't Is gelukt... 34-42 69? 36-44 69- Hans Boskamp BINNENLAND rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver ndigt i f!c: Turken verlieten hun Anti-christelijke landge- hun het leven onmogelijk In Nederland vielen zij in van een wetgeleerde, een lid zich nog steeds christelijk politiek partij, het CDA. wetgeleerde, staatssecretaris meende, dat zij deze mede- niet kon helpen, en stuur- Nederland uit. In doods- die vreemdelingen hun n een kathedraal. Daar priester, bisschop Bluys- die zei, dat ze weg moes- werd behartigd door een van die priester, medewerker, Willem Arts, was geen 8amaritaan, maar sympathisant van de door evenzeer verachte zogenaamde Jbeweglng. Hij werd om die naas- ■tfde door die priester gestraft. Is ■hop Bluyssen dan helemaal niet Ffcesd, dat hij bij het laatste oor- Christus te horen krijgt: „Ik een vreemdeling in uw land en Ik in doodsangst Mijn toevlucht r kathedraal, maar u hebt Mij ejaagd. Op Mijn beurt jaag Ik u Vervloekte, ga weg van mij in fsieuwige vuur?" ichendam w J. H. MAAS risten Turken (7) lugend. dat in Trouw zo uitge- aandacht werd besteed aan het eem der Turkse Christenen in ithedraal te Den Bosch. Verheu- dat Feddema de feiten over christenen uitgebreid en objec- aar voren brengt. Jammer, dat ndigt met een onfeitelijke op- van wat bepaalde groepe- achterwege gelaten zouden De volgende feiten worden Teddema niet genoemd. 1) Het Kruis zorgde voor bedden en is. 2) De EO besteedde reeds in week van de „bezetting" in io-programma aandacht aan ^aak. 3) Mgr Bluyssen heeft zich ingezet voor deze kwestie, en itreden van deze christenen ver- ei. 4) Diakonaal bureau en ge- •k te Den Bosch stonden van- af-aan klaar. 5) Op 20 en 21 werden deze christenen bezocht ^leen vertegenwoordiger van de jj Dit is een kleine politieke partij w geringe geldelijke middelen, werd van daaruit direct een g van 1.100 beschikbaar ge- bene vens 10 zakken aardap- En dat was de hoogste tijd: Deze in hadden geen eten meer. Op oment was daar nog niemand ^Ul van PPR. PSP. EVP. mode- Herv. kerk of van de initiatief- „Geweldloosheid". Het maakt m een merkwaardige indruk, lartijen en beide aangeduidde Ingen ter vermelden als de eni- tievoerders. Hooguit kan opge- worden, dat zij er ook iets aan n hebben. Onze mede-christe- orden er niet mee geholpen als iar bij herhaling ongemo- le verwijten toeslingeren, en de .onjuist of onvolledig vermel- F En zo maken we ook voor ande- b fc boodschap van onze Heiland ■Hoos door ons steeds weer te- lar af te zetten, ik H. Meijer jrijpelijk (3) ^jer Van Itterson vindt het onbe- Bftijk, dat een gehuwde onderwij- iaar baan niet afstaat aan een afgestudeerde collega. En dat o'r'hjlk nu onbegrijpelijk. Waarom het altijd de vrouw zijn, die 5b5°' laan moet neerleggen? Waarom de heer Van Itterson het zo n, dat de man van de gehuwde wijzeres wel mag blijven door- in? Zou hij zijn baan neer willen c voor een jongere pas afgestu- collega? Zou hij de hele dag en stofdoekje willen lopen en zitten leuteren bij de buren? iuw is ook maar een mens, Itterson en ook zo'n mens wil feugde in haar leven. Laten al innen die zo nodig de gehuwde weer in de keuken willen zet- zelf eens een week in gaan i L. A. Koole begrijpelijk (4) „dde mensen die vinden dat ge- age£ onderwijzeressen plaats moe- iken voor werkloze jongeren, iet op het verkeerde spoor? Met echt willen ze deze vrouwen, ie velen al jarenlang enthou- n toegewijd in de school wer- o'n stuk levensvulling ontne- Bovendien: We weten toch alle- dat er plenty werk is bij het rijs? den Berg A. van Oostende-Hijstek zineschaarste (2) 13ls doen alarmerende berichten a terse wereld maar ook Neder- eloven dat de bodem van de 777 iet leek zo bodemloze olieput 1 ^ar wordt. Ik vraag mij wel af n men niet eerder op dat idee •men. Wat jammer nu dat onze ;ve energiebronnen en me- nagenoeg onaangeroerd lig- elukkig zijn er mensen die al- even als zonne- wind- en nergie hebben herontdekt en a° v^rde daarvan hebben