lieschaarste eeft problemen in industrie Vloot sterk verouderd heilige koe (de auto) mag best gemolken worden) _r Nederlandsche Bank verhoogt rente Jaarverslag Redersvereniging: •Hypotheekrente per 29 mei Officiële rente ook in België hoger fschaffing motorrijtuigenbelasting nogmaals onder de loep hNDERDAG 31 MEI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 23 I lan een onzer verslaggevers M MSTERDAM Voor een gelukkig nog altijd beperkt iel van onze industrie dreigt een moeilijke situatie te ont- jaan. nu deze bedrijven niet meer over die hoeveelheden Dokolie kunnen beschikken, die zij nodig hebben om nor- h pal te kunnen blijven draaien. Achtergrond van deze ont- kkeling is o.a. het feit, dat een aantal oliemaatschappijen h genoodzaakt heeft gezien op hun leveranties te korten nu zelf minder olie uit de produktielanden ontvangen. n meer belang is echter het streven n de regering zuinig aan toe doen >t het beschikbare aardgas. In het der van het zogeheten Brandstof iet Plan voor Centrales <BIPC), arbij de economische zaken, de sunie en de elektriciteitsprodu- iten zijn betrokken, wil de regering men tot een selectief gebruik van totale hoeveelheid aardgas, die op ind van gesloten contracten nog ichikbaar is voor de opwekking i elektriciteit. Dit teneinde zo een •1 van dit aardgas als strategische erve in voorraad te houden en te men aanwenden in bijzondere ge len. rerschakeling en ander betekent een vervroeg- overschakeling van aardgas op ikolie in die elektriciteitscentra- die met beide brandstoffen -11 lokolie en aardgas) gestookt kun- worden. Dit heeft tot gevolg ge- dat het stookolieverbruik in ons d aanzienlijk is gestegen. Was het rtMpnaal zo, dat het gehele Neder- Ise verbruik aan stookolie (incl. ïfl4trales) bij zo'n 2 miljoen ton per 'Sjr lag. met ingang van dit jaar raagt het ongeveer 7 miljoen ton. verschil van 5 miljoen ton is, us deskundigen, vrijwel uitslui- d het gevolg van de voorgeschre- omschakeling van de centrales stookolie op aardgas, 'ffltapodsituatie, die nu voor een aan- I bedrijven op het gebied van de jkolie is ontstaan, is hieraan toe te rijven, zegt een woordvoerder van ivron. Volgens1 hem lijkt het weer igschakelen van de centrales van ikolie op aardgas daarom de enige ossing om uit de problemen te jen. Regelmatig vindt er contact plaats over de oliesituatie tussen de olie-industrie, economische zaken en de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP). In dit overleg zou een dergelijk terugdraai en van het besluit om de elektriciteits centrales in plaats van op aardgas op stookolie te laten draaien al aan de orde zijn geweest. De heer E. de Ferrante. verbonden aan de Vereniging van Gebruikers van Stoomketels en Krachtwerktui gen te vergelijken met een soort consumentenbond van grootverbrui kers van energie waarbij 2700 be drijven zijn aangesloten (zware in dustrie, kleinere bedrijven en instel lingen als ziekenhuizen e.d.) vindt het wel erg makkelijk om te zeggen, scha kel om van aardgas op olie. „Die olie is er echter niet. Of eigenlijk ook weer wel. Rotterdam," aldus de heer De Ferante. „stikt van de olie". Deze is evenwel lang niet allemaal voor de Nederlandse markt bestemd. Een be langrijk deel ervan gaat naar Duits land. waar men geen prijsbeheersing voor de olie heeft. Nederland kent dat wel. Prachtig," aldus de heer De Fer rante. „maar je hebt er niets aan zolang er geen leveringsplicht bij is". Scheefgegroeid Volgens hem zijn er dingen volstrekt scheefgegroeid. Daardoor zijn er nu bedrijven, die met problemen worste len. Met name die bedrijven, die geen alternatief hebben, die niet kunnen omschakelen op aardgas omdat zij geen gasinstallatie