IKV legt actie tegen kernwapens aan Navo voor Beyers Naudé^eigt te worden vergeten Is Jezus partijganger der armen, of niet? God sa me segene Trouw VANDAAG Koning Olaf moet onder censuur VOORBUGANGEI GROTE PINKSTERMEETING TE URK Korte zitting hervormde synode Conferentie! DONDERDAG 31 MEI 1979 KERK TROUW/KWARTET Van een onzer redacteuren NOORDWIJKERHOUT Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), waarin de grotere Neder landse kerken samenwerken, heeft de ministers van buitenlandse zaken van de Navo, die vandaag en morgen in Noordwljkerhout samen zijn, in een brief gevraagd of zij de actie .Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland' bruikbaar vinden om daarmee een ontwapeningsproces tussen Navo en Warschaupact op gang te brengen. Het IKV zet uitgebreid uiteen hoe de Nederlariders denken over de kern wapens en vraagt aan de ministers om hun mening over de actie tegen de kernwapens Het IKV vraagt tenslot te of de ministers bereid zijn in hun eigen landen een openbare discussie te doen ontstaan over eenzijdige ini tiatieven van ontwapening bij wijze van ..zelf-verplichting-' Het IKV meldt de ministers dat in Nederland volgens een onderzoek van het ministerie van defensie zestig percent van de bevolking achter het doel van het IKV staat Ais argumen ten tegen de kernwapens noemt het IKV het lijden dat kernwapens kun nen aanrichten, de conclusie bij poli tici en wetenschappers dat niemand de kernwapenontwikkeling in de hand heeft en dat het aantal kernwa- penlanden zich uitbreidt. Het IKV omschrijft het veiligheidssysteem als OSLO (ANP) Vierhonderd predikanten van de lutherse staatskerk in Noorwegen zijn een actie begonnen om de 75- jarige koning Olaf V onder censuur te stellen, omdat hij xijn handtekening geset heeft onder de nieuwe abortuswet. Deze wet, die dit Jaar in wer king treedt, voorliet in vrije zwangerschapsonderbreking tot de twaalfde week op kos ten van het ziekenfonds. De dominees, onder leiding van ds. Boerre Kudsen uit Oslo. willen ook de parle mentsleden kerkelijk aanpak ken, die voor de wet hebben gestemd. De abortuswet, die er gekomen is ondanks fel verzet van de lutherse bisschoppen, wordt door velen in de kerk aangegrepen als aanleiding, om scheiding van kerk en staat door te voeren. waarin opgenomen: Oe Rotier dammer met Oordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jen/e Tamminga Directeur mg O Poslma hoofdkantoor Pesttxjs 859 1000 AW Amsterdam lel 020 913456 leiei 13006 Pt 66 00 00 P Ned C'e-'etü ir. o.'*#nrtgm 23 00 12 574 REGtO ROTTE ROAM DORDRECHT Pc«*N v 444 3000 AX Rotterdam tet 010-115588 (at •oeezorgmgi ie< 010-11SS80 (redactie! lei 115700 («R Ron e« dam REGIO DEN MAAGtEOEN PoslDus 101 2501 CC Oen Haag te' 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORO "OOST-NEDERLAND iu-ivuaend jOnwfcsttaiiei PoslBus 3. 8000 AA 2*ro«ie tei 05200-17030 Mcftinaitf 56 Zwoiie Abonnementsprijzen Per maand I 15.90 Per kwartaal 47.70 Pet ha* iear l 95 40 Per iaar f 188 60 A<fverr*nrerer*irefl op aanvraag Tefeton-sche abonnementenopdraclten ine adressen doveni Opoa.e fafftktbWiCtttn 9-19 30 van m*j-dag t.'m .r,dag Op zondag van 18- 20 uur rete» 020-913456 Opgave m.m-advertenties iel J 20 *36868 o» scunner* aan M^A*. 