Vrafat blijft bereid ot regeling met Israël ABN Groeikasbiliet. ABN Bank 'Je blijft aan het stemmen' "HONDERD JAAR GELEDEN" EEN PRACHTIG BOEK VOOR DE JEUGD VOOR MAAR F. 19,5a i 5% extra verstandig met energie rióet toch haalbaar zijn: pa dit weekend eens niet toeren. locjaar yeCedetv ndanks Verraad Sadat' en 'lege beloftes Carter' Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Verzilveren. In speciale Boek van de Maand oplage t/m 2 juni: NDERDAG 31 MEI 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET P 13 - RHS 17 K>r James Dorsey EIROET De Palestijnse leider Jasser Arafat blijft voorzichtig balanceren in het netwerk in plaatselijke en internationale belangen in het Midden-Oosten. Ook nu er een vredesproces gang is gekomen dat de Palestijnen weinig te bieden heeft. Er hebben weliswaar ie iderhandelingen plaats, afwisselend in Israël en Egypte, over autonomie voor de Palestijnen de bezette gebieden, maar president Sadat vindt Palestijnse deelneming aan die bespreking erbodig. Er zal immers toch niets definitiefs besloten worden over het lot van het lestijnse volk. I de kantoren van de Palestijnse jetionarissen in Beiroet tekent zich [het eerste gezicht het beeld al van o uitzichtloze situatie. De hele we el belijdt dat het Palestijnse vraag- i de kem van het conflict in het Jdden-Oosten is. Maar nergens valt [wil te bekennen om het vraagstuk werkelijk op te lossen. Israëliërs erkennen dat het Pales- vraagstuk belangrijk is, maar len dat het grootste probleem is ibische weigering het bestaans- it van Israël te erkennen. Israël werpt alle voorstellen die niet irzien in een effectieve Israëlische itrole over de bezette gebieden. Arabische steun voor de Palestijn zaak stoelt op gewoon eigen be- Men is niet bereid offers te ngen. kshington heeft er nooit twijfel over en bestaan dat de Israëlische be ting tijdelijk moet zijn. Carter, t alleen bemiddelaar en scheids- hter, maar tevens een volwaardige rtner in het vredesproces, sprak b zelfs uit voor een Palestijns va- land al zal hij daarvoor nooit nek willen uitsteken. skou kan ontwikkelingen die aan gang zijn nog wel saboteren, maar geen echte eigen initiatieven ne- De Sowjet-Unie hecht boven- n meer aan betere handelsbetrek- gen met de Verenigde Staten dan een rechtvaardige oplossing van Palestijnse vraagstuk. Kortom, in roet is men ervan overtuigd dat de estijnen opnieuw het kind van de ening worden. lijftak' 32 w isis onze aanvaarding van de Ameri kaans-Russische verklaring werden de aanvallen met de nieuwste Ameri kaanse wapens door het Israëlische leger te land, ter zee in de lucht opgevoerd". Vernietigend danks dat alles stelt Jasser Arafat een drie uur durend interview dat in Beiroet met hem had: „Ik houd steeds een olijftak in mijn ene ld". Dat is een verwijzing naar zijn len in de Algemene Vergade- !g van de Verenigde Naties vijf jaar eden. Daar zei Arafat dat hij niet en een geweer maar ook een olijf- in de hand hield. Hiermee wilde leggen dat de PLO naar een oplos van het conflict in het Midden- ten streeft waarbij slechts aan limale eisen van de Palestijnen rdt tegemoet gekomen. flanks alle tegenslagen blijft Ara tot een „politieke oplossing" be- ,Wij Palestijnen willen in vrede Een onafhankelijke staat leven als risen die niet bedreigd en vervolgd I38yden en die niet onder een bezet hoeven te leven. Onze voorwaar voor vrede zijn heel eenvoudig in •eenstemming met het Handvest de Verenigde Naties en met men- jke principes". Palestijnen zijn van oordeel dat al een lange weg hebben afgelegd een politieke oplossing mogelijk maken. Hierover zegt Arafat: „Ons •1 is volgens de besluiten van de estijnse Nationale Raad (het Pa- tijns parlement in ballingschap) de chting van een onafhankelijke at in elk