Mary Pickford, ster van de jaren twintig overleden Kans op behoud noordelijk toneel De nieuwe Citroen Visa wil graag Sportief afscheid van 'Gruppo Sportivo' EEN DAGJE MET U UIT. „Hohe Messe" glanspunt Haags Bachfestival Ik speelde altijd Marietje CRM wil meebetalen Nieuwe boeken Krol herdrukt EEN VOLLE DAG PROEFRIJDEN, ZONDER VERPUCHTINGEN IN DE NIEUWE CITROEN VISA. DONDERDAG 31 MEI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET SANTA MONICA (UPI) - Mary Picklord, een van de be kendste sterren uit de periode van de .stomme" film, is dins dag op 86-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Santa Monica (Californië) aan een hersen bloeding overleden Zij was een van de pioniers van de Amerikaanse speelfilm In 1909 be gon zij op zestienjarige leeftijd kleine rollen te spelen. Veel later zou zij over die periode zeggen Hoe ik in een film heette, ik speelde altijd Marietje. het meisje met de krullen Ik was een combinatie van lieflijkheid en on deugd." Haar meest gewaardeerde films wa ren ..hearts adrift ..Daddy Long- legs". Poor little rich girl" en ..Rebec ca of Sunnybrook farm", allemaal onschuldigr liefdesgeschiedenissen waar het publiek in de Jaren twintig van smulde Toen dit ..arme kleine rijke meisje" 23 was. verdiende ze het ook voor een filmactrice ongekende bedrag van vierduizend dollars per week Schattingen van het vermogen dat zij thans nalaat liggen tussen de dertig en de vijftig miljoen dollar. In 1933 hield zij op met filmen. Toen men haar in 1964 vroeg of zij weer in films zou gaan meespelen antwoord de ze: „Laten we daar maar niet over praten, de mensen hebben hun illu sies en ik wil ze die laten behouden." Op het hoogtepunt van haar roem trouwde zij met Douglas Fairbanks, de al even populaire filmheld van dat tijdperk. In 1935 werd hun huwelijk dat vijftien jaar had geduurd ontbon den. In 1937 hertrouwde zij, met film ster en orkestleider Charles ..Buddy" Rogers. Zij was mede-oprichtster in Tweemaal Mary Pickford: links in een scène uit een van haar succesfilms „Pollyanna" rechts op een foto uit 1976 met haar man Buddy Rogers. 1928 van de ..Academy of arts and sciences' die elk Jaar de „Oscar" onderscheidingen uitreikt Aanvankelijk had Mary Pickford. na dat zij opgehouden was met fllmma- ken, een regeling getroffen dat al haar films na haar dood vernietigd zouden worden. Later veranderde zij van gedachten en besteedde een klein kapitaal aan de restauratie van 29 van haar beste films. door Adr Hagei DEN HAAG In het kader van het Haags Bachfestival bracht Gerard Akkerhuls dinsdagavond voor een groot publiek in de Elandstraat- kerk Bachs Missa In B, BWV 232. ten onrechte Hohe Messe genaamd Over het feit dat de Lutherse Bach een werk op de katholieke mistekst heeft geschreven hebben zich in de loop van de tijd velen gebogen. Het is een vaststaand feit. dat het werk niet als een geheel is geschreven. Er is sprake van een verzameling misge zangen zoals die destijds in de Lu therse diensten werd gebruikt. Dat wil zeggen ongeschikt voor de hoog misliturgie Bach plaatst zich met deze muzikale belijdenis boven ker kelijke strijd en onderscheid In onze tijd lijkt het ondenkbaar, dat dit werk destijds door Spontini werd uitgevoerd met 180 vocalisten. 36 vio len. 12 celli. 