4'Oei r-c POSTCKTS 433 1000 AK amsteroam Adres W'izgincer- j tsheWnd scnr-tiei* aar onze AnwMdsmM ad> essen instabiel Het wijst er op dat het beeld dat men van zijn vijand heeft en de vooroordelen tegen hem vanzelf aangepast worden wanneer de bewa pening een hoger niveau bereikt. Het IKV wijst de Navo-ministers op zijn eigen opdracht namens de ker ken aan de vrede te werken en op het initiatief ons land te bewegen te be ginnen met de kernontwapening. Het gaat het IKV daarbij om het bevorde ren van een goede verstandhouding tussen volken en groepen en een zo laag mogelijk niveau van bewape ning. ,U. als minister van buitenlandse za ken. bent bij uitstek degene die een grote verantwoordelijkheid draagt op beide terreinen', aldus het IKV Het vervolgt: ..Elk veiligheidsbeleid be rust op het afwegen van risico's. De ernst van de kemwapenproblematiek dwingt ons om tot een andere afwe ging van risico's te komen dan ge bruikelijk is en alternatieve wegen niet te schuwen. Daarom is het IKV in 1977 een campagne gestart die uitgaat van de gedachte dat beperkte eenzijdige risicodragende stappen nodig zijn. wil ooit een ontwapenings proces op gang komen. De leus van deze campagne is: .Help de kernwa pens de wereld uit. om te beginnen uit Nederland' Doelstelling Het uiteindelijke politieke doel is dus ..kernwapens de wereld uit", een doel stelling die aansluit bij hetgeen presi dent Carter zich bij zijn ambtsaan vaarding heeft voorgenomen en ook menigmaal is uitgesproken door par tijsecretaris Brezjnew. Waar het uiteraard om gaat. is het vinden van een politieke weg. waarlangs deze doelstelling kan worden gerealiseerd WIJ stellen nu voor. dat degenen die deze uiteindelijke doelstelling onder schrijven, zich de verplichting opleg gen daar zelf eenzijdig een begin mee te maken." aldus het IKV. Het Interkerkelijk Vredesberaad vult dit aan „Een begin, dat qua intentie duidelijk is en niet kan worden uitge legd als een verbetering van het be staande afschrikkingssysteem of van de eigen militaire positie. Vandaar dat het IKV heeft voorgesteld dat Nederland als subdoel stelt: .kernwa pens uit Nederland'. Andere landen zullen zich een subdoel moeten stel len dat aangepast is aan htin situatie. (NB: dat kan ook betekenen dat zij b.v. tanks inleveren als vorm van zelf- verplichting). Zo'n vorm van zelf-ver plichting lijkt politiek haalbaar in vele landen van zowel Oost ais West. Bovendien verwachten wij dat zelf- verplichting van het ene land uitnodi gend zal werken op andere landen. Waar mogelijk zullen we dat ook be vorderen. b.v. via de vele kerkelijke contacten die er bestaan tussen Oost en West. Binnen deze formule van .zelfverplichting' wordt de politieke onwil om tot ontwapening te komen die nu nog alle onderhandelingen tussen Oost en West in hoge mate bemoeilijkt doorbroken. Wij reali seren ons zeer wel dat deze aanpak een inbreuk schijnt te zijn op de discipline die wordt nagestreefd in de kaders van Navo en Warschaupact. Toch hoeft zulks niet het geval te zijn als aan beide zijden de overtuiging heerst dat er nieuwe initiatieven no dig zijn om tot een werkelijke vrede tussen Oost en West te geraken." Aanzet „Zonder twijfel zullen NAVO en War schaupact zich mengen in de discus sies die gevoerd zullen worden binnen de diverse landen om tot .zelf-ver- plichting' te komen; te meer daar de eerste stappen die (per land) gezet worden de aanzet moeten vormen tot verdergaande ontwapeningsstappen, die o.m. in bondgenootschappelijk verband kunnen worden uitgevoerd en op een positieve manier dienen door te werken in b.v. het MBFR- overleg en de komende 8ALT III- besprekingen. door dr J. J. Buskes Het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika werd vanuit Johannesburg