hebben. Bedrij ven die wèl terug kunnen op gas, zitten volgens de heer De Ferrante. „op rozen". Dat zijn met name die bedrijven, die Elektriciteitscentrales gebruiken de laatste tijd steeds vaker olie in plaats van aardgas. achter de hand zogenaamde „stand by "-contracten hebben met hun gas- leveranties. Op grond hiervan kun nen zij in noodgevallen (zoals dus nu, nu er een tekort aan stookolie is) bij hun leverancier om gas aankloppen „En," zegt de heer De Ferrante. „de Gasuni. of economische zaken zullen zich wel tweemaal achter het oor krabben, voor zij beslissen dat een bedrijf op grond van een dergelijk ;.stand-by" contract geen gas mag ontvangen, omdat er op aardgas moet worden bezuinigd. Gas stoken is te zien als een zuiver binnenlanse zaak. Daarentegen is het stoken met stookolie een internatio nale aangelegenheid. Reden, waarom hier de gebeurtenissen van de laatste tijd zo'n grote invloed hebben. Vol gens hem „zit" 80 procent van de industrie (qua volumen) altijd nog op Straf ha Ar gas. Een aantal grotere industrieën, alsook elektriciteitscentrales, draait op stookolie. zien. Wèl wijst Shell erop, dat aan de elektriciteitscentrales dit jaar ruim 100 procent meer stookolie wordt ge leverd dan vorig jaar. En dat loopt in de honderdduizenden tonnen. „We hebben." aldus een woordvoer der, „daarmede echter bij onze plan ning rekening gehouden. Overigens zullen," zegt hij, „ook de centrales moeten meewerken aan een vermin dering van het energieverbruik met 5 procent, zoals dat wordt nagestreefd door de overheid. Er is verder geen sprake van, dat wij de Nederlandse markt ten voordele van het buiten land zouden verwaarlozen", zo rea geert hij op beschuldigingen, die in dat opzicht zijn geuit. „Dat zou hoogst onverantwoordelijk zijm." Er is sprake van dat een aantal olie concerns hun leveranties van stook olie aan de industrie drastisch zou hebben moeten inkrimpen. In sommi ge gevallen met percentages tot aan 20 toe. Shell zegt hier op, dat geen kortingen worden toegepast op leve ranties van stookolie en dat dit ook niet binnen afzienbare tijd is te voor- De heer De Ferrante zet daarbij een vraagteken. In ieder geval sluit Shell geen nieuwe leveringscontracten meer. En bedrijven die dringend om olie verlegen zitten kunnen niet op de vrije markt terecht. Dat is strafbaar. Hij zegt, dat de officiële prijs voor zwavelarme stookolie met ingang van 1 juni met 15 per ton zal worden verhoogd tot omstreeks 260 per ton. „Als U echter bedenkt, dat de inter nationale prijs bij ruwweg 315 per een onzer verslaggevers HAAG Ondanks sub- en premieregelingen is, ;evolg van een algemene ;gang in de zeescheep- Irt, nauwelijks geïnves- d in nieuwe, modernere II iepen. De gemiddelde leef- H van de Nederlandse vloot E daardoor belangrijk bo omaj die van ,de omringende Mden. (ens het jaarverslag van de Ko- rtijke Nederlandse Redersvereni- l KNRV, bedraagt de gemiddelde ijd van Nederlandse schepen 10 De Britse vloot is gemiddeld 7,1 oud, de Westduitse vloot 6,7 jaar, Noorse en Deense vloot 6,1 jaar. ^uitzonderlijk slechte" concurren oSitie, vergeleken met vergelijk- scheepvaartlanden. wordt ver aangetast door de hier geldende bemanningskosten. nt tortk Kde» en ander is voor de KNRV aanlei- i geweest zich te bezinnen op mo- ïisering en automatisering van de bedrijfsvoering aan boord van sche pen. Een andere reden voor deze be zinning was de wenselijkheid het ta kenpakket van scheepsgezellen kwa litatief dusdanig te verbeteren, dat weer aansluiting zou Worden gevon den op de Nederlandse arbeidsmarkt. In het afgelopen jaar kwam de KNRV met een visierapport over de rationa lisering van de bedrijfsvoering aan boord van grote handelsvaartuigen. In de laatste fase is het volgens deze visie mogelijk een groot handels vaartschip te laten varen met een bemanning van vijftien koppen. Met de eerste fase van het modernise ringsprogramma is intussen begon nen. Deze fase voorziet in het varen met een geïntegreerde scheepsgezel- lenploeg van 8 man, in plaats van met een ploeg van 11 man. Gerationali seerd wordt in samenwerking met de overheid en de vakbonden. 