niversiteit zet zich in •or komst Victor Stern Wat kunnen wij eraan doen? Wat kan de overheid eraan doen? Alle beetjes helpen. Vrouw moet gelijke kans krijgen in het onderwijs sische jood mag Israël niet verlaten Conferentie Europese ministers: Eerste paal voor verbeterd Getijmodel Intelligentie door epilepsie niet chronisch bedreigd Israël verlaagt strafmaat Ludwina Janssen 'PvdA misbruikt volmachtverlening' speciaal voor het oudere kunstgebit... kleefpasta met geld-terug garantie fiakihüfoj DERDAG 31 MEI 1979 TROUW/KWARTET HS 13 een onzer verslaggeefsters tTERDAM Het bestuur van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam gaat stappen rnemen om te bevorderen dat Victor Stern, een Russische jood die naar Israël is ligreerd en per 21 mei benoemd is aan de Erasmusuniversiteit, alsnog op korte termijn ons land kan afreizen. Wat preceis de reden is dat Stern Israël (voorlopig) niet mag iten, is niet duidelijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het onderwijs moet gelijkheid van kansen voor meisjes en vrouwen worden nagestreefd. Dat moet niet alleen gebeuren door op papier gelijke toegang tot het onder wijs te creëren, maar ook in de praktijk zal daaraan gewerkt moeten worden. Stern is zelf niet meer voor ientaar bereikbaar. Volgens zijn August, die in Amsterdam t, wordt hij door de Israëlische ne dienst vastgehouden op een ende plaats. Vlak voordat Vic- em (38) met zijn vrouw en twee ren zou afreizen naar Neder- is hij opgepakt, vertelt August, is hem heeft Victor hem verteld a\ e Israëlische geheime dienst ^-*en onderhoudt met de Russi- iheime dienst, de KGB. Het daarvoor is volgens August jn broer eind vorig jaar uitvoe- ondervraagd door de geheime van Israël. Met name had men weten wat precies de rol is st die Victor heeft gespeeld bij rijlating van vader Michael Stern werd in 1974 veroor- acht jaar gevangenisstraf in maar na een internationale -1 HAAG Mevrouw ir B. ten n-Hartelust (50) is benoemd tot vervangend secretaris-gene- in het ministerie van onderwijs enschappen. Zij is de hoogstge- te ambtenares van alle depar- ten in Den Haag. noeming van een vrouw in de in het ministerie past in het k\l n van minister Pais om het vrouwen in de hogere functies t ministerie te vergroten. Me- Ten Zeldam is nu voorzitter i hogeschoolraad van de land- logeschool in Wageningen. In iber zal zij met haar werk op inisterie beginnen. actie van zijn zonen Victor en August, in 1976 op vrije voeten gesteld. Mi chael Stern woont nu in Amsterdam. Niet op de hoogte De Israëlische ambassade en het mi nisterie van buitenlandse zaken ble ken gistermiddag nog niet op de hoogte van de affaire-Stern. Van Is raëlische zijde wilde men geen com mentaar geven „omdat de zaak eerst goed bestudeerd moet worden ai- dus een woordvoerder van de ambas sade. Volgens August Stern is zijn broer het slachtoffer geworden van „de nauwe contacten die de Israëli sche geheime dienst onderhoudt met de KGB". Naar de mening van Au gust ls zijn broer zich van geen kwaad bewust. „Het is geen lastige man". Niet verontrustend De Erasmus-universitelt heeft half mei een telegram gekregen van Vic tor Stern waarin hij meedeelde pas eind mei te komen. „We vonden dat niet verontrustend, omdat we dach ten dat er wat problemen waren rond de verhuizing", zegt dr. W. H. Somer- meljer, hoogleraar wiskundige econo mie. Deze hoogleraar heeft een belangrijke rol gespeeld bij de benoe ming van de fysicus Stern. Via dr. Rosenthal van de vakgroep sociolo gie van de Erasmusuniversiteit, die de familie 8tern goed kent, is Victor Stern in contact gekomen met dr. Somermeljer, die op dat moment ie mand nodig had op zijn afdeling. „Victor Stem bleek precies diegene te zijn die ik nodig heb. Hij heeft zich op een breed terrein ontwikkeld en is vooral gespecialiseerd in numerieke wiskunde en computerprogramme ring. Zuiver op grond van dez kwali teiten is hij voor twee jaar benoemd," aldus Somermeljer. Onmiddellijk na dat hij van August Stem gehoord had van de problemen rond het vertrek van diens broer, heeft Somermeljer het bestuur van de universiteit ver zocht maatregelen te nemen. Wat die maatregelen precies inhouden, wilde de hoogleraar niet vertellen. „We zul len tot de hoogste instanties gaan