idvocaten Iran ijsen vnje rkiezingen 'or, Duitse zwaargewichten verstrikt in folklore orea blijft optimistisch over Unctad Marine van Israël door Suez-kanaal Laatste stad Amin gevallen Muzorewa beëdigd als premier van Rhodesië ri'in mi\ $»ce treedt af Amerikaanse piezingen r Beyers Naudé mag Zuid-Afrika niet verlaten Franse regering wil immigratie gaan beperken jlgende wereldhandelsconferentie misschien op Cuba NSDAG 30 MEI 1979 TROUW/KWARTET ERAN (Reuter, AP, AFP) Een congres van advocaten heran heeft zicht gisteren zeer pessimistisch uitgelaten |de politieke en juridische toekomst van Iran. Op het es werd met grote meerderheid een resolutie aangeno- waarin vrije verkiezingen voor een grondwetgevende dering geëist worden. De resolutie kwam een dag nadat ^anse machthebbers hadden laten weten dat deze verkie- niet door zouden gaan en vervangen zouden worden een referendum over de grondwet. inderheidsgroep bij de advoca- gisteren de confrontatie met ring in Iran niet uit de weg te fgaan en een massale zit-de- ratie zouden houden in het mi- e van justitie als niet tegemoet |en zou worden aan hun eisen. in onder meer dat de advoca- •okken worden bij en inspraak in de opstelling van de grond- nu in het grootste geheim worden opgesteld. Zij willen dat de tekst van een grondwet wetgevende vergadering [voorgelegd, voordat zij deflni- een volksstemming wordt irorpen. Op het congres werd de uitgesproken dat in de nieuwe vet een politiek systeem wordt legd waarin de uitvoerende, de yende en de rechterlijke macht Idelijk genoeg worden geschei- afgebakend. SI' itspleging (UPI) De Amerikaanse mi- van buitenlandse zaken. Cyrus heeft president Carter laten dat hij zal aftreden na de ver- jen van volgend jaar, ongeacht Itaten, zo heeft een hoge func- uit zijn omgeving gisteren in verklaard. De minister zat die ld aan bij een werkontbijt met iaanse premier Giulio Andreot- die gelegenheid bracht Vance uit over de stand van zaken :ien van het Midden-Oosten tweede SALT-akkoord tussen igton en Moskou over beper- in de strategische bewapening. de Amerikaanse functionaris Vance al bij het aanvaarden Ijn functie gezegd dat hij zich s voor één ambtstermijn be- laar stelde. De laatste tijd zou lister zijn standpunt nog eens benadrukt. President Carter :h hierbij hebben neergelegd. In een andere resolutie vraagt het congres om waarborgen voor de onaf hankelijkheid van de rechterlijke macht en openbaarheid van alle pro cessen. Minder veilig en van het vier dagen durende in s, het eerste dat ooit door ad- zo n in Teheran werd gehouden, ttfcn hun bezorgdheid uit over de oefe praktijk van rechtspleging in «vaar mensen worden opgepakt ?t revolutionaire strijdgroepen, tiejder snel veroordeeld worden slamitisch revolutionaire recht- n en bijkans nog sneller ster- er oor al even revolutionaire en vgtische vuurpeletons. is cfcillende advocaten hebben al ve kritiek geuit op deze semi- e fstiene rechtspleging in het Hassan Nazih, oud-deken van le der advocaten en thans presi- i (van de nationale Iraanse olie- gelchappij. liet weten dat „juridi- te iroblemen niet kunnen worden ist binnen het kader van de biMatin Daftair, initiatiefnemer oi het nationale democratische i i zei zondag nog dat het huidige je uiteindelijk een „nieuwe klas- u litieke gevangenen heeft ge- ri Ook premier Bazargan van Iran zit de huidige gang van zaken in het land niet lekker. Maandagnacht zei hij in een televisieinterview dat „alles lijkt plaats te vinden onder toezicht van de regering, maar dat is zeker niet het geval: In de praktijk zijn er instellin gen en machtscentra die hun eigen gang gaan". De premier klaagde over gebrek aan discipline en zei dat Iran een land geworden is van honderden kleine machthebbers. Sterke man van Iran, de ayatollah Ruhollah Khomeini, lijkt zich in toe nemende mate minder veilig te voe len. Naar aanleiding van de poging tot moord op de ayatollah Rafsanjani van vrijdag vorige week, heeft hij op opdracht