8 contrabassen, en blaas instrumenten naar verhouding. Bach wilde dit werk uitgevoerd zien door drie tot vier zangers per stemgroep en een klein Instrumentaal ensemble Glans Gerard Akkerhuis en zijn Residentie Bachkoor en -orkest hebben met hun weergave het Bachfestival allure en glans verleend. Het is dan ook ver heugend te vernemen dat het in de bedoeling ligt van dit festival tot een traditie te maken. De uitvoering ge tuigde volledig van de visie van Ak kerhuis. met open oog en oor voor hedendaagse inzichten ten opzichte van de interpretatie zonder in het extreme te vervallen. De uitvoering had overtuigingskracht en intensi teit. het koor (zonder meer groter dan bij Bach) zong lichtvoetig en in opval lende mate transparant. En het or kest met de vele fraai uitgevoerde solopassages, richtte zich correct en met zorgvuldigheid naar de intenties van Akkerhuis. Deze nam de tempi puntig, veelal snel en levendig, trok als het ware een boog van het begin tot het einde en onderstreepte daar- Leonhard Huizinga. Ik heb n.1. mijn vrouw vermoord. Zuid-Hollandse Uitgeversmaatschappij. Amster dam/Brussel, 1978. Paperback. 176 hls. 17,50. Leonhard Huixinga. Adriaan, Oli vier en Tarzan. Zuid-Hollandse Uit geversmaatschappij b.v., Baarn 1978. Gebonden. 219 hlz. 26.50. „Ik heb nJ. mijn vrouw vermoord" is het verhaal van een niet alledaagse vakantie van de Haagse modedokter De Sauveterre en in het begin althans zijn vrouw. De dokter weet namelijk zelf niet of hij onder de glorieuze zon van Zuid-Frankrijk zijn eigen vrouw de dood heeft ingesard. Ongeloofwaardig, zegt u? Zoals Hui- zinga. de meester van de sfeer, het vertelt in dit boek niet. Hoewel ut noch ik ooit zal beleven wat dokter De Sauveterre overkomt, wordt de schrijver nergens onwerkelijk. Wel licht komt dat doordat er geen onver wachte wendingen in het verhaal voorkomen. Alles gebeurt zoals het gebeuren moet. Dokter De Sauveter re ziet zijn leven voortrollen zonder dat hij daaraan zelf enige bijdrage levert. Hij komt niet tot beslissingen Hij kiest niet voor zijn familie en hij kiest evenmin voor zijn vrienden. Zoals De Sauveterre blijft toekijken hoe alles zich rondom hem afspeelt, zo blijft de lezer nieuwsgierig of zijn verwachtingen uitkomen. Heel anders is het gesteld met het tweede boek van Huizinga, Adriaan. Olivier en Taizan. In dit boek ont breekt iedere spanning of het onmo gelijke ook werkelijk zal gebeuren, want één wondermiddel lost alles op. Met een dosis aardstralen van het gewenste type wordt moeiteloos de grens tussen werkelijkheid en on werkelijkheid overschreden. Ook in de eerste boeken uit de Adriaan en Olivier cyclus wordt deze grens, zij het minder vaak. gepasseerd. Maar daar stoorde het niet, aangezien Hui zinga een meester in de humor bleek. De latere delen van de cyclus kennen deze humor niet en ontaarden dan ook in een aantal oninteressante on waarschijnlijkheden die op een rijtje zijn gezet. De enige verklaring die ik voor deze schrijfsels kan bedenken is dat Hui zinga hardnekkig probeert zijn imago van „lolbroek" kwijt te raken. Als Huizinga inderdaad dit imago kwijt wil, dan zou hij er beter naar kunnen streven dat andere werken van zijn hand, zoals „Twaalf maanden Joost" en „O zei ik" weer gemakkelijk verkrijgbaar worden. Oude Adriaan en Olivier fans weigeren de latere delen uit deze cyclus als echt te er kennen. En terecht, want de lezer wordt erin geconfronteerd met een bezopen wereld, in de meest platte betekenis van het woord. door Stan Rijven De laatste vijftien jaar leefde zij ge heel teruggetrokken met haar man op hun landgoed „Pickfair" in Bever ly