door dr Beyers Naudé en vanuit Kaapstad door dr Kotze geleid, twee theologen. Op 19 oktober 1977 werd het Christelijk Instituut geliquideerd. De hele inventaris werd in beslag genomen, geen snipper papier of bureaukast werd achtergelaten. Tegelijkertijd werden Beyers Nau dé en Kotze „geband". Kotze nam alle risico's en ont vluchtte Zuid-Afrika. Een krank zinnige lange autorit via Botswa na. In Utrecht begon hij met het Europese kantoor van het Christe lijk Instituut. Op 1 april is dit kantoor gesloten. Het had geen zin meer. Het Christelijk Instituut is kapot gemaakt en Beyers Naudé leeft onder een „banning-order". Om te beginnen voor vijf jaar. In feite betekent dit, dat hij dood ver klaard is. Thuis blijven. In elk geval binnen een aangegeven af stand blijven. Spreken, schrijven, telefoneren verboden. Een enkele keer met anderen spreken. Wan neer Kotze Beyers Naudé schrijft of opbelt, is Beyers Naudé straf baar. Mr. C. F. Beyers Naudé Beyers Naudé is voor ons in Ne derland geen onbekende. In 1972 werd hem door de Vrije Universi teit een eredoctoraat in de theolo gie toegekend. Prof Berkouwer was zijn ere-promotor. Wanneer je in Zuid-Af rika voor vijf jaar wordt uitgeschakeld en dood verklaard, word je in Neder land vergeten. Hoe weinigen her inneren zich nog Mandela, die op het Robbeneiland gevangen zit: veroordeeld tot levenslang, en het getal van hen, die nog van Beyers Naudé weten, wordt van jaar tot jaar kleiner. Beyers Naudé dreigt te worden vergeten. Jaren geleden werden talloze Boe rengezinnen door de Engelsen in concentratiekampen opgesloten. In ons land zongen ze toen een liedje de straatorgels speelden de melodie dat eindigde met de woorden: O wat een schande voor Engeland! Wanneer wij Beyers Naudé verge ten, wordt het: O wat een schande voor Nederland! Laat de Vrije Universiteit be stuur. directeuren, professoren, lectoren en studenten proteste ren door een niet aflatend beroep op de regering in Zuid-Afrika te doen. om Beyers Naudé vrij te laten. Laat onze regering geen schande over Nederland brengen door Bey ers Naudé aan zijn lot van „dood verklaard" over te la tea Laat Amnesty International actief blijvea Laten wij op zondagmorgen in onze kerken voorbede voor Beyers Naudé doen. Laten wij in Gods-naam Beyers Naudé niet vergeten! DE WEES Zo ben ik erover begonnen te denk In het evangelie van de zondag vc Pinksteren zegt de Heer: „Ik zal ji niet als wezen achterlaten, Ik kom jullie". Bij Johannes ziet dat niet meteen en uitsluitend op hemelvai Voor zijn gedachten ligt alles in lijn: kruis, opstanding en hemelva Samen heet dat: heengaan. Daar z iets verdrietigs in. Hoe moeten de mensen zonder Hem verder? De vergelijkbare situatie is die van de wees. Wat is een wees? Een mensenkind, meestal ook nog een kind. zonder vader en moeder. Een wees heeft een leegte boven zich. kind dat ouders heeft heeft die leet niet. Tussen God en het kind staai ouders en zo is 't ook bedoeld. Niet een verhinderend blok. als een barrière, maar als een stuk nabijhi en menselijkheid van God. Een weeskind heeft dat niet. Het staat rechtstreeks onder de eeuwige Ooi Het bevindt zich als 't ware in een grote tochtige kathedraal, waar h« koud is, met een enorme, bijna onafzienbare en vaak ook werkelij onafzienbare donkere leegte bovei zich. Dat is geen leven. Zo kan een mens hier niet zijn. als een wees. M alleen de verre God boven zich. Gc was hen nabij in Jezus. Als een hai op hun hoofd. De Heer zegt hier: Z< wil ik 't