Energie-crisis rukt op deTijd LeTijd „NEDERLAND STAAT BOVEN AAN DE LIJST!' Kamer acht debat over scheepsbouw niet nodig EXCLUSIEF INTERVIEW MET ARABIT: /eekblad Wie Hervormd Nederland in handen krijgt doet een ontdekking AMRO-Bank te veel op economisch doel gericht IT DE WEEKBLADEN deze week: Premier Van Agt: PvdA-oppositie niet overtuigend Actie voor hogere toelage militairen in Zuid-Libanon Eerst overleg over steunverlening RSV afmaken CAO bij Unilever in principe rond Kritiek CNV-leden binnenbank DERDAG 31 MEI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 15 - RHS 19 r Rimmer Mulder Je publiciteit neemt toe, en igjes gaat over dat ene onder- ojrp. energie," zegt Esso-di- 2}teur Verwey in het artikel het energiebeleid in 'Jfuwsnet. Verwey overdrijft ar feit is dat er veel ener- jjj zaken in de weekbladen jjen. Elsevier heeft zelfs een Iverhaal over de vraag: „Is echt een crisis?" (Nadat dit j1 d vorige week al meldde de „energiecrisis voor de lefir" stond.) Vrij Nederland •rfeaagse Post schrijven over le geheimzinnige „vrije olie- rkt" van Rotterdam. De rtpene heeft een gedocumen- •d verhaal over Frankrijk >de kernenergie. Groene lurlijk worden de aanstaande ipese verkiezingen niet verwaar- d in de weekbladen. Zo probeert e Groene Ben Hamburger de gro- jnen te schetsen die er lopen van Amerikaanse Chase Manhattan- via de Duitse vakbonden naar Europese stemhokje. Paul Brill in Israël om de overdracht van El aan Egypte bij te wonen: een jrse van een nuchtere, kritische ander bij de historische feeste len. „Het is werkelijk onthut- hoe zeer het besef ontbreekt dat elangrijkste vrede die Israël moet en. die met de Palestijnen is," ludeert hij. feed. ^hc Tijd ADVERTENTIE )e macht van le Poolse kerk s thans groter dan ooit. !ij kan het communistisch egime zelfs maken en >reken maar kerk en staat maken er beide zorgvuldig .oor dat hun wankel 'venwicht wordt verstoord, toe?, Aan de vooravond van iet bezoek van de paus een inthutsende reportage van Ton Crijnen uit het meest jaradoxale land van Oost- uropa. Joeken-Extra: heo Thijssen t zijn strijd voor een jelukkige klas. Ook: de gevallen engel' Oscar Vilde, de flonkering van iietzsche. de rechtse lorge Luis Borges. criticus Nam de Moor. Marcel 'roust op pantoffels en loos van Weringhs ezersdagboek. Verder: 'urkenkwestie splijt lisdomstaf: hoe diep buigt lluyssen voor Haars? Wèl temmen voor Europa: lob Vermaas antwoordt trie Kuiper Schaamteloos »edrog' van medici: lankerarts Moerman in de lanval Het Noorden als uilnisbelt: atoomafval in outkoepels? 'Zo zit dat': tiltermann leest geen iranten Ion voor proefabonnement weken de Tijd voor 5 gulden «Jer postzegel zenden aan de Tijd. woordnummer 6. 1000 PA msterdam etaimg na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: f 2,75 Abonnementen (dag en nacht, tok in het weekend): KO 46 20 62 TR-2B gaan stemmen. Deze week krijgt hij lik op stuk van zijn politiek redacteur Rob Vermaas, die Kuipers redenering maar dom vindt: „Europa schreeuwt om verdergaande democratisering. En het is dom om dan te zeggen dat je geen verkiezingen moet houden om dat die democratie niet optimaal is." Ton Oostveen analyseert de delicate positie waarin bisschop Bluyssen te recht is gekomen door de bezetting van de Sint Jan in Den Bosch door christelijke Turken. Het ontslag van één van Bluyssens medewerkers in deze zaak verklaart hij met: „Je kimt niet hebben dat luidruchtige actie voerders onder leiding van een bis schoppelijk medewerker de Turken bemoedigen om te blijven geloven in een door de bisschop ontraden bezet ting. Vandaar dat de actieleider. Wil lem Arts, de laan uit moest." Uiteraard heeft De Tijd een degelijk voorverhaal over het komende be zoek van de paus aan Polen. De schrijver. Ton Crijnen, stelt vast dat de rooms-katholieke kerk nog een ijzersterke positie heeft in Polen, maar dat die positie niet onbedreigd is: „De ervaring met landen als Italië heeft geleerd, dat nieuwe tendensen nadelig uitwerken op eenheid en in vloed van de kerk als die te lang blijft vasthouden aan overleefde vormen en opvattingen. Het is daarom voor de katholieke kerk in Polen van le vensbelang dat haar leiders een visie op termijn ontwikkelen Haagse