deel van Palestina waar de Israëliërs zich terugtrekken of bevrijd wordt. Dit besluit werd omen nó het besluit om te streven r een democratische staat waarin en, christenen en moslems in ge heid en broederschap met elkaar uien leven. Vergeet niet de enorme lef die er tegen deze slogan is ïaakt. Na lange discussies in de ionale Raad kozen wij voor de iting van een onafhankelijke it in ongeacht welk deel van ons erland". Het oordeel van de Palestijnen over de regering Carter is vernietigend: veel vage beloftes die niet worden nagekomen. Arafat constateert dat Carter een vaderland voor de Pales tijnen gewoon niet aanvaardt: „Het was juist dat Carter in 1977 zei te hopen op een vaderland voor de Pa lestijnen. Maar later trok hij dat weer in. Hij bevestigde dat met de akkoor den van Camp David. De autonomie is een nieuwe vorm van slavernij, waarbij wij niet eens zeggenschap hebben over de waterbronnen waar uit ons volk drinkt. Wij dienen dit niet alleen te aanvaarden maar deze tragedie voor ons volk ook nog te wettigen. Carter heeft het over 242. Staat er in deze resolutie enige ver wijzing naar de Palestijnen? Nee!" Amerika kan, volgens Arafat, zijn wil opleggen aan Israël, maar weigert dit te doen. „Israël is van bloemen tot Phantom-straaljagers van de VS af hankelijk. Hoe kan Israël nee tegen de VS zeggen?" Washington stelt zijn verplichtingen jegens Israël boven zijn andere verplichtingen. Tijdens de onderhandelingen over het tweede troepenscheidingsakkoord in de Sinal in 1975 beloofde Kissinger in een geheim memorandum aan de Is raëliërs de PLO pas te zullen erken nen als de Palestijnen Israël hebben erkend. Israël zou bovendien het recht behouden om bepaalde partijen van het vredesproces te weren. De Palestijnse leider zegt hierover: „Vergeet niet dat de VS bij de aan- vaarding van het verdelingsplan van 1947 beloofd hebben de twee staten, een Joodse en een Arabische, te er kennen. Daarom heb ik het recht te vragen: zijn de verplichtingen met Israël belangrijker dan zijn verplich tingen jegens de Verenigde Naties?". Arafat vindt dat de Verenigde Staten voor hun houding bestraft moeten worden. Maar toch blijft de Palestijn se leider bereid gehoor te geven aan een Amerikaanse uitnodiging om deel te nemen aan vredesonderhan delingen als het gaat om „de uitvoe ring van de VN-resoluties waarin ons onvervreemdbaar recht wordt beves tigd om naar ons vaderland terug te keren, op zelfbeschikking en om onze onafhankelijke staat te stichten. Ik heb al gezegd dat ik de Amerikaans- Russische verklaring aanvaard. Ik kan de VS die een grote mogendheid zijn, niet negeren". Verbitterd Arafat vindt dat Sadat met de onder tekening van het vredesverdrag alle door hem aanvaarde besluiten van de Arabische topconferentie van Rabat (1974) heeft geschonden: „Waar zijn de Palestijnse rechten? Hij (Sadat) is slechts met zelfbestuur voor de men sen akkoord gegaan en niet voor het land en niet eens over de waterbron nen. Wat gebeurt er met Jeruzalem, waarvan Begin in aanwezigheid van Sadat en Carter tijdens de onderteke ning van het verdrag in Washington verklaarde, dat het de eeuwige hoofd stad van Israël zal zijn? Waar zijn Sadats verplichtingen tegenover Sy rië dat in de oorlog van 1973 heeft gevochten, tegenover Libanon dat in het zuiden nog steeds van een Israëli sche bezetting te lijden heeft, zijn verplichtingen tegenover Jordanië en het hele Arabische volk?" Woedend en verbitterd als de Pales tijnen zijn, hebben ze de afgelopen weken herhaaldelijk gezworen de „militaire strijd in de bezette gebie den op te voeren". Suggesties om de gewapende strijd ais politiek druk middel te staken wijzen de Palestij nen van de hand. Ze vinden dat ze geen keus hebben. „Vergeet niet dat wij zeventien