ook. Ik kom weer. Je kunt' rustig in die donkere leegte vertrouwen. Ik ben daar op komst, kom op jullie af. Niemand kan er meer vol gevaar op jullie neerstrijken, zelfs de gieren van Abraham niet, Ik ben zo terug. En toen kwam Hij, toen het Pinkstere werd. Een hand op hun hoofd. Gee wezen meer. Van een medewerker ZEIST Is Jezus nu de partijganger der armen of niet? Op deze vraag wilde de conlessioneie Beroepingswerk vereniging in de hervormde kerk antwoord hebben en ze had daartoe de oudtestamenticus dr. ds. B. Maarsingh uit Utrecht uitgenodigd, zo zei voorzitter ds. G. Pettinga op de jaarlijkse conferentie op Woudschoten. ADVERTENTIES 2e Pinksterdag in de Bettielkerk. Spreker: Ds. S. Landheer (Zoetermeer) m.m.v. Ds. Urker Zangers. Samenzang met Meindert Kramer. Aanvang 's middags half vier. Opnamedienst radio Bloemendaal. DEN HAAG (ANP) De hervormde synode zal in juni slechts twee dagen vergaderen in plaats van de gebruike lijke drie Maandag 11 juni staan een aantal kerkordelljke zaken op de agenda en Cs avonds) het jaarverslag van de raad voor de zaken van kerk en theologie en een nota over ontwik kelingen op dit gebied in de afgelo pen tien Jaar Dinsdag 12 juni zal de synode zich bezighouden met het jaarverslag van de generale financiële raad en met de zgn. informatienota, waarin het mo deraten van de synode verslag doet van zijn activiteiten sinds de laatst gehouden synode Tevens zal een nota in behandeling komen met be trekking tot een nieuwe classicale indeling, omdat de verschillen in grootte tussen de huidige classes door velen ais onbevredigend worden ervaren. De bespreking in de synode is een eerste aanzet tot een ontwerp voor een classicale herindeling, de provinciale kerkvergaderingen zullen met een voorstel daartoe moeten komen. De kerkordelljke zaken betreffen o a het voorstel om een deel van ordinan tie 2 van toepassing te verklaren op de gemeenten behorende bij de bond ivan vrije evangelische gemeenten, die. als zowel de hervormde kerk als de bond daarmee Instemmen, nauw met de hervormde kerk zullen gaan samenwerken De bond vergadert 11, 12 en 13 juni op de Ernst Sillemhoeve De hervormde synode nam reeds no vember 1978 een positief principieel besluit daarover. Opnieuw zal de synode zich bezighou- Britse kerken tegen anti-racisme program BELFAST lEPD) ..Christian Aid", het werelddiakonaat van de geza menlijke protestantse kerken in Groot Brittannie, staat kritisch te genover het anti-racisme-programma van de wereldraad van kerken en heeft tot nu toe geen penny bijgedra gen aan het speciaal fonds Dit heeft directeur dr Kenneth Slack gezegd in reactie op een demonstra tie. die tegenstanders van de oecufne- ne hielden tegen een bijeenkomst van Christian Aid in Belfast Slack zei ook. dat Christian Aid zich als onder deel van de oecumenische beweging blijft beschouwen en naar vermogen probeert, slachtoffers van conflicten te helpen. DRACHTEN De zending van de gereformeerde kerken vrijgemaakt i werkt plannen uit om op West-Bor neo een theologische school te stich ten. De school zal worden opgezet door ds G. E Geerds die reeds op Borneo werkt, en een nog uit te zen den onderwijskracht Voor het veld werk zal naast ds H. G Gunmnk nog een derde missionair predikant wor den uitgezonden den met een artikel in de kerkorde 'dat het onderzoek naar de geschikt heid voor het ambt van predikant betreft. De in november 1975 aan vaarde tekst bleek in de praktijk niet te voldoen. Daarom werd in 1977 een nieuwe