gegeven de religieuze lei ders in het land beter te beschermen, en dat niet meer over te laten aan de semi-officiele militiegroepen. Giste ren kwam daartoe het hoofd van de militaire politie. Amri Rahini, in de heilige stad Qom aan, waar Komeini en de zijnen verblijf houden. Gister ochtend zijn opnieuw vijf Iraanse mi litairen ter dood gebracht. Volgens de nationale radio waren het verraders, behorend tot het regime van de ver dreven sjah. Een van de Israëlische marinevaartuigen, die gisteren door het Suez-kanaal voeren. Het schip voert de Egyptische en de Israëlische vlaggen. CAIRO (Reuter, AFP, AP) Voor het eerst sinds de stich ting van de staat Israël in 1948 zijn gisteren drie Israëli sche oorlogsschepen door het Suez-kanaal gevaren. Het waren drie landingsvaartuigen die van Suez naar Port Said voeren. De schepen zijn op weg naar de Israë lische havenplaats Ashdod. Egypti sche arbeiders langs de oevers van het 160 kilometer lange kanaal juich ten en riepen „sjalom" naar de Israë lische marinemensen die terug- wuifden. De doortocht voor Israëlische sche pen werd mogelijk na ondertekening van het Egyptische-Israëlische vre desverdrag in maart. De drie marine- vaartuigen waren niet de eerste Israë lische schepen die door het kanaal voeren, op 30 april maakte de Israëli sche vrachtvaarder „Ashdod" dezelf de tocht. De drie landingsvaartuigen kwamen van de Egyptische marinehaven SALISBURY (Reuter. AFP, AP) Bisschop Abel Muzore wa en Josiah Gumede zijn gis termiddag beëdigd tot eerste zwarte premier en president van Zimbabwe-Rhodesië. Beiden riepen het door burgeroorlog, verdeelde land op tot eenheid en pre mier Muzorewa zei dat hij alles in het werk zal stellen om de moeilijkheden binnen de coalitie van blanken en zwarten op te lossen. „Ik zal de zaak met doortastendheid aanpakken", al dus Muzorewa. De ceremonie van het afleggen van de eden vond plaats in het regerings gebouw in Salisbury onder het toe ziend oog van generaals, politici en topambtenaren. Beide zwarte leiders waren daarvoor onthaald op een fan fare van blanke politiemensen en mi litairen. Muzorewa's blanke voorgan ger Ian Smith zei te hopen op een voorspoedige tijd voor het land. Vol gens hem is er een goede kans dat' men de huidige problemen zal weten te overwinnen. De emigratie van blanken uit Zim babwe-Rhodesië is vergeleken met dezelfde periode in 1978 de eerste vier maanden van dit jaar meer dan ver dubbeld, zo is door regeringswoord voerders meegedeeld. In april zijn er v Premier Muzorewa bij het afleggen van de eed. meer dan 1800 vertrokken, een ge middelde van meer dan 60 per dag. Bij een vuurgevecht tussen geregelde Rhodesische troepen en leden van de nationalistische guerrillabeweging zijn. zo heeft de militaire comman dant in Salisbury meegedeeld, zeven jonge vrouwen gedood. Daarnaast kwamen elf mannen bij de gevechten om. Wat hebben de Westduitsers op het ogenblik gemeen met de Britten, de Italianen, de Belgen en de Nederlanders? Antwoord: een volslagen ge brek aan belangstelling voor rechtstreekse Europese ver kiezingen van eind volgende week. En daarmee geven de Westduitsers heel helder aan wat het probleem is van de komende verkiezingen. Het overgrote deel van de bondsrepubliek is zeer Europagezlnd, in die zin dat men het Westduitse lidmaatschap van de gemeenschap een goede zaak acht en dat men om politieke en economische redenen er niet over zou peinzen de band met Brussel losser te maken. Maar voor de rest, verkiezin gen voor het Europese Parlement, ach Sjarm el Sheik, die nog in Isïaëlische handen is, maar die in de tü/eede en laatste fase van de Israëlische terug trekking uit de Sinaï-woestajn moet worden overgedragen. Die terugtrek king moet binnen drie jaarj een feit zijn. De teruggave van de hoofdstad van de Sinaï, El-Arisj was dfiel van de eerste terugtrekkingsfase. De Egypti sche president Anwar Sadait en pre mier Menachem Begin vain Israël kwamen toen overeen de gre.nzen tus sen