Hills waar zij een enkele keer nog wat oude vrienden ontving. mee de wonderlijke eenheid van dit werk. Naast het muzikale, vallen als meest indrukwekkende aspecten te noemen de innerlijke blijheid, de kracht van het geloof en de dank baarheid die Bach in de misdelen heeft vastgelegd Alle uitvoerenden, inclusief de vocale solisten Jetske Steendam. Sylvia Schlüter, Hein Meens en Henk Smit, hebben zich door Gerard Akkerhuis met volle overtuiging laten inspireren tot een weergave op hoog technisch en muzikaal niveau. Jammer, dat een voor het publiek overbodige pauze werd ingelast. Op zondag 10 juni, aanvang 20.15 uur, brengen Gerard Akkerhuis en de zij nen de mis in het Amsterdamse Con certgebouw. door T. van Deel „De kwestie is natuurlijk dat ik ben. Niet wat lichaam betreft, ik wel honderd jaar worden, maar geest. Mijn geest is niet in orde. wel scherp als ik niet scherp zi ik heel weinig wel scherp dus, ook gevoelig, wat niet te rijmt zou je zeggen." Het is deze ziekte waar het prozi Gerrit Krol al jaren, de uitdruk van is. De tweede druk van „De z van Middleton" licht gewijzii komt tien jaar na de eerste. Het i van Krols meest amusante boek< viel mij bij herlezing ook op hoe ber de ondertoon ervan is. Met en grapjes formuleert Krol ieta heel wat minder grappig is. De rc beschrijft veel vrouwenavonti bevat een speurtocht naar de pi girl Margaret Middleton met de zeborsten, en kent door zijn frag tarische opzet talloze zijwegen. 1 een dwarsdoorsnee door een sc en gevoelig hoofd, dat verhalen telt. ideeën uitwerkt, grapjes m redeneringen opzet. Kopland heeft eens over deze rc geschreven: „Dit is wat Krol ons beleven: hóe wij denken, waarne voelen, en niet w£t, hoe wij m< zgn. werkelijkheid om ons heen gaan en niet welke die werkelijk is, want die is alleen zoals wij beschrijven." Het is prettig dat na „Het gemil terde hoofd" nu ook „De ziekt* Middleton" herdrukt is. Mèt de zojuist uitgereikte MULTA7 PRIJS 1978 (de prozaprijs va stad Amsterdam) voor „De weg Sacremento" is het een teken toenemende belangstelling Krols unieke proza. Gerrit Kro! ziekte van Middleton. Amster Querido, 1979. 221 blz. Met illu ties, ƒ26.50 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De taken van de Toneelgroep Noorder Compagnie moeten worden overgenomen door een tijde lijke stichting, die de komen de twee jaar belast wordt met het produceren van adhoc- produkties over de problemen van het noorden Deze over gangssituatie zou dan moeten leiden tot een toneelvoorzie ning op lange termijn, zo mo gelijk in de vorm van een nieuw gezelschap Dat stellen de gezamenlijke schouw burgdirecteuren van het noorden en het voormalig bestuur van de Noor der Compagnie voor in een rapport Met dit rapport proberen de samen stellers uit een impasse te komen waarin het Friese gezelschap is ge raakt als gevolg van een conflict tus sen het bestuur en de spelers. CRM draaide de geldkraan dicht waardoor de toneelvoorziening in het noorden in de knel kwam Produkties De voorlopige stichting zou twee tot vier produkties per seizoen moeten uitbrengen en de opsteliers van het rapport denken hierbij aan project achtige voorstellingen die aansluiten bij de problemen van het noorden. De voormalige Noorder Compagnie heeft met de streekgerichte prod uk tie ..Stee" het vorig seizoen veel succes gehad. Het was de bedoeling dat dit voormalige gezelschap zich ook zou toeleggen op projecten die de proble men van de regio