commissie ingesteld om de zaak ter herzien. Ook de commissie theologisch wetenschappelijk onder wijs (TWO), die de studentenadvies commissie daarbij betrok, heeft er zich over gebogen Dr. Maarsingh had als titel van zijn toespraak: Is de Messias in het Oude Testament een revolutionaire figuur? Hij liet zien, hoe de Messias in het Oude Testament vooral de koning is. de afstammeling van David. Aan deze zalving zit een grote belofte vast, er wordt zelfs gezegd dat de zonde van de koning toch Gods trouw niet zal kunnen breken. Er zijn teksten die deze gezalfde voorstellen in termen die het menselijke teboven gaan. die bijna zelfs goddelijk zijn. Zo spreekt psalm 2 in één adem van de Heer en Zijn gezalfde. Nu wees de spreker er echter op, dat er in de profeten toch sterke kritiek op dat koningshuis komt. De profe ten verwijten de koningen, dat ze onstandvastig zijn en bovendien geen zorg dragen voor het volk. Daartegen over beloven de profeten dan geen koning meer, maar een herder. Die wordt dan de echte nakomeling van David genoemd. Dr. Maarsingh stelde de vraag waarin nu de koningen tekort geschoten wa ren en hij tekende twee lijnen in het beeld van de Messias. Er zijn teksten die spreken van geweld: hij zal de ontrouwe herders slaan met de roede van zijn toom. En toch wordt de Messias ook getekend als de vrede vorst. de koning die rijdt op een ezel en die zelf is onder de verdrukten. Op dit punt roerde de spreker als teloops het thema van zijn toespraak aan: „Wilt u dat revolutionair noe men, dat moet u weten. Maar het is wel een Messias met geweld". Naar zijn mening heeft dit te maken met de achtergrond van het koningschap: het brengen van recht en gerechtig heid. De deelnemers aan de conferentie wilden in de bespreking toch weten of de Messias nu een partijganger van de armen is of niet. Zo eenzijdig kan dat volgens de spreker niet gezegd worden. Gerechtigheid betekent vol gens Leviticus dat de arme niet be gunstigd wordt en dat de rijke niet voorgetrokken wordt. Toch is het recht van de Messias niet als een weegschaal. Er is speciaal aandacht voor de zwakken. En er zijn delen van het Oude Testament waarbij dan spe ciaal de armen bedoeld worden, maar de fronten wisselen steeds en legt ook nadruk op de juiste houding tegen over God. Jaarrede Ds. Pettinga hield tijdens deze confe rentie ook zijn jaarrede. Hij ging in op de situatie in het kerkelijk leven. Wat de hervormde kerk betreft toonde hij zich teleurgesteld..Hadden we bij de totstandkoming van de kerkorde nog gehoopt dat de vooroorlogse rich tingstegenstellingen konden worden overwonnen, nu na een kleine der tig Jaar zijn we opnieuw in een inpasse geraakt." Naar zijn mening is de opsplitsing in modaliteiten hier debet aan. Hij kon zich goed inden ken dat er gemeenten zijn die zich in de problemen die de kerk ontmoet vastklampen aan het oude, terwijl er andere zijn die zich uitputten in het ene experiment na het andere. Dit zijn echter allebei vormen van dezelf de verlegenheid en daarom is het beter om naar elkaar te luisteren dan om de kerk maar te splitsen, zoals ds. Nijssen voorstelt. In de terminologie „Open of gesloten gemeente" kon ds. Pettings zich niet herkennen, want hij zou niet weten waartoe hij zichzelf dan zou moeten rekenen. Wel degelijk vindt hij dat de kerk ook een schuilplaats is, maar er moet ook op de vragen van deze tijd worden geantwoord. Op de manier waarop ds. Nijssen die werkelijkheid wil benaderen, had de voorzitter wel een