beide landen te openen. Maar dat heeft nogal wat voeten in die aarde. Egyptische kranten bevestigden gis teren dat de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Da jan aan staande maandag naar Egypte zal komen om met zijn Egyptische colle ga Boutros Ghali over de moeilijkhe den te praten. Dajan zal tf aar het standpunt huldigen dat de voorwaar de voor de opening van de grenzen ..absolute wederkerigheid" Z:*l moe ten zijn, dwz. dat beide landen er even veel voordeel van moeten krij gen. „Egyptische arbeiders uit El- Arisj mogen in Israël komen werken als Israëlische vissers hun netten mo gen blijven uitgooien in de lagunes van Bardawil. ten westen wan El- Arisj". De tweede gespreksronde oveif de Pa lestijnse autonomie op de westelijke Jordaanoever en de strook vïpi. Gaza zal waarschijnlijk op 10 juni in Egyp te worden gehouden. De Pal»si>tijnen zijn niet vertegenwoordigd, wel ne men de Verenigde Staten deel!. Egyp tische kranten zeiden gistellen dat een lid van de Amerikaanse delegatie voor die tijd Jordanië en Saoedl-Ara- bië zou bezoeken om uit te v Lnden of hun standpunten ook al iets gewij zigd zijn. Jordanië en Saoedfl-Arabië horen bij de 17 leden van de Arabi sche Liga die de betrekkingen met Egypte hebben opgeschort als straf voor de ondertekening van (het vre desverdrag met Israël. JOHANNESBURG Dr_ Beyers Naudé, directeur van het .Zuidafri- kaanse Christelijk Instituut, wiens bewegingsvrijheid door de regering aan banden is gelegd, magj het dis trict Johannesburg niet verlaten en kan dus niet ingaan op uitnodigingen uit de Verenigde Staten, Oostenrijk en Zwitserland. I Dr. Beyers Naudé zou morgen in de Verenigde Staten aankomen waar hij een belangrijke lezing op theologisch gebied zou houden. In apri'i vroeg hij een nieuw paspoort aan, d'e regering heeft het vorige in beslag genomen, en vroeg hij tevens om verzachting van de maatregelen tegen hem, de zogenaamde banning-order. Vandaar dat de pllticl een paar we ken geleden wat ongerust raaken over de verwachte opkomst: veertig procent, misschien vijftig. Er zit wat stijging in maar het blijft kwakkelen. KdllDGr door Bert van Panhuis combinatie van beide op papier gezet heeft die er in de gloriedagen van Hitler-Duitsland ingingen als gesne den koek. Er zijn nog geen berichten dat Jahn zijn eerste plaats op de lljst- Nedersaksen heeft opgegeven, maar het laatste woord over deze kwestie zal nog wel niet gesproken zijn. een verbod op „uitsluiting" bij sta kingen. Bij de christendemocraten van de CDU zijn de belangrijke plaatsen voor de huidige christendemocrati sche fractievoorzitter in Straatsburg Hans-Egon Klepsch, de ook buiten Westduitse kringen hooggewaardeer de oud-minister van arbeid Hans Katzer en de secretaris-generaal van de Europese unie van christendemo craten Kal-Uwe von Hassel. De CSU- lijst wordt aangevoerd door Franz- Joseph Strauss" voorganger als Beiers premier Alfons Goppel. Voor de liberale FDP zou aanvankelijk mi nister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher in het strijdperk treden, maar gezondhelsredenen heb ben dat verhinderd. De FDP moet het nu doen met de tamelijk onbekende Baden-Württembergse leider Martin Bangemann. Drempel Tekenend is misschien ook het ge wicht dat in de campagne wordt toe gekend aan de folklore. De manier waarop Otto von Habsburg de afgelo pen weken tot verkiezlngsonderwerp nummer één is gebombardeerd, wekt op z'n minst de Indruk dat er een groot gebrek is aan echte kwesties. Van de kant van de SPD zijn de fiolen van ergernis uitgestort over de Beier se CSU die de bejaarde troonpreten dent voor de Oostenrijkse-Hongaarse dubbelmonarchie zo'n prominente plaats onder haar kandidaten heeft gegeven. Maar de CSU is altijd al een buitenbeentje geweest in de West duitse politiek en wie vreest dat een amateur-verlicht-despoot met enkele adjudanten de Europese democratie naar de rand van de afgrond kan brengen, moet toch wel erg weinig vertrouwen hebben in de