Post edactie van De Tijd is niet tot temmigheid over de Europese iezingen kunnen komen. Vorige c legde hoofdredacteur Arie Kui- net een keur van argumenten uit •om echte democraten 7 juni niet jaar een kabinetscrisis ontstaat dan gebeurt het tijdens het begrotingsge vecht. Maar er zijn nog niet veel aan- wijzingen dat er inderdaad bloed ElSGViGT gaat vloeien Althans niet als gevolg van politieke tegenstellingen". nenpagina's staat een vraaggesprek met de schrijver Günter Grass. Koos Rietkerk, fractieleider van de WD in de Tweede Kamer, zou er niet zo sterk voorstaan horen we nu al weer maanden. Haagse Post stelde een diepgaand onderzoek in en komt met een voor Rietkerk vervelende conclusie: de leider ligt er uit bij een goed deel van de fractie. Rietkerk zelf is niet overtuigd: „Het beeld dat de fractie zich tegen mij zou keren om dat ik te strak zou zijn, te domine rend, dat is onjuist." De Partij van de Arbeid moet zich in HP verantwoorden voor haar cultuur politiek. Wie over PvdA-beleid schrijft kan tegenwoordig bijna niet meer om de socioloog Bart Tromp heen. Bijna de helft van het verhaal komt voor zijn rekening, maar hij is best onderhoudend: „De gedachte dat Shakespeare's Richard de Derde ook nu nog heel wat politieker kan zijn, dan drie opvoeringen van het vormingstoneel bij elkaar daar wordt niet over gepraat of gedacht." Over het eigentijds culturele feno meen van de disco schrijft Pieter Franssen. Een verhaal over „Deca dente trash, gedrogeerde chic en in stant sex" om maar een paar vakter men uit het disco-milieu te gebrui ken. Erg triest is het ooggetuigever- slag van Walter Tauber over de strijd in Nicaragua. Vrij Nederland Door het geleur van het gemeentebe stuur met de heroïneverslaafden was er de afgelopen weken volop te genie ten van het veel bezongen Amster damse volksleven en wie zou daar beter verslag van kunnen doen dan Martin van Amerongen van Vrij Ne derland? Een amusant, maar tegelijk ook zo diep bedroevend verhaal over de „kruisgang van (wethouder) Irene Vorrink door swinging Amsterdam". Hans Smits doet een voorspelling die waarschijnlijk niet alle VN-lezers leuk zullen vinden: „Wanneer er dit i DEN HAAG (ANP) Premier Van Agt vindt dat de oppositie van de PvdA lijdt aan vergroving. „Het wordt er zeker niet beter op", aldus de premier in een interview met het blad van de Haagse afdeling van zijn partij. De PvdA-oppositie zal volgens hem daarom inboeten aan overtuigings kracht. Beter te spreken is hij over D'66. „Deze partij is bepaald heel kritisch tegenover het kabinet maar doet dat op veel snediger en zakelij ker wijze. Ik ben het er vaak niet mee eens, maar de stijl is gans anders", aldus Van Agt. Dat de PvdA-oppositie er niet beter op wordt komt misschien omdat men binnen die partij lang gedacht heeft, dat dit kabinet een krakkemikkig ge zelschap was, dat door eigen on macht ineen zou storten, zegt de pre mier. „Nu ontsteken sommigen in toorn omdat die prognose faalt en komt weieens bij de oppositie de vraag op of daartoe geen externe krachten moeten worden aange wend". UTRECHT (ANP) De soldatenvak- bond WDM is begonnen met een handtekeningenactie onder de Ne derlandse militairen in Zuid-Libanon om de speciale toelage voor de Neder landse VN-eenheid op ten minste twintig dollar per man per dag te brengen. De toelage werd onlangs met vijf dollar verhoogd tot tien dol lar. maar alle militaire belangenorga nisaties menen dat daar nodig min stens tien dollar bij moet, als com pensatie voor de zeer lange dagen die worden gemaakt en voor de hoge kosten van levensonderhoud. Tot nu toe zijn ruim tweehonderd handtekeningen in Nederland aange komen. zowel van gewone dienst plichtigen als van kader. Er zijn zo'n achthonderd man in Libanon, en de WDM hoopt over enige weken al hun handtekeningen te kunnen aanbie den aan staatssecretaris Van Lent. Jan Nagel voert een pleidooi voor omroepverkiezingen. Het kleurenka- tern van VN is min of meer opgedra gen aan Han Lammers: een geheel nummer over wonen en werken in de IJsselm eerpolders. Nieuwsnet Het nieuwsmagazijn Nieuwsnet be staat drie maanden en dat heeft de samenleving geweten! De hoofdre dactie geeft in haar wekelijkse stukje een opsomming van de