jaar lang, van 1948 tot 1967, gewacht hebben op de toepas sing van de resoluties van de Verenig de Naties en de erkenning van onze rechten", zegt Arafat. „Het is ons niet gelukt. Het leverde niets op dan ellen de en nog meer beproevingen voor ons volk. Wij hebben de enig mogelij ke weg gekozen, net als alle andere volken die onder dezelfde omstandig heden verkeren, namelijk de confron tatie met bezetting, onderdrukking, vervolging en marteling." Strijd Sommige Palestijnen noemen de bommen die dagelijks in Israël ont ploffen „vredesbommen", bommen die duidelijk moeten maken dat zon der de PLO geen vrede in het Midden- Oosten mogelijk is. Arafat noemt ze liever „bommen om te strijden tegen de agressie en de bezetting waarmee ons volk geconfronteerd wordt". De Israëlische strijdkrachten maken ge bruik van de nieuwste en modernste wapens tegen ons volk. Vergeet niet dat Begin heeft gezegd dat hij de strijd tegen de Palestijnen zal voort zetten met middelen die zelfs de dui vel zich niet kan voorstellen. En Weiz- man (de Israëlische minister van de fensie) voegde daar de uitermate ern stige verklaring aan toe waarin hij beloofde de strijd tegen de Palestij nen overal voort te zetten. Vergeet ook niet dat Golda Meir in haar toe spraken herhaaldelijk stelde dat het geboortecijfer van de Palestijnen de meest storende factor is. Dat zijn maar drie voorbeelden. Als wij alle tegen ons gerichte verklaringen bij elkaar zouden optellen, zouden we boeken kunnen vullen". Arafat voegt hieraan toe: „Ons verzet is wettig en gerechtvaardigd. Het is legitiem ons tegen uitroeiing te ver zetten, een uitroeiing waartoe de Knesset op 13 maart 1978 besloot. Toen werd de wil uitgesproken om de Palestijnen, hun leiding de PLO, hun militaire krachten en hun vertegen woordigers te vernietigen. Wat bete kent dit? Vergeet niet dat dit de be schuldigingen zijn waarvoor de nazi's voor de rechtbanken van Neurenberg stonden. Je kunt zeggen dat onze gewapende strijd, waarin wij gebruik maken van onze beperkte middelen, ons in staat moet stellen onze doelen te verwezenlijken en ons volk in dit gebied te verdedigen". aanbod van de PLO, dat dateert 1974, werd in 1977 en ook dit Jaar laald. Arafat herinnert er in dit )and aan dat hij de gemeenschap- jk Amerikaans-Russiche verkla- van 1 oktober 1977 als „basis r een oplossing" van het conflict l het Midden-Oosten heeft aan- 5 rd Moskou en Washinton stelden ieze verklaring dat een oplossing aseerd moet zijn op de Israëlische igtrekking uit de bezette gebie- de erkenning van het recht van U staten in het Midden-Oosten op ■lige grenzen en de erkenning van legitieme rechten van het Pales- se volk. »r de inspanningen van de Israëli- e minister van buitenlandse za- Mosje Dajan, werd de Ameri- ms-Russische verklaring binnen van tafel geveegd en vervan- door een Amerikaans-Israëlisch norandum. Carter liet weten: „Ik tg liever zelfmoord dan Israël ade toe te brengen". President Sa- zorgde er in november 1977 voor de situatie voorlopig zo blijft door bezoek aan Jeruzalem. Arafat «tateert nu: „Als antwoord op Jasser Arafat: ADVERTENTIE Een ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiliet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 5 jaar naar f 1.521,06. Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,75%. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt. Rente wordt Oe rente groeit steeds: rente 7,50% rente 7,75% rente 8,25% f 1.373,13 rente 8,75% 5 jaar slot- w aarde f 1.521,06 (Dc bedragen a 10 voor een Groeikasbiliet van f 10.000,-.) vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. Wijzigingen voorbehouden. De Britse kandidaten voor het Europese parlement hebben het moeilijk. „Europese verkiezin gen? Goeie genade, je blijft aan het stemmen", steunde vorige week een vrouw in Knebworth toen de liberaal David Lytton Cobbold haar een pamfletje in de handen drukte. Haar reactie is begrijpelijk. Binnen vijf weken tijds hebben de meeste Britten drie keer de gang naar de stembus te maken (gehad). Parle mentsverkiezingen, gemeenteraads verkiezingen en dan nu weer Europe se verkiezingen. In veel steden han gen nog de slagzinnen van de twee kamp James Callaghan-Margaret Thatcher. De partijen hebben geen enkele moeite gedaan „Europa" aan te prijzen. Iedereen is nog doodmoe van de lange campagne van april. Bovendien begint bij de meeste par tijen de bodem van de schatkist te voorschijn te komen. Ook voor Groot-Brittannië schijnt het grapje op te gaan dat onlangs iemand in Brussel vertelde: de meningen over de Europese verkiezingen zijn in drie ën op te delen: „ik weet het niet", „ik wil het niet" en „het zal me een zorg zijn". De groep van „ik wil het niet" zal zich zeker thuis voelen bij de Labourpar- tij. De socialisten hebben een verkie zingsmanifest samengesteld dat zó anti-Europa is dat sommige Labour- kandidaten voor een plaatsje in Straatsburg zich ervoor generen. La bour eist dat binnen „een redelijke termijn" fundamentele veranderin gen moeten worden aangebracht in het beleid van de gemeenschap. Het gaat dan vooral om de EG-landbouw- politiek en de hoogte van de Britse bijdrage aan de begroting van de gemeenschap. Komen die verande ringen niet, dan moet worden beke ken of het EG-lidmaatschap nog wel in het belang is van het Britse volk. Je kunt ook zeggen: kijken of we uit de EG moeten stappen. Natuurlijk wilde Labourleider James Callaghan vorige week niets weten •van dit soort duidelijkheden. „Als u ons uit elkaar wil drijven dan kan ik verklaren dat dat niet zal lukken", hield hij op zijn bekende, vriendelijk verhullende manier een vragensteller voor. Wat de ex-premier niet kon ver hullen was de boosaardige manier waarop de rest van de partijleiding met hem was omgesprongen. Het Eu ropa-manifest is geheel buiten hem om samengesteld en pas toen de pre sentatie als was vastgesteld kreeg Callaghan op het allerlaatste mo ment het verzoek om ook aanwezig te zijn. Kennelijk als advocaat van de duivel, want de overige leden van het presentatieteam waren onverbloemd anti-EG: Tony Benn, Eric Heffer en niet te vergeten „lijstaanvoerder" Barbara Castle. Callaghan schijnt ra zend te zijn geweest om deze streek van zijn partij. door Bert van Panhuis bekend en daarom is de lauwheid in de Tory-gelederen misschien wel het meest tekenend voor de Euro-malaise in Groot-Brittannië. Premier Marga ret Thatcher zal zegge en schrijve één Euro-toespraak houden, komende za terdag in Birmingham. De reden is waarschijnlijk dat ook binnen de Conservatieve gelederen niet ieder een overtuigd is van de zegeningen van het EG-lidmaatschap. De Tories spelen het alleen tactischer dan La bour. Ook de nieuwe regering staat kritisch ten opzichte van Europa. En ook de Tories willen vergaande ver anderingen. Sir Geoffrey Howe, de nieuwe minister van financiën, zei onlangs op de Brusselse ministersver gadering nog „verbijsterd" te zijn over de grote bedragen die Groot- Brittannië in de EG-pot moet storten. Maar, het is al zo vaak gezegd, de Tories weten hun eisen nu eenmaal fraaier te presenteren dan Labour. De Conservatieven maken zich overi gens geen zorgen over de uitslag van de verkiezingen. De verwachting is dat vooral de sociale midden- en bo venlaag naar de stembus zal komen. Door de bank genomen wordt met een opkomst gerekend van ongeveer 65 procent, aanzienlijk minder dan bij de algemene verkiezingen van 3 mei. Zoals het er nu uitziet zullen van de 78 Britse zetels voor de gelegen heid is het land in 78 districten