)ienstverlater niet bevoordeeld tnanciële strop voor CRM door CAO Kritiek op Europa? 6 jlNDERMODE VOOR LEUKE LAGE PRIJSJES. 'Oude scheepsolie met gele vloot opvangen' i>en speciale behandeling bij zoeken werk of studierichting Scholen willen 'andere' leraar dan opleidingen 13; 15; 9; 19; Conferentie over kwaliteit Rijnwater CAO bij ENCI Stem dan écht progressief Wetenschappelijk onderzoek toont aan: Kloof vi3; L"39.-' v13.- NFaculteit bezet door illegale werknemers - ;NSDAG 30 MEI 1979 TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE 'JJtonze parlementsredactie d HAAG Staatssecretaris Van Lent (defensie) is er tot nu toe niet in geslaagd de saters van onderwijs en sociale zaken mee te krijgen in zijn idee voor een duidelijke ;ursbehandeling van jongeren die de militaire dienst verlaten. Dit blijkt uit een nota van ;ie over het dienstplichtbeleid in verband met een openbare commissievergadering JSver in de Tweede Kamer op 11 juni aanstaande. (X h ent had de medewerking van ministers gevraagd om via deze :l£ursbehandeling de nadelen verlichten voor jongeren die in Vprlaatrrlp Hrpmnpk re dienst moesten Van Lent ▼eriddgae drempel!» raag gezien dat de dienstverla- t ioorrang zouden krijgen bij de ing tot studierichtingen waar- wegens te grote belangstelling, is ingevoerd. Het overleg hier- met minister Pais duurt nog maar voor het studiejaar 1979- 1980 zullen de dienstverlaters in ieder geval gewoon moeten meeloten. Van Lent had aan minister Albeda sociale zaken) gevraagd om dienst- /erlaters die werk zoeken, ook een voorkeursbehandeling te geven. Al- oeda vindt echter dat deze jongeren liet in een ongunstiger postitie ver teren dan de vele andere jongeren. »choolverlaters etc. die werk zoeken. Vel zal de arbeidsbemiddeling voor ie dienstverlaters worden vergemak- celijkt. De bestaande drempels, bij voorbeeld dat een jongere eerst een ïalf jaar werkloos moet zijn, zullen Ovprurhnt worden verlaagd of zo mogelijk weggenomen. Daarover is met minis ter Albeda in principe overeenstem- Ti ing bereikt. minister van binnenlandse zaken overeenstemming bereikt over een zekere bevoordeling van dienstverla ters als zij bij de Rijksoverheid solli citeren. Zij zouden het eerste voor benoeming in aanmerking worden ge bracht indien ze even goed zijn als andere sollicitanten. Zo'n voorkeurs positie krijgt de dienstverlater in ie der geval als hij bij defensie naar een baan solliciteert. Voor de rest zal de informtie van dienstverlaters over de mogelijkheden om een baan te krij gen worden opgevoerd. Voorts is. wederom in principe met de In de nota wordt weer eens onder streept dat er veel meer dienstplichti gen zijn dan defensie kan gebruiken. Bij medische keuring blijkt ongeveer 25 procent daarvan ongeschikt, en onze parlementsredactie HAAG Het ministerie van CRM is naar pas nu is gebleken in grote moeilijkheden nen door de in februari afgesloten collectieve arbeidsovereenkomst voor het welzijns- In kringen van de Nederlands christelijke bond van overheidspersoneel (NCBO) wordt roken over een tekort op de begroting voor dit jaar van zeventig miljoen gulden, rijden op het ministerie spreken van een te kort van 150 miljoen voor het lopende jaar en at van 200 miljoen voor het komende jaar. LO. die vooral voor het maat- >elijk werk (waaronder de ge- en het vormingswerk geldt 28 februari afgesloten en daar is niets meer aan worden ge- Jij die afsluiting zijn door amb- n van CRM de consequenties nieuwe arbeidsvoorwaarden rerzien. 