheid van de demon stranten in gevaar wordt ge bracht Omdat het parkeerterrein nu als manifestatieplaats wordt gebruikt verzoekt de leiding de monstranten in te stappen in spe ciale autobussen in Antwerpen In Doel worden ongeveer twintigdui zend mensen verwacht De eigen lijke demonstratie begint om twee uur Kettingsloten In Kalkar, waar in september 1977 nog vijftigduizend mensen op de been waren, wordt op eerste pink sterdag betoogd. De demonstratie naar de snelle kweekreactor be gint om twee uur Duitse tijd. Daaraan voorafgaand is er een in formatiemarkt op het Marktplein van Kalkar De Stoomgroep Gel derland meent dat er alleen al uit Nederland tienduizend mensen naar Kalkar zullen gaan Velen van hen komen per fiets De mogelijkheid bestaat dat de Duitse douane, evenals bij de vori ge betoging, kettingsloten van fietsen bij de grens in beslag neemt. Vlaggen, spandoeken en kruizen mogen niet langer dan an derhalve meter en niet dikker zijn dan twee centimeter. Tijdens de protestactie mogen van de politie geen bromfietshelmen, sjaals en gezichtsmaskers worden meege voerd De politie heeft toegezegd dat het optreden aanzienlijk bescheide ner en minder zichtbaar zal zijn dan bij de vorige betoging. Toen waren er zo'n tienduizend zwaar bewapende politiemannen op de been. De politie zal zich nu alleen binnen het terrein van de kweek reactor ophouden. De demon stranten worden „beschermd" door de plaatselijke politie uit Kleef en omgeving In Gasselte worden zaterdag twin- tigduizen dmensen verwacht, van wie er volgens het Landelijk Ener gie Komite (LEK) zeker tiendui zend per bus zullen komen De betoging in Gasselte begint om ongeveer half drie. Vanaf half twaalf is er een voorprogramma Na de demonstratieve tocht is er tot ongeveer vijf uur een slotmani festatie ADVERTENTIE Lees eerst de gebruiksvoorschriften Huur een t.v.-toestel. Huur een schrijfmachine. Huur een kan toor. Huur een huis. Huur een auto of fiets. Huur een tapijtrei niger. Huur uw avondkleding. Huur een mens. Dat laatste is net zo gewoon als de fiets of het huis. Want mis schien kijkt u als werkend mens of als wederhelft van zo iemand wel vol ontzag op naar de perso- neelchef die zo'n denderende feestavond in elkaar gezet heeft, maar dat hééft die man helemaal niet gedaan. Die stapt gewoon naar een winkel waar ze op be stelling mensen of complete avondjes leveren. Je kunt ze net als een auto precies zo lang hou den als je ze huurt. Als je ze maar onbeschadigd terugbrengt. Die personeelschef heeft niets anders te doen dan de bestelling met alle wensen er op en er aan door te geven, te zorgen dat het geld op tafel komt. en het is voor de bak ker In dit geval voor de theater agent Want de winkel waar ze zulke bestellingen aannemen, heelt natuurlijk een duurdere naam theaterbureau. Maar in feite doet de theateragent niets anders dan de bakker de laatste drijft handel met zoete broodjes, de eerste met mensen. Een mensenhandeltje dus. Of het nu om een sneltekenaar, een zan gen-es), een popgroep, een heel orkest, een toneelstuk, een show. een komiek of een goochelaar gaat. het kan allemaal geleverd worden. Zoiets begrijpen we ten minste uit het .1000-ideeënboek voor amusement op topniveau' van zo'n mensenwinkel. Joop van den Ende Theaterprodukties Een Lajos Horvath en een Tata Mirando laten zich leveren, maar wie dat te hoog gaat. kan ook De Twee Pinten of Nico Haak bestel len. Je kunt er terecht voor een groep als Teach In. maar dan zonder Getty, want die is tegen woordig apart leverbaar. Liever omhoog kijken met Ramses? Kan. net als Marco Bakker desgewenst waarschijnlijk mèt zingende dame in hoepelrok of Willy Alberti. met of zonder na galm Een leuke sfeer is bij voor baat verzekerd, want die kan bij geleverd worden Het bureau kan voor bij voorbeeld een Zuidame rikaans decor, een Amsterdams pleintje, een Oosterse omgeving, een Wild West Saloon, een ker misplein. een Hongaars decor of wat ook in de zaal zorgen Stel je voor. hoe enig Fred Kaps in de saloon zal staan, de zo innig van de immens lange t.v.