opzienbaren de wapenfeiten van Nieuwsnet: de haan die denkt dat de zon vanwege zijn gekraai is opgekomen. Het blad heeft deze week een interes sant interview met PLO-leider Ara fat. maar wat die zegt staat al in Trouw van vandaag, dus daarover geen woord hier. Het Tweede-Kamerlid Piet Stoffelen legt uit waarom oorlogsmisdrijven niet mogen verjaren: „Daarom ook mag er niet de minste twijfel over bestaan dat oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid worden bestraft, wanneer ook, waar ook en door wie ook begaan." Marc van Impe bericht over de ex- treem-rechtse Vlaamse Militanten Orde: „De VMO beschikt over geld, veel geld zelfs, want acties en reizen zijn niet goedkoop. Maar belangrijker is dat de VMO over heel wat relaties beschikt, meer dan men zou verwach ten van een drinkende extremist in een bierkelder." De Nieuwe Linie De laatste ontwikkelingen in West- Duitsland staan Anton Constandse niet aan. „Wat in West-Duitsland ge beurt is in toenemende mate bescha mend voor de Europese democratie", zo vangt hij zijn beschouwing in De Nieuwe Linie aan. Hij geeft zichzelf gelijk: „Want de echte linker zijde heeft wel gelijk dat meer en meer het Hitler-regime als gewettigd wordt be schouwd en niet als een schande." In een historische verhandeling over Nederland en Europa geeft Paul Hoe bink nog een argument om bij de Europese verkiezingen op een kleine partij te stemmen: „Een afwijkende toon in het Europese concert vanuit Nederland zou niet misstaan, en wie weet maken de partijen die de Duitse overheersing van de EEG een halt willen toeroepen, de PSP en de CPN, juist door de lage opkomst nog een kans." Om nu ook nog iets aardigs voor Duitsland te melden: op de bin- Op het al genoemde verhaal in Else vier over de energieschaarste wil ik nog even terugkomen. De schrijvers poneren een aardige stelling over de vijf procent besparing die de regering heeft gevraagd. „Wij", zo schrijft El sevier. „kunnen deze. in wezen be scheiden. vijf procent, beschouwen als de rekening die moet worden be taald voor de nalatigheid dat wij onze eigen energiebronnen te land en ter zee en ook in de Waddenzee nabij Ameland niet optimaal hebben geëxploiteerd; dat wij er niet uithalen wat er in zit." Zou dat betekenen dat het behoud van de Waddenzee geen groter offer vraagt dan vijf procent minder energieverbruik? In de rubriek religie wordt de feminis tische theologie behandeld en het is nuttig kennis te nemen van de stand punten die de (vrijgemaakt) gerefor meerde hoogleraar Van Bruggen daarin ventileert: „Wij gaan er wel van uit dat de bijbel aan mannen en vrouwen verschillende taken heeft opgedragen. De bijbel zegt on dubbelzinnig dat de man het brood moet verdienen en dat de vrouw de vrije tijd krijgt om voor haar gezin te zorgen. Michel van der Plas schrijft over de Europese verkiezingen. Hervormd Nederland De kerkelijke feestdagen laat Her vormd Nederland (terecht) niet onop gemerkt passeren. Zo krijgen we deze week een mooie pinks terpreek van Jan Commissaris over het „eerherstel van de utopie": „Kerkelijke planning zou eigenlijk steeds profetische plan ning moeten zijn." Het meest beklaagde deel van Neder land. Oost-Groningen, is object van een binnenkort door de tv uit te zen den film van Lou Brouwers. Deze mag in Hervormd Nederland zijn vi sie op dit probleemgebied alvast ge ven. Hij memoreert uitvoerig de plan nen die er zijn geweest om Oost- Groningen met een militair oefenter rein te verrijken en komt dan tot de „centrale vraag": „In hoeverre kan een regio in het huidige maatschap pelijke bestel nog haar eigen bestem ming bepalen?" Tja, om even in te haken op een actueel Amsterdams probleem zou je ook de vraag kunnen stellen: „In hoeverre mag een buurt zelf uitmaken of er een opvangcen trum voor drugverslaafden komt?" In een hoofdartikel meldt HN dat er in Trouw meesmuilend zou zijn ge schreven over de beroering in de pu blieke opinie over Mentens berech ting. Dat is niet waar, tenzij de com mentator van Hervormd Nederland onder meesmuilend heel iets anders verstaat dan wij. ADVERTENTIE Een serieus, toegankelijk weekblad. Duidelijke me ning. Niet opdringerig. Plezierig weekendformaat. Een weekblad voor zelfstandig denkende mensen