0 bepaalt onder meer dat wer- 1 die sector zeventig uur per l mogen besteden aan mede- ischap door hun vertegenwoor- in de ondernemingsraad, men arbeidsongeschikt, dan zal de werkgever gedurende ander half jaar het volle salaris moeten doorbetalen, alvorens men een voor ziening van de WAO gaat genieten. Normaal geldt die verplichting voor werkgevers slechts gedurende een jaar. Moet een werknemer in militaire dienst, dan zal volgens de CAO de werkgever zijn soldij moeten aanvul len tot het inkomen dat hij normaal gesproken zou verdienen bij de wel- CirCUIBirC zijnsorganisaties. De vakantie wordt met vier tot zes dagen uitgebreid. Daarbij komen nog allerlei andere verlofdagen, zoals bij verhuizing. Ook krijgen de werkers een vergoeding als ze gedurende het weekeinde beschikbaar zijn. In totaal maakt dit pakket van voorwaarden de welzijnszorg drie tot zes procent duurder. Onregelmatige diensten gaan een toeslag van zeven procent opleveren. Hoe de welijnsorganisaties dit moe ten gaan opbrengen is nog niet duide lijk. Voorlopig is de CDA ook nog niet doorgevoerd in de praktijk, hoewel de werkers er intussen wel recht op hebben. De organisaties wachten nu op een circulaire van CRM, waarin wordt duidelijk gemaakt waar het geld van daan moet komen. Ze zijn immers allemaal afhankelijk van subsidie van CRM. sociale zaken en volksge zondheid. Volgens een woordvoerder van CRM wordt binnen het departenient nog .druk overleg gevoerd over de gevol gen van de CAO. Minister Gardeniers klapte indertijd hartelijk hij de tot standkoming van de CAO Zij had het als eerste voor elkaar gebokst om voor deze sector een arbeidsovereen komst tot stand te brengen. Volgens de bonden heeft mén bij de onderhandelingen niet eens al te hoge eisen gesteld, en heeft men zelfs verscheidene eisen laten schieten om CRM als geldschieter niet te hard aan te vallen. De misrekening van CRM is wellicht te wijten aan beloften van verschil lende ambtenaren bij het driepartij en overleg, zonder dat men van el kaar wist welke toezeggingen precies werden gedaan. Kamerlid Meijer (PvdA), oud-staats secretaris van CRM heeft de minister gevraagd wat nu exact de kosten van de hele CAO-operatie zijn. Daarbij wil hij weten wat al die faciliteiten per stuk kosten. En als deze tege moetkoming aan werkers in de wel zijnssector de grenzen van de begro ting van CRM overschrijven, hoe gaat minister Gardeniers een en an der dan betalen? Gevreesd wordt dat de instellingen zelf de kosten van de nieuwe CAO moeten gaan dragen, hetgeen er wel licht op neer gaat komen dat het arbeidsplaatsen gaat kosten. EL STRAATSBURG Dat de Nederlandse „heid weigert om, op de- e e manier zo als dat in Duitsland gebeurt, de 'olie van de schepen te halen door speciale bo- it s volgens ir. G. Kopf, ere- oi dent van de Internatio- Organisatie van Rijnwa- jf dingbedrijven helemaal b leer Kopf uitte deze kritiek "Jph in Basel, waar een tweedaag- erentie over het water van de 'ordt gehouden. istduitse overheid heeft gere- 'e&at er speciale boten (de zogehe ten „gele vloot") op de Rijn varen, die de afvalolie van de schepen ophalen. Daarmee voorkomt men dat deze af valolie door de schepen in het rivier water wordt geloosd. De Nederlandse regering is van mening, dat de be staande walstations voldoende zijn. De waterleidingbedrijven vrezen ech ter, dat veel schippers niet de moeite nemen om aan wal te gaan om daar hun afvalolie af te leveren. Het is veel gemakkelijker en dus effectiever