om te bevorderen dat hij alsnog en met spoed naar Rotterdam komt." De hoogleraar zegt niet te begrijpen wat de achtergronden zijn van de hele situatie. „Victor Stem is hier anderhalve maand geleden nog ge weest om zijn komst voor te bereiden. Toen was er geen enkel bezwaar te gen zijn vertrek uit Israël." Hereniging Victor Stem woont sinds 1974 in Is raël. Hij vertrok naar dat land toen de Sowjet-Unie hem, na een verzoek om naar Israël te mogen emigreren, uit wees. Belangrijkste motief om naar Nederland te komen was voor Victor Stem de hereniging met zijn vader en broer, aldus dr Somermeljer. Tweeè- neen half jaar geleden heeft Victor Stern enkele maanden gewerkt op het laboratorium van de universiteit van Amsterdam. Een beeld dat deze week veel te zien is: de vlag gaat uit als de eindexamenkandidaat het tot een goed einde heeft gebracht. De schooltas is niet meer nodig. Van onze redacteur Wetenschappen DELFT Twintig weken nadat het Getijmodel Rijnmond tot de grond toe afbrandde, ging gisteren de eerste paal voor een nieuwe en verbeterde versie de grond in. In die recordperio de was een gebouw van één hectare ontworpen en aanbesteed, had Rijks waterstaat als opdrachtgever twintig miljoen gulden georganiseerd en wa ren er nog veel meer bijna onmogelij ke dingen gebeurd. De haast demonstreert hoe slecht dit internationaal befaamde onderdeel van het Waterloopkundig Laboratori um in Delft voor de natte huishou ding van Zuidwest-Nederland kan worden gemist. Wat er gebeurt wan neer drie rivieren (Lek, Waal en Maas) zich vertakken tot een gecompliceer de delta waarin eb en vloed en bin nendringend zeewater mee het stro mingsbeeld bepalen, is op geen ma nier uit te rekenen. Over twee Jaar moet het nieuwe model gebruiksge- reed zijn, compleet van de stuw bij Hagestein tot de Haringvlietsluizen. Zo luidt de ontwerp-verklaring voor de elfde zitting van de permanente conferentie van Europese ministers van onderwijs, die van le tot en met 13 juni in Den Haag zal worden ge houden. Thema van deze conferentie ls „Onderwijs en de gelijkheid van kansen voor meisjes en vrouwen". Volgens de ontwerp-verklaring, die is opgesteld door een internationaal ambtelijk comité, is een vijftal maat regelen nodig om tot gelijke kansen in het onderwijs te komen. Zo zal er meer onderzoek moeten komen naar de deelneming van meisjes en vrou wen aan het onderwijs in vergelijking met Jongens en mannen en naar de eventuele hindernissen daarbij. Ver der moet in de opleiding voor onder wijsgevenden, begeleiders en school decanen de studie naar rolpatronen en stereotypen worden opgenomen. Maatregelen zullen moeten worden genomen om mannen en vrouwen te steunen die nlet-traditonele keuzen willen maken op het gebied van cur sussen van onderwijsinstituten. Na tionale organen zullen er volgens de ontwerp-verklaring moeten komen om de ontwikkeling van gelijkheid tussen de sexen te controleren en om over beleid en wetgeving te advise ren. Deze organen zouden verder in formatie moeten verspreiden, leer middelen kritisdh onderzoeken en ge vallen van discriminatie bekijken. Volgens de ontwerp-verklaring zou den internationale organisaties en de Europese gemeenschap zich bij het opstellen van hun programma's moe ten laten lelden door de verklaring van de permanente conferentie. Op de eerste dag van deze conferentie zal overigens worden gesproken door de sociologe en publiciste Evelyne Sul- lerot. ROTTERDAM (ANP) De veelge hoorde mening dat epilepsie op den duur leidt tot verlaging van de intelli gentie, wordt niet bevestigd door het onderzoek waarop psycholoog C. N W. van Zijl gisteren promoveerde aan de Erasmusuniversiteit. Wel vond hij dat onderzochte patiënten specifieke onderdelen van de gebruikte intelli gentietest wat slechter deden dan normaal. Maar bij een kleine groep die na drie Jaar opnieuw werd onder zocht, bleken de prestaties op deze onderdelen Juist te zijn gestegen. De betrokken testonderdelen hebben te maken met de flexibiliteit van het zenuwstelsel. Er zijn naar schatting 90.000 epilep- siepatiënten in Nederland. Bij de meesten van hen kunnen epileptische aanvallen met medicijnen worden on derdrukt. maar mensen met epilepsie hebben dikwijls bijkomende proble men. onder andere van