die kritisch aan de samenleving deelnemen. Hervormd Nederland werd in het laatste oorlogsjaar opgericht. Als reactie op de lauwe, onmaatschappe lijke en onpolitieke houding van veel christenen vóór de oorlog. Dit protestkarakter heeft Hervormd Nederland steeds behouden. Het is dus heel wat anders dan een kerkblad voor hervormden, zoals sommigen ten on rechte uit de naam opmaken. Hervormd Nederland is uitgegroeid tot een volwaardig, breed georiënteerd opinieweekblad. Met een groeiende oplage (nu 32.000) Probeer het zelf eens. Neem een proefabonnement van twee maanden voor slechts zes gulden. Deze week in Hervormd Nederland: Gesprek met Bert Schierbeek Gezondheidszorg van het bed af gezien Oost-Groningen. een wingewest Voorpublikatie uit 'Er heerst orde en rust': Wat deden we met de NSB-ers na de oorlog Toneelvernieuwing zet niet door Polen, het meest religieuze land ter wereld Nederland ver achter met consumentenbelangen De IKV-brief aan de Navo-ministers Menten en de Hoge Raad Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor f 6. Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 35,per half jaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr 1776,2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel) Of bel 070-512111 Hervormd Nederland, vrijheid zonder commercie ADVERTENTIE In een exclusief interview met James Dorsey van NieuwsNet zegt PLO-leider Jasser Arafat ondermeer dat Nederland wat hem betreft boven aan de lijst van Europese landen staat als het om maatregelen als een olieboycot gaat. Verder vergelijkt hij de huidige situatie van de Palestijnen met die van het Nederlandse volk tijdens de bezetting; noemt Neurenberg in verband met een uitspraak van de Israëlische regering en constateert dat Nederland binnen de EEG het voor de Palestijnen slechtste standpunt inneemt. Behalve Arafat deze week: Een uitgebreid interview met de Russische top-econoom Belooesov: „Kerncentrales zijn geen gevaar voor de mens." Zes pagina's over de komende tweede energie crisis. Bijkaart over „Trotski en Stalin, de intellec tueel en de barbaar." De Olympische Spelen in Moskou: wel boycotten of niet boycotten? Tindemans opvolger van Luns? Pinkpop festival: winsten gebruikt voor politieke activiteiten. Europese verkiezingen: een matte boel. Europese vakanties: chaos in beeld. PSP'er Van der Spek: fascistische opvattingen passen in de NAVO (opinie). Holland Festival: cultuurfeest zonder thema. De derde wereld begint in Italië: dossier over dit land in verband met de komende verkiezingen. Losse verkoopprijs f 2.75. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal de regering voorlopig niet aan de tand voelen over steunverlening aan de scheepsbouw. De beide regeringspartijen CDA en WD vinden het te vroeg voor een debat, omdat de regering nog overleg voert met Rijn Schelde Verolme en de vakbonden De PvdA vindt het eigenlijk hoog tijd voor een debat, maar het socialistisch Kamerlid Van der Hek zag er gisteren toch maar van al om minister Van Aardenne (economische zaken) op het matje te roepen. „Dat zou zinloos geweest omdat de andere grote partijen nog niets voelen voor een werkelijke discussie," stelde Van der Hek vast. De ministerraad heeft gisteravond, in een extra zitting, opnieuw gesproken over steun aan de scheepsbouw. Van daag ontvangt minister Van Aarden ne de vakbonden om te praten over de ideeën, die het kabinet voor ogen staan. Zoals gemeld denkt men aan een „mottenballenoplossing" voor de werf VDSM op Rozenburg. De werf zou beschikbaar moeten blijven voor scheepsbouw „in betere tijden". In afwachting daarvan zou een deel van het personeel bij andere bedrijven aan werk geholpen moeten worden. vakbonden niet erg positief reageren. De Industriebond FNV wil niet mee werken aan „een veredeld uitzendbu reau voor VDSM-personeel". De In dustriebond CNV is iets positiever: Onmichaar „Als VDSM behouden kan blijven is er mijnerzijds geen bezwaar tegen het collegiaal uitlenen van personeel, voor een zekere tijd. Die overbrug gingsperiode mag ook weer niet te lang duren," aldus secretaris Nleuw- land van de Industriebond CNV. volstrekt willekeurig in samenhang zijn gebracht met andere steunopera ties". Uitzendbureau