toegepast toe te passen. Want. echt. de te heilige koe) kan ook rijden n, water etc. Waarom deze Stoffen voor de auto en andere niet eerder tosge- faarschijnlijk spelen economi- tlangen een hoofdrol. Er is nog een weg terug. Maar dat houdt dat we een flinke stap terug I doen en in hoeverre kunnen nog? Er komt misschien een t de mens zijn energie weer tbruiken. Niet met de auto. de fiets! Niet iedereen met auto. maar samen met het ^Jar vervoer Er komt misschien ■d dat een fietsende voorrang heeft op een benzineverslindend voertuig. Zodat automobilisten ja loers worden op gebruikers van de weg die zich met eigen energie of met natuurlijke energie als zonne- wind en water-energie voortbewegen. De natuur is onuitputtelijk. Bronnen als zon. water, wind etc. worden ons van dag tot dag aangereikt. Laten we er dan ook een dankbaar gebruik van maken! Dankbaar dat juist de grote Schepper aller dingen daar toen en nu voor zorgt! Zwolle Daan Maris Benzineschaarste (3) De heer N. Kool uit Broek op Lange- dijk heft de waarschuwende vinger op tegen de dikke Mercedessen en de grote Amerikaanse wagens. Men knalt en scheurt er maar op los. Als ik op een weg van 80 ook 80 rijdt knallen en scheuren mij onophoudelijk auto's voorbij. Maar wat zijn dat voor au to's? Dat zijn fiatjes, renaultjes, hon- datjes en meer van dat soort. Slechts zelden knalt mij een Mercedes of een grote Amerikaan voorbij. Het zou wel leerzaam zijn, als bij ongelukken die met te grote snelheid gebeuren ver meld wordt, wat voor soort auto's dit zijn. Als er eens een foto bijstaat in de krant is het meestal een kleine. Stadskanaal D. Bekius Europa Donderdag 7 juni worden we opgeroe pen onze stem op kandidaten van het Europees parlement uit te brengen. Een parlement dat het beeld gaat krijgen (en binnen de EG al heeft) van een verenigd Europa. Het beeld in het droomgezicht van koning Ne- bukadnezar (Daniël 2). Het schetst ons de wereldgeschiedenis van a totz. Al deze voorspelde grote rijken, al de profetieën zijn vervuld. Na het Ro meinse rijk is er geen wereldrijk meer geweest. Hitier probeerde dit wel op te zetten, maar nóg mocht en kon deze laatste profetie niet in vervul ling gaan. Maar sinds de oprichting van de EG zijn er nu tien landen bij aangesloten. Wordt het dan niet de hoogste tijd. dat we ons eens gaan bezinnen? Dit voert ons naar het tweede droomgezicht dat het boek Daniël ons verhaalt in hoofdstuk 7. Vier wereldmachten zullen opkomen, voorgesteld door vier beesten (vers 7 en 17). Dan zien we het vierde dier met zijn tien horens, de uitlegging vertelt vers 24 ons. Tien horens voor gesteld door tien koninkrijken. Ver gelijkend zien we ook in Openb. 13 1 dat dat beest met die tien horens op zijn zeven koppen namen van gods lastering dragen zal. Wat moet hier nog meer over gezegd worden met de Euorpese verkiezingen voor de deur van een „verenigd .Europa"? Diezelf de mogendheid, datzelfde beest met die tien horens wordt een mond gege ven die grote dingen en lasteringen spreken zal (Openb. 13 5) en een mond vol grootspraak (Dan. 7 8). Hij zal opstaan tegen de gelovigen en lasteringen tegen God uiten (Openb. 13 6). De nacht van het Europees parlement, het walgelijke beest, zal zo groot zijn, dat niemand meer zal kunnen kopen of verkopen, als hij niet het merkteken van het beest op zijn rechterhand of op zijn voorhoofd heeft. Zijn macht zal hij gebruiken om al zijn onderdanen te dwingen hemzelf en de draak, de satan, te aanbidden, (vgl. Openb. 13 16-17 en 14 9-II). Het tot standkomen van deze mogendheid, van dit verenigd Europa zal getuigen van een volledi ge afval van God. Zeker als we beden ken dat God duidelijk stelt: „Wie niet voor Mij is, is tegen mij". Het lot voor verenigd Europa is bepaald. Het zal uiteindelijk gegrepen worden en ver nietigd worden. Dat betekent dan ook het einde der aardse tijden (Openb. 