'Amoco Cadiz' Over de ramp met de Amoco Cadiz voor de Franse kust merkt de KNRV op, dat veel landen de reders gemak kelijker veiligheidsver plich tingen opleggen dan de eigen verplichtin gen, voortvloeiend uit internationale afspraken, nakomen. De ramp kwam de reders op een verdubbeling van de automatische besturing, van het ra darsysteem en verscheping van de inspectie van tankers te staan. Ver schillende staten blijven echter ach ter bij het bevorderen van de veilig heid. Zo is het bij voorbeeld in de Nederlandse havens nog slecht ge steld met de verlading op de kades. Ook zijn er schepen, die geen weg weten met restanten van lading. Tanks mogen op zee niet meer /an restanten worden ontdaan, maar waar die restanten dan moeten blij ven, is volgens de KNRV onduidelijk Omdat veiligheid ook is gediend met goed opgeleid personeel, is intussen in Nederland een extra veiligheids training opgenomen in het leerpro gramma van toekomstige varensge zellen. Tegenslag Een andere tegenslag met betrekking tot de concurrentiepositie van de scheepvaart moet nog komen en dat is de te verwachten verhoging van de verzekeringspremies, die aldus de KNRV zal moeten worden gecom penseerd door een verhoging van de ton ligt, dan liggen we daw met die prijs nog ver onder." Reden waarom hij nog wel meer prijsverhogingen voor stookolie ver wacht. Ook dan zal de spanning tus sen de internationale en de binnen landse prijs echter blijven De inter nationale marktprijzen stijgen name lijk ook nog steeds. Een bedrijf, dat wèl een korting op de stookolieleveranties toepast is Cal- pam, gezamenlijke dochter van Che vron en SHV. „In het tweede kwar taal hebben wij onze leveranties 20 procent moeten korten," aldus een woordvoerder van Chrevon. Hij wijst erop, dat Iran als leverancier voor Chevron is weggevallen en dat Saoe- di-Arabië de leverantie van olie aan de partners in de Aramco (één daar van is Chevron) heeft teruggebracht. Verder komen er om diverse redenen steeds grotere hoeveelheden ruwe olie uit de produktielanden op de vrije markt, vooral nu de prijzen daar aantrekken. Olie, die die landen vroe ger zelf niet wilden en aan de olie concerns overdeden, brengen ze nu wèl op de vrije markt. Daardoor neemt de hoeveelheid olie. waarover de olieconcerns kunnen beschikken, echter ook af. Naam bank Rente vast gedurende <in jaren) Afsluitprov procenten» Rentepercentage met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.25 9.5 976 10.03 925 9.5 976 10.03 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5 15 9.0 925 9.57 9.84 9.25 9.5 984 10.12 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 15 1.5 9.3 95 98 9.99 1021 1054 9.3 9.5 98 9 99 1021 1054 Centraal Beheer 5 jaar 9.2 9.52 92 9.52 Ennia 10 jaar 8.9 9.2 8.9 92 NVL 5/10 jaar 89 9.2 89 92 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 9.2 95 9 98 10.32 9.2 9.5 9.98 1032 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.25 9.62 9.25 9.62 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 96 10.23 96 10 23 RPS 5 jaar 1 9.25 9.58 9.25 9.58 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 8.25 9.25 865 958 8.25 9.25 865 9 58 Centrumbank 5 jaar 1 925 9.58 9.25 958 Westland-Utrecht standaard no risk 5'10 jaar 5/10 jaar 2 2 9.2 9.6 1005 