wanneer ophaalboten langzij komen om de olie over te nemen, meent men bij de waterleidingbedrijven. Volgens de heer Kopf is in West- Duitsland bewezen dat het systeem van de ophaalboten uitstekend werkt. Vorig jaar haalden de acht schepen ruim tien miljoen liter afval olie op bij 89 procent van de West- duitse Rijnschepen. De heer Kopf zei pijnlijk getroffen te zijn door de me dedeling van de Nederlandse regering onlangs aan de Tweede Kamer, dat de „gele vloot" jaarlijks slechts 6500 ton. of slechts vijftig procent van de afvalolie ophaalt. De Nederlandse Vereniging van Wa terleidingbedrijven (VEWIN) en de Rijncommissie Waterleiding-bedrij ven <RIWA) deelden gisteren in,Basel mee de ministers van milieuhygiëne en verkeer en waterstaat onlangs te hebben verzocht de instellina van de afhaalboten alsnog te overwegen. Tijdens een zitting in Straatsburg van de Interparlementaire Rijnconfe rentie hebben zowel officiële verte genwoordigers van de FranSe rege ring als desundigen duidelijk ge maakt, dat het opbergen van het af valzout in de bodem de enige en beste oplossing is. EINDHOVEN De directie van het cementbedrijf ENCI en de vakbon den hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe CAO. Het is de eerste industriële CAO in de provin cie Limburg, aldus districtsbestuur der C. Bel van de Industriebond CNV. Bij ENCI werken duizend mensen. De werknemers krijgen er onder de nieuwe CAO. die voor een jaar geldt, twee vakantiedagen bij en één roos- terdag. Zij kunnen vervroegd uittre den op 62-jarige leeftijd. De stijging van de loonkosten die dat veroor zaakt wordt voor de eerste 0.4 pro cent door het bedrijf gedragen. Vooi; de rest van de extra loonkosten is de helft voor rekening van het bedrijf, de andere helft voor de werknemers. De jaargratificatie is verhoogd van een halve tot driekwart maand. sinderzesdaagse. voorts wordt het teveel aan man kracht ook nog afgeroomd door strengere selectie en vrijstelling we gens verschillende redenen (kostwin ners. dominee's en priesters, persoon lijke onmisbaarheid, bijzondere ge vallen). Als. door het teruglopen van het aan tal geboorten, ook het aantal dienst plichtigen gaat teruglopen van zo'n 120.000 nu tot 80.000 in het jaar 2000. zullen deze vrijstellingsgronden min der ruim gehanteerd kunnen worden, zo laat de staatssecretaris weten. Voorlopig echter is het aantal dienst plichtigen dat werkelijk in dienst moet sterk in de minderheid, reden waarom er gezocht wordt naar moge lijkheden om die last wat te verlich ten. In de notitie worden er op dit punt geen grote nieuwe maatregelen aangekondigd. Europa is op dc verkeerde weg. Oc Europese Gemeenschap is een machtsblok waarop dc mensen veel te weinig greep hebben. Een machtsblok waarin 'ckonomischc groei' het centrale politieke punt is. Dc onherroepelijke gevolgen? Uitputting van dc grondstoffen. Uitbuiting van dc ontwikkelingslanden. Aantasting van het milieu. Meer kerncentrales. Eventueel een Europese kernmacht Dc PPR vindt dat hel anders moet in Europa. De PPR vindt dat het ook anders kan. Daarom wil lijsttrekker Leo Jansen een écht progressief geluid laten horen in het Europese Parlement. Want de PPR wil, samen met haar buitenlandse politieke bondgenoten, bouwen aan een werkelijk dcmokratische samenleving in Europa. Aan een samenleving met garanties op een gezonde toekomst. N iet alleen voor ons. Maar ook voor onze kinderen en kleinkinderen. Vindt u ook dat het anders moet in Europa? Kies dan voor de PPR op 7 juni. Dan stemt u echt progressief? LEO IANSEN NAAR STRAATSBURG MIITIIH Mum UDIKiUN SINCIl 777 1017 WG AMiTIIMM TtltfOON 0107Ï1JI? Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de praktijk van het voortgezet onder wijs worden er andere onderwijskundige eisen gesteld aan toekomstige leerkrachten dan bij de lerarenopleidin gen. Bij het voortgezet onderwijs wordt er met name over onderwijskundige vernieuwing wat behoudender gedacht. Vernieuwing van het voortgezet onderwijs door uitsluitend profes sioneel opgeleide leerkrachten van de lerarenopleidingen af te leveren, heeft dan ook weinig kans van slagen. Binnen anderhalf jaar nadat ze zijn afgestudeerd, heb ben de nieuwe leerkrachten zich neergelegd bij de opvattingen van hun oudere collega's op school. Dat conludeerden drs A. J. Olgers en drs J. Relsenkamp aan de hand van een wetenschappelijk onder zoek dat zij hebben geleid naar een methode voor het bepalen van onderwijsdoelstellingen. Ze heb ben daarbij gekeken naar de uni versitaire lerarenopleiding, de nieuwe lerarenopleiding Ubbo Emmius in Groningen en Leeu warden, en naar de opleidingen van het Nederlands genootschap tot opleiding van leraren voor het beroepsonderwijs. De stichting voor onderzoek van het onderwijs (SVO) in Den Haag heeft het on derzoek laten uitvoeren door het research instituut voor het onder wijs in het noorden (RION) in Ha ren (Groningen) Olgers en Riesenkamp vinden dat er over de kloof die er gaapt tus sen het voorgezet onderwijs en de lerarenopleidingen stevig gepraat moet worden. Dat zal gebeuren op twee studieconferenties in sep tember en december, die speciaal gewijd zullen zijn aan de resulta ten van het wetenschappelijk on derzoek. Die resultaten zijn vervat in een basisrapport met de titel „De onderwijskundige voorberei ding van aanstaande leraren." De conferenties worden georgani seerd door organisaties van lera ren en lerarenopleidingen, die bij de begeleiding van het onderzoek waren betrokken. De onderzoekers hebben zich niet gewaagd aan mogelijke oplossin gen om de verschillen tussen theo rie en praktijk terug te dringen. Wel zei drs. Olgers gisteren in een toelichting op het onderzoek dat bijscholing een mogelijkheid is om de kloof te overbruggen. Het blijkt namelijk dat leraren in het voortgezet onderwijs wat het on derwijskundige denken betreft aanzienlijk achter liggen op de nieuwe lerarenopleidingen en op de universitaire opleidingsinstitu ten. Omgekeerd zpu het wel eens kunnen zijn. dat ae opleidingsin stituten te hard van stapel lopen. In dat verband zei Olgers dat het denkbaar is dat bijvoorbeeld de nieuwe lerarenopleidingen (die tweedegraads leerkrachten oplei den) te weinig rekening houden met de reële onderwijssituatie. Traditioneler Ook bij de opleidingsinstituten onderling zijn er overigens ver schillen van opvatting over de on derwijskundige voorbereiding van toekomstige leerkrachten. In dat opzicht onderscheiden de nieuwe lerarenopleidingen en de universi taire opleidingsinstituten zich duidelijk van het Nederlands ge nootschap tot het opleidingen van leraren voor het beroepsonder wijs, dat er traditioneler opvattin gen op nahoudt. Een opmerkelijke conclusie van de onderzoekers is dat de leer krachten van het havo en vwo een weinig professionele opvatting hebben van hun eigen beroep. Over een aantal didactische vaar digheden laten zij zich het minst positief uit. De havo-vwo-leer- krachten vinden het ook onbe langrijker dan hun collega's van andere