19 19-20). Kunnen en mo gen wij meewerken en meestemmen aan iets waarvoor God Zelf ons door Zijn profeten gewaarschuwd heeft? Leidschendam L. van de Lugt Routeverklaring Producenten en zakenlieden die met de Arabische wereld zaken doen gaan sinds nagenoeg twee decennia ak koord, dat bij de documenten die de goederen dekken verklaringen wor den geleverd, dat deze goederen niet van Israëlische oorsprong zijn noch met transportmiddelen vervoerd die Israël aandoen. Let wel. het is de zakenman die deze stukken nodig heeft om de door hem verkochte goe deren in Arabische-Liga landen te kunnen invoeren. Hij is het die de zogenaamde routeverklaringen van de vervoersmij. vraagt en, zo deze geweigerd wordt, een andere vervoer der neemt die de verklaring wel le vert. Hij is het die van de producent de non-Israëlische oorsprongsverkla ring vraagt of. zo hij zelf producent is, deze opstelt en aan de K.v.K. zendt ter legalisering van zijn handteke ning. Hij is het daarom die het verba zing- en lachwekkend zal vinden dat nu in de krant en voor de TV. een parlementariër met een geweldig air van verantwoordelijkheidsgevoel be schuldigend op de KLM wijst en de regering in 't geweer roept tegen de Israël-discriminatie van de KLM. Deze heer Van de Bergh, voorzitter van de vaste Kamercommissie tegen de Israël-boycot behoort toch te we ten dat iedere regering of zij nu rege ring-Van Agt heet of vroeger rege ring-Den Uijl, een wetsvoorstel kan indienen, niet om apart de KLM te dwingen maar wèl om: 1. iedere pro ducent of handelaar te verbieden tra sacties af te sluiten of uit te voeren waarbij non-Israël verklaringen wor den geëist. 2. iedere vervoersmij. te verbieden deze verklaringen af te ge ven. 3. iedere K.v.k. te verbieden deze verklaringen te legaliseren. 4. iedere bank te verbieden documentaire kre dieten te accepteren of door te geven waarin deze verklaringen worden voorgeschreven en documentaire in casso's te verzorgen die vergezeld gaan van deze verklaringen. Wil me neer de parlementariër dat even voor elkaar brengen a.u.b. en daarna mijn hartelijke complimenten in ont vangst nemen Uithoorn C. Kool. TROUW/KWARTETHS 21 Quarantaine Wij faalden vanwege ons vals vrij heidsbegrip. Wij zeggen: de verslaaf de moet zelf willen, moet gemoti veerd zijn. Dan pas kan hij of zij opgenomen worden in een open kli niek, want hij of zij moet vrij zijn om zich te laten behandelen. Dit vrij heidsbegrip is een leugen, want een drugverslaafde is niet vrij, ligt in de dodelijke omarming van de drugde mon, waaruit hij zichzelf niet meer kan losmaken. Daarom lopen ze weg uit de klinieken. Wij staan er gelaten bij en geven ze een handjevol metha don. Totdat de dood erop volgt. De overheid heeft slechts één middel: het huis van bewaring en de Jeugdge vangenis. Maar dan moet Je eerst een overtreding begaan hebben, gestolen hebben om drugs te kunnen kopen. Daar speculeren wij dan maar op. En dan treedt onze „therapie" in wer king: afkicken te midden van de cri minelen met of zonder methadon. Toch heeft de overheid nog een ander middel: de quarantaine voor hen die een besmettelijke ziekte hebben op gelopen. En is drugverslaving mo menteel geen epidemie in Nederland? Een arts kan drugverslaafdheid con stateren en dit doorgeven aan de Jus titie terwille van de volksgezondheid. De rechter moet de bevoegdheid ont vangen om drugverslaafden niet te veroordelen tot gevangenisstraf of open kliniek in een stad. maar te verwijzen naar een gesloten gemeen schap op een stuk eiland. Ooster schelling bijvoorbeeld, om met be hulp van moeder aarde en de natuur aan de genezing te werken. Bied de zieken na de verschrikkelijke weken van afkicken in de ziekenkamer en ziekenzaal een goed leven aan van arbeidstherapie, sport, spel. gesprek en communicatietherapie onder des kundige leiding, waarbij levensuit zichten worden geopend met een landschapsverandering in de open lucht waar de zon schijnt en de zee ruist. Ver weg van de vunzige zolder kamer in de grote verstikkende stad. Laten kabinetsleden, parlementa riërs en departementsambtenaren