10.50 9.4 98 10.27 10.72 Deze week heeft geen enkele bank de hypotheekrente gewijzigd. (Pu blik a tie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag het disconto (de officiële rente) met een half procent verhoogd tot zeven procent. Ook in België gaat het disconto omhoog. De Nationale Bank van België bracht het van 7 op 8 procent. vrachttarieven. In maart 1978 is in het kader van de UNCTAD een nieu we conventie op het verschepen van goederen over zee aangenomen. In die conventie is een gedeelte van de aansprakelijkheid verschoven van opdrachtgever naar reder. De KNVR verwacht niet voor 1981 een werkelijk herstel van het even wicht tussen vraag en aanbod naar scheepsruim te. Voor tankers ligt het mogelijke herstel zelfs een jaw later Een meevaller is het. dat voor enkele scheepstypen in het afgelopen jaar betere vrachtprijzen konden worden bedongen. De redersvereniging hoopt inmiddels, dat de Nederlandse rege ring het plan steunt om de scheeps bouw aan extra orders te helpen voor de bouw van nieuwe schepen, mits een dubbele hoeveelheid verouderde scheepsruimte wordt gesloopt. UTRECHT (ANP) De gladheidsbe- strijding, het sneeuwruimen en de reparatie van kapotgevroren wegen heeft de Nederlandse gemeenten to taal ongeveer 320 miljoen gulden ge kost. De jawlijkse groei van de finan ciën voor die gemeenten gaat daar aan dit jaw al bijna helemaal op. De Nederlandsche Bank heeft haw tarieven over de hele linie met een half procent verhoogd Dat wil zeg gen dat de voorschotrente nu 7,5 pro cent wordt en het promessedisconto 8 procent. Vooral laatstgenoemd tarief is belangrijk omdat de banken hun rentetarieven voor kortlopende kre- dienten meestal op het promessedis conto koppelen. De centrale bank geeft als reden voor de tariefswijziging de stijging van de geldmarktrente in binnen- en buiten land. Ook de rente voor langlopende leningen (de kapitaalmwkt) stijgt echter. De Westland-Utrecht Hypo theekbank en de Friesch-Groning- sche Hypotheekbank geven met in gang van vrijdag 9,5 procent pand brieven uit tegen een koers van 100,5 procent. Zij handhaven hun 9 procent pandbrieven tegen 99 procent. Naar de beide hypotheekbanken zeggen, gaan zij een half procent omhoog in verband met de discontoverhoging. In beurskrlngen hadden enkelen de aanpassing wel, anderen niet ver wacht. Dat institutionele beleggers en buitenlandse beleggers zich bij de jongste 9 procent staatslening soms afzijdig hielden, vond men een teken aan de wand. Een volgende staatsle ning zou wel 9,25 procent moeten worden. Voor België is de disconto verhoging de tweede in een maand tijd. Nog op 2 mei kwam de officiële rente op 7 procent. In Nederland is de voor laat ste twiefswijziging veel langer gele den. Het disconto van 6.5 procent dat tot vandaag gold, dateerde van 13 oktober. Daarvoor was het 5.5 pro cent. Voor de Belgen is het belang rijkste wgument om de rente te ver hogen een steunverlening aan de Bel gische frank. In theorie wordt het nu aantrekkelijker voor buitenlanders om tegoeden in Belgische franken aan te houden. De rente op de gel- dmwkt heeft ook in België wel een rol gespeeld. AMSTERDAM In de groente en fruit verwerkende industrie en de in dustrie voor bakkerijgrondstoffen is een nieuwe CAO afgesloten. Deze geldt voor 3 a 4.000 mensen, aldus hoofdbestuurder Tj. H Daane van de Industriebond CNV. De werknemers krijgen twee vakantiedagen extra. Zij kunnen vervroegd met pensioen gaan op 63-jwige leeftijd en vanaf 1 juli 1980 als ze 62 zijn. Het educatieve verlof voor werknemers die voor hun pensioen staan, is uitgebreid van vijf tot tien dagen per jaar itzen f Koos Reugebrink i beschouwing over het voorstel om de motorrijtuigenbelasting af te iaffen onder gelijktijdige optrekking van de benzineaccijns, heeft de J. Hoeben te Arnhem en W. J. Peek te Almkerk. aanleiding even mij te schrijven. Ik stel er prijs op in te gaan op de door hen kgevoerde argumenten, zulks temeer omdat er naar mijn mening hier daar sprake is van misverstanden. 