kritiek. Zo spreekt Nijssen van een wisselwerking van woord en werkelijkheid. Maar hoe is de werke lijkheid anders te zien dan vanuit het Woord? door Jac. B. Looi jen Het is bar vervelend voor de pacifisten van „Kerk en Vrede" De naam van hun 34 jaar oude blad .Militia Christ" is geregeld in het nieuws en wel vanuit Libanon, waar een „militia Christi" opereert met mortieren en granaten en dat is precies het tegenoverge stelde van wat „Kerk en Vrede" beoogt. Want het blad van deze organisatie propageert de geweldloosheid, zeg maar het gebroken ge weertje. Daar kun je echter in Libanon blijk baar weinig mee beginnen. Tja, als je nu toch in het kerklatijn wilt blijven dan had „Kerk en Vrede" Indertijd haar blad beter „Pax Christi" kunnen noemen, maar daar is het nu te laat voor, want op die naam heeft de rooms-katholieke vredesbeweging inmiddels beslag gelegd. En wat verder .Kerk en Vre de" betreft: het is natuurlijk eigen schuld want het is hoogst gevaarlijk wanneer een anti-militaristische organisatie zich bedient van woorden die regelrecht weglopen uit het militaire spraakgebruik en dat doet het woord „militie". Thans zit men met de gebak ken peren. Oelukkig mochten wij vernemen dat er stemmen opgaan die pleiten voor een andere naam van „Militia Christi". Nu moet men wel begrip tonen voor de foute naamkeuze voor het orgaan van ..Kerk en Vrede". Want in de bijbel komt bet werk woord ..strijden" herhaaldelijk voor. Ja er is zelfs sprake van .strijdkreten" en .strijdwa gens" en daar beeft de christenheid in de loop der eeuwen kwistig gebruik van gemaakt. Kijk Je in het Liedboek voor de Kerken dan kom je de strijdlust al tegen in de hymne Tekening op het omslag van het Jongste nummer van het blad „Militia Christi". (nummer 185) van Venanti us Fort una tus. die omstreeks het jaar 600 bisschop was te Poi tiers. Zijn hymne heet „Vexilla regis pro- deunt", hetgeen door J. W. Schulte Nordholt in het liedboek vertaald is als „Des konings vaandels gaan vooraan". Wie een beetje La tijn kent weet echter wel dat het begrip „Vexilla" heel wat te betekenen heeft, want het heeft te maken met vaandels van militai re detachementen en met de vanen op de tenten van veldheren. Scherpe wapens Later kreeg Je het Leger des Heils. ja, ja .leger", compleet met soldaten en officieren en zelfs een generaal. Van dat leger mag men geen kwaad woord zeggen, want het werkte niet gelijk de christelijke milities in Libanon met mortieren en granaten, maar met koffie en kerstpotten voor gedupeerden in onze samenleving. Niettemin, men bediende zich van militaire termen. Het blad van de heils soldaten heet „De Strijdkreet" en hun inter nationaal bekende lied is „Voorwaarts Chris tenstrijders". Trouwens ook de protestanten wisten van wanten bij het harmonium van Johannes de Heer en zij zongen: „Rijst op. rijst op voor Jezus, gij helden van zijn kruis". De gereformeerde Jongelingsbond bleef niet achter en bezong in haar bondslied de verder felijke tijdgeest, want die wil „ons tronen naar Mammons hoogaltaar" Maar wij. aldus de jongelingen, „wij in lierheid werpen de handschoen voor zijn voet en gaan het wapen scherpen, dat hem bestrijden moet". Oej, denk Je dan zo'n scherp wapen, dat doet pijn en moet het nou zo? Zege Diep verlangen was er telkens weer, en dat is ook een militair begrip naar de „zege". De socialisten zongen graag van hun „heilig ide aal. aan U o volk, aan U o volk de zegepraal". De rooms-katholieken kenden hun populaire lied: .Kan U o