Mocht het kabinet vandaag voorstel len in die richting doen, dan zullen de UTRECHT (ANP) Directie en vak bonden zijn het gisteren in principe eens geworden over een nieuwe CAO bij Unilever. Het ontwerp-akkoord voorziet onder meer in een eenjarige CAO. een extra vakantiedag plus een extra roostervrije, door de directie vast te stellen, dag voor alle werkne mers. De werknemers in de volconti- nu-diensten krijgen er bovendien nog eens een roostervrije dag bij. Evenals elders heeft de Industriebond FNV ook bij Unilever dit jaar de eis voor een kortere werkweek laten vallen. Bestuurder Jan Schenner van de In dustriebond FNV zei dat het onder handelingsresultaat bij Unilever niet om te juichen is maar dat het in de lijn ligt van wat elders bij de CAO- onderhandelingen uit de bus is geko men. Positief beoordeelt Schermer het dat er bij Unilever ook goede afspraken zijn gemaakt over de kwa liteit van het werk. Bovendien krij gen de werknemers van 60 Jaar en ouder extra vrije tijd. De bonden en Unilever waren het eind vorig Jaar al eens geworden over een regeling voor vervroegd uittre den. Dit Jaar kunnen werknemers er op hun 64ste uit, volgend Jaar wordt de regeling ook tot 63-jarigen uitge breid. Schermer zei dat de bonden in 1981 de regeling minstens tot 62-Jari- gen willen uitbreiden. De ondernemings-CAO bij Unilever geldt voor circa 10.000 werknemers De overige werknemers bij Unilever in Nederland (circa vijfduizend man) vallen onder afzonderlijke bedrijfs- tak-CAO's. De Industriebond FNV keert zich scherp tegen een mogelijke keuze van het kabinet uit verschillende steun operaties (scheepsbouw. Fokker. Vol vo. VMF). De bond bepleit steun aan RSV. „maar niet ten koste van ande re kandidaten voor overheidssteun". Het is ook de PvdA in de Tweede Kamer een doorn in het oog dat de problemen bij RSV „plotseling en De achtergrond daarvan is. dat mi nister Andriessen (Financiën) zijn collega Van Aardenne gevraagd heeft een overzicht te geven van de diverse steunaanvragen. De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt zo'n over zicht onmisbaar, ook voor het parle ment. Een niet onbelangrijke stro ming in de CDA-fractie vraagt zich af of er wel steun aan de noodlijdende scheepsbouw verleend moet worden, als dat betekent dat goed-draaiende bedrijven als Fokker en Volvo nul op het rekest krijgen. Die bedrijven heb ben steun nodig om nieuwe projecten met goede toekomstkansen van de grond te krijgen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De onderneming is een bedrijfsgemcen- schap waarin de medewerkers medeverantwoordelijkheid dragen voor het beleid. De onderneming moet geen doel in zich zelf zijn maar een middel voor mensen. Deze conclusies kan men niet trekken uit de statuten van de AMRO-Bank, zo vindt de bedrijfsledengroep AMRO van de Dienstenbond CNV. Artikel 2 van de statuten van de AMRO-Bank geven geen enkele aan wijzing dat de bank meer zou zijn dan een organisaUe met uitsluitend een economisch doel. zo vinden de CNV leden. Weliswaar staat in datzelfde artikel 2 dat rekeningen wordt gehou den met het duurzaam belang van alle bij de vennootschap betrokken maar vallen daar ook de medewer kers onder? Bij de verdere uitwerking van de statuten moet de bedrijfsle- dengroep vaststellen dat uitsluitend over aandeelhouders en bestuur wordt gepraat Daarbij bestaat de raad van commissarissen nog steeds voornamelijk uit vertegenwoordigers van de factor kapitaal en wordt de medewerker nog op te veel plaatsen gezien als een produktiemiddel of kostenfactor. De bedrijf sledengroep CNV binnen het AMRO-concern acht het verkeerd dat de statuten van een economisch doel uitgaan. Weliswaar moet de on derneming voldoen aan een aantal economische voorwaarden maar de doelstelling moet uiteindelijk maat schappelijk zijn. De CNV ers zijn van mening dat de macht eenzijdig geconcentreerd is en dat in de huidige situatie niet verder gekomen kan worden dan de minima die uit de wettelijke verplichtingen voortvloeit, bijvoorbeeld de Wet op de ondernemingsraden Het bestuur zou echter op voet van gelijkwaardig heid gevormd moeten worden uit ver tegenwoordigers van belanghebben de groepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19