545maar onmiddellijk met een misver- W te beginnen: de heer Peek verwijt mij yrik mij sterk keer „tegen een wijziging in Tsysteem van belastingheffing via een fi accijns op brandstof voor motorrijtui- I Ik zou bovendien een „groot voorstan- ijn van het laten voortbestaan van de situatie" Ik geloof niet dat men dat ijn artikel kan halen. Het is in ieder niet in overstemming met mijn opvat- tb mij namelijk niet zo zeer verzet tegen jverhoging van de benzine-accijns. ik mij verzet tegen het voorstel die verho- gepaard te doen gaan met een afschaf- van de motorrijtuigenbelasting! Ik k dat de misverstanden mede zijn ont- door het feit, dat hier twee dingen elkaar lopen. In de eerste plaats de (iecrisis en de daaruit voortvloeiende laak om tot een beperking van het aeverbruik te komen en in de tweede •rs de vraag, wat het wegverkeer aan tingen moet opbrengen. AGI Rooijen heeft zich via de Volkskrant '9 me» ook in de discussie gemengd Hij daarim „Als de wegenbelasting nu niet >nd. zou deze mijns inziens niet worden oerd Ik laat nu maar even in het en dat wij in Nederland geen wegenbe- ig kennen Ik wil wel de stelling bestrij- dat de motorrijtuigenbelasting moet illen. Waarom is er sprake van energie- iring wanneer de motorrijtuigenbelas- wordt afgeschaft en de benzineaccijns t verhoogd, terwijl dat niet het geval ijn wanneer de benzineaccijns, zonder de motorrijtuigenbelasting vervalt opgetrokken0 Op dit moment zijn er drie belastingen, die verband houden met het wegverkeer. In de eerste plaats kennen wij de bijzondere ver bruiksbelasting op personenauto's, in de tweede plaats de motorrijtuigenbelasting en in de derde plaats de benzineaccijns De eerste belasting is in 1969 ingevoerd, omdat er geen aanleiding bestond om de prijzen van auto's als gevolg van de invoering van de btw drastisch te laten dalen. De tweede belasting betrekt het gebruik van de openbare weg in de heffing Deze belasting, de motorrijtuigenbelasting, is ge grond op het profijtbeginsel, doch het is niet redelijk het bij die belasting te laten, omdat zij die veel rijden meer profijt van de wegen hebben dan anderen. Vandaar dat wij de benzineaccijns kennen. Waar het nu om gaat is, of het gebruik van de openbare weg in aanmerking komt als belastbaar feit voor de belastingheffing, zulks geheel los gezien van de energiecrisis. Ik beantwoord die vraag zonder meer be vestigend. Immers ook degene die weinig rijdt maakt gebruik van de openbare weg. Hij parkeert en hij rijdt. En ol men nu tienmaal per jaar heen en weer rijdt tussen Groningen en Maastricht of slechts één maal in de tien jaar. in beide gevallen wordt er venvacht dat er een berijdbare weg ligt Ook wie weinig rijdt verwacht dus dat de wegen worden onderhouden. De motorrij tuigenbelasting legt een „vloer" in de belas tingen van het wegverkeer. De benzineac cijns draagt zorg dat er een verband wordt gelegd met de grootte van het profijt Mijn bezwaar tegen het voorstel is nu. dat dit volkomen losstaat van de energiecrisis Van Rooijen merkt in de Volkskrant terecht op dat de vaste lasten op de auto (motorrij tuigenbelasting) veel sterker gestegen zijn dan de variabele (de benzineaccijns), als gevolg waarvan velen menen dat autorijden goedkoop is en het openbaar vervoer duur Daar heeft hij gelijk in, maar daarmee is natuurlijk nog niet aangetoond dat de mo torrijtuigenbelasting. uit