scholen dat aspirant-lera ren tijdens de opleiding ervaring opdoen in het omgaan met kinde ren buiten de school (club- en buurthuiswerk e.d.) Mavo Leerkrachten van het lager be roepsonderwijs en het mavo blij ken wat minder traditioneel ge richt te zijn dan hun collega's van havo-vwo. maar lopen ook weer niet voorop Hun opvattingen ver schillen duidelijk van die van on derwijsdeskundigen en didactici binnen nieuwe lerarenopleidingen (waar de toekomstige leerkrach ten voor lbo en mavo worden on geleid). Ouders, en leerlingen, zo conclu deren de onderzoekers, blijken weinig op te hebben met vernieu wingen in het onderwijs. Een opvallend punt is verder maar dat is niet onderzocht dat er op de nieuwe lerarenopleidin gen tal van onderwijskundige voorbereiders rondlopen, die zelf nooit voor de klas hebben ge staan Dat gebrek aan praktische onderwijservaring zal volgens drs Olgers ongetwijfeld discussiepunt zijn op de studieconferenties. hgspakken Katoenen ruitbloesjes |D4 t/m 164. in rood. kob?h en geel Mt. 92 t/m mt. 164 Blue denim salopettes Mt. 92 t/m 128 Vanaf «1 i-IUM l/IIl lOH. Katoenen zonnejurkjes met smock-top en strikjes. Mt. 92 t/m 146 Tricot pyama's. MM 16 t/m 176. Vanaf 4 Chintz jacks met kapmouw cn plooien. Mt. 122 t/m ÓA 170 Vanaf jy Blue jeans. Mt. 92 t/m 167 Vanaf Stoere poplin jacks. Mt. 104 t/m 164 Vanaf AQ Canvas broeken Mt. 116 t/m 176 In havanna, raf. écru of honing Vanaf 4" Volop t-shirts. In diverse kleuren en maten 45° Korte denim shorts Mt. 116 t/m mt. 176 Vanaf Chmtz tentjurkjes met smock en biezen. Da s pas mode Mt 116 t/m mt 152. Vanaf 25 PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODE.GEZELUGE SFEER AMSTERDAM (ANP) Sedert gis termorgen houdt een groep van ne gentig Turken. Marokkanen en Pa kistani het gebouw van de Juridische faculteit aan de Oudezijds Achter burgwal in Amsterdam bezet. De be zetters zijn allemaal illegale werkne mers. die hier minstens vijf jaar zijn. maar die in 1975. toen de zogenaamde regularisatie kwam. niet konden be wijzen dat ze daarvoor al in Neder land werkten De bezetters, die zich regularisatie- slachtoffers noemen, protesteren te gen het feit. dat staatssecretaris Haars hun situatie negeert In een brief aan de staassecretaris. die giste ren verstuurd werd. eist de groep een verblijfsvergunning voor alle regula risatie-slachtoffers in Nederland Dit zijn er ongeveer vierhonderd Wij hebben juist de Juridische facul teit bezet, omdat wij verwachten dat de staf en de studenten ons steun zullen geven door in colleges en werk groepen de positie van de buitenland se arbeiders aan de orde te stellen", aldus een woordvoerder van de bezet ters. Op het ogenblik worden er geen colle ges meer gegeven in het bezette insti tuut. Gemeente en rijk zijn vooralsnog niet van plan in te grijpen in de situatie De regularisatiemaatregelen maak ten het voor buitenlandse arbeiders onmogelijk een verblijfsvergunning te krijgen wanneer zij niet konden aantonen, dat ze al vóór 1 november 1974 m ons land werkten Hiertegen protesteerden eind vorig Jaar ook de 182 zogenaamde Kerkmarokkanen met succes Deze. eveneens illegale, buitenlanders kregen uiteindelijk een verblijfsvergunning. De universiteitsraad van de Universi teit van Amsterdam heeft zich in zijn vergadering gisteravond achter de ets van de bezetters van de juridische faculteit gesteld om een verblijfsver gunning te verlenen aan de regular!- satieslachtoffers

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9