rek van dit staatkundige systeem. De kans bestaat dat Von Habsburg de komende dagen nog uit de schijn werpers wordt verdrongen door Hans Edgar Jah, lid van het Straatsburgse parlement sinds 1970 en nu één van de zeven lijsttrekkers van de chris tendemocratische CDU. Het West duitse weekblad Stern heeft dezer dagen een artikel gepubliceerd waar uit blijkt dat Jahn als 29-jarige in 1943 ideeën over jodendom en bolsje wisme en de verderfelijkheid van de Maar voor we in dezelfde fout vallen als de politici moet gezegd worden dat naast Frankrijk vooral ook West- Duitsland een poging heeft gedaan figuren van enig kaliber te kandide ren voor het Europese parlement. De bekendste is wel oud-SPD-kanselier Willy Brandt. Hij was destijds één van de eersten die zich beschikbaar stelde. Sindsdien heeft de leider van zowel de Westduitse sociaal-demo craten als de socialistische interna tionale gezelschap gekregen van oud ministers als Heinz Kühn en Katheri- na Focke, van partijprominenten als Frankforts „rode" ex-burgemeester Rudi Arndt en de eveneens snel als „rood" bestempelde oud-voorzitter van de Jonge socialisten Heldi Wiez- corek-Zeul. Het opvallendst is wel de grote in breng van de Westduitse vakbewe ging op de SPD-lijst voor Europa. Helnz-Oscar Vetter, leider van de Westduitse vakbeweging, staat num mer twee en Eugen Loderer van de metaal arbeiders bond een paar plaat sen lager. De SPD heeft niet alleen hiermee maar ook met de Invulling van haar verkiezingsprogramma te kennen gegeven vooral nadruk te zul len leggen op het aspect van de Euro pese werkgelegenheid en de belangen van de werknemers. Enkele doelein den zijn een 35-urige werkweek en Het is overigens de vraag net als trouwens bij voorgaande intern-Duit se verkiezingen of de liberalen ge noeg stemmen halen voor een verte genwoordiging in het Europese parle ment. Ook in dit geval hanteert de bondsrepubliek een kiesdrempel van 5 procent voor de verdeling van de 81 zetels. Maar de 42 miljoen kiesgerech tigde Duitsers hebben de FDP wel meer over die drempel getild dus waarom ditmaal niet. In het voordeel van de liberalen is in ieder geval het feit dat het hier niet geat vóór of tegn de zittende regeringscoalitie in Bonn. De overige partijen, zoals de commu nisten en de „groenen" (milieube schermers en tegenstanders van kernenergie) maken weinig kans. 'Overigens kiezen de Westduitsers in feite slechts 78 kandidaten voor het parlement in Straatsburg. West-Ber- lijn zal drie vertegenwoordigers krij gen en deze worden aangewezen door de senaat van deze stad. Hier is het dus niet nodig de kiezers op te wannen voor de gang naar de stembus. Maar elders moeten weer de bekende registers worden openge trokken. De slagzinnen zijn bijna identiek aan die van algemene ver kiezingen, zij het dat voor „Deutach- land" nu „Europa" is Ingevuld. De SPD werft met „de jonge frisse Willy Brandt" en de verworvenheden van de 8PD-«Uat. de CDU fulmineert te gen een socialistisch Europa De fraaiste leuze komt uit CDU-koker: „Zou u willen dat uw kind als Europe se hymne de Internationale moet zin gen?" Hoe graag Beethoven het ook wilde, „Europa" maakt van de West duitse kiezers nog geen „Brüder". KAMPALA (Reuter, AP, AFP) Het Tanzaniaan- se leger heeft gisteren zonder tegenstand de laatste Oegandese stad ingenomen die nog niet onder het beheer van het nieuwe bewind was ge bracht. Het gaat om Aroea, de hoofdstad van de westelijke Nijlprovincie en het laatste bolwerk van de Aminaan- hang. Lange tijd is aangenomen dat Amin zich hier ophield toen hij uit de Oegandese hoofdstad Kampala was verdreven. Zondagnacht werden nog zes Tanza- rüaanse soldaten gedood en raakten 14 ernstig gewond bij een vuurge vecht van anderhalf uur enkele tien tallen kilometers ten zuiden van Aroea. Hier is de legerplaats Bondo waar Amins mobiele regiment Kifa- roe (Rhinoceros) was gelegerd. In Aroea zelf was geen spoor van Amin of van Libische of Iraakse troepen, die naar gerucht