een oogpunt van belastingpolitiek, maar moet vervallen. Wil men het energieverbruik beperken door verhoging van de benzineaccijns? Op zich is dat mogelijk, maar waarom moet daarvoor de motorrijtuigenbelasting worden afge schaft? Dat is de kardinale vraag waar alles omdraait. Zoals bekend kan zijn voel ik veel meer voor volumebeperkende maatregelen dan voor een verhoging van de benzineac cijns: dat heeft alleen maar tot gevolg dat wie het kan betalen energie mag verslinden en anderen niet. Maar dat is een probleem apart. Ik verdedig de stelling dat de motorrijtui genbelasting binnen ons gehele belasting systeem een legitieme plaats inneemt, zo dat er geen reden is haar te laten verdwij nen. Die stelling staat geheel los van mijn overtuiging dat wij inderdaad naar wegen moeten zoeken om tot een drastische be sparing van energie te komen. Gebruik van de weg Naar ik hoop heeft het vorenstaand»1 duide lijk gemaakt dat mijn standpunt iets an ders ligt dan de heren Peek en Hoeben aannamen Om sommige van de door hen aangevoerde argumenten ga ik thans nog in Beide briefschrijvers onderschrijven mijn stelling, dat het gebruik van de weg in het algemeen moet worden belast. Zij zou den dat evenwel langs een andere weg wil len doen en wel door middel van een verho ging van de kosten van deel III van het kentekenbewijs. De heer Hoeben neemt ge noegen met een optrekking van die kosten tot ƒ100. de heer Peek zou al met ƒ50 tevreden zijn Ik denk dat die gedachten velen wel aan spreken. Nochtans heb ik mijn bezwaren. Het komt mij voor dat het onjuist is een retributie (en daarvan is naar mijn mening sprake bij deel III) zó hoog te stellen, dat er sprake is van een belasting. Het is mij bekend dat dat overigens wel eens gebeurt, met name gemeenten hebben er een handje van om sommige leges e.d. zo hoog te stel len dat die geen enkel verband meer houden met de door de overheid gemaakte kosten. Maar die weg moeten wij niet verder op. Nog afgezien van het feit dat ik de door genoemde heren bedoelde bedragen op geen stukken na in overeenstemming acht met het „profijt" van het gebruik van de weg. meen ik dus dat hier sprake moet blijven van „echte" belasting En aangezien we een dergelijke belasting hebben (de mo torrijtuigenbelasting) bestaat er ook geen noodzaak iets te veranderen. Beide briefschrijvers hebben zich de proble men van de vrijstellinge voor gehandicap ten, die zou komen te vervallen indien de motorrijtuigenbelasting verdwijnt, aange trokken Opvallend is dat hun oplossing nagenoeg gelijk is: het probleem verdwijnt wanneer je de invaliden rechtstreeks een uitkering geeft, gelijk aan de thans gelden de motorrijtuigenbelasting. Op zich spreekt mij dat wel aan. Er worden via de belasting wetgeving wel vaker „subsidies" verleend (tax expenditures) die wellicht beter recht streeks kunnen worden gegeven Maar men mene niet dat daardoor werk wordt be spaard! Wanneer de heer Peek mij schrijft „Wat is simpeler dan deze invalide een extra uitkering te geven in plaats van zijn vrijstelling" dan ben ik bang dat deze sug gestie te simpel is Grote auto s Beide briefschrijvers wijzen mij er op dat grote autos meer benzine gebruiken dan kleine, zodat mijn stelling dat er een ver schuiving zoü ontstaan ten gunste van de grote auto niet juist is De heer Hoeben voegt een berekening bij. waarin hij duide lijk maakt dat het geen verschil zou maken Hij vergelijkt twee auto's, een kleine en een grote De kleine betaalt ƒ274 motorrijtui genbelasting per jaar. de grote 644. Bij een verboging van de benzineaccijns met 30 cent komt hij tot de conclusie dat de eerste auto 400 meer moet voldoen en de tweede 750 (aan benzineaccijns) Het is