in hun komende vakantie over deze be vrijding eens nadenken en wettelijke wegen daartoe bedenken. En wel zo snel mogelijk. Hilversum H. Jonker Soesterberg Ik vind het jammer dat u in uw arti kel over de demonstratie van het IKV. in Soesterberg hebt vergeten te melden dat de tegenactie van het OSL ook bestond uit het lekprikken van fietsbanden van demonstranten. Ik kan dit geen tegenactie noemen, maar treiteren. Utrecht Piet den Heijer Samenleven Het is bedroevend dat een meerder heid in de Tweede Kamer en CDA- minister De Ruiter elkaar hebben ge vonden op het punt van huurbescher- ming voor kamerbewoners. Het twee de deel van de tekst boven het verkie- zlngsprogram van het CDA: „Niet bij brood alleen maar bij alle woord dat uit de mond Gods uitgaat" wordt niet alleen verzwegen, maar zo ook onder geschikt gemaakt aan de tijdgeest. Blijkbaar is de gangbare moraal voor de wetgever meer normatief dan Gods onfeilbaar woord. Nu weet ik wel dat veel Nederlanders helaas God en zijn gebod de rug hebben toege keerd, maar de Bijbel noemt de Over heid dienares Gods. Een christelijk dagblad behoort daarmm ook bij de beoordeling van maatschappelijke vraagstukken te vragen: wat leert ons de Bijbel hierover en niet: wat is gebruikelijk bij de meerderheid die de kerk voorbijloopt. Zoetermeer C. H. Bakker Schaap en wolf De atoompacifisten in Nederland ma nifesteren zich de laatste tijd op een wijze die alleszins doet denken aan de vijfde-colonne-geest van de jaren der tig. In dit verband wijzen we ook op de lijsttrekker van het CDA voor de Europese verkiezingen, Bouke Beu- mer, die blijkens Trouw van zaterdag 26 mei. een atoompacifist is. Onbe grijpelijk dat de CDA-leiding een der gelijk „eenzijdig" figuur als haar lijst trekker bombardeert. Het typeert „de geest van verblinding" die in deze gelederen wel degelijk aanwezig is. Eerlijk gezegd verwacht ik van de hoofdredactie van Trouw, evenals trouwens van het I.K.V., meer „groot schaligheid" met betrekking tot de leuze: help de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland. Laten we toch «steeds) de prioriteiten leg gen, waar ze wérkelijk liggen: Te be ginnen bij de Russische (drievoudige) SS-20 raketten. Hiervan staan er vol gens publikaties al minstens 100 stuks op Europa gericht; en dit aan tal zal nog verder stijgen. Het idealis me van de Beumers en het IKV is mooi, héél mooi; en hun zoetsappige ideologie ook. Maar de Fransen zeg gen: „Wie zich als schaap gedraagt, zal door de wolf verslonden worden". Bunschoten J. Vedder Liefde en recht Geweldloosheid uit liefde is een scho ne zaak. Geweld, indien noodzake lijk, ter handhaving van recht is geen schone zaak, maar is soms onmis baar. De staat moet leven en vrijheid van allen beschermen en heeft een andere taak dan de kerk. Geweldloos heid door pacifisme transponeren tot politiek, vezwakt de macht van de staat om binnen- en buitenlandse orde te handhaven. Ban de (N)-bom? Maar dan ook tegelijkertijd de SS-20- raket! Renkum N. Groeneweg Foudraine In een artikel van Kees de Leeuw werd zaterdag Jl. het boek „Oorspron kelijk gezicht" besproken van Swa- min Deva Amrito v/h Jan Foudraine. Het is goed dat onze krant nieuws brengt zoals het is. zonder het beeld te vertekenen. Daar is deze journalist wel in geslaagd. De waarde van TROUW is dat het een krant is van en voor een christelijk lezerspubliek, daar mag wat van verwacht worden. Je kunt het nieuws brengen zoals het werkelijk is en het tegelijk plaatsen in een breder verband, een christelij ke mensvisie of scherper gezegd in het licht van Gods Woord te plaatsen. Dat had met het bepsreken van dit boek zeker moeten gebeuren. Hoeveel van onze, met name jongere, lezers die heen en weer geslingerd worden onder allerlei wind van leer. zullen in hun geestelijke honger het genoemde boek lezen en vervuld ra ken door de woorden van Jan Fou draine en Bhagwan Shree Rajneesh. Voor hen is Jezus Christus niet meer dan een „verlichte