aan zijn zijde voch ten. Een Amerikaan had zondag nog in Kenia verklaard dat de Arabische landen grootscheepse steun verleen den aan de verdreven Oegandese dic tator. Volgens bewoners van Aroea is Amin sinds half april niet meer in de stad gezien. Tegen alle verwachtingen in werden de Tanzanlanen in Aroea hartelijk binnengehaald. Amin zelf komt uit deze regio en de soldaten rekenden op vijandige burgers. Maar integen deel, enkele duizenden stamgenoten van Amin stonden langs de weg en zwaaiden met takken onder het roe pen van de leus „Tanzania". Ook hier was de afgelopen maanden een groot gebrek geweest aan voedsel en ande re eerste behoeften. Bijna iedere win kel in de stad was leeggeplunderd, kennelijk door Amlns soldaten. On geveer 500 getrouwen van de ex-lei der waren maandag toen de Tanzanl anen oprukten de stad ontvlucht. Ze zijn waarschijnlijk naar Soedan of Zaïre verdwenen. De nieuwe leiders in Oeganda hebben gisteren beschuldigingen van moord ingediend tegen „majoor" Bob Ast- les, de Britse medewerker van Amin. Ook drie voormalige ministers zullen wegens moord voor de rechter moe ten verschijnen. Oeganda heeft een arrestatiebevel voor Astles doen uit gaan en Kenia zal worden gevraagd de Brit uit te leveren. Andere arresta tie- en uitleveringsverzoeken betref fen de voormalige ministers van bin nenlandse zaken en in die hoeda nigheid verantwoordelijk voor de ac tiviteiten van de geheime politie provinciaal bestuur en Industrie. In totaal zijn er 48 verzoeken aan de Keniase autoriteiten gedaan. PARIJS (AFP) De Franse regering heeft twee wetsontwerpen ingediend met het doel de immigratie te beper ken. In 1978 zijn er 4.2 miljoen vreem delingen geteld, dat is acht procent van de bevolking. Van hen waren anderhalf miljoen werknemers. De verblijfs- en werkvergunningen zul len strenger worden gecontroleerd en buitenlanders zonder vergunning zul len het land worden uitgezet, evenals degenen die als een gevaar voor de openbare orde worden beschouwd. Nico Kussendrager piLA Jamani Corea blijft optimistisch over de afloop van de vijfde ad. Nu past dat bij de huidige stand van zaken tijdens de wereld- Belsconferentle. Het zou wel bijzonder triest zijn als zelfs de secreta- eneraal van de Unctad de moed liet zakken. k zei dit gisteren in een kort gesprek rouw. Naar zijn idee komt er een van deskundigen" die zich gaat be laden met de wereldeconomie, maar [het de vraag welke invloed deze krijgt, t expertgroep aanbevelingen kunnen die leiden tot een economisch stelsel beer werkt in het voordeel van de Jkkelingslanden, of zal de deskundi- |ub zich moeten beperken tot studies, fgens in een bureaulade kunnen ver- |en? citeerde Unctad-5-voorzitter Romulo :ynisch optimistisch" is. Eenzelfde iptimisme als Corea spreidde gisteren ippijnse presidentsvrouw en delegatie ter Imelda Marcos ten toon. Tijdens bezoek aan het perscentrum op de zei ze me dat nog steeds niet alle ten bekend zijn. en dat hoop moet bestaan op een goede afloop van de entie, meer in het algemeen zei de ijnse ..first lady" zoals zij zich laat noemen dat er rekening mee worden gehouden dat hier in Manila 50 landen met verschillende culturen ïologieèn op bezoek zijn. Het feit dat and de tafel zitten, noemde zij een gebeurtenis op zich. Gemiste kans De Amerikaanse afgevaardigde Joel John son een topambtenaar op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington noemde deze Unctad een „gemiste kans". Volgens hem was er veel meer kans op succes geweest als de onderhandelingen zich op een concreet punt hadden kunnen richten, in plaats het naar zijn idee zeer algemene overleg over een „deskundigen- groep" voor studie van de wereldeconomie. Volgens Johnson spelen er zoveel zaken dat je aan de ene kant op de schouder wordt getikt, van de andere op je hoofd, van de derde krijg je een schop, en een vierde partij trekt je aan je hand Hij doelde op de ontwikkelingslanden die allemaal verschil lende dingen willen Feit is dat de Derde Wereld verdeeld is tijdens Unctad 5. wat het verloop van de conferentie niet ten goede komt Er zijn verschillen tussen ontwikkelingslanden met en zonder grondstoffen, met en zonder industrie, maar vooral met en zonder olie I De discussie daarover speelt nog steeds ee«i belangrijke rol binnen de „77" (oorspronke?