psychologi sche aard. Van Zijl hield zich met de intelligentie bezig omdat dit persoon lijkheidsaspect gemakkelijk kan wor den gemeten. Dr. van Zijl ls verbon den aan het Instituut voor epilepsie- bestrijding in Heemstede. DEN HAAG De Israëlische rege ring heeft de gevangenisstraf waartoe de Nederlandse Ludwina Janssen was veroordeeld verlaagd tot vieren eenhalf jaar Dit hebben de buiten landse persbureau s DPA en Reuter uit officiële Israëlische bron ver nomen. Ludwina Janssen werd schuldig be vonden aan het inwinnen van gehei me informatie die de veiligheid van de staat Israël in gevaar had kunnen brengen. Ook zou zij diensten hebben verleend aan een Palestijnse terreur organisatie. ZIJ werd in september 1976 op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv aangehouden. De kans bestaat dat zij in de herfst van dit Jaar vrijkomt, aangezien haar advocaten nog een strafvermindering kunnen vragen wegens goed gedrag. Het ministerie van buienlandse za ken kon gistermiddag het bericht van de strafvermindering door de Israëli sche regering nog niet bevestigen. Volgens een Israëlische regerings woordvoerder moet dit besluit wor den opgevat als gebaar van goede wil jegens Egypte. DEN HAAG (ANP) Het WD-Ka merlid Kappeyne van de Coppello wil wetswijziging van de bepalingen over de overdracht van de volmachtlegiti- matiekaart. Aanleiding hiertoe is de handelwijze van de Haagse PvdA-afdeling die in een huis-aan-hulsblad heeft opgeroe pen getekende oproeplngskaarten naar een bepaald adres in Den Haag op te sturen. Volgens het Kamerlid ls hier sprake van strijd met de kieswet. Zij heeft minister Wiegel (binnen landse zaken) gevraagd welke maat regelen genomen worden om het uit brengen van stemmen krachtens deze wijze van volmachtverlening te gen te gaan. fclox he»»ft nu. naast zijn normale kleefpasta ook een speciale sla voor het oudere kunstgebit. Bij veel gebitten ontstaan melijk op den duur ernstige ruimteproblemen. Tandvlees kaakbeen zijn dan zodanig geslonken dat ze geen aanslui- ig meer hebben op het gebit. Veel te weinig tenminste, xmale kleefpasta helpt dan niet meer, want die is bestemd «reen goed, althans redelijk sluitend gebit. Nu moeten er hier grotere holten worden opgevuld. En dat kan alleen aar met Calox speciaal voor het oudere kunstgebit. Calox eciaal heeft een bijzonder uitgekiende samenstelling. Het irdt niet aangetast door vocht. Sterker nog, speeksel bevor- rtde werking. En Calox „speciaal" kan net zo dik worden igebracht als nodig is. Elk gebit blijft gegarandeerd goed in. Proberen? Cl kunt zonder risiko de proef op de som «en. (J krijgt uw geld terug als u niet tevreden bent. Die intie treft u ook aan op het doosje, dus... Haal zo n tube speciaal voor het oudere kunstgebit bij uw drogist of Wij automobilisten gebruiken maar een klein deel van alle energie in Nederland. Toch kunnen ook wij heel goed tegemoet komen aan het verzoek van de overheid om zuinig te zijn. Dat vraagt alleen maar een beetje opletten. En een beetje nadenken. En een hele hoop goede wil. Eigenlijk weten we natuurlijk best hoe het zou kunnen. Ten eerste door onze auto een beetje selektief te gebruiken. Dus: niet voor elk wissewasje meteen maar de auto pakken. En: niet altijd maar allemaal apart rijden. En ten tweede door er in onze rijstijl rekening mee te houden. Dus: beheerst met ons gaspedaal omspringen. Niet scheuren en met eindeloos de motor laten lopen bij stilstand. En ten derde door onze auto in optimale konditie te houden. De overheid kan proberen tegenover de auto óók de nodige goede wil op te brengen. Dus: ernst maken met een versnelde aanpak van het knelpunten probleem. Want, geachte overheid, de Nederlandse automobilist is Niet Blij in de Rij. En mensen die geregeld gekonfronteerd worden met files, waarin dag in, dag uit zo enorm veel tijd en energie wordt verknoeid, vragen zich af, hoe zij in die file nu in hemelsnaam zuinig moeten zijn met energie. Alsmaar stilstaan. Alsmaar optrekken. Met ólle goeie wil van de wereld is in zó'n situatie geen energie te besparen. Dus: met de nodige goede wil van beide kanten zal het waarachtig wel lukken. Een initiatief van B0VAG en RAI, postbus 2052.1000 CB Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13