belichten Deze beleidslijn vormde de aanleiding tot het conflict. Het bestuur achtte de toenmalige artistiek leider Sdenek Krauss niet in staat deze plannen uit te voeren en weigerde zijn contract te verlengen Tegen deze beslissingen kwamen de spelers, die de kant van Krauss kozen, toen in verzet. Positief Het ministerie van CRM reageert po sitief op het plan van de schouwburg directeuren en het bestuur van de voormalige Noorder Compagnie CRM is bereid de interim-stichting te subsidiëren op voorwaarde dat de ge meentes en provincies dat ook doen. ..Maar", zoals de heer Woifersbergen. hoofd van de afdeling toneel op CRM desgevraagd zei. „de subsidlënten zit ten nog niet op één lijn. En als we niet tot overeenstemming komen laten we iets uit onze handen vallen dat moei lijk hersteld kan worden" Gedeputeerde Staten van Groningen en die van Drente staan in principe achter het p.an, maar de Provinciale Staten moeten nog over dit positieve advies beslissen. Friesland beraadt zich nog. Om het plan te doen slaeen hebben de schouwburgdirecteuren van het noorden zich garant gesteld voor de afname van een aantal uit te voeren produkties. Een commissie, bestaan de uit CRM, de provinciale en ge meentebesturen. de noordelijke schouwburgdirecties, de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschap pen en het bestuur van de Noorder Compagnie zou in die twee jaar een advies moeten opstellen voor een blij vende toneelvoorziening in het noor den. Die nieuwe voorziening zou dan de huidige stichting Noorder Com pagnie. die in tact blijft als technisch en administratief apparaat, moeten vervangen. AO-boekje 1766: De Nederlandse PTT in vogelvlucht van P. H. Raad- sen. Uitg. Stichting IVIO. Lelystad. 20 blz. - 1.75. De oplossing van St Merino. Hoe een manager van automatisering wijzer kan worden vertelt N. Sanders. Uitg. Kluwer, Deventer. 304 blz. 45.. AMSTERDAM Het festival „Film en Taboe" dat van 7 tot en met 20 juni in het kader van het Holland Festival zou worden gehouden, zal moeten worden uitgesteld. Een paar weken geleden was nog maar een deel van het omvangrijke programma rond. hetgeen niet vol doende was om een verantwoord beeld te geven van hetgeen de organi satoren voor ogen stond. Oorzaak Geen „Film en Taboe" in Holland Festival van de moeilijkheden zijn omstandig heden van praktische aard, zoals be schikbaarheid van films, te hoge huurprijzen voor een korte periode en moeilijkheden met de vertonings rechten. Het was bovendien niet te verwach ten dat de volledige oogst (een tigtal programma's van zowel ais korte films) op korte termijn worden binnengehaald. De orga toren, waaronder Centrum 't I (Utrecht), De Melkweg (Amster en diverse filmhuizen in den 1 proberen het festival Film en 7 in zijn volle omvang op een tijdstip te presenteren. Waarst lijk wordt dat van 6 tot en m december Televisier-magasine met het kabinetsbeleid inzake de economie en een interview met de heer Witteveen. oud directeur van bet Internatio naal Monetair Fonds; vervol gen* een reportage over Cam bodjaanse vluchtelingen die Thailand niet in mogen en een intverview met Irene Vorr- kink over Surinaamse herofne- verslaafden in Amsterdam Ned. 2/22.16 In Panoramiek-speeiaal een bijdrage van de Deense televi sie over onderwijs in Europa. Drie kinderen bezoeken ei kaars school. Het zijn Barbara uit Italië, Aygline uit Frank rijk en David uit Denemarken Ned. 1/22.16 AVKO's Sportpanorama Ned. 