- lijk was het dat aantal, maar op het ogen blik zijn de „77" 119 ontwikkelingslanden). De discussie over energie is aangezwengeld door Costa Rica, die stelt dat de ontwikke lingslanden het meest te lijden hebben van de steeds stijgende olieprijzen. Het gerucht hier wil dat het Costaricaaneie standpunt is ingegeven door de Verenigd* Staten, maar dat wordt door Johnson in al'le toonaarden ontkend. Hij vergelijkt het met de houding van het Westen die ten tijde vrui de koude oorlog achter iedere „concessie" van het Oostblok, de Sowjet-Unie zoch:t. Het ligt toch voor de hand, aldus de ambte naar van het Amerikaanse ministerie vim buitenlandse zaken, dat Costa Rica dat vrijwel alle energie moet invoeren zich boos maakt over de politiek van de olie landen. f Afspraak Als compromis tussen olie- en niet-olie lan den binnen de Derde Wereld wordt nu een afspraak verwacht dat op een later tijdstip over de olie wordt verder gepraat. Dat c om- promisvoorstel zou komen van Jamaica,, en niet van Cuba, zoals eerdgr werd verwacht. Cuba kan het wat moeilijker indienen otm- dat dat land op het ogenblik de woordvoer der is van de „77" Bovendien is de kans zeer groot dat ide volgende wereldhandelsconferentie in Ijla- vanna wordt gehouden hoewel de Verenig de Staten zich daar ernstig'tegen verzetten Imelda Marcos Sommige afgevaardigden van de ontwikke lingslanden vinden een volgende Unctad op Cuba „het benauwende paradijs" waar ernst is gemaakt met ontwikkeling ten bate van de armsten een overwinning voor de Derde Wereld. Wat de energie betreft wordt het als winst beschouwd dat die discussie nu binnen de Derde Wereld op gang is gekomen Het standpunt van Costa Rlco en de andere Latino's al dan niet ingegeven door de Verenigde Staten wordt gezien als een laatste waarschuwing aan de olielanden dat Jamani Corea zij de rest van de Derde Wereld niet langer in de kou moet laten staan. Binnen afzien bare tijd vindt een vergadering van de OPEC- (olie-) landen plaats en die zullen daar toch met name Latijns-Amerika meer steun moeten beloven Tweede loket De Verenigde Staten nemen ten aanzien van het zogeheten „tweede loket" van het grondstoffenfonds een bikkelhard stand punt in. Die instelling zou ervoor moeten zorgen dat de ontwikkelingslanden meer van hun eigen grondstoffen kunnen verwer ken. Bij voorbeeld kokosnootbomen tot Ï)lanken en zelfs meubilair en hulzen, zoals k maandag op het Zuldfillppijnse eiland Mindanao zag. Verschillende landen hebben al toegezegd aan dat „tweede loket" mee te betalen (Nederland 35 miljoen gulden), maar de Verenigde 8taten weigeren wat dat betreft over de brug te komen. Zegsman Johnson suggereerde gisteren dat Washington ai vol doende doet voor de Derde Wereld en wees er bovendien nogal gemakkelijk op in welke luxueuse omstandigheden de afgevaardig den van de ontwikkelingslanden hier ver blijven. Naar verluidt zal West-Duitaland 50 miljoen gulden toezeggen aan het gTond- stoffenfonds. met daarbij de mededeling dat de ontwikkelingslanden dan niet aan hoeven te komen voor verdere toezeg gingen. Verdere verloop Wat betreft het verloop van de Unctad wordt als te doen gebruikelijk ver wacht dat er een klein clubje van onderhan delaars zal ontstaan om voor zover mogelijk tot overeenstemming te komen. Tijdens vo rige wereldhandelsconferenties (in New Del- hl. Santiago, Nairobi) waren dat de Mount Everest, de Andes en de Mount Kenya- groep. De Filippijnen ontberen een hoge berg om een dergelijk klein clubje van on derhandelaars naar te noemen. „Mogelijk is er een diepe kuil", opperde gisteren een coUega.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7