Koning der eeuwen, aan U blijft de zegekroon" en dat staat wel goed haaks op de socialistenmars. Maar belde lie deren hunkerden naar ..zege". Voddenman Wat is „zege" eigenlijk? Ik denk aan een toneelstuk „Hollands welvaren" genaamd, dat socialistische schrijvers in de jaren dertig maakten. Het was een sterk anti-koiinlalis- tisch stuk en de acteurs speelden samen met „de zaal". Het was een gemeenschaps-gebeu- ren en op een gegeven moment kwam er vanuit het publiek een bejaarde voddenkoop man te voorschijn. Langzaam liep hij naar het podium en mompelde voortdurend: „God sa me segene, wat een klanten, wat een klanten vandaag." Het ging de voddenman natuurlijk om een stuk brood op de plank en dat bedoelde hij met „sege". De vraag is inmiddels wat dat te maken heeft met „sege" waarvan wé- en niet-kerkse mensen zingen. Nogal veel denk ik. NED. HERV. KERK Beroepen te Ophemert (toez.): G v.d. Weerd, kand. te Renkum; te peren (toez.): D. Meulen te Goi aan en Ottoland; te Ruurlo (toez Hazeleger te Schipluiden. Aangenomen naar Heinenoord: I van Wijnen te Lienden; naar Mei wier-Niawier (toez.): mevr. J. v.d. den te Utrecht (part time voor e' gelisatie). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Westbroek (t lijke dienst): G. M. A. Hendriksen em.pred. te Terneuzen. GEREF. KERKEN VRUG. Beroepen te Doesburg-Doetincl C. van Leest te Almkerk-Werken en Breda. Aangenomen naar De Bilt-Biltho D, Berghuis te Delfzijl. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Veenendaal en Coi (USA): A. Vergunst te Veen; Krimpen a.d. LTssel: J. Mijnder Ridderkerk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amersfoort (ziekenl De Lichtenberg): J. Rebel te Sas helm. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Drachten-Elira: E Huizen te Harlingen. James Mackey De rooms-katholieke hooglet James Mackey, San Francisco toch benoemd aan de universl van Edinburgh, ondanks he' kritiek uit de presbyteriaanse k van Schotland. Hij is de eerste tholiek die deze post zal bekle< De universiteit, die hiertoe besl beklemtoonde de internationah putatie van dr Mackey. Bovenc gaat het niet aan te wijken v interne druk, aldus het besti Verder werd verzekerd dat de oj ding van presbyteriaanse stu< ten niet in gevaar zou komen. Grenzen van gezondheids^ over patiëntenemancipatie, voor den van patiëntenorganisaties professionele hulpverleners. 1 juni, Venwoude, Lage Vuursche 02156-204). Experimenten van bevrijding Latijnsamerikaanse en Nederlar basisgroepen, weekend van de bs beweging Nederland en de inter kelijke actie Solidaridad, 16-17 j Oud-Poelgeest, Oegstgeest (tel i 152445). Werken met groepen, een trair in groepswerk, kadervorming. dis< sie- en gesprekstechniek o.l.v. d Ypma. Geen sensitivity-training. 22 juni, Kontakt der Kontinen Soesterberg (tel. 03463-1755). (He ling 10-14 sept.). Leiding geven in het welzi werk, 18-22 juni. Guldenberg, 1 voirt (tel. 04118-2424). Op eigen benen, voor vrouwen I sen 25 en 45 jaar, met andere vroui aan jezelf werken, 18-23 juni. Vit veld. Zeegse (Dr.) (tel. 05921-19481 Je bent jong en Je weet niks, v jongeren van 18-25 jaar, die wi nadenken over hun manier van le en hun verwachtingen van de na toekomst. 18-23 juni, De Driebt Driebergen (tel. 03438-3193). Levensgetij, voor ouderen, II juni, 't Dackhues. Huissen (Gld.H 085-259105). Ouder worden en relaties, v boven 60-jarigen, 18-22 Juni, Ons Berg en Dal (tel. 08895-1744) (Hei ling 25-29 juni.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2