revolutionair". Bhagwan stelt zichzelf in het middel punt in het denken van zijn discipe len, die allemaal met een fotootje van Bhagwan om hun hals lopen. Eens stelde iemand de vraag of dit niet het werk van de Heilige Geest kon zijn. Nee, dat kan zeker niet. de Heilige Geest leidt tot Christus. Men komt tot zulke vragen doordat de geestelij ke kracht achter Bhagwan zo'n in druk op hen maakt, wat ook uit het artikel van de Leeuw blijkt. De we dergeboorte is het werk van de Heiige Geest en niet van menselijke thera pieën. Er is maar één conclusie over Bhag wan Shree Rajneesh uit Poona, nl. een valse Christus, die twijfelachtigen verleidt (Juist veel Nederlanders trek ken naar Poona!op een weg die uiteindelijk in de duisternis eindigt. Daarvoor te waarschuwen is nodig bij zo'n artikel, nu is er alleen belangstel ling gewekt voor valse Christussen en valse profeten. Zo heel veel onderscheidingsvermo gen is toch niet nodig om te zien waar het hier om gaat. Nee, laat dat boek van Swami Deva Amrito v/h Jan Fou draine maar liggen; er is wel betere, bijbelse lectuur om te lezen en zo Je geloof te laten opbouwen. Zuidlaren W. van den Berg Seksisme Het artikel van Kees de Leeuw over Foudraines „Oorspronkelijk gezicht" getuigt van een eigentijdse visie, en juist daarom vind ik het jammer dat daarin toch weel aloude, achterhaal de opvattingen over mannelijke mo nopolies de kop opsteken. Het staat er onopvallend, niet in verband met het onderwerp van het artikel, maar vanuit o.a. de reclame is het bekend dat juist zulke achteloos ertussen ge worpen woorden het sterkt hun werk doen in de onbewuste regionen van een mens, en van daaruit opvattingen en gedrag beïnvloeden. Vandaar dat ik u erop attent maak. De Leeuw schrijft dat ook in Foudraines boek geldt: als de nood het hoogst is, is de redding nabij, „net als in een span nend jongensboekDe tegenwoordi ge jeugdboeken zijn niet meer (uit sluitend) Jongensboeken waarin avonturen worden beschreven, en Meisjesboeken waarin niets gebeurt dat spannend, boeiend is. Verder heeft De Leeuw het over de „heren psychiaters" en over de „vakbroeders van Foudraine. Waarom redigeert de redactie zoiets niet tot „een span nend jeugdboek", „de psychiaters" en „de vakgenoten"? Het is toch wel tot Trouw doorgedrongen dat er te genwoordig ook vrouwelijke psychia ters zijn?? Doorn EDITH SCHOUTEN CAjI U tbcA ifwïciei^ex! Links: Exotisch zonnejurkje van viscose faqonnó. Heel apart met fijn smockwerk en knalrode, elastische ceintuur. Midden: Exotische bloemen op dit puur katoenen zonnejurkje. Met losse lakcein tuur en lange rits. Heel goed gelukt dus. Rechts; Fijn smockwerk aan de achterkant, vrolijke Mick en minny- opdruk, elastische ceintuur en tóch nog voordeliger. 34-40 -v - We zouden die zonnejurkjes 'ns iets extra's moeten geven, dachten we. Natuurlijk moesten de bandjes smal worden, want in zo'n jurk moet je mooi bruin kunnen worden. Dat het vrolijke en tóch elegante jurkjes moesten wor den was ook meteen al duidelijk. Maar. eher ontbrak toch nog iets aan, iets sprankclends. iets eh aparts Wat zouden jullie van een opdruk met exotische bloemen vinden, zei iemand toen, of Micky en Minny. Ja, prachtig, zeiden we. En dan misschien wat fijn smockwerk doen er óók nog zo'n modieuse elastische ceintuur bij. Nu was iedereen hardstikke een paar pessimisten dachten dat de prijs nu wel behoorlijk tegen zou vallen. Maar nu weten ze da! die leuke zonnejurkjes tóch nog heel voordelig zijn geworden. "Als akteur speel je ook vaak 's winters onder zomerse om standigheden. Dekors met bloemenen zelfs een zonnetje doen je even vergeten dat het buiten akelig koud is.Toch gaat er niets boven de echte zomer, de echte bloemen, en de niet te imiteren zon. Alles wordt dan opeens weer heer lijk vrij en vrolijk. De tuinen, de mensen en niet te vergeten de japonnen natuurlijk. Wat dat betreft valt er deze zomer ook weer heel wat te genieten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21