ver deeld er 49 of misschien wel meer naar de Tories gaan. Voor Labour loopt de voorspelling van 18 tot 29 zetels. Naast Castle treden nauwelijks be kenden aan. De nummer één van de Conservatieven is Sir Henry Plumb, de voormalige voorzitter van de Brit se boerenbond. Voor het overige is de Tory-lijst rijk aan zakenmensen en Brusselse ambtenaren van Britse ori gine. Aardig bij de Conservatieven is misschien dat zij een echtpaar naar Straatsburg gaan afvaardigen: Elai ne Kelleth-Bowman. die ook al lid van het Lagerhuis is. krijgt in Oost- Frankrijk gezelschap van haar echtgenoot Tom. Van de kleine partijen hebben alleen de Schotse nationalisten een kans op een zetel. In het noordelijkste van de Britse kiesdistricten, het Schotse Highlands en Islands, bindt Euro parlementariër Winifred Ewing de strijd aan met de liberale ex-Euro parlementariër Russell Johnson. Evenredig Om te voorkomen dat in Noord-Ier- land alle drie zetels zonder moeite in handen vallen van de protestantse unionisten is voor deze provincie het voor Britse begrippen revolutionaire systeem van de evenredige vertegen woordiging ingevoerd. Er doen in Ul ster maar liefst 13 kandidaten voor 11 partijen mee. Onder hen is Bemadet- te Devlin, vroeger vertegenwoordiger van de Ierse republikeinen, nu kandi daat voor de Anti-onderdrukklngs- groep. Ze maakt weinig kans. De be kendste Ulsterman die een zetel haalt is waarschijnlijk dominee Ian Pais ley. Aangezien de Noordierse protes tanten de EO zien als een verlengstuk van de katholieke kerk. zal het in Straatsburg wel de dominee contra de hoer van Babyion worden. De an dere twee zullen gaan naar een katho lieke vertegenwoordiger en een twee de unionist. Afgrijzen De Europese socialisten kunnen ove rigens nog veel plezier beleven aan Barbara Castle. Op 66-jarige leeftijd heeft ze een wisselvallige maar boei ende carrière in het Britse lagerhuis afgesloten om in Straatsburg de strijd aan te binden met het bureau cratische en supranationale Europa. En reken maar dat ze weet hoe ze die geoliede machinerie in de soep moet laten draaien. Europese ministers van sociale zaken herinneren zich nog met afgrijzen hoe ze als lid van die vakministerraad de bijeenkomsten wist te ontkrachten. Oud-minister Jaap Boersma zou waarschijnlijk fraaie verhalen weten te vertellen. En voor een publiek van verbijsterde continentale socialisten heeft Castle vorige maand in Luxem burg een voorproefje gegeven van La bours standpunt. Willy Brandt moest er als grote verzoener aan te pas komen en hij zal deze gave in de komende fractievergaderingen nog vaak moeten aanwenden. De anti-EG-gezindheid van Labour Is Een jeugdboek voor kinderen van 10-16 jaar. 100 jaar geleden heet het en het speelt rond 1860. De hoofdpersoon is Claartje Haas. Een meisje dat van een klein dorpje in Friesland via een aantal omzwervingen in de grote stad Amsterdam terechtkomt. Jeugdboeken romantiseren vaak historische feiten en vergeten veelal de vervelende kanten van het leven in die tijd. In dit hoek maakt de jonge lezer kennis met de werkelijk heid van toen. Het doen en laten van gewone mensen. (En dat „gewone*" betekende honderd jaar geleden meestal: gewoon arm). /100 Jaar geleden is ge- schreven door het JL schrijverscollectief: Hans f Dorrestein, Karei Eykman, Rics Moonen, Fetze flBfc Pijlman, Arie Rampen, Jan Riemen Willem Wilmink. V. Het bevat vijftig schit terendetekeningen in kleur van Fiel van der Veen en veertig liet .'i historische foto's en documenten. Kortom, 100 jaar geleden is een *bOGK| leerzaam en tegelijkertijd een lekker I van de spannend lees-en kijkboek. DezeMnbwdiAf is geldig t/m 2 juni. Na 1 juni 34^0. Echter zolang de voorraad sbcid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17