een beetje flauw om er op te wijzen, dat de lasten van de eerste auto dus stijgen met 126 en de lasten van de tweede met 106. zodat de kleine auto dus voor zwaar dere lasten wordt geplaatst Flauw, omdat het verschil immers gering is. Bij nalezing van mijn artikel moet ik erkennen dat mijn werkelijke bedoeling inderdaad niet goed uit de verf komt. Mijn werkelijke bedoeling is dat ik meen. dat er op dit moment best aanleiding zou zijn om de motorrijtuigenbe lasting op grote auto's wat op te trekken, vooral ook omdat de dollarkoers heeft mee gebracht dat de grote Amerikaanse auto s in prijs zijn gedaald Grote auto s nemen ook meer plaats in' Maar ook hier komt weer om de hoek kijken, dat ik aan de motorrijtuigenbelasting, geheel los gezien van de energiecrisis, veel meer waarde hecht dan mijn opponenten De heer Peek wijst eropt, dat fraude met dieselolie thans ook al lucratief is. doch naar zijn mening gebeurt het niet op grote schaal. Ik vermag dat laatste niet te beoor delen Je leest wel eens in de krant dat de Douanerecherchedienst nogal in de weer is op dit punt. doch de juiste finesses zijn mij niet bekend Ik constateer alleen dat. indien het verschil tussen de accijns op dieselolie en de benzineaccijns nog groter wordt frau de. om de woorden van de heer Peek te gebruiken, nog lucratiever wordt Boten De heer Peek vermeldt dat plezierjachten e d thans voortbewogen worden met diesel olie waarop weinig accijns drukt. Dat is ook mij een doom in het oog Maar dat pro bleem is alleen maar oplosbaar wanneer )e wat aan die dieselolie doet Het staat als zodanig los van de afschaffing van de mo torrijtuigenbelasting. Hij heeft ook weinig moeite met de zwaardere belasting op bromfietsen, gazonmaaiers e.d. Wat die ga zonmaaiers betreft ben ik het geheel met hem eens. Maar ten aanzien van de brom fietsen denk ik iets genuanceerder In mijn visie betalen deze thans benzineac cijns in relatie tot het rijden op de openbare weg. Zij zijn vrijgesteld van motorrijtuigen belasting Ik vraag me af. of dat niet terecht Is: zij nemen weinig ruimte in en hun profijt van de openbare weg ligt heel anders dan bij automobielen, omdat er niet alleen rela lief meer autowegen zijn dan goede fietspa den. doch ook omdat fietspaden aanmerke lijk minder kosten dan de autowegen Maar nogmaals ook hier blijkt dat lk de motorrij tuigenbelasting anders waardeer. Een punt waar mijn opponenten en ik el kaar ontmoeten zijn de grens en de proble men die daardoor worden opgeroepen Bei de briefschrijvers verwachten niet al teveel van internationaal overleg Dat doe ik ook niet. Maar bovendien ben ik op dit moment geen voorstander van harmonisatie van be lastingtarieven Dergelijke taneven moeten niet afzonderlijk worden bezien, omdat zij ingebed liggen in een totale overheldspoli- tiek. En dan bedoel ik niet alleen een ener gie- of mllleupolitiek. Indien de belastingtarieven zouden worden geharmoniseerd zonder dat ook de econo mische en sociale politiek binnen de Euro pese Gemeenschap worden gecoördineerd, heeft men alleen maar bereikt dat wij geen stap meer kunnen zetten omdat men voor iedere tariefaanpasslng de mede lid staten nodig zcu hebben De heer Peek vermeldt bovendien dat maatregelen tegen de heilige auto stemmen kosten, zodat de landen ook weinig bereidheid zouden hebben op dit punt wat te doen En dan zitten de heer Peek en ik toch weer op één lijn de auto is een heilige koe En ik ben van mening dal ook heilige koeien rustig gemolken mogen worden Onder andere door middel van de motorrijtuigenbelasting \lr J. Reugebrink is lector in het belasting recht, aan de Rijksuniversiteit te loeiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23