-serie gelief de Hammonds op een Amster dams pleintje passen of De Ker misklanten tegen een Oosterse achtergrond. Het zijn zomaar ideeën, maar het zou kunnen, want „zolang u niet om de Beat les vraagt, is vrijwel alles moge lijk". lezen we in het .boek' dat trouwens niet meer dan een bro chure met veel plaatjes is. Een van radio en t.v. bekende presen tator of -trice erbij? Mochten Sonja of Mies niet in de smaak vallen, dan komt desnoods de emigrant Willem Duys daarvoor naar het vaderland terug. En voor avonden op héél hoog ni veau is er zelfs een heuse schouw burgdirecteur beschikbaar: Be rend Boudewijn, van de Stads schouwburg in Amsterdam, die overigens uitsluitend te huur is> als presentator Eigenlijk dus een doodgewoon verhuurbedrijf. Net zoiets als een zaak die klapstoelen verhuurt, maar dan met een uitgebreider assortiment Zelfs de manier waarop de .artikelen aangepre zen worden (in de trant van: Joop kan ze wel leveren» lijkt sterk op de klapstoelen-verhuurder En klapstoelen zullen nou wel Juist het enige zijn dat het bureau niet levert. Tien stations van de Parijse metro zijn aangewezen om zich door schoolkinderen te laten versieren. De reizigers blijken het te waarderen, de kale muren knappen er behoorlijk van op en de kinderen hebben er veel plezier in. Ze zijn er onder hun schilder werk bovendien achter gekomen, dat dit veel leuker is dan schut tingwoorden op de muren kalken. Voor wie bekend is in Parijs: het werkstuk op de foto is te zien in het station Chateau-Rouge. Natuurlijk wil een automobilist zoveel mogelijk autoschade van zijn verzekering terug hebben als er iets is misgegaan En dus is er altijd wel iets of iemand aan te wijzen, waar hij niets tegen kon doen. De Frankfurter Allgemeine Zeitung heeft een bloemlezing af gedrukt van wat autobezitters na een botsing als oorzaak aan hun verzekeringsmaatschappij schre ven. Dit bij voorbeeld „De ande re auto was absoluut niet te zien en toen verdween ie weer." „De telegraafpalen kwamen In hoog tempo op me af. Ik probeerde nog te zigzaggen, maar ze raakten me toch." - „Bij het kruispunt werd ik plotseling door kleurenblind heid overvallen." „Het is gek. maar toen ik op de rem wilde trappen, was die er helemaal niet „Na veertig jaar onafge broken autorijden ben ik achter het stuur in slaapgevallen „Dat er een ongeluk gebeurd is, komt doordat mijn vriendin naar huis wilde „Het is allemaal de schuld van de verzekering. Als ik niet verzekerd geweest was. dan was er niets gebeurd, want zonder verzekering rijd ik niet Wie in de Zwitserse Alpen nog eens lammergieren boven zijn hoofd ziet zweven, hoeft zich niet te verbazen. Vroeger hoorden ze er gewoon thuis en nu probeert de internationale unie voor con servatie van de natuur die meestal wat korter met IUCN wordt aangeduid, al was het al leen maar om adem te sparen de dieren daar weer in hun ele- ment terug te brengen Dat is trouwens al bekend, maar niet dat er ook vogels van Nederland se afkomst bij zullen zitten Twee „Hollandse" lammergieren uit Ouwehands Dierenpark zijn bij voorbeeld al in het Oostenrijkse Innsbruck, waar met behulp van de verzamelde oudjes Jonge gie ren gefokt worden, die jongen zullen, als alles goed gaat. de echte vrije vogels van Zwitser land worden „De swingfiets. een rijwiel waar van niet alleen het voor-, maar ook het achterwiel kan draaien", las Ons Concern (personeelsblad van Nijverdal-ten Cate) in een dagblad uit het oosten des lands en plaatste de opzienbarende me dedeling meteen in zijn leuke hoekje „Ons Taleninstituut" met de toevoeging: „Ongelofelijk En ook al ronde wielen?" In hetzelf de hoekje een citaat van een ken nelijk hoogst verbaasde loodgie ter die de wereld hiervan kond deed „Veel eerder dan wij ge dacht hadden, herdenken wij per 1 januari 1979 het feit dat wij vijf Jaar geleden zijn gestart met ons loodgietersbednjf". En ook dit te Klimmen (Limburg) ontwaarde bordje mag er wezen „Verboden op het kerkhof te vissen en te spelen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5