2/22.55 In 't Is historisch van de AVRO aandacht voor de bun del Floris V, leven, wonen en werken in Holland aan het eind van de dertiende eeuw Hilv. 2/9.25 Middagpauzedienst. die uit gaat van de Stichting Alle- Dag-Kerk in de Engelse kerk aan het Begijnhof te Amster dam. Voorganger is ds. J. Overduin Hilv. 1 12.46 Speciaal vandaag De nieuwe Citroen Visa is zo nieuw dat u niet kunt weten hoe hij rijdt voor u zelf achter het stuur hebt gezeten. Dan merkt u zelf waarom hij door de autopers is geprezen om z'n rijkwaliteiten, z'n ruimte en z'n vernuftige bediening en z'n zuinigheid. Daarom nodigen alle 180 Citroen agenten in Nederland u uit voor een dagje uit met de Visa. Een hele dag mag u 'm eigenhandig uitproberen. Zelf uitvinden dat je er royaal met het hele gezin mee op uit kunt trekken. Zelf merken dat u achter de handige vijfde deur flink wat bagage kwijt kunt. Doen dus. Gewoon binnenlopen en meevragen. De nieuwe Visa. Hij staat er voor. En het verplicht u tot niets. (U heeft al een Visa voor f12.675,- rijklaar.) Rock-and-roll-idool Elvis Pi staat sinds kort is was in het wa beeldemr useum Madame Tussa Amsterdam. De kleding van werd speciaal gemaakt door vroegere kleermaker en is dei als het pak dat hij droeg tijden laatste show in Las Vegas. Alles over katten «aanschaf, vi ging. ziekte, voeding en hun staat te lezen in het boekje van Fritsche Katten, uitg. Elsevier sterdam. 79 blz. 14.90 ROTTERDAM Vrijdagavond zal in de Rotterdamse Tom Menkenhal een onherroepelijk gebeuren plaatsvinden: Een afscheidsconcert van Gruppo Sportivo. Een zeldzame gebeur tenis in de popbusiness die vooral gekenmerkt wordt door het streven naar commercieel succes. Welnu, Gruppo Sportivo heeft binnen een Jaar met twee LP's en een einde loze concertreeks dat succes bereikt. Iedere zaalhuurder die hen geboekt had kon zeker zijn van een uitver kochte zaal. Waarom dan toch ge stopt? Manager John van Vueren wil de er het volgende over loslaten: „De bandleden waren al langer bezig met dit besluit aangezien zij vonden, dat er met de huidige manier van werken een stilstand optrad ln de creatieve mogelijkheden. Ze vonden het een goed idee om op het toppunt van hun carrière te stoppen." Is er geen sprake van een eenzijdige beslissing door Hans van den Burg, die met zijn composities en optreden de spil vormde? Van Vueren: „Nee beslist niet. Iedereen voelde dat ze op elkaar uitgekeken raakten; er was sprake van een machine die perfect liep meer niet." En de toekomstplannen? „Hans for meert een nieuwe band met vermoe delijk enkele Gruppo-leden, de rest is zich nog aan het bezinnen." Dus geen clowneske optredens meer van de groep die mede inspirator is geweest van een hausse in Nederlandse pop muziek op hoog niveau. Voor de laatste maal in Rotterdam om 20.15 te zien met Robert Jan Stips, en ln het voorprogramma de Belgische Misters. Gruppo Sportivo Manuscript van Mozart gevonden BONN (Reuter) Van het bek motet „Exsultate, jubilate" van zart is in Beieren een herziene v gevonden met correcties in het li schrift van de componist. Dit kend gemaakt door het Duitse nootschap voor wetenschappelijk derzoek in Bonn. Het manuscript werd g bibliotheek van de St. Wasserburg, ten zuiden chen. Waarschijnlijk is de versie in 1779 geschreven Kerk van de Drieëenheid in Hoe het stuk in Wasserburg is gekomen is niet bekend; we vast dat het zich er al sine bevindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4